Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste blad Nieuwe Haarlemsche Courant NIEUWJ AAR S WEN SC H Indrukken van den dag DAMIAATJES DONDERDAG 22 DECEMBER 44ste JAARGANG No. 1402J FRANCO PER POST *PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.57'/, f 0.25 NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. S. v. p. duidelijk mei potlood invullen. GEEN GEMEENSCHAP. UIT DEN OMTREK. HAARLEM. Weldadigheid naar Vermogen. „Geloof en Weienschap". Provinciale Staten van Noord- Holland. Hulp gevraagd. J. J. WEBER ZOON. Opticiens fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. GIFTEN. HAARLEMSCH DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL T 3*25 pjcrp WEEK *•-«**•**** 1 BUREAUX* Wij maken onzen lezers bekend, dat ook dit jaar weder om de gelegenheid wordt aangeboden tegen vergoeding van slechts f O.60 een NIEUWJAARSGROET in onze te plaatsen, welke echter niet meer dan 4 regels plaats ruimte mag beslaan. Dubbele grootte 11.20. Tweedubbele groote 12.40. De abonné's welke van deze meer en meer gebruikelijke wijze van „wenschen aanbieden" gebruik willen maken, worden beleefd verzocht onderstaande bon ten spoedigste duidelijk ingevuld met toevoeging van f aan ons bureau NASSAULAAN No. 49 te HAARLEM, te doen bezorgen. Ook onzen courantenbezorgers en agenten kan de ingevulde bon ter hand worden gesteld Ondergeteekende verzoekt plaatsing van onderstaanden NIEUWJAARSGROET in het nummer van 31 December. (Het bedrag ad fgaat hierbij). 250. De Algemeeiie Beschouwingen over de ijtaatsbegrooting vormen een jaarlijksch te- rugkeerende politieke gebeurtenis in ons par lement, vooral, wanneer wij, zooals nu't jeval is, aan het einde van een vierjarige regeeringsperiode gekomen zijn en nieuwe rerkiezingen voor de deur staan. De debat ten, welke echter nu in de Tweede Kamer afloopen, zijn nauwelijks de moeite waard er kennis van te nemen. De rede van mr. Troelstra, vroeger een feit van den dag, was niet meer dan een opsomming van en kele los samenhangende bemerkingen. Mi nister Ruys de Beerenbrouck mocht dan ook gerust in zijn repliek vastleggen, dat de re devoeringen der linkerzijde zich gekenmerkt hadden door 'n zekere matheid en loomheid Z. E. had die der rechterzijde daarbij dit keer mogen insluiten; want over heel de li nie was de geestdrift zoek. Ook in de poli tiek is het blijkbaar malaise. Het parlemen tarisme in zijn tegenwoordig stadium raakt gftandsch. 't Politieke leven zoekt naar nieu- ,re vormen om zich opnieuw baan te breken. Er in zulk een tijd van overleg mag men ^een opgewekten toon verwachten. Toch is er één belangrijk moment in het politieke debat van dit jaar, hetwelk wij even willen vastleggen. Mr. Troelstra heeft weer eens gevischt of niet een deel der Ka tholieke Staatspartij bereid zou zijn om met de sociaal-democraten eventueel een nieu we democratische Regeering te vormen. Daarop heeft de leider onzer partij mgr. Nolens en heeft minder direct ook de mi nister-president een duidelijk antwoord ge geven. Een splitsing in de Katholieke partij acht onze leider vrijwel onmogelijk; zelfs op de Roomsche kiezers heeft de socialistische pro paganda meent mgr. Nolens geen vat; laat staan dan op onze afgevaardigden. Al die praatjes over splitsing zuilen blijven af stuiten op onze principieele opvatting van volksvertegenwoordiger: wij kennen geen agrariërs, geen middenstands-, werkgevers- of werklieden-afgevaardigden; wij kennen enkel en alleen afgevaardigden van hel Ka tholieke volk. En wanneer straks aan de stembus de christelijke partijen opnieuw de