MEBiSeHE prmTJesTT" ELCK WAT WILS. INGEZONDEN. ZATERDA0 24^DECEMBER 1921, RHEUMATIE Den vorigen keer he1j„ over rheumatiek en -r«üben ^'J dikwijls doeningen gespr<se,effheumatisclie aan duidenop v»e 'Oken, zonder aan te 'lichaam dB kawelke plaatsen van het süekte tre-woi kwaad zich laat gelden. De zwelt; lijktedt op met een vrij plotselinge Jtviimg van de groote gewrichten zoo als: het kniegewricht, elleboog en voet gewrichten, terwijl ook de kleineren gewoonlijk niet vrij uitgaan. In hoofd- aaak worden de gewrichten het slacht offer, ofschoon de overige lichaams- declen niet geheel en al gespaard blij- '.ven, vandaar dat men meestal van gewrichtsrheumatiek spreekt. Niet alle gewrichten worden door gaans gelijktijdig aangetast, doch na elkander en wel zoo snel, dat de patient i's morgens klaagt over zijn kniege- iwricht, dat hem vreeselijk pijn doet 'en op den middag van denzelfden dag geen last meer veroorzaakt, doch in- plaats daarvan nauwelijks zijn arm •kan bewegen, wegens de heftige pijnen fjn zijn elleboogsgewricht. Tijtpisch Iwordt dit verschijnsel aangeduid door te zeggen dat de pijn verspringt. Het gewricht dat de dupe van de pijn is, is fewoonlijk dik en opgezwollen, waar- ij de gewrichtskapsel de hoofdrol speelt. Onwillekeurig zult gij vragen Iioe komen wij op eenmaal aan zulk ten ontsteking? Welnu deze vraag Is betrekkelijk te beantwoorden wan neer wij dit proces vergelijken met oudere ziekteverschijnselen, die zich kunnen openbaren. Immers tal van bacteriën bevinden zich steeds in ons lichaam, zij tasten Lij voorkeur en te vens met het meeste succes die deelen tiran het lichaam aan, welke het minst weerstand bieden en zoo kunnen de gewrichten de dupe van haar aanval len worden. Vooraf echter gaat ge woonlijk een keelontsteking. Zooals ibij andere ziekten nog al eens opge merkt kan worden is de keel een ge- jmakkelijke toegangspoort en verblijf splaats voor verschillende bacteriën. 'Het laat zich hooren, dat wanneer de- fce de kans schoon zien van daaruit •rich door het lichaam verspreiden en lïich nestelen waar de tegenstand door een of andere oorzaak verzwakt is. Zooals bij elke ontsteking blijft ook fiier de koorts bij de rheumatische aan doening niet achterwege, wat wij kun nen constateeren, zoodra de pijn zich verheft of een nieuw gewricht aange tast wordt, door verhooging der tem peratuur. tische aandoeningen meer slachtoffers Ponder de mannen dan de vrouwen maakten en dat de oorzaak van dit verschil in hoofdzaak in het uitge oefende beroep gezocht moest worden. Immers het koude vatten en de rheu matiek waren volgens den volksmond a. h. w. twee niet van elkander te scheiden begrippen en op deze wijze vatte de meening post dat er meer man nen dan vrouwen de dupe werden. Toen echter de zaak nauwkeuriger on derzocht werd, bleek het verschil vrij onbeduidend te zijn, hetgeen ook in overeenstemming is met de verouderde zienswijze omtrent het kou vatten, waaraan vroeger een al te groote be- 3eeket is gehecht werd. TREKJES CCXXII. Regen-Kerstavond' De Kerstnacht was verschenen in n blinkend sneeuw-kleed, dat heel de natuur in 'n wondere tooverpracht mad gezet. Maar tegen den avond was 't gaan regenen. Eerst zacht-motterig ,toen kwam de wind het heeleniaal 'bederven., en vlerkte in diiftige ruk vlagen door de dorpsstraat, met nare geluiden als van zware, bange zuchten 'en kermend geklaagen zwiepte den regen tegen de lage huizen. De weinige lantaarns spreidden een treurig licht op de glibberige keienen geveltjes van de verlaten straat. t Loopt tegen zevenen. De