Dit nummer bestaat uit twee bladen. - Eerste blad Uit den Omtrek Nieuwe Haarlemsche Courant NIEUWJAARSWENSCH WOENSBAö 21 DECEMBER 1921 44ste JAARGANG No. 14019 PER KWARTAAL J 3.25 PER WEEKt 0 25 FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.57V, NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTIÊN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Wij maken onzen lezers bekend, dat ook dit jaar weder om de gelegenheid wordt aangeboden tegen vergoeding van slechts f O.60 een NIEUWJAARSGROET in onze te plaatsen, welke echter niet meer dan 4 regels plaats ruimte mag beslaan. Dubbele grootte J 1.20. Tweedubbele groote f 2.40. De abonné's welke van deze meer en meer gebruikelijke wijze van „wenschen aanbieden" gebruik willen maken, worden beleefd verzocht onderstaande bon ten spoedigste duidelijk ingevuld met toevoeging van f aan ons bureau NASSAULAAN No. 49 te HAARLEM, te doen bezorgen. Ook onzen courantenbezorgers en agenten kan de ngsvulde bon ter hand worden gesteld. Ondergeteekende verzoekt plaatsing van onderstaanden NIEUWJAARSGROET in het nummer van 31 December. (Het bedrag ad fgaat hierbij). S. v. p. duidelijk met potlood invullen. R.-K* [U HAARLEM TROEF? schen^soVfid15SÏ* wces icderea r°T; HAARLEM. Rectificatie. Het afdeelingsverslag op de Gemeentebegrooting. Alg. Vereen, van Bloembollen cultuur. m J. J. WEBER Sl ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: BUREAUX* (Ingezonden.) Men staat versteld over de tegenpartijen, uit den treurigen moed hadden en nog steeds hebben de roomschen bij het verge ven van baantjes uit te sluiten, krokodil lentranen te zien schreien van verontwaar diging, wanneer de roomschen vragen om een eerlijke toepassing van de Grondwet, welke toch iederen Nederlander tot elke landsbediening benoembaar acht. Zoowat iedere benoeming van een roomsch katho liek wordt als partijdig bestempeld, hoewel toch toegegeven moet worden, da? de ka tholieken, lettende op het verhoudingscijfer nog heei wat functionarissen te kort ko men. Nu het Kamerlid Dresselhuys ons Haar- lemsch geval er bij heeft gehaald en ook Mr. Bomans, die blijkens 't raadsverslag, part noch deel aan de benoeming had en pas zich met 't geding inliet, toen hij meen- ue te moeten opkomen voor de gelijkberech- tigheid der roomsch katholieken, willen wij even in vogelvlucht kijken, naar enkele benoemingen, sinds diezelfde Mr. Bomans raadslid werd. Haarlem telde vier vrouwelijke verlos kundigen. Er ontstond een vacature. Er is heel wat over te doen geweest om No. 1 (eene R.-K.) benoemd te krijgen. Zij was geschikter dan hare medecandidate, al was het alleen maar op grond der geneeskun dige verklaring. Men schold het oen partij benoeming en ondanks de nadrukkelijke verklaring van het tegendeel, stemden nog enkele raadsleden voor No. 2 der voor dracht. Dat deze betrekking voor de room schen van bijzonder belang is met liet oog op de bekende praktijken deerde de tegen stemmers niet; dat het toedienen van de H. H. Sacramenten, wat den tijd betreft, vei liger is bij geloofsgenooten van ons, liet hun koud als ijs. Later kwam aan de orde de benoeming van oen directeur van den geneeskundigen dienst. Weder een betrekking, waarmede de roomschen direct veel te doen krijgen, denk maar aan onze twee roomsehe ziekenhui zen. De eerst voorgedragene, oen man, die op organisatorisch gebied zijn sporen ver diend had door van meet af aan een genees kundigen dienst voor het Rijk in te richten en door de mobilisatie zonder veel practijk was (zijnde in Rijksdienst), had de fout roomsch te zijn, de tweede van de voor dracht had een drukke practijk en wilde het wat gemakkelijker hebben, doch deze was vlekkeloos, want roomsch was hij niet en werd benoemd. Het was een partijbe noeming, maar niet door roomsch gedaan. Ter secretarie solliciteert een R.