Dit nummer bestaat uittwee bladen. - Eerste blad Nieuwe Haarlemsche Courant NIEUWJ AARSWENSCH Uit den Omtrek m WOENSDAG 21 DECEMBER 1921 44ste JAARGANG No. 14020 PER KWARTAAL J g'g FBANiCOPiEB POST PER KWABT. BU VOORUITBETALING f 3.57'/, NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 174a POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. HAARLEM. Het afdeelingsverslag op de Gemeentebegrooting. i0j«K m-ca J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem.^ HAARLE DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAüT VOOS HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN» BUREAUX* Wij maken onzen lezers bekend, dat ook dit jaar weder om de gelegenheid wordt aangeboden tegen vergoeding van slechts 0.60 een NIEUWJAARSGROET in onze te plaatsen, welke echter niet meer dan 4 regels plaats ruimte mag beslaan. Dubbele grootte f 1.20. Tweedubbele groote 12.40. De abonné's welke van deze meer en meer gebruikelijke wijze van „wenschen aanbieden" gebruik willen maken, worden beleefd verzocht onderstaande bon ten spoedigste duidelijk ingevuld met toevoeging van f aan ons bureau NASSAULAAN No. 49 te HAARLEM, te doen bezorgen. Ook onzen courantenbezorgers en agenten kan de ngevulde bon ter hand worden gesteld. Ondergeteekende verzoekt plaatsing van onderstaanden NIEUWJAARSGROET in het nummer van 31 December. (Het bedrag ad fgaat hierbij). duidelijk met potlood invullen. (Vervolg.) Uitbreiding van de werkzaamheden der Bank. bijv. door het verleenen. van kleine voorschotten zou noodwen dig leiden tot eene niet onbelangrijke stijging der exploitatiekosten, zeggen B. en W, welke stijging onmogelijk door de daarmede samenhangende toe neming der inkomsten zoude kunnen worden gecompenseerd, zonder de voorwaarden, waaronder die voor schotten zouden worden verstrekt, bui tengewoon bezwarend te maken, wat met het karakter der Bank in strijd tou zijn. Tot die uitbreiding zou dan ook hechts motief zijn, wanneer het blij ken zou, dat er in eene ernstige be hoefte ten deze zou moeten worden voorzien. Van zulk eene behoefte is in de laatste jaren niets gebleken. Integendeel, aangenomen mag wor den, dat de bestaandei nric.htingen vol doende gelegenheid tot het verkrijgen van kleine voorschotten bieden, ter wijl het werk van de Vereeniging tegen ten Woeker lieo, die zich tot haar bestuur om advies en inlichtingen wen den, tegen woekerpraclijken voldoende beschermt. Verhooging der tarieven, waar deze tas bij raadsbesluit van 23 Maart 1921 belangrijk verhoogd zijn, moet ern- s*-g worden ontraden. Men late de nieuwe tarieven althans eon jaar in werking in afwachtinng van de resultaten van de verschillende pogingen tot vermindering der exploi tatiekosten. Meerdere leden achten gewenschl bet nadeelig saldo van den Stads schouwburg te doen. verdwijnen door betere exploitatie, bijv. door het be schikbaar stellen van het gebouw voor vergaderingen, door vermindering van onkosten, verhooging entree voor de volksvoorstellingen of door verpach ting van het gebouw in zijn geheel. bewezen wordt op het misbruik, dat 'n°8 steeds plaatsen voor de volks voorstellingen per telefoon worden genomen. »>a^e Commissie van Beheer streeft er tot- °m het gebouw meer nog dan aiuziekimT bescllikbaar te stellen voor Voor h<!tV^i"Kcn, zegge" B. en W. eigent het van vergaderingen Verhooging vJninder S0**1- volksvoorstellingen ->trfe voor de geiijk, wil het bezoe^t'wet wei mo gelijk verminderen. Veriv.il, aanmer" hetgeen elders voor der^i;^ ™t stellingen gevraagd wordt, zija de pX