ONZE begint Vrijdagmorgen negen uur GEISE STROTMAN N KORTE BERICHTEN. 'LJi RECHTSZAKEN. Vx - SPORT EN SPEL NIEUWE RIJN No. 24 over DE KORENBEURS LEIDEN GEMENGD NIEUWS. Vanwege een voorgenomen algeheele verandering in ons Bontbedrijf, verkoopen wij onze geheele voorraad tegen I i INSLAAND LAGE PRIJZEN, teneinde het volgende Seizoen met een Kerncollectie te kunnen uitkomen i I BEDTIJD EN" BIOSCOOP. ^Jantje, nu let je alweer niet op, dat ié nu al de derde keer." „Ja, juffrouw," erkent Jantje en be sluit, zich nu dan eindelijk eens te ver mannen... maar na twee minuten is het alweer mis. Jantje kan zijn aandacht niet bij de lee houden. De juffrouw, die van plan was Jantje met vrijheidsstraf te bedreigen „als het nu nog een keer gebeurt" krijgt een in val: „Heb je misschien ook slaap, Jantje?" „Ja, juffrouw." „Hoe laat ben je naar bed gegaan?" „Om half twaalf, juffrouw. Ik ben met me moeder naar de bioscoop geweest." „Zoo, en wat heb je gezien „Hot was erg mooi" de eera-avond van de vier luchtduivels." En er was een gravin, juffrouw, een echto gravin, en die haar man, die hield veel meer van mooie paarden dan van een mooie gravin, en toen hield die gravin zooveel van den eenen luchtduivel, die heette Frits, en toen moest die bij haar op esite kommen en toen viel die met zijn Hoofd op haar knieën en toen kuste te hem. En er was een meneer, een echte meneer met een hoogen hoed op, en met bloomen, en die ging in de kleedkamer van den circus en toen had die eene juffrouw geen tijd om wat \nders aan te doen, dan alleen maar een groot© badhanddoek. En do meneer met de bloomen schaamde zijn eigen toen hij zag, dat ze heelemaal niets anders een beetje om haar lijf had, dan die handdoek™, enne...." „Zoo, zoo, 't is genoeg, Jantje, en wie is er gisterenavond nog meer naar de bioscoop geweest? Steek de vinger eens jp." „Ik ook, juffrouw, met mijn moeder. „En ik ook, met mijn zusje en mijn groote zuster." We hebben bepalingen tegen kinder arbeid, schrijft het Hbld., tegen bet laten optreden van kinderen op het too- ncel, wo hebben een bioscoopverordening, >n nog heel voel meer in het belang van het kind, zooals schoolartsen, school- baden, voeding, enz. In Engeland is een een uitgebreide enquête gehouden over den invloed van den zomertijd op het kind, dat volgens sommigen nadeel lijdt, doordat het een uur te weinig slaapt. Zoover komen wij misschien ook nog wel. Maar wat nu te zeggen van ouders, die kleine kinderen 's avonds meenemen naar ten klein lokaal, waar bovendien een zeer onwelkome geur heerscht? We zagen er kinderen, die er om half elf, toen we heengingen, nog zaten en die den vol genden ochtend op hun school op de Egelantiersgracht moesten zijn. In een gesprek met de moeder vernamen we, dat ze dikwijl* tegen haar kinderen zegt: „Jelui moet met zoo laat naar bed gaan, anders verlies je je verstand." „Zegt u dat wel, juffrouw!" Er is nogal eens iets geschreven over onvoldoende onderwijsresultaten en we hooï-en wel eens ouders klagen, dat hun kind op „dat school" niet goed leert, rat dan natuurlijk geweten wordt aan de onderwijzeres. Maar hoe kan een kind leeren, als het op de schoolbank zit te knikkebollen, doordat het zco laat naar bod ging door do bioscoop? EEN JONKMAN DIE PECH HAD. Men schrijft aan de „Tijd": Een jonkman, die trouwplannen had en evenals zoovele anderen, van de goedkoops raluta had geprofiteerd en in