adsa* binnenland. Hef verdwenen meisje BUITENLAND. "fTuillèTon. WOENSDAG 21 DECEMBER 1921 INDISSHE KBÖMiEK. Hij verkeerde derhalve in geen geringe verlegenheid. Daar hij nog niets omtrent de toekomst van het meisje bepaald had, schreef hij per omgaande aan Renard, het kind voor loopig onder een of ander voorwendsel bij brave menschen te besteden, degelijk voegde hij er een aanzienlijke Sor|i bij, waarvan hij een gedeelte ter aanWet,ding Van het kind bestemde. 'n plaats van een antwoord ver scheen plotseling Renard zelf in Belle- Courhouse. dochter te£elijk vroegen vader en bracht ,,Heb je het kind meege- „Wat is er van het meisje gewor den vroeg Bellecour heftig f Het ,s toch niet.. D „Dood?" voleindigde Renard. ))ïk geloof liet niet." „Mensch Je weet het derhalve met zekerheid Kt»»lk kan het, helaas! niet zeggen. adat ik het kind uit het ouderlijke sto's geroofd had, bracht ik het ter- iVro?^ ,laar mtin eigen. Maar mijn WkoM Mary wilde het niet dulden, het voor het kind mijner zuster DE G0NFERENTIE TE WASHINGTON. Renard deed dit verhaal met zulk een openhartig voorkomen, dat er aan de waarheid daarvan niet te twij felen was. Men kon gemakkelijk be speuren, hoezeer ook hij het verlies van het kind betreurdehierdoor was voor hem een rijke geldbron op gedroogd. Een poos ging Bellecour nadenkend in de kamer op en neder. Eindelijk bleef hij voor Renard staan en zeide met nadruk „Stel al het mogelijke in het werk om het kind terug te krijgen. Ik moet het hebben. Versta mij goed, ik moet het hebben." „Ook wanneer het toevallig aan de ouders teruggegeven ware vroeg benard loerend. „Is het dat misschien?" „Neen want dan was ik niet hier." „Hoezoo „De heer Meerveldt zond mij uit om hier naar het kind onderzoek te doen DE GOHFiBElïlE Ti LOMDEM, „Wat zegt ge „Stel u gerustHet is een louter vermoeden van hem, zonder eenigen aanneembaren grond." „En wat breng je hem tot ant woord „Dat gij er ten een male vreemd aan zijt." „Goed Mocht hij echter zijn kind zonder jouw toedoen terugkrijgen, zal het hem niet ten tweeden male door mij ontscheurd worden." Door Bellecour weggezonden, begaf Renard zich naar zijne kamer, die hem door Cesar aangewezen werd. Nauwe lijks had_ hij er bezit van genomen, of Melanie trad bij hem binnen. Zij had het onderhoud bijgewoond, zonder er zich in te mengen. Des te scherper had zij den sluwen politie-agent gade geslagen. Daardoor had zij ontdekt, dat hij dengene diende, dien zijn diensten het hoogste beloonde. Om hetn voor haar doel te winnen, stond zijha tns voor hem. Er had een langdurig onderhoud tusschen beiden plaats. Op het punt de kamer te verlaten, zeide Melanie tot hem: „Ik vertrouw op je ijver om mijn wenschen te vervullen. Tot eiken prijs wil ik het kind in mijn macht hebben. Ofschoon ik een be looning voor je vastgesteld heb, zai mijn dankbaarheid ook nog verder duren." Renard keerde naar New IJork terug en berichtte gelijk vermeld is, den uitslag zijner reis. Met het oog op de toegezegde over- groote belooning wendde hij alles aan om de tegenwoordige verbliif- i>e Iersche kwestie boete in plaats van hechtenis. 6EM. BUITENL BERICHTEN. plaats van het kind te ontdekken. Ondanks hij zijn vrouw met den dood dreigde, als zij hem niet zeide, waar heen zij het gebracht had, weigerde zijstandvastig elke inlichting. „Het is in goede handen," was het eenige antwoord, dat hij van haar bekwam. Dus moest hij afwachten, of niet het toeval hem soms op het rechte spoor bracht. Ook Melanie hoopte van dag op dag, van maand op maand. Er verliepen echter jaren, zonder dat haar wraak zuchtige wenschen vervuld werden. Zij werd steeds harder voor hare s aven. Om de geringste beuzeling liet zij ze dikwijls onmenschelijk gec- selen, al waren het mannen of vrouwen of zelfs nog onschuldige kinderen. A'len sidderden voor de gestrenge meesteres. Herhaaldelijk poogde