In en om Haarlem. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste blad Uit den Gemeenteraad. Stadsnieuws. DAMIAATJES li DONDERDAG 15 DECEMBER 44ste JAAKüANG No. 14016 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAA6T VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL I 3.25 PER WFFK FRANCO PER POST PER KWART. Bü VOORUiTBETALING f 3.57'/, NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1743. POSTREKENING NO. 5970. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL. DIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. -i p»' - AGENDA 16 DECEMBER Rapport van het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem over de maand November 1921. Vervolging inzake het Handels register. Personalia. Haarlemsche Bachvereeniging. T00NEEL. 'L—Ij Humor. J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht. Het conflict bij de firma Merens. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT BUREAUX# Het staat nu vast, dat over 14 dagen de begrooting voor 1922 in openbare behande ling zal kernen. Loopt 't mee, dan kunnen wij dus nog juist binnen zijn, vóór dit jaar de deur sluik De burgemeester stelde aan vankelijk voor cm over acht dagen, op Woensdag 21 December te beginnen, na vooraf te hebben meegedeeld, dat de memo rie van antwoord op het afdelingsverslag liedennamiddag, uiterlijk morgenochtend zal verschijnen. Doch de heer Reinalda had daartegen overwegende bezwaren: een groote fractie als die der S. D. A. P. is gewoon de be grooting vooraf in eigen boezem te behan delen; en daarvoor is tusschen Vrijdag en a.s. Woensdag geen tijd. De burgemeester gaf daarop acht dagen uitstel, waarbij, naar wi' hopen het argument van den heer Rei nalda den doorslag heeft gegeven, dat door een grondige behandeling der begrooting in een fractievergadering, de openbare dis cussies aanmerkelijk bekort worden. Wij hopen het waar te nemen! De laatste gewone zitting van dit jaar, gisterenmiddag gehouden, levert niet veei slof tot nabetrachting. De agenda was so ber en van de rondvraag werd bijna geen gebruik gemaakt. Is de malaise ook tot ons Prinsenhof doorgedrongen? Een voorstel van mevr. Maarschall-Komin, om den schoolartsendienst ook tot het be waarschool-onderwijs uit te breiden was reeds een vorige maal aangehouden, bij af wezigheid van de moeder dezer gedachte. Nu de ontwerpster ook ditmaal afwezig was, verzicht haar collega, mej. van Vliet om de behandeling maar voortgang te doen hebben. De wijze, waarop zij echter het voorstel van haar partijgenoote verdedigde was niet bijzonder sterk. Dan was mevr. Willekes Macdonald, die het eveneens voor het voorstel van mevr. Maarschall opnam, overtuigender. Wij moeten bekennen, dat haar pleitrede voor een hygiënisch toezicht over het kleine kind op de bewaarschool keet sympathiek klonk. De krachtigste ver dediging leverde echter.mr. Bruch, als minderheid, n.m. in het college van B. en W. De Wethouder van Onderwijs gaf een plastische beschrijving van het leven der be waarschoolkinderen; hoe die kleinen ge woon zijn den heelen dag elkander aan te halen en vast te grijpen; hoe moeilijk het is hun hygiënische begrippen bij te bren gen, om b.v. de hand voor den mond te houden, wanneer zij hoesten enz. Wanneer ik het dan ook voor het zeggen had en wij stonden nog voor de keus: invoering van den schoolartsendienst op de lagere of op üe voorbereidende school, zou ik voor de laatste kiezen, zei de Wethouder. Niemand bestreed dan ook de