Eerste Blad. Stadsnieuws. ?j DAMIAATJES jj MAANDAG 19 DECEMBER 1921 44ste JAARGANG No. 14018 D V. ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: KWARTAAL J 3.25 EK U./5 r «.ANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.57'/, NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL. DIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Oit nummer bestaat uit 2 bladen. AGENDA 20 DECEMBER Personalia. VAN ONZE RECHTBANK Provinciale Staten van Noord- Holland. Het afdelingsverslag op de Gemeentebegrooting. »r-A Redivivus- J. J. WEBER Si ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT BUREAUX* Sociëteit „Sint Bavo". Rechtskundig Bu reau half 9 tot half 10 u. - Reddingsbri gade, 8 uur. Sint Jozef s-Gezellen-vereeniging. Jans straat 59. 8 uur. Vereen. „Geloof en Wetenschap", vergadering. R.-K. Leeszaal en uilleenbibliotheek. Jansstraat 49. Dagelijks geopend van io uur lot half l, van 25 en van 7io uur, behalve des Maandagsoch tends en Zon- en feestdagen. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen. Kleine Houtweg 13. Alle werkdagen voorm. van IO12 uur., nam. van 2 4 en van 8O uur. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen Ged. Oude Gracht 39- Alle werkda gen voorm. van o12 uur. nam. van 2— 5 uur; Zaterdags alleen van 912 uur. Museum van Kunstnijverheid. Ten toonstelling van werken door Johan Thorn Prikker. Oud-Holland. Verwulft. Concert. Stadsschouwburg, 8 uur. De Paradijs vloek. Statenzaal Prinsenhof. half 11 verga dering Provinciale Staten N.-H. Bisschoppelijk Museum. Jansstraat Dagelijks, uitgenomen Zaterdags, Zon- en feestdagen, toegankelijk. Te 's Gravenhage is geslaagd voor het examen Handelskennis L. O. de heer P. W van Buuren, alhier. .Voor het examen Boekhouden ter verkrijging van het diploma „Ver- eeniging van Leeraren" zijn geslaagd de heeren J. Aarse, alhier en P. H de Groot. Hoofddorp. Uitvoering. Woensdag en Don derdag 21 en 22 December a.szal door de Oratorium-Vereenigimg te Dordrecht een opvoering plaats heb ben in het gebouw „Kunstmin'' van net .Oratorium „Das Lied von der Glöckcn", waarbij de Haarlemsche Or- kestvereeniging haar medewerking zal verlccnen. Lezing Mevr. BoldinghGoeraans. Lezing Mevr. Boldingh—Goemans. Vrijdagavond 16 Dec. had de laatste le zing plaats van Mevr, Boldiagn-Goenians over Nederlandsche Letterkunde. De cur sus. die gehouden werd in het gebouw 'Zang en Vriendschap in de Jansstraat mocht zich in de gestadige belangstelling van een enlhousiast publiek verheugen. Besproken werden eenige moderne ro mancières. Mevr. BoldinghGoemans wist steeds de belangsteiling voor de moderne schrijfsters op te wekken en ook het ver langen om meer van die schrijfsters te le zen. De spreekster dankte na haar laatste lezing haar gehoor voor de verleende be langstelling en deelde mede, dat zij, te be ginnen Vrijdag 13 Januari 1922, een cur sus houdt te Bloemendaal over Vlaara- sche Letterkunde. Bedreiging. De caféhouder G. B. te Heemskerk, stamt tereoht wegenis bedreiging met doodslag. In den nacht van *21 op '22 April had hij eenige gasten van zijn café na hun vertrek buiten gedreigd met een revolver en bun toegevoegd: „Ga weg of ik schiet je haristdood". Bovendien ihad hij daarbij een schot gelost. Beklaagde ver klaarde, dat er eerst ruzie in zijn café was geweest over de betaling. Een der gasten had toen zijn vriend W. F. be dreigd. Deze durfde niet naar huis. Be klaagde begeleidde hem daarom, en toen de jongens op hem afkwamen, had hij hun gedreigd om ze zoodoende uit elkaar te jagen. Gelagen verklaarden echter, dat er absoluut geen ruaic geweest was. De veldwachter S. li. verklaarde, dat tiet gezel schap onder den