meerderheid behalen, dan zal er opnieuw >'<V'ering te vormen zijn op een christe lijke coahhe. Wam de christelijke levensbe schouwing der dne rechlsche partijen biedt genoeg punten om er 'n regeeringsprogram op te vormen. Als punt van practische po litiek noemde daarbij mgr. Nolens de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie, welke voortbouwt op de collectieve contracten en zoo uitnemend in slaat is om in den geest van christelijke solidariteit den bedrijfsvre- <1g m de toekomst nabij te brengen. de premier voegde daaraan in wel- j,uj,.ende bewoordingen nog toe, dat het recbtsche kabinet, steunend op een ?r00le grOe0 Kamerleden, sterk heeft ge staan en zal blijven staan tegenover hen, die het Staatsgezag wilden aanranden. Al len, die prijs stellen op orde en gezag kun nen zich vol vertrouwen achter dit kabinet scharen. Al gaan dus de rechterpartijen aanstaan den zomer elk met een eigen verkiezings program in zee en trekken zij afzonderlijk ten strijde gevolg der evenredige verte genwoordiging dit politieke debat heeft toch wel zooveel uitgewezen, dat wij onze Roomsche kiezers vol vertrouwen kunnen aanwakkeren naar een rechtsche overwin ning te sturen. Hopeloozer dan ooit, staan de linkerpartijen verdeeld; de Vrijheidsbond heeft zich bij de jongste Legerwet deerlijk gecompromitteerd, er is daar na een één jarig bestaan reeds scheuring in eigen gele deren. De vrijzinnig-democraten blijven een groep officieren zonder soldaten en bij de sociaal-democraten is de fut er uit Hun leus, de socialisatie is een doodgeboren kind; hun leider steekt ai de armen naar de groote groep der Katholieken uit. Maar terecht heeft hij ten antwoord gekregen: er is geen gemeenschap tusschen u en ons. Ondanks de politieke malaise blijft de r» :hterzijde dus een eenheid vormen en het zij haar een eer, straks, wanneer zij na de verkiezingen versterkt uit den strijd naar veren treedt, ons land en volk door deze moeilijke tijden heen, naar een betere toe komst te leiden. Uit het jaarverslag van de Vereen. „Weldadigheid naar Vermogen" blijkt, dat in het afgeloopen jaar 87 gezinnen bedeeld werden, met 24 mannen, 87 vrouwen en 195 kinderen, totaal dus 306 porsonen. Hiervan behoorden 40 gezinnen met 168 leden tot de Nederduitsch Her vormde gemeente 41 gezinnen met 129 leden tot de U.K. Kerk; 5 gezinnen met 14 leden tot do Lutkersche kerk en 1 gezin mot 5 leden tot de oud-Roomslcho kerk. Van de 87 gezinnen ondervonden er 49 ondersteuning van diaoonie of andere instellingen. Onder de bedeelden waren: 30 personen boven de 60 jaar; 49 we duwen met 102 inwonende kinderen6 verlaten vrouwen met 23 inwonende kin doren. In het afgeloopen jaar kwamen 35 aanvragen om ondersteuning binnen, waarvan er 19 werden aangenomen en 16 van do hand moesten worden gewe zen, hoofzakelijk omdat de verdiensten van de kinderen te groot waren. Twintig gezinnen werden van de lijst afgevoerd, wegens de groote verdionsten der kinderen. De afd. Naaiwerk moest helaas wor den opgeheven, hoofdzakelijk wegens ge brek aan goede naaisters. an do schenkingen, welke de vereeni- png ontving noteeren wij f3350 aan egaten, f 168.59 uit de geplaatste busjes, waardoor tevens eenige giften van te zamen f1125 binnen kwamen. Verder de jaarliiksche bijdragen van Mgr. Gallier, voor tien niet-Boomsche gezinnen: de •schenking van een collectie kleoren, tot tweemaal toe, van de firma Peek en Oloppenburg. Dank zii de gave van n onbekend weldoener kon aan de bedeel den met Kerstmis een extra gave worden gegeven. Verder wordt gewezen op net nr. Wiinhoff-Fonds, dat