He' verdwenen meisje BUITENLAND Brieven uit Rome. Dg CONFERENTIE Tg WASHINGTON. GEM. BUITENL, BERI0HTE19. a VRIJDAG 23 DECEMBER 1921 kerstfeest. De Iersche kwestie. DE CONFERENTIE TE LONDEN. SOEN YAT SEN'S VROUW ONT VOERD. DE BEDREIGING VAN WALL- STREET. BSHHOiLANBSSH NIEUWS. FEUILLETON Toen acht dagen later Datura af scheid nam, hing zij bijzonder lang aan den hals der trouwe pleegmoeder. Het viel haar oneindig zwaar, zich van deze te scheiden. „Gij blijft echter altijd nog mijn moedertje," zeidc zij oncjer tranen vleiende. „Gewis, mijn lieve kind Als doch ter heb ik je in mijn huis gevoerd, als dochter scheidt ge thans. Mijn moederlijke liefde blijft je ook in de verte." „Moet ik dan werkelijk van hier weg Het is beter voor je.... ais je hier bleef, zouden wij natuurlijk een goeden uitzet voor je vastgesteld hebben, maar als dochter van den heer Bellecour kom je in de schitterendste Omstandigheden." - ..ik zie daar gaarne van af, als Rechts altijd bij u zijn kon." „Goed 1 want de rijkdom maakt »p zich zeive niet gelukkig! Maar je tanvaarot eene taak,, die juist ge schikt is om je gelukkig te maken." Datura zette groote oogen op. „Je vergezelt een door verdriet en smart diep gebogen grijsaard. Ge zult bij hem zijn verloren kinde ren vervangen en zijne laatste levens dagen opvroolijken. Doch hij is een veel te verstandig man, dan dat hij meer van je zou verlangen, dan waar toe je in staat bent. Draag hem de zelfde liefde toe, die je ons toegedra gen hebt. Je zal dan ondervinden dat elk woord, hetwelk zijn tevreden heid uitdrukt, elke lach waarmede hij je dankt, je hart met geluk en vreugde zal vervullen." „Ik wil hem een liefdevolle cn ge hoorzame dochter zijn," lispelde het meisje. „Daarvan ben ik overtuigd mijne Datura kan niet anders handelen. En zoo ga dan onder de hoede van den Almachtige en de begeleiding van je bewaarengel." Datura was op de knieën gevallen en ontving den moederlijken zegen. Ook Hendrik en diens vader waren nader getreden om het kind te zege nen. Daarop namen de pleegouders het bij de hand en voerden het voor Bellecour. - „Indien Datura onze eigene doch ter was," sprak Hendrik ernstig, „kon het ons niet zwaarder vallen, haar van ons te zien wegtrekken." „Zij zal altijd uwe dochter blijven," antwoordde Bellecour. „Ik maak al leen aanspraak op den titel van groot vader» waardoor ik niemand, zelfs niet u,"mijn ouden vriend, te na treed, dus wendde hij zich tot Hendrik's vader „En gij, Datura, neemt gij mij ook als grootvader aan vroeg hij het meisje glimlachende. „Ik zal u altijd als grootvader beminnen en eeren," antwoordde Da tura bescheiden. Allen vergezelden de vertrekkenden tot aan de deur. Hier wachtte een rijtuig, dat hen snel medevoerde. Bellecour was niet voornemens terstond naar Florida terug te kec- ren. Hij wilde Datura eerst nauwer aan zich hechten en achtte daartoe een lange reis het beste geschikt. Daarom richte hij zijn reis liet eerst naar Buffalo. Van hieruit bezochten zij den Niagara-waterval. Op een stoomboot voeren zij in de lengte over het Erie-meer en reisden dan naar het zich dagelijks uitbreidende Chicago. Weldra ging het echter naar Sint Louis, de koningin van het Westen, gelijk de Amerikaan trotsch deze stad noemt. Hier werd eenige weken rust gehouden, want de ver moeienissen 'der reis hadden Datu ra's gezondheid geschokt. Eiken dag d'cn zij met elkander sleten, bracht otvader en kleindochter nader ct ikander 5 Bellecour ontdekte met tlKcn dag nieuwe hoedanigheden aan het meisje, die haar hem dierbaarder maakten, en Datura leerde den edelen man steeds hooger schatten. Met hetzelfde vertrouwen sloot zij zich bij hem aan. Dit verhinderde haar evenwel niet voor de familie Meer- veldt de grootste dankbaarheid te blijven koesteren. Ja, in de laatste dagen bekroop haar zelfs een licht heimwee naar de verlaten familie en mocht dit wellicht storender op hare gezondheid gewerkt hebben dan het reizen. Maar Datura was een sterk meisje. Met kracht verzette zij zich tegen de haar overweldigende droevige gedachten en poogde ze te verdrijven. Zij riep hare nieuwe plich ten te hulp en