He' verdwenen meisje wmvmm, eiKHimSOH NIEUWS. GEflSSMGD NIEUWS* De werkloosheid FEUILLETON. Hij zag het kind niet meer aan en stiet het van zich af, als het zich tegen hein wilde aanvleien. Hij kon het niet meer lijden. Hij liet het echter bij het lijk oer geliefde moeder, totdat dit uit gedragen werd, doch toen hij dien ochtend het huis verliet, joeg hij het meisje weg en zeide dreigend, dat het hein nooit meer onder de oogen mocht komen. „Daarbij keek hij mij vreeselijk aandus eindigde het kind naïef h.aar verhaal. Deze plotselinge verandering van gezindheid haars vaders kwam den cchtgenooten onverklaarbaar voor. Maar een blik in de onschuldige trou we oogen der kleine deed terstond allen twijfel aan hare oprechtheid verdwijnen. Hoogstens had de vrees voor den zelden aanwezigen vader haar diens handelwijze harder doen schijnen dan zij in werkelijkheid was. Waarom echter had hij het kind zoo hulpeloos, zoo zonder eenigc verzor ging gedurende zijne afwezigheid ach tergelaten Dat was een onoplosbaar raadsel, dat waarschijnlijk een onaan genaam familiegeheim in zich verborg. Maar dit schrikte het edele echtpaar niet af het kind was verlaten, was hulpeloos, het had niemand, die zich harer aantrok. Zelve kon het nog niet voor zich zorgen daarvoor was het vos te jongdit was hun genoeg. Man en vrouw overlegden een paar minuten fluisterend met elkander dan vroeg Hendrik„Hoe heet je, kleine „Ik heet Datura. Maar moeder noemde mij altijd haar kleine Tura," antwoordde het meisje. „Welk een zonderlinge naam 1" merkte mevrouw Meerveldt aan. Daarop antwoordde het kind „Moe der zeidé, dat het schip, waarop vader voer, toen ik geboren werd, zoo heette. Daarom had hij er op gestaan, dat ook" ik dezen naam zou dragen." Onder dat langdurige praten waren de tranen van het kind opgedroogd. De medelijdende deelneming, die het gevonden had, deed het haar droefheid vergeten en verheugde haar hart. Het werd opgeruimder en keek vol kinderlijk vertrouwen naar het echt paar op. Het meeste echter rustten hare schoone blauwe oogen op de vriendelijke dame tot deze voelde zij zich ongemeen aangetrokken. Alle blooheid, zooals gewoonlijk arme kin deren bij voorname lieden toonen, was van haar geweken, vertrouwelijk lachte zij hun toe. Maar ook mevrouw Meerve'dt voel de, hoe een onbeschrijfelijk iets haar hart steeds meer voor het kind ont sloot en het haar dierbaarder maakte. Daarom vroeg zij vriendelijk „Datu ra, wil je met ons meegaan en bij ons blijven „Als gij mijn lief moedertje wilt zijn, ga ik graag mee," antwoordde het kind haastig. „Zeker wil ik dat," antwoordde zij d ep ontroerd en sloot haar in haar 'komen, om daarin verbetering te bren gen. Men voere voortaan elk jaar op 1 armen. Een moederlijke kus op het voorhoofd bezegelde de belofte. „Neem je mij ook tot vader aan vroeg nu Hendrik glimlachend. Schuw keek Datura bij die vraag naar hem op. Een poos zweeg zij zij scheen zich te bedenken. Daarop antwoordde zij bescheiden „Gij zijt een voornaam heer en ik ben slechts een arm kind." „Welzie toch welk een wijsheid 1" lachte hij, doch liet er onmiddellijk op volgen „Dat moet je geen vrees aanjagen. Dat onderscheid belet me niet je te kunnen liefhebben. Wil je mij ook liefhebben Beide handjes op het hart leggende,- betuigde zij „O ik wil u zeer, zeer liefhebben en u ook altijd zeer ge hoorzaam zijn." „Zoo kom dan en ga met ons mee naar huis. Daar vind je nog een broer tje en twee kleine zusjes." „Dat is pleizlerig riep zij, vroolijk in de handjes klappende uit. „Met deze zal ik spelen en leeren." „En op hen passen, dat hun geen ongeluk overkomt," voegde de zorg vuldige moeder er bij. Aan de hand der beide echtgenooten ging Datura mede de stad in. Aan haar werd het oude spreekwoord bewaarheid „Als de nood het hoogste is, is Gods hulp nabij." Een paar