Zen hier normaal. Tegen het nemen van plaatsen VOOr volksvoorstellingen P®1* telefoon zijn ^reids maatregelen genomen. K, I^aar de Keuringsdienst is eene in- log ten algemeenen nutte meent leu, ,ld> dat de post: „grondbelasting' G^rvaUen. paakwt^1 moSe worden op het be- Kon. Besluit van IS Maart 1921, Staatsblad No. 592, waarbij vol gens art. 4, 16o, grondlasten tot de exploitatiekosten van den dienst moe ten worden gebracht, voorzoover de gebouwen van den dienst en de daar toe behoorende grond krachtens eigen dom of eenig zakelijk recht in het be zit zijn. van de centrale gemeente, enz. zeggen B. en W. Getracht zal evenwel worden on belastbaarstelling te verkrijgen. Door een lid werd gevraagd of de Burgemeester zich nc^ altijd op het eens ingenomen stanuount stelt, dat op Zondag geen optochten met ont plooide banieren mogen worden ge houden. Hetzelfde lid vraagt of er bij de recherche een speciale dienst is. die zich belast met het opsporen en op jagen van communisten. Bevraagd wordt of naast de rappor ten van den heer Tenckinck ook die van den heer Nolthenius kunnen wor den overgelegd. Eenige leden betreuren het, dat de lieer Nolthenius niet meer voorkomt onder de hoofdinspecteurs en spre ken een woord van waardeering voor de vele en langdurige diensten door hem aan de gemeente bewezen. De Burgemeester deelt mede, dat zich geen nieuwe gezichtspunten heb ben voorgedaan, die hem tot de over tuiging gebracht hebben dat het ten dezen door hem ingenomen standpunt onjuist is. Een speciale dienst als bedoeld in het tweede lid hierboven bestaat niet. Tegen het overleggen van de in de 3e alinea bedoelde rapporten bestaat geen bezwaar. Enkele leden betreuren de ophef fing van de politieschool, anderen vra gen of zulks reeds een feit is. De vrees wordt geuit, dat bij ver mindering van het aantal agenten, de veiligheid zal verminderen en de so ciale positie der agenten wellicht in het gedrang zal komen. Beter acht men vermindering van het kader, vele werkzaamheden, thans door inspecteurs verricht, kunnen ge makkelijk door hoofdagenten geschie den. Eene inspectrice wordt noodig ge acht, gewezen op de resultaten daar mee elders verkregen. De politieschool, antwoorden B. en W.. is op 1 Augustus 1921 bjj gebrek aan personeel voorloopig opgeheven. Nadien is eenig onderwijs gegeven, dat echter in verband met 't groote aan tal zieke agenten ook moest worden stopgezet, zoodat thans geen onder wijs meer genoten wordt. De meerderheid van het college deelt de vrees, in de tweede alinea geuit niet; de Burgemeester verwijst te dezen aanzien naar de uiteenzetting in zijne afzonderlijke tot den Raad gerichte nota. De hoofdagenten zijn thans over- met werkzaamheden en instede meer- zal minder werk aan hen j 5 w°rdeu opgedragen en de taak hoezeerS^?CteUr? wordea uitgebreid, RurrtPm^f^ oordeel van den «iifnit» a °,ok dezea reeds eene volledige dagtaak hebben. Voor eene inspectrice is in onze stad lang niet voldoende werk, zoodat aan stelling tot nu toe niet noodig wordt ^Gevraagd wordt of de post voor de Burgerwacht niet kan vervallen. En kele leden achten opheffing der Bur gerwacht gewenscht. Men bad gaarne inlichtingen omtrent de wijze, waarop deze post wordt besteed en verlangt specificatie. Door enkele leden wordt de post verkeersborden te hoog geacht, ook wordt gevraagd of de kleuren niet duidelijker kunnen zijn. Het bedrag van 350 voor het onder houd der ongeveer 75 verkeersborden is naar de meening van B. en W. niiet te ruim genomen; zoodra overschil deren noodig zal