helaas aan 't ach teruitgaan is, daar geen nieuwe legaten meer werden ontvangen. Naar aanleiding van bovenstaand ver slag ontvingen wii het volgende: Spreekt uit de Statistiek een verblijdend fteeken, Helaas! d'armoe is nog niet van [d'aarde geweken, Zwakken, gebrekkigen, ouden van (lagen, Komen nog steeds onzen bijstand [vragen. En last not least onze „Nieuwe Armen Vragen voorzeker het meeste erbarmen. Dinsdagavond vergaderde de vereeni- ging „Geloof en Wetenschap' in het ge bouw der St. Jozefsgezellenvereemging aan de Jansstraat. Allereerst werden eenige huishoudelijke zaken afgehandeld, en daarna sprak de ZeerEerw. beer pastoor L. J. Boogmans over „Advent en Kerstmis." De heer Michielse opende op de gebrui kelijke wijze en stelde aan de orde de de finitieve vaststelling van het nieuwe regle ment. Het concept-reglement was aan Mgr. den Bisschop voorgelegd en had volgens den wensch van Mgr. enkele wijzigingen ondergaan. Het reglement wordt met de betreffende wijzigingen vastgesteld. Door bedanken van mevrouw Erens- Bouvy en den heer O. Smit, als bestuurs leden, moet in de opengevallen plaatsen, worden voorzien.. Het bestuur stelt^ voor te benoemen de heeren H. A. C. v. Keulen en J. F. J. Mediden. Alvorens tot de stemming over te gaan richt de voorzitter eenige waardeerende woorden tot de vertrekkende bestuursle den, waarvan voorat de heer O. Smit, zon der mevrouw Erens-Bouvy te na te ko men, uitnemende diensten aan de vereeni- ging heeft bewezen. Uit de vergadering gaat een stem op, om de opengevallen plaats weder door een vrouwelijk lid in te doen nemen. De heeren v. Keulen en Meddens wor den ten sloite zonder hoofdelijke stem ming gekozen. De heer H. J. M. Bartels, secretaris, brengt dan een keurig jaarverslag uit, dat alleszins reden tot tevredenheid gaf. Het leden-aantal is belangrijk vooruitgevaan Onder applaus en een dankwoord van den voorzitter wordt 't verslag goedgekeurd. De voorzitter doet eenige mededeelingen over de pas opgerichte R. K. Leeszaal, die alle reden tot tevredenheid geven. De zaal werd in 14 dagen reeds door 223 bezoekers bezocht. En werden reeds over de 100 leden ingeschreven en een 100 boeken uitgeleend. Spr. beveelt de Leeszaal in de warme belangstelling van de vergadering aan. Daarna is 't woord aan pastoor Boog mans, die na een korte inleiding van de» voorzitter een zeer nuttige en aangename lezing hield over het Kerstfeest, den dag van den komst van den Verlosser, e» den heiligen Adventtijd, die aan dit feest voorafgaat. De danves Loots luisterden den avond met hun heerlijken zang op. Aan 't einde sprak de voorzitter woor den van. dank tot den spreker en de da mes en overhandigde d'en laatste» fraaie bloemen. G. en W. kan dezen avond on der haar vele goed geslaagde avonden plaatsen. (Vervolg). Inzake bespoediging van de goedkeuring door de Regeering van het Provinciaal Ambtenaren-reglement, hebben de heeren Kleerekoper en W. O. Bosman een motie ingediend om de goedkeuring te krijgen los van de rijksregeling. De heer VAN ROOYEN zal deze motie steunen. Nog steeds is het reglement niet goedgekeurd en het schijnt wel of het uit blijven van die goedkeuring dingen doet ge beuren, die in het ambtenaren-reglement niet worden gedoogd. Spr. zou daarvan voorbeelden uit de practijk kunnen aanha len, maar zal dat niet doen om alleen aan te dringen op spoedige goedkeuring. De heer MICHELS, lid van Gedep. Sta ten verklaarde, dat Gcd. Staten de gewij zigde motie-KIeerekoper overnemen. Betreffende uitbreiding van het aantal zit tingen van de Provinciale Staten hebben de