-K., werk zaam in een andere gemeente in dezelfde functie, als waarin een vacature is. Hij werd «"geschikt geacht, hoewel hij nu in een 0 betrekking buiten Haarlem uit- ste.end voldoet. de heer Mieras va" de Da im.lcn assistent-apothekeressen aan len gehad; er kwamen roomschen sollici- 1 den, voorzien van het benoodigde di pionia, doelt geen schijn van kans. Springen wij over lot de politie, dan ziet m- u hetzelfde, droevige gebeuren. Bij do V tien hoogste functionarissen vindt men hts f:ón praktisecrend katholiek, welke R onding ietwat gunstiger geworden is, teil de vacatures niet aangevuld werden. «H nlental vloekt ook met de verhou- di do"r. !:,t de vara litres niet aangevuld werden. '^nlenlal vloek! ook roet dc r°!ïni.sv'n 'H'' bevolkingscijfer. Hoewel aan ges lion'k sol,i<'itajiten geen aandacht wordt redl J'etgoen bewezen kan worden, geen It.-k' Z",!,|.oruil u,el te zeggen, er zijn Tan dienst valt 'nten' °ok iu dezen tak Ten sh,si,, f '!0ff vee) goed te maken. wraakle benoeming. Den 29en December 1920 werd benoemd tot Di recteur van den Keuringsdienst Dr. D. H. Brauns met 16 van de 31 uitgebrachte stemmen, hoewel door twee roomsehe raadsleden en den Burgemeester 'n apothe ker tegenover een chemicus werd verdedigd, dus de papenlievtende heer Mieras door twee roomschen verdedigd, het is om uit je vet te springen. De heer Brauns, no. 3 der voor dracht, werd gekozen (aldus mompelde men) omdat hij met de socialisten in relatie stond. Hij bedankte en nu koos men den heer C. J. Mieras. Deze mijnheer, die evengoed betaald wordt met de gelden der roomsehe als niet Roomsehe belastingbetalers, kon nu veel invloed op de benoemingen in zijn tak van dienst doen gelden, dat lag voor de hand. Vandaar dat, toen er zijns ondanks een roomsehe scheikundige op de proppen kwam, hij ging saboleeren, zooals Mr. Bruch in den raad duidelijk opmerkte. Had men vroeger een apotheker verdedigd, wel ke intusschen benoemd was, nu zouden bei de partijen tot elkaar komen, nu immers wilde men van alle zijden een chemicus. De socialisten, die bij andere benoemingen nogwel iets door de vingers kunnen zien, ontdekten, wanneer het roomschen geldt, iedere onregelmatigheid en wordt deze, hoe klein ook, steeds uitgespeeld om maar van hun liefde voor de onpartijdige grondwette lijke roomsehe benoemingen blijk te geven. Zoo ook nu, men vroeg naar het bekende schrijven en hoe dat in de wereld was ge komen. Zij wisten het, want het was hun binnenkamers medegedeeld, juist omdat men vóór de bewuste raadszitting reeds de wetenschap had, dat die goede mijnheer al dus te werk was gegaan en men zijn pappen heimers kende. Men ging nogal heftig te keer, totdat eindelijk Mr. Bruch de bewijzen leverde, dat men met een eigenaardig per soon te doen had. Neen, Neen, dan werd de achterstelling der roomschen bij hel crisis bureau duidelijker aangeloondl Laat Mr. Dresselhuys eens aangeven hoe veel practiseerende roomschen door hem zijn benoemd en bij hoevelen Z. E. G. er de hand in hebbend, medehielp om een lang geleden onrecht eindelijk eens ten deele te herstellen. Laten ook B. en W. van Haarlem eens overzichtelijk aantoonen, dat de roomschen hier ter stede met de andere groepen gelijk gesteld worden, als zij het kunnen. Laten zij gerust alle benoemingen n& 1915 bekend maken. M. KLEIN. Gisteren is aibusaevelijik onder het Stads nieuws van Haarlem geplaatst een arli- 'kelllje onder den titel: „medezeiggensclhap.'' Bedoeld stuik hoonde th inks on der de ru briek „Ingezonden stukken, buiten verant woordelijkheid der redactie". De naam van den onderteekenaar, W. Kiipers, was weg gevallen. De werklooze io ien van ge tub- dieerdo werkloozenkassen ontvangen uitkeering overeenkomstig de bepalingen van het Werkloosheidsbesluit 1917, waar toe ook de gemeente Haarlem is toege treden. Ongeveer 6500 werknemers zijn alhier op deze wijze tegen werkloosheid verzekerd. De uitgetrokken crisiswerkloozen wor den