zijn, zal overwogen worden of een helderder tint de dui delijkheid ten goede zal komen. Mogelijk wordt geacht dat op den post kleeding politie kan worden be zuinigd door mindere verstrekking en door "uniforme kleeding door het ge- heele land. ,~nnn Op dezen post is ongeveer f loOOO bezuinigd door de gelegenheid tot in schrijving voor het jaar 1922 open te stelten voor leveranciers ook buiten Haarlem. Verstrekking van minder kleding stukken is onmogelijk, daar de draag tijd reeds tot het uiterste is verlengd (het laatst op 31 December j-l.) Invoering van uniforme kleeomg in het geheele land zal voorloopig wel tot de vrome wenschen blijven be lmoren, omdat iedere burgemeester, 'van lioe kleine gemeente ook, daar over zijne persoonlijke inzichten heeft. Gevraagd wordt of vervanging van paarden door motorkracht niet voor den li ger is. Eigen brandverzekering of aanslui ting bij de verzekering van de Ver eeniging van gemeenten wordt wen- schel ijk geacht. Een onderzoek zal worden ingesteld wat het voordeel'; gste is. Voor eigen brandverzekering is het te dekken object te klein, terwijl aan sluiting bij de verzekering van de Ver edniging van Nederlandsche Gemeen ten niet in het belang der gemeente zou zijn daar bij de bestaande ver zekering het risico voor de gemeente kleiner is. Gevraagd wordt meer lantarens te efectrificeeren. speciaal de nieuw te plaatsen lantarens. 'Eenige leden keuren het af, dat de gemeente gas voor goedkooperen prijs bekomt. Tenzij de electrische verlichting van straatlantaarns op te groote kosten van aanleg stuit, wordt in nieuwe lantaarns steeds electnsch licht aan gebracht, antwoorden B. en W. Door het wegvallen der inningskos- ten is het gas aan de gcmcehle ge leverd uiteraard goedkooper dan het aan particulieren geleverde, terwij bovendien de gemeente ten dezen te beschouwen is als groot-verbruiker. Het schijnt juist, dal dit in den bere kenden prijs wordt weergegeven. Spoedige reorganisatie van den Ge neeskundigen dienst wordt gevraagd en nadere inlichting omtrent den post a f 1.000— kosten ter voorkoming van onnoodige beschikking over ziekeu- huisruimte. Een voorstel tot reorganisatie van den geneeskundigen dienst kan van B. en W. niet verwacht worden, zoo lang niet de financieele toestand her gemeente een gunstiger stadium is te- getreden. In verschillende gevallen kan op neming in ziekenhuizen zonder na deel voor de verpleging en genezing van patiënt vermeden worden, indien hulp in het huishouden wordt ge geven. Meestentijds voorziet hierin de Ver eeniging „Huisverzorging"; onder be paalde omstandigheden n.l. bij lij ders aan tuberculose en bij kraamvrou wen, helpt deze Vereeniging niet; ook geeft deze Vereeniging hulp geduren de een beperkten tijd, ongeveer 6 we ken. Voor die gevallen, waarbij Huisver zorging geen hulp verschaft, terwijl toch door deze hulp ziekenhuisver- pleging kan worden voorkomen, dient deze post. Vele leden wenschen te worden ingelicht, waarom bij Bouw- en Wo ningtoezicht nieuwe functies zijn ge creëerd; algemeen is men van mee ning. dat in de commissie van G.O. dergelijke excessen krachtig moeten worden bestreden. Eenige leden vragen welken weg B. en W zullen Inslaan om in den 'nog heerschenden woningnood te voor zien, in verband met de circulaire van den minister. Andere leden, dat met eenige voorzichtigheid moet wor den gehandeld, opdat niet, zooals nu reeds bij den bouw van middenstands- woningen blijkt, de huren te hoog worden en vele woningen ledig blij ven, zoodat de gemeente, die garant is. de