Eerste blad. 1 Stadsnieuws DAMIAATJES VRIJDAG 23 DECEMBER 1921 4*ste JAARGANG No. 14022 PE ABONNEMENTSPRIJS BEORAA0T VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: p£R KWARTAAL T 3.25 PE3 WEEKf 0.25 F8AAC0 PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.571/? BUREAUX* NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748, POSTREKENING No. 597a ADVERTENTIÈN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Dit nummer bestaat uit 3 bladen* DE NIEUWE REGEERING IN BELGIE. DE KERKELIJKE KALENDER. AGENDA 24 DECEMBER Voor de Wed. Bon. VAN ONZE RECHTBANK Een ouderwetsche verkeersagent 4? J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht. Van onzen Brusselschen correspondent). DE LAK5CIIE HOUDING DER KATIIO- IEKEN BIJ DE SAMENSTELLING VAN 1IET NIEUW MINISTERIE. Brussel, 19 Dcc. 1921. Ik geloof niet, dat er in België ooit esn ...inislcric met zoo weinig enthousiasme en tulke groole onverschilligheid, sceplicisme »n wantrouwen werd begroet als het nicu- ve minislcric-Theunis. Afgezien van eenige liberale en nationa- lislische middens, welke in den heer Theu- nis een vriend en werktuig hebben gevon den, stelt niemand belang in dit ministerie. Zeker niet de katholieken, die op zeer be hendige wijze in de luren werden gelegd 1 De eenige partij, die feitelijk aan de win nende hand was bij de verkiezingen, was de katholieke. Terwijl liberalen en vooral locialisten zetels verloren, hadden de ka- holieken er negen gewonnen. Het land gaf Jaardoor duidelijk te kennen, dat het meer in katholieken geest verlangde bestuurd te worden, dan tot hiertoe na den wapenstil stand het geval geweest was. Het ware dus billijk geweest dal het ministerie voor het grootste gedeelte in katholieke handen kwam Het tegenovergestelde gebeurde echter. Van katholiek standpunt uit is de samen- telling van het ministerie op geene wijze te errectitvaardigen. Van het oogenblik af dat „e sociahMen weigerden deel te nemen aan liet ministerie, moesten de liberalen en de katholieken samen een ministerie vormen te gen de socialisten. In plaats van nu de ze tels onder elkander te verdeelen volgens hunne wederzijdsche getalssterkte, eischten en bekwamen de liberalen 5 zetels op de elf, terwijl de katholieken, die driemaal sterker zijn in gelat, er slechts 4 bekwamen en de twee overblijvenden toegekend werden aan personen, die men als „competenties" in de katholieke partij heeft binnengesmokkeld, maar die er nooit toe behoord hebben. En weet ge, op welke wijze de liberalen dit trachten goed ie praten? Omdat zij in het ministerie de anti-cleri- cale meerderheid moesten vertegenwoordi gen. Is een dergelijke bewijsvoering in deze suligheden niet wraakroepend en dra- ie katholieken hier niet zelf schuld ...mier miskenning? Het schijnt wel alsof de katholieken geen .uggegraat, geen durvende leiders meer hebben. En wat de zaak nog erger maakt is, dat de vijf ministeries van binnenland schen invloed o.a. de ministeries van Spoorwegen, binnenlandsche zaken, oorlog en vooral die van Rechtswezen en Kunsten en Wetenschappen aan vier liberalen en een „competentie" werden toegekend, In de moeilijke omstandigheden, die het land doormaakt, hebben de katholieken eens te meer het bewijs geleverd eener te verregaande inschikkelijkheid en toegevend heid. Er is van hun kant niets gedaan om den heer Theunis de taak moeilijk te ma ken, terwijl Theunis van zijn kant zelf niet de