ede Blad. BUITENLAND BINNENLAND ELCK WAT WILS. PMtLEHEHTMRE KRONIEK. DE CONFERENTIE TE mSMMTON. DE IERSCHE KWESTIE. GEM, BUITENL. BERISHTEN. DINSDAG 20 DECEMBER 1921 De onderhandelingen in Londen. Storm en hoog water. DE BOERENSTAND, STEUN VAN T GEZAG. manden merkuii-mÖnd tusschen hare appelen staat - en aard- koopman in potlooie? dfe ei1©" van haar vandaan zijné Waa. weinig te prijzen. De boerin 2jet er rfm^' aan uit en heeft in elke hand een Hink! kip bij de pooten. Stil sluipen de jon gens bij de halfslaperige vrouw en roepen eensklaps in koor„Laat los Laat los De boerin schrikt hevig ^lt baar soezen op, laat de handen los tug^'Jkt rechts en links wat er is. In- smakhen z'Jn de kippen die met een spoed; °P cle mandsn zijn gevallen, k?men eVan ^are verbijstering be- uitgebreidl 20eken kraaiend en met vleugels een goed heen- I /Qtë komen. De boerin ziet hare waar weg vluchten en alles in den steek latend vliegt ze de vogels achterna. De jon gens helpen een handje, nog twee, drie, vier, komen er bij en daar gaat de jacht over de markt, tegen stoelen over manden, tusschen kraampjes en stoven en tafels door, terwijl de koop lui een spektakel maken en de jon gens kraaien van plezier. Als eindelijk de boerin hare levende koopwaar weer in bezit heeft en zij rondziet naar de „vlegels, die die haar dit gebakken hebben" zijn dezen verdwenen.... en ook vier harer manden, die door de schavuiten aan 't andere einde van de markt zijn gesjouwd. „WINTER EN GEEN WINTER." Juist op het oogcnblrk Jat ik wil gaan schrijven over Jen winter die is ingevallen, over Je leege stoeien die je gapend aan kijken. op ue verlaten café-terrassen, zitten wij al weer buiten op Je straat ais of het October was. Het vuurtje op het terras dat in Jc feite koude niet verlokkend ge noeg was om zelfs de meest verstokte openlucht-min naars over te halen, hun aperitif of nun thee vóór de café's te ge bruiken, is nu zelfs overbodig, .Ie overjas, wat dichter toegeknoopt, is voldoende om je behageiijk te gevoelen en het Parijsohe leven met genoegen van achter je glaasje, gade te slaan. De oude vrouwtjes staan niet meer bibberend achter hun kastanje- potten. maar overreiken je ment een opge wekt gezicht, hun gepofte waar. Deze populaire lekkernij heeft wel wat te lijden gehad, wat kiandisie betreft, door de duurte der tijden. Hadl je vroeger voor een paar stuiver., oen voldoende versnape ring. nu is het zakje dat je voor tien sous wordt overhandigd, bijna voor een kip. zooais zij in sommige streken van Hofland zeggen. Je behoeft lieusch geeen maag als wijlen „Manus" van Justus van Maurik te hebben om a' pratende en peuzelende voor één franc heete kastanjes naar binnen te speten en.dat is te duur voor een on- iKKKfige lekkernij, om populair Ie blijven. Niet graag zou ik ze missen op de boeken der straten, in dichtbevolkte en ook m stil lere wijken die zwart geblakerde kastanje branders. zij hooren bij Parijs en dragen bi| tot dat levendige en aantrekkelijke stadsuiterlijk, waarom Parijs zoo bekend is. De krantenverkoopsters niet meer. stil weggedoken, verkleumd, achter in hun nauwe kiosken, maar staan weer onver moeid bij hun met kranten en tijdschriften dicht bezaaide stalletjes. De chauffeurs ezen hun verfrommeld sensatieblaadje... een zelf gerolde sigaret tusschen de lip pen.... zittend op den bok van hun vehi kel, wachtend op een vrachtje, inplaats van met gymnastische bewegingen naast het voertuig, het door en door koude iichaam wat te verwarmen. Zoo regeert dan de weinig minzame winterkoning niet meer, zijn rijk is uit. evenals dat van zoo. veel werkelijke vorsten, alleen zijn kans (en in dit opzicht ben ik anti-monarchaal) is grooter, plotseling weer in volle macht zijn intree te doen. Slechts de liefhebbers van de schaats, die al plannen hadden ge maakt eens flink ondeT te binden, hebben hem met leede oogen den aftocht zien izen IJswinters van beteekenis zijn hier zeldzaam en het stond er dit maal zoo zeldzaam mooi voor. Het is al net als in ons lieve vaderland. Als hier de banen in bet Bois de Boulogne gereed zijn om een ijsfeest aan te kondigen, dan valt, het