wensehe- lijkheid. Alleen betoogde dr. v. d. Bergh, dat hij kleine kinderen organische storingen of afwijkingen niet gemakkelijk te conslateeren zijn. En de burgemeester, sprekende na mens de meerderheid van B. en W. gaf toe, dat het uitsluitend finaneieele bezwaren wa ren, die tot een afwijzend pracadvies op het voorstel van mevr. Maarschall hadden ge leid. Wanneer men eenmaal met de uitbrei ding van dezen dienst begint, zijn de gevol gen daarvan niet te overzien. En in dezen tijd mogen wij alleen uitgaven voor onont- lieerlijke, absoluut noodzakelijke dingen toe slaan. Het wenschelijke moet achterwege blijven. De Raad liet echter de hygiënische over wegingen zwaarder wegen dan de finanei eele en keurde het voorstel-Maarschall met 22 legen 8 stemmen goed. Moge dit geen voorproefje zijn van de wijze, waarop de be- grooling voor 1922 behandeld wordt. Dan gaan wij den put inl Een ander, ook reeds vroeger aangehou den voorstel kwam gisteren ter tafel, n.m. de vaststelling eener verordening op de Bui tengewone school voor lager onderwijs. De heer van Liemt had hierop een amende ment ingediend, om n.m. 't maximum der jaarwedde na 14 dienstjaren nog met f 250 verhoogen en voerde als motief daarvoor a,u' zeer zware eischen, welke aan de Dcr^llten kij deze school gesteld worden, de Rijks* vcmr8estelde regeling gaat boven weer een'^ uiL Maar het RiJk heeft welke in maxi®'*8®""8. in üen «aak, .si Claris boven de nu voorgestelde gemee„,clijke gaan. Neemt de gemeente Ue ,„®8, g, Zal r» "i laatste salaris schaal van hel Ryk over, dan Raa nan in de teekomst de voordeelen van haar eigen re. ge&ng (gelijke salarieering voor gehuwden zngehuwden en het maximum te bereiken 111 14 jaren) weer verloren, in tleer Van k'em' vond er nu d" °P' om 1 Selin* tllans voorgestelde gemeentelijke re- 8 het maximum salaris na 14 dienstja- tij„ Ip<!l f 250 te verhoogen en rekende iu tje v°or, dat dit zelfs een voordeel- Kcmeente zou bezorgen. Dit laat ste was natuurlijk niet juist, 't Kwam neer op de rekening van den student zooals mr. Bruch schertste die aldus redeneer de: ik kan vandaag voor f 25 uitgaan; maar ik besteed slechts 15, dus verdien ik f 10! Overigens „bestreed" de Wethouder het amendement op een wijze, die het nog sym pathieker maakte. Het slot was dan ook, dat B. en W. het amendement-van Liemt over- De Gemeentelijke vischvoorziening is nu morsdood. Stervende was zij al lang en toen de raadscommissie tot onderzoek van den toestand van de Gemeentelijke vischvoor ziening werd ingesteld, werd haar doodvon nis geteekend. Maar nu is zij dan ook zoo dood als een gestorven visch. En haar be grafenis is niet erg eervol geweest. Alleen de heer Koppen wijdde aan den overledene enkele weinig waardeerende woorden. Wij hebben wel altijd van „gemeentelijke vischvoorziening" gesproken, maar dit op schrift boven de tentjes was een bespotting van de zaak. Er is nooit ernstig naar ge streefd om er een goed gemeentelijk bedrijf van te maken. Het is nog kort geleden voorgekomen, dat een vrouw een vischje kwam halen voor een zieke en men stopte haar een slinkend tongetje in de hand. Dat „stinkende tongetje in de hand van een vrouw" was bepaald vermakelijk, al be greep de heer Koppen dan ook niet, waar om wij lachten. Na deze lijkrede is de gemeentelijke vischvoorziening overleden. Niemand anders zei er een woord goed of kwaad van. Al leen informeerde de heer Koppen nog, of er nu nog iets aan de keuring van visch zou worden