stroppen krijgt. Een lid meent, dat het instituut woningbeurs hier nuttig had kunnen werken. Gewezen wordt op de omslachtige regeling bij de betaling van canon en huurpenningen. Bij het Bouw- en Woningtoezicht zijn geen nieuwe functies gecreëerd. Wel zijn drie ambtenaren bevorderd n.l twee Jtot Architect en één tot hoofdinspecteur. Deze bevorderingen waren alleszins gewettigd, van exces sen is geen sprake. Om zooveel mogelijk te voorzien in den nog heerschenden woningnood zal bij den Minister van Arbeid met den meesten nadruk worden bepleit voor het verleenen van voorschotten en bijdragen voor arbeiderswoningen ook in 1922, terwijl ook de bouw met Rijkspremie zooveel mogelijk zal wor den aangemoedigd. Natuurlijk zal bij het verleenen van voorschotten met voorzichtigheid worden gehandeld en worden aangestuurd op het bouwen van eenvoudige woningen, zoodat de huren zoo laag mogelijk kunnen wor den gesteld. Hoewel niet ontkend kan worden, dat de hur^n van de groote typen van middenstandswoningen hoog zijn., is het onverhuurd blijven van dergelijke woningen nog niet voorgekomen. Voorzeker zou het instituut Woning- beurs nuttig kunnen werken. In de vergadering van Uwen Baad van 19 Oo- tober 1921, is echter met het oog op de finantiën besloten ontheffing voor 't instellen aan den Minister te vragen. Op dit verzoek is evenwel nog geen antwoord ingekomen. Wat bedoeld wordt met de omslachtige regeling bii de betaling van canon en huurpenningen is niet duideliik. Wij zijn ons niet bewust, dat eenige rege ling in dit opzicht omslocbtig is, maar houden ons aanbevolen voor nadere, meer duidelijk omschreven grieven. Gevraagd hoever de plannen zijn voor de boechschool. Ook wordt gevraagd of er reeds plannen bestaan voor een schoolbioscoop. Andere leden achten het tijdstip voor beide zaken niet gunstig. Omtrent de buitenschool zijn mede- deelingeu gedaan in de geheime raads zitting van 27 Juli 1921; daarna is in de omstandigheden .geen iQiziging ge komen. Ten aanzien van eene schoolbioscoop ia het ooilege niet tot de overtuiging gekomen, dat zii onmisbaar of zelfs wenscheliik is. Na het afdrukken der ontwerp-be- grootinsr is van de vereeniging „Kinder voeding" de aanvrage om subsidie alsnog ingekomen. Verzocht wordt een subsidie van hoog stens f8.500. toe te kennen. Wijl een bedrag van f 5.400 reeds werd geraamd, stellen B. en W. voor, am den post met f3.100 te verhoogen, en alzoo nader uit te trekken op f 12.100. Aangedrongen wordt, dat onverwijld worde overgegaan tot funcrionnoering van den tandartsendienst. Het ooilege oordeelt in deze niet eenatemmig, de meerderheid is van meening, dat onder de huidige omstan digheden niet tot invoering van een school-tandartsendienst behoort te wor den overgegaaneen minderheid is wel voor onverwijlde invoering, saoodra de voorbereidende maatregelen, die zioh in vergovordenden staat bevinden, zijn be ëindigd. Deze algeheele beëindiging be hoorde, naar het oordeel der meerder heid, te wachten, totdat bii de behan deling van den desbetreffenden begroo- tingspost, na de aanvankelijke princinï- eele uitspraak, eene be ID ring van Uwen Baad omtrent de oirbaarheid der invoering van dien dienst in da tegen- woordige tijdsomstandigheden zou zijn verkregen. Een lid vraagt definitieve oplossing van de huisvesting der 2e H. B. 8. Verschillende adviezen zijn ter zake ingewonnen zeggen B. en W., dooh eene oplossing dor kwestie, welke niet met aanzienlijke geldelijke offers gepaard gaat, is moeielijk te vinden. Toch blijft ons streven, de