zoo gelukte het haar zich zelve te overwinnen. Hare ge zondheid keerde derhalve dan ook spoedig terug en daarmede begonnen EERSTE KAMER. de heilzame uitwerking van het rei zen cn dc aanhoudende luchtverande- rine zich aan haar te doen waarne men. Hare gestalte werd steeds krach tiger en schooner en het was dus geen wonder, dat de fashionable zonen der koningin van het Westen haar omstuwden en haar slechts de Fran- caise noemden, daar zij zich meesta, in de Fransche taal met haar groot vader o'' whield. Doch zij sprei ook eve v ei nd Engelsc i en Duitse! Datura was nog tc veel kind er onbevangen, om in de hulde, die haar in zulk een ruime mate ten deel viel, behagen te vinden zij hinderde haar integendeel. Zij verlangde er derhal ve naar om te vertrekken en na wei nige dagen werd de reis dan ook hervat. Een trotsche stoomer nam hen op om hen naar Ncw-Orleans te v teren. Verscheidene uren reeds zwom men zij op den Mississippi. Vriende lijke dorpen, door bloeiende akkcis omgeven, wisselden in snelle opeen volging af met uitgestrekte door dicht 'riet bedekte moerassen of met groote streken oerbosch, waarin nog nooit de bijlslagen van den farmer geklonken hadden. Men kwam lang zaam voortdrijvende houtvlotten voorbij of ontmoette groote, stroom opwaarts varende stoom booten. Icdei oogenbük veranderde het tooneel en bracht iets nieuws te voorschijn, Datura hield het niet lang in de ka juit uitzij begaf zich naar het dek. om naar die wonderen van de natuur en de menschelijkc vlijt uit te zien. Zij verlustigde zich zeer aan de voort durende afwisseling, waarin haar nu ens dit, d; n weder dat punt bijzonder boeide. Vuist bruiste een groote stoom boot met volle kracht stroomopwaarts voorbijdc zwarte rookwolken, die uit den lagen schoorsteen golfden, met vlekken witten waterdamp, uit de watermachine vermengd, dwari el- den torenhoog in de reine, blauwe lucht omhoog, dan bogen zij eerst om, breidden zich, een wolkstreep vormende, uit en losten zich van lie verlede op. Tegen een afsluitketting der verschansing leunende, keek Da tura naar dit spel van rook en stoom en sloeg de menigvuldige verandezin- gen daarvan gade. Zij werd niet ge waar, dat slechts weinige schreden van haar af een jong mensch stond, oogen- schijnlijk een student, die in lraar aanblik geheel verzonken scheen. Tweede Blad Van ouds wordt te Rome liet feest van de geboorte van den Zaligmaker der we reld, met de grootste plechtigheid gevierd, loowel in liet openbaar en volksleven, als in de kerkelijke kringen en het godsdienstig leven der Romeinen. In 't vaderland en in te Noordelijke streken is dit feest in de schilderkunst, in dc overlevering en de let terkunde onafscheidbaar verbonden met /sonde, sneeuw en ijs. Hier, onder het zach- terer klimaat van het Zuiden viert men het grootste feest des jaars niet minder, al is de sneeuw zeer zeldzaam en ijs bijna niet bekend dan als product eencr nijverheid. Het Kerstfeest heeft hier een kop en staart cn gaat van af den dag van den H. Apostel Thomas tot aan Driekoningendag, waarop, gelijk bij ons op Sint Nikolaas, de kinderen met speel- en suikergoed verrast worden door een oud vrouwtje, Befana ge- joemd van Epifania (Veropenbaring). De feesten beginnen reeds met den Apos- icldag op 21 December. Dien dag wordt op het Vaticaan de laatste der Adventpree- ken gehouden, waarbij de Paus, de Kardi nalen, Bisschoppén en anderen tegenwoor dig zijn.. Na de preek hebben deze hooge persoonlijkheden dan gelegenheid onder hen de gewone gelukwenschen voor de aan staande feesten lo wisselen. Van dien dag af komt men geen vriend, kennis of leve rancier op slraat tegen, die niet ,,tanti ruguri per le feste", zooveel gelukwenschen voor de feestdagen, aanbiedt. In die dagen gaat ook dc Kamer op vacantie en de le ien, die elkander ijverig uitgescholden heb- oen en zelfs handgemeen zijn geweest, wen- schen elkander „le boone fesie", aangena me feestdagen, en bieden hunne wensc'aen >ok door monde van een hunner aan den voorzitter, die ze naluurlijk uitbrengt aan de Kamerleden. In den Romeinschen ge meenteraad geschiedt 't zelfde, en allen, ook