Derde Blad. i Stadsnieuws. INGEZONDEN. DAM1AATJES UIT DEN OMTREK DU nummer bestaat uit vijf bla den, waaronder het Geïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. AGENDA 26 DECEMBER AGENDA 27 DECEMBER GIFTEN. Gemeenteraad. Personalia. De melkoorlog. GEMEENTEZAKEN. R.-K. Bibliotheek en Leeszaal. Inschrijving voor de Militie. LANGS DEN WEG. Voor den Inhoud dezor rubriek «tail Redactie zieb niet aansprakelijk. LAATSTE ÜEUWS, Een verklaring van Lenin. TELEGRAMMEN. BLOEMENDAAL. De heer Hiemstra commissaris van politie. De organiot der Groote Kerk. En nu doet zich voor de benoeming van een nieuwen functionaris weer dé bekende moeilijkheid voor, dat da be noemde van een bepaalde godsdienstige richting (Nederd. Hervormd) moet zijn, omdat de benoemde ook de godsdienst oefeningen in de Groote kerk moet lei den. J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. FEUILLETON. i i TIEN JAREN UIT ONZE VADER- LANDSCHE GESCHIEDENIS, j (1806—1815) door Jos. P. H. Hamers. In zijn toespraak tot de Staten- Generaal, gaf de nieuwe souverein blijk van zijn welwillende gezindheid jegens het volk, waarover hij het bestuur had aanvaard. „Weest verzekerd, mijne heeren," zoo klonk het uit Lodewijk's mond, „dat van af het oogenblik, dat ik den voet op Hollandsch grondgebied heb gezet, ik ook Hollander geworden ben. Dc menschcn gijn ile speelbal van het Noodlot. Tegen mijn ve langen heb ik Frankrijk verlaten maar wat er ook gebeure, ik verklaar u plechtig, steeds Hollander te zullen blijven." „De menschcn zijn de speelbal van het NoodlotGeen Oranje-vorst zou deze woorden van koning Lode- v/ijk, die zoo teekenend herinnerden san de goddelooze beginselen der pransehe revolutie en die hij misschien ?edachteIoos uitsprak, van zijn lippen "ebbcn laten vloeien. Die vorst zou hebben gespeokeb van cle Voorzienigheid, die het lot der vol keren in Hare hand draagt en be stuurt. Volgens Napoleon's zienswijze was het koninkrijk Holland op de Bataaf- sche Republiek, of liever op de oude Oligarchiel) geënt. Alleen de bevoegd heden der Staten-Generaal waren ge wijzigd en een koning had de plaats ingenomen van een raadpensionaris. "Reeds zeer spoedig trachtte koning Lodewijk zich te doordringen van de nooden waarin zijn rijk verkeerde. Zooals we bereids aanstipten, met de geldmiddelen was het treurig gesteld de handel kwijnde en het le ger had dringend behoefte aan ingrij pende reorganisatie. De eerste zorgen die de Vorst aan den desolaten toestand des lands wijdde, waren gericht op de verster king der financiën. Hij bracht meer dere bezuinigingen aan en besnoeide tal van uitgaven. Onder voorwaarde, dat Lodewijk het Hollandsche leger ten spoedigste in den door Napoleon gewenschten zin zou reorganiseeren, had deze er in toegestemdj de Fran- sclie troepen terug te roepen die op kosten van ons vaderland teerden. Op 'iet papier bestond de Holland sche Infanterie uit 24000 man; in werkelijkheid telde zij slechts 8 a 10.000. Dit wapent bestond uit regimenten Saksische, dus vreemde huurtroepen, wier officieren nagenoeg allen even eens vreemdelingen waren. Men zag allerwege met verachting neer op deze slecht gekleede en ten halve geoefende soldaten. Met de artillerie en de zeemacht stond het een vleugje beter. Korten tijd voor de aanvaarding der regeering door Koning Lodewijk waren 