v£h aAR BINNENLAND HET WANBEHEER ONZER REGEERINGSDEPARTEMEN- TEN. s-RIJKS„SCHATKIST." B3NHENLANDSGH NIEUWS. DE TABAKS WEI. LUCHTVERKEER. Een onderhoud met Fokker. KUNST EN KENNIS. MAÏS ALS VOEDSEL VOOR DEN MENSGH. HftwniL EN NIJVERHEID. onbekenden rijk.cn man v.-as vertrokken en dat het haar goed ging. Mevrouw Eckhardt deelde verder mede, dat Ursula met groole liefde aan haar stief vader had gehangen en als het ware ouder rijn betoovering was geweest. De voortzetting van het verhoor zou daarop plaats vinden met gesloten deuren. DE „HORNSEE" VERGAAN, Op initiatief der Fransche commtmisli- che partij was gcruiinen tijd geleden een schip met levensmiddelen naar Rusland uitgezonden, dat spoorloos verdween. Eerst thans heeft de „Humanité" het de finitieve bericht ontvangen, dat het schip verloren is gegaan, doch dat de beman ning is gered. De „Hornsee'' vervoerde 10.271 zakken rijst, 70 kisten levensmiddelen en 181 kis ten met allerlei benoodigdheden. Het ge heel was voor een millioen francs verze kerd. De commissie voor het reglement der Fransche Kamer heeft besloten dat, wanneer er sprake is den dalum eener interpellatie vast te stellen, elk der spre kers, die bij deze gelegenheid hel woord za! nemen, niet meer dan vijf minuten zal hebben om zijn opmerkingen toe te lichten. De Parijsche politie heeft in een driiiklokaal op Monlmarire 'n 15-tal per sonen gearresteerd, die cocaïne hadden gekocht van een even te voren in hechte nis genomen handelaar in verdoovende middelen. Onder de gearresteerden be vonden zich 13 jeugdige danseressen. - Loucheur heeft Parijs Zondagavond om kwart over acht verlaten met bestem ming naar Brussel. Hij had gisteren een onderhoud met Theunis over de kwestie der schadevergoeding. De mijnwerkers te St. Etienne heb ben besloten den arbeid gedurende 24 uur neer te leggen om te prolesteeren tegen de verlaging der loonen en de crisis in het algemeen. In een bespreking van het rapport der bezuinigingseommissie komt het ,JIbld." tot de slotsom dat de slechte naam onzer staatsambtenaren ten volle verdiend is. 't Ergste, dat gebleken is, is niet eens dat or veel en veel te voel mens en ziin voor het werk dat gedaan wi rdt en dat van hot werk, dat gedaan wordt, de helft overbodig is. Dat dit het geval is, staat naar onze meening vast. Het ergste, dat het rapport aantoont, is dat de leidende personen aan de re- geeringsdepai'tementcn het euvel niet zien sunnen of niet willen zien en zich klaar blijkelijk tegen eiken maatregel, waar door het leveren van redelijken en ma tigen arbeid door eiken ambtenaar ver zekerd kan worden, waardoor volkomen nutteloos werk wordt afgeschaft, met hand en tand verdedigen. Nu leze men eens wat de commissie zegt over den raad van toezicht op de spoorwegen. Een college, dat geen bê- sturenden arbeid verricht, niei andera doet dan contróleeren: Van de vijf af delingen, zegt de commissie, kunnen er drie gemist worden ingekrompen en bij een andero afdeeling gevoegd. En dan vindt men voortdurend zinnen als deze „Tegenover 20 ambtenaren, die zich geheel of gedeeltelijk bezig hielden met redigeeren van brieven en het beoor- deelen van regelingen, stonden er 30, die niet of weinig anders verrichten dan eenvoudig registratie werk en het copi- eeren van stukken." Bij de secretarie: „de commissie was van oordeel, dat dit werk gevoegelijk door 4 inplaats van 8 ambtenaren ver richt kon worden." „De bezetting van het teekenbureau (welks werk in hoofdzaak beperkt blijft tot het maken van eopieën, waarom niet langs mechanischen weg? Waarom niet in duplo ontvangen?) met 8 ambtenaren werd niet door den omvang van het te verrichten toekenwerk gerechtvaardigd." IVe afdeeling: „Haar arbeid was van gcringen omvang en rechtvaardigde niet do bezetting met 5 ambtenaren: 2 daar van kwamen haar overbodig voor." De geest, die er keerseht, blijkt uit leze toevoeging: „do werkzaamheden aan deze afdeeling waren reeds tijdens den oorlog sterk verminderd. Dit had moe ten leiden tot inkrimping van personeel, hetgeen echter niet is geschied." De afdeeling rollend materieel met drie