Eerste Blad. Indrukken van den dag Stadsnieuws DAMIAATJES jj He* verdwenen meisje WOENSDAG 28 DECEMBER 44ste JAARGANG No. 14025 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN PER KWARTAAL 025 FRANCO PER POST PER KWART. RU VOORUITBETALING f 3.57'/, NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. POSTREKENING No. 597a ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL. DIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. NA DRIE JAREN. AGENDA 29 DECEMBER Kerstmis in de Lighal. Schouwburg. De uitbreiding der Marktplaatsen. MUZIEK. LANGS DEN WEG. Hoe de oorlog verbroedert. Even vastleqgen- J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem.^ FEUILLETON „Ik word daar stellig verwacht." „Door wien „Door mijn vader en mijn broeder. Zie, daar verrijzen de torens der stad voor u." Het schip legde na verloop van een half uur aan den oever aan. Robert had van Bellecour en Datura afscheid genomen, na zijn belofte hen zeer spoedig op Bellecourhouse te komen bezoeken herhaald te hebben. Aan den oever zag hij zijn vader staanook deze herkende hem cn Wenkte hem blijde toe. Nog een minuut en zij lagen in elkanders armen. Thans zette, de boot zich weder in beweging. Datura stond naast haar grootvader aan het afsluithek en bei den keken naar den oever. Robert wuifde haar den laatsten afscheids groet toe, die druk beantwoord werd. Datura vooral werd niet moede haar zakdoek in beweging te houden de machine voerde intusschen het vaar tuig snel stroomafwaarts. Roberts vader had de beicle terug gebleven passagiers scherp gadege slagen en bijna zijn eerste woord tot ^en zoon was de vraag :„Wie is die vfeemdeling, van wien gij zoo intiem ^scheid naamt „De heer Bellecour ..Uit Florida riep de vader ont- ,0erd uit. „Van Bellecourhouse in Florida. „Hoe leerdet ge hem kennen Robert verhaalde het ongeval, doch poogde zijn edele daad zoo eenvoudig mogelijk voor te stellen. Het groote gevaar, waarin hij zelf verkeerd had, verzweeg hij geheel en al. Hij liet evenwel niet zeer onduidelijk door schemeren, welk een diepen indruk de geredde bij hem achtergelaten had. „Zijne kleindochter!" prevelde de vader halfluid ;„zou Melanie gehuwd geweest zijn „Gij schijnt de familie te kennen," antwoordde Robert, die deze woorden verstaan had. „Naar ik van Datura vernam, is zij met den heer Bellecour niet verwant, maar werd eerst voor eenigen tijd door hem aangenomen. Zij is een pleegdochter van den koop man Meerveldt te New-York." „MeerveldtDe naam is mij bekendMaar vanwaar Aha nu herinner ik het mij.Dus Meer- veldt's pleegdochter Niet zijn eige ne „Ik kan u tot mijn leedwezen geen nadere inlichtingen geven." „Wat gaf echter den heer Bellecour aanleiding dat meisje aan te nemen „De arme grijsaard is kinderloos geworden. Hij bezat een zoon en een dochter. Den zoon verloor hij reeds vroeg, de dochter stierf voor eenige jaren." „En zoo verzocht hij om een van Meerveldt's kinderen „Ja, zoo geschiedde het inderdaad Daar deze evenwel geen daarvan mis sen wilde, overreedden zij Datura, die zij als een eigen kind liefhebben, met hein mede te gaan. Het viel haar zeer zwaar, hare pleegouders te verlaten. Maar tot dusverre heeft zij nog geen reden haar stap te betreuren. De oude heer behandelt haar met de grootste liefde en voorkomendheid." Roberts vader liep peinzend met groote stappen de kamer op en neder, waar dat onderhoud plaats greep de vernomen mededeeiingen hielden hem geheel en al bezig. Ondanks alle na denken was het hem niet mogelijk er een duidelijk inzicht van te krijgen. Dat Meerveldt, dien hij toevallig op diens reis naar Bellecourhouse had leeren kennen en een eind weegs ver gezeld, Melanie, de dochter van den rijken planter, niet tot echtgenootc gekozen had, was hem met zekerheid bekend. Nu zou hij evenwel ook gaarne hebben willen weten, in welke be trekking deze Datura tot de beide familiën stond. Het was hem onbe grijpelijk, dat zoowel Meerveldt als Bellecour zonder geheime gronden een hun schijnbaar geheel vreemd kind aangenomen zouden hebben. Ofschoon hem de genegenheid van zijn eerstge borene tot dit meisje om