Eerste blad. He* verdwenen meisje Indrukken vari den dag Stadsnieuws. DAMIAATJES ZATERDAG 17 DECEMBER 192* 44ste JAARGANG No. 14017 FRANCO PER POST PER KWART. Bil VOORUITBETALING f 3.57V, BUREAU» NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748, POSTREKENINO No. 5970. bit nummer beslaat uit vier bla den, waaronder het Geïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. AL IS BE WAARHEID NOG ZOO KLAAR AGENDA 18 DECEMBER AGENDA 19 DECEMBER De St. Vincenthis-Bibliotheken zijn geopend: BadenIn het Douchebadhuis aan den Schotersingel zijn in de af- gelcopen week 1265 baden genomen; in dat aan het Leidsche Pleiin. 871, Haarlemsche Orkest-Vereeniglng. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. LANGS DEN WEG. Provinciale Staten van Noord- Holland. Ned. R.-K. Metaalbewerkersbond. Het conilict in de Metaal-industrie. Duur Haarlem- Verlaging van den melkpriis. J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. FEUILLETON. Op dit oogenblik ging de deur open en een vreemde kwam naar buiten. Hendrik trad hem in den weg. „Halt! wie ziji gij?" vroeg hij haastig. „Aha 1 mijnheer Meerveldtant woordde deze, staan blijvende. Hij scheen te overleggen wat hij verder antwoorden zou. Wederom ging de deur open en de portier, een oude, trouwe dienaar ?es huizes, verscheen met een licht de hand op den drempel. Hij had herkend" Van zi^n iongen meester „God zij gedankt, dat gij hier zijt riep hij, en trok zijn heer in huis. „Om Godswil, wat is er gebeurd vroeg Hendrik verschrikt. „Stel u gerust, nog iS alle hoop niet verloren." v. at is er dan l spreek 1 is mi,.. ...der of mijn vrouw plotseling zien lien?' Neen l il zijn nog tamelijk wel." „Maar spreek dan toch 1 Je foltert me met je achterhoudendheid. De trouwe d.enaar verkeerde in de grootste verlegenheid. Hij wist «iet hoe hij hetgeen voorgevallen was, aan zijn heer zou mededeelen. Deze «rong echter aan en wilde nu zelf naar hoven naar zijn vertrekken snellen. De bediende hield hem vast. ••Gij moogt niet zoo eensklaps voor de bedroefde moeder verschijnen 1" sprak iiij treur.g. „O God mijn kind riep Hendrik uit en zonk op een zetel neder. Daarna sprong hij weder op, greep den dienaar, wien dikke tranen over de wangen biggelden, vast, schudde hem en riep „Waar is mijn kind Welk onheil is mijn Rudi bejegend „Wij weten het zelf nog niet," antwoordde de dienaar bevende. „Gis teren verdween het plotseling uit het huis. Hoe dit mogelijk zijn kan, is ons allen onverklaarbaar, daar zij bijna geen oogenblik buiten toezicht was. Daardoor werd hare verdwijning ook aanstonds bemerkt. Het geheele huis geraakte in opschudding. Wij zochten haar overaler was nergens eenig spoor van te vinden. Eindelijk ontdekten wij hier voor de voordeur een klein zijden doekje, dat zij dien dag om den hals gedragen had. Dit verwekte het vermoeden, dat zij ge roofd zijn moest. De goede grootvader ijlde terstond naar de politie en smeek te den commissaris al het mogelijke in het werk te stellen, om het kind terug te bekomen. Om de politie agenten aan te vuren, loofde hij een groote belooning uit. Tegelijk verzocht bij van uur tot uur bericht omtrent de stappen, die men ter nasporing gedaan had. Zooeven verliet weder een bode het huis. Hij wist niets anders te zeg gen, dan dat ondanks de zorgvuldigste nasporingen, er nog niet het geringste spoor gevonden was, waar het kind gebleven kon zijn." De ongelukkige vader had in stom me smart toegeluisterd. Nu stond hij van zijn stoel op en wankelde als eeen slaapwandelaar uit het portierskamer tje naar zijn vertrekken. Luid jammerende wierp zich de ar me moeder in de armen haars echtge- noots. „Ik weet alles!" sprak hij smarte lijk, toen zijne vrouw