ambtenaren kon worden opgeheven en gevoegd bij stoomwezen. Dezo dienst zou dan kunnen worden uitgeoefend door S ingenieurs en 2 andere ambtenaren. Er zijn in dienst 4 ingenieurs en drie andere ambtenaren. Een personeel van 10 man kan dus teruggebracht worden tot 3 man! De conclusie is dan ook, dat het personeel van den geheelen raad vau toezicht en dienst van het stoom wezen van 83 ambtenaren tot 43 kan worden teruggebracht, ongerekend de be sparing ten gevolge van vereenvoudiging ▼au doening van zaken bij het depar- temeni, 1 Waterstaat.... Aan he. -loment van Landbouw, Nijverheid en nlel, een gebouw met centrale verwarming en electrisch licht, zijn voor bediening noolig 42 beamMen ut vasten dienst en 12 losse knechts. Geen bureaumenschcn dus, maar knechts en bodes, -Sea peleton van 54 man. Wat trouwens de commissie zegt ever het misbruik, dat van het „bodesvsteem" «e- maakt wordt, waarbij elke ambtonaar°of groepje ambtenaren en oen groot deel der ambtenaren doet slechts re-istroe- xenden, catalogiseerenden arbeid! - naast talstelefoon en huistelefoon, do beschik ing over een volwassen kerel hebben boodschappen te doen. Do tijd van den jongstcn aankomenden ambtenaar is blijkbaar reeds te kostbaar, dan dat deze gebruikt zou mogen worden om een sta peltje paperassen naar oen ander© af deeling te brengen. Toch hebben die telefonisten het waar lijk druk genoog. Do directie van eco nomischs zaken telt 35 ambtenaren. Voor de bediening zijn 7 beambten en 2 tele fonisten noodigl Twee ambtenaren zijn noodig om hot kleine en vrij overbodige blad Econo mische berichten in elkaar te knippen. Nog veel erger en niet minder beden kelijk is de arbeidsverkwisting, die plaats vindt. De nuttelooz9 arbeid. En helaas, men kan niet anders aannemen, in me nig geval bewust met voorkennis en goedvinden van de verantwoordelijke hoofdambtenaren, die niet wen3chen mede te werken tot vermindering van het schijnbare belang van hun departement door een regeling van den arbeid, ten gevolge waarvan de beteekenis van hun afdeeling niet door een groot aantal amb tenaren gedemonstreerd zou worden. Het volgende is overgenomen uit de „Ne derlandsche Staatscourant", en dus de ab solute waarheid omtrent den toestand van 's-lands financiën. „Do Minister van Financiën maakt be kend: dat op 5 Dec. j.l. bij de betaalmees ters in kas was f 7.846.868.6814; dat op dien dag door de Nederlaudsche Bank aan "s-Rijks kas een voorschot was verstrekt van f 14.933. 88614; dat op dien datum in omloop was aan schatkistbiljetten f 253.772.000, en aan schatkistpromessen 498.090.000 (waarvan rechtstreeks ge plaatst bij de Nederl. Bank een bedrag van f 95.090.000), terwijl met inbegrip van de bedragen, welke daarvan bij de betaalmees ters in kas waren, aan zilverbons van f 2.50 en f 1 in omloop was 34.056.365.50; dat op dien datum het rentegevend tegoed van den postcheque- en girodienst bij 's-Rijks schatkist bedroeg f 23.174.349.7814dat op dien datum uit 's-Rijks kas een voorschot aan de koloniën was verstrekt van f 319.189.0000, en dat op 31 Oct. j.l. aan de gemeenten op voor haar door de Rijks administratie te heffen gemeentelijke in komstenbelasting en opcenten op de Rijks- inkomstenbelasting ingevolge de artikelen 243h en 263 der Gemeentewet in totaal was voorgeschoten f 48.363.001.54." Men behoeft maar weinig begrip te heb ben van boekhouding of van een financi- ecle balans om te kunnen vatten, dat hier van een „Schatkist" alleen sprake is als van een woning, waarin geen blind paard schade kan doen en waar als meubelstuk alleen een kartonnen doos aanwezig is, ge vuld met lommerdbriefjes. Het eenige lichtpunt is, dat alle Rijks- schatkisten der wereld er precies evenzoo uilzien of nog heel wat erger. Want vaak zijn ook do lommerdbriefjes al weer ver kocht. En onze Volksraad praat en praat en gaat straks nog wat putten uit wat men noemt de Rijks.Schatkist, schrijft „De Tijd" schamper maar juist. R. K. l'acanftekolonies. In de lco- loniehuizen te Egmond aan Zee en Heerle (N. Br.) werden gedurende 1921 verpleegd 556 kinderen met 19,344 verpleegdagen. In 