is bijna spreekwoordelijk, de dooi in. Was jarenlang, de mededeeling van een avond- leest op de Amsterdamsche ijsclub, niel biina hetzelfde als voorspellen dat het uit zou zijn met de vorsl? Gelukkig is er een middel voor de ware liefhebbers die bovendien over een flinke porlemonnaie 'esehikken. hun hart ook bij dool weer, ?.?n schaatsenrijden, in het „Palais <le Glacé" op (e halen. Het is wel binnensbuis en de frissche wind die de wangen rood kleurt en je na afloop van het baantje rijden, naar een Hollandische erwtensoep „met alles er in", doet verlangen, speeltje wel niet om de ooren maar ijs, zij bet dan ook kunstijs, is er en 'n baan. glad al3 een spiegel. Surrogaten zijn meestal maar een half genoegen, in dit geval zijn de korst jes van pasteien bij gebrek aan brood, niet te versmaden. Het is ook een genoegen als toeschouwer de paartjes over het kunstijs te zien zwieren, sierlijke dansen op de maat van welluidende muziek te bewonde ren en bij wijze van afwisseling, de vak mannen. de profesoren op schaatsgebied, hun evoluties ten beste te zien geren. Al leen het brukkenbaantje ontbreekt en die zich wat zwak gevoelt om nu te deinen in die schaar van nveest uitnemende rijders en elegante rijdsters, doet het best, de stille morgenuren uit fe kiezen, om zich die kunst eigen te maken. s Middags tusschen vijf en zeven uur, is het te vol om de eerste stappen op het gladde vlak te zetten en moeten de leerlin gen zich maar te vreden stellen met den boer. in dit geval de Parisiiennes. de kunst of te kijken. De entreeprijs is wel wat hoog, 5 francs zonder de tegenwoordig onmisbare thee, om dit ijspaleis tot oen volkspaleis te ma ken en dus behoort, jammer genoeg, dit onschuldige en gezonde vermaak, tot de uitspanningen der betrekkelijk weinige be voorrechten. Het zou niet kwaad zijn indien een on dernemend man iets dergelijks ook voor bescheidener beurzen zou inrichten. Een bioscoop minder en een ijspaleisje meer zou waarlijk geen kwaad kunnen. De luxe van het thans bestaande, aan den zijweg van Champs Elyssées in een platsoen ge legen, is niet noodig om de werkelijke liePbeh!>ers van schaal sent ijden, te trek ken. Heel wat minder is nog ruim vol doende, als de ondergrond maar goed is en de schaatsen zijn geslepen. Zooals hel nu is en de pracht auto's dse in een lange reeks voor hei gebouw in het middaguur buiten slaan fc wachten, bewijzen het ons is het daar binnen „geen spekje voor ieders bekje." Heel wal Hollanders heb ik naast bekende Parijsohe grootheden, hun proeven van bekwaamheid zien afleggen en het was niet omdat het hlocd kruipt waar het niet gaan kan. dat ik met vreug de mocht constateeren. dat zij lang niet de minsten der broeders cn zusters waren. Wij hebben dus op het ooaenblik geen winter en toch ijs, biina kerstmis en wéér dat eerder aan een vroege Paschen doet denken, dus voor December zoo ongeveer een omgekeerde wereld. Te verwonderen valt dit echter alles behalve, staat de heeïe wereld niet haast letterlijk op zijn kop en waarom zou de nanur die van oud-s «ui haar grillen beroemd is, daar niet aan mee doen? Mr. P. v. S. Parijs, 14 December 1921. Achterstallige stemmingen. Een dwaas voorstel van Wijnkoop. Anti-papisme van o. d. Laar. ■Na afdoeni ng der eigenüijke grondwets herziening en na de aanneming van het daerastplichtonlwerp, wierp de Kamer ziich Vrijdag oip een spoedige opruiming van al lerlei achterstallige stemmingen. Vooreerst p.erd de kwestijfvan den stemplicht aan kant gedaan. Die plicht bleef in de additdouoele artikelen behouden, al kent de Grondwet nauwelijks meer het woord stempdiohiL Het amendement Rutgers-Beumer tot afschaf fing vein den stemplicht werd verworpen met 50 tegen 35 stemmen; vóór stemden de antd-revolutiomiairen, de sociaal-democra ten, de communisten en de heeren Koltfhetk, A. P. Staalman, Van de Laar, Van Rere- steyn en Deckers. Ook de amendementen over de waardebepaling van de stemmen der verschillende provinciën hij de verkie zing der Eerste Kamer en die over de pen sioenen der Kamerleden en hun weduwen en weezen, werden aiLle verworpen. Het onlwerp-artikel, waarin deze pensi