Tweeds Blad BINNENLAND. BUITENLAND m GÖISFERË&ifIE TE Dl msmi OWEDEEN- sUmming. DEI. BfSiTEHL. BEHiiSfim Het verdwenen meisje m WOENSDAG 14 DECEMBER BBIEVEN UIT FRANKRIJK^ POLITIEKE onweerswolken. ue verhouding tusschen Frankrijk en Engeland is ondanks de mooie woorden die als een pleister op de won de, nu en dan gesproken worden, er voortdurend, één van elkaar niet begrijpen. Een jaren lang aan eikaars Zi'de gevoerden strijd om de over winning op den gemeenschappelijken vijand'te behalen, heeft hierin geen verander.ng gebracht. Juist op de oogenbl kken, dat men eens gezond heid verwacht, een samenwerking van den eigenlijken wereldvrede hoog 1100- d g is, doen zich feiten voor die onrust wekken en schade berokkenen aan den zoo gewenschten vriendschapsband. De conferentie te Washington, met zooveel verlangen tegemoet gezien, heeft tot nu toe niet de oplossing ge- bracnt die men wenschte en heeft met zoovele voorgaande internatio nale bijeenkomsten dit gemeen, dat er woorden van sympathie zijn gespro ken, piannen met vreugde zijn begroet op het eerste gezicht, om kort daarop nader bekeken, hevige discussies te ontketenen. Het oude rijmpje, zij dron ken een glas en lieten de zaak zooals ze was, heeft maar al te veel kans, ook nu opnieuw bewaarheid te worden. De houding van Engeland tegenover Duitschland, het ter sprake brengen van een moratorium, de gehouden conferentie met „Stinnes en Rathe- nau", hebben hier heel wat ontstem ming gebracht en al hoopt men op een bevredigende oplossing, niet ten on- ;eciite vreest men, dat dit eens aan den kant zijnde, Engeland telkens weer nieuw roet in het Fransche eten zal gooien. Wij leven snel en daarom is het niet mogelijk in brieven, die eens per week verschijnen, de poli tiek van den dag te behandelen. Niets is zoo spoedig oudbakken als een meening over de internationale politiek, die dagelijks andere vormen aanneemt en waaraan een rede van een politiek kopstuk, (denken wij slechts aan die van Lord Curzon) een geheel andere wending kan geven. De directe feiten derhalve buiten bespreking latende, is het wel mogelijk cenige redenen op te speuren die de eendracht onder de geallieerden, soms verre doen zoeken. De anti-Fransche bctooging in Ita lië gedurende de laatste weken heeft hier geen grootcn indruk gemaakt de Latijnsche volken begrijpen elkan der en weten dat een spontane veront waardiging over een misbegrepen woord, een verkeerde uitlegging van een dubbelzinn g overgeseinde rede naar den aard van hun karakter, uiting zoekt in een heftige demonstra tie. Zij weten echter ook, dat iets der gelijks meer een fel opv ammend vuurtje is dat spoedig gedoofd is, dan een lang voortsmeulend vuur, dat ernstig afbreuk doet aan eens gesloten vriendschap. Geheel anders is het g steld met een meeningsverschil, gere zen tusschen Engelschen enFranschen. Het verschil van landsaard, een geheel andere karakter-aanleg, staan hier in den weg om spoedig, alsof er niets gebeurd was, elkanders hand weer te drukken. Dit is de hoofdreden m.i. van de telkens weer rijzende misver standen, om het zacht uit te drukken, tusschen Frankrijk en Engeland. Zij begrijpen elkander „au fond" niet, hun levensbeschouwing is niet dezelfde het enthousiasme en het spontane is eigen meer aan de zuidelijke volkeren, zakelijke nuchterheid behoort tot de meestal meer practischc hoedanig heden der noordelijke volkeren. Dit verschil komt eveneens tot uiting in den meer flcgmatieken humor van den Engclschman tegenover den opbrui- sendcn geest van den Franschman, waardoor dc eerste zoo vaak bij spot- t jChtjes over zijn land en zijn volk, zoo pijnlijk wordt getrurfen, terwijl de bedoeling inderdaad niet zoo heel erg is. Nog eens, een niet begrijpen is evenals in zoovele huwelijken, de ondergrond van droevige verwikke lingen, van een telkens nieuwe barst in de vaas der vriendschap. Maar al te goed weten