CONCURREEREN KERK EN SCHOOL LEGER EN VLOOT. L&HDD0UW BI ÏSSSÖHERU. Nieuwe Haarlemsche Courant KUN$T~EN~i(ENNiS. ORDE EN ARBEID* GEMENGD NIEUWS. KORTE BERICHTEN. VERKEER EN POSTERIJEN. Telefoonverbinding Londen Amsterdam. 4 TWEEDE KAMER. f De Kerkelijke Kalender. wil zeggen, tegen denzelfden prijs, dien een ander voor zijn artikel vraagt, een beter, d.w.z. een waardevoller artikel te leveren. Overtuig en BEWIJS HET PUPLIEK DAT UW ARTIKEL HET BESTE SS voor den prijs dien ge er voor vraagt. De heeft een zeer ruime verspreiding. DEN ZOETWATERVISCHSTAND. UIT BOEK EN BLAD. Het conflict in de Metaal-industrie. EEN VERLIES VOOR VEERE. Over de geslaagde telefoonverbinding tus- schen Nederland en Engeland, waarover we Dinsdag berichtten, wordt d.d. 18 dezer uit Londen aan het N. v. d. D., dat al meer dan 10 of 12 jaar, de Hollandsche Kamer van Koophandel te Londen op dat aanbeeld heeft gehammerd; we moeten een tele foonverbinding met Nederland hebben, het is le gek, dat men wel met België spreken kan, maar niet met Holland. En al die tien of twaalf jaar zeiden de autoriteiten, dat het niet ging, dat er on- ovcrkomenlijke bezwaren waren om de breede zee van Harwich naar den Hoek of van Margate naar Vlissingen te over spannen met een kabel, technische bezwa ren, geldelijke bezwaren, telkens weer nieuwe moeilijkheden, immer nul op het rekest. Voor den handel is de telefoon van on. berekenbaar nut. Telegrammen vergen een antwoord, dal aanleiding kan geven tot •neer telegram wisseling: een zeer gebrek kige vorm van gesprek, en zeer kostbaar, nu elk woord per telegram tusschen beide Janden evenveel kost als een brief vóór den oorlog deed: 12y2 cent. Een telefoon gesprek telt evenveel vragen en antwoor den ais men in drie minuten kan compri- meeren, bespaart geld en, wat belangrijker is, uren tijds. Het verwezenlijken van dat ideaal is door een vernuftige vinding van de Mar coni-Company een kwestie van tijd gewor den. We hebben reeds met Amsterdam ge sproken en het eisclit nog maar de per- fccl-ionneering van de landlijmen in Enge land en in Nederland om de mogelijkheid van een internationaal gesprek t« brengen binnen het bereik van een lader die bij 't telefoonnet in Nederland en in Engeland is aangesloten. De vinding komt in het kort hierop neer; Van Londen tot Southwold (via Lowestoft) gaat de stem langs den gewo nen draad, wordt daar overgebracht naar het draadloos-telefoonstation der Merconi- maatsohappij, gaat door de ether naar Zand voort, wordt er weder automatisch op de lijn gebracht en naar Amsterdam ge. voerd. Wel wordt èn in Southwold en in Zandvoort de stem automatisch versterkt, maar toch kan nu nog, door de onvol doende verbindingen le land, het spreken alleen plaats hebben van een bepaald punt in Londen (Marconi House) naar een be paald punt in Nederland en den nog on- dere gunstige atmosferische en andere om. handigheden. De Marconi Company heeft nu duidelijk aangetoond, dat telefonische verbindin gen, zeifs daar waar het leggen van een kabel onmogelijk is, toch kunnen worden tot stand gebracht en zelfs al is het even •weinig waarschijnlijk dat de „draadlooze" telefoon de plaats van het oudere stelsel zal innemen als b.v. het luchtschip, die van den trein, is door Marconi tusschen Londen en Amsterdam althans bereikt, wat voorheen illusie leek. BELGIë S VERHOUDING TOT NEDERLAND. In de verklaring van de Belgische regee ring aan Kamer en Senaat zal. naar uit Brussel aan de N. R. Ct. wordt geseind, ook de verhouding van België lot Neder land wor<len besproken. De thans reeds opgeslelode verklaring constateert, dat de betrekkingen tusschen de beide landen thans veel minder gespannen zijn. Zij rich, ten zich naar economische doeleinden, dde voor Nederland en België vruchtdragend zullen zijn. De regeering spreekt den wensch uit, eerlang de besprekingen met Nederland Ie kunnen hervatten, teneinde roet deze bevriende natie een bevredigende oplossing te vinden van de hangende ge schillen. R.