haar vader haar tegen te werken hij ver bood haar zelfs alle bestraffing zonder zijn voorafgaande toestemming. Maar dit alles hielp nietsintegendeel, het verbitterde haar nog meer. Zij was van lieverlede geheel hardvochtig voor de s aven geworden. Velen ont vluchtten en leidden liever een leven vol ellende en ontbering in de bos- schen. Onder allen heerschte een doffe gisting, die de meesteres niet veel goeds voorspelde. Op zekeren dag was Melanie uitge reden, om eene familie, die eenige mij len van daar woonde, te bezoeken. Tegen den avond keerde het paard zonder berijdster terug. De vader ver moedde, dat haar een ongeluk over komen was en zond terstond eenige slaven uit, om haar te zoeken. Hij zelf DE WAARDEERING VAN DEN HOOFDARBEIDER. reed spoorslags naar de familie toe. Hier vernam hij, dat zijn dochter reeds vroegtijdig den terugweg had ingeslagen. Ten hoogste bekommerd en het ergste vreezende, keerde ook hij terug. Nauwelijks had hij zich eeni ge minuten, rust zoekend, op een otto- inane neergelegd, of de uitgezonden slaven naderden met een groot mis baar het huis. Daar zag hij in het mid den van de schreeuwende hoop vier slaven, die een van boomtakken ge maakte baar droegen. Zij hadden dus zijne dochter gevonden. Of zij nog leefde Langzaam en met knik kende knieen klom hij de trap af. Tegelijk met hem kwamen de dra gers op de breede veranda aan. Een oogslag op de baar toonde hem het bloedige, afzichtelijke lijk zijner doch ter. E»eze oogslag zeide hem, dat zij aan de wraak der gemartelde en weg- geloopen slaven ten offer gevallen was. Bewusteloos zonk hij naast haar neder. Ten gevolge van de hiervoor gemel de gebeurtenis verviel Bellecour in een langdurige ziekte. Maanden ver liepen voor hij het bed verlaten kon. Eindelijk kwam de verjaardag van de vermoording zijner ongelukkige dochter. Op een stok steunende, wankelde hij naar het graf. Hoe diep was hij gebogen hij had 11U bij onder vinding geleerd wat het zeggen wil, een geliefd kind te verliezen. Want lief had hij zijn dochter ondanks haar hardvochtig karakter. Wel bezat hij nog een zoon, maar dezen had hij sinds lang verstooten en zelfs ver- SINNENLANSSSH NIEUWS. Nederland en Washington. VERKEER EN POSTERIJEN. boden diens naam in zijne tegenwoor digheid te noemen. Wat had deze dan toch wel misdreven, dat hij hem zoo hard gestraft had Na eenige jeugdige streken was hij door zijn gestrengen vader daarover onder houden geworden. Deze terechtwij zing beantwoordde hij met aanmati genden trots. Hierover verontwaar digd, tuchtigde de vader hem met eenige stokslagen. Hiertegen verzette zich de zoon hij ontrukte zijn vader den stok, verbrak dezen op zijn knie en slingerde hem de stukken voor de voeten. In den overmaat zijner woede gelastte de vader zijn. zoon hem te verlaten en hem nooit weder onder de oogen te komen. Verschrikt over de uitwerking van zijn weerspan nigheid, wierp de zoon zich voor den vader neder en smeekte om verge ving. Maar deze was te veel opge wonden. Hij stiet hem met den voet van zich af en herhaalde het bevel dat hem verbande. De zoon ging heen en werd niet meer in Bellecourhouse gezien. Waarheen hij zich begeven had, ja, of hij nog wel in leven was, kon niemand 'zeggen. Hij was en bleef weg. jarenlang bleef de wrok des vaders onverzwakt voortduren. Het viel hem oneindig moeilijk hem te vergeven. Hij verkeerde in den waan, dat tie zoon zich met berekend overleg tegen hem verzet had. Dat deze enkel uit jeugdige lichtzinnigheid en door valsch eergevoel gedreven zoo gehandeld had, kwam hem niet in de gedachte. (Wordt vervolgd) 1 Tweede Blad. De stem van Indiê. Duidelijk. steeds duidelijker klinkt ze op. Eeuwen lang heelt ze gezwegen, al thans werd ze niet gehoord in ae- tieiland. Neen. we weten het wet, schrijvers ais Multatuh hebben geen waarneid geschreven, de Javaan werd - n wordt