heeren Kooiman e.a. een voorstel ingediend om aan den Commissaris der Koningin me dewerking te verzoeken om als regel in of rond April een buitengewone zitting der Sta ten te houden tot afhandeling der zaken. De heer HOOY wijzigt zijn voorstel om het getal Statenzittingen uit te breiden zoo danig dat het alleen geld voor de Provin cie Noord-Holland. De heer KLEEREKOPER acht aanneming van een dezer moties niet meer wenschelijk, na verwerping van het voorstel-Marchant om liet betreffende grondwetsartikel gewij zigd te krijgen. De VOORZITTER was deze meening ook toegedaan. De motie-KOOIMAN werd ingetrokken. Het voorstel-Hooy werd verworpen met alleen de stem van den voorsteller vóór. Bij de voorstellen tot subsidieering van Volksuniversiteiten stelde de heer Thomas sen o.m. de vraag, waarom er ook R.-K. Volksuniversiteiten moeten zijn en waarom de R.-K. op dit gebied niet kunnen samen werken met de neutralen en ook hiervoor' afzonderlijk subsidie verlangen. Bijzonder vroeg spr. dat in verband met de R.-K. Volksuniversiteit te Amsterdam. Hierbij merkte spr. op, dat de vrijwillige bijdragen van particulieren niet groot zijn. De heer Thomassen werd beantwoord door den heer Heerkens Thijssen. Wat de bijdragen betreft, deze zijn hooger dan die welke ponds ponds gewijze door de Alge- meene Volksuniversiteit worden, opgebracht. De heer POTHUIS bestreed het standpunt van den heer Thomassen. De heer Diercks trok zijn motie betref fende de verwarming en voeding in liet pro vinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort, in. De heer WIBAUT deelde mede, dat het rapport inzake de financieele positie van het P. E. N. tegen het voorjaar is te wach ten. Besloten werd de onderhandelingen met de afdeeling N.-H. der algemeene ver- eenigingen Nederl. Gemeenten, betreffende de etectriciteitslevering te doen voeren door de commissie die de financieele positie van het P. E. N. onderzoekt. De heer DE HARTOGH dringt aan op spoedig preadvies omtrent het adres betref fende de salarissen van de gestichtsartsen. Dé heer VAN ROOIJEN vraagt om deze loonen eerst te bespreken in de commissie voor georganiseerd overleg. Doet men dat niet, dan is het eind er van weg. Naar aanleiding van mededeelingen van het lid van Gedep. Staten, vroeg de heer v. Rooyen wanneer de samenstelling van het georgani seerd overleg gereed zal zijn en wanneer het in werking zat treden. De heer VAN LENNEP antwoordde, dat de samenstelling van het georgnaiseerd over leg zeer spoedig gereed zal zijn. Het wach ten is nog op het antwoord van één orga nisatie. Bij de behandeling van voorstellen ten aanzien van door de Provincie te nemen nadere maatregelen tot bestrijding van de tuberculose, verdedigde de heer E. Polak handhaving van het voorstel om van pro- vinciewege een koloniehuis te stichten voor door tuberculose bedreigde kinderen. Dit voorstel werd bestreden door de hee ren iHartendorf, van Spanje en de Hartogh. De heer KAMSTRA vertelde, dat hem een dokter bekend is, die met zijn methode goe de resultaten van de bestrijding der tuber culose bereikt en stelde voor dat uit de Sta tenleden een commissie wordt benoemd, om de resultaten van deze tuberculose-bestrij- ding te onderzoeken. De heer VAN LENNEP -lid van Gedep. Staten, meende dat dit niet op den weg van G -dep. Staten kan liggen. Nadat hij verder het afwijzend advies van Gedep. Staten had verdedigd, werd de stem ming uitgesteld en de vergadering verdaagd tot Woensdagmorgen half elf. Woensdagmorgen werd de winterzitling voortgezet. Aan de orde was wederom de behande ling van de