oplossing in die richting te zoeken, en wij vleien ons, binnenkort een bevredigend voorstel aan den Baad te kunnen doen. Meerdere leden betreuren het, dat door de vermindering van het subsidie bet museum moet verdwijnen. Een lid stelt de vraag hoeveel subsidie door het bestuur van het museum is ge vraagd. B. en W. antwoorden: Niet toegegeven kan worden, dat het voortbestaan van het mu eum afhankelijk moet worden gesteld van het subsidie der gemeente Haarlem, daar wij mee- nen, dat belangen van andere zijde tot meerderen geldelijken steun belmoren te nopen. Gevraagd werd eene subsidie te ver leenen van f 2.173.41 i/j. Onderdeel c. Een lid vraagt of or in de Midd. Tech. school nog ruimte over is om daar andere inrichtingen onder to brengen. Volgens verkregen inli ht ngeu zijn er in het gebouw thans sleclïts 4 lokalen (op de 2e vterdieping) buiion gebruik, welke echter in 1922, bij den aanvang van den nieuwen cursus, zoor zeker noo dig zullen zijn. De lokalen voor de Afd. Ambachts school zijn alle bezat, torwijl nog aan vragen voor die school moesten worden afgewezen. Eenige leden merken op betreffende studiesteun kinderen van on- en min vermogenden, dat uit de toelichting niet blijkt, dat elk jaar 3 jongelieden voor de beide subsidies in aanmerking kwa men. Gevraagd wordt de geneeskundi e arm verzorging zoodanig te regelen, dat vrije artsenkeuze mogelijk is. Voorziening in de vacature wordt ver- langd. Reorganisatie van het Buitenhuis wordt gevraagd, zoodat opneming van gehuwden mogelijk wordt. Geheel vrijo artsenkeuze wordt niet wenschelijk geacht op grond, dat er eeni ge uniformiteit moet zijn in het beoor- deelen van de noodzakelijkheid van ver strekking van versterkende mi kielen. Beperkt vrije artsenkeuze kan over wogen worden, b.v. door de keuze te geven tusschen vier of zes geneeeheeren en dit op den voet als van fondsenprak- tijk. Inrichting van eenige vertrekken in het Buitenhuis voor gehuwde paren is ook door het Burgerlijk Armbestuur wensc e- lijk geacht. Door de hooge kosten is de uitvoering aangehouden. Onze aandac ht blijft iutusschen op dit punt gevestigd. Een speciaal gemeentelijk tehuis voor ouden van dagen komt ons onnood g voor. Het Stads Armen- en Ziekenhuis vol doet naar onze meening in de behoefte. Gevraagd wordt, waarom B. en W. drang hebben uitgeoefend op het be stuur van het St. Elisabeth s Gasthuis om geen barakken te bouwen. De geneeskundige dienst en de direc teur van het Gasthuis achten de tegen woordige barakkenruimte voldoende, wan neer de Zander-instrumenten, die tnans tijdelijk in één der barakken zijn onder gebracht, in een andere looaliteit zulien zijn geplaatst. Een aanvankelijk ontwor- worpen nieuwe barak van gruoto afme ting werd voor Haarlem ook na de greuwjj.iging onnoodig geacht. Beu lid vraagt wat B. en W. denken te doen voor weduwen en weezen van arbei ders in gemeentedienst, die geen pensioen gestort hebben vóór 1913. Nadait het wetsontwerp over de pen sioenregeling voor Burgerlijke Ambtenaren wet zal zijn geworden, is het oogenhkk gekomen den zwevenden toestand der ge noemde ambtenaren en arbeiders en hun ne weduwen en weezen difinilief te regelen en wed, gelet op den inhond van het wets ontwerp, hoogstwaarschijnlijk, in zeer gun- stigen zin vinden B. en VV. Gewezen werd op het gebrek aan ruimte voor de Maandagsohe markt. Uitbreiding achten enkele leden gewenscht. Een voorstel tol uitbreiding van hot ter rein voor de Maanclagsohe markt zad den Raad eerstdaags bereiken. Subsidie „Huisverzorging Vele leden achten