minste inschikkelijkheid voor hen ge loond heeft Werden in 't algemeen de katholieken in de doekskens gedaan, de katholieke Vla mingen kwamen er niet minder omwikkeld tn onbusseld uit te voorschijn. De katholieke Vlaamsche Kamergroep met zijn 44 leden, had den heer Theunis gevraagd de vervlaamsching van de Gent- jche hoogeschool in het Regeeringsprcgram op te nemen en tezelfdertijd in den schoot der regeering dezelfde vertegenwoordiging te bekomen als de liberale groep die slechts 5.1 leden telt. Het eerste punt werd niet in gewilligd, doch er werd een overeenkomst getroffen in dezen zin, dat de regeering, als regeering, de vervlaamsching niet bekam pen zou. maar ieder barer leden zou vrijla ten de houding aan te nemen, die hij wenschte. Ook op het tweede punt ver tlaarde Theunis niet te kunnen ingaan. De Vlaamsche Kamergroep wilde zich dan mei wee nieuwe vertegenwoordigers tevreden atollen, maar ook daar had Theunis geen ooren naar. Icn slotte wilde de Vlaamsche groep als uiterste poging tot verzoening en verregaand bewij» van inschikkelijkheid zich tevreden Stellen met één vertegenwoordiger, buiten de reeds opgenomen ministers van vroeger, op voorwaarde dat deze met het noodige gezag bekleed was. Men noemde Poullet en Hetleputte. Poullet weigerde echter en tegen Hellepuite hadden zekere Brusselsche mid dens hun veto gesteld. Toch werd Helleput- te op 't laatste oogenblik gevraagd, doch hij Weigerde. De Vlamingen hebben dus niets -*«komen. Men begrijpt, dal het misnoegen onder hen zeer groot is. De verkiezingen werden in 't Vlaamsche land bijna uitsluitend op de Vlaamsche kwestie gevoerd en waren dan ook voor hen een groote triomf. Volgens de massa hadden de Vlamingen het ministerie-Theunis niet mogen steunen. Volgens de politiekers hebben de Vlamin gen veel gedaan. Ze staan thans vrij en onafhankelijk te genover dit ministerie en zullen op tijd jn stond, wanneer het psycholochisch moment daar is, het offensief tegen dit ministerie beginnen. Het ministerie-Theunis zal hoogstwaar schijnlijk niet lang leven en weinig nuttigs tot stand brengen. Hel bericht in <le ,.N. H. Ct." van Woensdag 21 Dec., overgenomen uit Het Gentrum, dat bij gelegenheid van een con gres te Rome ter herziening van den kerkdijken kalender tevens een vaste da tum zou worden bepaald voor 't Paasoh- feest, lijkt wel wat voorbarig. In alle landen, vooral in Engeland en in Amerika gaan al tang stemmen op om het Paaschfeest op een vasten datum te stellen en als dat nog niet mogelijk is dan ten minste Paschen te laten vallen tus- sohen 5 en 11 April. Nu valt Pasehen tussclien 22 Maart en 25 April, 22 Maart is de 80e dag van het jaar: 25 April de 114e. Het verschil is 34 dagen: de helft 17. 80 plus 17 is 97e dag (8 April). Paschen zou dan ongeveer midden tusschen 22 Maart en 25 April vallen. Op verzoek van vooraanstaande Engel- sohen begaf Abbé Crozes zich in 1884 naar Rome om officieus te imformeereD of de Paus eene 'bespreking over een vas ten datum voor Pasohen mogelijk achtte. Men zei-de in Rome. dat de burgerlijke ka lender zelf nog zoo onvolmaakt was; ddt de Gregoriaansche tijdrekening nog niet was aangenomen in Rusland-, Griekenland enz. men wil daar liever overhoop Eg- met de zon, dan overeen te stemmen met den Paus en dat het wenschelijk was die kalender eerst te verbeteren. Een vaste datum voor Paschen is onmogelijk- zoolang men ieder jaar met een anderen weekdag