matrozen, die hen voorbij kwamen en liet kind schenen te ken nen, keken hen na. „Is dat niet Tom Jankin's kind vroeg de een. „Zie, hoe het zich aan de schoone. dame vastklemt." „Dat geloof ik," antwoordde dc ari 1922, op bel kantoor van de Vereeni ging, Bezuidenhout 30, te 's-Gravenhage. TWEEDE KAMER. andere verontwaardigd. „Het is een schandaal hoe Jankins dat arme ding verlaten heeft. Als nu de dame het maar aanneemt Zij gingen verder. In Meerveldt's huis werd Datura- door de kinderen met gejuich ontvan gen. Hugo, de zevenjarige knaap, verheugde er zich inzonderheid over in het oudere meisje een krachtiger speelgenootje te bekomen dan het nauwelijks vijfjarige zusje was. Maar ook deze, Emiiie, was niet minder blijde. Zij had voortaan iemand die aan haar grootste pop de onont beerlijke diensten van kamenier be wijzen kon. Zelfs de kleine, eerst twee jarige Blandina stak hare armpjes naar Datura uit en wilde door deze opgemerkt worden. Aanvankelijk nog een weinig schuch ter,duurde het toch nauwelijks een uur of Datura was bij de kleine familie geheel te huiste midden van allerlei speelgoed blonk er slechts vreugde en geluk uit de kijkers der vier kinderen. Er vond een langdurige bespreking met den grootvader plaats. Ook op hem maakte het arme kind den bes ten indruk intusschen vermaande hij, voorloopig nog niets naders omtrent haar vast te stellen. „Wij moeten het gadeslaan en eerst nauwkeuriger kennen." zeide hij „dan eerst is het tijd om te bepalen hoe er verder met haar moet gehan deld worden. Eveneens" dus wend de hij zich tot zijn zoon „moet gij nadere inlichtingen omtrent hare ouders trachten in te winnen." Dezen verstandigen raad keurden zoon en schoondochter goed en beslo ten dien op te volgen. VII. Toen de in het voorlaatste hoofd stuk medegedeelde brief in Melanie's handen kwam, juichte zij luid, haar wraakplan was geluktzij had Hen drik cn zijn echtgenoote groot hart zeer bereid dat hier door een onschul dig kind het zwaarst getroffen werd, was haar onverschillig. Ja, zij koester de zelfs het plan juist dit kind het ge wicht van haar haat te doen gevoelen. „Wat heeft u omtrent het kind be sloten vroeg zij haar vader. „Voorloopig nog niets," antwoordde deze, „Heb je wellicht een voorstel daaromtrent te doen „Ja." „En welk „Laat het hierheen brengen." „Wat wil je er hier mee aanvan gen „Ik geef het aan Juno's moeder en Iaat het als slavin opvoeden." Verschrikt keek de vader zijn ge- voellooze dochter aan. Zijne wraak zoo ver uit te breiden, was hij niet van plan. Het stuitte hem tegen de borst, zelfs het kind van zijn vijand zoozeer te vernederen. En Meerveldt had deze eigen ijk als vijand tegen over hem gehandeld Hij was toch enkel ondankbaar. Had Melanie bui tendien een recht tot wraakoefening Dat zij van het oogenblik der eerste ontmoeting van Hendr k een harts tochtelijke genegenheid voor hem opvatte, verplichtte d»z« nog niet Haar tante had haar, toen ze Woens dag van do fabriek thuis kwam een brief laten lezen, waarin stond, dat haar moeder te Dirksland moest wonen (vol gens bewering der tante) ernstig on gesteld was, en dat zo daar dadelijk heen moest gaan, daar de moeder zulk* in den brief verzocht. tot beantwoording daarvan. Hoe ware het gegaan, als het tegendeel had plaats gegrepen? Daaromtrent had Melanie zich klaar en duidelijk uit gelaten. „Nooit of nimmer word ik zijne gade, als hij mij niet bev It," had zij gezegd, en zij zou tot eaken prijs haar wil doorgezet heb'ben. Zou in dit geval ook Meerveldt zich gewroken hebben Bellecour werd nadenkend. Het be gon hem te berouwen n de eerste op welling van toorn over de verm eende hem aangedane beleediging iast gege ven te hebben, Meerveldt's eerste kind te ontvoeren. Zoolang de lastgeving nog niet voltrokken was, dacht hi; er nauwelijks meer aan. Thans echter, na volbrachten