zij die niet meer gelooven, brengen en ont- rangen wenschen voor het H. Kerstfeest. In de stad is liet dan een drukte van be lang. De winkels zijn op z'n best uitgestald, vooral de winkels van eetwaren, want, in tegenstelling van het gewone doen, maken te Romeinen van het Kerstfeest een huise lijk feest, waar familieleden, kennissen en Vrienden zich om den gemeenschappclijken disch scharen, en zich te goed doen alsof er geen groote duurte meer bestond. De kin deren voelen zich bizonder aangelrokken door de schitterend versierde winkels, ge lijk bij ons met Sint Nikolaas en door de speelgoedlenlen, waarvan eenige slechts groote en kleine kribbetjes verkoopen, en le gchoele Piazza Navona, waar in de mid deleeuwen tornooien gehouden werden, be- tlann. Het is dan in de geheele stad, maar moral in de volkswijken een getoeter van .Hiking, want een groote blikken hoorn, die .lentils één en 'n zeer leelijke klank geeft, het veelgeliefde speelgoed der straalkin- rren. Vercenigen zich een twintigtal van tie bengels met hun hoorns voor uwe wo ning, dan zijt diep ongelukkig en de vertwijfeling n< Dc meeste Romeinen scherjien die dage.. >n gebit op harde no gablokken, die het echter bij onze vader- imjsciic bolcrk-tiers en speculaas niet kun- Un tutten. Groot is het aantal kalkoenen, dat gedurende de feestdagen verorberd wordt, evenais dit der onschuldige lamme tjes, die geslacht worden en ondereen met groen en bloemen de winkels van slagers en poeliers van binnen en vooral van bui ten versieren. Op den vooravond van Kerst mis heeft in de meeste huisgezinnen het traditioneel avondeten plaats, en daar het dien dag vasten en onthouding is, bestaat dit maal uit viseh. Eenige dagen voor Kerstmis heeft daarvoor 's-nachts een groo- e vischvcrkoop plaats. De straten die tot die inarkt toegang geven, zijn dan schitte rend verlicht. In de groote Basilieken en kerken van Rome wordt natuurlijk het feest der fees ten met den grootsten luister gevierd. In de groote Basilieken, waar niets gedaan wordt wat niet streng Liturgisch is, is er geen nachtmis. Alleen wordt het H. Officie van den dag met de daartusschen gemeng- do H. H. Missen in alle vroegte gehouden. In dc andere kerken en kapellen der stad zijn er overal ter middernacht drie H. H. Missen. De meeste kerken cn kapellen, de groote basilieken nogmaals uitgezonderd, hebben meestal Kerstkribben, waaronder er echte meesterstukken van beeldhouw- en sierkunst gevonden worden. Talrijke parli- culieren maken in hun woning een groole of kleine kerstkribbe, dikwijls de vrucht van een geheel jaar arbeid voor het huisgezin in vrije uren verricht, cn de dagbladen ver melden dat hier of daar, bij die of die, een kunstig vervaardigde kribbe cn stalletje te zien is, waarvan door velen wordt gebruik gemaakt. In hel Vatikaan ontvangt de H. Vader den dag vóór Kerstmis het H. College der Kardinalen die bij monde van den Deken, Kurd. Vanutelli den Paus hunne gelukwen schen aanbieden. Vroeger was deze ont vangst meer intiem, maar de tegenwoordige Paus heeft ze een plechtiger karakter ge geven door het deelnemen aan <Je plechtig heid van Bisschoppen en Prelaten en ook van eenige andere genoodigden. De Kardi naal-Deken spreekt den H. Vader dan toe, Die dan in eene redevoering antwoordt en daarna Zich met de Kardinalen onderhoudt en de overige aanwezigen tot den handkus toelaat. Op het Kerstfeest draagt de H. Vader drie II. H. Missen op ter middernacht in de Ca- pella Paolina, de parochiekerk van het Va tikaan, in hot Apostolisch Paleis zelve ge legen. Bij die H. H. Missen mogen slechts aanwezig zijn die in het Vatikaan wonen, dit zijn tal van Prelaten en Monsignori die daar hun betrekking hebben, alsmede de beambten en dienaren die daar met of zon der hun huisgezin in dienst zijn. Vroeger jaren werd door de Pausen de eerste Kerst mis opgedragen in Sint I'ieter, de tweede in de kerk van de H. Anastasia, waarvan in de tweede Kerstmis de gedachtenis voor komt, en de derde in de Basiliek van dc H. Faria de Meerdere, waar eenige stukken van de kribbe van Bethlehem bewaard worden, naast liet graf van den