onder een vloed van tranen beproefde hem het voor gevallene mede te dee en. Ook de ontroerde grootvader reikte hem stom de hand. De smart over de verloren kleindochter had in dien en kelen nacht zijn haar veel witter doen worden. Den daaropvoïgenden oudejaars dag ontving de p anter Bellecour in Florida uit New-ljork den volgenden brief Eindelijk is de aanslag gelukt. Het kind is n zekerheid. Het kostte veel moeite. De politie is geweldig in de weer. Een belooning van duizend dollars is voor de terugvinding van het kind uitgeloofd. Het gevaar voor mij ware zeer groot, had ik niet met slimme bereken ng de betrekking van geheim poiitie-agent verzocht en ge kregen. Niemand vermoedt derhalve waar zich het kind bevindt, want ik houd de geheeie pol tie-bende op een valsch spoor. Maar dat kost mij veel, zeer veel geld. ik zie derhalve een verdere ondersteuning tegemoet, die tegen de uitgeloofde premie opwegen kan. Pierre Renard." VI. Mevrouw Belly Meerveldt had ach tereenvolgens haren echtgenoot drie lieve kinderen, een fikschen jongen en twee allerliefste meisjes geschonken. Hoe liefdevol haar moederhart ook voor deze drie spruiten van haren gelukkigen echt klopte, kon zij toch de eerste vrucht daarvan, haar aan vallige Rudi, niet vergeten. Met diepe droefheid kwamen steeds de vragen bij haar op „Waar is het kind geble ven Wat is er van haar geworden Had zij de zekerheid bekomen, dat het kind gestorven of zelfs gedood wa re, dan zou hare smart niet grooter geweest zijn. Nu echter stelde zij het zich dikwijls voor n lompen ge huld, gebrek en ontberingen lijdende, wellicht door gewetenlooze lieden mis handeld of tot een slechten levens wandel opgeleid. Dit onderhield in haar een staat van voortdurende ze nuwachtigheid, zoodat hare gezond heid sterk daaronder leed. Haar man had zijne navorschingen naar het kind jarenlang voortgezet en zelfs thans rustte hij nog niet, hoewel hij reeds sinds lang alle hoop opgegeven had, het ooit terug te zullen vinden. Zijn eerste verdenking was op Bellecour als aanstoker van den roof gevallen. Hij zond derhalve een geheim-politie agent, die hem als zeer bekwaam aanbevolen was, naar Florida. Maar ongelukkigerwijze had de keuze den werkelijken roover Pierre Renard ge troffen. Deze keerde na eenigen tijd terug en verzekerde dat de heer Belle cour in ieder geval aan den kinderroof geheel vreemd was Het was een vriendelijke lentedag. Voor het eerst na lange, sombere win termaanden zoi.ddezon hare stralen weder verwarmend en met een nieuw leven bezielend op de aarde. Wie slechts kon, verliet de enge wanden zijner woning om de heerlijke buiten lucht te gaan inademen. Ook Hendrik noodigde zijn vrouw tot een kleine wandeling uit. Zij kozen den weg naar de haven naar een kant, die slechts door weinigen bezocht werd. Hier vonden zij een klein meisje van om streeks tien jaar, dat stil stond te schreien. Ondanks de sterk ontstoken oogen mogelijk wel van het vele schreien had het een allerliefst ge zichtje. Haar kastanjebruin haar hing in twee eenvoudige vlechten op haar rug af. Hare kleeding was armoedig, maar zeer proper. Onwillekeurig voel de mevrouw Meerveldt zich tot de klei ne aangetrokken, en ook op haar man maakte het schreiende kind een die pen indruk. Beiden hadden waarschijn- ijk dezelfde gedac'te: dat hun ver loren kind, dat van uenzelfden leeftijd was als dit, wellicht even hulpeloos en veriater was. Bpden bleven voor het kind staan. Het meisje keek weemoedig naar hen op. In haar oogopslag lag diep leed. „Wat deert je, mijn kind, dat je hier zoo alleen staat te weenen vroeg Hendrik's vrouw deelnemend. Daar het kind met het antwoord talmde, voegde zij er bij„Vrees niet, kleine, wij meenen het