roof, kwamen er toch vele bedenkingen bij hem op. Inzender heid hield hem nu de gedachte bezig, wat met het kind aan te vangen, hoe het op te voeden. Zijn beter gevoel verzette er zich tegen, zijn wraak zoo ver uit te strekken om het onder het uitschot van het volk te laten verdier lijken des te minder kon hij het voor nemen zijner dochter goedkeuren. Had deze zijne inzichten gedeeld, dan zou hij het liefste het k.nd tot zich genomen en het als een lid zijner familie opgevoed hebben. Thans ech ter kon en mocht hij dit niet doen Melanie zou het steeds met haar haat vervolgen. (Wordt vervolgd)t tuur gaat hij niet uit. Een land met eer gezonde boerenbevolking, gezond ook in cconomischen zin, slaat hechter dan elk ander. En daarom is 't noodig, dat door de Regeering veel zorg wordt besteed aan 't platteland, aan de boerenbevolking. Zonder een krachtigen onderbouw dc plattelandsbevolking is de bovenbouw de groofe stad niet bestaanbaar. EEN" AFSCHEID. Do burgemeester van Hilversum nam dezer dagen afscheid van den Baad en neide daarbii: „Levendig zijn mij in de laatste we ken weder voor den geest gekomen de woorden, eens door nu wijlen den vroegeren gemeentesecretaris tot mii ge sproken: „Wie een vooraanstaande plaats in den dienst der gemeente Hilversum inneemt, wordt vroeger of later door haar uitgezogen als een vlieg dcor e§n epin". Naar mijn ervaring ligt in die woorden, al mogen zij, uitgesproken in «en gedrukten gemoedstoestand, wat sterk gekleurd zijn, 'n kern van waar heid; Ik voor mii heb tegenwoordig het gevoel, dat ik maar juist bjjtijds uit het net van de spin ben losgeraakt om te voorkomen, dat een gosde reputatie, gegrond op een langen en eervollen ar beid in dienst der gemeenschap, hier door dom gekanker en schampere critiek langzaam maar zeker werd uiteenge rafeld. PAUSELIJKE ONDER SCHEIDING. Het was Vrijdagmorgen een gedenk waardige dag voor den R.K. Onderoffi- ïierenbond „St. Mar tin us". Dien dag kwam te Amersfoort in maandelijksche vergadering het Hoofdbestuur bijeen van dien zeer verdienstelijken Bond. De hoofd-aalmoezenier, kolonel Evers bad beloofd deze vergadering te zullen bezoeken om officieel over to brengen ion Pauseliiken zegen voor den bond, die Zijn ZeerEerw. den 12en November in particuliere audiëntie bij den H. Va der voor „St Martinus" had gevraagd. Na het welkom door den Bonds-voorzit ter den heer J. J. M. v. 't Walder- veen, verhaalde de kolonel-hoofdaalmoe zenier van zijn bezoek aan Z.H. den Paus en hoe Z.H. „uit geheel zijn hart" op zijn verzoek den R.K. Bond van on derofficieren zegende. Daarop wees hii op het feit, dat de oprichter van den Bond, de heer van 't Walderveen reeds langer dan 10 jaren els voorzitter aan 't hoofd er van ge staan had en den Bond met veel moei ten, zorgen en tegenkanting tot bloei had weten te brengen. Ter waardeering van dit alles had Z.H. de Paus den voorzitter Van 't Wal derveen het gouden eere-kruis „Pro Ec clesia et Pontifiee" verleend, dat hem thans in het bijzijn van het geheele Hoofdbestuur vele afgevaardigden der afdeelingen en leien van Amersfoort op de borst werd gehecht. De Regeering gaat door met de steunregeling. De uit te keeren steunregeling. In een uitvoerige circulaire heeft de Minister van Linne la d c' e Za" cn aan do gemeente-besturen meegezelH, dat hii besloten heeft de steunverleening der werkloozen ook na 3 1 Dec. voort te zetten. De werkloozen zijn te onderscheiden in: a. „Uitgetrokkenen". Dit zijn de uit- getrokkenen van ceno vanwege het De partement van Arbeid gesubsidieerde werkloozenkas, die nog niet gedurende het door mii bepaalde aantal weken tteun hebben genoten b. „dubbel-uitgetrokkenen", t.w. die getrekkenen voor cene biervcor bedoelde v/erklcozenkas, die ook reeds gedurende het bepaalde aantal weken steun hebben genoten volgens de door