Duitschland zijn meubelen had gekocht, zou deze Zater dag per vrachtauto van Aken naar Den Bosch doen vervoeren. Des morgens in dc vroegte zou de chauf feur maken op het aangegeven adres tegen woordig Ie zijn, doch wie er al verscheen, niet de met ongeduld verbeide chauffeur, tot eindelijk tegen den middag men aanstal ten kon maken den boel in te laden en le vertrekken. Doch niet lang ging dit goed. Aan de grens gekomen, bleken de papieren van den chauffeur, een Duitscher, niet in orde te zijn en werd hem den toegang tot Nederland geweigerd, met als gevolg het zoeken naar een nieuwe vervoergelegenheid en een af- en opladen van „die ganze Geschichte". Eindelijk was men de grens gepasseerd en hobbelde de auto, het was inmiddels nacht geworden, met den bestuurder en zijn hel per en den gelukkigen jonkman, die zijn schat begeleidde, over de wegen van Lim burg en de „kinderhoofdjes" van Noord- Brabant's straatwegen. Nog was men niet aan het einde van de misère, integendeel. Nabij Eindhoven raakte ongeveer half zeven de auto onklaar en stond als een muur op nog geen halven meter afstand van de tramlijn der Meijer- sche Stoomtram Maatschappij. Tot over maat van ramp werden in de verte de lich ten van de naderende tram zichtbaar; de eigenaar van den inboedel liep al schreeu wende de tram tegemoet, om den machinist op de helderbrandende lantaarns van den auto opmerkzaam te maken, doch tever geefs. Met volle vaart snorde de tram ver der tot op de plek waar de auto stond, die werd aangereden met het gevolg, dat een gedeelte van den inhoud: een slaapkamer ameublement nagenoeg geheel aan splinters werd geslagen en de tram een eind verder eerst tot staan kwam. Persoonlijke ongelukken kwamen geluk kig niet voor, hoewel de schade vrij aan zienlijk is. Hier bleek weer eens de hartelijkheid van Noord-Brabant's hartelijke bevolking. In minder dan geen tijd, ondanks het vroege uur, was men met lampen en lantaarns aan wezig om de behulpzame hand te bieden en nadat het min of meer overstuur ge raakte drietal een weinig op zijn verhaal was gekomen door 'n heerlijken kop koffie, die inmiddels was klaargemaakt, bereikte men zonder ongeval Den Bosch. Men moet maar pech hebben! SCHIPBREUK BIJ AMELAND. Dinsdagnacht werden noodseinen uit zee gezien ten Westen van Ameland. Het schip verplaatste zich voor den wind naar het Oosten. Toen de reddingsboot in zee zou gaan hield eensklaps het seinen op. Sommigen mecnen dat het schip geheel hjulpeloos door den wester storm is weggestuwd, anderen dat het gezonken is. Bij het aanbreken van den dag was er niets meer te zien. DRONKEN IN EEN DAKGOOT. Een tweetal metselaars, welke een schoorsteen op het dak van een perceel aan het Heemraadsplein te Rotterdam moesten herstellen, vonden op den zolder van. dit perceel eenige flesschen wijn liggen. Zij deden zich hieraan te goed met het gevolg, dat zij ondor den in vloed raakten. De wijn had hun den werklust echter niet ontnomen. Zij klom men in de dakgoot, doch kwamen te vallen en bleven er gedeeltelijk overheen liggen. In dezj re.aarlijke houding wi den zij al spoedig door het passeerende publiek opgemerkt Nadat de politie ze uit hun benarde positie had bevrijd, werden zij eerst door den Geneeskun- gen Dienst naar het ziekenhuis ge bracht en daarna aan het politiebureau Groote Pauwenstceg tor ontnuchtering opgesloten. HET ONGELUK AAN HET H.S.M.