voorstellen tot bestrijding der tuberculose. Gerepliceerd werd inzake het voorstel tot stichting van een koloniehuis voor door tuberculose bedreigde kinderen o.m. door de heeren Polak, v. Spanje en v. Lennep. Het voorstel van den heer Polak om Gedep. Staten uit te noodigen het voorstel lot stichting van een koloniehuis voor door tuberculose bedreigde kinderen wederom in te dienen werd verworpen met 3427 stemmen. Mevr. AUKES-TIMMER diende een voor stel in om Gedep. Staten uit te noodigen den bouw van particuliere koloniehuizen financieel krachtig te steunen. De heer POTHUIS vroeg wat Gedep. Staten nu zullen doen om het particulier initiatief té steunen en zal zien of dat ant woord hem aanleiding geeft tot het doen van voorstellen. De VOORZITTER zegt toe, dat Gedep. Staten preadvies op de motie van mevr. Aukes zullen uitbrengen en bij die gelegen heid ook zullen antwoorden op de vragen van den heer Pothuis. De heer DE VRIES herinnert aan zijn motie om den gemeenten, die kinderen uit zenden 50 pCt. der kosten te vergoeden. Gedep. Staten zullen ook hierop praed- vies uitbrengen. De voorstellen van Gedep. Staten worden aangenomen. Betreffende het waterleidingsbedrijf stel de de heer Breebaart een aantal vragen omtrent de capaciteit der waterleiding buizen, om nu als in de toekomst een be hoorlijke drinkwaterlevering te waarbor gen. De heer HENDRIX beantwoordt deze vragen bevestigend. Als het noodig is om dat de afname van het water buiten de zeer hooge verwachting stijgt, dan is het mogelijk dat er een tweede leiding wordt gelegd. De stagnatie in de waterlevering werd veroorzaakt door de droge periode en versterkte waterafneming. De heer DUYS vroeg hoe het staat met de behandeling der molie-Kleerkoper, waarin wordt gevraagd of het Provinciaal bestuur voldoende geoutilleerd is met het oog op de huidige behoefte van bestuur der bedrijven. De heer POLAK vroeg, in verband met de 'mededeelingen van Gedep. Staten, over tijdelijk gebrek aan voldoende water, of de prise d'eau der Provinciei voldoende is en of het niet noodig is het duinbezit uit te breiden. De heer HENDRIX deelt mede dat do motio-Kleerekoper in behandeling is en dat hij persoonlijk van meening is, dat de outillage aan do Griffie niot zoo is dat het lid van Gedep. Staten niet de verantwoordelijkheid dragen kan. Voor de waterwinning behoeft geen vrees te bestaan. Er zijn twee prises d'eau te Bergen en te Wijk aan Zee, die elk op zich voldoende zijn om do Provincie van water te voorzien. De verbinding echter tusschen deze twee is nog niet tot stand gebracht. De heer MIOHXELSEN acht het be denkelijk dat de heer Hendrix verklaar de de verantwoordelijkheid niet te kun- Laat mij vandaag ook eens den be delnap opnemen! En schenkt eens uw volle aandacht aan het volgende. De ZeerEerw. Pater Stanislaus v. d. Berg van de orde der Oonventueelen, „de pater met het gouden hart en de leege beurs," zooals de „Limburger Koe rier" hem noemt, is door zijn oversten belast, een rectoraat te stichten te Kaalheide, een Limburgsoh dorp van een 1200 zielen, tusschen Kerkrade en Spekholzerheide en nu komt hij tot ons met het verzoek, een oproep om steun te willen plaatsen. Wie is Pater Stanislaus en waarom klopt hij bij de Haarlemmers aan om steun, om rijken steun? Pater Stanislaus is een Haarlemmer, "bij velen geen onbekende, een zoon van den „dokter" Dat zegt genoeg. Want welke R. K. Haarlemmer steunt niet gaarne een pries ter, uit zijn stad geboortig en dan nog wel een lid van do zoo bekendo familie Van den Berg, die het geluk heeft, drie zonen in 's Heeren