200 groote en kleine scnepen naar Boulogne gezonden tot verster king der Fransche, voor een landing in Engeland onder zeil gehouden vloot. Bovendien kruiste een aantal vaartuigen rond ter bescherning der havens en kusten, terwijl een veertien tal grootere oorlogsbodems, waar onder zes fregatten, in aanmaak lag op de werven van den Helder, Amsterdam en Rotterdam. Lodewijk gaf nu order, onder voor wendsel van kalifatering, de in de wateren van Boulogne kruisende schepen naar huis te zenden. In de keuze van reorganisatie tusschen le ger of vloot, opteerde hij voor het leger. Hij gaf daaraan de voorkeur, omdat hij dan ongemoeid de Fransche troepen naar huis zou kunnen zen den en daardoor des te beter de door hem begeerde onafhanke ijkheid zijns rijks van Franschen invloed, te ver zekeren. De Saksische regimenten werden ontbonden en vervanrren door een koninklijke Hollandsche gar de, die uit twee regimenten infan terie, een regiment artillerie en een regiment cavalerie bestond. De gehate conscriptie, het stelsel van recruteering door Napoleon uit gevonden, wilde Lodewijk niet in voeren. Daarentegen bestemde hij alle weesjongens die op kosten der gemeenschap werden opgevoed, voor den krijgsdienst, en om het leger populair en vooral nationaal te ma ken, liet hij aan tal van jongelieden uit de voornaamste geslachten des lands het brevet van luitenant uit reiken en richtte in Den Haag een krijgsschool op. Ziedaar de voornaamste voorbe reidende maatregelen, die de Ko ning, reeds kort nadat hij de teugels van 't bewind had aanvaard, in het belang van zijn rijk. ten uitvoer meen de te kunnen brengen. Maar hij rekende bij dit alles bui ten zijn broeder, den Keizer, die Lo dewijk's regeeringsdaden van uit Pa rijs, met argusoogen gadesloeg Napoleon keurde bijna alles af wat Lodewijk voor het welzijn van zijn volk tot stand meende te moe ten brengen. Niet alleen weigerde hij een handelsverdrag tusschen ons land en Frankrijk te teekencn, waar van de bepalingen reeds voor Lode wijk's troonsbestijging waren vast gesteld met de afspraak van spoedige ratificatie, hij bleef ook in zijn wei gering volharden om generaal Du- inonceau 2) te ontvangen, dien de koning van Holland tot zijn gezant aan het Fransche Hof benoemd had. Fel gebeten op zijn broeder die het onderstond, zijn land te regeeren, zonder hem, den machtige te raad plegen, schreef hij hem een brief van den volgenden inhoud „Ik zal niets voor Holland doen, wanneer gij de getalsterkte van leger en zeemacht vermindert. Gij moet 50.000 man onder de wapenen en 20 linieschepen op zee hebben. Meent gij door uw maatregelen Holland te kunnen redde n Waarmee bemoei ge u toch Men ziet het, de koning van Ho land ondervond maar al te spoedig, dat hij in den tirannieken gedachtengang des Keijzers, slechts een schijnloning was, een „roi fainéant", niets meer dan een keizerlijk prefect, die slechts aan de bevelen uit Parijs had te gehoor zamen. Echter, meerdere bittere teleurstel lingen waren voor Lodewijk in aan tocht. Vlissingen was sinds 1795 door Fransche troepen bezet onder bevel van generaal Monnet. Koning Lode wijk, die er op uit was om de Fransche officieren, zoodra hij er kans toe zag. door Nederlanders te vervangen, be noemde generaal van Gttericke3), een Hagenaar, tot commandant van het bezettingsleger in de