invloed van sterken drank verkeerd had. Het O. M. ciséhie 2 maanden gevangenis straf. Mishandeling. De vei beklaagde was W. F., de vriend, v u beklaagde in de vorige zaak vork; 1 Je, dat hij hem wikle be schermen. Ihj siond terecht dat hij in diien nacht bij die vechtpartij N. S. G. S. met oen hamer een bloedende wonde had toe gebracht. Het O. M. cAsohle legen dezen beklaagde 1 maand gevangenisstraf. De heeren 1 w, len voor f 100 su^. Thijssen c.a. stel de ka, te geven Pu toor Gemeentebelangen. vereen. De heeren Kooiman e.a de medewerking van den Commissaris"^ Koningin en van Ged. Staten la te roci>en opdat als regel in of omstreeks ApriJeen bui.' ^"gewone zitting der Staten worde gehouden De lieer Diercks, lid der Provinciale Staten, zal zijn motie inzake de voeding in bet Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort tj^8nctneu. daar na de jongste zomerzit- no;;^r Staten geen klachten meer zijn ver- - (;e(j daaromtrent. «'jk eei, '„'"'en achten het minder wensche- tieve werkenV<:.over tc leggen van produc- nen uitgovoe' die zeer spoedig zouden kun- .werkloosheuT tw!>rd<:n' ter bestrijding van ao°r of met steun der Pro vincie. Zij stellen voor hun een algemeene machtiging te verleenen om de uitvoering dier werken te bevorderen. De heer Kamstra, lid der Staten stelt voor aan Ged. Staten een crediet van f 500.000 te verleenen len behoeve van den aanleg van nieuwe en verbetering van bestaande wegen en vaarten. Gedep. Staten ontraden aanneming van dit voorstel. De heeren A. B. Klecrekoper en Mr. W. C. Bosman dienden vroeger reeds een mo tie in inzake bespoediging van de goedkeu ring der regeering van het ambtenaren-re glement. De commissie, die deze motie- behandelde, adviseert eenparig, dat deze motie niet wor de ingetrokken, maar zoodanig worde gewij zigd, dat aangedrongen wordt op goedkeu ring, zonder dat in de motie verband wordt gelegd met behandeling van het aanhangige wetsontwerp. De commissie stelt voor de voordracht waarbij een rentabiliteitsrekening, van het Provinciaal Waterleidingbedrijf, aan te ne men. Gedep. Staten deelen mede, dat zij van de afdeeling Noord-Holland van de Vereen, van Nederlandsche Gemeenten een aantal conclusies ontvingen, door de alge meene vergadering dier vereeniging aange nomen, met betrekking tot de grondslagen, waarop naar haar oordeel tusschen de ge meenten en de Provincie omtrent de nieuwe stroomleveringstarieven van het Provinci aal eleclriciteitsbedrijf overeenstemming zou kunnen worden verkregen. Ged. Staten heb ben deze conclusies tot nader overleg in handen gesteld van de commissie uit de Statenleden, benoemd tot onderzoek der fi- nancieele positie van het P. E. N. Deze commissie heeft die opdracht, met eenig voorbehoud aanvaard. Verschenen is het afdeelingsverslag op de Gemeentebegrooting. De Commissie van bijstand in het be heer -der gemeente-financiën vereenigde zich eenstemmig met de verhoogde en ge lijke rente van de bedrijven te vorderen, maar was daarentegen verdeeld over.de zienswijze der batige saldi door sommige bedrijven op te brengen. De allergrootste meerderheid kon zich niet vereenigen met eenige verlaging van salaris of loon van het personeel xtach wilde den vacantietoeslag aantasten. De vrees werd gekoesterd, dat ook het jaar 1922, bijaldien geen tekort over 1920, dan 'toch nog een gedeelte van het groote tekort over 1919 zal -hebben te dragen. Met het oog hierop werd voorzichtigheid bij het aantasten van eenige inkomsten bron ten sterkste aanbevolen. Uitgaoen. Algemeene Beschouwingen. Geklaagd wordt oveT de weinige tijds ruimte tusschen indiening en behandeling der begrooling Enkele leden maken de opmerking, dat