goed met je. „Moeder is gestorven, en vader heeft mij het huis uitgejaagd, ant woordde het kind met bevende stem. „Hij zeide, dat ik niet meer zijn kind was en kon gaan waar ik verkoos." En opnieuw begon het luid te schrei en. Hoe zacht het ook gesproken had lag er toch ondanks de diepe smart een zoete welluidendheid in hare stem. „Hoe heet je vader en waar woont hij vroeg Hendrik. Het kind drong haar tranen met ge- weid terug. Daarna antwoordde het: „Vader sloot het huis en ging naar zee. Hij zal in langen tijd "niet meet terugkeeren." De bescheidenheid, waarmede her kind sprak, trok de beide echtelieder steeds meer aan. Na veelvuldige vra gen, die zij tot haar richtten, verna men zij, dat haar moeder eerst daags te voren begraven was na lang gesuk keld te hebben. De liefde en eerbied, waarmede de dochter van haar sprak, bewezen, dat het een zeer verstandige en brave vrouw geweest moest zijn, die in menig opzicht ver boven de ge wone zeemansvrouwen gestaan had. Als matroos was de vader dikwijls maanden lang afwezig. Ook hij had zijn kind zeer liefgehad. Hij bracht het telkens van zijn reizen speelgoed mede. Als hij te huis was, moest het altijd bij hem zijn; hij speelde en stoei de er mede. Dikwijls voer hij met ha ar in een boot de haven rond eenige leeeren nam hij haar zelfs mede naar zijn schip en schommelde haar lachend in een hangmat. Pas echter was de moeder tot een beter !ev»'i overgegaan, of hij werd p" --'ers. t»E ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN t PER KWARTAAL l PPR uucpy T U.^O 249. Men herinnert zicli net geval der benoe ming van kb adjunct-directeur bij den Keu ringsdienst voor den kring Haarlem: B. en W. gaven aan den Directeur last om, ge zien het groot aantal Katholieken, dat in het Haarlcmsche district onder den Keu ringsdienst zullen vallen en het feit, dat de Roomschen al jaren en jaren zoo uiter mate slecht bedeeld zijn bij benoemingen, voor dien post uil sollicitanten met gelijke bekwaamheid ditmaal een Katholiek voor te dragen. Wat doet de Directeur? Hij schrijft op eigen gelegenheid aan de sollicitanten brie ven met de insinuatie: wanneer gij niet ka tholiek zijt, komt gij niet in aanmerking. Benige maanden later krijgt de „Nieuwe Rotlerdamsche Courant" zoo'n briefje in handen en publiceert dit met het opschrift: „ln Haarlem R.-K. troef?" Het geval was indertijd uitvoerig in de Haarlemsche pers behandeld en tot z'n ware proporties terug gebracht. Maar dan hebben de heeren na tuurlijk geen tijd om van zoo'n plaatselijk geschil kennis te nemen. Is er echter zij 't dan ook op valsciien grond een aanklacht tegen de Katholieken uit te halen, dan is men plotseling een en al actie. De historie werd nog fraaier, toen de „Oprechle Haarlemsche Courant" ter toe lichting vau het oude geval een deel van haar raadsverslag afdrukte, waarin mr. Bo- .mnns zich over de benoeming uitliet. Maar, ln dal verslag bad men der Wethouder pre cies het tegenovergestelde laten zeggen van wat hij werkelijk betoogd had. 't Behoeft niet gezegd, dat de „N. R. Ct." er aan stonds bij was, om zich op dat foutieve verslag te beroepen. Tor wille der waarheid hebben wy toen in ons blad uit het officieele, stenografische verslag de bewuste passage van mr. Bo- mans' rede afgedrukt. Onze Haarlemsche collega was toen zoo eerlijk zijn fout te herslcllen. Maaren nu begint do his torie eerst heel leelijk te worden de re- daclie der „Nieuwe Rotlerdamsche Cou rant" kon zich toen opeens niet meer met de zaak bemoeien. Gevolg? De groote libe rale bladen verspreidden wel de eerste be richten van het Rotlerdamsche orgaan in den lasterlijken vorm, maar de tegenspraak bleef uit. 2de bedrijf: Donderdag begonnen in de Tweede