Zeeuwsche ves ting. Maar deze benoeming wekte in liooge mate Napoleon's toorn op. Vlissingen behoorde, volgens hem, even goed aan Frankrijk als aan Holland. Beide lan den konden gelijke rechten op het be zit er van laten gelden en de Koning had in zake de benoeming van een Commandant der stad niets in de brengen, alvorens met hem, den kei zer, overleg te hebben gepleegd. Nu was het plegen van overleg met den despoot, moeilijlk denkbaar. Een zoodanig overleg kwam in den regel neer op onderwerping aan de bevelen van den man, die geen tegenspraak duldde. Wordt voortgezet. 1). De Regenten-regeering in de Republiek der Vereenigde Provinciën. 2). Jean Baptiste Dumonceau on derscheidde zich in 1799 bij de landing der Engelschen op de kust van Noord- Holland. 3). David van Guericke (1748— 1818) was eenige jaren in den rang van generaal-majoor, garnizoenscom mqndant van Amsterdam. Soc. 'l. Bavo". R.K. Bond van Bloemisten en Landarbeiders, i uur. Stadsschouwburg. Sneeuwwitje en de Zeven Dwergen, 2 uur Mr. Fer- sten van Chicago, 8 uur. Museum van Kunstnijverheid. Ten toonstelling van werken door Johan Thorn Prikker. Oud-Holland. Vcrwulft Strijkor kest. Soc. „bt. Bavo. Hoofdbestuur L. T. B., 10,30 uur Rechtsche Raad1, 8 uur Reddingsbrigade, 8 uur Bestuur Overheidspersoneel, 7.30 uur Leden Typogafen, 8 uur Collectanten, 8 uur. Museum van Kunstnijverheid. Ten toonstelling van werken door Johan Thorn Prikker. Oud-Holland. Verwulft. Strijkor kest. R.-K. Leeszaal en uillccnbibliotheek. Jansstraat 49. Dagelijks geopend van 10 uur tot half 1. van 25 en van 710 uur, behalve des Maandagsoch- tends en Zon- en feestdagen. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen. Kleine Houtweg 13. Alle werkdagen voorm. van to12 uur., nam. van 24 en van 8—0 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen Ged. Oude Gracht 39. Alle werkda gen voorm. van 912 uur. nam. van 2 5 uur; Zaterdags alleen van 912 uur. Bisschoppelijk Museum. Jansstraat Dagelijks, uitgenomen Zaterdags, Zon- en feestdagen, toegankelijk. Voor de Weensche Priesters ter eere ran den H. Antonius 2.50. Van L. S. te Heemstede 2.50, als Kerslmisgave. Van T. A. 2.00 ter eere van den H. Antonius. Van een werkman 10 ter eere van hét H. Hart van Jezus. Voor Pater Stanislaus v. d. Berg f x, ter eere van het Kindje Jezus. Vergadering van den Raad der ge meente Haarlem op Woensdag 28 Doe. 1921 des namiddags half 2 uur, voort te zetten des avonds ten 8 ure, in do Statenzaal (Prinsenhof). Aan de orde zal worden gesteld: 1. Mcdedeelmgen en ingekomen stuk en; 2. Proces-verbaal van opneming kas en boeken van den Gemeente-ontvan ger, 4e kwartaal 1921. 3. Voorstel B. en W. tot overplaatsing van een onderwnj- •3 bh het lager onderwijs; 4. Yoor- en W. tot het verleenen vam :ig aan Regenten van het St. ki's of groote gasthuis tot hot aangaan eener galdleening; 5. Voorstel B. en W. inzake benoeming eener Com- missio uit ingezetenen ter beoordeelitng van het plan tot grenswijziging; 6. Voor stel B. en W. tot handhaving der Brood- verordening en der verordening op den verkoop van melk; 7. Voorstel B. en W. tot wijziging der Verordening op de markten, enz.8. Voorstel B. en W. tot wijziging der Verordening regelende uit breiding van loon bij ongesteldheid,; 9. Ontworp-begrooting van inkomsten en uitgaven der gem-o 0 lienst 