H. Hiero- nymus. die ais kluizenaar bij het stalletje van Bethlehem studeerde, schreef en over woog. Belangrijk is het Octaaf van Driekonin gen in de kerk van den H. Andreas. Het groote priesterkoor der kerk is dan geheel veranderd in een zeer groote stal van Beth lehem met meer dan levcnsgroole beelden van het Kindje Jezus, Maria en Jozef, her ders en de H. H. Driekoningen op z'n rijkst uitgedoscht. Eiken dag wordt dan in de kerk een H. Mis opgedragen in een der ver schillende ritussen die de liturgie van de Katholieke Kerk rijk is, terwijl eiken dag een preek in een verschillende taal gehou den wordt, om de algemeenheid der H. Kerk voor ie stellen. Sinds eenige jaren hadden we ook het genot daar onze schoo lse moedertaal le hooren. Gelijk men in 't vaderland en ciders el kander met 1 Januari de beste wenschen aanbiedt voor het nieuwe jaar, zoo ge schiedt dit hier meestal met Kerstmis, welke wenschen gelden voor de feesten en voor het nieuwe jaar, gebruik, dat een echt ka tholiek karakter draagt. Men ziet dus gemakkelijk, dat te Rome het H. Kerstfeest in 't openbaar en volks leven steeds beschouwd wordt als het groot ste feest van het jaar en die ooit hier die feesten heeft medegemaakt zal moeten er kennen, dat ondanks alle pogingen door vrijmetselarij en ongeloof aangewend om Italië en bizonder Rome te ontkerstenen en le doen afvallen van het oude katholieke geloof, het volk cn zijne gebruiken de al oude overleveringen en katholiek karakter te ontnemen, niet veel hebben uitgericht. Voor Italië en de Italianen, voor Rome en de Romeinen zijn do overleveringen hunner vaderen zoo groot en zoo dierbaar, dat ze zich deze niet laten ontvreemden, ook niet door middel van Amerikaansche dollars, daar die christelijke en katholieke overleve ringen voor Italië en Rome de eer en glorie van het volk uitmaken. De vioolverhouding. De „Daily Express"' begrijpt Frankrijk's vrees en verlangen naar een sterke vloot niet. Het blad wijst er op, dat Frankrijk aan Engeland groote sommen schuldig is, waar over nooit gesproken wordt. VVaimeer Frankrijk echter een groot duikbootpro gram wit ondernemen, aldus het blad, heeft Engeland het recht te vragen, waar het noodige geld vandaan moet komen, in dien Frankrijk niet eens de rente van zijn oorlogsschuld kan betalen. De duikbooten-kux'slie. De Washingtonsche correspondent van de „Daily Telegraph" zal Lord Lee, dc eer ste lord der Admiraliteit, in de openbare zitting, waar het duikbootenvraagstuk aan de orde zal komen, in hoofdzaak een zorg vuldig opgesteld technisch document zal voorlezen, dat tot in bizonderheden zal uit eenzetten, waarom de Britsehe delegatie de algeheele afschaffing van de duikboolen noodig acht en dat Balfour zich zal beper ken tot enkele algemeene opmerkingen. De woordvoerders zullen echter met kracht en klem hun voorstel verdedigen. In Britsehe kringen is men van meening, dat, indien de conferentie toestaat de bestaande duikboo tenbewapening te vermeerderen, waartoe het plan-Hughes dc hand leent, een van de meest belangrijke oogmerken op het gebied der bewapeningsbeperking, n.l. de afschaf fing, of op zijn minst de beperking, van een zoo machtig aanvalswapen als de duik boot, volslagen zal zijn mislukt. Indien de conferentie algemeen bezwaar mocht ma ken tegen afschaffing, zal de Britsehe de legatie een krachtig pleidooi houden voor de beperking van de verhoudingen, in het oorspronkelijk Amerikaansche plan ge noemd, welke zij veel te weidsch acht in verhouding met de behoeften ten aanzien van de nationale verdediging. Anderzijds zal Brittannië, zoo de mogendheden blijven staan op groote duikbootverhoudingen, wij zen op de noodzakelijkheid voor Brittannië om een groote vloot moderne duikbootja gers te bouwen, ter beveiliging van haar nationaal beslaan. De correspondent van de „Times" bereid het Engelsche volk er op voor, dat Enge land het in de kwestie der duikboolen le Washington zal verliezen. De Amerikaansche Senaat en het viervoudig verdrag. Reed zette Woensdag in den Senaat zijn aanval op het viervoudig verdrag voort. Hij verklaarde, dat de Japanners bij de di plomatieke