PEIGNOIRS is nog steeds in voile gang OPRUIMING Zelfs Sn het geval IJ voor direct geen kieeditig noo dig heeft, zullen onze lage prijzen O tot koo- pers doen hesSuifen. BINNENLAND LAFAYETTE INGEZONDEN. NOORD WIJKERHOUT SCHOTEN. VELSEN. HEEMSTEDE. tegeij spotprijzen. ZIE ONZE RECLAME PEIGNOIR 5.90 Dames Confectie WILLEM VAN LIEMT Anegang hoek Warmoesstraat. LISSE. mr UITVERKOOP GR60IE HBBISiüAJLI hoek HIEUWSTAAT Voor den Inhoud de?sr rubriek eleit Redactie zieh eiet aansprakelijk. WIE ZWIJGT, NIETS KRIJGT. BINNENLANBSCH NIEUWS. BLOEMENDAAL. HILLEGOM. BEVERWIJK. IJMUIDEN. NOORDWIJK. SPORT EN SPEL. NOG EENS: LOONEN IN DE BOUWVAKKEN. Maandagavond werd alhier in café „de Zwaan" een vergadering gehouden van de tocmeelvereeniging „Oefening baart Kunst", onderafdeeling van den Ned. ILK. Volksbond. Wegens bedanken van den heer P. Koelewijn werd als voor zitter gekozen de heer IL Zwaan, tot nog toe secretaris der Vereeniging. Als secretaris werd gekozen de heer 0, Dui venvoorde Jz. en als commissaris de heer T. v. d. Klugt Jz. Besloten werd, dat do uitvoering van 2 btlispellen en «enige voordrachten zal worden gege ven, zoo spoedig mogelijk na Nieuwjaar. De heer A. J. Wijnskes is als re gisseur verbonden aan de afd. tooneel ■oodat alles er op wiist, dat de hitvoe- ring in alle on zichten zal slagen. Bii beschikking van de Ministers van Arbeid en van Financiën is aan de ge meente Schoten tegen eene rente van 6 pet., een voorschot uit 's Bdjks kas verleend van ten hoogste f 83.719.50 ten behoeve van het verkrijgen van bouw terrein (annuïteit 6.077 pet., gedurende .75 jaren te voldoen). Gemeentezaken. B. en W. stellen voor, afwijking der Bouwverordening too te staan aan A. Verspoor en den Olir. Coöp. Bouwersbond. Burgerlijke Stand. Geboren: d. v. P. 0. SchenkDekker d. v. II. E. BandetmaGreaves z. v. A. Vis Rietdijk d. v. S. H. Zeeuw—Mijnen d. v. J. G. BospoortOostenval. Overleden: M. IJnzen, 81 j., echigen. van P. Zwart H. F. Dekker, lj. A. M. v. d. Eist, 82 j., Wed. van L. P. Tismeer. Door den Minister van Arbeid i3 be paald, dat door B. en W. van Heem stede terecht bezwaar is gemaakt tegen de nit de werkloozenkas van de Lan delijke Federatie van Bouwvakarbeiders in Nederland verstrekte uitkeeringen aan bet lid T. V., en voorts bepaald, dat het bedrag dier uitkeeringen, totaal f32.40, binnen een maand na deze be slissing in de werkloozenkas moet wor den teruggestort. Personalia. Tot onderwijzer aan de R.K. Jongensschool aan den Heerenweg alhier is benoemd de heer J. P. van Maanen. A.R. Kiesvereeniging. Naar wij ver nemen zal de heer Mr. J. A. de Wilde, lid der Tweede Kamer der Slalen-Gene- raal a.s. Woensdag in de nieuwe Gerefor meerde kerk aan de Koediefslaan voor de A.R. Kiesvereeniging een politieke rede houden. daan. De voorzitter beloofde er ernstig werk van te zullen maken. De afd. steunde de candidatuor van den heer E. H. Krelage als voorzitter van hert hoofdbestuur en der hleeren Van der Laan te Voorhout en Pere- boom te Sassenheim als bestuursleden, hoewel de opmerking gemaakt werd, dat do laatste veel op reis is. Tot af gevaar-q digden naar de Alg. Verg. werden be noemd de heeren E. Bijnveld en 0. Car- lier, secundi J. Bijl van Duiveubcde en P. N. Jonkheer. Als secretaris-pen ningmeester van de Alg. Verg. werd gesteund de candidaat Voors. Het voorstel om den handel in afge sneden bloemen te beteugelen werd goedgekeurd. Het volgende voorstel