mii getroffen regeling: c. reglementair" nog niet rechtheb benden op de uitkeering uit de werk- loczenkas d. „ongeorganiseerden". Hiertoe wor den gerekend to behooren diegenen, dio geen lid zijn van een werkloozenkas als hiervoor bedoeld. De kosten vaa ondersteuning van de groep „a" komen in den regel voor do helft, die van de groepen b, c, en d fn den regel .geheel ten laste der ge meenten. De steunverleening voor de uitgetrok kenen treedt in werking den lea Janu ari 1S22. De steun bedraagt ten hoogste: in ge meenten I klasse a: voor gehuwden en ongehuwde kostwinners f 13.50 p. w., benevens f 150 per gezinslid boven de twee personen, tot een maximum van 10 personenb.voor kostgangers f 10 p. w. Voor gemeenten lie klasse ziin deze bedragen resp. f 12, f 1.35 en f 9 p. w. en voor gemeenten Illo klasse reep. f 11, f 1.20 en f 8 p. w. De in deeling der gemeenten is overeenkom stig de indeeling, geregeld bii het Be zoldigingsbesluit voor Burgerlijke Rijks ambtenaren 1£20. Van de inkomsten, zoo van den uit- getrokkene zelf als van de leden van diens gezin, wordt twee-dorde in min dering gebracht op zijn steun, vastge steld volgens de in art. 6 vermelde nor men. Deze in minderingbrenging van twee-derde hoeft echter niet plaats voor de bedragen van werkgeverszijde uitge keerd tot verhooging van den steun, echter slechts tot een maximum van 15 pCt. van het steunbedrag. Do steun aan gehuwden en ongehuw de kostwinners mag nimmer meer be dragen dan 6-5 pOt. en aan kostgangers niet meer dan 60 pOt. van het loon, dat geliiksooriige arbeiders gedurende de laatste ze3 volle weken van 45-urigen arbeid gemiddeld por week verdienden. Voor de reglementair nog niet recht hebbenden, de dubbel uitgetrokkenen en de ongeorganiseerden geldt het volgende: Ten opzichte van deze groepen wordt, indien in de kosten van ondersteuning van die personen door den minister 'n biidrage is toegezegd, met ingang van 1 Januari 1E22 toegepast het tarief van ondersteuning geldend voor de „uitge trokkenen" woonachtig in één klas la gere gemeenten. In gemeenten 3e klas wordt het navolgende tarief toegepast. De steun bedraagt ten hoogste: a.: voor gehuwden en ongehuwde kostwin ners f 10 per week, vermeerderd met f 1.05 per gezinslid boven de twee per sonen, tot een maximum van 10 perso nen b.voor kostgangers f 7 .per week. De steun aan gehuwden en ongehuw de kostwinners mag nimmer meer be dragen dan 60 pOt., en aan kostgangers niet meer dan 65 pOt. van het loon, dat gelijksoortige arbeiders gedurende de laatste zes volle weken v$.n 45-urigen arbeid gemiddeld per week verdienden. De overige bepalingen der steunre geling voor uitgetrokkenen zijn vcor zoo ver mogelijk ook op deze personen van toepassing. Ter voorkoming van aTe mis verstand worde er hier op gewezen, dat het voor de veenarbeiders in het bijzon der vastgestelde tarief blijft gehandhaafd. HET TE KORT OR DE SPOORWEGEN Lijdelijk verzet der Ned. Vereeniging. Te Utrecht heeft Zaterdag j.l. in een huishoudelijke vergadering van de Ned. Vereeniging van Spoor- en Tramweg personeel, het overgroots doel der afdee- lingsafgevaardigden zich uitgesproken voor eventueel daadwerkelijk verzet te gen de dreigende verslechteringen, waar van do vorm van leidelijk verzat het meest geschikt werd geacht. Het nemen van maatregelen hiertoe, de voorbereiding en het tijdstip van toe passing werd aan het hoofdbestuur over gelaten. EEN VOORSTEL TOT REGELING VAN DEN WETTELUKEN TIJD. Prof. A. A. Nijland te Utrecht be spreekt in het „Utr. Dbl." de regeling van den wettelijken tijd en betoogt daarbij, dat het niet waar is, dat wij naar de zon leven, zoodat de invoering van den zomertijd niet betoekent, dat wij van den plaatselijken zonnetijd af wijken, maar integendeel, dat wij do bestaande betreurenswaardige afwijking althans gedurende eenige