gedaan, waarop de burgemees ter geruststellend kon antwoorden, dat bij het in werking treden van den nieuwen keuringsdienst (op grond van de Waren wet) op 1 Januari a.s. het toezicht op etens waren zou uitbreiden en de controle zou verscherpen. Een debatje over een oude zaak lokte de heer Klein nog uit, bij een voorstel om grond aan de Van Eedenstraat voor f 17.50 per M2 te verkoopen. De heer Klein herin nerde er aan, vroeger reeds voorspeld te hebben, nooit meer met zulke voordrachten mee te zullen gaan. Voor arbeiderswoningen laat men een grondprijs van f 15 betalen. Dan is een prijs van f 17.50 voor grond aan de Van Eedenstraat voor heerenhuizen bespottelijk. Hij stelde daarom voor het be drag tot 22.50 te verhoogen. Het was een moeilijk geval. De verhou ding, door den lieer Klein aangegeven, lijkt inderdaad scheef. Maar, zei mr. Slingen- berg, wij zouden de grond voor arbeiders woningen graag goedkooper geven, wan neer wij dat konden. Wij verkoopen dien echter al tegen den kostenden prijs. Dat het gemeentelijk grondbedrijf aan den anderen kant veel winst maakt lijkt ook al zeer on sympathiek, omdat daardoor de huurprijzen worden opgedreven; wat in dézen tijd niet te verantwoorden is. Het geval zal zich in- tusschen wei niet dikwijls meer herhalen, daar de gemeente principieel het erfpacht- stelsel heeft aanvaard. Het voorstel van den heer Klein werd met 20 tegen 8 stemmen verworpen. Dan was er ten slotte nog een voorstel om met den bouw van noodwoningen door ie gaan. Eerst heerschte er eenig misver stand over de bedoeling, welke deze was: nu de woningnood dwingt tot het nemen van maatregelen en de Regeering talmt met haar besluit van subsidie, komen B. en W. hij den Baad, om de vroeger reeds goedge keurde voorstellen te mogen uitvoeren. De ze hernieuwde vraag was noodig, omdat eertijds besloten is slechts tot den bouw van van woningen met voorschotten of bijdra gen over te gaan onder voorwaarde, dat de Regeering meewerkte. Nu deze laatste voor ce noodwoningen nog altijd is uitgebleven, zagen B. en W. zich verplicht den Raad te verzoeken reeds zonder een definitieve Regeeringstoezegging te mogen beginnen. Wethouder Slingenberg voegde daaraan nog toe, dat hij de vorige week in den Haag een onderhoud had gehad, waarbij hij over de subsidie voor deze noodwoningen nog al geruststellende verklaringen had gekre gen. Ook had hij van den Directeur-Gene raal van den Arbeid een pluimpje ontvan gen over de noodwoningen reeds in Haar lem gebouwd. Deze kunnen den toets der critiek veilig doorstaan en zijn verhou dingsgewijs gesproken de beste in ons 'and. Wat betreft de nu voorgestelde nood woningen, waarvan de uitvoering door het talmen van den Haag langen tijd is ver traagd, deze zullen nog beter worden, door dat er ook een bruikbare zolderruimte be schikbaar komt. De kosten zijn aanmerke lijk lager, omdat in dien huscbentijd de materiaal-prijzen aanzienlijk zijn gedaald. Dit mag echter geen reden zijn om zulke plannen in de toekomst maar altijd uit te stellen in de hoop: 't zal nog wel goedkoo per worden. Want dan komt er nooit iets tot stand, vermaande de Wethouder. De Raad ging na het inwinnen van enkele inlichtingen unaniem met het voorstel me de, met uitzondering van den heer Peper na tuurlijk, die noodwoningen uit den booze acht, de houding der Regeering „volksvijan dig" vindt en betoogt, dat de Regeering de menschen in varkenskotten wil stoppen I Merkwaardig, lioe vindingrijk het