oenen worden vastges-teild, werd, op verzoek der antd-revolutionnaiTen in stemming ge bracht en met 71 tegen 14 stemmen aange nomen. Met de meening van den voorzat ter, dait het desbetreffende amendem-ent- Snoodk-Henkemams niet toelaatbaar was, vereenigde de Kamer zich met groote meerderheid. De communist Wijnkoop deed nog een poging om het algemeen debat over de staatübegroofing, dat daarna aan de orde kwam, te laten vervallen en te beginnen met de openbare behandeling der Indische be grooting. Een poging, die hij in een voor- stefl belichaamde, maar die kunt noch wal raakte, aiLs men weet, 'lat niet Slechts het eindverslag over de Indische Begroeting nog niet verschenen is, maar zelfs nog niet de Memorie van Antwoord op het Voor- looipcg Verslag der Kamer. Waaruit weer voor de zoovecfote maal blijkt, dat hot den communisten alleen te dioen as om den bod in de war te schoppen. Begrijpelijk is, dat niemand het Wijn koop! aan soh voorstel ondersteunde, aoodal het niet eens in (behandeling k wam. Bij de aigemeene beschouwingen over de Staatsbegroting, deed de heer Van de Laar zich weer duidelijk van zijn antfl-papisli- sohe zijde kennen. Volgens de moening van dezen heer, dreigt de R.-K. partij „een volk in een vofk" te worden, vooral nu zo odk een eigen universiteit gaat Stichten, en maakt haar leden dan ook ongeschikt om publieke betrekkingen te bdkloeden. Het ergste van al is echter, dat door haar «an deed in de coalitie het zwaartepunt der Ne derlandsche politiek naar Rome is verlegd, •daar de bisschoppen, die het handhaven der coalitie hebben gelast, opdrachten aan vaarden van de overzijde der 'bergen (1) Waar haalt de heer Van de Laar toch al dien onzin vandaan? Ook de heer Dresselhuys Meid een rede, waaraan een antipapistisch luchtje was. Hij hield een lofrede op de „vrijheid", een van de onverval.selUe liberale soort. De vrijheid is zi. het geneesmiddel van alle maatschappelijke kwalen. Hij had het over geestelijken dwang over zijn nachtmerrie de Zondagswet, over de benoeming van den anti-revol'utionmairen burgemeester De Viugt van Amsterdam, dien hij in zijn libe. raien waan oen middelmatigheid noemde en over het bakende Haariemsche geval: de oproeping van Katholieke sollicitanten voor een hoofd-ambtenaarsfunctne door het in zijn meerderheid niet-katholieke be stuur. Wij hebben deze zaak die van libe rate zijde schots en scheef is voorgesteld, recht gezet en er het ouze van gezegd. De rede van '-Jen heer Duys stond, zoo. als gewoonlijk, wout in het teeken der so cialistische eenzijdigheid en overdrijving. Hij wil bezuinigingen wie wil dat niet? maar uitsluitend op militaire uitgaven. Tegen elke andere bezuiniging verzette hij zioh, in het bijzonder tegen die, wcltke zou geschieden ten koste van de sociale wetge ving en van het levenspeil van den arbei der. Een dergelijke bezuiniging noemde hij een „camouflage van de scherpste reactie." Zoo keurde hij ten sterkste af, dat de bij dragen voor de tuberculosebestrijding „met tonnen" verminderd worden en verminde ring van de bedragen krachtens de Zieken. venzongingswet, overwogen wordt. De heer Marohant hekelde, op de hem 1 tekende scherpe, een enkele maai geestige wijze, het militair beleid van 't Kabinet. Hij vond verder, dat de Arbeidswet elasti scher moest gemaakt worden. Mr. Schok king, de woordvoerder der Ctoristelijk-tmtarisaben, heeft in aanslui ting «Seraan er op aangedrongen, de at mosfeer voor onderling overleg tusschen de verschillende volksgroepen niet 1e vergiftd. gen door klassestrijd of eenzijdige werk geversactie tegen de Arbeidswet. Bij de uit voering der wet wil ook mr. Sch ok king met de practijk van bet leven rekenen. Maar noodig is onderling vertrouwen, sa menwerking, ook om tot medezeggenschap der werknemers te kunnen komen. De Ghrist -bist. leider verzocht daarom den heer Duijs en de zijnen om toch af te laten van die tactiek van ophitsing. Een gerecht vaardigd verzoek, dat wel tot de vrome wemschen zal blijven bohooren. De Minister van Justitie werd door den vrijtz. dom. heer Teenstra aangevallen wegens ©en supiptetoirc begroeting van 1919 waardoor