besprekingen weer aan het lang ste eind hadden getrokken cn voegde hier aan toe: Morgen ontwaken wij wellicht in het besef, dat wij op ons genomen hebben het geheele Britsehe rijk te beschermen, daar dit heel goed begrepen kan zijn in den term „eilandbezittingen cn dominions". Woensdag word uit Washington gemeld, dat Harding een formeele verklaring heeft uitgegeven, behelzende dat hij er geen be zwaar tegen heeft, dat de conferentie het viervoudig verdrag interpreteert in dien zin, dat het de hoofdeilanden van Japan bij zijn toepassing omvat. De volledige verklaring, die de president te dezer zake heeft afgelegd, luidt als volgt: „In antwoord op vragen van de pers gaf de president in de conferentie van vanmid dag uiting aan de ineening, dat Japan zelf niet viel onder de woorden „eilandbezittin gen en eilanddominions" in het viervoudig verdrag, behalve voor zooveel ook het eigen land van een anderen contractant on der de bepalingen van het verdrag begrepen is. „Deze uiting is uitgelegd als een teeken van verdeeldheid tusschen den president en de gedelegeerden ter conferentie wat be treft de interpretatie van het viervoudig ver drag. De president deelde hedenavond me de, dat het meeningsverschil in geen geval de conferentie of de ratificatie van het ver drag in gevaar mocht brengen. „Hij heeft van de gedelegeerden der v er- eenigde Staten ter Conferentie vernomen, dat zij het eens zijn met de opvatting, welke het eigen land van Japan in den term „eilandbezittingen en eilanddomiuions' in zich sluit en heeft geen bezwaar tegen deze opvatting." cn De beraadslaging van de Lail Eireann. In de Woensdag gehouden zitting van do Daii Eireann heeft mejuffrouw Mo Swiney, do zuster van den overleden lord-mayor van Cork een redo van drie uur gehouden, waarin zij het verdrag critiseerden. Zii verklaarde, dat als het verdrag door do Dail werd aangenomen, zii de eerste meest openlijke en meest onverzoenlijke rebel in den Vrijstaat zou ziin. De republikeinen, zoo verzekerde zij, zouden den 6trijd voortzetten. Aan de „Evening Standard ont leent het „Hbld." nog het een en an der over de gisteren in Dail Eireann gehouden beraadslagingen. Bii zijn al lesbehalve geestdriftige aanbeveling van de overeenkomst wees Gavan Duffy (go- zant van Sinn Fein to Rome, diemet Barton door hot ultimatum van Eloyd George tot teekenen was gedwongen) herhaaldelijk sprak van den koning va.n Engeland als een „vreemde koning die aan het land word opgedrongen. Dege nen, dio de grondwet van den Iorschen vrijstaat opstelden, moesten den ko ning van Engeland in uitgebreide mate naar de „buitenste duisternis" verwij zen. Het feit blijft evenwel bestaan, dat het Iersche volk een golofto moet af leggen. aan oen heer, dio uit den aard dor zaak fn zichzelf dc rechtvaardige gramschap en verontwaardiging heeft ge symboliseerd van het Iersche volk ge durende meer dan 700 jaar. Toen de premier zijn ultimatum stel de, zoo vervolgdo Gavaa Duffy, ge loofde ieder, die hem had aangehoord, zonder eenigen redelijken twijfoj, dat hii ditmaal geen comedie speelde. Wii kunnen niet zonder beduchtheid, aldus spr. verder, letten op het blijk bare doel dat die monschon over het water beoogen met dit verdrag, want wij kunnen geen vertrouwen hebben in menschen, die den knuppel tot het em bleem van hun goeden wil maken. Als de Britten hun koning buiten Ierland hadden gehouden, zou een eer lijke regeling gemakkelijk geweest zijn. Th plaats daarvan hebben zij ons weer ernstige redenen gegeven om aan hun te twijfelen, door ons opnieuw te too- nen, dat ondanks al hun raadgevingen van vrede en verzoening, de Britsehe bijbel nog steeds do dekmantel is voor het Britsehe kanon. Dat is het staats- mansbeleid, dat in heel de geschiedenis van het Britsehe rijk wantrouwen, vij andschap en oorlog heeft gebracht. Een plebisciet in Ierland kon geen ern stig man wenschen, omdat hot het land zou verscheuren en langen tijd gevoelens van bitterheid en scherpte zou achter laten. Professor Stockloy uit Cork, die het verdrag veroordeelde, deed met toestem ming der schrijfster, voorlezing van een brief van mevronw