commu nisme toch is, wanneer het op het maken van nieuwe woorden aankomt Maar woorden kosten niets en huizen zijn duur. Jammer, dat de heer Peper ook geen hui zen kan bouwen, die niets kosten. Zoolang hij daarin niet is geslaagd, moest hij begrij pen, dat het betere nog altijd de vijand vau het goede is. Dat is wel een oude waarheid, maar het blijft een waarheid. Beter een noodwoning dan geen woning! Sociëteit „Si. Bavo". Nederland en Oranje, 8 uur. Paedagogische cursus Vrouwenbond, 3 uur. Liefdewerk Cate chismus, 8 uur. Metaalbewerkers half 8. Spoor en tram 8 uur. Bond van Techniek, 8 uur. Rederijkers 8 uur. Handelsreizigers, 8 uur. Machinisten, 10 uur. Sociëteit „Vereeniging". Haarlemsche Bachvereeniging. Feestconcert, half 8. Oud.Holland. Verwulft Strijkor kest. Museum van Kunstnijverheid. Ten toonstelling van werken door Johan Thorn Prikker. Spaarbank „St. Rosa". Vrijdagavond van half 8 tot half 9 in het Patronaatsge bouw, Nassaulaan 50. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen. Kleine Houtweg 13- Alle werkdagen voorm. van io12 uur., nam. van 24 en van 80 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen Ged. Oude Gracht 39. Alle werkda gen voorm. van g12 uur. nam. van 2— 5 uur; Zaterdags alleen van 912 uur. Bisschoppelijk Museum. Jansstraat Dagelijks, uitgenomen Zaterdags, Zon- en feestdagen, toegankelijk. R.K. Leeszaal. Dagelijks geopend van 10 uur tot half 1. van 25 en .a:1 710 uur, behalve des Maandagsoch- tenids en Zon- en feestdagen. Men schrijft ons: De Tooroptentoonstelling werd 9 Novem ber gesloten. Deze tentoonstelling werd be zocht door: 25 Sept.1 Oct. 177; 1 Oct. 1 Nov. 1370 en van 1 Nov.—9 Nov. door 21J personen. Totaal 1766 personen. Vanaf Zondag 20 November worden in het Museum geëxposeerd de werken van Johan Thorn Prikker (Hagen Westfalen). Deze expositie bevat o.m. wandschilderin gen waaronder die welke bestemd waren voor het Rotterdamsch Raadhuis, groote teekeningen en aquarellen, ontwerpen voor gebrand glas, glas mastiek en wee - werk, alsmede verschillende in deze tech nieken uitgevoerde voorwerpen, juweelen kistjes in intarsia enz. Door een Rotterdamsch verzamelaar (welke onbekend wenscht te blijven) werd in bruikleen afgestaan eene kapitale decora tieve teekening van dezen kunstenaar „Ua- vid en Saul." Vanaf de opening tot 1 December wera 'te tentoonstelling door 238 personen he zocht. Ten geschenke werd ontvangen; van den lieer G. Stap, te Haarlem. Twee scherven aardewerk uit de 16e eeuw, middenstukken van schalen, waarop een Eva-figuur appel en jaartal 1660 en een hert (beide scherven voorbeelden van z.g. ringeloor- teohniek) Naar wij vernemen heeft de Commis sie voor het Handelsregister geb ed Haar lem en Omstreken overleg gepleegd met de ambtenaren van het O. M. Dit heeft besloten om aan de personen, die nalatig blijven aan hun verplichting tot inschrij ving in het Handelsregister te voldoen, door de politie formulieren ter invulling uit te roilcen en tegen hen, die niet inschrijving overgaan, proces-verbaal te doen opmaken. Den 2en Januari a.s. hoopt de heer W. Fehres den dag te mogen herdenken, dat hij voor 25 jaren als klerk aan de secretarie dezer gemeente in dienst kwam. De a.s, jubilaris is steeds werkzaam ge weest aan de afdeeling Burgerlijke Stand en bevolkingsregister, waar hij thans den rang van hoofdcommies bekleedt. De sergeant-majoor-instruéieur Teens- ma, de sergeant-majoor-instructeur De Boer en de sergeant V. d. Zee, allen