-K. JEUGDORGANISATIE. Dezer dagen heeft de Dioe. Commissie voor de R.-K. Jeugdorganisatie in 't Bis dom Haarlem met de plaatselijke Jeugd commissies en de sociale organisaties haar jaarverslag le 's-Gravenhage gehouden. Voorzitter was de Weleerw. rector J. Mol. Ier. Aan het jaarverslag van de adjunct-se cretaresse, mej. E. Penn, zij ontleend, dal in het afgeloopen jaar 13 vergaderingen werden gehouden. Uit bet jaarverslag bleek voorts, dat door de Diocesane Jeugd-com. missie zeer veel werk is verzet, tal van be sprekingen werden gehouden en vereschil- Jende leidraden werden ontworpen. De voorzitter dankte mej. Penn voor het veie werk door haar in hel afgeloopen jaar voor de diocesane jeugdcommissie ver richt. Uit het jaarverslag van den penning meester, den WeiEerw. Pater O. Potlen O. K. M„ bleek, dat de ontvangsten hebben bedragen 1070,05)4 en de uitgaven 703,3114. zoodat er een batig saldo is van 360.71)4. Als canliidaten voor hetbestuur zullen aan Z. D. H. den Bisschop worden voorgedra gen de aftredende bestuursleden, rector Jansen, Pater Potten en de heer Bcrtels en als legencandddaten kapelaan te Meij, Pa ter v. d. Bosch en de heer Steens. PORTVRIJDOM. De motie van den heer v. Beresteyn betreffende de afschaffing van den port vrijdom en het toestaan van de daarvoor benoodigtlc bedragen op de Slaatsbegroo- ting is Dinsdagmiddag door de Tweede Ka mer met 47 tegen 19 stemmen verworpen. NIET MEER GANGBARE ZILVERBONS. De aandacht van het publiek wordt er op gevestigd, dat einde dezer maand de ge legenheid lot inwisseling van de navolgende zilverbons is vervallen: a. de ingetrokken zilverfcons van f 1. en T 2.50 (beide oude vorm) en van 5. b. de ingetrokken zilverbons van f 2.50 cn f 1.-—, aangeduid als zilverbons van de cersie soort. Naar men mededeelt ligt het in de be doeling van den Minister de gelegenheid tot inwisseling niet weder open te stellen. Van 1 Januari 1922 zullen dus nog slechts gangbaar zijn de zilverbons van f 2.50 van het laatste model met het medaillon aan de voorzijde links, inhoudende „2.50" en de zilverbons a f 1.van het laatste model met de beeltenis van de Koningin aan dc voorzijde, terwijl dan alle oude zilverbons zijn vervallen. Georganiseerd overleg. Tot voorzitter der centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenaarszaken is benoemd Mr. S. de Vries Czn., oud-minister van Fi nanciën. Vergadering van Vinsdag 20 Dec. Aan dc orde is de Indische begrooting. nadat een voorstel-DRESSELHUYS V. B.. om die begrooting te behandelen na nets» Kerstreces is verworpen met 34 tegen 22 stemmen. De heer DE MURALT, V. B., valt de lei ding der overheidsbedrijven in Indië aan; talrijke fouten dier leiding zijn oorzaak dat de staatsbedrijven niet de voordeden ople veren, die ze zouden kunnen opbrengen. Spr. stelt in het vooruitzicht de indiening van amendementen ter vermindering der uitgaven met de bedragen welke hij ver moedt dat de inkomsten beneden de raming zullen blijven. Hij dringt aan op bezuini ging- Spr. bepleit instelling van een college van behoud voor de Indische bedrijven. Hij verklaart zich tegen den bouw van een spoorlijn op Zuid-Su;natra. De heer SANNES, S. D. A. P. hoopt, dat de regeering een welwillende houding zal aannemen tegenover den oplevenden vrij heidszin der Indische bevolking. Spr. dringt aan op krachtige bevordering der volks ontwikkeling. Na de pauze wordt de motie-Beresteijn inzake uitstel van de afschaffing van port vrijdom verworpen met 47 tegen 19 stem men. Indische begrooting. De beer SANNES zet zijn rede voort. Hij protesteert tegen het terugkomen van de petroleumbelasling in het belang van het grootkapitaal. De heer GERRETSON, C.H., dringt aan op meer steun voor de