niet mishande d. Maar toch... heeft men niet eeuwen lang gedaan, ii sof de Javaan, de Inlander niet be stond, heeft men niet eeuwen lang in Indië de zaken ja vooral de zaken! geregeld, alsof er geen volk was van tientallen nulliocuea. mensclieu nvt een onsterfelijke ziel- Men sprak wei van een voik van veertig millioen zicicn, doch wie dacht hierbij aan de werkelijke bet-eekenis. de eindeloozo beteekenis van dal woord, wat men gebruikte om een getal aan te dui ven. „Men", dat is hier de Nederland- sc'ae gemeenschap, de Nederlanders! a.s voik. Want we weten het er zijn iu al die eeuwen steeds enkelen geweest, die anders hebben gedaan.. Maar wc weten ook. hoe de Node» land schc gemeenschap de stem dier enke len heeft gesmoord, het werk d:er enkelen heeft onder Jen voet geloo- pen, terwijl de zwaar geladen zakken met Indische rijkdommen werden weg gedragen. Sinds het Qogenblik, dat de roem ruchte mannen der „Vereenigde Oost- Indische Compagnie" het apostel-werk van FTanciscus Xaverius vernietigden dat was drie eeuwen terug tot op de t.jdcn, dat het stelsel was ,<om alle hervormingen te toetsen aan de behoeften tier Nederlandsclie schat kist" dat is nog geen vijftig jaar 'V-leden, is er in Indië veel en hard werkt.... ten bate van de Neder- tandsche geine nv.lvtp. /oker. we zijn nu een heel eind ver wijderd van den tijd der „batige slo ten" van de Indische begrooting en Nederland neemt nu welwillend het „voogdijschap" waar. Doch de stem van zijn Indische pupil beluisteren, met aandacht, o-ok al klinkt ze zwak, doet het dat? 'Ik lees zoo juist, dat de Minfctter van Koloniën in tEe Memorie van Ant woord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer schrijft-, „Over het ge heel genomen acht de Regeering den politieleen toestand in Indië gunstig. Wel. blijmoedig optimisme is lieden ten dage te schaarsch om niet op hoogen prijs gesteld te worden. Maar ik zou met meer genoegen kunnen geluisterd hebben naar die jgunst'ge" uitspraak, indien, uitgesto ten ware, dat bij deze beoordeeling het criterium vooral gezocht is in de vei ligheid der Nederlandsclie „belan gen" in Indië. De niet-oonoozele lezer zal weten, wat ik daarmede bedoel. Evenwel, er zijn. verheugende ver schijnselen waar te nemen. Iu 't bijzonder in het Katholieke Kamp. De groots Missie-beweging, zoo krachtig doorgezet over heel Neder- iaud, heeft ook de aandacht gevestigd op dat deel van het wereld-missie gebied, dat aan cLe speciale zorgen van de Nederlandsclie inissttonarissen is toevertrouwd. Priesters en leeken vinden we onvermoeid bezig aan de propaganda voor de zaak onzer Kolo niën. en steeds meer wordt er plaats; ingeruimd voor de behartiging der In dische belangen. Als een belangrijk feit mag ik zeker wel noemen, dat een der besten onder de Ind'sche Katholieken, gelegenheid heeft gekregen om op de Katholieke Sociale Weck te spreken over een In disch onderwerp. Het groote verband, waarin deze verhandeling werd opgenomen, èn het onderwerp, „Solidarisme in Indië'', èn de persoon. Dr. J Schmutzer, hebben dit "feit gemaald tot een van groote beteekenis. De lezer mijner Kronieken, heeft van do rode van Dr. Schmutzer uit de pers verslagen reeds kennis kunnen nemen, ïoedat een bespreking daar van hier over bodig is- En dit te meer, omdat hot me alleen te doen was om den groei der belangstelling vcor Indi ciie aange legenheden te demons'.reerenalthans voor hen, die het nog noodig hebben dit gedemonstreerd te krijgen. En helaas, dat zijn er nog velen on der ons, Katholieken. En het blijft waar, dat allen moeten worden gewonnen voor do Indische zaak. Enkele dagen geloden werd ons in de pers de stichting gemeld van het co mité „Nieuw Indië", hetwelk zied ten doel stelt: „de VolksverLegenwoordiging telkens wanneer Indi che vraagstukken hiertoe aanleiding geven." Ook hier zijn het verband, de naam van het