dezebegroting zich net aanpast aan de tijdsomstandigheden, hetgeen o.m. blijk't uit het niet verhoogen der loonen van ambtenaren en werklieden, het verlagen van de subsidiën voor de Haarlemsche Orches'tvereeniging en de School voor Kunstnijverheid, het niet voldoende ver lagen van den gasprijs en het ontbreken van gelden voor woningbouw, terwijl niet is voldaan aan verschillende door den Raad geuite wenschen. Een lid s'telt voor, alle posten der be grooling met 5 pet. te verlagen waardoor een bedrag van f 800.000 zou worden be zuinigd. Een ander lid meent, dat bezuiniging moet worden verkregen door de bedrij ven meer economisch te doen werken, Om'trent de belastingpolitiek wordt op gemerkt, dat te veel wordt gehaald uit de bedrijven, uit de tariefverhoogingen en de schoolgelden. Noodzakelijk wordt geach't herstel der progressieve belastingheffing welke het vorig jaar is verbroken, terwijl de thans ingevoerde belastingen naar het oordeel van enkele leden niét voldoende rekening houden met de draagkracht der ingezetenen. Gevraagd wordt welke maatregelen zijn genomen ten opzichte der werkloozen en uitge'trokkenen. Periodieke loonsverhoogingen voor ge meentewerklieden in verband met de loo nen in het particulier bedrijf worden wen- schelijk geacht. Anderen wenschen dit te doen behandelen door de Commissie van G. O. Gevraagd word't hoe het staat met de annexatie en of B. en W. aan den Raad kunnen medcdeelen, welke maatregelen door hen zijn genomen om te geraken tot eene zoodanige grensuitbreiding, dat de gemeente zich daardoor in de toekomst voldoende economisch kan ntwikkelen. Hoe denken B. en W. over de perso- neelsverhoudingen. zijn er niet te veel hoogere functionarissen, hoe is dit el ders? Omtrent den woningtoestand wordt door enkele leden twijfel geopperd of in 1921 genoeg is gedaan. Opgave werd ver zocht van het aantal woningen, dat 1 Jan. 1922 beschikbaar is. Hoeveel van de in 1921 gehuwden -heb ben een eigen woning kunnen bekomen, hoeveel moesten bij anderen gaan inwo nen? Wa't denken B. en W. in 1922 te doen? Scherpere maatregelen worden gewenscht tegen het euvel, dat woningen onbewoond blijven. Gevraagd wordt een tehuis voor ouden van dagen in plaats van hét tegenwoor dige Armenhuis. Een lid acht gewenscht, dal ambtenaren inlichtingen aan Raadsleden verstrekken, zonder daarvoor aan B. en W. vooraf ver lof te vragen. Nog enkele bemerkingen werden ge maakt welke echter bij de behandeling der artikelen worden herhaald zoodat zij -daar plaats vinden. Beantwoording van B. en W. Ons streven, aldus B. en W., blijft eroo gericht de tijdsruim'te tusschen indiening en behandeling der begrooting grooter le doen zijn dan thans het geval is. Wij heb ben echter gemeend er de voorkeur aan le moeten geven eene met groote nauw keurigheid opgezette begrooting met eeni ge vertraging aan uwen Raad aan te bie den, dan op tijd een ontwerp in :te dienen, dat den toets d«r critiek op verschillende punten wellicht niét zon kunnen door staan. Wat de inrichting der begroeting zelve betreft, de financieele toestand der ge meente maakt dezen opzet gebiedend nood zakelijk. Dat aan verschillende door den Raad geuite wenschen niet is voldaan, kan ook ons niét anders dan leed doen; de omstandigheden dwingen echter tot ma tiging. Om de uitkomst sluitend 'e krij gen is dan ootk op alle uitgaafposten een niet onbelangrijke druk uitgeoefend; om die reden is dan ook hét voorstel om op nieuw alle posten met 5 pet. te verlagen niet wel uitvoerbaar. Dezelfde gebiedende noodzakelijkheid, als waarvan boven spra ke, geldt ook voor de overige geuite be zwaren, o.a. ten aanzien van de belasting, politiek. Waar echter wordt