de oorspronkelijke raming meer dan verdubbeld is. De aanval was scherp en de heer Heemskerk gaf die scherpte tegen zijn gewoonte in met woeker terug. Niet. omdat de heer Teenstra bet budget recht der Kamer hooghield, dodli omdat deze afgevaardigde durfde te veronderstel len, dat de minister dergelijke begroetingen niet erg vond. Deze verklaarde met den meest mogelijken nadruk, dit ook heel eng te vinden, doch geen afdoend middel te weten, om dergelijke onaangename verras singen aan de Kamer te besparen. Met 34 tegen 21 stemmen schikte de Kamer zich in het onvermijdelijke en voteerde zij de aangevraagde, doch natuurlijk reeds lang uitgegeven, bedragen. Ben motie-Van Beresteyn. om de afschaf fing van den porf-vrijdom uit te stellen tot na de bogrotingsdebatten, zal Dinsdag a.s. .in stemming komen. De Fransche ctschen. De opwinding, die de Fransche eischen op de Conferentie veroorzaakten, koelde weer spoedig af, onder de toelichtingen, die de Fransche gedelegeerde Sarrant erbij gaf. Deze eischen vormden, volgens hem, niel het laatste woord, doch moesten worden beschouwd als de grondslag voor een be spreking zonder dat het de bedoeling is, de conferentie te dwingen. Men verneemt dat Hughes een tegenvoorstel aanbood, dat de tonnage der Fransche groote slag schepen vaststelt op 175.000 ton en hetwelk gesteund wordt door Engeland, Japan en Italië. De grondslag van dit voorstel is de verhouding, die er vóór den oorlog tus schen de vloten van Brittannij» en Frank rijk bestond, n.I. 3:1. De Fransche eischen, die afkomstig zijn van admiraal Lcbon, zijn, naar men zegt, ingediend zonder voorken nis van Briand en werden voorgelegd aan Parijs. Intusschen blijft de publieke mee ning verborgen motieven achter de eischen zoeken. In 1926, wanneer het eerste der tien nieu we slagschepen op stapel zou worden ge zet, zou de Fransche vloot 164.000 ton be dragen en bestaan uit oude dreadnoughts. In 1931 zou de vloot 200.000 ton bedragen en bestaan uit twee oude en zes nieuwe dreadnoughts; in 1936 zou zij 235.000 ton bedragen en bestaan uit zeven nieuwe en een oude dreadnought. In 1941 zou zij het totaal bereiken van 350.000 ton en bestaan uit tien nieuwe dreadnoughts. De Fransche deskun digen stellen vast, dat aan het einde van het tienjarig tijdperk de Fransche vloot onge veer 200.000 ton slagschepen zou hebben, of 60.000 ton meer dan het Amerikaansche voorstel aangeeft. Gisterenavond seinde Reuter uit Londen: Briand deelde aan Harvey, den Ameri- kaanschen gezant te Londen mede, dat Frankrijk de vloottoewijzing volgens het voorstel Hughes aanvaardde. Nederland en het Viervoudig verdrag. De correspondent van de „Morningpost" te Washington meldt, dat de Nederlandsche delegatie er op gewezen heeft, dat de Ne derlandsche belangen door het viervoudig verdrag niet worden behartigd. De andere mogendheden erkenden de juistheid van het Nederlandsche argument, weshalve een vijf voudig verdrag tusschen Briltannië, Ame rika, Frankrijk, Japan en Nederland zal ge sloten worden volgens de beginselen van het viervoudig verdrag, of, indien dit gemakke lijker mocht zijn, zullen de Nederlandsche belangen worden belichaamd in een verdrag betreffende China, dat door alle mogendhe den ter conferentie moet worden getee- kend. Het Dail Eireann en de overeenkomst. Volgens de „Daily Express" is Collins overwinnaar gebleven in de geheime zittin gen van het Dail en steunen voorts Mul- cahy, chef van den staf van het republi- keinsche leger, en Mc. Keon, de bekende smid van Dallinalee, die onlangs werd ter dood veroordeeld, de overeenkomst. De „Daily News" en de „Times" ver wachten dat het debat, waarin de Valera wellicht opnieuw den strijd zal aanbinden, een drietal dagen zal duren, doch dat de ratificatie van liet verdrag vrijwel verzekerd is. De .Daily News" verwacht een meer derheid van tien tot twintig ten gunste van ratificatie. De houding van Ulster. Sir James Craig, de premier van Ulster, heeft te Londen een onderhoud gehad met Chamberlain over de kwestie der grens- commissie. In een interview heeft hij ge zegd, dat naar zijn mcening de regcerings- voorstellen