van hét 10e Regiment Infanterie worden van 27 tot en met 30 December werkzaam ge steld bij de oefeningen van de kaderland storm te Haarlem. De dëtacheering bij het 10e Regiment Infanterie van den sergeant-majoor-ad ministrateur Aalstius den Appel is door den Commandant der Ille Divisie ver lengd. Dirk Shafer. Hét Concertbureau A. Vernout deelt ons mede, dat de pianist Dirik SchSfer, Donderdagavond 22 Decem ber een klavieravond, zal geven in den Schouwburg, Jansweg. Examens Krankzinnigenverpleging. Deze examens zijn voortgezet met de candidaten uit het Provinciaal Ziekenfhuis nabij Sant poort De uitslag is als volgt: Eerste gedeelte, 29 candidaten, afgewe zen 19, geslaagdH. Andeweg, N. L. H. Bonten; G. Broekhui ren; C. J. Makkes van den De ijl; F. J. Ddngerdis; A. Eikeüen- boom; H. Ie Fèvre; J. T. Immink; A. Ka- inamis en A. M. W. van de Khmdert. Tweede gedeelte, 9 candiidaten, afgewe zen 2, geslaagd: C. H. A. Bodit; M. Boer- dijk* A. C. van Dijk; J. W. R. Franssen; «4 A j. Fröhffick; T. M. C. van der Kal len en A. Koch. Dei'de gedeelte, 9 candid aten, afgewezen 5, geslaagd: C. L. Bal; H. van Beek; B. A. Geerdlink en A. Lenten. Qijten. "Ingekomen voor het Hon- gaarsch-Piestercomité f 2.50 van P. v. L. Ontvangen een biljet van 2000 Kronen van N. N. uit Zandvoort, voor de Ween- sche Priesters. Ontvangen van N. N. f 10 voor de Ween- sche en Oostenrijksche Priesters en f 5 voor de Hongaarsche Priesters. Kinderen en Kindervrienden. Men schrijft ons: Op verzoek van het concert bureau A. Vernout, zijn de dames Gat- harina van Eennes en Hanna Verbena weder bereid gevonden te Haarlem nog eens een uitvoering te geven voor kin deren en kindervrienden. Zooals men zich nog wel zal kun nen herinnoren van vorige jaren, heb ben deze dames bijzonder ve.i takt om zoo'n uitvoering te maken tot een waar genot, zoowel voor kinderen als voor ouderen. Steeds werden de uitvoeringen gegeven in de bovenzaal dor Veroeniging, doch daar vele kinderen teleurgesteld moesten worden, doordat deze zaal te klein bleek, heeft het concertbureau Vernout thans besloten, een avond te geven in den Schouwburg, Jansweg. Als datum is vast gesteld: Vrijdag 23 December. Het aan- vangsuur is vastgesteld op 71/2 uur. Geref. Zangvereeniging „Hosanna". Men schrijft ons: Bovenstaande veroeni ging heeft het voornemen om op Vrijdag 30 December a.s. oen concert te geven in de Gemeentelijke Concertzaal alhier. Dit is het eerste concert onder leiding van haren nieuwen directeur, don heer Nico Hoogerwerf. Medewerking zal wor den verleend door het Dubbelmannen- kwartet „Inter Nos", benevens door den heer Willem Knikker, violist, die op de vleugel begeleid zal worden door don heer Jacob ÏMjster, pianist. Opgedragen. Door de N. V. tot aan neming van werken v/h. H. J. Neder- horst, te Gouda, is aan de firma H. E. W. Eöbken, te Haarlem, opgedragen, het stucadoorswerk aan het in aanbouw zijnde kantoorgebouw, voor de N. V. Internatio nale Tabakshandel-Maatschapppij te Am sterdam. Haartemsche Kegelbond. Zondag 11 December heeft de Wild.- en. Con sumptie-wedstrijd plaats gehad voor 2e klas kegelaars van. de aangesloten clubs, op de banen van café M. L. v, Holst, te BLoemendaal* De wedstrijd behoefde om het mis tige weer niet te worden uitgesteld; terwijl de opkomst der deelnemers niet groot was. De uitslag is als volgt (10 ballen): le prijs C. Cassée. 61 liouten; 2e prijs E. Kimman. 60 houten; 3e prijs I. B, Wijnands. 59 houten; 4e prijs D. Walter. 