be trof de afdracht van 50 pOt. van het quotum der afdeelingen aan het Hoofd en verdedigd, maar verkreeg steun. Er zal gevraagd worden, hoe het groote tekort is ontstaan. De voorgsstelde verhooging der kosten Voor het scheidsgerecht werd bestreden en derdedigd, maar verkreeg steun. Er zal gestemd worden tegen do uitgave van het jaarboekje. Een spreker zal vanwege den Centralen Bond te Gouda komen optreden over de nieuwe ziekte- en ongeval'enverzeker'.ng in het bedrijf; ook zal gevraagd worden iemand van de Tuinbouw-Onderlinge. Als nieuw lid der afd. werd geballo teerd de heer Th. van Haaster; tot be stuurslid der Afd. koos men den heer W. Jonkheer. Bij de rondvraag werd geklaagd over de late postbestelling op Zaterdagmorgen en over de aanstaande verandering der telefoonnummers, 't Bestuur zal zich met den Directeur van het postkantoor in voerbaren stoomketel no. 50 van 'AL Bóa Pzn., te Dordrecht, in gebruik bii de aannemersfirma Volkor en Bos, welke ontploffing op 19 October 1921, des voormiddags ongeveer 7 uur, aan de buitenhaven te Umuiden Xgomeente Fel send plaats had. Omtrent de oorzaak van de ontplof fing wordt gezegd, dat deze het gevolg is van te lagen waterstand in den ke tel gedurende het opstaken. Uit' de sterke vormveranderingen van de vuurkistwanden is gebleken, dat deze gloeiend zijn geweest. Door den stoom druk is de staande wand naar binnen gedrukt en zijn dientengevolge de lasch- verbindingen van de beide dwarsbuizen met dien wand bezweken. Geemeenteraad. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Lisse op Donderdag 15 December 1921, des na middags om twee uut. 1. Aankoop van gedeelten openbare straat (Wagenstraat en Van der Veld- straat) van mevr. de Wed. M. van der Veld-van der Bell. 2. Aankoop van een strook grond (houtwal) langs de Aker- voordelaan van Adr. van deT Vlugt. 3. Verkoop van een perceel bouwgrond van 'het Haventerrein aan de Directeuren van Hollandsbollenihuis te Lisse. 4. Verrzoek van de heeren G. van der Meij Jr. en H. Kroon tot afvoering van den Julianaweg, i vormende de verbinding tusschen de Ju- lianastraat en den Heerenweg, van den I plaatselijken legger van wegen en voelpa- i den. 5. Vaststelling van de verordeningen op de heffing en de invordering van eene belasting op honden. 6. Vaststelling van de verordeningen op de heffing en de in vordering van schoolgelden voor het ge woon lager onderwijs, voor het uitgebreid lager onderwijs en voor het vervolgonder wijs in de gemeente Lisse. 7. Verzoek van Mej. N. J. Pannekoek, om eervol ontslag als onderwijzeres aan de openbare M. U. L. O. school met ingang van 1 Januari 1922 wegens hare benoeming te Amster dam. 8. Verzoek van den heer S. Dron- 'kers, om eervol ontslag als onderwijzer aan de openbare M. U. L. O. school met ingang van 1 Februari 1922 wegens zijne benoeming te Haarlemmermeer (Zwanen burg). 9. Voorstel van heeren Gedeputeer de Staten van Zuid-Holland, otn de tijde lijke jaarwedde-regeling voor den Gemeen te-Ontvanger om te zetten in eene vaste Tegeling. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders en de Commissie voor So ciale aangelegenheden in zake het betalen van pensioensbijdragen door het Gemeen te-personeel. 11. Verzoek van het bestuur 1 der R. K. Geitenfokvereeniging „De werk manskoe," om eene subsidie. 12. Gotepla- biliteitsbesluit. 