ten aanzien dier kwestie Ulster feitelijk weer hebben teruggebracht tot de positie van 1914. Zonder deze kwestie meen de hij wel in slaat te zijn geweest de goed keuring van het verdrag te verzekeren, doch de voorstellen inzake de grenskwestie had den volgens hem de vooruitzichten volko men gewijzigd. Mislukte wapendiefstal. Do wacht van de Balmoral-kazerne te Belfast onldekte Zaterdagavond, dat zes mannen wapens uit de kazerne naar een auto wilden brengen. De wacht opende het vuur, waardoor een man werd gedood en drie gewond. Alle daders zijn gearresteerd. De ongeregeldheden te Belfast. Zaterdag zijn bij gevechten te Belfast vijf personen gedood en zestien gewond, waar onder drie vrouwen. Zondagmiddag werd het schieten hervat. De Evening Standard" geeft nadere bij zonderheden omtrent de ongeregeldheden te Belfast. Het schieten was in den nacht van Vrijdag op Zaterdag het hevigste sedert de week van terreur een maand geleden. Za terdag werd een oud-soldaat bij het her steilen van de trambaan in Newtonardsroad door ©en schot in het hoofd gedood. Hier op volgden represailles, waarbij twee man nen ernstig werden gewond. Briuiml is vergezeld van Louaheur en Bertihelot te Londen aangekomen. Cham berlain verwelkomde hem namens Lloyd George; verder was aanwezig Sir Robert Horne en nog enkele anderen. Dr. Walter Ruthenau is Zaterdag weder naar Londen vertrokken, waar hij gister avond is aangekomen. Hij heeft, naar aan de ,3. Z. a. M." wordt geseind, zijn introk genomen in het Carlton Hotel, waar ook de Fransche ministers Briand en Louoheur en andere Fransche gedelegeerden ter con ferentie logceren. DE WEDEROPBOUW VAN FRANKRIJK. Do „Vorwarts" deelt mede, dat de on derhandelingen tusschen de Fransclhe en Duitsche vakvercenigtogsorganisatics over den wederopbouw van Frankrijkeerst te Parijs, daarna te Berlijn gevoerd, den 20en Dec. in Frankfort am Main vootgezet zul len worden. KOLENGEBREK IN DUrrSCHLAND. j Dij de rijksspoorwegen waren begin December nog kolenvoorratkn, voldoende voor twee weken. Midden December ech ter nog voor één dag maar. Het rijksver- keerminiistcrie heeft daarom een beperking van het geheele verkeer bevolen en legde boyendien beslag op kolenzcnddr.gen voor particulieren. De bekende hoogovens „Thale" in ■den Harz moesten wegens gebrek aan koden gedoofd worden. Storm in Duitscliland. In gebed Duilschland heeft Zondag een sterke storm gewoed. Zoo wordt b.v. uit Hamburg gemeld, dat daar gisternacht de bij hoog water gebruikelijke kanonschoten werden afgevuurd. De zuidwesten wind, die sedert Vrijdag woedde, ontaardde steeds meer in een storm en deed gisteren een stormvloed ontstaan. Om 7 uur wees de peilschaal bij St. Patiü reeds 6.40 M. aan en met den vloed zal de stand nog aanzien, lijk hooger worden. In verschillende deelen van de haven zijn de ijsmassa's los ge raakt en aan het drijven gegaan. vtjf stoom sahepen drijven tusschen het ijs zond en kunnen niet verder. Hot stoomschip „Ermier" werd tegen den landtogssteigcr gedrukt, het stoomschip „Soridia", dat met behulp van vijf sleepbooten wilde uilvaren, moest in de Kuhwerdehaven blijven liggen. De Hamburgsche passagiersschepen kon den eveneens niet verder en moesten in Allona bi ij ven hggen. Men vreest dat in de- Nmp van den naoht nog meer berich ten over stormschade zullen binnenkomen. De storm, die reeds sedert eeniige dagen in Durtsohland woedt, en zich Zondag ook te Berlijn krachtig deed gevoelen, veroor zaakte een ernst'ge storing in het tele foonverkeer. In Berlijn zelf had men van de storing niet zooveel last. maar het in tercommunale verkeer heeft sterk te lijden gehad Niel minder dan dertig directe ver bindingen konden vanmorgen op de Ber- lijnsche centrale niet worden gebruikt. In alle richtingen zijn de verbindingen ge stoord, de buiitenlandsche in groolere male dan de bhmenlandsche. Vrijwel alle bui- tenlandsche verbindingen zijn gestoord. Hoog water te Huil. Na een hevigen storm en hoog water ise de Hutnl>er buiten zijn oevers getreden, zoodat de laag gelegen deelen van Huffl overstroomd zijn. Een duizendtal men- schen, die zich op straat bevonden, vlucht