verhooging van den post tot 4.000 gewenscht. Om de, in de begroting aangegeven re- dienen, mede ads deel van -de algemeene ge dragslijn te begrijpen, is geen voorstel dezerzijds van de zijde van B. en W. te verwachten tot verhooging van ©enigen subsidie post als oorspronkelijk geraamd. Enkede leden spreken den wensch uit, dat op de aanvraag om subsidie voor de Marthastiohting gunstig worde beschikt De algemeene gedragslijn door B. en W. gelrokken, verbiedt hen eene andere hou ding tegen deze inderdaad sympathieke vereeniging aan te nemen. Een lid stelt de vraag of de huur voor de zalen in het Gebouw de Vereeniging voor alle vereenigingen dezelfde is. Een lid bepleit verbreeding van den Zijlweg door opruiming der daar aanwezige tuin tjes. De huur der groote zaal bedraagt 75 tot 100, naarmate van de omstandighe den. Voor de kleine concertzaal wordt 30 in rekening gebracht; bij gebruik op meer. dere avonden wordt reductie gegeven. De Haar!. Baohvereennging. met welke een contract is afgesloten betaalt per avond 300, doch de geiden voor bespro ken plaatsen koenen dan ten bate dier ver eeniging. terwijl op de avonden, dat van wege de Baohvereereiging eene uitvoering wordt gegeven, aan geen andere vereemi- góngen zalen in huur mogen worden afge staan. De lengte van den Zijlweg is van Kin derhuissingel tot viaduct plm. 500 M. Buiten de vastgestelde rooilijn bevinden Zidh, over een lengte van plm. 160 M. voor tuinen, waarvan wederom plm. 27 M. eigendom is van de gemeente. Met opruimen van deze 27 M voortuin tjes zal dan moeten gepaard gaan eene op ruiming van de andere belemmeringen. Gevraagd wordt of B. en W. winst uit de waterleiding willen halen. Een umlorm- prijs voor particulieren wordt gewenscht, eveneens wijziging der contracten met groote afnemers. Ook wordt gevraagd wie den prijs vaststelt voor reclames aan de lichtpaien, hoe hoog die prijs is, en of ook precamo daarvoor wordt betaald. Het behalen van winst ui» het waterlei dingbedrijf ligt niet in de bedoeling van het college van B. en W. Een geheet nienw tarief, inhoudende tevens eens wijziging in de contracten met groot-afnemers is in voorbereiding en zal eerlang Uwen Raad bereiken. Van de reclames aan de hchtpalen wordt vooralsnog geen precario-belasling gelieven, omdat de bestaande verordening zulks niet toelaat. Wijziging der verorde ning met betrekking tot dtü onderwerp wordt door ons overwogen. Het eiectricAteitsbedrijf heeft een con tract gestolen nopens bedoelde lichtrecla mes; daarbij is, als niet op den weg van dit bedrijf liggende, geen rekening gehou den met roze reclames als belas-ting-ob- ject. Enkele leden vragen of de verhooging der tegcsgeWcn goed werkt, of bet waar is, dat men om aan de hooge trouwkosten te ontkomen ia aangrenzende gemeenten gaat trouwen. Barometerstand: 759. Neiging: Vooruit. OPGAVE VAN: De goede werking van de venhooging der legesgeiden is tot ons leedwezen nog niet te constateeren, daar de goedkeuring op de betrekkelijke verordening, niettegen staande herhaalde verzoeken aan de des betreffende autoriteiten om bespoediging, ons nog niet heeft bereikt. Van het hierboven aangeduide euvel i» ons tot heden geen gevat bekend. Omtrent de schoolgelden wordt ge vraagd, hoe deze worden geind tot welk bedrag, en of er voldoende controle is op het innen der schoolgelden van bijzondere scholen. Van 18 der 2t bijzondere schoten is be richt ontvangen, zeggen B. en W. dat de inning der schoolgelden aan net gemeen tebestuur wordt overgelaten; de besturen van 2 scholen verklaarden, zélf zich daar mede te zulten belasten, terwijl van 1 school nog geen antwoord is ontvangen. De opbrengst van 18 scholen was over 1920 85 428.86. aan 2 scholen werd geen schoolgeld geheven en van 1 kwam nog geen opgaaf in; ofschoon voor eene ra ming de gegevens hebben ontbroken, stemt het op volgno. 