begint; na een schrik Kei jaar zelfs twee dagen verschil. Rome had dan ootk gelijk met te zeggen, dat de sterren kundigen eerst den burgerlijken kalender moeten verbe-teren. Verschillende voorstellen zijn reeds ge daan om den burgerlijken kalender te veranderen. Een voorstel van Gamiille Flammarion, naar aanleiding van hetgeen men in Rome gezegd -had aan abbé Cto- zes, is ongeveer aldus: de eerste dag van bet jaar valt bij het begin der lente (voor jaarsnachtevening); voor het zuidelijk halfrond bij het begin van den herfst (na- jaarsnachtevening)het jaar wordt ver deeld in kwartalen; de eerste en tweede maand van ieder kwartaal heeft 30 da gen; de derde maand 31 dagen. De 305e dag is een vrije dag; in een schrikkeljaar ook de 366e dag: deze dagen zouden een afzonderlijken naam moeten hebben. In plaats van iedeT jaar een dag te verande ren, in een schrikkeljaar twee dagen, blij ven de datums steeds op denzelfden week dag vallen. Ieder jaar heeft juist 52 we ken van 7 dagen. Mogen de geleerden eene zoo goed mogelijke oplossing 'bren gen. P. W. DE WOLF- Sociëteit „Sint Bavo". Gewone zit tingen. R.-K. Leeszaal en uitleenbibliotheek. Jansstraat 49. Dagelijks geopend van io uur tot half I, van 25 en van 7io uur, behalve des Maandagsoch- tends en Zon- en feestdagen. Museum van Kunstnijverheid. Ten toonstelling van werken door Johan Thorn Prikker. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen Ged. Oude Gracht 39. Alle werkda gen voorm. van q—12 uur, nam. van 2 5 uur; Zaterdags alleen van g12 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen. Kleine Houtweg 13. Alle werkdagen voorm. van io12 uur., nam. van 24 en van 8—9 uur. Oud-Holland. Verwulft Strijkor kest. Wij hebben, dezer dagen medege deeld dat de arbeider Bon. uit de Zilk. waarschijnlijk het slachtoffer is geworden van be'ootids mensch'levend heid ter gelegenheid van de schip breuk K.W. 127, een weduwe in kom mervolle omstandigheden achterlatend. Tol ons genoegen vernemen wij dat deelneming iin het lot van deze familie gewekt wordt. Zoo meldt men ous uit Bennebroek, dat de heer De Wit aldaar met een lijst door de gemeente is rondgegaan ten behoeve van de Wed. Bon. Deze lijst heeft per *inteekem'ng f 118.10 opgebracht, waardoor de we duwe 12 weken lang 10 gulden aan de Secretarie kan komen in ont vangst nemen. Missfehien spoort dit bericht aan dat ook in andere gemeenten, zooals Zandvoort on Noordwijk, iets voor de weduwe wordt geda.an. Vernieling CL N. is op 7 Nov. van dit jaar dronken geweest en het bleek weer eens, hoe gevaarlijk dronken menscken kunnen wezen. N. beging n.l. de dwaasheid, om een mes uit zijn zak te halen, ea daarmee een snede te geven in de olie- jas, die de broodbakker D. L. droeg. Deze had de jas gekocht voor tachtig gulden! De messteek was wel gevaarlijk, want het ondergoed van den getroffene was ook geraakt. De ambtenaar van het O.M. eischte 3 maanden gev. straf. Verduistering. De 30-jarige J. de H. is eèn klant van de reclasseering. Hii is al vier maal veroordeeld wegens diefstal een maal, in 1918, te Amsterdam zelfs tot 2Va jaar. Zeer kort daarna, in Oct. 1921 schafte hii zich bij don handelaar: Sch. te Haarlem een rijwiel in huurkoop aan, maar vóór hij! alles betaald had (een onbeteekenend bedragje was pas voldaan) bracht hii do fiets naar de Lomberd en hii wilde het Lomberd- briefje zelfs al weer aan een kennis beleenen voor 25 