gesteund overeenkomstig de daartoe vanwege het Ministerie van Binnen hm 1- sche Zaken getroffen regeling. Het be treft alhier alleen een enkele uitge trokken sigarenmaker. De overige uitgetrokkenen worden, zoo noodig, gesteund door het Burgerlijk Armbestuur via den Dienst der Werklo s- heidsbestrijding en via de organisaties. Ook dat aantal is tot heden gering. Voorstellen tot wederinvoering der pe riodieke loonsverhoogingen voor de ge meentewerklieden zijn van on3 niet te verwachten. De stand van het annexatie-vraagstuk blijkt uit het wetsontwerp. Wat ons col lege gedaan heeft, zal medegedeeld wor den in de vergadering der Oommissie van Advies en zal uit haar rapport blijken. Dat in deze gemeente naar verhou ding meer „hoogere functionnarissen" zouden zijn dan in andere gemeenten, is ons niet gebleken. De twijfel door enkele leden geopperd of in 1921 genoeg is gedaan tot leniging van den woningnood, is s ellig ongegrond.. Met kracht is steeds gestreefd met den meesten spoed zooveel moge ijk woningen beschikbaar te krijgen, hetgeen ook wel blijkt uit de volgende cijfers: In 1921 waren in uitvoering: a. Voor woningbouwvereenigingen342 milden- standswoningen en 921 arbeiderswonin gen. Totaal 1263 woningen. b. Bij particulieren 157 woningen, waaronder 60 gebouwd met hypotheek rechtstreeks door do gemeente verleend, 34, waarvoor Rijkspremie is verleend en 4 waarvoor Bijkspremie is aangevraagd, doch nog niet verkregen. Van deze 1420 woningen zullen einde 1921 voltooid zijn: a. Voor woningbouwvereenigingen: 99 middenstandswoningen en 297 arbeiders woningen. Totaal 393 woningen. b. Voor particulieren 109 woningen. Algemeen totaal 505 woningen. Verder zijn in 1921 door den Baad aan verschillen Ie woningbouwvereenigin gen voorschotten toegestaan voor 437 ar beiderswoningen, welxe voorschotten ech ter nog niet door het Bijk zijn ver leend, terwijl nog een voorschotaanvrage voor 144 arbeiderswoningen in behande ling is. Bovendien werd aan particulieren bouwvergunning verleend voor 30 wonin gen, waaronder 10 mot Bijkspremie, wel ke nog niet in aanbouw zijn; voor 52 woningen is Bijkspremie aangevraagd, doch niet verkregen, tei-wijl hiervan 4 woningen reeds in aanbouw zijn. Het aantal beschikbare woningen op 1 Januari 1922 zal plm. 17578 bedragen. Tegenover den twijfel van enkele le den, of in 1921 genoeg is gedaan tot leniging van den woningnood, wenschen wij dan ook het feit te stellen, dat er géén stad in ons land is, waarin ver houdingsgewijze in de jaren 1920 en 1921 meer is tot stand gebracht op het gebied van den woningbouw, dan in Haarlem. Volgens bekomen inlichtingen van den Burgerlijken Stand bekwamen van de 714 in 1921 gesloten huwelijken 312 echtparen een eigen woning, 182 gingen bij andere gezinnen inwonen, terwijl er 220 naar andere gemeenten vertrokken. Om zooveel mogelijk te voorzien in den nog heerschenden woningnood is en zal bij den Minister van Arbeid met den meesten nadruk worden gepleit voor het verleenen van voorschotten en bijdragen voor arbeiderswoningen ook iu 1922, ter wijl ook de bouw met Bijkspremie zoo veel mogelijk zal worden aangemoedigd. Met 't oog op het bepaalde bij artikel 13 der 11 uuraanzeggingswet wordt maan delijks aan ons overgelegd een staat van woningen, als bedoeld bij gemeld ar tikel, teneinde die opgave ter kennis te brengen van de Iluureommissie, tot wier competentie do verdere uitvoering be hoort. Met de gedachte, dat ambtenaren aan raadsleden inlichtingen zouden mogen verstrekken zonder voorkennis, kunnen wij ons niet vereenigen. S.ochts ons col lege is aan den Baad verantwoording schuldig en wij zouden die verantwoorde lijkheid bezwaarlijk kunnen dragen, wan neer buiten ons om den raadsleden mede- deelingen en inlichtingen werden ver strekt. Overigens vernamen wij reeds vroeger eene stem uit Uwe vergade ring, die Burgemeester en Wethouders zelis voor