Kamer de algevneene beschouwin gen der Staatsbegvooting. De heer Dres- selnuys criliseert de houding der Regcering Inzake benoemingen en brengt daarbij ook bet Haarlemsche geval van den adjunct-in specteur van den Keuringsdienst te pas, het welk hij een impertinentie noemt De liberale spreker gaf daarvan d« vol gende uiteenzetting: „Hier is de eisch gesteld, dat een Ka tholiek moest worden benoemd. De wet houder Bomans eer zeer invloedrijk lid dezer Kamer, ook op militair gebied heeft in zijn verantwoording gezegd, dal er nu eens een Katholiek moest wor den benoemd, omdat er zoo weinig Ka tholieke ambtenaren in Haarlem waren. Overigens moesten do bekwaamheden gelijk zijn. Dit is een volkomen mislei dende voorstelling. Protestantsche en Is raëlitische candidaten mochten eenvou dig geen sollicitatie inzenden en even min adressen opgeven, waar naar hun bekwaamheid kon worden geimfor- meerd. Coute que coute moest een Ka tholiek worden benoemd." Ziedaar nu hoe de leugen groeit en zich 'verspreidt Dat de burgemeester van Haarlem een niet Katholiek in openbare raadszit ting en ondersteund door de vrijzinnig-demo cratische Wethouder Mr. Slingenberg en de anti revolutionairen wethouder mr. Bruch, verklaard heeft, dat de directeur, de heer Mieras, op eigen gelegenheid, briefjes aan candidaten zond, waarin een misleidende voorstelling van de bedoeling van B. en W. werd gegeven; dat mr. Bomans precies het l tegenovergestelde zeide, als de heer Dressel- buys in de „N. Rott. Ct" las, dat alles schijnt er niet op aan te komen: zelfs het parlement slikt valsche berichten en voor stellingen, als het maar tegen de Katholie ken gaatt In den goeden ouden tijd leerden wij: „al is de leugen nog zoo snel, de waarheid achterhaalt ze wel", maar het snelheidsre cord schijnt tegenwoordig aan den logen- faam toe te koment Schouwburg Jansweg. Genootschap Jeugd-amusement. Vrouw Holle. Sociëteit „Vereenlging"H. O. V. Populair namiddagconcert, half 3. Museum van Kunstnijverheid. Ten toonstelling van werken door Joh an Thorn Prikker. Oud-Holland. Verwulft Strijkor- Sociëteit „St. Baoo". Bestuur „Geel- Zwart", 8 uur. Stadsschouwburg. „Haarlem s Tooneet Lentewolken. Museum van Kunstnijverheid. Lezing over Thom Prikker, door dr. A. Hoff. Tentoonstelling van werken door Johan Tboru Prikker. Oud-Holland. Verwulft. Concert. R.K. Leestaal. Dajtelijks geopend van io uur tot half I. van 3S en van •jio uur, behalve des Maandagsooh- tends en Zon- en feestdagen. RK Arbeidsbeurs voor vrouwen. Kleine Houtweg 13- Alle werkdagen voorm. van io—ia uur., nam. van a—4 en van 80 uur. R K Arbeidsbeurs voor mannen Ged! Oude Gracht 39- Alle werkda gen voorm. van 0ia uur. nam. van a— 5 uur; Zaterdags alleen van 912 uur. Bisschoppelijk Museum. Jansstraat Dagelijks, uitgenomen Zaterdags, Zon- en feestdagen, toegankelijk. St. Elisabeth's Vereeniging. Jansdraat 49, Van 2 uur tot half 3 aanvraag om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. ZANDVOORT. Raadhuis. Gemeen teraad. NIEUWE GROENMARKT: Woensdag en Vrijdag van 7X—18 uur. ANTHONIESTRAAT: Woensdag en Vrijdag van 78 uur. KLARENBEEKSTRAAT: Woensdag van 7)4—9 uur. 'GEN. DE LA REYSTRAAT 2. Schoter- kwarticr. Dinsdag en Vrijdag van 89 uur. Concert voor de leden. Het orkest zag zich genoodzaakt, snoh plaats te zoeken op het uitgebouwde podium, dat voor de foeslconcerten der Haarl. Bach vereeniging was opgeslagen. Dit waa niet van gunstigen invloed op den kiauk van 't ensemble, en het pro gramma-deel dat ik vóór de pauze moest hooren vanaf de tribune, stak dan ook qua klank heel wat af bij *t derf na jie pauze; toen het me gelukte, me ergens in de overbezette zaal oen plaats je te veroveren. Het spijt me geducht dat