36 uitgetrokken be drag ad f 100.000 met die opbrengst vrij. wel overeen, wanneer men in aanmerking neemt, dat vorengemelde opbrengst nog met die van 3 scholen moet worden ver meerderd. Het hierop betrekking hebbend dossier is. met ©en overzicht, voor de randsteden ter inzage gelegd. Van 1 Januari 1922 af zal de heffing ook voor de bijzondere scholen progres sief zijn, geheet overeenkomstig de vooi de openbare scholen geldende verordening vastgesteld bij raadsbesluit van 21 Sep tember 1921, no. 13. De vraag omtrent voldoende controle bevreemdt ons. Vloeit zij voort uit gemis aan vertrouwen in de besturen der bijzon, dere scholen, dan beamen wij de wen- 9Cheli)kheid eener controle niet. maar af gezien daarvan, zij is ook niet noodig, want art. 89, 11e lid, der l.o. wet 1920 steil hel bestuur aansprakelijk voor de voldoening der krachtens gemeentelijke ver ordening verschuldigde „schoolgelden; dozs worden door ons college vastgesteld en het bestuur der schooi heeft de verplichting het bedrag al dan niet geind in de gemeente-kas te storten. De inning zal slechts voor hoogstens 3 van de 21 scholen niet door het gemeentebestuur geschieden. Het voorstel tor zake zal de Baad één dezer dagen bereiken, tegelijk met het voorstel betreffende het verleenen van een extra-subsidie aan de St. Jo- zefa-gezellenvereeniging ten le' oe e aa hare a 0: d- aktee'e sc oo wal e e eens verband hield met subsidieering inge volge meergenoemde wet. Een lid vraagt welke maatregelen Burgemeester en Wethouders denken e nemen, wanneer iemand uit hooge nood zakelijkheid een andere munt, dan den gebruikeliiken penning in den meier werpt. Verlaging van don gasprijs wordt nog maals bepleit, één lid acht deze mo gelijk met 5 ct. Meerdere leden meenen, dat door vermindering van het aantal boden bii gas en eleotr. flink kan wor den bezuinigd. Wanneer iemand uit hooge noodza e- lijkheid, zeiden B. en W., in plaats van de daarvoor bestemde penningen e&n muntstuk in muntmeters steekt en d inr- van terstond dus vóór de lichting aan den directeur van het gasbedrijf kennis geeft, wordt bedoelde munt niet in beslag genomen. Indien het geraamde winstsaldo door het gasbedrijf moet worden opgeleverd, is voorloopig eene verlaging van don gasprijs met meer dan 1 cent uitge sloten. Bii verdere daling van den o- lennrijs zal tijdig een voorstel tot ver dere verlaging van den gasprijs in den loop van het jaar don Baad bereiken. Op vermindering van personeel b i da licht-bedrijveu, voor zoover de eischen van den dienst zulks toelaten, is voort durend onze aandaoht gevestigd. Eenige leden zijn van meening, dat het aanwezig zijn van 6 personen op den auto dor reiniging nist noolig is. Zij vernemen gaarne welke besparing het in dienst nemen van dezen auto heelt gegeven. Op den motor-vuilniswagen, rijden ge regeld met den ohauffour da vier werk lieden, die geregeld bij dien wagen dienst doen, naar het terrein terug, omdat zo daar bij hot tuimelen eu ledigen van de wagens dienst moeton doen. Zo breng n dan hun schafttijd door in 't schalllokaol op het terrein. Het voorschrijven van behoorlijke af dekking van vuilnisbakken zal door ons worden «werwogeo-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1