de technische voorli hLng v.m een hoofdambtenaar aansprakelijk ste de. Wij aanvaarden aio verantwoor^e.ijah id ten volte, mits de raadsleden zicu dan ook om inlichtingen wenden tot ons. Door meerdere leden werd gevraagd wat Burgemeester en Wethouders denken te doen tegen het voortdurend vermeerderen der hoogere functionarissen. Gevraagd wordt of tiet waar is dat in Groningen 43 ambtenaren minder zijn. B. en W. zijn zich niet bewust, diail hier sprake is van eene voortdurende vermeer dering van het aantal „hoogere funotion- narissen.' In het algemeen gcsiproken is geen ambtenaar in eenen hoogeren rang geplaatst dan waarop hij krachtens zijne werkzaamheden aanspraak kan maken. Dat in andere gemeenten het aantal ambtenaren ten stadhuize geringer is dan te Haarlem kan zijn oorzaak vinden in versühitlilenide omstandigheden. Zoo zijn bij het getal ambtenaren te Groningen, dat ais voodbeeM genoemd wordt, niet begrepen die ambtenaren der belastingcontrole en die 'dier afdieeling apenbare werken en volks huisvesting. Een lid bepleit de wensahelijkheiid van vrije telefoon voor de Raadsleden. Ge vraagd wordt waar het meubilair is geble ven van het opgeheven brandistoffenbureau. Ook wordt gevraagd of door hel aanschaf fen van den muitigraph de post „drukwer ken," niet belangrijk kan worden verlaagd. Speoifjoaitie van dezen post wordt ver langd. In dezen tijd, waarin het devies „zuinig heid" allerwegen klinkt, komt B. en W. een vrije tetephoon voor de raadsleden overdadig voor. Het meubilair van het voormalig brand- stoffembureau is voor een deel benut voor de inrichting der bureaux van den Burger lijken Stand en het Bevolkingsregister, voor een deel in gebiailk gegeven aan an dere d»enisten, die daaraan behoefte haul- den waardoor aanschaffing van nieuw meubilair achterwege is kunnen blijven. Door de aanschaffing van een multigraph, die tot nu toe uitgesteld is wegens piaats- 'ebrok in het Stadhuis, zal op den post drukwerken ongetwijfeld bespaard worden, zoodot wij hopen het geraamde bedrag niet ten voile noodig te zullen hebben. Wij moeten hier echter de aandacht vragen voor liet uitgegeven bedrag in 1920. Bij de oorspronkelijke raming werden de kosten voor drukwerk geraamd op: 25 000.voor het drukken van de raadsvoorstellen en de raadsvenslagen, 2,700,voor het leveren van de copy van'hel verslag van het gesprokene in de raadsvergaderingen, 14,700.— voor ver. der drukwerk, waarvan 5,500.voor het gemeente-verslag en f 5,200.voor ontwerpbegrootinig en vastgestelde begroo- ting. De kosten voor bindwerk zijn ge raamd op 1,500. Gevraagd wordt, of, nu de belasting door hel Bijk wordt geïnd, deze post niet belangrijk kan worden verminderd. Omtrent de controle op de openbare vermakelijkheden wordt opgave gevraagd van het aantal diensturen van de contro leurs en het aantal uren uitsluitend voor de controle. Gewensöht wordt een gemeentelijke op haaldienst voor de betastingen en daar naast een spaarfonds en een studiefonds. De inning der schoolgelden en andere heffingen, opgedragen aan den ontvanger, is in de plaats getreden der thans vermin derde werkzaamheden. Hoewel deze tak van dienst, ook uit het oogpunt van be zuiniging, onze volle aandacht heelt, dur ven B. en W. op dlit oogenblik geen voor uitzichten te openen. Het aantal diensturen voor de contro leurs oip de betasting op de vermakelijk heden bedraagt 47 a 500 voor ieder. Deze uren worden uitsluitend aan de controle gewijd. Opgemerkt zij, dat deze werkzaam, heden alleen in avonduren en op Zon- en feosldaig-en. wordien verricht. I>e meenaiiig wordt geuit, dat er te veöl opziioMers en teek-enaars zijn. Van de op ziehier s doen er 3 dienst bij de bouwkundige afdeelhig, 1 bij de eigen dommen en grondbedrijf, 1 bij de bestra tingen en luoieeninigien en 2 bij de civiele werken. De eeniige in dienst jtijnde teekemaar ver richt werkzaamheden voor