gulden. Bekl. zeide, dat hii de fiets wel te rug wilde halen en wel zou betalen ook, als men een beetje geduldig kon zijn. Maar het O.M. meende toch, dat hier sprake was van verduistering en on danks het verzoek van de Reclasseering meende het O.M., dat geen termen aan wezig waren voor een voorwaardelijke veroordeeling. De eisch luidde, wegens verduistering, 1 jaar gev. straf. De verdediger,mr. v. Ech, betwistte dat hier van verduistering sprake was, en bekl. zeide nog, dat hii niet uit berekening had gehandeld, doch uit oogenbiikkelijken geldnood. Wegbrengen van schepen. Opnieuw werden daarna eenige zaken van het wegbrengen van schepen be handeld en wel ten aanzien van de Adri- ana IJ.M. 345, buiten de territoriale wateren, in de Noordzee tegenover Sche- voningen tot zinken gebracht. Daarvoor stond allereerst terecht de 30-jarigo machinist J. Sch., die 't schip heeft laten zinken, door de leiding los te maken. Do eigenaar Kerkhof had hem herhaaldelijk gevraagd, het schip weg te brengen, doch bekl. had aan vankelijk geweigerd. Hem was eerst f750 later f 1500 geboden, en de eigenaar zou „het best met hem maken, als de cen ten vaa de assurantie binnen ware". Volgens bekl. was het schip f 4000 waard. Het was meer een wrak dan een schip, en de ketel was zeer slecht. Het schip was ver boven de waarde verze kerd Dit ga" rechter mr. Past ur aan leiding .aan den getuige H. B., pro curatiehouder van het kan oor, da <0 verzekering had afgesloten, te vragen, of zoo'n assurantie maar tegen elk be drag zonder controle werd aangenomen, waarop het antwoord luidde, dat er zoo goed als nooit gecontroleerd werd. Men vertrouwde op de Scheepvaart-inspectie. De ambtenaar van het O. M. vroeg hoe hoog de premie was; getuige zeide meestal 3 pCt. Op de vraag, hoe het toch komt, dat al derge'ijke verzekeringen naar Engelsehe maatschappijen gaan, zei- do getuige: „omdat do Hollandsche maat schappijen er hun buik van vol hadden. Het O. M. merkte op, dat de omstan digheden voor dezen bekl. niet rooskleu rig zijn. Zijn vrouw is al eenige jaren ziek aan T.B.O. en zal dezen winter niet meer doormaken. Drie kinderen, tus- uchen 4 en 9 jaar, zijn bij familie. Toch meent spr. dat ter wille van de rechtvaardigheid, tegenover de velen, die voor dergelijke feiten gestraft zijn, ge vangenisstraf moet worden opgelegd en in dit geval is 8 maanden zeker niet te veel. Bekl. vroeg uitstel van do straf, w verband mot den toestand van zijn vrouw en dit werd toegezegd. Wegbrengen van schepen. In de msddagzitting stonden allereerst terecht de reeders der Adrians IJ.M. 345, H. K. en A.Z., beiden gedetineerd, oij hebben de misdaad (het wegbrengen) uit gelokt. K. bekende, doch Z. ontkende al les. Wel had hij den machinist Sch. geld willen geven, doch uit medelijden mot diens zieke vrouw. Het O.M. zeide in zijn requisitoir, dat in deze zaken bijna altijd de reeders er achter zalen met hun geld. Spr. eischte tegen K. en Z. ieder i'A Jaar gevangenisstraf. Mr. Deenik pleitte cle mentie voor K., mr. van Gigh verweet het O. M. juridische acrobatiek en vroeg vrij spraak voor Z. met voorloopige onmid dellijke invrijbcadsstelling. Dit werd toegestaan. Aan Ph. den schiper der „Adriana wordt ten laste gelegd' medeplichtigheid en valsche eed voor den Raad van Scheep vaart en meineed voor het Kantongerecht te Den Haag. Dit derde feit nam het O.M. terug, daar het op een misverstand bleek te berusten. Voor de beide andere feiten vroeg het O. M. 1 jaar gevangenis straf. Mr. v. d. Goot betwistte de straf baarheid van de feiten, aan bekl. ten laste gelegd, en vroeg vrijspraak, subs, uiterste clementie. Uitspraak iu alle zaken 5 Jan. 1922. Uitspraken van 22 December 1921. 