trouwe kerkklok laat haai geluid over 't plaats 'je galmenen dan wordt het lang zamerhand levendiger in de stille hoofd straat.... kerkgangers doemen op uit den fijnen motregen-nevel.... ze trotseeren hot hondenweer, om het h rl jke Kers feest waardig te be sluiten Diep in hun kragen gedoken, de parapluies als schilden voor zich uit houdend, loopen ze zoo vliig mogelijk, om des te eerder beschut te zijn. De menschen klagen, dat Kerstmis zoo treurig eindigt. Op 'n feest als vandaag hoort het eigenlijk den gc- hcelen dag mooi weer te zijn. Even na zeven uur is 't weer stil 'n ,Mtraat-: slechts hier en daar n laatkomer, die zich haast, om ten minste niets van de preek te missen. Waar de straat eindigt in 'n breede laan, d e naai 11 ander dorp voert loopt nog iemand 't Is 'n lange, schrale heer., z'n uitstekend verzorgd toilet en solide, goed-zittende kleeding getuigen den' man van goeden huize..,, z'n gelaat hè, daar zou je nou weer van schrikken, 't Is bleek en draagt groote wilde oogen in dikke, blauwe wallen.. De leeftijd gedurende welker, wij de meeste kans loopen door het acute gewrichtsrhcumatisme aangetast te worden, beweegt zich gewoonlijk tus- scjlien den leerplichtigen leeftijd tot 30 faar. Het zou mij te ver voeren de talrij ke complicaties nader te bespreken en dit zou met het oog op de aandoening zelf ook van weinig nut en beteekenis zijn. Wij willen thans nog een woord wijden aan de behandeling dezer ziek te. Sinds zeventig jaren zijn wij in het gelukkig bezit van een medica ment dat zonder twijfel heilzaam werkt. Het is n. 1. het salicylzuur en zijn pre- peraten. Toch mogen wij niet al te enthousiast zijn. Deze stof toch oefent, zelfs bij ge ring gebruik een onaangename na werking op de maag uit. Behalve het gebruik van medicamenten zal de pa tiënt zich aan dieetisch-hygienische behandeling dienen te onderwerpen, die uit den aard der zaak bij eiken patient verschillend zal zijn. BIKNENLANDSCK NIEUWS. KUNST EN KENNIS. 'n paar diepe voren loopen van oog hoeken naar jukbeenen.... 'n ver- loopcn kop. Lam'endig sloft ie verce'.... de straat op, huiverend van den killen regen.... hij praat in zich zelf.... „Beroerd nest hier.... bah.... geen komedie., geen lollige kroeg met 'n aardige mop muziek., nare, dorpsche boel hier...." Je kon ook eigenlijk niets anders verwachten., en nou nog veertien dagennog veertienvervelende da gen moest ie hier verblijvennou-ja zaken zijn zaken., maar zoo ner gens heen te kunnen gaanJe was wel genoodzaakt om eiken avond in de stad je plezier te zoeken't liep wel in de papieren.... maar ala, n mensch leeft maar eens..Had ie maar vooruit geweten, dat 't zulk pest-weer zou wordenhad ie van middag al naar Mokum gegaan.... „Bah.voor mijn part viel dat rot te nest hier in mekaar.... Wat is dat? O, 'n kerk., 'n Roomsche.." 'n Scherpe, schorrige lach hikt hem uit de keel. Driftig "loopt ie door., kijkt nog even vluchtig om naar 't gebouw. „Kijk, licht op., ze zijn zeker bezig daar.... Lof noemen ze dat, geloof ik." Ja, dat wist ie nog welIn hoeveel jaren was ie daar nou al niet meer in geweest Tien zékerhad ie gauw genoeg van gekregen., dompers- zoodje. Plots begint 't veel harder te rege nen.. als met emmers van den hemel gegoten plast 't water neer.. Nog dieper duikt ie weg in den breeden kraag van z'n gummi regenjas, vloe kend op 't gemeene weer en de nare, troostelooze omgeving Kon ie nergens chuilen? Waar? In dat kerkportaal O, néé, vast nietVerbeeld je, dat ie per abuis te ver doorliep., pff.. néé hoof., dan maar weeraverdcr