maanden met een uur bekorten. Prof. Nijland zou, onder behoud van het beginsel van den zomertijd, het vraagstuk van den maatschappelijken tijd anders willen oplossen. Hij schrijft: Het cogenbiik is naar mijn meening ge- Maart den Midden-Europeesehen tijd (zo mertijd) in, op 1 October den West- Europeeschen of Greenwichtijd (winter tijd). Laten wij dezen nieuwen wettelijken tijd met den zomertijd vergelijken, zoo als die de laatste jaren geregeld was. De oude zomertijd gaf gedurende nage noeg een half jaar een dagelij kscke kunstlichtbesparing van een uur, d. i. dus over bet geheele jaar omgeslagen een gemiddelde dagelij kscke winst van 30 mi nuten. De voorgestelde regeling geeft voor Amsterdam in de zeven zomermaan den een winst van 40.5 min., in de vijf wintermaanden een verlies van 19.5 min. per dag, en dus, over het geheele jaar omgeslagen, -een gemiddelde dagelijkscke winst van 15 minuten. De lichtbesparing is dus juist de helft van wat bij de thans geldige regeling van den zomer tijd wordt bereikt. Men bedenke ech ter, dat in de drie donkerste winter maanden, November, December en Janu ari het lichtverlies praktisch nihil is, bet geen het jaargemiddelde van de dage- lijkscho winst van 15 min. op 20 min. brengt. In deze maanden toch komt de zon gemiddeld to 7 uur 52 min. op, zoodat 's morgens zooveel werk bij kunst licht verricht moet worden, dat men door het achteruitzsetten van de klok dan weer wint, wat men 's avonds aan daglicht verliest. En dan pleit de professor verder voor do hier voorgestelde regeling: 1. dat met een verschil van 19.5 min. tussehen den ouden en den nieuwen zo mertijd de bezwaren der boeren en vee houders voor een groot deel zullen wor den weggenomen, en 2. dat Nederland uit zijn isolement wordt bevrijd, en zich zonder de voor- deelen van den zomertijd geheel op te offeren bij het wereldstelsel aansluit." Een standbeeld voor Koning Willem II. In Den Haag hebben de plannen tot oprichting van een standbeeld van Koning Willem II voortgang. De be doeling is het nieuwe monument tot een nationaal huldeblijk te maken. Er werd besloten een rondschrijven te richten tot verschillende gemeenten in ons land. DE A.S. TWEEDE KAMERVERKIE ZINGEN. Voor een candidatuur in den kieskring Utrecht hebben bedankt de heeren dr. Berger, Den Haag; dr. ten Berge, Ut recht; dr. Deckers, Den Haag; H. Brou wer, Hilversum; Ilenri Hormans, Don Haag; P. Haazevoet, Amsterdam; 0. J. Kuiper, Utrecht; G. van Koeverden, Bu ren; van het Klooster Eemnes, mgr. No- lens, Den Haag; jhr. M. Buys de Bee- renbrouck, Den Haag; mr. van Schaik, Den Haag; A. H. Smulders, Utrecht en mr. A. baron van Wijnbergen, Utrecht, In den Rijk skies kring Utrecht zijn de volgende candid".ten geplaatst: Wij geven deze in alphebetische volgorde. Mgr. P. J. M. Aalberse, Den Haag; mevr. S. 0. Brons veld-Vitringamevr. wed. Brouns van Besouw; G. Bruua; Ir. Fcber A. J. de Goey; 0. Knigge; mr. L. Kortenkorst; A. J. Loerakker; P. H. J. Steenhof f; J. G. Suring, prof. Jan Veraart ,mr. L. baron van Voorst tot Voorst; G. van der Worp. Spoorwegpersoneel. De Ziekengeld commissie bij de Spoorwegen zal met in gang van Januari verdwijnen, daar de Minister van Waterstaat aanstelling van contröleerende geneeskundigen heeft goedgekeurd. Een en ander zal, naar de „Msb." meldt, geschieden om het simuleercn van ziekte tegen te gaan. In Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht, zullen do geneesheeren, welke zijn aangesteld voor het perso neel van posterijen en telegrafie, als contröleerend geneeskundigen optreden. Emigratie naar Canada. De direc teur van het informatie-bureau van do Nederlandsche Vereeniging „Landverhui zing", deelt mede, dat de heer L. Droogleever Fortuyn, vice-consul te Win nipeg en generaal vertegenwoordiger der vereeniging voor het Westen van Gana- da, zich