13. Ingekomen stukken en i mededelingen. véh bestaan? iWat zijn haar werkzaam heden geweest?". Hierover gaf hij de aanwezige eenige voorheelden en vluch tige schetsen, o.a. Invaliditeit1:- en Ouder domswet, waarvoor vooral de arbeiders en de kleine man hen dankbaar mogen ziin; Volkshuisvesting en Woningbouw, een vraagstuk van gr ooien moreelen in vloed uitkeering bii onvrijwillige werk loosheid. Ook in de benoemingen. In Zuid-Hol land, overwegend rechts, kwamen vroe ger rechtsche ambtenaren zeer sporadisch voor. In het Land- en Tuinbouwbedrijf werd verbetering gebracht door het sub sidieeren van Cursussen en de verbe tering van den veestapel. Om dit Ministerie te steunen, zij al genoeg de geliikslelling van her Bijzon der Onderwijs, wordt het Ministerie weer links, dan zal vooral hierin veel bemoei lijkt worden. Hierna gaf bii eenige duidelijke voor beelden over de indeeling der Kamer kieskringen en het nieuwe kiesstelsel, waardoor de voorkeurstemmen vervallen en de Bestuurders een groote en zware taak krijgen te vervullen voor het stel len van de Oandidaten, dit vooral in overleg met de kiezers te doen, en spoorde allen aan toe to treden als lid der Kiesvereeniging. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door eenigen gebruik ge maakt, welke de heer Balvers op een zeer duidelijke wijze beantwoordde. Nadat de Voorz. den heer Balvers in hartelijke bewoordingen dank had ge bracht, en bc-m een „tot weerziens" had toegeroepen, bracht hij hulde aan de R.K. Raadsfractie, die bij de benoeming van een gemeente-secretari3 een mate van eenheid vertoonde, die verblijdend stemt. Hii dankte do R.K. Raadsleden voor hetgeen zij gedaan hadden om een R.K. gem.-secretaris te krijgen. Hij wees er op, dat, ta,ls bii de vorige Raadsverkie zing niet een honderdtal Roomscho kie zers op de roodo lijst hadden gestemd, men hij de benoeming van den gem.- secretaris niet van het lot had behoe ven afhankelijk te zijn. Spreker wees op de groote verantwoordelijkheid, die dat 100-tal Katholieken op zich nam, toen zii niet op de Roomscha maar op do roode lijst hun stem uitbrachten. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat het Bestuur der R.K. Kiesvereeniging stappen had gedaan om te komen tot benoeming van 'n Roomschen notaris in de vacature-Binnendijk. In aansluiting aan hetgeen de heer Balvers had gezegd over het bedroavend garing aantal Kath. i B.iïgemeesters van Zuid-Holland wees de PRIJZEN VOOR DAMESCON- FECTIE ZOOALS GE ZE NOG NOOIT GEHOORO HEBT. - - Nu de noodkreten om hulp voor het Buitenland wat geluwd zijn, achten wij het oogenblik gekomen onze eigen be langen weder eens naar voren to bren gen. Het werd tijd, want sedert een jaar roeit onze Haarlemsche Tubercu- iose-Vèreeniging met de riemen die zij heeft. Tot welke gevolgen dat op den duur moet leiden, wanneer tegen een algemeen heerschende en besmettelijke ziekte niet gedaan kan worden wat noo- dig is, om dat te begrijpen wordt niet veel verstand vereischt. Wij kunnen kort zijn. Voor den algemeenen strijd tegen de Tuberculose hier heeft de Vereeniging dringend meer geld noodig, wil haar streven een verantwoordelijk werk blij ven dat zijn loon waard is en waar we allen baat bij vinden. Maar ook om het toenemend aantal patiënten to helpen en te redden, kan vermeerdering van in komsten geen uitstel lijden. Welnu laten we er dan gezamenlijk voor zorgen. Eerstens strekt het ten al gemeenen nutte, tot eigen veiligheid, ge luk en welzijn, en in de 2de plaats kunnen vele jonge