gestumperd. Maar nee, nou werd 't toch dl te bar.'t leek wel of 't juist voor hèm zoo'n^hondeuwcer was. Da0 toch UIT BOEK EN BLAD. maar even in dat kerkportaaltje. wie deed 'm wat Even later staat ie er al., schuw rond-loerende of niemand hem ziet zoo. Ziezoo, nou stond ie tenminste eve droog.... en de trein naar Am sterdam ging pas over 'n groot half uurbrrr.wat 'n weer. „Hoor.... ze zingen op 't koor., 'n jongenskoortje., zingen om de bliksem niet slecht, die snuiters..ij" Nou kreeg ie toch even 'n raar, week gevoel., had zelf ook nog op|n koor gezongen., als joggie van n jaar of negen., kwam 'm nou weer ineens in z'n gedachten. Maar om hier nou zoo te blijven staan., als ze 'm zóó es zagen.. Zou ie even naar binnen gaan „Neenee'k zou niet weten hoe 'k me eigen moest houwenieder een gaapt je ati als vreemdeling. Nou-ja.. maar 'k weet toch nog wei zoo'n beetje hoe 'k me moet gedragen zelf toch ook van 't houtje.ha-ha-ha Hè, daar schrok ie van z'n eigen., wat deed ie ook zoo hardop te lachen Als er nou es een kwam kijken Was ie wel verplicht binnen te gaan Toch maar even doen Dat zingen was vast niet lcelijk.. even huiverde hij er zelfs van.. Hij moest toch maar es kijken hoe 't daarbinnen was ge steld. Het koperen handvat van de leêr- bekleede deur had ie reeds gegrepen. maar dan bleef ie opeens weer staan, achteruitdeinzend, ais terugschrikkend voor 'n leelijk ding., nog even geaar zeld.. „Néé, 'k doe 't niet Toen met 'n drift-ruk draaide hij zich om, vluchtte 't kerkportaal uit, als werd hij achterna gezet door 'n monster. „Nee, hoor.zou 'k wel stapelgek wezenhè, hè., was 'k er haast leelijk ingevlogen., poeh! Gauw op schieten.. anders mis 'k m'n trein tje nog. Leuk, dat ie niet zon stom was ge weest. ÖRiE EN ARBEID. Waar zou ie morgenavond heen gaan? Naar den Haag es? Wat was 't morgen.. Maandag? O, néé., da's waar ook., vandaag zooiets van Kerstmis., ja-ja., was ie al weer vergeten Hè, kreeg ie 't nou zoo benauwd ineens Wat was dat Noumot j e nou nog boontjes? Net of z'n borst werd toegeknepen.. Hij wou er om gaan lachenmaar 't werd 'n angstige hik., 't Zweet brak hem uit.... Eigenaardig., was dat bangheid Waarvoor God God? Hm., als er nou werkelijk 'n God bestondDie kon, als Hij wou je zoo maar op één oogeriblik laten doodvallen., en dan., dan.. Alle Rjenschen, wat 'n gekrioel daar van binnen., wat zou dat toch zijn? God Genade Kom-kom.daar was ie al lang overheen.. Maar dat malle gevoel had ie toch nog nooit gehad.. Hij liep langzamer, .kwam eindelijk aan 't stationnetje., zwaar pe'nzend. In Amsterdam zou de oude pret wel weer komen, 't Was hier ook net 'ii gat om lammenadig te worden. Ofzousjonge., als dat "Ou es waar was., dat die regen juist zoo erg was geworden vlak bij die kerk., om hem., om hem daar in te krijgen Ben je daas., hoe haalde hij 't in z'n kop In de dorpskerk was men bezig aan 't Rozenhoedje voor de bekeering der zondaars.... Die gebeden bleven niet in dc kerk Ze zweefden naar buiten.. vleu gelden over het dorp naar verschil lende plekken..'n lange rits kwam terecht boven het stationnetje., bleef daar dwarrelen in de nabijheid van 'n man, die voor 'n tweede-klasse coupé van den trein, die naar Amster dam zou vertrekken, te praten stond met 'n opzichtig dametje, dat hem noodde in dezelfde coupé plaats te nemenze kenden elkaar nog wel Voor den Inhoud dezer rubriek stelt ét Redactie zich niel aansprakelijk. Hij stond op 't punt in te stappen maar toen kwam 'n nieuwe rits zich bij de eerste voegen.... stuitte haar vaart eveneens boven den man