1920 werden 328 kinderen opgeno men met XI.2T0 verpleegdagen. Het vrachtauto-verkeer. Op 8 Decem ber is te Utrecht een bijeenkomst gehouden van belanghebbenden, bij het vrachtauto- bedrijf teneinde tot oprichting van een bond te geraken, omvattende alle bedrijfs autohouders in Nederland, met eet doel verbetering te krijgen in wogen, bruggen en ponten en meerdere faciliteiten betreffende vergunning voor de berijden wegen. Binnenkort zal een groote vergadering belegd worden ten einde definitief tot op richting van een bond over te gaan. De werkweek op de departementen. De ,Ned." meldt, dat er plannen bestaan om de werkweek op de departementen met ingaag van 1 Maart nogmaals te verlen gen, zoodat geleidelijk de 45-urige werk week zou worden ingevoerd. Een besluit in dezen geest zou reeds de vorige week door den Ministerraad zijn genot" Memorie van Antwoord. In zijn memorie van antwoord op liet voorloopig verslag aangaande het wetsont werp tot wijziging van enkele bepalingen der tabakswet en uitbreiding van haar overgangsbepalingen, zegt de minister van binarciën, o.m. dat het vervallen van dien eisch van het aanbrengen van serienum mers op de beiasbingzegels. bestemd voor de verpakking van sigaren, de controle ernstig zou belemmeren, op oen misver stand moet berusten. De voorschriften be treffende het aanbrengen van serienum mers op de zegels zijn in de wet aange bracht uitsluitend als een controlemiddel op dan verkoop van losse sigaren uit kistjes waarvan het zegel verbroken is. Wordt die verkoop verboden, zooals het geval zal zijn bijaldien art. 43 komt te ver- vallen, dan hebben die serienummers voor de controle geen beteekenis moer. Na drie jaar zullen, naar mag worden gehoopt, de belanghebbenden zich aan de wet hebben aangepast. De vraag of de wet toelaat een tabaksvergunning te verleenen voor het maken van sigaren en het kerven van tabak in een en dezelfde werkplaat*, moet toestemmend worden beantwoord, behoudens dan in het geval van art. 88 waarin dit niet is toegelaten. De tabakswet bevat inderdaad een leemte np het stuk van den verkoop van voor verbruik berei de tabak door venters en dergelijken, welke leemte moet worden aangevuld. In verband hiermede is bij nola van wij- ziging een aanvulling der wet op dit punt voorgesteld. De bezwaren, uit de intrekking van arti- kcI 43 voortvloeiende voor importeurs van uit Indische tabak vervaardigde Y sigaren, zijn den minister door belang hebbenden medegedeeld. Volgens de door dezen verstrekte inlichtingen bestaat de invoer van Indische tabaksfabrieken voor een gedeelte uit z.g. cigarillos en voor een ander deel uit gewone sigaren. De cirgaritios zouden kunnen worden inge voerd in kleine pakjes, die van een zegel kunnen worden voorzien. Wanneer dat zoodanig zou kunnen geschieden, dat het publiek de sigaartjes althans gedeeltelijk zon kunnen bezichtigen, voordat tot den koop wordt besloten, dan zou dat volgens de gehoorde belanghebbenden geen be zwaar opleveren. De minister bereidt een regeling voor, waardoor met den wensch van belanghebbenden rekening kan worden gehouden. Ten aanzien van gewone Indisclie siga ren staat de zaak anders. Belanghebbenden beweren, dat zij die sigaren bezwaarlijk in tndië stuksgewijs kunnen laten banderolee ren, omdat de kleinhandelsprijs daarvan eerst hier te lande kan worden vastgesteld. Eenige risico schijnt hieraan inderdaad verbonden doch afgescheiden van hel feit dat dit risico niet groot kan zijn, verkeeren de importeurs van Indische si garen in dit opzicht in hetzelfde geval als de importeurs van Havanna en andere btii- lentandsche sigaren. De hoeveelheid verpakte sigaren, die fa brikanten bij het in werking treden der tabakswet in voorraad hebben, zullen, in dien stuksgewijze banderolleering om tech nische redenen ondoenlijk moolit zijn, in van zegels voorziene verpakkingen in het vrije verkeeT moeten worden gebracht. Het ligt voor de hand, dat de fabrikanten nog vóór het inwerking treden der wet voldoende gelegenheid zullen hebben die voorraden af te zetten. Bovendien behoort niet te worden vergeten dut het