wij, dat, wat eens gebroken is, hoe goed ook gelijmd, niet meer wordt als het eens was en gevaren oplevert spoedig weer in scherven te vallen. Zoo ook hier, er zijn reeds al te veel verschil punten geweest, die, hoewel diplo matiek opgelost, kleine scheurtjes n de wederzijdsche verhouding tus schen deze geallieerden hebben ach ter gelaten. Een andere reden is de geheel ver schillende positie die Engeland door zijn ligging inneemt. Gescheiden van het vasteland van Europa door de zee, heeft het minder te duchten van een volk dat eventueel den strijdbijl weer zou opgraven. Het zijn meer de handelsgevolgen en de daaruit voort vloeiende financieele moeilijkheden d e momenteel een rol spelen dan de vrees voor een zich herhalenden ramp zaligen oorlog. Frankrijk heeft meer direct aan den lijve, de oorlogsellende gevoeld, steden zijn verwoest, dorpen met den grond gelijk gemaakt en het weet dat iets dergelijks opnieuw te wachten staat indien ooit Duitsch land zou pogen revanche te nemen Het onwaarschijnlijke daarvan en eveneens de onmacht in de eerste tientallen jaren, mogen voor buiten staanders zekerheid zijn, het is be grijpelijk dat het Fransche volk niet zoo spoedig daarin kan gelooven. Bovendien eischt de financieele toe stand hier meer dan elders dat de schatkist schadevergoeding ontvangt voor de vele gaten die er in zijn ge- slager.. Dit zijn enkele redenen die een verschil van opvatting tusschen Franschen en Engelschen begrijpelijk maken. Het practische van het hier ingenomen standpunt en de vraag of het hier geldend oordcel bevordelijk is voor een spoedigen waarachtigen wereldvrede, laat ik in het midden. Mgr. Dubois heeft in een herde ijk schrijven gewezen op het eenige mid del om tot wérkelijken vrede op aarde te komen en dat slechts te zoeken is in de hulp van God, die men dient in te roepen. Het Kerstfeest nadert met rasschc, schreden de donkere dagen die er aan voorafgaan, zullen op dat vredes eest plaats maken voor het licht, wij kunnen niets beters wen- schen dan dat datzelfde licht ook moge opgaan voor de verschillende volkeren, aan wie duistere wolken beletten het licht, op dit oogenblik waar te nemen. Kerstmis 1921, een vredesfeest in de volkerd van het woord, zij niet slechts een vurig ver langen maar een heerlijke werkelijk heid. Parijs, 7 Dec. 1921. Mr. P. v. S. WASHINGTON. Kerstmispiannen der Boïsjewiki? DE ADMINISTRATIE OP DE DEPARTEMENTEN. FEUILLETON. Ill Terwijl Hendrik Meerveldt door liet kleine palmboschje reed, welks zoom bijkans de lage slavenhutten van Beliecourhouse raakte, zag hij een lichte gestalte van de veranda van het heerenhuis afdalen. Deze was geheel in het wit gekleed. Alleen t e breedgerande stroohoed, die haar aangezicht voor de brandende zonne stralen beschermde, was geelachtig. Ais een sylphide zweefde zij voert. rocDenUjH h°orde hij haar „Juno" pPn och de toon harer stem maak- .."^"genamen indruk op hem. en """/"I wan Jgeleek meer het krassen van een schonen raaf. Zelfs voor een 1)01 f /"ge'ijk Meerveldt ver moedde klonk het roepen te barsch Langzaam reed "9 "ader doch on willekeurig poogde hij zich te ver schuilen om niet gezien te worden Hij, zag het van drift en kwaadheid gekleurde gelaat. Was dit op zich zelve reeds op een afstand niet schoon te noemen, het scheen hem op dit oogenblik zelfs zeer leelijk toe. Zijne cogen zochten het dier, dat den toorn der meesteres opgewekt had. Met schrik werd hij zjjn dwaling gewaar. Hij zag de zweepsiagen 0p twae men- khelijkc ruggen nedervallen, daarbij nog op dien van een kind. Juist wil de hij zich vertoonen om aan deze onmenschelijke mishandeling een ein de te maken, toen hij het bevel tot ophouden hoorde geven. „Zou dat Melanie, Bellecour's doch ter zijn vroeg hij zich af. „En als zij het isHij waagde het niet de gevolgtrekking daarvan uit te spre ken, ja, ternauwernood te denken. Wie anders echter kon het zijn dan