Mc. Swiney, waarin dezo zeide, dat haar overleden man, do lord-mayor van Cork, het zou verworpen hebben. Michael Collins protesteerde op waar dige wijze, gesteund door tal van leden van de Dail, tegen het voorlezen van den brief. Uit grooten eerbied voor do dooden had men, zeido hij, zich ervan onthouden brieven van familiebetrekkin- gen van dooden voor te lezen. De houding van Ulster. Volgens den correspondent van de „Manchester Guardian" te Belfast zijn de inlichtingen, door Sir James Graig te Landen ingewonnen, tot zekere hoogte geruststellend. Hem is beduid, dat toen Lloyd George sprak van het geheele ge bied van Tyrone en Eermanagh, dat on der de grenscommissie zou vallen, hij alleen dacht aan de uitwisseling van kleine bevolkiagsgebioden. De besprekingen van den Franschen premier met Lloyd George zijn gisteren beëinJigri. Briand bracht gisterenmorgen een afscheidsbezoek aan Downingslrcet. 's Middags zou hij met zijn financieelc en andere deskundigen vertrokken. Het prac- tisoh resultaat der gedachtenwisseling is te vinden in de aankondiging, dat de Op perste Raad te Cannes, waarschijnlijk in de eerste week van het nieuwe jaar, zal bijeenkomen. De Waden melden, dat de geheele kwestie als een open vraag of ilcver groep van vragen is verwezen naar den Oppersten Raad, waar Ilalië en België aan de besprekingen zullen deelnemen. Een telegram van het Reu ter bureau meldt, dat de „Times" de onjuistheid vaststelt van liet berich volgens hetwelk de Fransch-Britschc besprekingen gefaald zouden hebben. Het blad meent te we ten. dat de deskundigen voorstellen dat Duitschland de 500 millioen goudmark moet betalen. De deskundigen zouden het er tevens over eens zijn, dat de garantie- commissie de noodzakelijke waarborgen zou krijgen voor het uitoefenen van scherper controle op de Duilsche uitvoe ren en regceringsuitgaven; de Britsehe deskundigen aanvaardden nochtans niet het Fransche voorstel van geallieerde in terventie in Duitsche bestuursmaatregelen. Havas meldt, dat elk denkbeeld aan een moratorium definitief is losgelaten oodr Engeland. De Belgische prioriteit, zoo wordt ver der gemeld, zou gehandhaafd en gewaar borgd blijven, naar Briand aan den Bel gischen gezant zou hebben verzekerd. Naar een ander telegram meldt, be spreekt de Daily Ghron. in een blijkbaar geïnspireerd artikel de onderhandelingen tusschen Lloyd George eD Briand. Het blad betoogt, dat, indien het werk der bijeenkomst een goed verloop heeft, En geland hopt, dat het gevolgd zal worden door een algemeene internationale confe rentie, met Duitschland en Rusland, le» behoeve van het herstel van geheel Eu ropa. Er is geen reden voor optimisme, zoo vervolgt het blad. De moeilijkheden zijn ontzaglijk en liggen rechtstreeks in de betrekkingen tusschen Engeland cn Frankrijk de kloof tusschen beide landen m.A nu overbrugd worden of het kan nooit geschieden. Het probleem van het Engelsche standpunt is. dc nalatenschap van den oorlgg zoo spoedig mogelijk kwijt te raken, den vrede metterdaad te her stellen, den handel le herstellen cn de beurs te slabiliseeren. Het horstel en de ontwapening zijn de twee groote struikelblokken. Ten aa,<zien van de ontwapening vraagt Frankrijk eerst waarborgen alvorens te ontwapenen. Engeland is bereid algemeene waarborgen te geven, maar is niet bereid Frankrijk's veiligheid tegenover Duitschland le waar borgen, Engeland's waarborg moet deel uilma ken van een algemeene Europeesche overeenkomst. Ten aanzien van het herstel loont do volharding, waarmede de Fransche des kundigen deze week getracht hebben waarborgen vrtor de betalingen dn 1922 op te leggen in ruil voor een gedeeltelijk mo ratorium. ongelukkigerwijs aan, dat zii nog ver verwijderd zijn van den gces' van Lloyd George's verlangen om een weg naar een wezenlijk Europeeschen vre de te bereiden. Het blad constateert voorts,, dat duik boolen een gevaarlijke weelde voor Frank rijk zijn en dat elke Fransclie duikboot leidt tot den bouw van twee Britsehe ja- gers. Lloyd George gaat naar Cannes meteen duidelijke politiek. Indien die politiek nu niet aanvaard wordt, zinkt Europa nog