57 houten 7-7 na; 5e prijs Adr. Cassée. 57 houten 5-7 na; 6e prijs A. v. d. Ham, 54 houten 5-7 na; 7e prijs L H. Lembeck, 54 houten 5-3 na; 8e prijs H. Vugts. 54 houten 6-0 na; 9e prijs W. v. Schie. 53 houten; 10e prijs P- van Zijl. 51 houten; 11e prijs W. Lubbers. 50 houten; 12e prijs G. W. Metz, 49 houten 8-9 na; l3e prijs J. prijs F. Halkenscheidt 49 houten 4-6 na; 15e prijs G. Vein, 49 punten, 7-3 na; 16e prijs Kema 48 houten 7-7-7 na; ife prijs Ph. Dcijs. 18 houten 5-7-7 na: 18e prijs A. Paulus. 48 houten 7-5 na; 19e prijs G. Hensen, 47 houten; 20e Prijs I. H. Blei. 46 houten Verrassingsprijzen. le prijs H. Vugts 34 houten; 2e prijs I. B. Wijnands. 29 houten; 3e prijs J. Dijksterhuis. 29 houten; 4e prijs E. Kimman, 27 ïiou- ten; 5e prijs D. Walter, 26 houten. Zondag 18 December a.s volgt de wedstrijd voor de le klasse kegelaars op dezelfde baan. Faillissementen. In staat van faillis sement werden verklaard: 1. C. de Vries, Jzn., drijvende een gieterij en scheeps- koperslagerij te IJmuiden. R. C. Mr. H. v. Loghem de Josselin de Jong. Curator Mr. J. H. van Meurs. 2. De N.V. „De Zwaluw", (S.S. Alba tros) gevestigd en kantoorhoulende te Zaandam, Golofkinstraat. R. C. Mr. H. v. Loghem de Josselin de Jong. Curator Mr. L. V. Hoog. Beëedigd. Beëedigd werd als make laar in roerende goederen te Worniervcer, de heer J. C. van den Berg Hooger beroep. Hooger beroet) werd aangeteekend door A. C. L. te Beverwijk, ter zake „diefstal" veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. Ernstig ongeluk. Den bankwerker 0., werkzaam op de afdeeling Binderij van de firma Joh. Enschedé en Zonen, is Dinsdagmorgen een ernstig ongeluk overkomen, zoo weidt de „Opr. Haarl. Ort.". TT ij was gereed mot het repa- reeren van een snijmachine, toen deze aangezet werd, had zijn hand nog vingers afgebeld werden. U.LUJL-. tusschen do machine, waardoor hem drie Nadat het eerste verband gelegd was, is hii per rijtuig naar het Sint Elisa beth's Gasthuis vervoerd. Tweede Feestconcert Mahler is niet een der eersten van den nieti" tijd, maar een der laatste groote a de voorbij-gaande periode. Het klinkt heel aardig en interessant om deze Derde Symphonie een uiting van de gemeenschapsidee van onze dagen te noemen, maar het isiniet juist. Als 't waar was, zou de bourgeoisie niet zoo genoegelijk met Mahler co- quetteeren. zooals ze al jaren vroom dweept met de Mattheus-passdon en schwarmt met den Beethoven van Mengelberg, alles veilig in de concert zaal. Wij hebben evenwel andere be wijzen aan te voeren. De vergezich ten van onzen tijd. die zich weer spiegelen in een muzikaal principe, dat zich zelfstandig onderscheidt van de allesbeheerschende muzikaliteit der laatste eeuwen, kunnen niet tot leven komen in een muziek, die zelfs in haar treffendste accenten een nuance is van Ilaydn, Beethoven en Wagner. Ook bij Mahler heeft het zoogenaamde natuurrrecht van de harmonie en me trum het laatste woord en in het door leven van deze muzikaliteit was hij door Beethoven al oneindig overtrof fen. Het is altijd bewonderenswaardig en ontroerend te hooren, hoe Mahler over en met deze elementen strexa'.d, zooals hij vocht met zijn scherpe, gecompliceerde natuur; het is zelfs pijnlijk te ondervinden hoe hij in mu zikale realiteit alle beheersching ver loor en tot zijn dood naar een plastisch evenwicht streefde, wat hij nooit vond. Alles breekt hij in de lengte zelf af, wat hij in innigheid had aangeroepen en weergegeven. Zoo is