1. J. K. visscher, te Westzan, 2. K. M., los werkman te Weslzaan, appèl over treding Visscherijwet, ieder geldboete van 25, subs. 10 dagen hechtenis. J. G. S„ tandlechniker te Haarlem, bij verstek, vonnis Kantonrechter Haarlem bevestigd. P. S., koopman te Haarlem, appèl over treding Huuroommissiewet, geldboete van 50, subs. 10 dagen hechtenis. W. H. R., koopman ie Wijk aan Zee en Duin, vrijgesproken. W. F., tuinder ie Heemskerk, mishan deling, 1 maand gevangenisstraf. G. R., caféhouder ie Nooiddorp, gem. Heemskerk, bedreiging, 1 maand gev.straf. J. K., varensgezel, te Zandvoort. mis handeling, geldboete van f 30, subs. 15 dagen hechtenis. 1, A. P. V., kis werkman te Scholen, bij verstek, 2. P. II. J.. bierbottelaars- iknecht, ie Haarlem, wederspanaigheid. no. 1. 1 maand gevangenisstraf, no. 2. geldboete van 30, subs. 15 dagen hech tenis. E. E„ ketelmaker te Haarlem, diefstal, geldboete van f 40, subs. 20 d. hechtenis. A. F. H., te Haarlem, thans gedetineerd, overtreding art. 247 W. v. S., 6 maanden gev.straf met aftrek prev. hechtenis. J. v. d. B., siucadoor ie Harlem, thans ged. Huis van Bew. te Haarlem, overtre ding ari. 279 W. v. S.„ 6 maanden gev. straf met aftrek prev hechtenis. J. v. d. B., stucadoor te Haarlem, thans gedetineerd, diefstal. 2 maanden gev.straf met aftrek prev. hechtenis. P. B., landbouwer ie Aalsmeer, thans ged. Huis van Bew. te Haarlem, bedrie- gdlijke bankbreuk, 8 weken gevangenis straf, met aftrek prev. hechtenis. K. G. S.. fabrieksarbeider te Zaandam, bij verstek, vernieling, geldboete van f 10. subs. 5 dagen hechtenis. J. G., zandvormor te Zaandam, mishan deling, geldboete van 10. subs. 10 da gen hechtenis. P. H. G. hvr. A. G D ie Zaandam, bij verstek, diefstal, geldboete van f 15, subs- 10 dagen hechtenis. D. N., arbeider te Heemstede, mishan deling, geldboete van 10, subs. 5 dagen hechtenis. N. A. L., kaasknecht te Edam, vernie ling, geldboete van 30. subs. 15 dagen hechtenis. C. K„ pakhuisknecht te Edam, vernie ling, geldboete van f 20 subs. 10 dagen hechtenis. P. L„ arbeider ie Edam, vernieling, geldboete van 20, sübs. 10 d. hechtenis. A. de B., assistent-machinist ie Wor- merveer, wederspannigheid, geldboete van f 15. subs. 10 dagen hechtenis. N. v. B., schipper ie Amsterdam, ver nieling, geldboete van f 20 subs. 10 da- hechtenis. J. S., los werkman te Edam, vernieling, geldboete van 30, subs. 15 d. hechtenis. P. v. D., los werkman te Edam, vernie ling. geldboete van f 20 subs. 10 dagen hechtenis. D. V., varensgezel, te Hililegom, verstek vonnis bekrachtigd. N. D. te Nooidwijkerhout, .verstek von nis bekrachtigd. J. C. J. v. B, rijwielhersteller te Haar lem, verstek vonnis bekrachtigd. Commissie van Georganinaand Over leg. Maandag 19 dezer kwamen de beide Commissies van. Overleg voor de Ambtenaren en de Werklieden in eene gecombineerde vergadering on der leiding van haar voorzitter, den heer Mr. J. Bomans. bijeen, ter be handeling van een voorstel tot wij ziging van de verordening, regelende de uitkeering aan ambtenaren en werklieden nadat zij op gromt van lichamelijke of geestelijke ongeschikt heid zijn afgekeurd, in dien zin, dat het