vóór de coupé.... Die gebeden bleven maar druk om hem heen fladderen.... dwarrelden voor zijn gezicht als onheilspellende furiën, dreigend en vreeselijk.. dan weer veranderden ze in droeve ge daanten van zacht verwijt, die smarte lijk terugwezen naar een verleden van veel schoons, waarvan 't zoo jammer was, dat 't voorbij ging. Wat woelde 't ineens weer in z'n binnenste..wat 'n afschuwelijk ge voel.. wat 'n angstige gedachten.. Nu zag ie weer in z'n verbeelding afzichtelijke spookgestalten om zich heen dansen, dreigend de knokige vuis ten omhoog stekend, vloekend z'n vuil, zondig leven. Zou dat nou echtde genade.. zou die God dan zóó goed zijn, dat Hij hem., hem alleen., of ging dat wel meer zoo „Nou, meneer., moet u niet in stappen vleide de stem der si rene,'t wordt hoog tijd als u met dezen mee wil Bah, wat kreeg hij nu ineens een afkeer van dat liederlijke schepsel., en die angt weer., die ontzettende angst., die benauwdheid., wat zou ie doen Zou 't minder worden als ie terugging.... daèr.. dèar..? Half droomend zag ie den trein voor bij schuiven.... hoorde nog 'n paar gemeene scheldwoorden van „de da me", die daarop nijdig den geschmink- ten kop naar binnen trok.... Snel gaat hij 't perron af., 't is of hij met geweld getrokken wordt naar de plaats, die hij straks zoo verachte lijk den rug toekeerde. 'n Licht gepiep van de kerkdeur doet de achterste menschen even half-verbaasd, half-verstoord omzien. Hè, wat keken die lui allemaal RECHTSZAKEN. LEGER EN VLOOT. 'hij zou maar gauw weer teruggaan - Nee., stond nou te gek.... Er werd gepreekt. Hij kon z'n oogen niet afwenden van 't innemende gelaat van den pries ter, stralend van heilige geestdrift., hij moest luisteren naar de eenvoudig- schoone, frisch-welsprekende taal, waarin de priester zoo dringend en onweerstaanbaar overtuigend waar schuwde tegen de zonde.... Aan doenlijk sprak dc priester over de onbegrijpelijk groote liefde van Jezus, Die daar op eenige stappen afstands woondeDie op het heerlijke Kerst feest nog milder was met zijnjgenaden voor hen, die van goeden wil waren Geweldig, wat had hem dat aange grepen.. wat kon die man 't gewoon en toch zoo pakkend zeggen.... Nu begonnen de otgens weer te zingen'n KerstliedjeJa, dat kon ie zich nog wel herinneren, 'n Rilling van ontroering ging over z'n gansche lichaam.... Z'n oog viel op 't Missiekruis. hij staarde op het wasbleeke Christus gelaatsmartelijk verwrongen.. God, God.... wat moest dat ook 'n vrceselijke pijn geweest zijn. Langzaam maar zeker begon de genade terrein te winnen. Wel woelde het in z'n binnenste nog steeds van twijfel en opstand., maar allengs werd hij kalmer., de knellende angst van straks was weg.. Hij prevelde brokken van gebeden van vroegere mooie dagen En toen allen uit de kerk waren, sloop hij naar 't kribbetje.... Eindelijk knielde hij neer.... de handen voor 't geiaat'n paar tranen kropen door z'n vingers. Buiten zeiden de huiswaarts kee- rende kerkgangers nog eens, dat 't op Kerstmis niet zulk smerig weer moest zijn. G. N. (Nadruk verboden) Tweede Blad. WETSONTWERP WINKELSLUITING. De Nederlandschc Bond van Winkeliers in Koek, Banket, Chocolade en aanverwante artikelen lieeft den Iloogen Raad van Ar beid dank gezegd voor hel aan den Minister van Landbouw uitgebracht, naar de mee ning van den Bond, voor de leden zijner organisatie gunstig advies, over het voor ontwerp winkelsluiting. De Bond vertrouwt, dat de Minister ge volg zal geven aan de wenken en de be doelde bedrijven wat betreft den avond- en Zondagsverkoop ongemoeid zai