de meesteres van Beliecourhouse Wie anders dan zij kon en mocht hier zoo onbeperkt bevelen Zijn verontwaardiging over het zoo even plaats gehad hebbende tooneel was zoo groot, dat hij ver scheidene minuten noodig had om weder bedaard te worden. In het eer ste oogenblik kwam de gedachte bij hem op dadelijk om te keeren en van de naaste plaats een brief aan Belle- cour te zenden met onbewimpelde opgave der reden, die hem weg gedreven had. Maar even zoo snel verwierp hij weder deze gedachte. „Ik wil gaan en mijn zachtzinnig bruidje nog nader leeren kennen," sprak hij bitter. Daarop wendde hij zijn paard en zocht den hoofdingang op, die hem tot voor den drempel van het heerenhuis voerde. Haastig stapte hij af. Een vlugge, kroeshari- hA+neger kwam toespringen en nam in ontvangst. Onwille- keek Meerveldt naar de zijde, Itwo ftr?foefenmg zoo even had P J iP- - De arme moeder lag op de knieen en sloot haar bloedend kind in hare nog van pijn trillende armen. Zij lctie echter niet op hare eigene smarten, zij zag slechts de wonden van haar kind. „Schrei niet, mijn duifje," zeide zij sussend. „Moeder wascht Juno's won den en legt er heelende kruiden op, Juno moet echter ook gehoorzamer zijn. Missis goed, zeer goed is. Missis Juno lekkers geeft. O slechte Pom- pejus zoo hard sloeg. Pompejus zeer, zeer slecht is. Missis echter zeide „Genoeg PompejusToen moest Pompejus ophouden." Nu stond de vrouw op en voerde het nog steeds jammerende kind in de hut. Hendrik Meerveldt had elk woord der slavin verstaan. Hij verwonderde zich over de onbeschaafde vrouw, die geen haat tegen de meesteres bij haar kind wilde laten opkomen. Hij gaf aan een anderen jongen slaaf, die zich aan hem als huisbedien de voorstelde, zijn kaartje over en liet zich aanmelden. In plaats van antwoord verscheen de heer des hui zes zelf en ontving den zoon van zijn vriend recht hartelijk. Hij voerde hem in de ons reeds bekende zaal. Melanie had die nog niet weder be treden zij mokte nog tegen haar vader en had zich naar haar kamer begeven. De heer Bellecour zag den jonk man met welgevallen aan. Eindelijk zeide hij voorkomend„Het verheugt mij zeer u weibehouden hier te zien. Zoowel ik als inzonderheid mijn doch ter hebben u reikhalzend verwacht. Uw aanblik voert mij den tijd in het geheugen terug, toen ik voor het eerst in gezelschap uws vaders hier aan kwam. Gij zijt zijn volkomen even beeld. Dezelfde gestalte, hetzelfde haar, ook dezelfde gelaatstrekken erfdet gij van hem. Zoo zag hij er uit, toen wij elkander leerden kennen Zelfs zijn mannelijke ernst schijnt op it overgegaan te zijn," voegde hij er glimlachend bij. Meerveldt dankte met een buiging. Hij poogde eveneens te glimlachen, maar het was hern niet mogelijk. Als een drukkende centenaarslast lag de gedachte aan een gegeeselde slavin op hem. „Maar wat sta ik hier te babbelen riep plotseling de heer Bellecour uit. „Ge zijt stellig van de reis vermoeid en hebt rust noodig. Ik zal u uw ver trekken laten aanwijzen." Hij trok aan het schelkoord. De zelfde slaaf, die Meerveldt aangediend had, verscheen. „Cesar, geleid mijnheer naar de groene kamer en breng er zijn bagage heen. Blijf dan in de voorkamer en wacht op zijne bevelen." Zich daarop tot Meerveldt wendende, voegde hij er in het Fransch bij„De slaaf is een eerlijke jongen. Gij kunt u vol komen op zijn trouw verlaten." Meerveldt volgde den slaaf en be trad de hem aangewezen vertrekken. Zij bestonden uit een zitkamer, een slaapcabinet en een bibliotheek. Deze bevatte de beste werken over liet aanleggen, bewerken en productief maken van plantages. Maar ook de beste dichters en novellisten van Frankrijk, Engeland en Duitschland ontbraken niet. Zoo was voor ver rijking cn veredeling van verstand en hart genoegzame stof geleverd. De jonkman vermoedde zelfs eeniger- inate, dat de geheele inrichting dezer vertrekken met het oog op zijne komst