dieper dn het moeras. LLOYD GEORGE. Op medisch advies zal Lloyd George- die uiterst vermoeid is door de conferen ties over Ierland en de Duitsche schade vergoeding, eenige dagen rust nemen aao dé Riviera vóór de mjeennumst van den Oppersten Raad te Cannes. De Engelsche premier zal waarschijnlijk Dinsdag uil Londen vertrekken. DE ALBANEESCHE REGEERING OM VERGEWORPEN? Een Berlijnsch courantenbericht meldt- dat in dc laatste gevechten bij Tirana de moordenaar van Essad Pasj gesneuvekl E De aanhangers van Essad Pasja hebben de nieuwgevormde tegenwoordige regee ring van Tirana omvergeworpen en een nieuw kabinet uit aanhangers van Essad Pasja gevormd. Achmed Bey, oen fami lielid van Essad Pasja, marcheert mei een aantal goedgewapende troepen van do Malja in de richting van i irana. De ge delegeerden van den Volkenbond zijn ui' Tirana vertrokken. Uit Shanghai wordt gemeld, dat als soldaten verkleede bandieten dc vrouw van Soen Yat Sen, den eersten president van China en thans president van de regeering le Kanton, die op weg was om zich bij haar echtgenoot te voegen, die zich bij zijn leger bevindt, te Kseiling, in de provincie Wwangsi, hebben opgelicht en ontvoerd. Zij houden haar thans in dc bergen vast en eischen een losgeld van 500.000 dollar. De New-Yorksche correspondent van de „Times" meldt dat Dinsdagmorgen in New-York opnieuw berichten de ronde deden van een nieuwe anarchistische sa menzwering als het gevolg van het ont ploffen van een bom, die in de deurope ning was geplaatst van een Italiaanschen banketbakkerswinkel op enkele huizen af- slands van een politiebureau. De eigenaar van den winkel en zijn familie werden uit bed geslingerd, doch bekwamen geen let sel. De ontploffing veroorzaakte een pa niek in den omtrek, die meerendeels door buitenlanders word't bewoond. Dc eige naar van den winkel kon geen aanwijzin gen geven wat betreft de identiteit van hen, die de bommen plaatsten en wist geen reden, waarom hij het voorwerp van den aanslag zou zijn geweest. Intusschen is de bomaanslag op Wall- street voor het publiek nog altijd een mysterie, daar de onthullingen van dc agenten van den geheimen dienst uil I o- len met betrekking tot de arrestatie van Lindenfeld, nog niet zijn aangekomen. Thans wordt weer gemeld, dat een make laar een waarschuwing heeft ontvangen, dat de geheele Wa] 1st reet w ijk Maandag zal worden opgeblazen. De politie zou bij zonderheden zijn te weten gekomen van een samenzwering, om den aanslag van September 1520 te herhalen, buonderhe- d'cn, die afkomstig zouden zijn van Lin defeld. De. „D. Allg. Ztg.' meldt: In wel ingelichte kringen te Berlijn wordt het gerucht verspreid, dat het ambt van mi nister van buitenlandsche zaken, dat, zoo als men weet, bij de vorming van het nieuwe kabinet onbezet is gebleven, wel dra weer zal worden ingenomen, cn wel door den gewezen minister van wederop bouw, dr. Walter Rathenau. Von J«gow moet Woensdag na zijn veroordecling onmiddellijk in hechtenis zijn genomen. Zoo berichlle tenminste gisterenochtend de „Vorwarts". Op een telefonische navraag in Leipzig heeft de B. Z. a. M." tot nu toe geen antwoord gekregen. Bij navraag aan de woning van Von Jagow in Potsdam werd medege deeld, dat Von Jagow, in strijd met zijn vroeger gedane mededeclïng, noch Woens dag, noch gisterenavond in Berlijn lerug is gekomen en dat er ook geen bericht van hem is ontvangen. Voor Von Jagow is, zooals men weet, een waarborgsom van een half millioen mark gestort. DB GROND WETHERZ1ENING AAN GENOMEN. Do Tweodo Ivamcr hoeft Vrijdar.d- dag do verschillende ontworpen fot het in overweging nemen van veranderingen in de Grondwet aangenomen. Do meeste zonder hoofdelijke stemming. Alleen hoofdstuk II met 86 tegen 6 stemmen, hoofdstuk III met 74 tegen 18 stemmen en hoofdstuk IV met 73 tegen 19 stem- Niet gediend van den Vrijheidsbond De 's-Gravenhaagscho Middehstandskiee- vereeniging heeft in een dezer dagen ge houden algemoéne ledenvergadering be sloten om als geheel zelfstandige groep te blijven optreden. De vergadering handhaafde daarmede, integcnsteïliug met het gevoelen van en kele bestuursleden, die