ik de uitvoe ring van Schubert's Symphonie in O niet vanuit de zaal heb mogen hooren. Heel de voordracht, de détailleering vaa dit sohoone, doch Al to breed uitgespon- tnen werk wees me er eohtef op, hoe ongunstig ditmaal het zitje op de tribune was, nu het orkest goheel buiten de nis was geplaatst. Hetzelfde mocht ik aan stonds opmerken toen de baryton-solist, Prof. Eduard Erhard uit Berlijn, in weer wil van zijn uiterst muzikale verzorging der liederen, van Schubert en Brahms, me toch zeer teleurstelde. Het bleek me later bij gunstiger plaats in do zaal, dat de kwaliteit van zijn geluid veel beter was, maar geheel bevredigen kon hij me, althans in dit opzicht, niet. Maar de knappe zanger maakte alles goed met zijn gedistingeerde tekstverzorging en zijn fasoimeerende voordracht. TTij zong o.a. het prachtige Eichjea- dorffsche lied van Hugo Wolf: „See- rnanns Absehierl," dat heerlijke stuk mu ziek mot zijn wonderlijke harmoniek en zijn sterk romantischen adem. Gesteund door een opmerkelijk-knappo en virtuoze orkestbegeleiding had hij een uitbundig succes waarin zeer terecht het oncost niet minder aandeel had. Het moest geheel herhaald worden. Eerst nu bleek me duidelijk in welke goede conditie ons orkest is en het speet me te moer, de groote symphonie van er toch van behouden. Zooals het eerste uitvoering is voor 't orkest, niet vanaf een gunstiger plaate te hebben kunnen hooren. Maar sterke indrukken mocht ik er tocoh van behouden. Zooals het eerste deel, waarin inleiding, hoofddeel on coda zóó ongemerkt in elkaar overgingen, dat - - ---mm Een day modder. De Haariemsdie stralen iia renjeo mist en vwrs.1 zijn nog iicihg bij wat bij voorbeeld Rotterdam in dat opzaobt te zien geelt, maar gisteren was het toch wel raak m onze stad. Ooik da menseden, die in beginsel heette- maai niet houden van te modderen, moes ten dit gisteren doen, daar wanen de straten nu eenmaal met anders naar. En hot was het laatste leestconcert van de gouden Badbvereeniiging, maar de modderspatten en regenvlekken hebben dien luister van dit def tige muziekfeest nu eens niet bevlekt. Maar wet hadden de memsdhen, ot nu van Bach kwamen of niet, en die 's avond» naar ihui» gaan door den j'jP gestamp ten en tot pap geworden modder boel, den mond vol van de vieze straten, maar dait natuurlijk uitsluitend in figuur lijken zin. En ze praatten over niets dan over schoenen en regenjassen. Tot een meneer is de tram tot zjpf vrouw, die almaar bezorgd vroeg, af "ij morgen weer zijn overschoenen aandeed, zeide, dat hij daar niets vain 'kon zeggen, want dat het morgen wel weer het prach tigste weer ter wereld zou kunnen zijn. En was dat zoo? Nu. het hield n»e* over, maar 'het was toch een 'boel beter dian gisteren, en die stralen wanen zeer op geknapt. Of de meneer uit den tram nu z'n over schoenen heeft aangedaan, is een vraag, die ik wel eens aan de beslissing van <&a prijskamp zou willen onderwerpen. de aandacht vanzelf geheel uitging naar den man, die deze schier eindelooae stroom van muziek in zulke klaar afge- teekende banen weet te leiden. Daar ia over deze symphonie veel te schrijven, bovenal ala zij zoo fraai ge- détailleerd ala thans wordt uitgevoerd. Dat Gerh&rz toch de groote lijn niet uit het oogverliest, maakt die uitvoering tot een modelvertolking. Als oompositie bevredigt me 't minst het finale. Dat is niet een eenheid, er zouden heel Wat symphaniedeelen uit zijn te vormen; en die duidelijk naar voren treden, zij 't dan ook geniale „Mache" doezelt zelfs de knapste dirigent niet weg. Er werd buitengewoon knap gewerkt en de enkele minder gelijke attacques in het langzame middendeel deden de frischheid en knapheid van dit musi- ceeren te meer