het uiterst- subjectieve in al deze hevi,g-zwaar- moedige, ernstige muziek het diepste en meest-waardevolle. Zij, die Mahler's muziek tot gran diose en gewichtige gemeenschaps kunst uitroepen, weten niet hoe zij den in zich-zelf worstelenden artist miskennen en hoe zij zijn hartelijke volkstïimlichkeit forceeren. Deze ca- pricieuse wendingen van innerlijkste leveaspijn tot de uiterlijkheid der Ween- sche volksmuziek kenmerken den on- rustigen zoeker, voor wien alle ver schijningen van zichtbaar en onzicht baar leven zonder bovennatuurlijk ver band elkaar opvolgen, willen verdrin gen, maai' nooit tot de alles oplossende concentratie komen, vanwaar uit door schoone stadia van loutering het kunst werk geboren wordt. Een kunstenaar kan slechts één levensprincipe vertegenwoordigen. Die eenheid, die 'n duizendvoudigen levens strijd niet uitsluit, is dezelfde kracht in zijn werk. Van uit dit inzicht is een tweedeelige muzikale vorm (Mah ler's evolutie) ondenkbaar; het is in werkelijkheid onmogelijk dat er twee wezenlijk onderscheiden realiteiten in één kunstwerk elkaar opvolgen. Bij Mahler bestaat het werkelijke onder scheid dan ook niet en bevat het twee de alléén een muzikale rust na het eerste. De hemel of de ee&wigheid hebben met dit tweede deel niets te maken. Dezelfde sfeer van Mahler's zwaar-smachtende, biltere en zinne lijke muzikaliteit beheerscht in we zen ook dit tweede deel. En om van de essentie dezer symphonie door drongen te zijn heeft men niet bijna twee en een half uur noodig. Voor de uitvoering kunnen wij slechts groote bewondering en dank hebben. Mengelberg deed wonderen van klinkende muzikaliteit. Hij diri geerde zijn orkest, een dameskoor van het Amsterdamsche Toonkunst, en werd voor het jongenskoor bijgestaan door H. J den Hertog De alt-solo „Zarathustra's Mitternacht£icït" werd door Meta Reidel gezongen. H. F. A De ingebeelde zieke. Zaterdag 17 De cember zal de N. V. Het Schouwtooneel, Di rectie Adr. van der Horst en Jan Musch in den Haarlemschen Stadsschouwburg de eerste opvoering geven van Molière's „De ingebeelde zieke" (La Malade Imaginaire), blijspel in drie bedrijven, vertaald door S. J. Bouberg Wilson. In dit stuk treden op de dames With, van der Horst-van der Lugt Melsert, Lena Kley, E. Sanders- Hcrz- berg, Miep van den Berg en de heeren Jan Musch, Ko van Dijk, M. van Warmelo, Co Balfoort, Ezerman, Theo van Vliet, P. Bal- ledux en M. Dahman. De regie is van Jan Musch. De Zusters van Bergen". De Congre gatie der Zusters Ursuliuen van het Bis dom Haarlem", (wier Moederhuis te Bergen bij Alkmaar gevestigd is) die zich in de laatste jaren zoo sterk uitbreidt, zal zich van nu af ook wijden aan ziekenverple ging. Voorloopig zal zij zich vooral toeleg gen op wijkverpleging in dorpen. Onder hooge goedkeuring van Z. D. II. den Bis schop van Haarlem, zijn reeds een drietal Zusters hun opleiding tot gediplomeerd wijkverpleegster begonnen in de Maria- stichting te Haarlem, terwij! zoodra mogelijk meerderen zullen volgen, meldt het weckbl. ,,'St. Bavo". Sprookjesmiddag. Woensdag hield mej. Stam in „St. Bavo" een sprookjesmid dag voor een honderdtal kinderen. Zij ver telde van „Sneeuwwitje", van de „Toover- tee", en van „Roodkapje" het laatste geil- Nog steeds is de begroeting der gemeen te Schoten van het jaar 1921, lel wel 1921, •doit is dus van het loopende jaar, niet goedgekeurd. Dat behoorde natuurlijk ge daan te zijn vóór 1 Januari 1921. We le ven nu December 1921. In