bij de meeste fabrikanten gebruik is liuune voor raden op te slaan in z.g. droog fust. Si garen in droog fust moeten, voordat zij worden afgeleverd, worden omgepakt en het is zeer goed mogelijk sigaren droog te zegelen, hetgeen alleen een geringe ver meerdering van kosten medebrengt. PRIESTERCOMITE. Vanuit Budapest gewerd ons het bericht dat binnen enkele dagen twee priesters op straat van uitputting neervielen en bin nen eenige uren overleden. Ook te Weenen is voor «enigen tijd te rug 'n 51-jarig priester tengevolge van on dervoeding gestorven. Was hij in staat geweest, zoo luidde het bericht, zich meer dere malen daags van melk of ander ver sterkend voedsel te voorzien, dan had de volijverige priester nog jaren lang voor het volk kunnen arbeiden. Doch de in komsten van een Weensch priester laten niet toe, zich gecondenseerde melk, welke meer dan 120 kronen kost, aan te schaf fen. In ht bijzonder door het Weensoh Co mité aan het Hollandsch Priestercomité aanbevolen, gewerd den armen lijder hulp vanuit Tilburg. De hulp kwam echter te laat. Wel heeft de zieke priester op zijn ziekbed nog de voldoening gehad te mo gen zien, dat eene hem onbekende Katho lieke familie zich zim hard lot aantrok en hem met levensmiddelen te hulp kwam, doch de hoop op beterschap was voorbij. Wanneer 'hij voor het laatst de H. Com munie ontving en zijn hoop op den God- deüjken Meester hernieuwde, dan sprak hij tevens zijn dank uit voor het Holland- sche Priestercomité en de weldoeners in Holland. Reeds velen steunden onze beweging en wij meenden onze steunverleening, on danks den zorgvollen tijd in eigen vader land, te moeien blijven doorzetten. Vergeleken met ginds zijn onze zorgen klein. Moge bij 'het naderend Kerstfeest nog vele Katholieken bewogen worden steun te verleenen aan de noodlijdende priesters van Oostenrijk en Hongarije. Nogmaals, steunt en helpt ons Priester- comité. Uwe milde giften zullen gaarne door onderstaande leden in ontvangst worden genomen. P. C. Van Aken, Pasloor te Beek (bij Nijmegen), Voorzitter, Teleph. no. 387; Fr. Werners, Kapelaan te Nijmegen, Gerard Noodtstraat 13. Teleph. 1647; Fr. Hendrikx, Kapelaan te 's-Hertogen- bosch, Telephoon no. vrii A. van Dijk, Kapelaan te Eindhoven; Rector Hack, Breda, Hendrikstraat I, Teleph. no. 341. PI. J. Kcmpers, Kapelaan te Wester voort, Teleph. no. 625; Alb. v. Mackelenbergh, Reclor Tilburg, Secret.-Penningm., Tpleph. no. 344- P. S. Bijdragen in geld gelieve men bij voorkeur te zenden aan den Secretaris- Penningmeester te Tilburg, welke is aan gesloten bij den Postcheque en Girodienst onder no. 28782; bijdragen innatura, als schoeisel, kleeding, levensmiddelen, etc., aan Kap. Fr. Werners. Gerard Noodt straat 13, Nijmegen. DE ZOMERTIJD Geen nieuwe regeling. De mededeeling, dat do Rogeoring van plan was to komen met een nieuwe re geling van den Zomertijd, is onjuist. („Oentr.") EEN ENQUÊTE-WET. Naar de „Msb." verneemt, is aan het departement van Binnenlandsche Zaken in gevorderden staat van voorbereiding een wetsontwerp, dat dient om aan do kortheidshalve genoemd© socialisatie- commissie onder voorzitterschap van mgr. dr. Nolens het wettelijk enquête-recht te verleenen. Dit enquête-recht blijkt do commissie noodig te hebben om ©en on derzoek te kunnen instellen naar do trustvorming in de bouwbedrijven, dat mede tot haar taak behoort. De Democratische partij. Naar de „N. R. Ct." mededeelt, is in ©on dezer da gen onder voorzitterschap van prof. mr. J. E. Heeree, te Amsterdam gehouden vergadering van ©en aantal bij de voor malige Liberale Unie en andere vrij zinnige partijen aangesloten personen de Democratische Partij opgericht. PROTEST TEGEN DE ZEGELWET. Ook de Nederlaudsche Verladorsbond heeft zich met een adres tot de Eerste Kamer gewend om te protesteeren tegen de reeds door de Tweede Kamer goed gekeurde wijziging der Zegelwet. In het bijzonder heeft de bond bezwaar tegen het zegelrecht van 25 cent van alle vrachtbrieven, terwijl niet duidelijk blijkt, dat die beneden f 10 van het recht zijn vrijgesteld. Ook acht het een juiste om- sclirjjving van