comité en de personen, die daarin zitting hebben genomen, veelzeg gend. Veelzeggend, vooral om hetgeen niet is uitgesproken. Want de heeren mogen nu wel ver klaren, dat het hun te doen is om de „bevordering van de sn.lie ontwikkeling van Indië in democratische richting" maar dan valt het toch op, dat de in het comité opgenomen personen naar hun politieke gezindheid ingedeeld kunnen worden bii de „linksche" partijen hier te lande in alle schakeeringen tusschen socialist en liberaal. De heeren zullen natuurlijk niet toegeven willen, dat ze daarmede allerminst een „democrati sche" scheidingslijn tusschen hen en de andoren hebben getrokken, en nog min der, dat de voorlichting, die van hun groepje moet komen, noodzakelijkerwijs éénzijdig, en sterk eenzijdig moet zijn, en we zullen ook niets, ook niot het allerminste doen, om hen tot andere ge dachten te brengen. Maar het optreden van dit gemengd ensemble strekke ons tot waarschuwing. Tot waarschuwing om te zorgen, dat Nederlanders behoorlijk Katholieke, dus algemeene voorliohting krijgen over In dische aangelegenheden. Tot waarschuwing ook, om onze actie ten bate van Indië niet te doen ver slappen, doch met steeds toenemendo kracht te gaan voeren. De Katholieken in Nederland zijn be ter in staat dan anderen om te geven wat Indië en Indië's volk noodig heeft. Daar is vooreerst eene negatieve re den. De „Zakelijke" belangen, die zij in Indië hebben, zijn niot groot, deze zijn althans in vergelijking met die van an deren zoo gering, dat zij' veel meer dan deze anderen, onbevooroordeeld kunnen staan tegenover de ontwikkeling van In dië in oigen richting. Doch daarnevens zijn de Katholieken het mooie woord is, meen ik, van Leon Blois geestelijke millionaire, en kunnen méér dan wie ook, uit hun overvloed afstaan aan het Indische volk, dat nog zoo ontzettend behoeftig is. Zij kunnen zoo ontzaggelijk veel doen, als zij het willen. Als zij het allen willen! Zullen zij datluisteren naar de stem van Indië? S. Het Fransche vlootvoorstel. Naar verluidt behelzen de instructies, die de Fransche delegatie Maandag uit Parijs heeft ontvangen, het volgende: Ten eerste: Sarraut wordt verzocht, de Amerikaanse he regeering ten aanzien der Fransche vloottoewijzing zoo ver mogelijk als niet de Franscho belangen strookt te gemoet te komen. Ten tweede: dat indien een laag percen tage groote schepen wordt aanvaard, daar uit. Zij geloofde het niet, zij vreesde iets anders, want zij is zeer ijverzuch tig. Ik smeekte, ik dreigde. Het baatte niets. Tijdens de reis die ik ondernam, om de navorschingen der politie op een valsch spoor te brengen, deed zij het verdwijnen. Waarheen, kon ik onmogelijk van haar te weten komen. Liever had zij zich door mij laten worgen. Het eenige wat zij ant woordde was: „Het is in goede han den." Zoodra het mij mogelijk was, deed ik onderzoek naar het kind, maar tot heden tevergeefs. Ook vrees ik, dat, wanneer ik teruggekeerd ben, al mijne moeite vruchteloos zal zijn." voor een evenredig hooger percentage iluik- booten en andere kleine schepen in de plaats dient te komen, zonder dat definitie ve cijfers in liet bericht worden genoemd. De instructie geeft geen aanwijzingen voor een vastbepaalde gedragslijn. Veel wordt aan Sarraut's oordeel overgelaten, terwijl veel zal afhangen van den loop zijner be sprekingen met Hughes. Geheimzinniglieid blijft intusschen heerschen ten aanzien van het Fransche standpunt. Algemeene zittingen. Naar verluidt zullen deze week een of twee algemeene zittingen plaats hebben. De eerste zal waarschijnlijk heden worden ge houden, waarin de Britten de duikboot- kwestie ter sprake zullen brengen. Lord Lee zal de Britsche redenen voor de afschaffing va., dit wapen uiteenzetten. Britsche krin gen blijven van meening, dat één der doe len der conferentie niet wordt bereikt, in dien de duikboot als