zending. Hij komt op tegen de scherpe critiek geoefend op het beleid van den Minïsted van Kolo niën. De heer DRESSELHUYS betreurt dat er zoo weinig tijd is voor de behandeling van deze gewichtige begrooting. Hij ver baast zich over het volharden van den Gouverneur-Generaal bij de winstaandeel- kassen, terwijl de minister zich daartegen verklaard heeft. Spreker levert critiek op de belaslingpolitiek en op het uitblijven van voldoende bezuiniging. De regeering en de fiscus hebben een onjuisten kijlk op het economische leven. De suikerbelastiug bijv. is uit een oogpunt van rechtszeker heid onaannemelijk. Het „Centr." verneemt uit Some: „Sinds eepigen tijd gaan er te Rome geruchten, dat het volgend jaar hier ter stede een Congres zal plaats heb ben, onder voorzitterschap van Z.Em. Kardinaal Mercier, ter herziening van den kerkdijken kalender. Bij die ge legenheid zou dan tevens een vaste da tum worden bepaald voor het Paasch- feest en de andere thans wisselende feesten." Z.EM. KARDINAAL VAN ROSSUM. Z.Em .Kardinaal van Rossum is, volgens ./le Tijd", tot Beschermheer benoemd van de kloosterlingen mis sionarissen van Marianhill (Z.-Afrika). Caoalerie-garnizoenen. Het „Cava- lcristiscih Tijdschrift" bepleit het behoud der garnizoenen Deventer en Zutphen, legering te Amersfoort van drie escadrons en detachement ten Den Haag vazi één. Het 4e reg. huzaren is hel «enige regi ment met «en groot en goed oefenterrein, •terwijl de garnizoenen Deventer en Zutplhcn bekte nog over ©en kMn terrein bij de kazernes beschikken. Verder hebben de omstreken ©en uitstekenden bodem met prachtige zandwegen naar alle kanten. Om van Den Haag en Amsterdam maar niet te spreken zegt het blad heeft Tilburg oen slecht oefenterrein en Breda om zoo te zeggen in het geheel geen. Alle terreinen in Brabant zijn drassig en de zandwegen de helft van het jaar onbruikbaar. Militaire vegetariërs. Aan gestrafte militairen, die vegetariërs zijn, en daardoor niet in ue gelegenheid zijn vegetarische spijzen te nuttigen op de wijze, als aange geven zal op hun verzoek, voor zoover zulks mogelijk zal blijken, de bereide plantaar dige levensmiddelen uit de menages wor den verstrekt, vóór dat daaraan dierlijk vet zal zijn toegevoegd. Verlofsregeling. Het is gebleken, dat het bepaalde over het aan (jrroepsperso- neel te verleenen verlof, verschillend op gevat wordt, voo' wat aangaat hot aantel verlofdagen dat genoten mag worden, wan neer het verlof over meerdere perioden verdeeld wordt. Ten einde in dit opzidht eenheid van op vatting te doen ontslaan, zijn in een leger order de volgende wijzigingen aange bracht: „Veertien dagen" te wijzigen in „twee weken of twaalf werkdagen"; „drie weken" „of achttien werkdagen"; een maand" „of vier en twintig werkdagen". Ten aanzien vam andere verloven moet op overeenkomstige wijze gehandeld wor den. De Zaterdag moet hierbij als vollen werk dag berekend worden. Marechaussee-kazernes. Het bestuur van don Noord-Nederl. Neutr. Midden standsbond heeft aan den Minister van Oorlog oen adres gericht, waarin naar aanleiding van do aanbesteding van den bouw cener kazerne voor oen brigado Koninklijko Marechaussees, to Coevorden wordt verzocht, de bouwplannen van alle marechaussee-kazernes, welko uitvoering door geen enkele dringende roden ge rechtvaardigd blijkt, voorgoed op te ge ven. 1 WATERLANDSCHE PLUIMVEE- FOKVEREENIGING. Het Besluur van de „Waterlandsche Pluimvee Fokvereeniging" heeft een com missie benoemd, die de mogelijkheid zal onderzoeken of er verbetering in den water toestand te Volendam kan worden aangebracht. De eendenhonders zullen worden aangezocht met de Commissie over deze aangelegenheid te conferecrcn. Algemeen was men van gevoelen, dat de vogelzickle niet de oorzaak was van het slechte water. Te Volendam, Landsmeer en Oostzaan is de vogelziekte erger ge weest, en eischte