levens gered worden, mits tijdig kan worden ingegrepen. Wan neer het een eigen kind geldt, wordt hemel en aarde bewogen en geen kosten zijn te groot. Welnu zouden we dan niet naai' verhouding een kleinigheid wil len offeren voor de zonen en dochters van de andere ouders, die helaas niet zoo gelukkig zijn om óók zelf hun kin deren tc kunnen redden uit den nog on- vasten greep der vreeselijksto van allo ziekten. z Komaan laten we het oude jaar goed eindigen en het nieuwe goed inzetten. TH. LIMBERG. Ikomcn, en dat de woningen spoediger jRP - reed_ zijn, dan onder het werken met een aannemer. Hoewel alreeds een groote verbetering hiermede is bereikt, ten opzichte van de loonen zijn we er nog niet; het bedongen loon van f 67.50 is te hoog. Het moet la ger. Het gecontracteerde toon voor de groo te steden is niet te hoog; maar voor dit loon moge allicht bij de burgerpatroons worden gewerkt, bij den nieuwbouw is zulks anders. Er zouden loonen te noemen zijn, die nog hooger gaan dan f 80 per week. In zoogenaamd aangenomen werk is men niet tevreden met een vermeerdering van het uurloon met 10 of 20 pCt., maar komt men dikwijls tot 100 pet. of hooger. Deze loonloestanden brengen ellende in de gezinnen van de mede-arbeidersiedere f 1000, die een woning meer kost, belee- kent een huurverhooging van minstens f 1.20 per week. Mag dat zoo voortgaan? Is zulks te verdedigen? Als de bouwvakar beiders in den nfeuwbouw eens even aard werkten voor een bedrag van stel f 50. per week als nu gewerkt wordt vo >r het tegenwoordige loon, dan zouden de buien zeker met f 1.50 per week verminderd kunnen worden. En zouden ze met een loon van 50 per week een slecht figuur maken ten op zichte van de loonen hunner mede-arbei ders? Neen, zeker niet; het zou blijken, dat ze met dit loon nog in menig opzicht aan de spits zouden staan. Vast staat concludeert „Patrimonium" dat er verandering moet komen; niet al leen zijn de bouwvakarbeiders tegenover hun medearbeiders geroepen hun loonpoli tiek te wijzigen, maar ook voor zichzelf zal het noodzaak zijn om hun houding te ver anderen; wordt die houding niet gewijzigd, worden de loonen niet beduidend vermin derd, dan is liet vrijwel zeker, dat in 1923 in de bouwvakken groote, zeer groote werk loosheid zal zijn. Natuurlijk zeer tot schade van de bouwvakarbeiders zelf; het zal niet mogelijk zijn om met het betalen van deze loonen te blijven voortgaan; dat geld is niel beschikbaar. Het stopzetten van den woningbouw zou een ramp zijn; het zou werkelijk een zee van leed brengen over duizenden, die in nood zitten; de woningnood is schrikkelijk maar of dat schrikkelijke zal worden be stendigd, zal voor eeu deel afhangen van dg bouwvakarbeiders. EEN SOHOTSOHE TENTOONSTEL LING TE AMSTERDAM. Volgens ean Reuterbericbt, hen "i. Jr. Bisschof te Londen op een vergadering van zakenlieden te Glasgow het voorstel gedaan om in September 1922 een ten toonstelling van Schotsehe industrie en kunst te houden to Amsterdam. De vergadering oordeelde dit plan ia DE FAAM's OPRUIMING Gemeenteraad. Vergadering van den raad der gemeente Bloemend aal te hou den op Donderdag 15 December 1921 ten raadhnize te Overveen, des voorin. 