ten haastig de huizen binnen. Velen wer den met booten gered. De schade wordt op een kwart milliocn pond sterling ge raamd. Later seinde Reuter: Er komen nog steeds berichten in van schade door hoog water aan de Oostkust In het postkantoor te Hult zijn hoeveelheden goederen. Ite- stemd voor het vasteland, beschadigd. Te Dundee was het eveneens hoog water en werden jute- en andere loodsen over stroomd. In Scandinavië. Ben draadloos telegram uit Kopenhagen meldt dat er Zaterdag en Zondag over Scandinavië een orkaan gegaan is. Ver schillende booten leden in Deenschc wate ren schipbreuk. Het water steeg tot een hoogte, als sinds 1872 niet gebeurd is. Het telefonisch en telegrafisch verkeer is on derbroken. Er is geen telegrafische vebin- ding op bel oogenblik tusschen Kopenha gen en Duitsdhland. terwijl telegrammen voor Ohristiania via Newcastle gaan, en voor Stockholm via C-otlienburg. DE NEW YORKSCHE BEURS IN GEVAAR. De autoriteiten te New-York hebben om de effectenbeurs en andere gebouwen in het banjekwartier een speciale politie wacht geplaatst en wel na de ontvangst van anonieme bedreigingen van een bom ontploffing ais repressaillemaatregel we gens de arrestatie van Lindenfeid. die naar men zegt een Duitsch Bolsjewistisch agitator is. ACHT MILLIARD SPAARPENNIN GEN. De zin tot sparen is altijd een groote deugd van het Fransche volk geweest. Dat deze nog niet verminderd is, niette genstaande de toeneming der duurte en de verhooging der belastingen, blijkt uit de volgende cijfex3, welke het „Journal" publiceert zij het dan ook, om aan het slot een waarschuwing eraan vast te kun nen knoopen het streven naar spaarzaam heid niet te verontrusten door al te in grijpende fiscale maatregelen: wachten wij er cwis voor de kip met de goud'en •eieren Re stoelden. De clientèle van de verschillende spaar banken neemt gt-tanig toe; de deze licha men toevertrouwde kapitalen stijgen voortdurend. Op 31 Dec. 1920 waren uitgegeven door de particuliere spaarbanken en de „cais- se nationale d'epargue" 15,730,000 spaar bankboekjes tegen 15,066.000 in 1913. Op 31 Dec. 1920 bevatten de gezamen lijke spaarbanken acht milliard 143 tnil- lioeti frs., d.i. twee milliard 320 milliocn frs. meer dan op 31 Dec. IQ13. Op 56 procent van de ongeveer 16 mfl- Üoen spaarbankboekjes, in handen op 31 Dec. 1920, stond een tegoed van niel meer dan 100 frs. Het „Journal" meent, daa men in de toekomst en de voorspoed van een volk, dat zulk een intensen spaarzin loont, on voorwaardelijk vertrouwen kan stellen, mils die deugd maar niet gedood wondt door overdreven belastingeischen. De prachtige kathedraal van Auch' is afgebrand. De brand is 's morgens om vier uur uitgebroken in den grooten noor delijken toren, waar een carillon is aan gebracht. Alleen de muren staan nog overeind. Het stoomschip „Kwangtoe", van de China Stoomvaart Maatschappij, is or weg van Shanghai naar Hongkong door zeeroovers geplunderd. De Engelsche ka pitein en de Europeesche officieren wer den in de eetkamer der machinisten ge vangen gezet. Daarop vingen een dertig roovers aan het schip te doorzoeken, waarbij zij de passagiers van hun eigen dommen beroofden en de kluis openbra ken. Zij laadden den buit in een gcre- quireerd visschersschip. De roovers ont snapten met den buit ter waarde van meer dan 120.000 dollar, na de scheepsmachines onklaar te hebben gemaakt en een Chi- r.cesch passagier te hebben gedood. Wederom is te Londen een hotel- diefstal gepleegd, ten nadcele eener dame logeerend in het Mandeville-hotel is voor een waarde van 2000 pond sterling aai jltweelen gestolen. Verondersteld word tl dat de daders van deze diefstallen 'n ka mer nemen in een hotel en zoo te wetert komen, welke gasten juweelen bezitten.4 In een ziekenhuis te Londen is Za-' terdag een slagersknecht onder tragische omstandigheden overleden. Veertien da gen geleden had hij gespeeld met zijd vierjarig zoontje. Dat knaapje was zoó nu en dan naar den bioscoop geweest en blijkbaar hadden die bezoeken grooten in druk gemaakt op zijn jeugdigen geest. Zonder de gevolgen le overzien, nam hij een groot slagersmes op en