opgemerkt, dat de progressieve heffing is verbroken, mogen wij in het midden brengen, dat door de heffing van 100 opeenten op de rijksinkomstenbelasting niet het minst voor de hoogere inkomens de progres sie juist is blijven bestaan, zooal niet ver sterkt. Hieraan kan worden toegevoegd, dat ook de stand der in te halen tekorten ons nog altijd noodzaakt rekening te hou den met de mogelijkheid, zoo al niet waar schijnlijkheid, dat het jaar 1922 nog mét ci-rca 4 ton belast moet worden ter dek king van het tekort 1919. Dezelfde motie ven, die uwen Raad er toe brachten af te zien van eenige gasprijsverlaging over December gelden daarom onverkort voor 1922. Immers, zelfs bij handhaving der geraamde batige saldi zal hét noodig kun nen zijn, dat de belasting post 4 ton meer zal moeten opleveren. De werklooze leien van gesub- dieerde werkloozenkassen ontvangen uitkeering overeenkomstig de bepalingen van het Werkloosheidsbesluit 1917, waar toe ook do gemeente Haarlem is toege treden. Ongeveer 6500 werknemers zijn alhier op deze wijze togen werkloosheid verzekerd. De uitgetrokken crisiswerkloozen wor den gesteund overeenkomstig de daartoe vanwege het Ministerie van Binnenland- sche Zaken getroffen regeling. Het be treft alhier alleen een enkele uitge trokken sigarenmaker. De overige uifcgetrok kenen worden, zoo noodig, gesteund door het Burgerlijk Armbestuur via den Dien :t der Wcrklo s- heidsbestrijding en via de organisaties. Ook dat aantal is tot heden goring. Voorstellen tot wederinvoering der pe riodieke loonsverhoogingen voor de ge meentewerklieden zijn van ons niet te verwachten. De stand van het annexatie-vraejg-tuk blijkt uit het wetsontwerp. Wat ons col lego gedaan heeft, zal medegedeeld wor den in de vergadering der Commissie van Advies en zal uit haar rapport blijken. Dat in dezo gemeente naar verhou ding meer „hoogere functionnarissen zouden zijn dan in andere gemeenten, is ons niet gebleken. De twijfel door enkele leden geopperd of in 1921 genoeg is gedaan tot leniging van den woningnood, is s ellig ongeg .'ontd. Mot kracht is steeds gestreefd met den meosten spoecl zooveel moge ijk woningen beschikbaar te krijgen, hetgoon ook wel blijkt uit de volgende cijfers: In 1921 waren in uitvoering: a. Voor woningbouwvereenigingen342 midden standswoningen en 921 arbeiderswoning gen. Totaal 1263 woningen. b. Bij particulieren 157 woningen, waaronder 60 gebouwd met hypotheek rechtstreeks door de gemeente verleend, 34, waarvoor Rijkspremie is verleend en 4 waarvoor Rijkspremio is aangevraagd, doch nog niet verkregen. Van deze 1420 woningen zullen einde 1921 voltooid zijn: a. Voor woningbouwvereenigingen: 99 middenstandswoningen en 297 arbeiders woningen. Totaal 393 woningen. b. Voor particulieren 109 woningen. Algemeen totaal 505 woningen. Verder zijn in 1921 door den Raad aan verschillende woningbouwvoreenigin- gen voorschotten toegestaan voor 437 ar beiderswoningen, welke voorschotten ech ter nog niet door het Rijk zijn ver leend, terwijl nog een voorschotaanvrago voor 144 arbeiderswoningen in behande ling is. Bovendien werd aan particulieren bouwvergunning verleend voor 30 wonin gen, waaronder 10 met Rijkspremie, wel ke nog niet in aanbouw zija; voor 52 (woningen is Rijkspremie aangevraagd, doch niet verkregen, terwijl hiervan 4 woningen reeds in aanbouw zijn. Het aantal beschikbare woningen op 1 Januari 1922 zal plm. 17578 bedragen. Tégenover den twijfel van enkele lo den, of in 1921 genoeg is gedaan tot leniging van den woningnood, wenschen wij dan ook het feit te stellen, dat er geen stad. in ons land is, waarin ver houdingsgewijze in de jaren 1920 en 1921 meer ia tot stand gebracht