- STATION. Over het ongeluk, mej. v. Z. aan het H. 8. M.-station te 's-Gravenhage over komen, blijkt een onjuiste toedracht der zaak te zijn gegeven. Direct na 't ongeluk werd het meisje in do conducteurskamer op eon bran card gelegd en goed verzorgd. Bij het onderzoek naar de toedracht van het ongeval, beweerde mej. Z. hieraan zelf schuld te hebben. Daar de noodzake lijkheid, verklaringen te krijgen, vooral in dit geval spoedeischend zou kunnen zijn, werd het meisje verzocht, hlaar verklaringen schriftelijk te willen be vestigen, waaraan zij door onderteeke- ning van do opgemaakte mededeeling voldeed. Dit geschiedde eerst nadat alle moge lijke zorgen aan haar besteed waren en men op eon geneesheer wachtte, die na haar onderzocht te hiebben, onmiddel lijk overbrenging naar een ziekenhuis gebood. Den stationschef te Rotterdam werd direct verzocht do familie van het meisje van dit ongeval in kennis te stellen. Inmiddels heeft, zooals wo bereids meldden, het lid der Tweedo Kamer, Abr. Staalman, den Minister van Wa terstaat inlichtingen over het gebeurde verzocht. HET GRENSSTATION TE ELTEN. Over do toestanden aan het Duitsche grensstation Elton schrijft een bevoegd beoordeelaar in de N. R. Ct.: Hot oude, vervuilde gebouw, dat men daar station noemt, dreigt bijna in te storten. In jaren zijn de bureaux van de douane en van de passencontrole niet schoongemaakt: het vuil kleeft aan de muren. Do reizigers van de interna tionale treinen worden er als vee be- behandeld. Zij zijn gedoomd, zoowel op de heen- als de terugreis, een uur of langer daar te vertoeven, veelal staan de, want de wachtkamers zijn te klein. Ja, feitelijk is alles er even bekrom pen; niet alleen de lokalen, maar ook de geest der Duitsche ambtenaren, die er uitvoeren wat do hooge heeren in Berlijn decreteeren. De Duitsche gezant in Den Haag weet uit ervaring, hoe het hier gesteld is. Wij vernemen dat hij pogingen aan wendt om de hier beschreven misstan den te verbeteren door te trachten alle uitvoerverboden te niet gedaan en aan de grens zelf een uitvoerreoht geheven te krijgen. Reizigers zouden dan alles wat zij wenschen in Duitschland kun nen koopen en bij de douanon aan de grens een uitvoerrecht moeten betalen, dat voor de verschillende artikelen, al naar do behoefte in het land zelf, hoo- ger of lager zou worden gesteld. Ook de Nederlandscho gezant te Ber lijn heeft bij buitenlandsche zaken stap pen gedaan tot verbetering van de hier geschetste wantoestanden. STRAFVERVOLGING TEGEN EEN MACHINIST. De Officier van Justitie heeft oen strafvervolging gelast, tegen den machi nist G. W., die op 4 December den Duitschen trein op het Maasstation te Rotterdam tegen het stootblok liet op- loopen, waardoor enkele personen let sel bekwamen. Lage veepryzen. Als gevolg van do lage veaprijzen en de moeilijkheden, om de slachtdieren te kunnen verkoo- pen, gaan vele veehouders in Limburg or toe over, zelf de voor verkoop be stemde dieren te laten slachten en aan do inwoners te vorkoopen. Stranding op Texel. Uit Oudeschild wordt gemeld, dat een stoomboot ge strand is achter den Hoorn. Voor de veenkolonie. De drie plaat selijke muziekkorpsen te Iloorn hebben Zondagmiddag een rondgang gemaakt door de straten, terwijl een collecte langs do huizen werd gehouden voor de Drent- sche veenbsvolking. Er werd f 700 op gehaald. Een kind verbrand. Te Vinkeveen heeft het 2-jarig dochtertje van H. in