had plaats gevonden. Na van kleeding verwisseld te heb ben, keerde Meerveldt naar de zaal terug. Nauwelijks was hij er binnen getreden of ook Melanie verscheen. Ofschoon zij haar witte huisjapon met een parelgrijs zijden kleed ver wisseld had en de geelachtige hoed haar lang zwart haar, dat in sierlijke krullen het hoofd omlijstte, niet meer bedekte, herkende hij haar toch dade lijk. Atet een hoogrooden blos reikte zij hem de kleine sneeuwwitte hand „Wees welkom, mijnheer Meerveldt, lispelde zij, bijkans schuchttr. Daar bij sloeg zij de zwarte oogen neder. Hendrik Meerveldt zou er bijkans aan getwijfeld hebben, dat dit be scheiden meisje dezelfde hardvoch tige persoon was, die het onmensche lijke bevel tot geeselen gegeven had. Ataar ondanks de tegenwoordige zach te klank was het toch dezelfde stem. Ook de gestalte was dezelfde klein en schraal, eerder aan een meisje van twaalf jaar passende dan aan een van negentien. Hij moest zich ge weid aandoen om vriendelijk te schij nen. Weldra waren de drie personen in een druk onderhoud gewikkeld. Zoo dikwijls de jonkman met1 den vader sprak en hem aankeek, voelde hij dat de dochter hem bijkans met de oogen verslond. Eindelijk begaf hij zich, vermoeidheid voorwendende, naar zijn kamer Nauwelijks had hij de zaal verlaten, of het meisje riep uit„Welk een knap, schoon jonkman 1" Spottend antwoordde de vader j „Doch nooit of nimmer wordt ge zijne echtgenoote." „Hij bevalt mij uitmuntend en hijmoetmijn.... echtge noot.... worden," bootste zij luid kuT.it.d haar vroegere tartende woor den na. „Hoe echter als ge hem niet bevalt vorschtc de vader. Hoogmoedig trok zij haar neusje op cn" antwoordde„Daar ben ik niet bevreesd voorIk zal alles in liet werk stellen om hem te boeien." Gedurende de veertien dagen, die Hendrik Meerveldt op Beliecourhouse doorbrengen moest, stelden vader en dochter inderdaad alles in het werk om hem te boeien. Wat zij echter ook deden, het maakte weinig in druk op hem. Den ten toon gesprei- den rijkdom telde hij niethij bezat fortuin in overvloed. De groote menig te slaven verwekte zijn innigste me delijden hij dacht aan de hen regee- rende zweep. Het genot van menig vuldige elkander opvolgende genoe gens boezemde hem afkeer inhij was aan een werkzaam, streng ge regeld leven gewoon. Het eenige, wat in zijn smaak viel, was de jacht. (Wordt vervolgd.) De vlootverhouiiing. Uit Washington wordt gemeld, dat uit het feit, dat Maandag na de bijeenkomst tusschen Balfour, Hughes en Kato geen communiqué werd verstrekt, opgemaakt wordt dat verdere besprekingen noodig worden geacht alvorens Japan's officieel standpunt ten aanzien der vlootverhou- ding kan worden bekend gemaakt. De vlootcommissie. Uit Washington wordt gemeld, dat de commissie van vlootdeskundigen is ont bonden en vervangen door een nieuwe commissie, samengesteld uit gedelegeerden der vijf groote mogendheden. De verande ring is een gevolg van het verlangen het werk te bespoedigen. De vroegere commis sie kon alleen technische kwesties bespre ken en tot geen beslissingen komen, terwijl de nieuwe commissie, omvattende de hoof den van alle delegaties, dit wel kan doen. De Zuidzee-overeenkomst. In een Maandag in den Amerikaanscheu Senaat gehouden rede, verklaarde Borah, dat het nieuwe viervoudig verbond niets anders zou zijn dan een militair verbond, tenzij de conferentie werkelijke resultaten bereikte inzake de ontwapening. Borah zeide voorts, dat het resultaat der confe- renne ontmoedigend zou zijn indien zij ein digde zonder duikbooten, vergiftig gas en andere barbaarsche wapens verboden te hebben. De mandaat-eilanden. In aansluiting op hetgeen reeds door Reuter werd medegedeeld, wordt uit Washington geseind, dat de over eenkomst over Yap en de andere mandaat eilanden in de Stille Zuidzee ten Noorden van den equator, welke j.l. Zaterdag werd voorspeld, thans een feit is geworden. Amerika