op het gebied van den woningbouw, dan in Haarlem. Volgens bekomen inlichtingen van den Burgerlijken Stand bekwamen van de 714 in 1921 gesloten huwelijken 312 echtparen een eigen woning, 182 gingen bij andere gezinnon inwonen, terwijl er 220 naar andere gemeenten vertrokken. Om zooveel mogelijk te voorzien in den nog heersehenden woningnood is en zal bij den Minister van Arbeid met den meesten nadruk worden gepleit voor het verleenen van voorschotten en bijdragen voor arbeiderswoningen ook in 1922, ter wijl ook de bouw met Rijkspremie zoo veel mogelijk zal worden aangemoedigd. Mét 't oog op het bepaalde bij artikel 13 der Huuraanzeggingswet wordt maan delijks aan ons overgelegd een staat van woniugen, als bedoeld bij gemeld ar tikel, teneinde die opgave ter kennis te brengen van de Huurcommissie, tot wier competentie de verdere uitvoering be hoort. Met de gedachte, dat ambtenaren aan raadsleden inlichtingen zouden mogen verstrekken zonder voorkennis, kunnen wij ons niet verecnigen. Slechts ons col lego is aan den Raad verantwoording scauldig en wij zouden die verantwoorde lijkheid bezwaarlijk kunnen dragen, wan neer buiten ons om den raadsleden mede- doelingen en inlichtingen werden ver strekt. Overigens vernamen wij reeds vroeger eene stem uit Uwe vergade ring, die Burgemeester en Wethouders zolis voor de technische voor.i ht.ng van een hoofdambtenaar aansprakelijk ste de. Wij aanvaarden uie veranIwoore.oijkIi.id ton volle, mits do raadsleden zien dan ook om inlichtingen wenden tot ons. Door meerdere leden werd gevraagd! wat Burgemeester en Wethouders denken 4e doen tegen het voortdurend vermeerderen der hoogere functionarissen. Gevraagd wordt of hel waar dis dat in Groningen 43 ambtenaren minder zijn. B. en W. zijn zich met bewust, dat hier sprake is van eene voortdurende vermeer dering van het aantal ,;hoogere fimotion- narissen.' In het algemeen gesproken is geen ambtenaar in eenen hongeren rang geplaatst dan waarop hij krachtens zijne werkzaamheden aanspraak kan maiken. Dat in andere gemeenten het aantal ambtenaren ten stadhuize geringer is dar le Haarlem kan zijn oorzaak ventten in veradhjiiterJJe omstandigheden. Zoo zijn bij hel getal ambtenaren te Groningen, dat als voohoeeikl gfenoemd wordt, avtel begrepen die ambtenaren der belastingcontrole en die dier afdeeling apenbare werken en volks huisvesting. Een lid bepleit de wensohelijikheiid van vrij* totelooii voor* <ie iRaaidstoeden. Ge vraagd wordt waar hel meubilair is geble ven van he>t opgeheven brandstofienhureau. Ook wordt gevraagd of door het aanschaf fen van den muiltigrapih de post „drukwer ken," niet belangrijk kan worden verlaagd. Speeifteaitiie van dezen post wordt ver laagd. I11 dezen tijd, waarin hot devies .zuinig heid"' allerwegen klinkt, komt B. en W. oen vrije tetephoou voor de raadsleden overdadig voor. Het meubilair van het voormalig brand- stoffenbureau is voor een deed 'benut voor de inrichting der bureaux van den Burger lijken Stand en het Bevolkingsregister, voor een deed in gehruiik gegeven aan an dore diensten, die daaraan beh-oefte had- den, waardoor aanschaffing van nieuw meubilair achterwege is kunnen blijven. Door de aanschaffing van een multugraph, die tot nu toe uitgesteld is wegens plaats gebrek in het Stadhuis, zai OP den post drukwerken ongetwijfeld bespaard worden, zoodot wij hopen het geraamde bedrag niet ten volle noodig te zullen hébben. Wij moeten hier echter de aandacht vragen voor het uitgegeven bedrag in 1920. Bij de oorspronkelijke raming werden de kosten voor drukwerk geraamd op: 25,000.voor het drukken van de raadsvoorstellen en de raadsversiagen, 2,700,voor het leveren van de