1.922; 10. Benoeming leden der Commissie voor plaatselijk toezicht op het lager onder wijs; 11. Benoeming onderwijzers aan den Vervolgcursus No. 4. Bij ibesohtkikimg van <len Minister van Landbouw, Nijverhoid en Handel is, met ingang van 1 Januari 1922 aan W. F. de Ronde, le Haarlem, op zijn verzoek, eervol ontslag venteend aüs controleur bij den plantenziek' eniku n d igen d ien st. Op zijn verzoek is do benoeming van den heer Ir. J. H. Coops, W vlvi tot leeraar aan de Middelbare Tech nische School ingetrokken. Tot leeraar in de Werktuigbouw kunde cn aanverwante vakken is be noemd de heer Ir. H. J Meewis, W-I.» Ingenieur bij rle N.V. Nederl Kabel- fabriek, te Delft. Voor het examen Boekhouden, afge nomen door de Vereeniging van Leera ren te Amsterdam, zijn go-laagd de. hee ren J. Fa;vso on B. M. Looman, beide te Haarlem en mej. Truus van Noort te Beverwijk. Vacantia. Met hei oog op het oude- en nieuwe jaar zullen -de musici van de Haar- lemsoh© Orkestvereeniging een vacantic van drie dagen ikrijgen en wel Vrijdag 30, Zalerdug 31 December en Zondag 1 Januari a.s. Onzke Politic. De Polilievereen. „Verbetering zij ons Streven" heelt een adres aan dan gemeen tcraad ge richt. waarin wordt verzocht: le. dat de bezoldiging van de hoofdagenten en Agenten van politie aanmerkelijk wordt verhoogd; 2e. dat er geen inkrimping van personeel plaats vindt, waardoor ge legenheid lot opleiding en ontwikke ling van het politiepersoneel blijft be staan. In den toestand yan den Melkoor log is geeen wijziging gekomen. Ook lieden werd de melk vanwege de vee houders rechtstreeks aan het publiek uitgevent, LSmHen. In het Douchebadhuis aan het Leidschepiein zijn in de af- geloopcn week 778 baden genomen; in dat aan den Schotersingel 1238; in dat aan den Koudenliorn 721, B. en W. stellen voor, aan Regenten van het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis te Haarlem machtiging te verleenen lot het aangaan van een gelilleening, groot ,30.000 tegen eene jaarlijksche rente van 5 y, en eene jaarlijksche aflossing van 2 pet. onder hypothecair verband op den aan het Gasthuis in eigendom toebchooren- de perceelen grond, gemeente Haarlem- merliede en Spaarnwijude. Cath. v. RennesHana Verbena. Het verslag van het concert van Cath. v. Ren nes eii Hanna Verbena, moet wegens plaats gebrek blijven liggen. Mr. F or ster van Chicago. In Blumen- thal en Kadelburg's blijspel „Mr. Forstcr van Chicago" dat door de N. V. Hel Schouwloonecl, Directie Adr. van der Horst en Jan Musch op den Tweeden Kerst dag des avonds 8 uur in den Haarlenrschen Stadsschouwburg zal worden opgevoerd, Ireden op de dames Wilh. van der Horst van der Lugt-Melscrt, Jettie van Dijk-Rie- ker, M. Hcyermans-Peers en de heeren Jan Musch, Ko van Dijk, Pierre Mols, Carel Rij ken, P. Balledux, W. Hagen en M. Dahman. Regie Jan Musch. Batig saldo. Door het Comité van Ambtenaren, dat ten behoeve van de hon gerende Russische kinderen een liefdadig- lieidsavond organiseerde in het Brongebouw op 16 December j.L is het balig saldo, groot f 705.35 aan den Penningmeester van het Roode Kruis afgedragen. De Directeur van bovengemelde inrich ting verzoekt ons mede te deelen, dat, dank zij de mildheid van enkele stadsgenooten, is opgericht eene jongens cn meisjesbiblio theek. Werken van Karl May, Jules Verne, Turner, Kieviet, Tim, enz., zijn