krijgt vrijen toegang tot Yap en alle andere naties ten aanzien van het landen en het gebruik maken van den Yap-Guamkabel of eventueel andere later door Amerika aan te leggen kabels. Ameri ka krijgt dezelfde rechten voor een radio dienst als voor kabels. Evenveel, zoolang Japan op Yap een voldoend radio-station onderhoudt zonder rechten van voorkeur, wordt het recht van Amerika om op Yap radio-stations te vestigen, opgeschort. Er zal geen sprake zijn van censuur of opper toezicht. Wat betreft de mandaten, aan vaardt Amerika de hoofdvoorwaarden, die vastgelegd zijn in dc bestaande mandaat regelingen. Uit Washington wordt gemeld, dat Amerika voornemens is met Brittannië te onderhandelen over een overeenkomst in zake de vroegere Duitsche eilanden bezui den den evenaar, waarvoor Brittannië mandaat heeft. Deze overeenkomst zou ge lijksoortig zijn met die, welke de V. S. met Japan hebben gesloten. De leeningen aan China. Senalor Borah heeft in den Senaat een resolutie ingediend, waarin een onderzoek gevraagd wordt naar de leeningen, door het zoogenaamd consortium aan China ver strekt, alsmede naar de leeningen aan Chi na door Amcrikaansche bankiers. Naar uil Boedapest wordt gemeld, deelde de afgevaardigde Karl Huszar in een inter pellatie van den Hongaarschen minister president mede, dat hij inlichtingen had gekregen, volgens welke de boïsjewiki te gen Kerstmis een algemeencn opstand van het „Lumpemproletariat" in alle Europee- sche hoofdsleden, ook in Boedapest, op touw zetten. In zijn antwoord bevestigde de minister-president de juistheid van dit be richt en verklaarde, dat in Hongarije alle voorbereidingen zijn getroffen om deze po ging te onderdrukken. De Valera. De Valera heeft een mededeellng gepu bliceerd, waarin hij ontkent, dat leri-and' eer op hel spel staat bij de ratificatie de overeenkomst, daar de gevolmachtigden naar Londen werden gezonden onder de uitdrukkelijke voorwaarde, dat cenigerlei bereikte overeenstemming zou worden af hankelijk gemaakt van ratificatie door het „Dait" en het land. De overeenkomst kon verworpen worden indien zij het land niet bevoel. De ratificatie, aldus De Valera, is geen bloolc formaliteit. De „Daily News" meldit, dat De Valera, bijaldien hei ,Jüail Eirearm'' de Iersche overeenkomst aanvaardt, rich uit de poli liek zal terugtrekken en wederom tot zijn boeken zal terugkeeren. Hij was vroeger professor in de wiskunde en de Keltische taal aan Maywootih-college. Ulster's houding. In aansluiting van hetgeen wij gisteren reeds over Ulster's houding mededeel Jen, meldt dc politieke medewerker der „Daily Chron." nader, dat een grensregeling-com missie zal worden benoemd met goedkeu ring van alle partijen, ten einde de grenzen der negen noordelijke graafschaopen vast Ie stellen. Overeengekomen is dat de commissie aan Donegal, Monagban en Co van, tevens de zes graafschappen van Ulster zal toe voegen voor haar onderzoek. De regeering neemt verder het stand punt in dat de finanfieele regelingen zul len mooten zijn in overeenstemming met de Home Rulcwet van 1920, en dat bei niet mogelijk zat zijn verdere financieele bepalingen ten aanzien van Ulster te maken, zoolang het buiten de overeen komst blijft. De meening van <lr. Mannis. Aartsbisschop Mannix over wien zoo veel te doen is geweest, toen hij Engeland bezoöht heeft, naar Reuier aan de En- gelsohe bladen seint, te Melbourne ver klaard, dal hij de voorwaarden aan Ier land aangeboden, „buitengewoon vrij gevig" acht. Hij zeide ook, dat hij, nadat de overeenkomst zal zijn tot stand geko men, Ierland zat bezoeken. Sir Robert Home over de oplossing. De kansellier van de schatkist, Sir Robert Home1, heeft te Newcastle in een vergade ring van unionisten en coalitie-liberalen o.a. gezegd, niet te gelooven dat Ierland nu beter bestuurd zou worden dan onder de unie met Groot-Britann.ië, maar jammer genoeg gaven velen er de