laten. Bedoelde Bond heeft zich deswege ook gewend tot den Nijverheidsraad en dien Raad steun verzocht. Hetzelfde verzoek werd ook gericht tot de voornaamste Ne- derlandsche gemeenten. WIJZIGING DER BEGROOTING 1921 POST EN TEL. Blijkens het eindverslag over het wetsont werp tot wijziging van de begrooting van in komsten en uitgaven van de Posterijen, de Telegrafie en Telefonie vóór 1921, werden nadere inlichtingen gevraagd omtrent dc noodzakelijkheid der aangevraagde verhoo gingen, welke xniet den indruk wekten, dat daarbij rekening is gehouden met den ar beid der bezuinigingscommissie. Sommige leden vroegen waarom bij het samenstellen van de oorspronkelijke be grooting geen rekening is gehouden met de verhoogingen welke in 1920 de belooningen van tijdelijk personeel hebben ondergaan. Daardoor wordt de begrooting kunstmatig laag gehouden, hetgeen aanleiding geeft tot fupptetoire begroeiing, waarbij de Statcn- Generaal voor een voldongen feit worden gesteld en uitgaven moeten goedkeuren welke reeds lang hebben plaats gehad. Scheidsgerechten spoorwegpersoneel. De directie van de Nederlandsche Spoor wegen zal volgens 'e „N. R. C." den mi nister van Waterstaat verzoeken het aan tal leden van de scheidsgerechten voor spoorwegpersoneel te verminderen van vijf •tot drie, m.l. één Hd, tevens voorzitter, één lid aan te wijzen door de directie en één door appellant. 0«». «méEi* WOrden, naar verluidt, ernstige pogingen gedaan om te komen lot oprichting van een bond van R.-K. Gemeenteraadsleden, die instemmen met de beginselen van 't R.-K. Gemeente program. Nadat in de 18 Kieskringen zooveel mo gelijk afzonderlijke vereenigingen zullen zijn opgericht, hoopt men daarin te vinden de kern voor een algemeenen Bond voor ge heel ons land. HYGIËNE DOOR FABRIEKS- SCHOORSTEENEN. Deze rookende monsters, dio roet en walm in de longen stuiven, schijnen wei nig geschikt om de hygiëne in een groote stad te bevorderen. En toch wordt thans door een vakman, op grond van lang durige ervaring, het voorstel gedaan, om do fabrieksschoorsteenen in den dienst der gezondheid te stellen. Alfred Pettern ontwikkelt in do „Mit- teilungen der Deutsehen Landwirt- schaftsgesellsckaft" het denkbeeld om da schoorsteenen te gebruiken als ventila toren voor groote ruimten, waur men door den aard van het bedrijf of door andere oorzaken vesl last van vocht heeft. Zoo werd een kaasmakerij, waar men veel hinder had van s himmelwoekering, door een buis aan een lioogeren rookvang aan gesloten, met het gevolg dat spoedig een normale temperatuur cn een frisscho lucht de dompige atmosfeer van vroeger vervingen. De ventilatie werd zoó in gericht, dat ze door afsluitingskleppen te regelen was. Het gevolg was, dat de geproduceerde kaas in qualiteit belang rijk vooruit ging. Hetzelfde resultaat verkreeg men hij spiritus-branderijen en in tabaks- en aardappelschuren. Hier was de uitkomst zelfs zóó opvallend, dat men er toe over ging, expres schoorst lenen te bouwen, of schoon men ze overigens niet noodig had. De conclusie ligt voor de hand, dat men hier een eenvoudig middel gevon den heeft om uit fabrieksruimten do slechte bedorven lucht te verwijderen, wat natuurlijk ook op den gezondheids toestand der arbeiders gunstii? zal kun nen werken. NIEUWE UITGAVEN: Wij ontvingen een proef nummer van DEN ZAAIER, rgaan ter bevordering van Land- en Tuinbouwkundige. Per jaar verschijnen C2 num mers. Dit lijk geïllustreerde nummer in groot 4o formaat inhoudend 16 pagina's maakt een uitstekenden indruk. De iinhoad i; rijk en afwisselend: Kerstmis Wat wij willen De Techniek in het Land en Tuinbedrijf Wat onze belangstelling wekt Een paar gevleugelde veeplagen Verdelging van Tuinbouwgewassen Brieven van een buitenman Uit de Practijk Hanen of hermen Onze Vrouwenrubriek Het voeren van var kens Lichte oogstbedekking Ons uienhoekje. De volgende nummers van „De Zaaier" zullen lectuur brengen van zoo groot mogelijke veelzijdigheid met verschillende onderwerpen, verwerkt in korte leer zame cn pittige artikelen. „De Zaaier" wordt uitgegeven bij de Uitgevers Mij. „Futura" te Leiden. Aan belangstellenden wordt op aanvraag proefnummer toegezonden. ONTVANGEN BOEKEN: „Wilskracht", door M. Ballings 8. .L, L. O. G. Malmberg, 's-Boech en Ant werpen. Een prachtboek voor jongens en meisjes der hoogste klassen van M. U. L. O., niet minder dan voor hoogere burgerscholieren en gymnasisten. Genoveva van Brabant"door Vrouwe Courfniajns geb. Bttrg-raans, mei Jiouéane- den van E. Pellens. Derde uitgave. N. V. drukkerij Berger, 's-Bosch, L. Opde- beek, Antwerpen. Het bekende roman tisch volksverhaal, met veel gloed en liefde geschreven. „Het Lam Gods", door A. Verdoodt. N. V. „Het Vlaamscho Land", Antwer pen. N. V. R. K. Boek-Oentrale te Am sterdam. Prachtige meditaties over des Heeren Lijden. Uitnemend geschikt voor den Vastentijd. „Jantje", door L. Duvkers. Drukkerij A. de Bièvre, Brasschaat, N. V. R. K. Boek-Centrale te Amsterdam. Een aar dige, boeiende schets van 't Kinderleven. Alles is er echt, mooi, eenvoudig en na tuurlijk in. „De vier wondere jaren", door M. Belpaire. Drukkerij A. de Bièvre. Bras- echaat. N. Y. R. K. Boek-Centrale te Amsterdam. Een boek gewijd aan gesneu velde Belgen-vrienden der schrijfster- in den oorlog. UIT DE KLEEDINGINDUSTRIE Alle werkgeversbonden in het heeren- kleedingbodTijf hebben aan de werkne mersorganisaties de collectieve arbeids overeenkomsten opgezegd. De besprekin gen tusschen de vertgeenwoordigers der betrokken partijen over de afsluiting van een nieuw contract zijn begonnen. HET „GESCHIL." Het R. K. Vakbureau verzoekt ons het volgende te willen meiden: Naar aanleiding van een vraag, ge steld aan den ZeerEerw. Pater Mick- linghoff betreffende „het geschil" met de leiding van de Katholieke werkgevers- vereoniging in de me'aalnijver e'd, ont vingen wij het volgende antwoord: Gij vraagt mij, of ik de woorden, staando in „Het Patroonsblid" van 7 December j.l.„Zoo do R. K. Workge- versvereeniging bereid zoude zijn, om do loonsverlaging thans niet uit te vo:- ren, en eerst daarover te onderhandelen, zon het R. K. Vakbureau den R. K. Metaalbewerkersbond geen steun verlee- nen, wanneer die onderhandelingen even tueel niet tot eenig resultaat zou ten ge leid hebben..." kan onderschrijven. Deze stellige verzekering werd.... 26 October in het bijzijn o.a. van dsn Z.E. Geestelijken Adviseur van den R. K. Metaalbewerkersboni herhaald'. Gij vraagt mij, of ik die woorden kan onderschrijven. Niet dan ongaarne geef ik daarop ant woord. Vooreerst: Ik heb die conferentie mede gemaakt ten bate der algemeens be'an- gen van onzen katholieken soeia'ea op- louw. Ik achtte het beter door ge meenschappelijk overleg te trachten tot eerlijke onderhandelingen to komen. Zul ke conferenties dragen uiteraard een ver trouwelijk karakter, men notuleert niet, en let niot zoo op hot juisto en vol ledig woord. Reeds hierom moet men zich niet op dergelijke besprekingen be roepen. Vervolgens, omdat niets genotuleerd is en ik niet kon vermoeden, alles woorde lijk te moeten onthouden, is het nu ondoenlijks een stenografisch