aanwezig, ook eene serie van prachtig geïllustreerde werken, zooals de sprookjes van Andersen, Grimm, ook werken van klassieken, zooals Dickens, Cervanter, Swift in eene speciale bewerking voor de jeugd zijn aanwezig. Ook nog vele historische romans en ge schiedkundige schetsen. Als uitleendag is gekozen, nu Woensdag, d.w.z. dat speciaal op Woensdagmiddag van 2 lot 5 uur boeken aan jongens en meisjes van 14 lot 16 jaar worden uitgeleend. T>e Burgemeester van Haairlem maakt belanghebbenden bekend, dat zij, die ge boren zijn in liet jaar 1903, zich, zoover zij niet binnen deze gemeente zijn gebo ren, onder overlegging van een uiltreksel uit het geboorte-register, hetgeen bij het gemeente-bestuur der geboorteplaatse gra tis is te bekomen) voor de militie moe ten laten ischrijven, waartoe meer be paald zitting zal worden gehouden op het raadhuis dezer gemeente (2e afdeeling). te weien. 1 Op hnsdag, den 3 Januari 1922, voor hen, wiier namen aanvangen mot een der letters A en B; Op Woensdag, den 4 Januari 1922. voor hen. wier namen aanvangen met een ■der lellers C, D en E; Op Donderdag, den 5 Januari 1922 voor hen. wier namen aanvangen meteen der letters F, G en H; Op Vrijdag, den 6 Januari 1922. voor hen. wier namen aanvangen meteen der letters I, J en K; Op Zaterdag, den 7 Januari 1922. voor hen. wier namen aanvangen meteen letters L, M en N; Op Maandag, den 9 Januari 1922. voor hen. wier namen aanvangen meteen der letters O. P en Q; Op Dinsdag, den 10 Januari 1922. voor hen. wier namen aanvangen met een der loiters R en S; Op Woensdag, den 11 Januari 1922. voor hen. wuer namen aanvangen met een der letters T, U en Ven Op Donderdag, den 12 Januari 1922. voor then, wier namen aanvangen met een der letters W, X, Y en Z; telkens van des voormiddags 9 tot des middags 12 uur. GEVONDEO VOORWERPEN. Terug te bekomen bijZuster Kunst, Gesticht nabij Santpoort, armbandhor loge. Hoek, .Voorhelmplein 21, beursje. 0. v. d. Veldt, Generaal Joubertstraat 43, bril. J. Deeling, Ceciliasteeg 8, cein tuur. J. Kruit, L. Raamstraat 12B rood, handschoen. W. Eelte, De Clercqstraat 138, hoed- A. de Jager, Wolstraat 7 rood, handschoen. P. H. Kneijnsberg, Ga- ronkokerskade 26, hond. D. W. Hovenier, Vooruitgangstraat 123 zw. hondje. Hoog- lugt, Papentorenvest 16, hondje. M. Wo- ries? Tetterodestraat 100 rood, kinder handschoen. Van Steijn, Westergracht 97 rood, handschoen. J. Verhagen, Rusten burgerlaan 41, mes v. e. schaar. 0. v. d. Steen, Kampersingel 24, knipmes. A. 0. Kemme, Tetterodestraat 75, pop. 0. Hart, •Nic. Beo testraat 11, paardeschuier. J. Swart, Harmenjansweg 49, kinderporto- monnaie. P. van Zijp, Burrolgtraat 9 zw., 38, mes; J. Dikkeboom, Yoorhehn- straat 16rd, schaartje. 0. B. Koks, M. v. Heemskerkstraat 35, taschje. Teru te bekomen bij: Bureau van Politie (agent D. Zemel), Sinedestr. gummibal; J. v d.. Valk, Nas^aulaan Verkeerd) elemmering. Het land van Prévinaire, of het graf van de katoenfabriek, als we de gron den aan den Kinderhuissingel eons zoo mogen noemen, verheugt zich in de belangstelling. Do gemeente is gelukkig gauw met haar uitbreidingsplan voor deze grond n gekomen en zoo de burgerij lekker ge maakt mot de stichting van een nieuwe stadswijk. Maar die is er niet zoo een, twee, drie en nu doet het land van Próvinairo diénst voor