de v-orden Trachthnef en 1 i"r v.Ir. v s ekinge' d nocdig. WONINGBOUW IN NEDERLAND. Volgens de gegevens welke het Cen traal Bureau voor de Statistiek maande lijks met betrekking tot het bouwbedrijf in Nederland verzamelt en in ziin Maand schrift publiceert, waren eind Augustus 40321 woningen in uitvoering op nieuw terrein. In totaal is voor don nieuwbouw van 7782 woningen, bouwvergunning ver- leend.Deze werken zijn nog niet in uit voering. De netto vermeerdering van het aantal woningen bedroeg gedurende Au gustus 3678, zijnde het verschil van 3872 voltooido woningen en 194 vervallen wo ningen (wegens onbewoonbaar verklaring, s'ooping of onttrekking aan haar bestem ming). Sedert 1 Januari 1921 waren deze cijfers netto vermeerdering 23.174 als verschil van 24.492 voltooide en 1.318 vervallen woningen. ONDERWIJS. KUNSTEN EN WETEN SCHAPPEN. Voorloopig verslag. Verscheidene leden meenden den Minis ter van O. een woord van hulde niet te mogen onthouden voor de voortvarendheid en toewijding, waarmede hij zijn moeilijke en veelomvattende taak vervult. Sommige leden voegden daaraan even wel toe, dat de uitgaven voor onderwijs in de laatste jaren op zorgwekkende wijze stijgen en dat de bekostiging der onderwijs- belangen in verschillende opzichten op noo- deloos kostbare wijze geschiedt. Universiteiten. Eenige leden bepleitten met aandrang de opheffing van een der drie bestaande Rijks universiteiten. Andere leden achtten het aantal Rijksuniversiteiten, in verhouding tot onze b< olking niet te groot. Maar boven dien zou, naar hunne meening, opheffing van een van deze, althans in den aanvang, niet leiden tot vermindering, veeleer tot vermeerdering van uitgaven. Sommige leden kwamen op tegen de jongste redevoeringen van prof. Bolland, met name wat betreft zijn grievend optreden tegen de Israëlieten. Zij achtten zulks onge oorloofd. Anderen namen het op voor de vrijheid in woord en geschrift, die den hoogleeraren onbeperkt moest worden ge laten, weer andere leden meenden, dat er geen bijzondere reden was thans zoozeer verwonderd te zijn over een rede van prof. Bolland als de onlangs gehoudene. Deze hoogleeraar heeft van den beginne af aldus gehandeld. Zoo heeft hij kort na zijn op treden de Katholieke Kerk op zoo plompe en krenkende wijze beleedigd, dat van Ka tholieke zijde uiting werd gegeven aan diep gaande verontwaardiging. Dengene, die een man als prof. Bolland ter benoeming voor droeg (minister van Houten. Red.) treft, meenden zij, meer blaam, dan den be noemde zelf. Opnieuw werd aangedrongen op de op richting van een leerstoel in de homeopa thie. De mededeeling onlangs gedaan bij de officieele opening der Rijks hoogere bur gerschool te Amersfoort, dat deze school f 700.000 gekost had, stemde ten deze niet tot gerustheid. Nijverheids- en Handelsonderwijs. Gevraagd werd naar oen systematisch plan voor hetgeen geschieden moet ter be vordering van het onderwijs van ambachts- en nijverheidskunst, alvorens daarvoor nieuwe uitgaven worden gedaan of reor ganisatiemaatregelen worden genomen. Men had den indruk dal het middelbaar technisch onderwijs te zeer de uitsluitende belangstelling heeft van het Departement. Lager Onderwijs. Door verschillende leden werd gewezen op de hooge kosten van den schoolbouw bij het lager-onderwijs. Verscheidene leden waren van oordeel, dat bij den bouw en de inrichting van scholen voor lager-onderwijs vooral in dezen tijd soberheid moet worden betracht en luxe behoort te worden ver meden. Vele leden vestigden de aandacht op het ernstig te kort aan bevoegde leerkrachten bij het lager onderwijs, dat zich in den laat- sten tijd in tal van gemeenten heeft ge openbaard. Verscheidene leden betoogden de nood zakelijkheid van herziening en verbetering der salarieering van de onderwijzers. Verscheidene andere leden konden zich evenwel met deze denkbeelden niet vereeni- gen. Men vestigde de aandacht van den mi nister op het feit, dat sommige gemeente besturen aan de onderwijzers het hun toe komende salaris niet tijdig uitkeeren. Opgemerkt wordt, dat een overzicht wordt gemist van de kosten