de wieg liggende een koffiekan omge trokken, waarbij het den kokenden in houd over het lijfje kreeg. Hot kind is spoedig bezweken. Nog altijd ijs. Uit de Lommer wordt d.d. 19 dezer bericht, Zoover het oog reikt is de zee hier met ijs bedekt. Do havenvuren zijn dan ook nog niet ontstoken. De Lemmernacht- booten zijn vanhier binnendoor naar Harlingen vertrokken, ten einde den dienst Groningen via LemmerAmster dam, voorloopig over Harlingon te ver richten. Brand. Te Jdpsingboertange (Gron.) is Maandag het café van den heer S. de Roo afgebrand. Van den inboedel kon een goed deel gered "worden. Alles was ver zekerd. .i> OPIUMSCHUIVERS. Een Chinees, genaamd Wang-tsi-nan en een Amsterdamsch koopman stonden Dinsdag ter edit, wegens overtreding van de Opiumwet. Deze koopman had ter af levering in voorraad zeven bussen opium, welke hij ook heeft doen vervoeren. Wegens overtreding van artikel 1 der Opiumwet eischte de officier van justitie, mr. Versteeg, tegen beklaagde 200 boete of 50 dagen hechtenis. Vervolgens had zich te verantwoorden de Chinees Wang. De heer Duyvendak, lector in de Ghi- meesche taal, trad bij het verhoor van de zen zoon van het hemdsclie rijk, als tolk op. Uit het verhoor van inspecteur Van Slobbe bleek, dat in de perceelen 51 en U in de Warmoesstraat opium in voor raad was en ook opium geschoven werd door Chineezen. Toen de politie in de be wuste huizen een inval deed, vond men er verscheidene volle en lecge blikken met opium, evenals instrumenten om opium, te reiden. Ook trof men op een achterkamer banken met kussens aan en een opium- schuivenden Chinees. Het bleek voorts, dat een kilo opium 55 5 60 gulden kost. In beslaggenomen is een zeer groole partij, die dus een be langrijke geldsom vertegenwoordigt. De bussen werden door den politie-des- kundigc Van Ledden Hulsebosch onder zocht. Het bleek, dat men met bereid en onbereid opium te doen had. Wangs's verdediging kwam hierop ne der, dat hij de opium voor verschillende Chineezen bewaarde. Dc officier van justitie, mr. Versteeg, zeide, dat beklaagde ontkende opium ten verkoop aanwezig te hebben. Hij deed voorkomen, alsof hij opiuin in bewaring had van andere Chineezen, doch dat ge loofde de offcier niet. De menschen, die aan beklaagde de kamers verhuurden, hebben gezien dat de Chinees bussen van het eene huis naar het andere vervoerde. Ook hebben zjj hem bezig gezien bij een kachel. Eisch tegen Wang-tsi-nan f 200 boete, subsidiair 100 dagen hechtenis met ver beurdverklaring van de in beslag genomen opium* EEN ONVERKWIKKELIJKE VERTOO NING. Het is Zondag j.l. bij den wedstrijd Spuria7.. F. C. wurm toegegaan, wat het optreden van het publiek betreft. Kort na rust leidde de thuisclub met 2-0, toen dc scheidsrechter zeer kort na elkaar aan de bezoekers twee strafschoppen toe stond, welke in evenveel doelpunten werden omgezet. Vanaf dat oogenblik, zoo lezen wij in het „Rolt. Nieuwsblad", kon de scheidsrechter in de oogen van het publiek geen goed meer doen. en ontstond er een leven als oen oordeel zooals nog nimmer op eenig Sparta-terrein is gehoord. Het gefluit en ge joel was niet meer van de lucht, het ver schil tusschen het fluitje van den scheids rechter en de fluitjes van het publiek was niet meer te onderscheiden. Zelfs in de gevallen dat de scheidsrechter beslissingen nam in het voordeel van Spar- xa, verergerde de hoonendc houding van het publick. Een