verschillende dce'einden. Laatst was er het circus voor de film, nu is men druk bezig met zand en grind te laden op de plaats waar vroeger do katoen werd gedrukt, en is het hier dus opslagplaats geworden. Misschien zijn de materialen juist voor de stadswijk bestemd. Maar in elk geval, het ziet er in deze bedrijven voor den weg langs den Kin- derhuissingol bedroevend uit Het overladen van zand e. d. uit de schuiten, die deze ingrediënten aanvoe ren, kan nu eenmaal niet zonder „mor sen" geschieden, en nu de elementen zoo vriendelijk zijn geweest, den be smeurden weg te besproeien met he melwater, is het plaveisel een pappe rige, klioder-massa geworden, die een ernstige verkeersbelemmering mag hee- ten. Want men kan hier niet loopen, zon der het gevaar van tot zijn enkels weg te zakken. Welnu, zoo iets mag eigenlijk in onzo beschaafde stad niet voorkomen. Is er niets aan te doen, om den weg weer normaal begaanbaar te maken. 31. 2 leesboeken; v. d. Voslsen, Hofdijk plein 42, schoolrapport; Pauw, Brou wersstraat lS3, manchetten en boor; De Smit. Korte Houtstraat 15, Fransich boekje; J. Blok, Antoniestraat 41, bril; A. v. Twuyveer, Koksteeg 19, ceintuur; Oostra. Kruisstr. 9rood, Roadie; Ver meulen, Nassaustraat 21roodj Dobber- man; J. Zwatter, Stationsplein 14, 'halsband, met penning: Hooglugt, Pa* pentorenvest 16, hondje, Kennel Fau na); De Jong, Popelingstraat Grood, hond; Dr. Dusterbeck, N. Groenmarkt 24. poes. Kennel Fauna; L. v.Wocr- kom. Westergracht 35rood, dameshaar- kam; A. v. d Dijk, Anthoniestraat 57, lorgnet; Hooglugt, Papentorenvest 16, wageiunoer; T. Stam, Barteljorisstraat 38, mes; J. Dikkeboom, WVoorhelm plein 13, porlemonnaie; W. v. Schaik, Linschoterstraat 2a rood. idem; Wie- gant. Zijlstraat 63, idem; A. Botman, Gasthuishofje 13 (Barrevoelestr.aat), gummischoenen; J. Kok, Voorzorgsitr. 38, damestasich. JONGENS EN MEISJES VAN HA ARLEMI Je weet er is hongersnood in Rusland! Het sub-comité Haarlem voor steun aan de hongerenden in Rusland, heeft aan B. en W. vergutiming gevraagd tol hel hou den van een eoileete-dag op 30 Dec. Wij twijfelen er niet aan dit liet antwoord toestemmend zal luiden en vragen daarom aan alle jonge mensohen ons niet die col lecte le willen helpen. De heer Limpeig heeft ons erop gewezen om allies eemigszims in te richten als op een bloempjes-dag, we moeien dus heel veel hulp hebben, maar het is Slechts voor één dag. Padvinders melden zich natuurlijk aan, maar ook andoren, die in hun vacantie graag iels goeds willen doen, zullen zich aanmelden. De adressen volgen hieronder met den datum waarop men die persoon zeker thuis vindt. Laten wij 1921 nu eens goed eindigen en niet alleen denken aan onze eigen genoegelijke oudejaarsvicring, maar oak aan die nameJooze ellende ginds, die wij mogen helpen Jeenigen. M. Oannegieter, Ripperdapark 14, 2e KerstdagL. H. Bartelink, Oranjekade 11, 2e Kerstdag; Ina Vander, Bosch- en Vaartstraat 16, 27, 28, 29 Dec. A. Ho- fer, Prinsen Bolwerk 48, 27, 28, 29 Dec. D. Schouten, Spaansche Vaartstraat 55, 2o Kerstdag 112 uur; A. Baar.? H. van Alphenstraat 40, le Kerstdag; Van Loghem, Zonnelaan 2, le en 2e Kerst dag. Stadgenooten! De ondergeteekenden, vormende het comité-Haarlem van de Algemeene com missie voor buitenlandsche nooden, ko men met een dringend verzoek tol 11. Laat ons eerst mogen