10 u. De agenda vermeldt Behandeling gemeente-begrooting dienstjaar 1922. Benoemd. Onze vroegere .plaatsge noot de heer J. H. Boonstra is benoemd tot Secretaris der gemeente Wormer- veer. Geslaagd. Mej. A. van Kesteren alhier is geslaagd voor het certificaat Machinescbriiven volgens Wery's tienvin ger-systeem (Blindschrijven). Beklemd. Gisteravond geraakte de reserve-conducteur J. van Kampen, al hier te Heemstede tnsschen de wagens beklemd bii het rangceren. Oogenschijn- lijk liep het opgeval zonder letsel af, ofschoon van K. klaagde over pirn in de horst. Electrificatie. Vrijdag ia men weer begonnen met het leggen der kabels. Het is echter vrijwel zeker, dat het licht met 1 Januari nog niet zal branden. Mandendieven. Vrijdagavond ont dekte J. P. die naar de Herhalingsh school ging, dat twee jongens manden stalen bit de firma Aangeenbrug aan de Van den Endelani. De jongen waar schuwde den mandenmaker, die de jon gens nazette in het Park. Burgerlijke Stand. Geboren; z. van G. B. StaatsLeasen. d. van J. Klin kenbergHuisman. z. van A. M. v. DorpBoot. z. van O. W. Spoeldor Schut. z. van J. H. v. TrigtSmit. d. van A. H. JonkheerPost. d. van M. O. Vermeitvan der Valk. d. van M. J. van KampenWasee- naar. Overleden: R. de WolfP. v. d.Geest vr. 64 j. F. Brouwer m. 74 j. B. UitendaalDe Groot vr. 82 j. K. de Graaf m. 5 mnd. J. A. Mm m. 49 j. H. 0. Dobben m. 3 jaar. Bloembollencultuur. Vrijdagavond hield de Afd. Hillegom, in hotel Sis termans een ledenvergadering, die vrij goed bezocht was. De voorzitter, de hesr IL Veldhuizen v. Zanten, opende de vergadering met een kort woord van welkom. De secretaris las de notulen. De opmerking werd gemaakt, dat de motie-Jonkheer n et door den secretaris lan do af leolingen was gezonden. Geïnformeerd werd naar do opheffing van den tolboom in de Beek, waarop Ie voo.zit e.- mededeelde, dat do zaïk »og in hetzelfde stadium verkeert. De vergadering was hierover niet zeer vol- verbinding stellen. Een tweede klacht betrof de telefoonbediening; de klager wilde een ultimatum stelleneen ge zamenlijk ontslag der telefonisten in het district. Ofschoon een der leden de da mes verdedigde, bleken de klachten zeer ernstig. Bij- stemming verklaarde de ver gadering zich er voor deze zaak op de Algem. Vergadering te bespreken. Nog werd verzocht vroeger te verga- gaderen en in dezen winter een lezing te laten houden over de cultuur; het bestuur werd gemachtigd in dazen han delend op te treden. Het al of niet handhaven van den zomertijd zal te Haarlem ter sprake worden gebracht. Hierna sluiting. Werkloosheid. De werkloosheid is nog altijd zeer groot in onze gemeente, waar er 80 staan ingeschreven. Wijk aan Zee en Duin telt er slechts 14. Nu begon nen wordt met de bereddering van den Zeeweg deden de lui verstandig het eens bij de ondernemers te probeeren. Ingeval van succes waren zij dan tot April bin nen (figuurlijk dan!). Raadsvergadering. De agenda, welke de Gemeenteraad Woensdagmorgen af te handelen krijgt, luidt als volgt: 1. Behandeling Begrootingen 1922. 2. Voorstel openbare aanbestedingen onder houdswerken en sc'hoolbehoeften 1922. 5. Voorstel wijziging overeenkomst levering lectrischen stroom aan ed groot-industrie. 4. Voorstel wijziging invordering enz. bij onderwijs. 5. Eervol ontslag directeur keuringsdienst. 