verslag te reconstrueeren. Maar: mijn good geheugen eerlijk raad plegende, durf ik verklaren, dat de for- muleering van „Het Patroon ;blad," ten opzichte van de conferentie die ik mede- maakte, niet j uist is. De nadruk werd gelogd op den rechts grond der staking n.l. dat zonder eeui- ge serieuze onderhandeling do Io n ver laging was opgelegd en dat men door deze daad zonder mesr te aanvaarden terugkeerde tot een tijdperk, dat men voor goed afgesloten waande. KoW.,nhoi\st y.oido enkele malen, dat do heeren wel moesten begrijpen, dat de loonsverlaging nu niet van de baan was, waarop de heer De Bruyn antwoordde, dit volkomen te beseffen. Do heer Verheyea ik he inner mij dat zeer levendig begon toen reeds de noodzakelijkheid van loonsverlaging te verdedigen. Hierop werd geantwoord, dat dit nu niet aan de orde was. Maar vroeg men toon wanneer wij de absolute noodzakelijkhci 1 aant.o- nen Dan antwoordde do heer de Bruyn loopen wij niet met den kop tegen den muur en zou het Vakbureau zeker met do resultaten rekening hou den. Hceapïtuleerend is mijn besluit, dat de hoor Do Bri'.yn in mijn bijzijn niet gesproken hoeft, als zou hij met zekere schijn-ondorhandelingen tevreden zijn ge weest. (w. g.) H. J. MICKLINGHOFP, O.P. Wij zijn den ZeerEerw. Pater Mick- linghoff dankbaar voor de bereidvaardig heid, waarmede hij ons deze inlichtingen verstrekte, ofschoon wij begrijpen, dat Z - Eerw. het ongaarne deed. Wij moenen goecl te c oen, voor het oogenblik niet verder op de zaak in te gaan, omdat de onderhandelingen over arbitrage looper.de zijn en bijkomstige, formeele oxcepties do oplossing slechts loeilijker maken. De werkloosheidsuiikeeringen. Naar aanleiding van dc circulaire van den mi nister van Arbeid, betreffende het aanbren gen van andere bepalingen in de uitkee- ringen enz. voor de werkloozen der Lande lijke Federatie van textielarbeiders, heeft het bestuur van deze federatie besloten een buitengewoon congres te beleggen op den 2en Kerstdag te Enschedé. DE MARKEN OP IIOOGE PEIL. Van ve'e zijden ontvingen wij Marken voor do Bonifacius Veroin te Paderborn. Restanten van reizen, expres genomen marken, er was zelfs eon erfenis in Marken bij. Hartelijk dank aan do inzenders. Wij he' ben reels voor overmaking zorg ge dragen. Zoo zijn deze marken al hooger ge stegen, wijl ze voor oen Duitscher meer waarde hebben dan voor ons en wijl zo uit liefde voor een goed werk gegeven, op do hemelsche beurs een hoogere no teering ontvingen. Bij voortduring houden wij ons als tussehenperscnen beschikbaar; de nood is immers nog hoog en lage Marken liggen er nog renteloos in overvloed. De Directie der Markenbeurs te Klein- Dongen. J. v. d. HOEK. O. l'ANIS. O. OOMEN, Pastoor. AAN ONZE KATHOLIEKE LANDGENOOTEN. De nadering van het II. Kerstfeest en van Nieuwjaar is ons een welkome gelegenheid, U onze beste wenschcn aan te bieden. Als de aanstaande Feestdagen in Ohristeliiken geest gevierd worden, zul len zij een gezellige opgewektheid bren gen in den huiseliiken kring. Maar die geest vordert een gezonde opvatting van gastvrijheid cn gulheid, welke niet ver- eenigbaar is met den dwang en de ver leiding van verkeerde drink- en sehenk- gewoonten. Talrijk zijn reeds de mannen en vrou wen, jongelieden en kinderen, die aan den oproep van Sobrictas hebben ge hoor gegeven om de samenleving van dien geest van ware vrijheid in het drank gebruik te doordringen, Gods eer en het heil van den naaste is hun doel bif de bevordering der christelijke matigheid door hun voorbeeld van vrijwillige ont houding van