voorkeur aan slecht bestuurd te worden door zichzeiven dan goed bestuurd door iemand anders. Sommige memsohen ko esterden ach Ier- docht len aanzien van de bevoegdheden, welke Ierland zou hebben als dominion der Kroon en opperden het denkbeeld, dat het van die positie gebruik zou maken óf om zichzelf af te snijden, óf om na deel toe te brengen aan Je belangen van het Rijk. Sir Robert deelde dit standpunt niet. Velen plachten dezelfde zwaarmoe dige voorspellingen te doen ten aanzien van Canada, Australië en Nieuw-Zeeland. Toen dc eerste trompet het sein lot den strijd had gegeven in den grootcn oorlog snelden honderdduizenden van over den Oceaan Engeland Ie hulp. Spr. geloofde, dat de Ieren, als dit noodig bleek, hetzelfde zouden doen. Er was gezegd, dot Ulster „beboet" werd voor zijn lovautcit. Men bedoekte hiermee de waarschijnlijkheid, dat Ierland in staat zou zijn zijn noodzakelijke uitgaven te be kostigen met een lager bedrag aan belas ting dan in Groot-Brittannië moest worden betaald. Ulster zou, als hot tot den ler- sohen vrijstaat toetrad, vermoedelijk een lager belastingpercentage hebben dan wan neer het bij Engeland bleef. Maar dit noemde Sir Robert Harne geen boete stel len op loyaliteit; Ulster had altijd gezegd een deel van Groot-Britannië te willen blijven en de veran t w o o rttel itke staatslie den van Ulster zouden onder die omstan digheden zeker nooit beweren gerechtigd te zijn tot een lagere belasting dan büv. in Newcastle of Glasgow. Hulde bracht spr. ten slotte aan den premier doch de oplos sing zou nooit bereikt zijn als deze niet het hoofd was geweest eenor coalitie-regee- ring. DE LONDENSCHE BESPREKINGEN VAN RATHENAU. Dc Iterlijnsehe correspondent van het HM. meldde gisteren- Het rijkskahiro' heeft zich gisteren nog niet met het resultaat van de Londcnsche besprekingen van Rathenau bezig gehou den. De gewone agenda werd afgedaan. Over de schadevergoedingskweslie werd niet gesproken. Na de kabinelszitling heeft dr. Rathenau in een z.g. chefs-bespreking, die onder voorzitterschap van den rijks kanselier werd gehouden en waaraan de rijksministers van schatkist, economie en binnenlandsche zaken deelnamen, het ver slag herhaald dat hij 's morgens aan den rijkskanselier had uitgebracht. De bespre king werd veor vertrouwelijk verklaard en zal heden worden voor'gezel. Bij de strik te vertrouwelijk,he'd, die tol nu toe over den gang der onderhandelingen in Lon den door de Duitsche autoriteiten wordt bewaard cn die zoover gaat, dat ook de rijksministers in de kabinetszitting van gisteren niet zijn ingelicht, is hel onmo gelijk een oordcel van eenige waarde uit te spreken over het al of niet succes heb ben van Rathenau's onderhandelingen. Als desniellegenslaande pessimistische ge ruchten daarover worden verspreid, dan missen die. naar wij vernemen, eiken za- kelijken grond Er bestaat geen reden om aan te nemen dat de besprekingen van Rathenau geen succes zouden hebben ge had. Vermoedelijk zat de rijkskanselier beden In den loop der besprekingen van de com missie van herstel het woord nemen tot het afleggen van verklaringen over de crc- dielactie. Naar het „Berl. Tagcbl." ver neemt, is het antwoord van de Bank van Engeland op de vraag van de rijksregee- ring of zij gene:gd is Duitschland een cre- diet te verstrekken., thans te Berlijn aan gekomen Omtron' den aard van dit ant woord werd gisteren nog diep stilzwijgen bewaard. Vermoedelijk zal de rijkskanse lier, als hij heden over de credietactie spreekt, ook op het antwoord van de Bank van Engeland ingaan. Of deze ver klaringen publiek zullen zijn, was gister avond nog niet bekend. In de Berlijnsche pers wordt hoofdzake lijk telkens weer de vraag besproken, of Duitschland een moratorium moet worden toegestaan of niet. Toonaangevende krin gen zijn te dezen aanzien van meening, dat de kwestie van het moratorium verre overschat wordt