6, Mededeelingen en inge komen stukken De stoomtrawler „Jacqueline Clasine" IJm. 110 van de Vereenigde Exploitatie- Maatschappij is gisterennacht door den dikken mist nabij Vlieland gestrand. Door de sleepbooten „Storlemelk 2" en „Mar- tinus" van de firma Dockum en Bros te Terschelling is het schip vlot gebracht en hedennacht te IJmuiden binnengesleept. Te Amsterdam is geslaagd voor het exa men hulpkeurmeester, de heeT E. Jansen, alhier. Nog eens: de stormschade. De schade aan de R. K. kerrk te IJmuiden, door den storm j.L toegebracht, bedraagt circa f 1000. De ramen zijn toen door den sterken wind stukgewaaid, de toren is gedeeltelijk ont manteld en de leien van het dak en toren, woeien straten ver. Door den ingenieur van het stoom wezen, hoofd van het 4e district te Amsterdam, den heer A. 0. v. d. Stadt, is ingevolge art. 25, tweede lid der Stoomwet (wet van 15 April 1896, ge wijzigd bij do wet van 22 Juni 1914) een onderzoek ingesteld naar do oor zaak van do ontploffing van den ver- Door het ijs. Zaterdag geraakte een zes-jarig meisje door het ijs der Gracht. Gelukkig werd dit intijds opgemerkt door n doofstommen marskramer, een zekeren van Gelder uit de Fouliedwarsslraat te Amsterdam, welke door zijn kordaat op- optreden het meisje wist op het droge te brengen. St. Nicolaasfcest. Aan de kinde ren van de leden van den R.K. Volks bond, circa 500, werd gisteren vanwege- de R.K. Volksbond het jaarliiksche St. Nicolaasfeest aangeboden in het Bonds- gebouw. Rijkelijk werden de kleinen onthaald op chocolademelk en speculaas, terwijl 'n goo-helaarster eai de Li deren verrassende goocheltoeren liet zien. Of de kleinen schik hadden! R.K. Kiesvereeniging. Vrijdag avond hield de R.K. Kiesvereeniging in de groote zaal een goed bezochte verga dering, welke wij echter meer moeten betitelen met ontwikkelingsavond. De voorzitter de heer Verweii opende de vergadering met den Öhrist. groet en heette allen welkom, inzonderheid don heer Balvers, die voor dezen avond als spreker optrad; het verheugde het be stuur ten zeerste dat zoovele dame3 aan den oproep hadden gehoor gegeven. Hierna gaf hii het woord aan den heer Balvers. Deze die in de loop der jaren op politiek terrein, zeker ziin sporen reeds heeft verdiend en hierin een goed figuur maakt, had tot onderwerp uitgekozen „De vrouw en haar nieuwe rechten en plichten" en haalde hierin aan, dat in den loop der tijden door de Katholieke Kerk, zooveel voor het lot der vrouw is gedaan en verbeterd en hoe zii heeft medegewerkt tot het verkrijgen van meer dere rechten voor haar, doch dat zij door het verkrijgen van dis rechten ook grootere verplichtingen hebben gekregen. Nu wii op den vooravond zijn geko men van de nieuwe verkiezingen, waar door 'n scherpe strijd zal ontstaan voor namelijk vóór of tegen den godsdienst, vóór of tefen God, zal de vrouw, nu zij nieuwe rechten heeft verkregen, ook haar plichten mosten nakomen, door al len trouw ter stombus te gaan. En waarom de vrouw ter stembus? Deze vraag is spoedig opgelost, wordt ons landje n.l. ook niet geregeerd door ©en Vrouw, onzo geeerbiedigde Koningin, wel ke foch ook heeft getoond als een Vorst to kunnen regeeren en in haar laatst ge houden openingsrede in de Staten-Geno- raal in zoo juiste bewoordingen wist aan te toonen, de te nemen maatregelen in de huidige regeering? Verder, vervolgd spreker het onder werp „Moet ons rechts Ministerie blii- Yoorz. er op, dat in de Kantons Alk en aai'Hc ar i cmIla a rl'meerLc ide1 e j Alphen met 21 Plattelands-standplaat sen, maai" 2 van do 28 notarissen Katho liek zijn, terwijl in do steden Alkmaar, Haarlem en Leiden de verhouding even treurig is. Waar au bij de Notaris- standplaats Noordwijk o k Noirdwükex- hout en Voorhout behooron, mag men aannemen, dat 75 pCt. van