drank. Moge dit lager nog aangroeien in ge tal en gehalte van medestrijdenden! Katholieke LandgonoatenTreedt toe tot de gelederen van Sobrictas! Gii voor al, Roomsche Mannen en Vrouwen, die in andere katholieke vereenigen en bon den U geschaard hebt onder de heilige vaan van Christus, schaart U ook on der de kruisvaan der Roomsche Drank- weer. Het alcoholisme is een hinderpaal op den weg naar Uw doel, zoo werd on- langs door do Hoofdbesturen dor R.K. Stands- en Vakorganisaties in eon ge zamenlijk manifest verkondigd. Do drankbestrijding is naar het woord van Paus Pius X het ineost dringende van alle maatschappelijke werken. Wilt vooral het christelijk vieren dei- aanstaande Feestdagen bovordoren door do drankverleidizig te weien met uw voorbeeld van vrijwillige draukonthou- ding. Zalig Kerstfeest! Gelukkig Nieuwjaar! Het Bestuur van Sobrictas. SABOTAGE IN DE WILHELMINA-MIJN Een 21-jarige mijnwerker heeft op 1< Mei met zekeren Th. getracht een instor ting te veroorzaken in do mijn Williet- mina to Schaesbcrg. De zaak «tiende Woensdag voor de rechtbank te Maas tricht. Eisch 6 maanden gevangenisstraf. Mr. Tripels pleitte vrijspraak subs, ont slag van rechtsvervolging. WONEN IN ZIJN STANDPLAATS. Een post-ambtennar moet wonen in de stad, waar lijn standplaats is. Kan daar geen huis krijgen, dan mag hij pen sionkosten declareeren. Tweemaal per maand krijgt hij vergoeding van reiskos ten als hij naar zijn familie gaal. Een 28- jarige commies-titulair der posterijen was van Zaandam naar Amsterdam overge plaatst. Hoewel hij in Zaandam bleef wo nen, diende hij toch een valschelijk onder- teekende declaratie in van 65 pension kosten te Amsterdam. Wegens deze valschheid in geschrifte stond hij terecht. De officier van justitie int. Versteeg gaf een resumé van de zaak. De commies was overgeplaatst van Zaandam naar Am sterdam. Dc standplaats Amsterdam was hem dus aangewezen. In plaats van met den directeur van het postkantoor over leg te plegen, om verlof te krijgen in Zaandam te blijven, bleef hij wonen op zijn oude standplaats, zonder er iets van te zeggen. Éénmaal die foul gemaakt, is •hij verder gegaan en deze handelswijze werd afkeurenswaardig. Hij diende een declaratie in. niet éénmaal, maar ver scheidene malen, alsof hij werkelijk in Amsterdam in pension woont. Op de val- sche declaratie kreeg hij ook geld, dat •hem dientengevolge uitbetaald werd. Be klaagde deed voorkomen, alsof hij het geld te A'dam gebruik! had voor uitgaven toen hij op treinen wachtte .Geruimen tijd is bekl. ovenwei gevolgd, en daarbij is ge bleken, dat hij met dc grootst mogelijke haast naar den trein naar Zaandam ging. Er blijkt dus wel zonneklaar uit, dat be klaagde voordeel heeft gehad. Het feit op zich zelf is absoluut af 1e keuren. Hij is reeds administratief gestraft en heeft zijn ontslag gevraagd. De officier vroeg een voorwaardelijk* straf van zes maanden,, met een. proeftijd van drie jaar. Lering ove> geslachtsziekten. De Mi nister van Oorlog heeft, volgens de Avp.. in verband met een te Amersfoort ge houden lezing over geslachtsziekten, doen weten, dat het houden van dergelijke ver plichte lezingen zijn goedkeuring niet kan wegdragen, omdat daardoor wellicht mili ciens, die weinig bekend zijn met dit on derwerp. door nieuwsgierigheid of door anderen daartoe opgewekt voor hel eerst bekend zouden worden met zaken, welke voorheen hun geslachten weinig of niet bezigheiklen met het gevolg dat zij daar door op verkeerde wegen zouden kunner geraken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 5