wijngaard te mogen doen arbeiden Maar ook: het werk zelf: de stich ting van een rectoraat te midden van do mijnstreek is zoo sympathiek en daar bij nog zoo noodzakelijk. Vooral op deze twee zaken legt pa ter Stanislaus in een ons geriehten brief zoo den nadruk: geheele dorpen rijzen tn do Mijnstreek in de laatste jaren als paddestoelen uit den grond op en maken het stichten van nieuwe kerken en kapellen tot een dringenden eiscli. „En," zoo vraagt hij verder, „is vooral ook in de mijnstreek het roode gevaar niet heel groot?" Deze laatste vraag is een klemmend botoog tot steunverleening. Het is bekend, dat het socialisme steeds meer vasten wortel tracht te schie ten in de mijnstreek, hoe wil men beter het socialisme bestrijden dan door don godsdienst, maar ook, hoe wil men don godsdienst verbreiden, zonder kerken te stichten en woningen voor zijn bedie naars, waardoor het dezen mogelijk ge maakt wordt te wonen to midden van hen, wier zielen zij voor God moeten winnen De woning voor God en die voor zijn bedienaars in Kaalheide wordon zoo eenvoudig mogelijk opgetrokken, geheel van hout zonder eenig versiersel. En toch kost dit reeds veel geld, waar bij nog komt de noodzakelijkste meubi leering van kapel en woning. Pater Sta nislaus is er in geslaagd leen klein bedrag te leenen, doch dit moot in twee jaar afgelost zijn. En hot bedrag is lang niet voldoende. Daarom richt hij een bede tot zijn oud-stadgenooten, waar in hij hun vraagt, hem bij de oprich ting te helpen, hem flinken geldelijkon steun te verleenen. „M'iar," laat pater Stanislaus onmid dellijk op zijn bede volgen, „de men- schen zullen wel dit bezwaar aanvoeren: „Moeten wij nu helpen aan den bouw van een kapel, zóó ver weg en in een ander Bisdom?" Pater Stanislaus ontzenuwt dit bezwaar grondig. „Werken," zoo vraagt hij, „in de mijn streek niet menschen uit alle deelen des lands? Werken die mijnwerkers niet voor het geheele land? Laten we eens even aan de oorlogsjaren terug denken, toen in den tijd van kolennood aller hoop gevestigd was op het Limburgsehie mijngebied, waar de mijnwerkers zwoeg den, om de kolenproductie te verhoo- gen. „En," zoo gaat pater Stanislaus voort, „men steunt een missiewer k. Want als men hier rondziet en bemerkt de primitieve houten kerken, houten scho len, houten patronaatsgebouwen en ver- eenigingslokalen, dan voelt men, dat zoo veel werk hier nog verricht moet wor den. En nogmaals wijzende op het roode gevaar, zegt de pater: „Dit overdenkende, begrijpt men, hoe de mijnstreek een groot missieveld is, waar met de beste hulpmiddolen gearbeid moet worden aan het zielenheil der bewoners, die zelf te arm zijn, de nieuwe stichting te be kostigen." Pater Stanislaus is niet bang, dat Haarlem's Katholieken hem hun steun zullen weigeren. „De Haarlemmers," zoo zegt hij, „heb ben altijd getoond, hun talrijke priester zonen niet te vergeten en zij zullen dit ook thans niet doen. Als zij weten, dat een arme pater, uit Haarlem ge boortig, hier een rectoraat moet stich ten, zullen zij hem volgaarne daarbij helpen." Dit woord doet den Katholieken Haar lemmers eer aan, een eer, welke zij mogen toonen waardig te zijn. Nu, bij do nadering van het H. Kerst feest, de gedachtenis aan do eerste komst van Christus op aarde, is het zoo'n heerlijke gelegenheid, mede te werken aan de oprichting eener Hem waardige plaats. Komaan, laten de Haarlemmers pa ter Stanislaus niet teleur stellen. Ze zullen van huil aardsche geld rijke he- melseho rente kweeken. Daar zal pater Stanislaus, wat hem betreft wel voor zorgen. Het voorloopig adres