Zaansche speler deelt dan klappen j uit aan Jan Vos. Het publiek brult dan „er uitl er uill", waarop de scheidsrechter den Zaandammer gelast aan Vos excuses le ma ken. Onder enorme spanning en onder steeds toenemend gehoon nadert het einde. Toen gebeurde het, en zoo gauw, dat nog niemand begreep wat er kwam, en hoe het ontstond, maar een feit was hel, dat in min der dan geen tijd het eerste rangs publick te hoop liep om den scheidsrechter te mo- lesteeren. Wel vormden de Sparta spelers, weldra aangevuld door de Spartabestuurders en eenige weidenkenden, een haag om den be dreigden scheidsrechter te beschermen, maar de opwinding en het opstuwen der menigte was zoo benauwend, dat het ondoenlijk was, wat er met den scheidsrechter gebeur de, nauwkeurig te constateeren. Het was voor alle weidenkenden een ver lichting, toen de bedreigde scheidsrechter in Sparta's kleedlokaal was binnengeloodst. Maar daarmede was de rust nog niet we dergekeerd; het publiek bleef woelig en op dringend, tot besloten werd de terreinen te ontruimen en toen, ja toen, kwam de poli tie er met den gummistok aan te pasl Dat hielp, en een urtje later kon de scheidsrechter in een door Sparta's bestuur ter beschikking gestelde auto, aan de ach terzijde van het terrein het speelveld rustig verlaten. Ziet hier de feiten, objectief gememoreerd. Wij voor ons, voegt het blad er aan toe, kunnen met de beslissingen van den scheids rechter niet accoord gaan, en het protest tegen één der strafschoppen, door Sparta ingediend, zal zeer zeker door de Protest commissie met de noodige aandacht worden behandeld. Maar om den scheidsrechter le gaan mo- lesteeren, daartegen klinke hier ons krach tig protest. Bij ons weten is er nog nimmer èn op liet Schuttersveld èn in dc Prinsen laan én in het Stadion zoo gehandeld als Zondag is geschied. Het publick bedenke, dat de N. V. B. krachtdadige middelen heeft om een her haling te voorkomen. Wij noemen slechts het spelen zonder toelating van publiek en het verbod om thuiswedstrijden te spelen. HOOFDKLASSE-OOMPETITIE NEDERLANDSOHE DAMBOND. Zondag jl. speelde het eerste tiental der „Haarlemech© Damclub" haar Rat sten competitie-wedstrijd tegen 't eer ste tiental van de Damvereeniging „Ge zellig Samenzijn" te Amsterdam in café „Centraal" Damrak. Vcor de Amster dammers was deze wedstrijd van groot belang, la ongezien jsii door het winnen van dezen match definitief kampioen der Noordelijke Hoofdklasse zouden zijn. Te 11 uur bondon beide vereenigin- gen met geheel complete tientallen den strijd aan, terwijl de leiding berust te in handen van den Vice-Voorzitter van don Nederlandschen Dambond, den heer S. S. van Baaien. De gedetailleerde uitslag is; Damver. „Gezellig „Haarl. Damclub" Samenzijn", A'dam. Haarlem. 1 Mr. J. H. Vos 20 J. W. v. Dartelen 2 G. Swart 11 P. J. v. Dartelen 3 Mr. 0. J. Lochtenberg 2—0 H. G. Theuniaise 4 J. J. Kwaad 1—1 F. J. Eype 5 J. J. Hubelraeijor 11 S. M. MonS P. Mans 20 W. J. Theunisse 7 JMoester 20 J. van Looy 8 H. R. Rugenbrink 2—0 H.T. Luif 9 P. G. van 't Hout 20 H. Bok# 10 P. Seljee 0—2 J. Siegerisft. Totaal lü-5. 2de KLASSE OOMPETITIE NEDERL. DAMBOND. Het tweede tiental der „Haarlemsche Damclub", hetwelk in do 2d© Klasse competitie van den Nederlandschen Dam bond zal uitkomen, is als volgt samen gesteld Bord 1. Aebe de Jong .