zeggende „dat hij dal ook in den bioscoop ba l gezien"; stak hij er zijn vader mee in de borst, zoodat een der longen werd doorboord., De arbitrage-commissie heeft nu de loonen vastgesteld voor de gemeente werklieden te Stockholm. Gotenborg, eq Malmö, op deze basis, dal de uurioonen van minstens 1.65 kronen, verminderd worden met 25 öre en maandloonen vap minstens 322 kronen met 50 kronen. De ze overeenkomst is geldig tot 1 Mei 1022. De arbeiders hebben echter tegen dezf arbitrage geprotesteerd. De boer is geen werkmateriaal voor socialisten, communisten, anarchisten bolsjewiki en hoe at die wereldhervor mers ook mogen heeten. En omdat „voedselvoorziening" ook in den meest modernen staat de basis van 't gemeentebest zal zijn en de boeren aan gewezen blijven als voedselproducenten, zal er van al die sociale luchlkasteelen niets terecht komen, omdat de boer niet wil en niet kan. Wat de boer wel is: een stuk volks kracht. Matig in zijn eischen, eenvoudig in levensopvatting. Van jongsaf leert de boer zuinig zijn, spaarzaam. Hij mag eens bij feestelijke gelegenheden oasen in 't tamelijk eenvoudig landelevcn „de blommetjes buiten zetten'', in zijn dage- lijksche leven js de boer, is 't boerengezin, ingetogen, weinig eischen aan 't leven stellend. De boer is gehecht aan de streek, waar hij leeft; hij heeft nog een „hcim" dal de stedeling niet meer kent. De boer is ordelievend; verandert niet van richting voor hij terdege weet dal verandering verbetering zal zijn; op avon- EEN GUITENSTREEK. t Is een drukke marktdag. Hier bieden en loven de slachters en koop lui op de gillende varkens, ginds schreeu wen de Israëlietische kooplieden hunne waar mt, daar kakelen een huismoe der en een boerin over den prijs van een mand aardappelen, verder zingt Saar haar eentonig liedje; „Hier mot je zijn, hier mot je wezen; alles voor een stuiver geld 't is nooit gezien voor dezenNaast haar steggelen twee boerinnen over den lagen prijs, dien de een durft vragen en de markt bederft, ginds weer.... doch genoeg, het is al leven en drukte op de markt. Aan die drukte ontbreken de kwajongens nooit, evenmin de streken, die hen over- aI in 't bloed zitten. Een drietal gui ten hebben reeds lang rondgekeken 'e's u't te halen. Tot nu toe te die rnc't Daar zien ze een boerin, Meneer de Bruin, ik wus een groot vriend van uw overleden echtgenoot. Heoft u niet een kleinigheid van hem, dat ik als aandenken zou kunnen be waren De ontroostbare Weduwe: Er is niets dan mezelf. LOTERIJ EN RATTtEN'DOOÖ. 41 •f'-ipam, waar de muiten aBs pesitdmageus oVW ®*j.vjreesd zijn, .is 'de itegeeriing op ihet 'f!i"1 jlen o™ de speelwoede vam het m,!.™1}, fadte niverAedging dienytibaar te «en 'bepaalden tijd een aantal godoodfe ratten -1 fe.y. hoUmd stuks mlevert, krijgt een lot, waarmee mien in d« .eenmaal per jaar te houden staaitslkjl-erij een bedrag vam 5000 5 10.000 yen kan winnen. EEN MISVATTING. De Kardinaal-Aartsbisschop Prins Schwarzenberg bezocht eens een lagere school op het platteland van Bohemen. De onderwijzer v/as juist met do ge schiedenis bezig en vroeg aan een knaap: Toe Nepomuk, vertel me eens wie het buskruit heeft uitgevonden. De jongen was zoo onder den indruk van hot be zoek, dat hij het niet zeggen kon. Zijn makker zegt hem voor: Schwarz. De knaap antwoordt nu snol: Prins Schwarzenberg. Neen vriendje, sprak do onderwij zer minzaam, de Schwarzenbergen zijn wel een oud geslacht, maar het buskruit hebben ze niet uitgevonden. Het hartelijk gelach van den prins deed hem zijn misvatting inzien. DE KLEINE POLITICUSè Ma, zei Teun, ük heb hel zoutvaatje op hot tafefliklced omgestooten. Ge moet oen andore koer wat minder wild zijn, Tom. antwoordde zijne moeder. Als iemand het zoutvaatje omwerpt, dan ontstaat er ruzie, niet waar ma? Dat zegt men wel eens, jongen. Maar als hij het zoutvaatje niet om werpt, komt er geen ruzie, hè ma? Neen Toni. Nu dan ina, dan krijgen We geen ruzie, want ik smeet het zout niet om, maar 't was gelukkig de inktpot RAAK. Een man passeerde op straat twee vrienden en hoorde zijn naam noemen. Ilij voegde zich bij hen en vroeg waar over ze spraken. We