bereid verklaard heeft, om be langhebbenden inlichtingen te verstrekken op een nader te bepalen dag begin Janu- Zij, die van deze gelegenheid gebruik weneckan te maken, moeten zich schrif telijk wenden tot den directeur van de Vereeniging, Landverhuizing, Bezuiden - hout 30, den Haag, en in bun brief eenige bijzonderheden opgeven over hun persoon, omstandigheden en kundigheden. BURGEMEESTEE ZIMMEEMANN BLIJFT. Burgemeester Zimmermann heeft in den Rotterdamschen Raad verklaard, dat hij zich op het oogenblik niet demissio nair beschouwt. Over het tijdstip van heengaan kan hij niets anders mededeelen dan dat hij dit zelve wenscht uit te kiezen en bij het zich door niemand zal laten voor schrijven. TREINVERBINDING NEDERLAND— BELGIË. Sinds enkele dagen zijn de reizigers, die zich van Nederland naar België be geven, en omgekeerd van de verplich ting ontheven aan het Belgische grens station Esscken uit den trein te stap pen. Het nazien der paspoorten, voor de reizigers die niets aan te geven 'heb ben, en derhalve geen douaneformali teiten hebben te vervullen, vindt dus plaats in de rijtuigen. De Nederlandscne Kamer van Koop handel in België, gevestigd te Brussel, die aan dergelijke aangelegenheden steeds baar volle aandacht heelt gewijd, heeft thans stappen onderncm n opdat dezelfde faciliteit verleend worde aan de reizigers, die over Roosendaal Nederland binnen- reizen. Vergadering van Maandag 19 Dec. Algemeene beschouwingen over de Stantsbegrooting. De heer RUTGERS, A.-R., zet zijn Vrijdag afgebroken rede voorL Hij bestrijdt den heer Van de Laar, die de regeering be schuldigde van conservatisme en mililairis- me. De heer VAN BERESTEYN, V.-D., dringt er op aan, dat bezuiniging den steun aan de kunst niet in gevaar zal brengen. Hij dient een motie in, vragende om beschik baarstelling vaa hoogstens 50,000 voor den steun aan noodlijdende kunstenaars. De heer TROELSTRA, S. D. A. P., be toog! dat de oude antithese haar beteekenis heeft verloren. Er blijkt vooruitgang in de richting van de andere tegenstelling der partijen. Ook in andere dan de S. D. A. P. wordt het gevaar der macht van het groot kapitaal meer en meer erkend. De heer TROELSTRA betoogt voorts, dal de democratie krachtig moet vasthouden aan de ontwapeningsleuze. Iedere Regeering gaat een moeilijken tijd tegemoet cn zal ai- leen kunnen regeeren wanneer zij het ver trouwen van <le arbeiders bezit. De tegen woordige Regeering en de Rechterzijde be zitten het vertrouwen niet. De heer DRION, V. 15., verdedigt zich te gen de beschuldiging van den heer Duys, dat hij liet Rijksgraanbureau ten onrechte zou hebben verdedigd. Te 4 uur worden de beraadslagingen ver daagd tot 's-avomis 8 uur. EEN INTERNATIONAAL CONGRES. Van 19—22 Derembcr a.s. wordt to Monaco gehouden het vierde Internatio nale Congres voor Lucbtvaartwetpeving, onder het beschermschap van Z. K. H. Prins Albert I van Monaco en onder het voorzitterschap van den heer G. do Lapradelle, professor in het Volkenrecht aan de Parijsche Universiteit. Doel vaa het Congres is, om in verband met de vele conflicten, die zich als 't ware dage lijks op publiek-, civiel-, straf-, ad ministratief- of fiscaalrechter lijk gebied betreffende het vliegwezen voordoen en nog zullen voordoen, de grondslagen te leggen voor do samenstelling vaa een Internationaal Luchtvaart-Wetboek. Te dien einde zijn reeds in tal van landen, zoo ook in Holland, afdeelingen opgericht. De Hollandsche afdeeiing be staat uit de heeren: mr. J. Kosters, lid van den Hoogen Raad; mr. L. W. A. Collard, administrateur aan bet Dep. van Justitie; mr. J. E. Scbönfeld, admini strateur van het Dep. van Waterstaat; mr. J. Woiterbeek Muller, advocaat te 's-Gravenhage, voorzitter; Prof. mr. J. Ph. Suyliug, te Utrecht; jhr. I. L. v. d. Berth van He.mstede, secretaris der Kon. Luchtvaart