pensioen, waarop zij krachtens wettelijke of gemeentelijke regeling recht hebben gedurende twee jaar tot 75 pCt. van het laatstgenoten loon wordt aangevuld. Het bleek gewenscht te bepalen, dat deze uitkeering alleen wordt toe gekend aan hen, 3-ie op den datum van ingang van hun ontslag geen aanspraak kunnen maken op ouder- dorns-, of (krachtens htm dicnsltja- reu) op vol pensioen. Deze beper kende bepaling werd met algemeene stemmen goedgekeurd en eveneens uit gesproken. dat bij de bepaling van het bedrag der meerbcdoelde uitkee ring met het kindersuppletieloon moet worden rekening gehouden. De Commissie van Overleg verzocht harerzijds aan Burgemeester en Wet houders om een bepaling aan de voor gestelde wijziging toe te voegen on geveer van dezen inhoud: Burgemeesr tcr en Wethouders zijn bevoegd in bijzondere gevallen van bovenstaande regeling af te wijken, gehoord de Commissie van Overleg. De boven bedoelde goedkeuring werd aan dit verzoek vastgeknoopt, nadat de voor zitter had verklaard zijnerzijds geen bezwaar te hebben en sympathiek te staan jegens deze toevoeging. Door de Sub-commissie voor de Per soneelsaangelegenheden uit dc Gom" missie voor de Ambtenaren zal een onderzoek worden ingesteld naar de toelagen aan ambtenaren voor het schoonhouden van gebouwen in ver band met de door hen uitbetaalde» looncn aan werksters enz., in liun dienst werkzaam. Iu dc daarop volgende vergadering vau de Commissie voor de Werklie den werd na zeer gedetailleerde dis cussie besloten, ongunstig te advisee- ren ten aanzien van een voorstel tot reorganisatie van den dienst dei- brug wachters, uit het oogpunt van bezui niging gedaan, daarentegen besloten, de aandacht van Burgemeester en Wet houders te vestigen op de mogelijk heid, dat ook de hoofdbrugwachters zooveel mogelijk brugwachtersdiensten. verrichten. In verband met een advies van de hoofden van takken van dienst om de leden van de Commissie van Overleg op vergaderingen, welke in hun vrijen tijd worden gehouden, door hun plaatsvervangers te doen vervangen, werd d aa Aie vens geadvisieerd, om in het belang van een geregelden gang van zaken in de Commisslie-vergade- ringen te bevorderen, dat de leden zelf die bijwonen, met uitbetaling van het gewme uurloon zonder verhoo- gingspercentage over dien tijd, ook al zou de ziltkig vallen op een z.g. „Vrijen" dag. De vergadering vereenigde zich met een nieuwe regeling van de wijze van uitbetaling van de werklieden van den dienst van Openbare Werken, waar door wordt beperkt het te vroeg ein digen van de werkzaamheden in ver band met de loonbetalingen. Goedgekeurd werd nog het voor stel dat bij het bepalen van den pen sioensgrondslag voor wat de uniform- kleeding betreft, daarin alleen zal wor den opgenomen de geschatte waarde van de geregeld gedragen uniform, uitgedrukt in een bedrag per jaar Na de behandeling van eenige huis houdelijke zaken en een uitgebreide rondvraag werd de vergadering ge sloten. Lezing over ijsongcvallen. In „De Nij verheid" hield Woensdagavond de heer A. J. Meijerink oen lezing over „IJsongevallen en reddingswerk" voor de leden der Haar- lemsche Reddingsbrigade, Politie- en Ha venpersoneel en Padvinders. Onder de aanwezigen was o.ra. de com missaris van politie, de heer E. M. Tenc- kink. De heer Meijerink bracht allereerst een woord van dank aan den heer Tenckink voor zijn aanwezighed en voor de mede werking, welke hij steeds mag