uitkomen. Het bereikte zijn culminatiepunt bij Soendsen's legende „Zarahayda". Hier kon het meest verwende oor sleohts de meest volmaakte bevrediging vinden. Ge voegd bij de sterke ryshmiek in Dwar- sjak's Harischen Tanz hol 8 en Seemann's Abschied van Hago Wolf is hier etof te over om voor de zooveelste maal de verdiensten van het ensemble naar voren te brengen, dat zich onder Gerharz' lei ding tot zulk eon in muzikaal opzicht levenswarm bestaan ontwikkelde. G. J. K. De Commissie uit de Statenleden be richt dat zii zioh kan aansluiten bij het uitgebreide rapport en het advies van de Oommissie die terzake van het P.E.N. een onderzoek instelt en stelt voor de door deze Oommissie voorge stelde schikkingen te aanvaarden. Eenige leden der Oom mis sie persis- steeren inzake subsidieering van het Nij verheidsonderwijs door de Provincie bij den eisch dat de Provinoie zal voort gaan met door middel van steun aan de gemeenten, het Nijverheidsonderwijs te bevorderen, op den voet der regeling vervat in het voorgestelde door de hee ren Bomans en Heerkens Thijssen. De ze laats ten doen daartoe een voorstel. Inzake den bouw van een Koloniehuis voor door tuberculose bedreigde kinde ren werd in de Oommissie een leven dige discussie voor en tegen gevoerd. Do meerderheid der Oommissie sluit ach .v«iwiil bii da zienswijze van Ged. Staten aan niet to zulk een bouwen over te gaan. De Commissie adviseert, tegen het voorstel van Gedep. en aan de Ned. Vereen, voor Gemeentebelangen f 100 subsidie to geven voor het afnemen der examens in gemeente-administratie en xöOontraadt het heffen van f 2.50 leges wegens afgifte van een machtiging tot het schieten van schadelijk gedierte. In de Vrijdagavond gehouden leden vergadering van den Ned. R. K. Me taalbewerkersbond "werd de volgende motie aangenomen: „De afd. Haarlem van den Ned. R. K. Metaalbewerkersbond, bijeen op 16 De cember 1921 in gebouw „St. Bavo"; Gehoord hebbende de bespreking over den strijd in de Metaalindustrie dringt er bij de leden met ernst op aan. dat zij naast de contributieverboo- glng met 100%, alles! zullen doen, wat mogelijk is om den sleun aan onze Strijdende broeders zoo hoog mogelijk op te voeren en verder bij anderen le bevorderen, en gaat over tot de orde van den dag." Zooals men weet, dreigt er bij de Haarlemsche Ijzergieterij ean conflict. vv V-1> Een inzender schrijft cms: In die Memorie vorn Antwoord op het begriootinigsraippou-t te 'R otterdam, werd onze aanidiacÉt geboeid dioor eenige ge geven» omtrent die levensmiddelenprijzen in vorsdhiillerïde gemeenten van ons darod. Ook Haarlem werd daarin gen vemd «n lot omzie verbazing slaat Haarlem aan de spits. Voor broodprijs wordit door B. en W. vau Rioiltendiam opgegeven per 800 gram afgehaald en thuisbezorgd: nNi'kforood in Rotterdam 27 cent; in Amsterdam 2323; "s-Gnaveruhage 30; Utrecht 29; Dordrecht 28; Leiden 29; Delft 29 en Haarlem 32 oenrt. In de ooöperaitievebaik'keriicn is de broodtpriis toch nog altijd 28)4 cent in Haarlem. Voor waterbrood nmteeren B. en W. vau Rotterdam: in Rotterdam 22; Amsterdam 1921; Den Haag 25; Utrecht 24; Dordrecht 20; Leidten 22; ©eflflt 23 en Haarlem 22 cent. Wat de melk betreft was de prijs 1e: Rottertïani October 0.22 per L. 1 November 0.21 per L. Amsterdam 2 October 0.25 per L. 23 October 0.24 per L. I November 0.23 per L. Den Haiog October 0.2i5 per L. il November 0.23 per L. Haaitem October 0.25 per L. 1 November 0.23 per L. Delft October 0.24 per L. 1 November 0.22 per L. Zaandam October 0.23 per L. 1 November 0.21 per L. Tot zoover inzender. Wat de melkprijzen betreft, weet men dat op dit oogenblik nog onderhande lingen over den melkprijs gaande zijn. Voor de broodprijzen wenachten