overgang naar den „Vrijheidsbond" propageerden, het eigen standpunt cn dit voor iU der U maal. STOPZETTING PIlEMIEBOND. Omtrent deze ste-zetling verneemt het „Vad." nog dat Lot- met de stopzetting van den premiabouw zoo strot, dat i> voningbouwplannen in de grootste vvr steden voor woning; n van meer dan £'>0 M3. inbed, welk» n* 1 October zijn in gediend geen premie zal worden ver leend. Voor woningen in dc andere plaat-'U zal de vérlaagdc premie, van 1 1200 wor den verrlosnd, indien blijkt dat er is dio gemeenten behoefte is aan derge- gelijke woningen cn voldoende arbeid* krachten aanwezig zijn. DE DEOOMAKGING VAN DEN WESTPLAS. In Aalsmeer wordt in den laatste® tijd heel wat gesproken over de plan nen tot droogmaking van den Westplai Die plannen, to. h i inien bij een groot deel der bevolking lang geen onvordsel- do instemming. Niet alleen vreest men, dat Aalsmeer nn voor geen gering ge deelte druk bezocht in den zomer o-n zijn mooie wateren, na do droogmaking een stille plaats zal worden (do dorpen in de nabije Haarlemmermeer zijn d ar als voorbeeld) doch vooral, omdat zeer groote cultuurbe'angen hio.inete ge mee d zijn. Zooals bekend is, aldus "wordt aan t N. v. d. D. geschreven, worden te Aals meer, vooral langs den Uitenweg, d-3 s - ringen getcell op bigger, wolko van d n bodem der plassen wordt opgehaald en welke bijzonder good9 ei "onsohappen b - zit voor seringen, struikon en andere cultures. Vooral in het voorjaar zijn veelvuldig nachtvorsten te wachten a's een groot geled e water wordt droogge legd. De mooning is dan ook in kwee- korskringen in dezo gemeente, dat de droogmaking van den Westpias don on dergang zal boteekenea van de sormgen- cultuur ca liet wordt door verschillende raadsleden euvel geduid, dat zij zich in den gemeenteraad met togen do plan nen willen vorzetton. Er word door een der raadsleden g - wezen op bot feit, dat in onz 3:1 tuin bouw geen werkloosheid liosrachto, wat nu juist niet kon gezegd worden in ver schillende polders teek en Dan wordt er nog op gewezen, dat er een geringe kans is, het droogleggende land duur te verkoopen, daar alles or op wijst, dat men staat voor eon groote inzinking van de door den oorlogstijd veroorzaakte veel te hooge landprijz.a in den landbouw. Gelijk men weet zijn ia de Tweede Kamer den minister van Waterstaat door den heer Dressclhuys vragen gesteld, waarvan het antwoord met beiangstcding in dezo gomeeuto wordt tegemoet gezien. Dit kunnen we wel zeggen: Aalsnjeer, zonder Westpias, zal ni t veel to bette kenen meer hebban, oa vooral do serm- geneultuur zal er door ten grondo moe ten gaan, een cultuur, welke deze gs- meeuto juist aan den spits van onze» Nederland c' on t inbouw le f gobraclit (Vergadering i' n Donderdag 22 Dcc.) Aan de orde is de interpellatie v. Embden. inzake afschaffing van den portvrijdom. Do INTERPELLANT wijst cr op, dat de nieuwe postwet is aangenomen op de voorwaarden dit de portvrijdom niet zou worden afgeschaft alvorens bij sup pletoirs begrootingen do bedragen zijn aangevraagd voor do afschaffing noodig. Thans is mclcgodoeld dat die afschaf fing 1 Jan. a.s. zal ingaan. Interpel- lant vraagt dus uitstel van do afschaffing. De MINISTER antwoordt dat hij bij brief van 28 November heeft medege deeld zijn voornemen om de afschaffing 1 Jan. te doen ingaan; hij wijst op het grooto financieel belang dat het rijk hoed bij spoedige invoering. Do he r VAN EMBDEN V. D. repli ceert en dient een motto in om van den minister to verlangen dat hij zijn toe zegging gestand zal doen. Dozo motie wordt aangenomen met 37 tegen 2 stem men. Zonder hoofdelijke stemming worden eenige kleine wetsontwerpen aangenomen, Aan de orde is de wijziging der Zegel'vet 11117 Do heer GEEETSEMA, V. B„ vindt dat hot ontwerp het verkeer ke'.emme.en zal doordat het te ver gaat Spr. is voornemens tegen to stemmen. MINISTER DE GEER zal bij be stuursmaatregel vrachtbrieven bene-en f 10 vrijstellen. Do hoor MENDELS, S. D. A. P., zegt, dat deze wet niet door eon toaz gging van den minister, wiens leven broos is, (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 5