oopy van het verslag vau het gesprokene in de raadsvergaderingen, 14,700.voor ver der drukwerk, waarvan 5,500. voor het gemeente-verslag eu 5,200. voor ontwerpbegrooting en vastgestelde begroo ling. De kosten voor bindwerk zijn ge raamd op 00. Gevraagd wordt, of, nu de belasting door het Rijk wordt geïnd, deze post niet belangrijk kan worden verminderd. Omtrent de controle op de openbare •vermakelijkheden wordt opgave gevraagd van het aantal diensturen van de contro leurs en het aantal uTen uitsluitend voor de controle. Gewenscht wordt ©en gemeentelijke op haaldienst voor de belastingen en daar naast ©en spaarfonds en ©en studiefonds. De inning der schoolgelden en andere heffingen, opgedragen aan den ontvanger, is iin de plaats getreden der thans vermin derde werkzaamheden. Hoewel deze tak van dienst, ook uit het oogpunt van be zuiniging, onze volle aandacht heeft, dur ven B. en W. op dit o ogenblik geen voor uitzichten te openen. Het aantai diensturen voor de contro leurs op de belasting op de vermakelijk - hoden bedraagt 47 5 500 voor ieder. Deze uren worden uitsluitend aan de controle gewijd. Opgemerkt zij, dait deze werkzaam heden alleen dn avonduren en op Zon- en feestdagen worden verricht. De meening wordt geuit, dat er te veet oprichters en teekenaars zijn. Van de oprichters doen er 3 dienst bij de bouwkundige afdeoliug, 1 bij de eigen dommen en grondbedrijf, 1 hij dé bestra lingen en rddteeringen en 2 bij de civiele wenken. De eenige in dienst zijnde teekeuaar ver richt werkzaamheden voor e'gienidommien, verhuringen, enz. en voor het grondbedrijf. De wensdhélijkheid wordt uilgesproken, dat schilder- en onderhoudswerken niet, zooais thans, aiitomatisoh geschieden, doch alleen dam, wanneer ze beslist noodzakelijk zijn Ook achten vele loden noodzakelijk, dot geen ver: -pingen aan gebouwen zuilen geschieden, zonder dat daarvoor gelden zijn gevoteerd en de betrokken commissies gehoord. Gewenscht wordt groote werken vooral uit te besteden in tijden, dat werkeloos heid in uitricht is of bestaat. Opneming in de begroeting van onder houdswerken geschiedt slechts na onder zoek ter plaatse. Vaar bet opnemen van deze werken op regelmatlig tenugloeenende tijdstippen, veel minder van „automatisch opnemen" is geen sprake. Wij zijn het dn beginsel eens met dc vete laden, die böloogen, dat veranderin gen aan gebouwen, althans indien hier mede kosten gepaard gaan niet behooren te geschieden vóór dat de noodige geiden gevoteerd zijn. Naar vervulling van den wensch om uil- bestedien van groote werken in tijden van werkloosheid, wordt zooveel mogelijk ge streefd. In verband rniet de slechte bestrating in vele stadsdéelen (speciaal worden genoemd Sehagdhélstraat, Florapfein en het straatje van Bakenessergracht naar Wijlde Aippe- laarsteeg) wordt verhooging van dezen post noodig geacht. Er wordt gevraagd of er geen aanleiding bestaat belangrijke beslrallangiswerken af zonderlijk aan te besteden. Welk systeem wordt gevolgd. Opgemerkt wordt, dait te gemakkelijk faciliteiten worden verleend door verlaging der trottoirs voor autogarages. Gevaagd wordt of veibreoding van te smalte bruggen 'niet met weainig kosten mo gelijk ós. Slenk wordt gelaakt de weinige samen werking, weüke blijkbaar bestaat tusschen de hoofden, der verschillende takken van dienst, hetgeen o.m. blijkt bij het werk aan de Joh. de Brcukstraat, waar de gcheele nieuwe bestrating moest worden opgebro ken voor de gasleiding. Een andere standplaats wordt gevraagd voor de woonwagens. Gevraagd wordt of reeds maatregelen zijn genomen tot demping der Kenuemer- sloot. Gewezen wordt op den gevaarlijken toe stand bij de hailte der tram aan