hadden het er juist over of je een schurk of een boef was, zei de een gekscherend. De mom nam elk van zijn vrienden onder een arm en zei: Wel, daar hoef jo niet lang over te denken; ik ben zoo ongeveer tusschen beidon in. DE JUISTE WEG. Constant: Hó vrind, wat een haast! Waar loopt dat zoo vlug op los? Eerdinand: Houd mii niet op, mijn vrouw hoeft een zenuwtoeval! Constant: Och, naar den dokter dus? Eerdinand: Nee, naar de modislo! DE NIEUWE CANDIDAAT. Een burgemeester, due pas zijn gcwiióh- tig ambt hoeft aanvaard, gaat eenis een kijkje nomen in aide stedelijke bedrijven en imriöbtfiingeii, otm zioh persoonlijk van don stond van zaiken op die hoogte te stollen. Zoo komit bij ook to het gemeentelijk gesticht voor krankzinnigen. Op de eerste verdieping slaat voor een getralied raam een verpleger naar buiten te turen, Ixshagelijk zijn pijp rookonde. burgemeester o.p den main toe. Met een fonkelenden blik. zeker van den verptet- tereiwien todruik, welke diüt op den juiet»- doenden verpleger aal maken, zegt bij: Ik ban de burgemeester! Best hoor jongen, antwoordt, de verple ger heei gemoedelijk, kom maar mee; we hebben er hier al drie zoo zitten VLAAMSGHE HUMOR. Karei Schabelle, soldaat onder 't 6e biae-rogónient, 11e bataljon, stond op wacht aan den ingang vain 't Museum, en hij bad voor consigne gekregen om nie mand binnen te laten die niet eerst zijn paraplu to dc voorplaats afgegeven had. Uwen paraplu? vroeg Karei. 'k En heb geenen mc8, zeiden velen. Zooveel te erger voor u, zei Karei, ge kunt bier niet binnen. Al die hier bin nen willen moeten eerst hun paraplu in de voorplaats zetter» Maar wij hebben geen paraplu! Haal er eerst oenen 1 zei Karei. SCiHOOLRLOEMPJES. Onderwijzer: Piet Zwammcrs vervoeg jij •het weTkwoord slachten. Piet: lik slacht, ik slachtte, iik heb ge slacht, ik had geslacht Onderwijzer: Nu do toekomende tijd; iik zal Piet: Ham eten. HIJ KON HET WETEN. Wie wordt de wijste mam genoemd to deai Bijbel vroeg de ouderwijzer. Paulus! ried een kleine jongen to stebke overtuiging. Neen Jantje, zei de meester. Paulus was een groot en heilig man, maar Sa lomon wondt geprezen als de wijste. En toch zegt mijn vader, hield Jantje vod, dat Paulus de wijste man was, omdat hij nooit getrouwd is geweest en ik ge loof dait mijn vader het kan weten. TOCH STERK. Is lachen zonde? Deze vraag wordt vol gens de christelijke „Amsterdammer" in l'ro) vrouw. Uonslantyn, jo hebt mij nu al drio ochtenden geen kus gegeven. De verstrooide professor: Is dat zóó, m'n lieve? Maar wie heb ik don wel edenat? sommige kringen no„:il eens gestold en dan tegelijk zonder aarzelen lx1 vestigend beantwoord. HET SPREEKWOORD IN DE PRACTIJK. Moeder: Stel niet uit tot morgen, wal ge heden doen kunt. Jantje: Dat dacht ik ook moe. L heb de heeïe pastei maar opgegeten. WINKEL- EN RECLAMEBILJETTEN. Het is niet onverschillig, schrijft „Dc Manufacturier", welke kleuren van papier en letters men gebruikt voor winkel- er reclamobiljelten, met 't oog op het meer of minder opvallende en leesbare van zoo'n hi'ljet. Daarbij moet in aanmerking worden genomen de grootte, formaat, lettertype er- de afstand waarop liet biljet moet kunnen gelezen worden. Het volgende staatje geeft in volgordr de combinaties van kleuren aan, waarbij de aandacht trekt, dat zwart op wit eers» op de vijfde plaats komt, wat duidelijkheid betreft. 1. Zwarte letters op geel papier. 2. Groene letters op wit papier. 3. Blauwe letters op wit papier. 4. Witte letters op blauw papier- 5. Zwarte letters op wit papier. 6. Gele letters op zwart papier. 7. Witte letters op zwart papier. 8. Witte letters op groen papier. 9. Roode letters op geel papier. VERZUCHTING. Mijnheer, ik ga uw dienst verlaten, met mevrouw is het niet meer uit te hou den! Gelukkig meisje, zei aneneer lachend. Jij kunt gaan, maar ik moet blijvenl DE N1IEUWE ZUIGFLESCH. De uitvinder vain een nieuw soort zuig- flosöh schreef in do gebruiksaanwijzing.' „Wanneer het kind gedronken heeft scbiroevc inen het stevig ducht en legg« hem op ©en koele plaats, liefst in een kelder.''

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 5