meer slachtoffers op die plaatsen waar frisch water was, dan in de onmiddellijke omgeving of in 't slech te water. Als oorzaak dat 't water te Vo lendam zoo vervuilde, meende het be sluur, dat dit was de te groote opeenho ping van de eendenkooien. De eenden houders moesten meer gebruik maken van Norton- of putwater. Dat de vogelziekte, evenals de tongblaar bij het vee, telkens terug zou komen, werd zeer waarschijn- lijk geacht. Maarversch zeewater in den Polder te laten voor de eenden, is de dood van het veel RUNDVEEFOKVEREENIGINGEN. De Provinciale Bond van Rundveefok- vereenigingen in Noord-Holland hield Maandag te Hoorn zijn 36ste algemeene vergadering, onder voorzitterschap van den heer P. Stapel Cz. uit Hoogcarspel. De secretaris, de heer E. Koster Dz. uit Berkhout, deelde mede dat de reke ning van den derden Centralen Fofvee- dag, van wege den Bond 13 September j.I. te Alkmaar gehouden, sluit met een zeer belangrijk tekort, wat gerekend kan wor den op een bedrag van minstens 2.50 per lid-veefokker. Het bestuur besloot om dit bedrag te innen en mocht dit onverhoopt niet vol doende zijn, het restant te betalen uit de gewone kasmiddelen. Tot lid van de commissie voor coöpe ratieven aankoop werd herbenoemd de heer E. Koster, terwijl de heer Jn. Blaauwboer Kzn.. Barsingerhorn, als af gevaardigde werd benoemd voor het dienstjaar 1922 voor het Kon. Ned. Land- bouwcomité. De heer K. de Vink, districtsveearts te Alkmaar, hield oen inleiding over de be strijding van tuberculose onder het rund vee. De begrooting 1922 werd na eenige be sprekingen vastgesteld op 1445. Een voorstel van de afdeeling Oostwoud om de centrale stierenkeuringen dit jaar te Hoorn te houden werd met 19 tegen 17 stemmen aangenomen. Voor een bestuursvoorstel, om als plaats van vestiging Alkmaar aan te wijzen in plaats van Hoorn, omdat in eerstgenoem de stad ook het kantoor van den bond in het Landbouwhuis gevestigd is, kon het vereischte stemmenaantal niet worden verkregen. KIPPENLUIS OF VOGELMIJT. Des nachts krijgen de kippen, wanneer de beesten een6 heerlijk den-ken te rusten, bezoek van deze kleine kwelgeesten. Hee- le legerscharen komen soms op de kippen los. Ze kruipen de kippen bij de poolen op en zuigen zich vol met bloed der die ren. Overdag kan men dc kleine deug nieten volgezogen met bloed vooral aan den onderkant van de zitstokken in reten en barsten vinden. Het spreekt al weer voor zich zelf dat de eierleggerij er on der lijden moet. Als ge zoo'n kip, die na tuurlijk steeds een deel dier kleine plagers met zich meedraagt, gebruikt om te broe den, dan kan zoo'n beest geen oogenblik stil zitten en het breken der broedeieren is het gevolg. Kuikens moeten soms in den strijd met den luis het onderspit delven; zij gaan er van dood. Gelukkig kunnen we die leelijke luis wegkrijgen. Als men tot gewoonte neemt de hokken vooral de zitstokken en leg- nesten, af en toe bijv, eens in de twee maanden te boenen met water waar crco- line door gedaan wordt, zoo blijft men ze wel de baas. Alle luis, die met de creoline in aanraking komt, plaagt vast geen en kele kip meer! Tegelijk met deze schoon maak de witkwast over de wanden van het hok halen; maakt de zuivering vol komen. Nog wil ik hierbij opmerken, dat ge wel meermalen gezien hebt, dat de hoenders zoo lekker in het zand liggen te rollen. Dit doen ze niet uit 't tijdverdrijf, maar het is zooveel als een reinigingsbad, wat de dieren dagelijks nemen. In de leg- nesten en in het nest waar een kip te broeden wordt gezet, moet flink met ta- baksstof worden gestrooid. POGING TOT VERBETERING VAN De afdeeling 's-Gravenhage en omstre ken van de hoofdafdeeling Zoetwatervis- schcrij der Nederlandsche Heidemaat schappij heeft Maandag me>t toestemming van het gemeentebestuur van den Haag in het kanaal van den Haag naar Scheve- ningen een partij tweejarige