wij gaarne het hoor en wederhoor toe te passen en vroegen daarom aan het be stuur van de Haarlemsche Broodbak- kerspatrcons onder het stuk desge- wenscht een kanttce',renins te plaatsen. Het bestuur meende echter daar geen gebruik van te moeten maken, omdat anders te veel in details zou moeten getreden worden. Ook wendden wii ons tot een der Coö peratieve broodbakkeriien, „De Eon- dracht" zond ons het volgende ant woord: Als kantteekening on 't stukje Duur Haarlem" moet ik opmerken dat de ge gevens wat de broodprijzen betreffen van Haarlem geheel bezijden de waarheid zijn, tenminste wat onze coöperatie betreft, al ziin er dan nog vple bakkers te de zer stede die hoogere prijzen dan wij rekenen. Bii £ns kost het melkbroxl 34 cent per Kilogram let wel dat het brood al hier per KILOGRAM en niet per 800 GRAM wordt geleverd. Waar in bedoeld stuk over een gewicht van 800 Gram sprake is, zal ik de prijzen in laatst genoemd gewicht omrekenen. „De Eendracht" levert zoeals gezegd mellibrood tegen 34 cent .per KILO is alzoo 27.2 cent per 800 Gram en het waterbrood tegen 21 cent per KILOGR. is alzoo 19.2 oent per 800 Gram, Wanneer men de Haarlemsche prif- zen bii de Coöperatie ,,De Eendracht" beziet dan zal men ontdekken dat Haar lem het laagste in prijs is. Het is echter opmerkelijk dat over het algemeen door de Haarlemsche bur gerij er niet op wordt gelet dat het prijaenverschil van de bakkerijen onder ling nog al wat verschilt en men maar betaalt wat gevraagd wordt. Uit alles blijkt dat alleen de Coöperatie prijsre- gelond optreedt en dit door onze Coö peratie dan ook lconsekwent wordt ge daan. Hoogachtend, enz Hiermede meenen wij dat de zaak van twee zijden bezien is. De loonsverlaging met 10 pOt. aange kondigd tegen 16 Deoember, is opge schort tot den 23sten dezer. De situatie wordt en is door de verrehillende orga- saties besproken. De beslissing moet eoh- ter vallen in het Centraal (Landelijk) Comité. Deze besliseing is tot nu toe nog niet afgekomen. pjad. R. K' Bouwvakarbeidersbond. In het gebouw der SL Jozefs gezel- len-veroeaiging aan de Jansstraat. had gisterenavond oen bijeenkomst plaats van de afd. Haarlem van bovenga- noemden bond. Nadat de heer Portegles de verga dering op de gebruikelijke wijze had geopend, verkreeg de heer Voorhang uit Utrecht, secretaris van het hoofd bestuur, het woord ten einde de nieu- ewe Ministerieele bepalingen inzake da werkLóosheldsbesitiijding nader uiteen te zetten. De vergadering droeg een geanimeerd en huishoudelijk karakter. De Grenswijziging. Gisteren heeft de raadscommissie, olie van advies zal dienen over de nieuwe grenswijziging voor 't eerst vergaderd. Met ingang van morgen wordt de prijs der melk met 1 cent per Liter verlaagd en alzoo op 22 cent per liter gebracht Actie Spoorwegpersoneel. In een door de afd. Haarlem van de Ned. Vereen, van Spoor- en Tramwegper soneel gehouden vergadering werd de volgende motie aangenomen: „De afd. Haarlem enz gehoord de besprekingen inzake de te nemen maat regelen tegen invoering der verslech teringen, spreekt zich uit voor daad- Barometerstand: 765. Neiging: Stilstand. OPGAVE VAN: werkelijk verzet en machtigt het hoofd bestuur alle maatregelen te nemen, diie tot het afweer der verslechterin gen kunnen leiden." Naar het Congres, dat heden plaats j vindt, werd eon vijftal personen af gevaardigd, allen behoorend tot die groepen van personeel, die in aanmer king komen voor toepassing, van het z.g lijdelijk verzet. Indien tot lijdelijk verzet wordt be sloten, zulten de daarbij betrokken groepen van personeel zoo spoedig mo gelijk daaromti-ent medcdeelingen ont vangen V I. \V ordt vervolgd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1