van het lager onderwijs. Men noodigde den minister uit, althans een raming van de totaalkosten te geven. Kunsten en wetenschappen. In hooge mate werd door eenige leden betreurd, dat bij het streven naar bezuini ging, welke bovenal in de afdeeling Kun sten en Wetenschappen tot uitdrukking is gekomen, leeszalen, bibliotheken, volksuni versiteiten, orkesten, e.d. het hebben moe ten ontgelden, en dat van subsidieering der dramatische kunst geheel schijnt te zijn af gezien. Verschillende andere leden konden zich met bovenstaande beschouwingen allerminst vereenigen. De vliegtuigbouwer A. H. G. Kokker is uit Parijs teruggekeerd en heeft in een interview aan een vertegenwoordi ger van het „Hbld." het een en an der medegedeeld omtrent de incidenten, die op den Aéro-Salon met zijn in zending zouden zijn gebeurd. Wij ant ieenen er het volgende aan Voorvorleden jaar, dus kort na den oorlog, kreeg de Nederlondache Vlieg- tuigenfabriek een uitnoodiging om op den Aéro-Salon te expoeeeren. Uit taotgevoel zagen we toen van inzending af. Eenige maanden geleden kregen wü de uitnoodiging voor dezen Salon in te schrijven. Den iiucbrijvingstermiin lieten wii verstrijken, omdat besloten was niet te exposeeren, doch slechts te Parijs te demonstreeren gedurende den tijd. dat de salon gehouden werd." „En toch hebt gii er geëxposeerd?" „Inderdaad. Want, toon ik ter rege ling van deze demonstratie-aangelegenhe den te Parijs was om de noodige forma liteiten met do Fransche regeering in orde te maker, hva-n mij 1 r -o.ee. orde te'maken, k-.vu.u mij l,t- 0j.e, er nog stands op don Salon vrij waren. Ik verzekerde mij van de principi- eele goedkeuring van het Pranscho Luchtvaart-ministerie on regelde daarna persoonlijk de expositie-aangelegenheid met het bestuur der tentoonstelling! En is het dan niM natuurlijk en ook zeer eenvoudig verklaarbaar, dat de mi nister me bij do opening persoonlijk be groette, zeer veel belangstelling toonde en verklaarde, bet toestel mot do „qua- tre boulons" wel te kennen?!" „Maar hoe zijn daar al die inciden ten ontstaan?" „Och, een verceniging van oud-s trii- ders, die de aandacht op zich wilde ves- tigon, gesteund door eenige chauvinisti sche bladen en in 't geheim door een paar industrieelen op vliegtuiggo- bied, wilde mijn toestellen van de ten toonstelling doen verdwijnen, hetgeen na tuurlijk niet gelukt is. Er zou zelfs een grootsch-aangekondigde interpellalio in de Kamer worden gehouden, door Le- boucq meen ik. Dit werd echter eerst uitgesteld en later ging het geheel den „•oofpot in. Maar goed ook, want het was de grootste blamage voor da Eranschen geworden, die men zich denken kaa, na dat een deel der pers tegen de begonnen propaganda was gaan ageeren. „Tegen het overplakken van den naam Fokker heb ik geprotesteerd. Maar uit practische overwegingen en mede ten gerieve van het bestuur heb ik niet ver der aangedrongen op het opnieuw ont dekken van mijn naam, te moer daar het bleek, dat het geheels incident da meest welkomo gratis reclame werd, die ik mij kon denken. „En nu moet ge niet denken, dat al len zoo opposant waren. Juist diegenen, met wie ik uiteraard het meest te ma ken had, waren mii welgezind. Nog nooit had ik zooveel complimenten over mijn constructies in ontvangst te nemen als nu pas in Parijs. En, merkwaardig ge noeg, kwam die waardeering niet het minst van de zijde der groote oorlogs vliegers, dieme zelfs een diner aan boden." „Hoe zit het toch met dat geval van dat incident bit uw laatste bezoek aan Parijs. Toen namen wij uit de „Tol." een bericht over, dat gij om zoo te zeggen moest worden ontzet, omdat het publiek u te lijf wou?" .Absoluut overdreven. Schromelijk! „Een kleinigheid eigenlijk, 'k zal 't precies vertellen, 'k Liep rond met den heer Steensma van den Marine L.D. an zag bij de stand-Potez 'n Amerikaan- schen marine-attaché dien ik kende. Stel de de heeren aan elkaar voor. De heer Potez wilde den Amerikaan uitlegging geven maardie sprak geen Fran3ch en de Franschman geen Engelsen. Dus vroeg hii mjj het een en ander en zoo fungeerde ik zoo'n beetje als tolk. Potez die niet geweten had wie ik was hoorde later, dat Fokker op zijn stand was geweest En hij kwam 'n beetje ruzie jn»et mij maken. D.w.z. lui wilde dat doen want vér kwam hii niet, omdat de leden van de veiligheidspolitie, van wie er altijd eenige in de buurt van mijn stand waren, hem duidelijk maak ten, dat hii geen herrie moest veroor zaken! 