He', toestaan van een moratorium zou slechts 'n uitstel van de definitieve oplossing van het schadevergoe. dingsproblcem beleekcnen. Men is van meening. dat. als men het schadevergoe- dings-problcem zoo spoedig mogelijk cn definitief wil oplosser, in de eersle plaats een stabiliseering van de valuta moet wor den verkregen. Dit zou echter door een moratorium niet te bereiken zijn, al zou ook wellicht een tijdelijke stijging van den markenkoers er het gevolg van zijn. Men nu toe reeds moeilijken toestand voor is van meenmg, dat er nog andere wegen, de couranten verklaard wordt, dat da behalve een moratorium, zijn om het scha- voorgenomen verhooging van de papier- ••°P V°0r Priizen 1^ het duizendvoudige van de Duitschland dragelijke wijze op te lossen. - Dat Duitschland daarvoor aan zekere voor do stopzetting van het be waarden zal moeten voldoen, is duidelijk. Tf 0nmtodellijk gevo.g moet hebben. Tot deze voorwaarden zal gerekend e vereenigmg verzoekt de regeering en moeten worden de z.g. sisbilisccring van de rijksbed rij ven, het verdwijnen van het tekort bij de spoorwegen en bij de post, waartoe de verhooging der tarieven lot hel twintigvoudige van voor den oorlog moet dienen, de beperking van de uilgaven van den Rijksdag tot het allernoodzakelijkste en eindelijk de spoedige afdoening van de belastingwetten, waardoor de rijksfinan ciën zoo spoedig mogelijk in orde moeten worden gebracht. De afgevaardigde dr. Stresemann, die zich op het oogenblik te Dresden bevindt, heeft gisteren telegrafisch bij den rijks kanselier geïnformeerd, wanneer -Ie rijks kanselier Ier beschikking zal zijn van dc commissie voor builenlandsche aangele genheden, waarvan, zooals men weel dr. Slresemann voorzitter is. om mede.'ecllr. gen Ie doen omtrent de besprekingen ie Londen. LOUCIIEUR TE BRUSScX Loucheur heeft in een onderhoud met de „i'euple" zijn voldoening uiige,pieken over de besprekingen, we.ke hj a.et Theu- nis en Jaspar heeft geha i. Aan een journalist, die vroeg of Enge land hel denkbeeld van een moratorium aan Duilschland had prijsgegeven ant woordde Loucheur dat het woor I „mora torium" in de Fransche .aal n'et beslaat. Op een andere vraag over hei betalings vermogen van Duitschland verklaarde Loucheur, dat de daling van ie mars niet oe minste invloed heeft op Jen rijkdom van Duilschland. De daling zal geen en kelen schoorsteen beletten te rooken. Hij voegde er aan toe dal er geen onderhan delen over den vervaltermijn van 15 Ja nuari mogelijk is. Duiiscniand zal ten uit voer moeien brengen, he.g-en in net be lang van Frankrijk en België is. EEN STUDENTENGRAP. De „New York World" iloct 't volgen de verhaal van 'n geslaagde studenten grap, waardoor in de stad Ithaca, in don staat New York, oen groot doel der fa culteit en der studenten van de Cornell Universiteit werd gedupeerd. Een stu dent gaf zich uit voor „dr. Vosberg uit Weenen", eeu intiem vriend en leerling van den beroemden psycholoog Freud, die een lezing zou houden zooals op aanplakbiljetten werd aangekondigd over de leer van Freud. Do spreker, een man met een donkeren baard, die zich in gebroken Engclsck uitte, vond in het stadhuis een overtalrijk gehoor, bij het welk hij werd ingeleid door c.n lid der fa ulteit, Visb rg sprak over droomuit legging. Een droomer weet wat hij droomt, merato hij diepzinnig op, maar hij weet niet wat hij weet cn gelooft daarom wat hij niet weet. De geleerd heid, door dm spreker aan den dag ge logd bij deze en dergelijke opmerkin gen, maakte oen diepen indruk cn aan het slot werd hij luide toegejuicht en gelukgeivenscht. Vosberg had zooveel suc ces, flat degenen, dio de grap op touw hadden gezet, de identiteit van den „doc tor" niet durfden onthullen. Eerst toen er in een winkel portretten werden uit gestald van Vosberg mat en zonder baard en bril, kwam de zaak uit. VROUWELIJKE ZEER007ERS. Volgons de „Japan Advertiser" hordt