oen schrijven aan liet gemeentebe stuur van Schoten geven Gedeputeerde Staten eendge wenschen te kennen betref fende veranderingen in de gemeenilöbe- grooting 1921, waarna zij bereid zijn die be- grooting goed te keuren. Het siot van dit schrijven van Gedepu teerde St. is niet zonder ambtelijken hu mor. Het luidit als volgt: „Het zaïl ons ten slotte aangenaam zijn, indien deze zaak met denmeesten spoed wordt behandeld, zoodtait de goedkeuring der begrooting nog vóór het einde van het jaar 1921 zal kunnen worden verleend." Vooral die „grooton spoed", nadat de goedkeuring feitelijk ongeveer één jaar te laat is en dat „vóórr het einde van liet jaar 1921", omdat bet gaat om de be grooting 1921, is hatelijk en niet zonder humor. Het zal ons ten slotte aangenaam zijn. Barometerstand: 761. Neiging: Achteruit OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 15 Dec. 1921. Hoogste barometerstand 766.5 m.M. te Zurich. Laagste barometerstand 745.8 m.M. Ha- paranda. Verwachting: van den avond van 15 tot den avond van 16 Dcc. meest matige wind ui: Westelijke richtingen; nevelig tot zwaar bewolkt of betrokken; waarschijnlijk eenige regen; zachter. lustrecrd met Jan Rinke's Schimmenspel Die kinderpoëzie hield de kleine toehoor- Iers den geheelen middag gevangen; en ze ker is in niet weinig zieltjes gevoel voor het eenvoudig mooie gewekt en gevoed. En dat is zoo welkom in onzen kouden tijd. Aan mej. Stam veel succes en medewer king gewenscht bi: haar mooi pogen. Examens Krankzinnigenverpleging. Deze examens zijn voortgezet met de can- didaten uit het Provinciaal Ziekenhuis na bij Santpoort De uitslag is als volgt: Eerste gedeelte, 28 candidaten, afgewezen 13, geslaagd: H. Blom, A. Hoekstra, A. Ko- ped, W. Koppen, D. F. K. Lauritzen, H. R. Lenten, H. J. M. van der Male, H. Mei- ners, C. Oudhoff, J. P. ter Snitten, A. Steekelenburg, J. A. M. Storm, T. Togtema, L. Zeelenberg en W. Zijlstra. Tweede gedeelte, 11 candidaten, afge wezen geslaagd: K. C. Geijsel, A. M. Lauritzen, A. van Rees, S. Spanjer, M. Spilker en T. van Wijk. Derde gedeelte, 14 candidaten, afgewe zen 6, geslaagd: L. Fransbergen, J. L. M. .'urrissen, M. Rond, H. R. Saagere, H. van der Schaaf, J. Schoon, H. G. M. Taak, geb. Janssen en IJ. Ophuizen, geb. Walzemg. Naar wij vernemen heeft de heer A. B. .M'ichielsen. voorzitter van den Raad van Arbeid aan werkgeefster en werknemers zijne bomiikleliing aangeboden in liet oon- fijet bij de firma Merens. Aanbesteding. Heden werd aanbesteed het onderhoud gedurende het jaar 1922 van de werken van het Amstel-Drechl- kanaal, vaia den Omval bij Amsterdam af tot ongeveer 160 M. bezuiden de nieuwe Vinstdsluis in de gemeente Leimuiden. Ra ming 30.600. Laagste inschrijver was J. de Vries te Pu mierend voor 27.250. Hardleersch. Gisteravond ongeveer 6 uur, tuimelde «en jongen, die achter aan oen binnenkomende tram (E. S. M.) vam Amsterdam hing, op het Houtplein zooda nig, dat zijn beide klompen braken en hij op den koop toe nog een bloedende hoofd wonde bekwam. Hoewel er gedurig voor het gevaarlijke spelletje gewaarsohu^é wordit, ziet men bet todh steeds weer. BILJARTBOND HAARLEM EN OMSTR. Klasse D. KastanjeboomVereen. 1921. Het is de Haarlemmers niet gelukt het tegen Kastanjeboom tot een overwinning te brengen. Integendeel werd haar een zwaren nederlaag toegebracht. De uitslag is: Kastanjeboom Vereen. 1921 80 21 57 «O 80 28 80 38 80 52 377, 217

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1