het K'lok- hniisplein, een kleónie viluchtheuvell wordt noodzak ei ijk geacht. Verbetering wordt gewenscht van de ter reinen aan den KindienhiuissingeJ. Spoedige opruiming van puin en beschikbaarstelling der terreinen voor kiinderspeétpJaats. De toestand van de speelplaats in den Hout acht men gevaarlijk; eene afschei ding aan de zijde van den Hertenkamp is wenisohelijk. Gevraagd wordt waar de doode herten blijven. Beantwoording. Ofschoon de oppervlak te van de 4e onidorfioudien bestrating, en in het bijzonder die van kl i.i iker] les [rating is uitgebreid' en de prijzen van <*e materialen zijn verhioodg is ü(it zuinigheid so venweging geen hoogar bedrag opgenomen. Erkend wondt, dat de toestand' van de beslraitiing verhnogiing van dezen post wet tigt. In 1920 bedroeg de oppervlakte van de rijstralen van klinkers 417227 M2 (rie ver slag 1920, O.W. blz. 63). In 1914 bedmoeg diezelfde oppervlakte 37000 M2 minder, en was de post voor materialen uitgetrokken op 31,650. Bij het uitvoeren van hestra tingen wordt het systeem „eigen beheer" gevolgd. Er bestaat geen aanleiding belangrijke bestratóngswerken aan te besteden, aange zien de tijdstippen van uitvoering te vee] afhankelijk zijn van de vorderingien van derden. Aan de eigenaars van autogarages wor den geen faciliteiten als bedoeld verleend, aangezien de kosten voor het wijzigen van de bestraling door belanghebbenden wor den gedragen. Naast de omstandigheid, dat verschillen de bruggen te smal zijn voor het verkeer, zij opgemerkt, dait deze tevens niet alle vol doende sterk zijn voor hot tegenwoordig verkeer. Met verbreetdiing dient dus geheele ver nieuwing gepaard 'te gaan, hetgeen met weinig kosten niet mogelijk is. Wij erkennen dat er niet altijd de noo- diige samenwenkling ós hij de verschuilende takken van dienst. Er zijn ernstige maat regelen genomen dat in de toekomst de samenwerking verzekerd zal zijn. Het aanwijzen van een andere standi- plaats voor woonwagens ontmoet bezwa ren. Of het mogelijk is op hei Klokhuispleiin een vluchtheuvel aan te brengen, zal wor den onderzocht Omdat omtrent de bestemming van deze terreinen nog onderhandelingen gaande zijn, is aan een aannemer tegen gelde lijke vergoeding toegestaan de in den grond aanwezige fundeeningen te doen siloopen. Het bespoedigen van deze werkzaam heden zou in 't geldelijk nadeel van de ge meente zijn. Voor eene bestemming tot kinderspeel plaats zijn deze terreinen, in verband met den aard der voorgenomen bebouwing, niét geséhikt te achten. Wanneer er in den hertenkamp te veel bokken zijn, worden deze verkocht aan ©en poellier. Tot dusverre kwam het niet voor, ■dait er te voél reeën waren. Enkele gingen dood en .werden begraven, doch bet aantal bleef ongeveer station naar, omdat er elk jaar weer eenige geboren worden. Enkele leden wenschen een woord van tvuldle te brengen aan den directeur van Hout en plantsoenen voor zijne medewer king aan bezuiniging en zijne aangename medewerking mot de desbetreffende com missie. B.en W. statten zich gaarne aan bij dezo huilde, maar willen daarmede niet geacht 1 worden voorbij 4e zien andere diensthoof den, die meil gelijken geest bezield zijn. Gevraagd wordil of uil een oogpunt van zuinig beheer, eleclrittcaiie der bruggen niet gewenscht ós. Van de 4 over hel Spaarne gelegen brug. gen komt de Gravesleeneribrug doar hare constructie niet voor eleotrische beweging in aanmerking zeggen B. en W. Vandaag heeft de Algemeene Vereeni ging voor Bloembollencultuur den heer Krelage doen herleven als haar voorzitter. Sinds eenig'en tijd was de vereeniging, door het bedanken van den heer J. H. Wcnthoit, zonder praeses, doch met deze voorziening