eigendommen, verhuringen, enz. en voor het grondbedrijf. De wensöhelijkhoid wordt uitgesproken, dat schilder- en onderhoudswerken niet, zooals thans, automatisch geschieden, doch alleen dan, wanneer ze beslist noodzakelijk zijn. Ook achten vete lodien noodzakelijk, dat geen veranderingen aan gebouwen zullen geschieden, zonder dat daarvoor gelden zijn gevoteerd en de betrokken commissies gehoord. Gewensöht wordt groote werken vooral uit te besleden in tijden, dat werkeloos heid in uitzicht is of bestaat. Opneming in de begrooting van onder houdswerken geschiedt sledhts na onder hoek ter plaatse. Van het opnemen van deze werken op regehnatlig terugkeerende tijdstippen, veel minder van „automatisch opnemen" iis geen sprake. Wij zijn het in beginsel eens met de veile leden, die betoogen, dat veranderin gen aan gebouwen, althans indien hier mede kosten gepaard gaan niet behaoren te geschieden vóór dat de noodige gelden gevoteerd zijn. Naar vervulling van den wensch om uit besteden van groote werken in tijden van werkloosheid, wordt zooveel mogelijk ge streefd. In verband niet de slechte bestrating in vele stadsdeeilen (speciaal worden genoom:) S'chagcbdstraat, Floraiplein en het straatje van Bakenessergracht naar Wijde Appe- laarsteeg) wordt verhooging van dezen post noodig geacht. Er wordt gevraagd of er geen aanleiding beslaat belangrijke bestratkigswerken af zonderlijk aan te besteden. Welk systeem wordt gevolgd. Opgemerkt wordt, dat te gemakkelijk faciliteiten worden verleend door verlaging der trottoirs voor autogarages. Gevaagd wordt of verbreeding van te smalle bruggen niet met weinig kosten mo gelijk dis. Sterk wordt gelaakt de weinige samen werking, weilke ibiijkbaar bestaat tussohen da hoofden der verschillende takken van dienst, hetgeen o.m. blijkt bij het weit aan de Joh. de Breukstraat, waar de geheele nieuwe besilrating moest worden opgebro ken voor de gasleiding. Een andere standplaats wordt gevraagd voor de woonwagens. Gevraagd wordt of reeds maatregelen zijn genomen tot demping der Kenmemer. sloot. Geweizen wordt op den gevaarlijken toe stand bij de halte der tram aan het Klok- huisplein, een kleine vluchtheuvel wordt noodzakelijk geacht. Verbetering wordt gewensöht van de ter reinen aan den Kinderhuissingel. Spoedige opruiming van puin en beschikbaarstelling der terreinen voor kiiuiderspeelLplaats. De toestand van de speelplaats in den Hont acht men gevaarlijk; eene afschei ding aan de zijde van den Hertenkamp is wemschelijk. Gevraagd wordt waar de doode herten blijven. Beantwoording. Ofschoon de oppervlak te van de te onderhouden bestrating, en in het bijzonder die van kJinkeibestrating is uitgebreid en de prijzen van de materialen zijn veihoodg is u'it zuinigheid so ver wegi ng geen hooger bedrag opgenomen. Erkend wordt, dat de toestond ram de bestrating verfaoogiing van. dezen post wet tigt. In 1920 bedroeg de oppervlakte van de rijsitnaten van klinkers 417227 M2 (zie ver slag 1920, O.W. blz. 63). In 1914 bedroeg diezelfde oppervlakte 37000 M2 minder, en wais de post voor materialen uitgetrokken op 31,650. Bij het uitvoeren van bestratingen wordt het systeem .eigen beheer" gevolgd. Er bestaat geen aanleiding belangrijke bestratingsiwerken aan te besteden, aange zien de tijdstippen van uitvoering te veel afhankelijk zijn van de vorderingen van derden. Aam de eigenaars vam autogarages wor den geen faciliteiten als bedoeld verleend, aangezien de kosten voor het wijzigen vam de bestrating door belanghebbenden wor den gedragen. Naast de omsta nd'igheiddat verschillen de bruggen te smal zijn voor het verkeer, zij opgemerkt, dat deze tevens niet alle vol doende sterk zijn voor het tegenwoordig verkeer. Met verbreadikig diient dus geheele ver nieuwing gepaard te gaan, hetgeen met weinig kosten niet mogelijk is. Wij erkennen dat er niet altijd de noo- diige samenwerking is bij de