een rcoversbendo bestaande uit Chinco- sabo vrouwen, die in de Noord-Ohinoe- seho wateren kleine schenen tot prooi kiezen, een aanval van een Ckineosehe torpodoboot afgeslagen. Do torpedoboot was uitgezonden om haar schadelijk te maken. De bende is samengesteld uit onge veer 70 jonge vrouwen, aangevoerd door een 30-jarigo vroqw. Do basis van do bande is, zegt men, ongeveer 30 mijlen verwijderd van Hai nan Eiland. Deze vrouwelijke piraten bezitten vijf jonken, waarmos zij allo schepen aan vallen, dis haar in den weg komen. Na tuurlijk wordt elke prooi geplunderd. Do Wesnsrho bladen pubJiceersn een Maandag in een vergadering van do Oos- tenrijksehe dagbladen aangenomen motie, waarin onder verwijzing naar den, tot de politieke partijen, de dreigende stop zetting van de Oostenrijksche dagbladen te verhinderen. Zondag is, volgens een telegram vai de „Chicago Tribune" uit Tokio, een poging gelain om den premier Takahasjj te vermoorden. Dit is reeds de tweede poging van dien aard in de laatste da gen. De politie te Tokio heeft verschil lende arrestaties gedaan. Op bladz. 69 van het rapport van de bezuinigingscommissie staat te lezen: „Ten slotte meende de Oommissie niet to mogen nalaten te wijzen op de zeer omslachtige administratie, welke bij be doeld bureau werd waargenomen. Het maakte niet den indruk van een zuinig beheer, dat een ambtenaar was aange wezen om in klad vervaardigde ont werpen voor minuten op de schrijfma chine over to typen, welke nogmaals op do secretarie moesten worden gccopi- eerd." De meeste onzer lezers zullen mis- scchien niet weten wat oen minuut is. Een minuut is het oorspronkelijke van een stuk, bijvoorbeeld van oan brief ook van een vonnis waarvan dan een afschrift verzonden wordt. Het „Hbld." scnrijit daarover o.a.: „Velen zulten weten, dat waarlijk zeer belangrijke en moeilijke brieven door hoofden van groote zaken, die hun po- sitio danken mede aan hun bekwaamheid om mo. il'jko brieven snel en goed te kunnen concipiceren, direct aan een ste nograaf gedicteerd worden. Een kwar tier later hoeft de man den brief met zooveel extra afdrukken als hij „u.bn wil, dien hij, als deze zeer belangrijk is, als concept beschouwt om anderen eerst te laten lezen en anders toekent en wegzendt. Een ambtenaar maakt eon klad-ont werp voor een minuut. Dat wordt wa rempel overgeschreven, opdat op de se cretarie de minuut gemakkelijk gecopi- eerd kan worden. De „minuut" op zich zelf is overjoJig naar onze meaning. De briefcopieën kunnen ook zonder „mi nute" gevonden cn bewaard worden. Maai zeker is het onnoodig een „klad con cept" cr van te maken. Nog overbo- diger is bet een ambtenaar te benoe men, die niet anders doet dan klad- concepten over te sehrij.en. Welke co- pioen d-n o .-icerd kunnen worden! Het i3 natuurlijk grappig. Het is is heel, heel, belachelijk. Maar men ka» cr toch niet hartelijk om lachen. Dat ambtenaren voor zulk czelsvverk gebruikt worden, dat het geld van do natie, dat voor zooveel wensehclijke zaken niet te krijgen is, misbruikt wordt voor zulke domme dwaasheden, stemt te bitter, dan dat het mogelijk is recht hartelijk o» zulk een goldicnhuis-inrichting te la chen." Wij weten niet van welken Amerikaan- sehan znkenhoning wij gelezen hebben, dat dermn zoo ving zijn brieven de belangrijkste, do minder belangrijke werkten de eo rc'ariism eigenhandig ai dicteerde, d.it hij twee stenografen 'e elök b :ig ie <1 en t vco brieven tege lijk dicteerde. Dergelijko hersonkunste- makerij zal niemand van een ambtenaar van het Dopar'.emcnt van Financiën, af deding gebouwen, eischen. Maar het ver schil tusschen dat brie ven-snelvuur en den ambtenaar dio kladjes van „minuten" copioert om een anler eopieën van zijn cojrieën to lat n maken, teneinde oen minuut to krijgen, waarvan do brief ge coïteerd kan worden, is wel wat heel greot. 3.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 5