edelkarpers uitgezet. Deze karpers zijn door de hoofd afdeeling Zoetwalervisscherij ter beschik king gesteld van de afdeeling 's-Graven hage. Dit poten van edele vischsoorten, in het kanaal is een proefneming, welke bij welslagen zal gevolgd worden door het uitzetten van meerdere edele visch soorten in de wateren en in de nabijheid van 's-Gravenhage. Waar de uitgezette karpers de wettelijk aangegeven maat nog niet hebben bereikt, is van politiewege toezegging gedaan dat zal worden toege zien, dat deze jonge visch voorjoopig niet wordt weggevangen. BLOEMBOLLEN IN HET WITTE HUIS TE WASHINGTON. Dc Bond van Bloembolleiihandcla- ren in ons land zond dozen nazomer nan mr. Everwij n, gezant te Washing ton, een verzameling bloembollen ter opplanting in den tuin van het nieuwe gezantschapegebouw. Aangezien deze tuin nog niet voor de beplanting de daarvoor benoodigde ruimte bevatte, is een gedeelte der bollen in het park van het Witte Hui-s geplant naar den. wensch van den president. De heer Harding scheen met deze zending Hollandsche bloembollen nog al ingenomen, getuige de schriftelijke dankbetuiging die onze gezant van hem ontving. EEN WAARSCHUWING VOOR BOSCHBEZITTERS. De directie der Nederlandsche Heide- Maatschappij heeft de volgende waar. c'.vt- wing gericht tot de boschbezitters: Door de langdurige droogte van den zomer 1921 valt over het geheele land in vele jonge dennenbestaadem een meer of minder groote sterfte waar te ne men, vooral daar, waar een rijke heide- vegetatio aanwezig is. Zeer vele van deze gestorven of sterk kwijnende exem plaren zijn thans in sterke mate bezet met de larven van de kleine dennen- snuittor (pis sod es notatus). Deze larven treft men voornamelijk aan op het on dierste gedeelte van den stam in een met zaagsel gevulde uitholling (de z.g. poppenwieg). Mot nadruk meenen wij er dus boschbezitters op te moeten wij zen, dat het van groot belang is èn voor hen èn voor eigenaren van aangrenzen de gronden do noodige maatregelen ter bestrijding van dit Insect te nemen. Het is in verband hiermede noodzakelijk thans ten spoedigste alle doode dennen op te ruimen en te verbranden. Tegen den zomer lenient men ©veneens door uit trekken en verbranden van ziekelijke planten de uitbreiding van deze den- nensnuittor tegen te gaan. EEN CONFLICT IN HET UTRECHT- S0HE MUZIELEVEN. Dezer dagen werd bericht dat de heer Jan van Gilse, dirigent van het Ut- rechtseh Stedelijk Orkest, wegens onge steldheid zijn taak niet kon waarnemen. Deze week werd hij vervangen door zijn voorganger Wouter Hutschenruyter. Van Gilse's ontstentenis zal evenwel van lapgeren duur zijn; immers hier is van nog iets anders sprake dan van een tijdelijke ongesteldheid zonder meer. Het betreft een vrij ingewikkelde kwestie, die feitelijk het heele Utrechtsch mu ziekleven raakt; een kwestie, welke reeds lang broeide, doch eindelijk tot uitbar sting is gekomen. De heer Van Gilse acht zich namelijk sedert geruimen tijd door den muziek criticus van het „Utrechtsch Dagblad" in diens besprekingen behandeld op oen wijze, welke zijns inziens niet vereenig- baar is met begrippen van eerlijken wil tot objectiviteit en van goede trouw. Dit had hem reeds lang gehinderd, tot het vertrek van don heer Pijper naar Italië aan do moeilijkheid een eind maakte. Doch sedert de heer Pijper is terug gekeerd en zijn werkzaamheden aan het „U. D." heeft hervat, zijn de moeilijk heden weer begonnen. Met dit gevolg, dat de heer Van Gilse niet alleen ver klaard heeft zijn artistieken arbeid als leider van het U. S. O. niet te kun nen vervullen, zoolang de bestaande toe stand voortduurt, maar dat zijn medi cus hem ook verboden heeft onder de ge geven omstandigheden zijn arbeid vol te houden. Het bestuur van het U. S. O. heelt over dit conflict beraadslaagd maar geen definitieve oplossing kunnen vinden; het heeft een voorloopig besluit genoru.