van onzen oud stadgenoot is: Pater Stanislaus, Sint Bar- bara-kerk, Staatsmijn Emma, Hoens- broek. Voor wie het te lastig is de gelden zelf te verzenden, is onze administratie bereid deze in ontvangst te nemen en te verantwoorden in de „N. H. Crt." Zij zal dan voor verzending zorg dragen. nen dragen en vraagt voorziening van Godep. Staten. De VOORZITTER zegt toe dat mede deelingen van Gedep. Staten omtrent plannen tot reorganisatie der Provinoiale Griffie spoedig zullen gedaan worden. De begrooting van het Provinciale Wa terleidingbedrijf werd goedgekeurd. Bit het voorstel tot vaststelling der verordening betreffende het leggen van gasleidingen in openbare en partiouliere gronden, diende do heer v. d. Waerden een motie in om Ged. Staten uit te noodigen, met hot oog op een zoo economisch mogelijke gasvoorziening van het gewest, een verordening to ontwer ven voor de gaslevering in den .geest van de electriciteits- en waterleiding verordening. De heer MIOHIELSEN ondersteunde dit denkbeeld; do heer DE MIRANDA drong aan op technische voorlichting. De motie van den heer v. d. Waerden werd gesteld in handen van Ged. Stalen om preadvies. Hierna werd gepauzeerd. Kennisgeving. De Burgemeester van Haarlem brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen dezer Gemeente, dat liet op den 12en December j.l. executoir verklaard kohier No. 46 op de Personeele belasting, dienst 1921, op lieden, aan den ontvanger der di recte belastingen is ter hand gesteld. Wordende den ingezetenen levens her innerd. dat de belastingschuldigen ver plicht zijn hunnen aanslag op den hij de wet bepaalden voet te voldoen. HinderwetB en W. van Haar lem doen te weten, dal bij hunne be schikking aan W. J Wallbriink, voor een proeftijd van één jaar vergunning is verleend tot oprichting van eene inrichting voor machinale houtbewer king (meubehnakersbedrijf) in de per- ceelen aan de Olieslagerslaan nos. 8 en 6, waarbij electrische beweegkracht zal worden aangewend tot een ver mogen van hoogstens 9 P.Kbot het aandrijven van te plaatsen werk tuigen. Lezing van Thom Prikker. Door dr. Hoff uit Dreaseldorf is in het Mu seum van Kunstnijverheid een lezing over Thorn Prikker gehouden, welke voel be langstelling getrokken heeft. Dr. Hoff wees er in het begin zijner lezing, welke door lichtbeelden opgelui sterd werd. op, dat Thom Prikker de Barometerstand 758. Achteruitgang. OPGAVE VAN: Academie in Den Haag bezocht, waar al spoedig zijn drang naar een nieuwe kunst bleek, waardoor hjj met de mee ningen van hen, met wie hij omging, in botsing kwam. Later ging hij naar Duitschland, waar hij tot volle ontwik keling kon komen en zijn eigen ideeën kon neerleggen in zijn fraaie mozaïek werken, glasschilderingen en fresco's. Spr. toonde vervolgens met verschei dene voorbeelden aan, hoe Thorn Prik ker, ofschoon steeds geïnspireerd door de natuur, nooit naturalistisch goweest is hoe er reeds vroeg een godsdienstig ele ment en een neiging tot symboliek in zijn werk lag. Spr. betoogde voorts, dat Thorn Prik ker op T gebied van Kunstnijverheid fraaie dingen geleverd heeft, hoe hij steeds het wezenlijke in de natuur geeft, ons volgens te wijzen op do muur- en glasschilderingen van Thora Prikker, waarvan de laatste in verschillende Duit- sche kerken een plaats hebben gevonden. De heer Van Tussenbroek dankte den spreker, waarna deze met de genoodig- den een rondgang langs -te tentoonstel ling maakto. Ontvangen van N.N voor de Ween- sche en Hongaarsche Priesters f 5.— od hoop van navolixintf.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1