aanvalswapen niet wordt afgeschaft, of aanzienlijk beperkt. De ontwapeningsconferentie weerspie gelt zich in nieuwe dollars, die aan een kant het gewone hoofd van de vrijheid too- nen, aan den anderen kant een olijftak dra- genden arend op een gebroken zwaard met het woord „Peace" en op den achtergrond de stralen van de opgaande zon, aldus een nieuw tijdperk symboliseerend. China en de 21 elschen. Onder de verklaring naar waarheid Chi na le vertegenwoordigen, ondanks het af treden van het kabinet te Peking, gaf de Chineesche delegatie een mededceling uit, waarin zij zegt dat tenzij Japans 21 cischen aan China geschrapt worden, de beginselen door de conferentie te Washington aange nomen, niet meer zullen zijn dan een vodje papier. De bijzondere correspondent van Havas te Londen loochent het Engelsche couran ten-bericht, dat het in de bedoeling zou lig gen, een drievoudig verbond te stichten tus schen Frankrijk, Engeland en Dnitschland, daar Briand en Lloyd George volstrekt niet van plan zijn te spreken met de vertegen woordigers van Duilschiund, thans te Lon den. Hoe dit zij, het denkbeeld van een nau wer Fransch-Engelsch bondgenootschap zit in de lucht en het is van het hoogste be lang toe te zien of het verwezenlijkt zal kunnen worden. Opgemerkt dient te wor den, dat in Frankrijk vooral van rechtsche zijde, maar toch vandaar niet alleen, ge zegd wordt, dat men in een dergelijk bond genootschap niet als een panacee mag ge- iooven, omdat Engeland eventueel Frank rijk helpen zal, als het daarin eigen belang ziet en niet helpen zal als het dat niet ziet, onafhankelijk van papier en tractaten. Rechts ziet men daarin een grond om vooral voorzichtig le zijn met de concessies op het stuk van ontwapening. Volgens Millet in de „Petit Parisien", die van officieele zijde zeer goed ingelicht pleegt te zijn, zou het Engelsche program ma in hoofdzaak het volgende zijn: Ten eer ste reparaties. Engeland wil radicale her ziening van het probleem waarbij de Duit- sche schuld alleen zou blijven bestaan voor zoover betreft het herstel van verwoeste gebieden. Engeland zou dan zijn geheele vordering laten vallen. Dientengevolge zou Frankrijk de prioriteit krijgen, welke het vraagt. Ten tweede: beperking der bewape ningen, verkregen ten gevolge van het ver drag, waarbij niet alleen Frankrijk en En geland, maar ook Duilschland en eventueel Italië zouden zijn aangesloten. Die zouden vooral neutraliteit van het Rijngebied moe ten garandeeren, heigeen tengevolge zou hebben, dat Frankrijk zoo spoedig mogelijk de bezetting van den linker-Rijnoever be ëindigde. Ten derde: herstel van den vrede in het nabije Oosten. Hiervoor zou Enge land bemiddeling voorstellen op de basis van bescherming der Christelijke minderhe den in Klein-Azië, met name Smyrna, dat een regime zou krijgen in het genre van Dantzig. Over dit speciale onderdeel zouden Fran sche, Engelsche en Italiaansche ministers van Buitenlandschc zaken in het begin van Januari te Parijs komen vergaderen. I en vierde: hervatting der betrekkingen niet Rusland wanneer de Sovjetregeering^ ie oude schulden erkent en verdere waaroor gen geelt om als behoorlijke regeering le willen optreden. Dit zou dan moeten leiden tot hulp aan Ruskind om zich veer op le befien. Frankrijk zou niet ongeneigd zijn op alles in te gaan, maar wil al deze vraag stukken niet tegelijk behandelen en begin nen met dat van hel I'rail soli -Engel sell e bondgenootschap. Havas seint verder uit Londen: In den loop van de eerste, bijzonder hartelijke, gesprekken, uitte Lloyd George tegenover Briand het verlangen naar ©en zoo nauw mogelijke samenwerking tusscihen Frank rijk en Engeland voor het economisch her stel vam de wereld en de regeling van a"e ihatngende vraagstukken. Briand keurde dW gocd, daar Lij sinds lung bereid was lol zulk een samenwerking. Briand deelde aan