ondervinden. In een inleidend woord betoogde spr. de nuttigheid en noodzakelijkheid van het zwemmen, daarbij eenige voorbeelden ter illustratie gevend. Vervolgens sprak spr. uitvoerig over de zwemsport in vroegere tijden en knoopte daaraan de beschouwing vast, dat zelfs nu nog, in de 20ste eeuw, op de noodzakelijk heid der zwemsport gewezen moet worden. Spr. gaf vervolgens een statistische be schouwing, waaruit o.in. bleek, dat per jaar ongeveer duizend personen verdrinken. Nadat spr. verder een klemmend betoog had gehouden over de noodzakelijkheid, dat alles in het werk gesteld moet worden, om dit groote aantal verdrinkingen te verklei nen en er op gewezen had, dat Haarlem hier gevolgd was, op welk voorbeeld andere plaatsen gevolgd zijn, kwam spr. tot zijn eigenlijke onderwerp: ijsongevallen en het reddingswerk daarbij. Mocht het u ooit overkomen, aldus Spr., dat u door het ijs zakt, tracht dan nooit te steunen op het ijs vlak bij u, want dan brokkelt dat af en maakt ge den toestand hachelijker. Spreidt daarentegen uw armen uit, kijk even om u heen, waar het ijs het dikst is, draai dan zoo, dat ge met uw rug naar den diksten kant van het ijs komt, zet u dan af met uw voeten en ge hebt alle kan3, met het gehecle lichaam op het ijs te komen. Spr. gaf verder nog verscheidene wenken, welke het reddingswerk kunnen vergemak kelijken en gaf aan, hoe men het best de verschillende reddingsmiddelen kan gebrui ken. Spr. wees dan op het ergerlijke geval, dat zich onlangs te Halfweg heeft afge speeld en dat wij in ons blad vermeld heb ben. Het betreft hel geval van de twee per sonen op een vrachtauto, die een man, die door het ijs gezakt was, niet gered hadden, maar doorgereden waren. Spr. noemde dit geval hoogst ergerlijk en hoopte, dat het der politie zou gelukken, die twee indivi duen te ontdekken, opdat zij hun gerechte straf niet ontgaan. Hierna beantwoordde spr. eenige gestelde vragen, waarbij o.m. betoogd werd de nood zakelijkheid van meer dreggen aan de bruggen, waardoor het mogelijk is, dat bij het open zijn der bruggen aan eiken wal kant een dreg is. De heer Meijerink zeide, dat de commissaris van politie dit reeds in overweging heeft. Vervolgens verduidelijkte dc projectie- lantaarn van den heer J. C. Grootes te Haar lem het gesproken woord. Aan het einde zijner prettige voorgedra gen causerie viel den heer Meijerink een iuid applaus ten deel. Faillissementen. In staat van faillis sement werden verklaard: 1. J. Engberts, wonende te Zaandam. It. C. Mr. H. v. Loghern de Jossetin dc Jong. Curator Mr. Dr. W. P. Vis. 2. Jb. Bos Jzn., grossier in sigaren cn sigaretten, wonende te Krommenie, Van Hogendorpslraat 27. R. C. Mr. H. v. Log hern de Josselin de Jong. Curator Mr. Dr. W. P. Vis. 3. J. B. A. Rooker, barbier te Hoofd dorp, Marktplein 1. R. C. Mr. H. v. Loghem de Josselin dc Jong. Curator Mr. M. Slingen- berg. Opgeheven werden dc faillissementen van: 1. B. Snaterse, wonende te Zandvoort, Zeestraat 46 a, uitgesproken bij vonnis dezer Rechtbank d.d. 22 November 1921. 2. A. Peters, wonende te Haarlem, Heerensingel 63, uitgesproken bij vonnis gezcr Rechtbank d.d. 11 October 1921. Hooger beroep. Hooger beroep werd aangeleekend door A. J. v. d. M. te Am sterdam, ter zake „Huisvredebreuk", ver oordeeld tot eene geldboete van f 10, eubs. 5 dagen hechtenis. 