(copt), 2. Ph. F. Amelung, 3. A. Slinger, 4. O. J. van Wijk, 5. H. Greeuw, 6. F. A. Ber kemeier, 7. M. de Jong, 8. B., W. Ken- sen, 9. W, J. A'. Matla, 10. P. Mol- lema. ReservesJ. Plotting, J. B. Sluiter en Th. A. Wigcherink. Haarlemsche Kegelbond. Zondag 18 December heeft die wild-wedslrijd plaats gehad (klasse A) op de banen van café van Hulst le Bloemendaal. De uilslag is als voigl: 1. W. Beelen 69 houten 8 na 2. L. Giebels 69 7 na 3. J. Coppens 69 4 na 4. J. J. Brinkmann 68 5. J. Wickenhagen 67 6. H. de Vos 65 „9—7 n? 7. L. Boerlagen vi 65 „87 na 8. M. Reemers 65 „94 na 9. J. Kuiper v. d. Duin 64 „78 na 10. J. v. d. Horst 64 „85 na 11. L. Henneman 63 „37 na 12. D. Bremen 63 „76 na 13. G. Lembeck 62 14. M. v. Hulst 61 15. H. Frantzen 60 7 na 16. J. Mijer 60 3 na 17. M. Duijtshoff 59 8 na 18. J. v. Maaswinkel 59 6 na 19. P. v. Da alen 59 7 na 20. P. Houtgraaf 59 Verrassingswedstrijdl tellende de houten van de 13—678sle bal. W. Beelen 37 houten; J. Coppens 36 houten; G. Lembeck 34 houten 9 na; J. VVickenhagen 34 houten 8 na; L. Boerla gen 33 houten 77—6 na; L. Henneman 33 houten 57-6 na; L. Giebels 33 houten 7—7—5 na; H. de Vos 33 houten 575 na; D. Bremer 30 houten 58 na; J. Janssen 30 houten 76 na; M. Reemers 30 bouten 45 na; M. Henne man 29 houten 78—7 na. Vrijdag 23 Dcc. prijsuitreiking, des avonds 9 uur, vobr de kampioen vrije baan- en wildwedstrijden. Kegelclub „H. V. K." De voorloopigc stand der uitgeschreven wedstrijden, welke gehouden worden ter gelegenheid van hei 10-jarig bestaan van bovengenoemde kegel club, luidt thans als volgt: Jubileumswedstrijd dames. 1 Mevr Boon 58; 2. Mevr. Coert 53; 3. Mevr. Schou ten 49. Jubilcumwedstrijd Heeren. 1. de lieer Maaswinkel 69; 2. de heer R. Verdel 67- 3. de heer J. Panlus 63. Personeele wedstrijd dames. 1. Mevr. Boon 29; 2. mevr. Coert 28; 3. mevr. Fêhii 27; 4. mevr. Cassee 26. Personeele wedstrijd Heeren. 1 de heer Maaswinkel 42; 2. de heer J. Meyer 40; 3. de heer B. de Vries 40; 4. de heer R. Verdel 40. Vrije baanwedstrijd paren. 1. de heci en mevr. v. d. Pol 122; 2. de lieer en mevr. Loert 121; 3. de heer en mevr. Fêhn 120. Vrije Baanwedstrijd dames. 1. Mevr. Coert 34; 2. mevr. Weenink 26; 3. mevr Boon 25; 4. mej. v. Daalen, 23; 5. mej. Buyghart 22. 1 Vrije Baanwedstrijd Heeren. 1 dt lieer Maaswinkel 43; 2. de heer W. Lub bers 4038; 3. de heer A. v. Berkum 40- 4. de heer H. Frantzen 39-38; 5. de heer W. Kuyk, 39-35 35 6. de heer M. dt aswz a~S?~3u' 7' de hefir P" v- Gulik j heer G- Lembeck 38-36-33-33: 9. de beer M. v. d. Storm 38-36-33-32- 10 de heer H. v. Maris 38; 11. de heer G v. Maanen 37. Dagprijs W. Kuyk, 39-35. De wedstrijden worden op 25 en 26 De cember a.s. voortgezet. Dammen. Wedstrijd om bet kampioen schap vun Haarlem en omstreken. De uitgestelde partij tusschen de heeren H. i'. Luif en W. van Daalen werd door den heer Luif gewonnen. De stand in dezen wedstrijd is thans: No. Spelers gcspgew.rem.verl.pnt.gem. 1. S. M. Mons 8 5 3 0 13 1.63 2. P. J. van Dartelen 6 3 3 0 9 1.50 3. H. G. Teunisse 8 4 3 1 11 1.38 4. J. W. van Dartelen 7 3 3 1 9 1.29 5. H. T. Luif 4 2 1 1 5 1.25 6. W. van Daalen 7 2 2 3 6 0.86 7. J. P. Exel 7 2 1 4 5 0.70 8. J. Lycklema 7 1 3 3 5 0.70 9. P. van Wamel 7 2 1 4 5 0.70 10. D. van Wamel 6 0 3 3 3 0.50 11. P. J. Eype 7 1 1 5 3 0.43 met 2 hangpartijen tegen de heeren P. J. van Dartelen en D. van Wamel. GROOTE BONT-UITVERKOOP Hef Bonthuis it

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 7