-n door den heer Van Gilse verlof te geven en zijn taak vooralsnog te laten over nemen door gast-dirigenten. Men mag met belangstelling afwach ten, hoe deze zaak zich zal ontwikkelen. Want met het tijdelijk op non-actief stellen van den dirigent worden de moei lijkheden slechts verplaatst. Inmiddels heeft muzikaal Utrecht weer zijn „cause célèbre". EEN SPECIAAL TUIN-ARCH1TECTEN- NUMMER. Ongetwijfeld is het iets nieuws wat „Fioraüiia" ditmaal biedt I Het publiek inwijden in de geheimen der tuinkunst. Leeren begrijpen het boe en waarom! Bloemen kweeken, boomen planten, het zijn dingen waarover elke goede liefhebber wecet mee te praten, maar hoe men het aan moet leggen om van den tuin ©en waren lusthof le maiken, zóó dat men er vindt harmonie tusschen huis. tuin en plan-ten, dat is iets waarover slechts weini gen een eigen meening hebben. Hulde daarom aan die tuinarchitecten, die iin „FJoralia gepoogd hebben door dui delijke, begrijpelijke uiteenzettingen de liefhebbers te leeren en te doen begrijpen het machtig mooie, dat ©en werkelijk goe den tuin biedt. De redactie cn uitgevers hebben getoond, het groote belang van dit nummer le be grijpen door aan de uitvoering hooge kos ten en vete moeite te besteden. De illustra tief leider toonde zijn kunst in de mooie muuI-beplanting, in driekteurentLruk uitge voerd. INHOUD VA:N TIJDSCHRIFTEN: OPGANG No. 43. De waarde van 'n kunstwerk. (Een his torische schets). Feuilleton, door Th. v. W. Ingekomen werken: Glorie aam God, Kerstcantate voor 3-stemmig mammen-koor en orgel - door Th. sr. In den opgang des levens (Buitentekst plaat). Teekening door Wim Wijnman. Piet van Wijzigaerd-t, I (geïllustreerd) door Dr. F. M. Heubner. Sociologisch Herstel, door C. Summa Summarum..;, (een wekelijk- sohe terugblik op den internationaal- politieken toestand) door Aqualus. Indische Weefkunst, I (geïllustreerd). Korle inleiding op Dielzenisöhmiidt (ge ïllustreerd) door Hein Hoeben. Dielzenschmidt (Einiges über micti selbsl). Zaterdagmorgen bij de uilbetaling van het loon aan de Kon. Metaalwaren- fabriek v.h J N. Daalderop Zonen te Tiel. werd het personeel een be kendmaking ter hand gesteld, waarin de directie het er op wees, dat het den wettelijk vastgestelden opzeggings termijn niet in acht had genomen, cn de directie zich, onder verwijzing naar het desbetreffende artikel in de Wet op dc Arbeidsovereenkomst, alle rech ten voorbehield. Het stakingscomité te Tiel heeft aan de stakers verzocht, de afdcelïngsiba- zen en werkwilligen niet, zooals Don derdagavond geschied is, te moles.- te.eren. Zaterdagmorgen was het personeel van de firma J. en A van der Schuyt te Tiel aan het spoor bezig een wagon koper te lossen voor de fabriek van Daalderop. Door toedoen van het be stuur van de afd. Tiel van den R. K. Metaalbewerkersboud is het lossen echter gestaakt, nadat de firma Van der Schuyt was verzekerd, dat zij hier door geen nadeel zou ondervinden. Naar aanleiding der loonsverla ging door de Eerste Ned- Fabriek van stalen Gezondheidsmatrassen Auping te Deventer, voor haar personeel aan gekondigd, hebben de arbeiders dier fabriek, wier directie is aangesloten bij de R. K Werkgeversvereniging, in overleg met de Commissie van Tien uit de samenwerkende arbeiders-orga nisaties in de metaal-industrie besloten, het werk neer te leggen. Aan de fa briek werken ruim 60 arbeiders waar van de helft is georganiseerd in de verschillende bonden. HET R. K. VAKBUREAU. Het Vakbureau verloor van 1 Juli tot 1 October niet minder dan 3357 loden, tegen 2410 en 676 in do voorgaande kwartalen. Hot verlies van het Vakbureau was dus in hot derde kwartaal verreweg het grootst. De „Volkskrant" schrijft, dat het geen zin heeft de feiten te verbloemen, al is het verre van aangenaam, dit te moe- ton constateeren. Alleen zal het verlies