deze Notaris standplaats lot do R.K. Godsdienst be hoort. Het heeft het Bestuur van de BX Kiésveréen., wel minder aange naam getroffen, dat eenige vooraan staande Katholieken hun sympathie be tuigd hebben, met een niet-Kathoüek candidaat (tegen wiens benoeming men niet de minste bezwaren zou hebben, als hii Kath. was), maar niettemin heeft het Bestuur da noolige stappen gedaan, om te verkrijgen de benosming van ean Kath. Notaris. Het Bestuur had liever gezien, dat genoemde Kath., die hun sympathie elders betoonden, eerst even geconfereerd hadden met de Kies vereen, dan was de gang van zaken wellicht een andere en betere geworden. Voor het vervolg hoopte do Voorz. od ietwat meer vertrouwen. Do heer H. G. de Boer bracht vervolgens nog ter sprake, de onderwijsposten op "de Go- meen te-begrooting 112' en verzocht aan de R.K. Raadsleden, daaraan wel hun volle aandacht te willen schenken. Daarna sluiting met den Chr. groet. Gecombineerde bestuursvergadering van den Volksbond en onderafdeelingen. Maandagavond waren genoemde besturen in de kleine zaal van het Juvenaat bij een, Ier bespreking van bet veiieencu van steun aan de stakende metaalbewerkers. Het bestuur van „SI. Hyacintbus" leidde de vergadering. De voorzitter de heer L. Vinken zette in zijn openingswoord het doel van deze vergadering uiteen. Alsook waarom de leden van andere orrganisalies dan den Ule ta 3 lb e werk e r sbon d er zulk een groot belang bij hebben, dat deze staking geen fiasco wordt. Het gaat n.l. hierom, dat een loonsverlaging is aangezegd zon der dat men mei de arbeiders in overleg wenschte le treden en hierdoor wordt aan de wetlen van den arbeider te kort ge daan. Door de Hoofdbesturen van de ver schillende afdeelingen was voorgesteld om 25 centper week extra te innen bij de leden, als extra sleun aan de metaalbe werkers. De voorzitter geeft dat voorstel aan de vergadering in overweging. Een breede discussie ontspon zich, waarvan het slot was, dat men met de lijsten zal blijven ciculeeren xooals Zaterdag j.l. Toen -is er opgehaald ongeveer f 60. Br geven zich nog elf leden op, om met de lijsten te loopen. Daar het aller belang is, spoort de voorzitter aan flink te steu nen en «logt hiermede de vergadering met gebed, SCHERMEN. Kampiocntvcdslrijd op floret voor Neder land. De Ncderlandsche amateur schermbond, heeft dit jaar besloten de wedstrijden voor het kampioenschap op floret te Haarlem te doen houden. Dit is de eerste maal dat 7.00'n gebeur tenis in onze stad plaats heeft. De wedstrijden zullen gehouden worden op 17 December, des middags om 2 uur, in de schermzaal Brassinne. Raamsingel 30, een moderne inrichting die voor kort alhier is opgericht. Naar wij vernemen zal de. zaal de deelnemers alle mogelijke faciliteiten aanbieden, en wij twijfelen er niet aan of met de medewerking van den heer Brassinne. als een der leiders, zul len de wedstrijden een goed verloop heb ben. Ook in arbeiderskringen begint thans het besef door te dringen, dat juist de econo- misch-zwakkcn als consumenten de dupe worden, wanneer in een bepaald bedrijf te loonen al te hoog worden opgedreven. Zoo bevat „Patrimonium" *een zaakrijk artikel, waarin met cijfers wordt aangetoond, dat de abnormaal hooge loonen in de bouwvakken ellende brengen in de gezinnen der arbei ders-huurders: De geweldige stijging van de loonen in de bouwvak] dateert feitelijk van na 191S, schrijft .het Christelijk Sociaal