Reuter mode, dat ten aanzien van de viootbewapening Frankrijk nooit zou concarreeren in den bouw van groote schepen, d.w.z. de offensieve bewa pening. Frankrijk wilde aitieen voldoende licfblere schepen hebben voor de verdedi ging van de kust en de koloniale verbin dingen. Louoheur deekleaiede, dat Horne en hij den toestand onderzocht hadden in ver band met Duitsohland's jongste nota. Draadloos wordt o.in. uit Londen ge meld, dat de gedaohtenwisseiing Maandag een algemeen karakter droeg en Bop over de hangende vraagstukken in de Engelsoh- Fransohe betrekkingen en het herstelpro. bloem. Deze laatste aangelegenheid is in banden gesteld van de financieel© deskun digen van beide gealli<*»4en, die rappor ten zuilen opstellen ter voorlegging aan de premiers, waarna dezen waarschijnlijk zullen beraadslagen over het aan Duitsoh- land le geven antwoord op zijn verzoek aangaande een moratorium. De nadruk wordt erop gelegd, dat in quaeslies, waar. bij alle geallieerden betrokken zijn geen definitieve besluiten kunnen worden geno men. De beteekenis van de conferentie ligt in ©en algemeene uitwisseling van de Fran- sdhe en Engelsche meeningen ais inleiding tol ©en plenaire zitting van den oppersten raad. Volgens de „Daily Chron." heeft Lloyd George liet gehad over zijn geliefkoosd denkbeeld om te komen tot regeling van de zaken op ©en breeden grondslag ter be vordering van den vrede en de reconstruc tie van Europa. Het blad verzekert, dat de onderhandelaars doende zijn een zelfden arbeid voor Europa in te leiden als Was hington verricht voor de Zuidzee. Over de zitling van gisteren is het vol gende communiqué uitgegeven: De conferentie duurde van twaalf tot één. Een onderzoek werd ingesteld naar den stand van 't reparatieprobloem aan de hand van den toestand in Duilschland en de hulpbronnen, die het heeft om aan zijn verplichtingen te voldoen. Ook is er ge sproken over de middelen tot het verbete ren van den algemeenen eoonomischen toestand van Europa. De conferentie is verdaagd tot Woensdag rif uur. De beraadslaging aan het Dail Eireann. In de Maandag gehouden- vergadering van het Dail Eireann stelde Stack (Sinn Fein minister van binnenlandsche zaken) de verwerping van het verdrag voor, waarin hij gesteund werd door graaf Plun ked. Ballon, een der gevolmachtigden, ver wekte sensatie door te zeggen, dat hij als mede Gavan Duffy tegen onderteekening waren, maar dal Lloyd George een ultima tum had gesteld, waarbij hij de teekening der overeenkomst door alle gedelegeerden vóór een zeker uur oischte of anders on middellijk oorlog. Gavan Duffy durfde zulk een verantwoordelijkheid niet aan vaarden en toekende deswege. Hij hield zich nu aan zijn handteekening door de ratificatie aan te bevelen. De Duitsohe Rijksdag heeft een wetsont werp aangenomen, waarin het mogelijk word gemaakt korte vrijheidsstraffen be ueden drie maanden, te veranderen in geldstraffen. De communisten hadden voorgesteld alJc straffen tot drie maanden algemeen le wijzigen in vrijheidsstraffen, hetgeen de minister van justitie en de meerderheid van den Rijksdag niet wilden, ©midal mis daden, begaan in nood of ziekelijke op winding, niet op één lijn gesteld mogen worden met gewonen diefstal of mishande ling. Anders zou het gevolg zijn, dat voor de latste categorie steeds straffen werden opgelegd zwaarder dan drie maanden. De minister van justitie vermoedde, dat drie kwart der vonnissen beneden drie maanden verzacht zouden worden tol boe len, waardoor er ruimte zou komen in de gevangenissen, hetgeen zeer gewenscht is, omdat de strafrechtspleging nu aanzienlijk te lijden heeft onder overvulling der ge vangenissen. HET HUWELIJK VAN PRINSES MARY. Uit betrouwbare bron wordt gemeld, dat prinses Mary in de laatste week van Februari in de abdij van Westminster in het huwelijk zal treden. DE TOESTAND IN BRITSCH-INDIë. In_ den politieleen toestand van Britsch- Iivdië is volgens een Reutertelcgram uit Calcutta een belangrijke wending geko men, doordat de onderkoning, Lord Rea ding, erin heeft toegestemd op 21 Decem ber een deputatie te ontvangen van de vertegenwoordigers -der provincies, die aandringen op dc wenschelijkhekl ceuer conferentie. Men gelooft, dal Ghandi deze conferentie zal bijwonen. Vijftien vooraanstaande non-coope- rators in de Vereenigde Provinciën, waaronder personen, die een functie be- kleeden bij liet Indische Nationale Con gres en de Kalifaatbeweging, zijn veroor deeld tot van zes tot achtten maanden ge vangenisstraf wegens deelneming aan het bestuur van onwettige vereenigingen. De laatste trein in dit jaar. met krijgsgevangenen uit Rusland is met 388 personen, waaronder 111 vrouwen en 58 kinderen, te München aangekomen. Deze menschen kwamen hoofdzakelijk uil Ti- fiis, Bakoe en de overigen uil Kaukasus, Odessa en Konstantinopel. Zij vertelden, dat in Rusland een pond zwart brood reeds 9000 roebel kost en dat er alleen tusschen St. Petersburg cn Moskou ge regeld verkeer beslaat. De prijs voor een plaatskaart over dezen afstand bedraagt 25.000 roebel. Het gebrek aan brandstof heeft de afmetingen van een catastrofe aangenomen. In het gebied van Wilna moeten reeds 20, volgens anderen 40 millioen menschen verhongerd zijn. Een telegram uit Moskou luidt, dat Narikes, een gevolmachtigde van het Scvjet-Gouvernement, te Charbin is aan gekomen op zijn doorreis naar Peking, teneinde handelsbetrekkingen aan te knoopen met de Chineesche regeering. Dezer dagen werden te Weenen een drietal koop'Kde" gevangen genomen, die op het punt stonden naar het buitenland tc vertrékken. Zij waren in het bezit van groote bedragen Oostenrijksche kronen, te zamen voor okl millioen, die^zij over de grens wilden smokkelen. De Beiersche regeering heeft wegens den slechten cconomischen tostand tot een beperking van de carnavalsvermake lijkheden besloten. Of de pret er minder om zal zijn, dient afgewacht. In Baden gaat de overheid drastischer te werk- Daar is het hccle carnaval verboden. Van de 63 Duitschers die de Fran- sclien neg te Avignon krijgsgevangen houden, zijn 23 begenadigd. In gevan genschap blijven nog 40. De tet de intellectueelen in de partij be- hoorende sociaal-democraat Ivuyper wijst er op in een polemiek met den socialist Zirertbroek. in „Het Volk", dat de intellec tueelen met hun cultureeJe behoeften reeds een financieel tekort voelen, ook zonder dat zij zich maar iels gunnen van de grovere genietingen, die bij vele proleta riërs (en anderen) de geesten veel inecr in beklag nemen. En snerpend zogt hij, dat dc sociaal democratische actie en de socialisatie niet mag gebouwd worden op liet uiterste idea lisme, „'dat nu eenmaal zeldzaam is. ook bij de menschen met grootere canaciteiten en met het minst, naar eigen ervaring, in kringen van lieden, die den mond vol heb ben van idealisme." Merkwaardig is ook de verklaring van Kuyper. dat de sympathie voor de sociaal democratische beweging is verzwakt, nu de meesten der intellectueelen de laatste jaren stéék in reëel inkomen zijn achteruitge gaan en velen thans minder verdienen dan oen opperman, metselaar of stukadoor. Alles wat bij zegt, kan onderschreven worden, zegt het „Hsgzm." „Maar ook alles wat hij zegt is een aan klacht legen de xooiaal-deinocratisdhe partij, waar men de meniscben in de val- sdhc leer der volkomen gelijkheid hoeft op gevoed, hen tol afgunst heeft opge kweekt en hum wijs gemaakt, dat de over. winning van hot socialisme beteekende bet neerhalen van al wat boven de massa uit steekt tot het peil van de massa. De heer Kuyper doet een goed, maar tevens een ©enigszins gedurfd werk met hiertegen op te komen, want hij tast oen der grondpijlers van het socialistisch ge bouw aan, in dezen zin althans dat de leuze: allen gelijk cn allen evenveel, voor zeer veten een der grootste aantrekkelijk heden van bet socialisme was." Is er, als deze aantrekkelijkheid wegvalt, voor velen nog wel reden socialist te blijven of te worden? TEGEN HET ROOKEN DOOR KINDEREN. Het hoofdbestuur van het Ned. Ond. Genootschap heeft in aansluiting met ge lijkluidende adressen van de Tucht-Unke, van den B. v. N. O. en van den Bend ter behartiging van de belangen van het Kind, den minister van justitie verzocht, een wet legen het rooken van kinderen ia» het leven te roepen. EEN NIEUWE „BRANDARIS* De stichting „Hulp na Onderzoek" heeft aan de N. en Z.-HoU. Reddiingmpij., te Amsterdam, naar de Tel. meldt, een meier- reddingboot aangeboden, ter vervanging van de verloren gegane „Brandaris''. Dit sOhfil terende aanbod is dankbaar aanvaard. De nieuwe boot. waarvoor hel ontwerp thans gemaakt wordt, zal, in overeenstem ming met den wensoli van de stichting „Hulp na Onderzoek" den naam „Bran daris" dragen. Het radio-station. Het groote radio station nabij Kootwijk (Veluwel begint de voltooiing te naderen. Met den bouw van de transfonnateur-oentraie wordt than# aangevangen. HET VREEMDELINGEN KAMP HARDERWIJK. Vóór einde November, schrijft de „N. R Ct.", waren er geruimen tijd twee personen in dit kamp en eind November was er niemand meer. Niettegenstaande bestaat het personeel van dit kamp nog steeds uit: een depót-commandant, den gep. g .neraal Schotman; 1 luitenant, 7 onderoffi cieren en 1 korporaal-keukenmee-Ter gedetacheerd van het leger; 6 onder officieren en 40 soldaten en korpo raals. bewakingsdctachement; 5 onder officieren en 6 soldaten, militaire po litie; en 1 administrateur, 1 machi nist en 2 stokers, burgerpersoneel. Een vijfvoudig verdrag. De correspondent van de „Morning- post" te Washington zegt, dat een vijf voudig verdrag tusschen Brltt mnië, Ame rika, Frankrijk, Japan en Nederland zal worden gesloten volgens de beginselen van het viervoudig verdrag. Of, indien dit gemakkelijker mocht zijn, zullen de Nederlandsche belangen worden be lichaamd in een verdrag betreffende Chi na, dat door allo mogendheden ter con ferentie moet worden geteekend. DB INDISCHE LEENING IN AMERIKA. Ongunstige ontvangst in de afdeel'ngen. Het wetsontwerp tot het plaatsen van oen Indische leening in Amerika is volgens do „Tel." in de afdeelingen der Tweede Kamer vrij ongunstig ont vangen. Vermoedelijk wordt het ontwerp reeds overmorgen in het openbaar be handeld. Levensmiddelen naar Rusland. Het eerste schip met levensmiddel- n voor Rusland vertrekt 28 Decern' er van Rot terdam naar Riga. Binnenkort vertrekt een tweede schip. Regeeringsinmening niet noodzakelijk. De Nederlands?he Tuin' ouwraad acht de inmenging van den wetgever in den arbeidsduur voor don Ned. Tuinbouw niet noodzakelijk. Bezuiniging bij de Posteryen. De directeur-generaal der posterijen en tele grafie heeft, naar de „N. R. Cl." meldt, den volgenden brief gerient aan hot personeel: „Het is de wénsch der regeering, dat overal, waar dit goedschiks mogelijk is, krachtige maatregelen worden genomen, om tot vermindering van rijksuitgaven te geraken. Dit geldt uiteraard ook voor ons bedrijf. Afgescheiden daarvan, moet het niet onmogelijk geacht worden, dat in den loop der tijden hier en daar mis standen of omslachtige regelingen zijn in geslopen of ounoodige voorschriften zijn gegeven, dan wel statistieken zijn inge steld, die zonder het belang van dec. dienst of van het personeel te schaden opgeheven, vereenvoudigd of uitge schakeld kunuen worden. Ten eindo daaromtrent zooveel moge lijk zekerheid te verkrijgen, heb ik do eer, u uit to noodigen, met bekwamen spoed uw meening kenbaar te u. n, betreffende mogelijk geachte maatrege len of vereenvoudigingen, welke tot het beoogdo doel zouden kunnen leiden."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 5