't Geval had ondanks den lui den toon waarop de „heer" Potez sprak weinig de aandacht van het publiek. Trouwens, 't was op slag van zessen, het uur waarop de tentoonstelling sluit „Dat is de toedracht van het „inci dent", dat in een der Hollandsche bla den werd opgeblazen tot onnatuurlijke grootte en dat in de Fransche pers op l'Auto na werd genegeerd." N. V. Gebouw voor Kunsten en We tenschappen. De Directie der N. V. Ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen te Amsterdam, deelt ons mede. dat Woens dag a.s. 14 December: alle obligatiehou- ders toegang hebben desgewenscht, over eenkomstig de bepaling van het indertijd gepubliceerde prospectus, tot de voorstel lingen van de Opera in Theater Carré. Obligatiehouders zullen in dat geval ver plicht zijn, hunne plaatsen te bespreken, waartoe mogelijkheid bestaat, tot op den dag vóór de voorstelling, aangezien de di rectie rekening moet hemden met de be schikbare plaatsruimte. Het Amerikaanscihe departemen* van Handel tracht titans, aldus de red- K. v. K. te New-York, in sommige streken van Europa bet gebruik van maïs als men- schenvoedsetl aan te moedtgen en heert te dien einde een expert, dr. Le Glerc, naar Europa gezonden om het idee te bespre ken met Europeesöhe mannen van gezag. Aanbevolen wordt niet de mai» te ge bruiken als meel maar o!U „oorn-gn-ts (maïs gort) omdat zij «n dessen vorm be ter bewaard kan worden en eenkomst vertoont met andere voeamgs middelen. Er wordt op gewezen dat de voedingswaarde even hoog ïs als due van tarwe of rijst terwijl de pnjs ongevcer^de helf-t lager is. Indien deze mochten kaansche boeren betere prtj .bedingen voor hun maas en daardoor zou voorkomen worden dat dR voedsel door hen al» brandstof werd gebruikt, leest. ESPERANTO. In de Maandag gehoud-en vergadering der Taal- en letterkundige afdeelmg van de Kon. Academie van Wetenschappen was ingekomen een schrijven van het bestuur der Nederlaudsche Esperantisten- vereeniging. waarin aan de afdeding ver zocht werd advies te geven omtrent üe waarde van het Esperanto. Op verzoek van den voorzitter verklaarden prof. dr. J. II. Kern en dr. J„ van Ginneken zich bereid ook advies uit te brengen. DE OPVOERINGEN VAN „VRIJHEID". De voorstelling van het expressionis tisch drama „Vrijheid" door het Haarl. Schouwtooneel, welke tegen Donderdag i." Ltreejis aangekondigd^ u- -ai int hi'Vó vörboiea wor den. Omtrent de voorstelling aangekondigd oj) Dondex-dag 22 December in den Stads schouwburg te Amsterdam, verneemt d« (-,rb dat die wèl verboden zal worden. kappen OM AUTO-LANTAARNS. Ieder dio zich te voet of 0p da fiota ues avonds op een niet voriichten straat weg buiten de stad bevond, heeft zich weieens goergerd over do lantaarns van vele auto s, welker het licht tegenover het halfdonker voor en na oogverblin dend werkt en hierdoor gevaarlijk is. Um uit bezwaar te ontgaan, zijn in hot Laboratorium van de National Electrio Lamp Association te Cleveland in Ohio proeven genomen met kappen over da lantarens, dia dit bezwaar tofc een mini mum terugbrengen. De voorkeur is daar gegeven aan een kap van W. G. Wood die den stralenbundel zoodanig omhult) dat voorwerpen op den weg niet hoogor dan ongeveor een Meier boven den "rond verlicht worden. Zou het niet op den weg der regeo- ring liggen, zoo wordt in Wet. Blader, gevraagd, om proeven met deze kapoen te kennen en, om geen privilege te schëp- epn, ook met andere kappen, van wolke de makers beweren, dat s,ii aan de zelfde eischen voldoen, en ai dezo kan- pen voldoen het gébruiken er van voo, te schrijven? Alleen zou men -misschien in steden met verlichte straton, waar eon beperkte snelheid is voorgeschreven, auto's met lantarens die slechts een betrekke lijk zwak licht verspreiden, van