weekblad', een vergelijking van de gecontracteerde uurloonen in de bouwvakken toont alreeds, dat naar verhouding van de bedrijven, de verhooging in de bouwvakken het aller sterkst is geweest. Het uurloon voor timmerlieden en metse laars bedroeg in 1914 f 0.33; voor opper lieden f 0.30; er werd toen ook meer ver diend door aangenomen werk of andere oorzaken, maar het bleef toch binnen zoo danige grenzen, dat het mogelijk was. woningen te bouwen, waarvan de volte huur door een arbeidersgezin kon worden betaald. Thans staat het echter geheel anders: bij een gecontracteerd loon van 0.93 per uur, dus een weekloon van f 41.85, wor den in den nieuwbouw loonen gevraagd van f 607080 per week en soms nog meer: in menig opzicht is dit dus het viervoudige van vóór den oorlog. Ieder kan begrijpen, dat dit op den kostprijs der woningen zulk een invloed heeft, dat de huren niet meer kunnen worden betaald. Een rem is nu in Amsterdam alreeds gevonden door te werken met de Associaties van bouwvak arbeiders; die werken voor een vast loon van 1.50 per uur; buitendien heeft men hier het voordeel dat geregeld wordt door gewerkt, dat arbeidsmoeilijkheden niet voor- hef belang der Schotsehe fabrikanten. Auto-ongeluk. Te Schagen is Dins dagmorgen een ruim 70-jarigo door een auto overreden en kort daarop aan de ge volgen overleden. Togen don bestuurder van den auto is procesverbaal opgemaakt. 7 IN QUARANTAINE. Te Amsterdam is de uit 20 personen bestaande bemanning van bet stoom schip „Hebe", naar dc quarantaine- inrichtimg op den Zeeburger-dijk ge bracht, om daar gedurende 18 dagen te worden geïsoleerd, omdal zich aan boord een licht geval van pokken heeft voorgedaan. Deze lijder wordt verpleegd in de daarvoor bestemde barak in de Wen- sta uerstraat. De uitvoering der Veewet. Namen» den minister van Landbouw is Ier ken nis van de burgemeester gebracht dat hem gebleken is, dat de verkoop van in be slag genomen vee niet, gelijk de wet dat eisfcht „zoodra mogelijk" geschiedt. Hiervan is het gevolg dat de onder houdskosten van het vee somtijds tot een onnood-g hoog bedrag stijgen. Is zulks in het algemeen reeds ongewensoht, in 'Ie tegenwoordige omstandigheden, nu het betrachten van de grootst mogelijke zui nigheid noodzakelijk is, moet dit le meer worden voorkomen. De burgemeesters zijn daarom uilgenoo- digd, aan bovengemeld voorschrift streng de hand te houden. DE BEGROOTING VAN FINANCIËN. Memorie van Antwoord. Minister do Geer verklaart 111 ziin verschenen Memorie, gaarne ook aaa zijn Departement to willen bezuinigen. De verwachting wordt uitgesproken, dat do opheffing van den achterstand in do belastingheffing binnen afzie.iba- ren tiid zal worden opgeheven: De Tabakiwet zal waarschijnlijk 1 Maart 1922 kunnen worden ingevoerd. Er zullen vermoedelijk eenige kommiezen meer moeten worden aangesteld. De opbrengst der speelkaarten-belas ting kan nog niet goed beoordeeld wor- den. J. Ook de minister is van meonmg, nat een technische herziening van het tarief van invoerrechten noodzakelijk is. Hii vertrouwt binnen af ten 11 onder voldoende medewerking deze ver vorming baar beslag te I"-tll'en "°en krii- gcn. Bii een ventere daling van den prijs van bevrofen vleesch, die niet kan mt- bliivcn nu de prijzen van slachten hier to lande terugloonen, zal hot invoer recht op vleesch automatisch eenigszins beschermend gaan werken

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 2