van het N. A. S. nog veel grooter zijn. Daar vol strekt zich thans, door den oorlog tus schen de zich noemende libertaire so cialisten en communisten, een finaal slco- pingsprocos. Dat zal ook wel de reden zijn, waar om het N. A. S. geen cijfer meer geeft De boel is daar door nationale en inter nationale rivaliteit danig in de war, en Let is zeer de vraag, of het bestuur zelf wel weet hoe het er nu eigenlijk precies voorstaat. HET CONFLICT IN DE METAAL INDUSTRIE. Dinsdagmiddag te ll/s uur zijn te Rot terdam de besprekingen voortgezet tus schen afgevaardigden v.ndenMet albond en de Commissie van Tien onder lei ding van burgemeester Zimmcrm n. Te Veere (Zeeland) is bericht ontvan gen, dat de kunstverzamelaar Ochs op ruim 60-jarigen leeftijd plotseling in Italië is overleden. De heer Ochs, die Engelschman van geboorte was, kwam voor tal van jaren met een schip te Veere "nT« en voelde zich tot deze plaats zoo aangetrokken, dat hij het grootste deel van zijn leven aldaar hoeft doorge bracht. In het z.g. Schötsche Huis, een der uit de glorierijke dagen van Veere overgebleven huizen met typische ge vels, vestigde hij een permanente ten toonstelling van schilderijen. APENNOOTJES-BRONCHITIS. Dr. 0. E. Benjamins deelt in het Nederlandsche Tijdschrift voor Genees kunde eenige lezenswaardige bijzonder heden mede over het specifieke^ beeld der „apennootjesbronchitis welke in Ne derland vrijwel onbekend blijkt te zijn, maar in Engelsche en Amerikaansche literatuur meermalen beech re ven i3 (pea- nut-bronchitis of arachidic bronchfitis). De nootjes bevatten namelijk naast aller lei eiwitachtige stoffen, ook een olie, die een zeer sterk prikkelende werking op het slijmvlies der luchtpijptakken heeft en aanleiding geven kan tot een zware op diptherie gelijkende bronchitis, met hooge temperaturen, die zelfs lucht pijpsnede noodig kan maken. Daarom is Let zeer gevaarlijk als een kind zich verslikt in een stukgekauwde apennoot. Uitvoerig beschrijft Benjamins een dergelijk geval van een kind van ander half jaar, waarbij de resten der apen- noot uit een der fijnere longpijptakken langs bronchoscopischen wog na luchfcüjp- snede moesten worden verwijderd. l,| VOOR ZEEVARENDEN. Van den Zuidelijken leiddam van het Krabbersgat, richting Enkhtnzen— Amsterdam, zijn het hoofd baken en gewone bakens vermoedelijk door het ijs meegevoerd, wat groot gevaar kan opleveren voor de scheepvaart. Lichtboei No. 5, ligplaats Trcntel ten Z. van Enkhuizen, is onlangs door het ijs meegevoerd en Maandag door visschers te Enkliuizeu binnenge bracht. TEGEN-ACTIE VAN CAFÉHOUDERS. Nu door dc uitspraak van den Hoo- gen Raad de tapverboden rechtsgel digheid verkregcu hebben, is door dc gezamenlijke zaal- en koffiehuishou ders te Wolvega (Friesland) besloten met ingang van 18 dezer hunne loca- liteiten eiken Zaterdag, Zondag en er kende Christelijke feestdagen te slui- ten voor alle voorkomende feestelijk heden. vergaderingen en bijeenkom-» sten van welken aard ook. Voor het reizend publiek en het maatschappelijk verkeer zuilen ze hunne koffiehuizen voorloopig open* houden. Het verbod geldt het schen ken van sterke dranken van 's Za terdagsmiddags 12 uur tot Maandag morgen. Het einde van een conflict. In de Maandagmiddag gehouden gemeen teraadsvergadering van Hilversum is dc veelbesproken voordracht van B. en W. tot verlaging der belasting op de publieke vermakelijkheden van 40 op 20 pCt. goedgekeurd. Hiermede is een einde gemaakt aan het conflict tusschen de ondernemers van publieke vermakelijkheden enden Gemeenteraad dat reeds enkele maan den duurde. ZOUT WATER. Het electrisck watergemaal van Wa terland is Zaterdag j.I. stop gezet; na ongeveer 7 etmalen to hebben, gewerkt is het peil in Waterland ongeveer 25 cM. verlaagd. Dit afmalen is in hoofd zaak geschied om het zoute water te verwijderen, in de hoop