deze verplichte demping van licht kunnen vrij stellen. RUGBY VERBODEN. De „Prov. Geld." en Nijm. Courant" spreekt het bericht tegen, dat de burge rmester van Nirmegen een voorstelling van „Rugby" door de N.V. Oomcedia al daar zou hebben verboden. Naar aanleiding dezer tegenspraak be richt „Comcedia" ons, dat het den 5ei» December 1.1. telefonisch bericht om ving van den administrateur van dtin Stadsschouwburg te Nijmegen, dat d« burgemeester „bezwaar maakte tegen d« voorstelling.". Ten overvloede ontving „Comosdia* eenige dagen geleden het ter bcoordee- ling gezonden manuscript terug, voor zien van dertien strookjes papier, wel ke de pagina's aanduidden, waarop „iets onzedelijk:,, .onbehoorljjks en iets ontoe laatbaars" stond. DE NEDERLANiDSGHE WINKELIER B» HET NEDERLANDSCH FABRIKAAT „VALUTA-MOEILIJK HEDEN." Men schrijft ons: De stand der buitenl-andsche valuta, maakt 'het „zakendoen" er niet gemakke lijker op. Speciaal liebben wij hier bet oog op DuitscMand. Voor den reeëAen zakenman, die niet speculatief wil hande len, vormt de schommeling der koersen een bron vam zorg en onrust. Hij weet niet, wfiér hij aan toe is. Vooral geldt zulks -voor hen, die op de seizoenAnkoopen zijn aangewezen. Nu is het daarvoor do tijd, nu moeten de voorjaarsAnkoopen ge schieden. Aanbiedingen, men krijgt ze bij de vleet, maar de afleveringen, die ge schieden niet zoo vlot. 't Is voor hel meerendeel „vrijheid", dat de aankoopen moe tien geschieden en hoe moet men nu caleuleeren, als de mark vandaag 2.85 staat, morgen op 1.52 en overmogen op 1.60? Daar is immers geen pijl op te trek ken? Iedere vaste basis voor heit „zaken doen" ontbreekt en slechts zij kunnen in- koopen, die over een „huis vol" geil be schikken. Is zulks het geval, dan wee' men zeker zijn inkoopen gestand te kunnen doen ook al zijn de marken „gewddag om hoog gegaan", om het nu eens populair uit te drukken. De Nederlandsdie fabrikant vindt misschien nu een gelegenheid, om zich relaties te scheppen. Wel zal hij uiterst scherp moeten oonourreeren, maar de winkeliers die van hem koopen. weten w44r zij aan toe zijn. Voor de winkeliers, die speculatie schuwen, kunnen Nederiamdsohe aanbie dingen missdhien een weikome gelegen heid zijn. Wij herhalen evenwel, dat de Nederiamdsohe fabrikant scherp zal moeten concurreeren, een laak, die hem bij een •achturigen werkdag niet Edit zal vallen. Wij vertrouwen even-wel, dat men van hoogerliarul met o-verwerkvergunningen toesehiete'"' 'Tet interna- tion- geeft eeK eir - „ezwaren aan den achturen .g >e;uonden. België achtte het oogeriblik slecht gekozen om den 8-nren- dag in te voeren: Frauikrijk achtte dezen dag niet gewenscht voor de verwoeste ge bieden; Italië heeft den werktijd nog niet toegepast; ZwïLserltuwi is niet aangesloten- bij de conventie vau Washington; Enge- larag beschouwt den achturendag als een ramp en de Nederlaudsche afgevaardigde, hoewel erkennende, dat men hier te lande de wet stipt toepast, schonk de voorkeur aan hot Zwitsersche systeem, daar dit soepeiter en practischcr i.< Nu geven wij onnv '-'cUiik toe, dat dez< uitlaitiiigen Slechts den woningbouw en openbare werken betroffen, maar vele fa brikanten zullen van meening zijn, dat deze bezwaren ook op ander gebied dan woningbouw van toepassing kunnen zijn. Wanneer de Nederlandsche fabrikanten momenteel in staat gesteld worden ge noegzaam te produceeren en zij kunnen met de Nederlandsche winkeliers een re geling treffen, waarbij de goederen tegen scherp concurreerende prijzen aan de markt komen, dan gelooven wij, dat Ne- derlandsch fabrikaat juist in deze dagen van valuta-onzekerheid een goede kans maakt. Een ding moeten beide partijen evenwm in het oog houden. Treub's moorden die nen «enigszins gewijzigd te worden ©.re past. Groote omzet en zeer kleme.winst, moet het narool ziin. Wanneer nu de Ne derlandsche consumenten beseffen, dat ZIJ door Nederlandseh fabrikaat te steunen, de werkeloosheid buiten onze landsnalen. houden, dan is door deze samenwerkin ,T„r pr;„ n-oen-n J" bereikt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 6