Mij. voor Nederland cn Ko- loniën; moj. mr. J. E. Lyclama 3," Nije- holt, plaatsvervangend lid van den Oc- trooiraad; E. Th. de Veer, cbef der afd. Vliegwezen, van bet Dep. van Waterstaat; mr. R. W. J. O. de Menthon Bake, rech ter in de arr. rechtbank te 's-Hertogen- boseh; mr. J. O. W. L. Raymakers, ad vocaat te 's-Gravenbage, Hen. secretaris. Uit geheel Europa zullen afgevaardig den op bet a.s. congres tezamen komen en ook ons land zal door één of meer dere leden van vorenbedoelde afdeeiing te Monaco vertegenwoordigd zijn KOOPJES IN DUITSCHLAND. Een Duitsche schiidersknecht, te Almelo werkzaam, had reeds enkele malen voor kennissen koopjes uit Duitschland meege bracht. Toen hij nu weder een reisje naar zijn Hcimath zou maken, waren er natuur lijk weer liefhebbers, die van deze gunstige gelegenheid wilden profileeren. Een colle ga en zijn patroon vertrouwden hem resp. 1000 en 2000 Mark toe om koopjes te ha len, terwijl iemand, die een nieuw ameuble ment noodig had, hem daarvoor 27.000 mark meegaf. En zoo stapte hij met 30.000 Mark in den zak huistoe. De Duitscher is echter niet teruggekomen en de koopjes en het geld bleven uit. Hij durfde niet terug te komen, schreef hij, want men had hem zijn 30.000 mark afhandig gemaakt! Waar of niet, 't is een strop voor dc goedgeloovige zielen! ERNSTIGE TRAMBOTSING TE AMSTERDAM. Maandagmorgen omstreeks 9 uur heeft bij de kruising RozengrachtMamixstraat in de Hoofdstad een vrij ernstige trambot sing plaats gehad. Een, uit de richting Haarlem komende tram van de E. S. M. kwam in aanrijding met den bijwagen van een der trams van lijn 23, juisl toen deze de halte kruising Rozengracht was gepas seerd en zich in de richting Kinkerstraat voortbewoog. Dc wagen werd door de Ilaar- lemsche gegrepen even vóór het achtcr- balcon en geheel uit de rails geslingerd. De schade viel nog al mede; het houtwerk werd ingedrukt en het ijzeren hek van het baleon verbogen. Hoewel de aanrijding, die met een hevigen schok gepaard ging, eenigen schrik bij de passagiers teweegbracht, kreeg geen van hen letsel. Het verkeer, dat door de aanrijding geheel in de war was op de Rozen gracht vormde zich in enkele oogenblik- ken een groote file van trams in beide richtingen werd langs andere banen ge leid tot de rails weder was vrijgemaakt. De defecte wagen werd met vereende krach ten op het trottoir gezet. Vermoedelijke oorzaak van het ongeluk was gladheid van de rails en het weigeren van een der remmen. POSTRIJTUIG UITGEBRAND. Zondagmorgen omstreeks half tien is tus sehen de stations Veghel en Uden het post- rijtuig van den D-trein no. 71 van Vlissingen naar Berlijn in brand geraakt, dat de Ame- rikaansche en Engelsche mail bevatte. Bii het station Uden stopte de trein en werd het postrijtuig uitgeschakeld, dat geheel uit brandde. Een groot gedeelte der mail werd door tiet vuur vernield. De oorzaak is nog onbekend. VREEMD GEDOE. Zondagmiddag stond de O-jarige E. v. d. T., wonende Lambertusstraat te Amsterdam, voor een der étalages van den Franschen Bazar op de Hoogstraat Een onbekende man duwde bet meisje eenige malen. Even later bemerkte haar 12-jarig broertje dat haar manteltje op de schouders op verschil lende plaatsen was stukgesneden. De man had zich inmiddels uit de voeten gemaakt. Het meisje bleek bij onderzoek geen letsel bekomen te hebben. EEN DUISTERE ZAAIC. Enkels dagen geleden kwam te Dirks land met den trein die om 8 uur des avonds uit Rotterdam arriveert een meisje aan van ongeveer 13 jaar, dat aan de politie het adr63 van oen vrouw vroeg, die hare moeder zijn moest. Het meisje was nooit te Dirksland geweest. De naam «ckter van de vrouw die zij zocht was cbï%r niet hekend. Ze ver telde verder dat ze Cornelia Slotboom heette en geboren was op 13 Januari 1906 doch niet wist waar. Voorzoover ze zich herinnerde