verdient zij du'bbel gelukge- wenschl te worden. De heer Krelage is geen onbekende voor Bollencul'tuur en omgekeerd Boi- lenculluur geen onbekende voor den heer Krelage. Integendeel. Hoe vele en hoe velerlei de beslommeringen van den heer Krelage in de Nodeniandsche tuinbouw- wereld ook zijn, hoofdzakelijk was zijn naam toch immer verbonden aan de bloembollencultuur en aan de Algemeene Vereeniging voor die cultuur. Anderzijds is de Algemeene Vereeniging van BI. C. als een familiestuk der Krelage's. De op richter was evenzeer een Krelage en al de jaren van haar bestaan behoorden de heeren J. H. en E. H. Krelage tot haar bste voorzitters. De „Algemeene** had een opknappertje noodig; de tijden zijn bovendien noch voor het land, noch voor het vak er florissant; flinke, krachtige mannen zijn noodig en daaraan heeft ook het bollenvajc op dit oogenblik behoefte, daarom verwondert heit ons niet dat de heer E. H. Krelage, nu zijn tegenwoordigheid weer noodig bleek, op het voorplan trad en zich we derom beschikbaar stelde voor „rijn" ver eeniging, daar de reputatie der Krelage's evenzeer aan de vereeniging als aan het vak iets verplicht zijn. Ein dat hij bereid was, alhoewel hij nog maar eenige jaren geleden, „wegens toenemende werkzaam heden" bedankte, verwondert ons oefle niet. Als de nood aan de man is, dan doet men op mannen als Krelage nooit tever geefs een beroep. Barometerstand: 762. Neiging: Vooruit. OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteroroL Instituut te De Bildt. Naar weernemingen in den morgen van 19 December 1921. Hoogste Barometerstand: 770.8 m.M. te Biarritz. Laagste Barometerstand: 734.5 m. M. te Riga. Verwachting: van den avond van 19 tot den avond van 20 December 1921:. matige, later wellicht weer toenemende zuidelijke tot Zuidwestelijke wind; zwaarbewolkt tot betrokken; waarschijnlijk eenige regen; zelfde temperatuur. Het aanbrengen van eüeotrisctoe drijf- kraehit voor de drie cnveJtbliijven«lie draai bruggen zal niet tot zuiniger beheer leiden, daar de bediening ook dan niet met min der 'personeel kan geschieden en de toe passing zeer veel kosten zal medebrengen door bet groote stroomverbruik. Vele leden achten verbetering der uri noirs dringend nood'ig. Speciaal wordl ge wezen op die aan de Groote Markt, Sta tionsplein en Doel straat. Gewezen word't op die waterverspiMiing bij de drinkfontei- nen. Constructie en afmeting der urinoirs wij ken niet noeanemswaiatrd af van due in an dere gemeenten. Ten aanzien van hele urinoir (*i dc Groote Markt zijn voorstellen van den di recteur van openbare werken in overwe ging. Ten aanzien van het exemplaar in de Doelstraa't, de plaats daarvan is thans inlincter geschikt gewonden dioor de inge voerde verkeersregeling. 'Bij het urinoir op liet Stationsplein zal een lantaarn geplaatst worden. Wanneer wordt bedoeld de waiterverspil- ling door bet niet afsluiten des nacht, zij opgemerkt, dat die afsluiting aan arbeids loon meer zou kosten dan het waler. Verplaatsing der Visehmankt wordt wen- sdhelijk geacht, teneinde het aspect der Groote Kerk te verbeteren. De meening dat door verplaatsing der Vischmarkt het aspect der Groote Kerk zou verbeteren, wordt door ons gedeeld. Gevraagd wordt of dc apotheek niet dienstig kan worden gemaakt voor fonds leden. Dc inrichting der stadsapotheek is geheel onvoldoende oin to voorzien in de verstrekking van rnedi ijuen voor talrijke fondsleden, zeggen B. en W. Gevraagd wordt of de Bank van Leening niet meer productief kan wor den gemaakt, bijv. door het verleenen van kleine voorschotten. Eenige leden meenden, dat door verhooging der ta-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1