zeggen, dat de „Algemeene commissie" bestaat uit 48 Nederlandsohe Doopsgezinden en oor spronkelijk toen er van hongersnood in Rusland' nauwelijks sprake was, beoogde de belangen te behartigen van de Doops gezinde gemeenten in Rusland. Maar door den nood daar bewogen, hebben wij onzen arbeid uitgestrekt over alle noodlijdenden, zonder onderscheid van gezindte. Die nood schreit ten hemel. Niet alleen in het Wolga-gebied, maar niet minder in Zuid-Rusland. Derwaarts gaat dezer dagen onze red dingsbrigade. In het bezit van een contract, door onzen afgevaardigde te Moskou afgeslo ten, mogen wij zelf bepalen, hoe en waar wij zulten helpen en mogen wij met eigen personeel hulp verleenen. Tot heden heeft de „Algemeene com missie" pirn, 90.000 ontvangen. Zij ves tigt haar reddingswerk te Berdjousk aan de zee van Azof. De booten van de Halugonlijn te Rotterdam vervoeren over 2 of 3 weken onze goederen naar Varna, in Buigarije, waar wij in volkomen vei ligheid onze hoofdstapelplaats vormen, vanwaar wij onze voorraden geregeld' bij kleinere hoeveelheden naar Berdjousk overbrengen. 7 Januari a.s. voert de eer ste boot met aanzienlijke voorraden goe deren van Rotterdam af. Maar de nood' is zoo vreeselijk, dat wij een dringend beroep doen op al onize sladgenooten. Er is in Rusland aan alles gebrek: bo- venktcëren, ondergoed, schoeisel, beddé- goed. Ziet eens na wat gij missen kunt! En vooral tot u, handelaren, richten wij ons. Gaat uw inventaris eens na en zeud't ons om Godswil wal gij kunt afslaan. Be schadigd, verlegen, uit de mode dat is ons hartelijk welkom. Wie ons op deze wijze niet kan helpen, zen.de ons geld! Wij vestigen in Zuid-Rusland, midden in het hongersnoodgebied, ons eigen Ne- derlandsch hulpwerk, met Nederlanders als hoofdleiders en aanvaarden de ver antwoordelijkheid voor een goede beste ding van gelden <en hulpmiddelen. Wie goederen of voorraden wil zenen, zene die „Aan de Halygonlijn, als ge machtigde van de algemeene commissie voor buitenlandsche nooden, loods „Maas haven", Maashaven N.Z., Rotterdam". Op aanvraag zenden wij gaarne gedruk te adressen. Ook worden aan de Doopsgezinde Kerk, ingang Frankestraat, gaarne goe deren in ontvangst genomen. Het ades van onzen penningmeester is: Mr. J. W. v. d. Vlugt, Haarlem, Zomer- luststraat 18, postgiro 2292, Amsterdam. Helpt allen in dezen grooten nood! Ds. A. BIN NERTS Sz. H. v. d. HEUVEL RIJNDERS. Dr. C. B. HYLKEMA. M. LUGT. Ds. B. F. PLANTENGA. S. K. SYBRANDI. Afr. T. W. v. d. VLUGT. J. WALLER ZEPER. ONAANNEMELIJK VERKLAARD. De Motaalbond heeft hot tegenvoor stel van de metaalbewerkersorganisatie volkomen onaannemelijk verklaard. (Hbld.) AANGENOMEN WETSONTWERPEN. Vrijdag heeft de Tweede Kamer het wetsontwerp betreffende de derde uit- keering aan gemeenten uit do opbrengst der oorlogswinstbolasting z. h. s. aan genomen. Eveneens (le burgerlijke en militaire pensioenwetten. DE PORTVRIJDOM. Naar aanleiding van de door de Eerste Kamer aangonomen motie-Van Embden zal afschaffing van portvrijdom op 1 Januari nog niet worden ingevoerd. De inwerkingtreding van den maatregel is voorloopig uitgesteld. RIGA, 20 Dec. Te Moskou heeft Lenin het bolsjewistische congres ge opend. Hij zeide, dat aan het communis me de bestrijding van het kapitalisme niet was gelukt. Hij verklaarde, dal het nu on- mogelijk