verschillende takken van dienst. Er zijn ernstige maat regelen genomen dat in de toekomst de samenwerking verzekerd zal zijm. Het aanwijzen van een andere stand plaats voor woonwagens ontmoet bezwa ren. Of het mogelijk is op het Klokihiuispledm een vluchtheuvel aan te brengen, zal wor den onderzocht. Omdat omtrent de bestemming van deze terreinen nog onderhandelingen gaande zijn, is aan een aannemer tegen gelde lijke vergoedfiing toegestaan de in den gromd aanwezige fundeeringen te doen stloopen. Het bespoedigen van deze werkzaam heden zou in 't geldelijk nadeel vam de ge meente zijn. Voor eene bestemming tot kinderspeel plaats zijn deze terreinen, in verband met den aard der voorgenomen bebouwing, niet geschikt te achten. Wanneer er in den hertenkamp te veel bokken zijn, worden deze verkocht aam een poelier. Tot dusverre kwam het niet voor, dat er te veel reeën waren. Enkele gingen dood en werden begraven, doch het aantal bleef ongeveer stationnair, omdat er elk jaar weer eeniige geboren worden. Enkele leden wenschen een woord van hulde te brengen aan den directeur van Hout en plantsoenen voor zijne medewer king aan bezuiniging en zijne aangename medewerking met de desbetreffende com missie. B.en W. sluiten zich gaarne aan bij deze buide, maar willen daarmede niet geacht worden voorbij te zien andere diensthoof den, die met gelijken geest bezield zijn. Gevraagd wordt of uit een oogpunt van zuinig beheer, eleclrificailie der bruggen niet gewensdhl is. Van de 4 over het Spaarne gelegen brug gen komt de Gravesleenenbrug doar hare constructie niet voor oleotniische beweging in aanmerking zeggen B. en W. Het aanbrengen vam aleclriscthe drijf kracht voor de drie overblijvende draai bruggen zal niet tot zuiniger beheer leiden, daar de bediening ook dan niet met min der personeel kan geschieden en de toe passing zeer veel kosten zal medebrengen door het groote stroomverbruik. Vele leden achten verbetering der uri noirs dringend noodig. Speciaal wordt ge wezen oip die aan de Groote Markt, Sta tionsplein en Doelstraat. Gewezen wordt op de waferverspiiijiiuig bij de drink fontei nen. Constructie en afmeting der urinoirs wij ken niet noemenswaard af van die in an dere gemeenten. Ten aanzien van hete urinoir op de Groote Markt zijn voorstellen van den di recteur van openbare werken in overwe ging. Ten aanzien van het exemplaar in de Doelstraat, de plaats daarvan is thams nniinder geschikt gewonden door de inge voerde verkeersregeling. Bij het urinoir op het Stationsplein zal een lantaarn geplaatst worden. Wanneer wordt bedoeld de waterverspil ling door het niet afsluiten des nacht, zij opgemerkt, dat die afsluiting aan arbeids loon meer zon kosten dan het water. Verplaatsing der Vischimarlkt wordt wen- sohelijk geacht, teneinde het aspect der Groote Kerk te verbeteren. De meening dat door verplaatsing der Vischinarkt het aspect der Groote Kerk zou verbeteren, wordt door ons gedeeld. Gevraagd wordt of de apotheek niet dienstig kam worden gemaakt voor fondsleden. De inrichting der stadsapotheek is geheel onvoldoende om te voorzien in de verstrekking van medicijnen voor talrijke fondsleden, zeggen B. en W. Gevraagd wordt of de Bank van Leening niet meer productief kan wor den gemaakt, bijv. door het verleenen van kleine voorschotten. Eenige leden meenden, dat door verhooging der ta rieven het nadeelig saldo zou verdwij nen, ze vragen inlichting. (Wordt vervolgd.) Gisteren werd in een der zalen van „de Kroon" door de Alg. Vereen, van Bloembollencultuur de 143e Algemeene Vergadering gehouden. De waarnemend voorzitter, de heer A. S. Rijnierse, te Overveen, hield de openingsrede, waarin hij' eenige be ohou- wingen wijdde aan het afgeloopen jaar en de meening uitsprak, dat men over Barometerstand: 753. Neiging: Stilstanc OPGAVE VAN: het algemeen tevreden kan zijn. Ondank* de moeilijkheden, welke Amerika bij