was za opgevoed hij een tante waarmede ze woonde in een der zljstegon van het Haringvliet te Rotterdam en die goed voor haar zorgde. Zij zelf was werk zaam op eon car tonnage-fabriek. Voor dat ze echter naar de fabriek ging, kwam ze zelden buiten, ja bet was haar, volgens haar zoggen zelfs verbo den buiten het raam te zien. Zo heeft toen reisgeld gekregen en is direct van Rotterdam naar Dirksland vertrokken, waar ze geen weg wist. Haai moeder is to Dirksland niet bekend, noch haar vader. De politie heeft hot meisje toen nacht verblijf verschaft. Den velgen .Ion dag is ze door de po litie weder naar Rotterdam gebracht. Toon zo met de politie in de steeg aankwam, bleek do tante vertrokken ts zijn. Zelfs gaven de buren de verklaring, dat dia tante daar nooit gewoond had, wel een ander huisgezin dat sedert eeni gen tijd verhuisd was. Op de fabriek is door den baar bege leidenden veldwachter haar arbeidska\ri opgevraagd, doch ook deze gaf weinig opheldering. Daarna is ze aan de politieafdceling Vreemdelingendienst aldaar overgeven en daar zal getracht worden deze duis tere zaak op te helderen. (Msb.) REGENVAL EN TEMPERATUUR. Nu een bepaalde regenperiode nog steeds schijnt uit te blijven, al hebben ook de beroemde „donkere dagen voor Kerstmis" hun intrede gedaan, lijkt hei niet cngewenscht de aandacht te ves tigen op de cijfers, die het Bureau van Statistiek te Amsterdam in het Maand bericht van September heeft gepubliceerd omtrent den regenval en do gemiddelde temperatuur in do afgeloopen maanden van dit jaar. Uit dit overzicht bleek, dat het aantal regenlooze dagen tot 1 November j.L reeds 205 bedroeg, oen getal, dat hel hoogste aantal in de voorafgaande der tig jaren in een vol jaar bereikt, n.l. 212, reeds zeer nabij kwam. De maand November telde nog 23 regenlooze dagen, zoo dat 1921 nu in dit opzicht bet record slaat voor de geheele periode. De hoeveelheid neerslag bleef dit jaar dan ook aanzienlijk benoden de norma le; in de maanden Januari tot en met October viel nu 250.4 m.M. tegen ge middeld 476.0 in dezelfde maanden van het voorafgaande dertigjarig tijdvak. No vember heeft dezen toestand niet veran derd, aangezien het in deze maand slechts flink heeft geregend tijdens den beken den storm, don oden tot den 7den en op den 2den. Eeitelijk is de droogte begonnen in September 1920. Van 1 October 1921 viel 292.8 m.M., terwijl do kleinste hoeveelheid regen, welke in de laatste 30 jaar in één jaar is geval len 403.6 m.M. is. Wat de temperatuur betreft, valt bet volgende te vermelden. Tot November kan dit jaar een warm jaar genoemd wor den; immers de gemiddelde maandelijk- sche temperatuur was in elke maand hoo- ger dan het maandgemiddelde over de laatste dertig jaar. In November j.l. ia helft anders geweest, dit evenwel door do koude in de laatste Die koogere gemiddelden werdsn ech- tei' niet bereikt door excessen vaa warmte, doch door gelijkmatige hoogero temperaturen, wat daaruit blijkt, dat do maandelijkscbe maxima telkens beneden bet maximum der gelijke maand van do periode 18911920 hieven cn de minima steeds loven do minima in de achtereen volgende maanden van deze periode voor kwamen. VERDUISTERING VAN WAARDEN. UIT EEN BRIEF. Een Bus-iumsch jongmensch, in Cana da werkzaam, had aan zijn moeder, mej. R., per brief 5 coupons der Rotterd. 7 °/o leening gezonden, ieder van f 35. Bij opening van den brief bleken deze daar uit ontvreemd. Do nummers der coupons zijn bekend. De politie, die aanstonds het onderzoek begon, ontdekte, dat de lakzegels oogenschijnlijk intact, door ocm fijne snede waren losgemaakt. (Tel.) HET DURE REIZEN. Mr. A. W. Sterk schrijft in de „Kam pioen" over het dure reizen in ons land. Hij berekent o.a., dat na 1 Januari een retour van Maastricht naar Amsterdam

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 6