was, den strijd verder te voeren. Lenin besloot met de verzekering, dat hij lot de erkenning was gekomen, dat het thans niet er om ging, het kapitaal te ver- nieligen, maar het te behouden en het le vervormen tot slaatskapitaal. DE CONFERENTIE TE WAS- HINGTON. LONDEN, 23 Dec. Reuter ver neemt, dat, aangezien de conferentie nog steeds wordt voortgezet, Balfour van zijn plan om op 31 December te vertrekken heeft afgezien. Lord Caran, de militaire afgevaardigde, vertrekt, zooals was bepaald, op 31 Dec. naar Washington. De Ilaliaansche afvaardiging lieefl aan de vlootcommissic voorgesteld, dat er een tweede internationale bijeenkomst van ruimer omvang zal worden bijeengeroe pen, kort nadat deze conferentie uiteen zal zijn gegaan, om in Het bijzonder de dnikbooten en de kleine schepen te bespre ken. TEGEN DEN ZOMERTIJD. PARIJS, 23 Dec. Met groote meer derheid beeft de senaat een wetsontwerp aangenomen, Ier afschaffing van die wet op den zomertijd. Bij Kon. besluit van 22 December 1921 Er is een vacature van organist der Groote of St. Bavo-kerk. Wij hebben de combinatie van die twee functies (kerkorganist en concert-orga nist) altijd een onding gevonden en een genoegen zal hot ons doen, wanneer daar mede eens voorgoed zou gebroken wor den. Er zijn voor hot organistschap onzer Groote kerk duidelijk twee functies te onderscheidendie van begeleiding der Protestantsche godsdienstoefeningen e*i die van het geven van concerten voor het publiek om ons beroemd orgel door iedereen te doen genieten. Wat is er op togen voor deze twee functies twee verschillendo functionaris sen te benoemen Het mooie orgel mag verlangen d::t het door de bekwaamste handen wordt bespeeld. Dcor samenkoppeling der b id: functies maakt men de keuz8 van een bekwaam organist onnood'g k'einer. Scheidt men zo dan kan voor da bege leiding van de god-dienstoefeningen ie mand van die god-dienstrichting worden benoemd en kan voor de openbare con certen een keuzo gedaan worden uit onze allerbeste organisten zonder ta zien naar godsdienstrichting. Barometerstand763. Neiging: Vooruit OPGAVE VAN: is benoemd tot commissaris van volde te Bloemendaal de heer A. Hiemstra, thans inspecteur vari politie, alhier. De heer Hiemstra is 12 September 1889 te Huizum bij Lean warden geboren. Na den 5-jarigen cursus aan de H. B. S. te Leeuwarden te hebben gemaakt en het einddiploma daarvan verworven te hebben, studeerde hij voor het examen van den Boud van Inspecteurs van Ge- meente-politio, waarvan hij het diploma op 2 Januari 1911 verwierf. Daarna werd hij klerk bij de politie in Arnhem, werd 15 Juli 1911 benoemd tot adjun t-in- specteur bij de politie te Arnhem, ter wijl 15 Juli 1912 zijn benoeming tot in specteur bij do politie in dezelfde ge meente volgde. 1 December 1913 werd de heer Hiemstra als insnecteur van po litie overgeplaatst naar Bloemendaal. Uit de snelle promotie, welke de heer Hiemstra gemaakt heeft, bl ij let wol, met hoe grooten ijver en tact hij zich steeds van zijn moeilijke taak gekweten heeft. Ook in Bloemendaal heeft de heer Hiem stra zijn goede eigenschappen geheel in dienst der gemeente gesteld en zich daardoor bij allen gezien gemaakt. Zijn benoeming tot commissar's zal dan ook ongetwijfeld in de gemeente groote voldoening wekken. 3.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 7