dat verbetering zal intreden door flinken regenval. Van het inlaten van water door da Willemsluizen is absoluut geen sprake, daar dit het zoutgehalte zou doen toe nemen. Wat Lii eventueel schutten met die sluizen binnenkomt is niet weg te hou den, doch tegen opzettelijk inladen wordt vanwege Waterland streng toegezien. BOERDERIJ GEHEEL AFGEBRAND De boerderij van Jacob Kats, staan de aan den Spaarndammerdijk oral, r 't voormalige Sloten (thans Amsterdam),, is Dinsdagmiddag geheel afgebrand. Tegen vier uur zag een jongetje, dai een houten schot in de hperderii in voib vlam stond; vermoedelijk was dit in brand geraakt doordat een gummi-lam van een gascomfoor was gaan branden Daar in de boerderij ook 'n hooiberg- B laats was, breidde het vuur ziea snel uit. De sterke wind joeg de vlammen hoog op, en al gauw bleek, dat er niet veel meer te blus chen vieL Da brand weer rukte met eenige motorspuiten et personenwagens, onder leiding van den commandant en den hoofdbrandmeester Förch uit. Aan een der motorepuiten was de spuit gekoppeld, welke sper:'.aai bestemd is voor branden in de buiten- gedeelten van het Amsterdam c' e gebied. Ook de vroegere Slotensche handapuit- jes werden den dijk opgetrokken, maa. rii behoefden geen dienst te doen. De wind had over de weilanden zoo n kracht, dat het bluschwater niet_ veel gaf en zoo brandde de boerderij, die alleen stond, zoo goed als geheel af. Tot laat in den middag was de brand weer bèzig met het natsrmïtori en nït- elkaar-halen van het smeulend hooi. Zooals hij de meeste branden op het platteland, kwamen een paar kippen ii do vlammen om. GEMASKERDE ROOVERS. Dinsdagavond zijn te Zaandam, drio gemaskerden een huis aan den buiten kant der f; tad binnen gedrongen. Zij eischten g.eld van de vrouw des hui zes en toen zij dat weigerde pakten twee van de roevers haar best en mis handelden haar. Intussch'en brak do dor de een kast open en haalde daaruit drie bankbilijetten van f 25. Daarna kozen zij het hazenpad, in de richting van Amsterdam. Do Zaandamsche politie bracht die te Amsterdam op de hoogte. Daarom werden onmiddellijk de ponten over het IJ bewaakt De daders schij nen bekend te zijn. DOOR KOLENDAMP GESTIKT. De poiitie te Heerlen werd Woensdag morgen gewaarschuwd, dat een huis te gen de gewoonte in gesloten bleef. locn men aan de achterzijde van het huis een ruit. stuk sloeg, ontsnapte er kolen damp. Men vond het echtpaar in «te slaapkamer; de man bleekreeds te zijn overleden, de vrouw werd in bcwusteioo- zon toestand naar het Ziekenhuis over gebracht De mcnschen waren eerst k.rt geleden getrouwd. Verlaging melkprijs. Te is de prijs der melk. van de zuivelfabriek St. Christoffel met 4 cent per liter ver laagd en gebriacht op 16 cent Jacht op wilde zwijneni l>ns drik jaagde Maandag met een tiental genoodigde heeren in do omgeving van VV iesel. Tusschen de 40 en 50 wild® werden weer neergelegd. Bet ja - verecnigdo zich des avonds m het patcis Het Loo aan eeu diner Opbrengst eener straatcollecte. ten straatcollecte in Apeldoorn gehouden door de Apeldoomsohe Harmonie, bij gestaan docr padvinders, tot kng.ng van den nood in de Drcntache Venen hoctt bijna f 480 «PS^acht J j Hypers te Breda, werd mot dt tt hengel een snoek gevangen van ruim 15 pond. 101 jaren oud- Maaike Elzinga. verpleegde ia het gesticht voor ouden van dagen te St. Annaparocliie (Fr.) is Zaterdag 101 jaar geworden. Oogen- seliijnlijk is ze nog even kras. als toen zij verleden jaar op feestelijke wijze haar eeuwfeest vierde. Een mooie gijt. De sclitppers- verceniging „Oranje" te Gronings schonk 1'10.000 v0or het "Cl vnn enz., van de Noord- en sclie Reddingsmaatschappij. Branden. - Te U^uwen (benetten) is Zaterdagavond het groote winkel huis van de weduwe van Kerkhof tot den. grond afgebrand. Bijna niets

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 6