4 4 Het behoeft geen verwondering te wek ken, dat bij de nieuwe verkeersregeling] te Haarlem, geen gesticuleerend politie man geposteerd is op de plaats, waar Ido Amsterdamsche straatweg aan het westen in Haarlem uitmondt. Is de drukte er dan niet groot? Welzeker! Kom maar eens tegen den avond, als door de poort "van het Oude Station honderden werklieden naar buiten drommen, als op den straat weg de auto's schor en schel doortocht verlangen. Wie zich dan ook haast, één is er, die sinds eeuwen zijn kalmte bewaart en het verkeer prachtig stremt, pardon! re gelt, bedoel ik. Een auto heen, twee Wa gens terug, een vrachtauto heen, een kar terug. Twee tegelijk, neen dat gaat niet. Het was gemakkelijker voor een kameel om door het oog van den naald te gaan, dan voor twee voertuigen, om elkaar on der de poort of op de brug te passeeren en daar voerlieden of chauffeurs geen bokken zijn, die op de smalle plank over den afgrond op elkaar iurenden, gaat er een achteruit en laat den ander door gaan. Tusschen deze voertuigen bewegen zich fietsers, motorrijders en wandelaars, want ieder moot onder het Gapudijnaohe juk door en de smalle brug over. Alleen de Amsterdamsche tram durft het erfstuk onzer vaderen straal negeeren en langs dit historisch monument heenrijden. Wanneer er echter ooit eens een stads tram ten Oosten van het Spaarne zal aangelegd worden (2000 jaar na Chris tus geboorte) b.v. van het Amsterdamsche kwartier naar de City, dan zal ook haar geluid onder do poortgevelen klinken. Telkens als ik, steunend op het stuur van mijn tweewieler, de Poort in de verte zie, recht zich mijn rug en geniet Ik van den forsohen indruk, dien hij maakt, van zijn aardige torentjes, die zich af- teekenen tegen do lucht. Dichterbij gekomen, heb ik geen oog meer voor zijn schoonheid en als ik bijna een kind aangereden heb, of moet afstappen voor een voertuig, of haast om den hoek een andere fiets ramde, dan denk ik steeds: „Je bent toch een lee- lijko sta-in-den-weg, een tunnel op oen vlakte, 't Ware te wenschen, dat een of ander historisch genootschap zich over jo ontfermde Je klok loopt voor, zoker! maar van binnen ben je eng en bekrom pen. Zoo ook moeten we modern zijn in het bewaren van je uiterlijk, maar een open oog houden voor de eischen van het te genwoordige verkeer. Barometerstand: 751. Neiging: vooruit. OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteroroL Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen var» 23 December 1921. Hoogste barometerstand 767.7 m.M. I? Biarritz. Laagste barometerstand 735.1 m.M. te Karlstadt. Verwachting van den avond van 23 lot den avond van 24 Dec. 1921. Meest matige of krachtige Zuidweste lijkc tot Noordwestelijke wind'. Afwisse lende bewolking. Aanvankelijk nog buiig. Iets kouder. Kennisgeving onttrekking vrn grond aan den openbaren dienst. B. en Wl van Haarlem brengen ter algemeene ken nis, dat aan den Raad der gemeente wordt voorgesteld, om aan den openbaren dienst te onttrokken: een gedeelte van da Friesche Varkenmarkt, ter grootte van 450 M2„ kadastraal bekond in sectie B no. 2490 ged. De stukken te dezer zake betrokking hebbende, zullen met ingang van heden gedurende drie dagen ter plaatselijke se- retarie (7e Afdeeling) ter inzage van een ioder zijn nedergelcgd. Gewetensgeld. Ingekomen is bij den inspecteur dor directe belastingen te Haarlem, 1ste afdeeling, onder letter» I. K., f 12 wegens te weinig betaaldo bedrijfsbelastiiig

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1