den invoer nog steeds in den weg legt, niettegenstaande de onverwacht hoogs invoerrechten in Zweden, niettegenstaan de de onverwacht hooge invoerrechten in Zweden, niettegenstaande het over vloedig rijke gewas, waardoor men in staat was, den afnemers het beste te leveren, is geen noemenswaard overschot te constateeron. Was er in 1920 tot 1 November een uitvoer van nog .geen 15 millioen K.G. tegen een waarde van f 21.000.000, dit jaar zijn deze oijfers 21.500.000 K.G. cu f 21.000.000. De prijzen voor hyaointhen, tulpen en narcissen waren midden-seizoen stijgend» en hebben zich op die basis tot eindo- seizoen kunnen handhaven. Spr. hoopte, dat de voorspellingen dor pessimisten, die steeds een donkere toe komst voorspelden, gelogenstraft zonde# worden en spoorde aan, energiek verder te werken, te trachten, de culturen te verbeteren en den export te verhoogen, waardoor loonende prijzen niet uitblijven, In zijn terugblik op het afgeloopen jaar wees spr. er verder op, dat da vereeniging een woelige periode achter den rug heeft; hoe een gedeeLa der leden niet met de leiding tevre den was en ingrijpende voorstellen in dienden, waarmede de voorzitter ziek niet kon vereonigen en ontslag nam. Ook later was het Hoofdbestuur dcor de oppositie geen oritiek bespaard ge bleven, doch het ware beter geweest, aldus spr., als die oppositie eens nage gaan had, welke kracht er in de laatst»! jaren van de afdeelingen was uitgegaan, dan zouden zii tot de erkenning hebben moeten komen, dat zoo goed als geen kracht van haar is uitgegaan, enkele uitgezonderd. Oritiek uitoefenen ii meestal good, doch zo moet opbouwend ziin. Spreker spoorde vervolgens aan, he| Hoofdbestuur in zijn plannen te steunen, o.m. om te komen tot de oprichting van de KrelageAlichting en een eigen ge bouw, om ten slotte eonige woorden van hulde te wijden aan de nagoiachtenia der leden, die der vereeniging in het afgeloopen jaar door den dool ontvallen zijn. De notulen werden goedgekeurd. In de commissie tot het nazien van de rekening en verantwoording van <leui penningmeester over 1921 werden be noemd de afd. Westelijk Schouwen, Bo- vencarspel en Omstreken en Haarlem mermeer. Bij acclamatie en onder luide teekenen van instemming van Je vergadering werd tot voorzitter gekozen in de vacature- J. H. Wentholt, de heer E. H. Krclage. Tot Hoofdbestuursleden in de vacatu res P. J. v. d. Ploeg en A. S. Rijnierse, die niet herkiesbaar waren, werdien geko zen de heeren W. v. d. Laan, te Voor hout en J. Pereboom te Sassenheim. Over het voorstel van het Hoofdbe stuur, om met ingang van 1 Januari 1922 te benoemen tot algemeen secretaris-pen ningmeester voor een tijdvak van 5 jaren den heer H. J. Voors te Haarlem, ont spon zich eenige discussie. Ten slotte werd de heer H. J. Voor» benoemd. Door den heer Warn aar werd eetf warm woord van hulde gebracht aan den voorzitter, den heer Rijnierse, voor al wat deze in den moeilijken tijd, dien de vereeniging doorgemaakt heeft, gedaan heeft. (Luid applaus.) Hierna zeide de heer Voors, dat het hem een eer was, met groote meerder heid gekozien te worden, terwijl het een genoegen moest zijn voor degenen die hem geholpen hadden zich in de Vereeni ging in te werken. Spreker zckïe toe, al zijn krachten te wijden aan de belan gen der Vereeniging. De voorzitter wenschte èn den heer Voors èn de Vereeniging geluk met deze verkiezing. Het Hoofdbestuur stelde voor, het te machtigen om de Alg. Vereen, eventueel met den Bond van Bloembollenhandela ren en het Hollandsch Blioembollenkwce- kersgenootschap toe te doen treden als mede-contractante ten eenre van het con tract ter bestrijding van dien handel in afgesneden Darwin en Late lulpenbioc- men. De afdeeling Haarlem vroeg of dit voorstel niet in strijd was met de statu ten, hetgeen Je voorzitter ontkennend be antwoordde.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1