gewichtige redenen mishaagde, wilde hij toch voorloopig daar niets tegen inbrengen, veeleer hoopte hij door zijn zoon de door hem gewenschte inlichtingen te bekomen De jonge student gevoelde zich in tusschen gelukkig. Hij was overtuigd dat Datura hem genegen wasin haar kinderlijke onschuld had zij dit al te duidelijk te kennen gegeven. Van welwillendheid tot liefde is echter slechts een kleine schrede. Voor het tegenwoordige moest hij zich nog met het eerste vergenoegen, daar het meisje nog slechts vijftienjaar oud was. XI. Nog een poos stond Datura op het dek en keek naar de plaats, waar haar redder haar verlaten had. Eerst nadat de hoogste torenspitsen van het stadje uit hare oogen verdwenen waren, daal de zij in de kajuit af. Zij voelde zich eenigszins onwel en zocht haar leger stede op. Zij had wel willen weenen en wist toch niet waarom. De bezorgde grootvader kwam naast haar zitten en sloeg haar gade. Hij vreesde dat de gele koorts, die jaarlijks duizenden in de lagere streken van den Mississippi wegrukte, zich bij haar zou openbaren. Dan troostte hij zich weder met dc gedachte, dat de ontroering van het geleden ongeval lichaam en geest van het lieve kind afgemat had. Weldra sliep zij in en na langer dan een uur goed geslapen te hebben, ontwaakte zij. Zij voelde zich geheel gesterkt en verzekerde haar grootvader, dat haar niets meer deerde. Het schip had intusschen zijn weg vervolgd en legde eindelijk in de docks van New-Orleans aan. Onze reizigers stapten uit. Een elegante logement- omnibus nam hen op, om hen in de stad te brengen. Juist op het oogenblik dat de wagen zou voortrijden, gingen eenige matrozen voorbij. Datura keek hen na. Toevallig keerde een hunner zich half om, zoodat zij zijn volle gelaat zag. Zij herkende het. „Hij is het, hij is het," riep zij ont roerd uit. Bellecours oogen volgden den wij zenden vinger van het meisje. Maar een plotselinge schok van den wagen, die te gelijk eenigszins overhelde, vei- hinderde hem den persoon te zien.die de aandacht van het meisje getrokken had. Daarom vroeg hy: „Wien meent gij gezien te hebben Vader Jankins was het; ik hen bent duidelijk herkend." „Wie is vader Jankins Een oogenblik aarzelde het meisje daarop sprak zij zacht :„Mijn vader, die mij na moeders dood verstooten '^Beilecour ontstelde. Hii vrees^' dat de liefdelooze vader wellicht zijn kind terug kon vorderen het echter weder af te geven, scheen heni on mogelijk toe. Hij had het zoo lief ge kregen" als ware het zijn eigen geweest. Daarom besloot hij zijn yerblijfin de ongezonde stad zooveel moge lijk te bekorten. Om echter ook voor het vervolg voor de vaderlijke aanspraken beveiligd te zijn, zou hij zeer gaa™<j een onderhoud met den matroos gehad hebben. Hoe daartoe echter te gei aken, claar hij den man niet kende Onder het voorwendsel van eenige zaken te moeten afdoen, liet hij Datura in ie logement alleen en spoedde zien naa de dokken, waar de zeeschepen aan legden, oin naar den matroos lom Jankins een onderzoek in te stellen. Maar al zijne moeite was vruchteloos. Hoewel hij verscheidene zeerobben aantrof, die hem kenden, wist toen geen hunner van zijn aanwezighek, in New-Orleans. Eenigen beweerden zelfs, dat hij eerder in de havens van Chili dan hier te vinden was. Dit stelde Be lecour gerust.Hij begon te gelooven, uat Datura zich in den persoon ver gist moest hebben. Hij reed naar het logement terug om het meisje niet door te lange afwezigheid te beangsti gen. Hier trof hij Datura in de hevigste Gemoedsbeweging aan haie oogen waren vuurrood van het weenen. Zoo dra hij binnentrad, viel zij hem om den hals en snikte luid. „Om Godswil! kind, wat is er ge beurd riep hij verschrikt uit. Zij kon hem niet terstond antwoor den. Eerst na een poos en nadat zij hare tranen met geweld onderdrukt had, was zij in staat het intusschen voorgevallene te verhalen. Nadat Bellecour het. logement ver laten had, stond Datura voor het raam en keek naar de drukke beweging op straat. Onder de menigte vooroijgan- gers merkte men ook menigen matioos op. Verscheidenen hunner gingen een «rewone herberg binnen die zich in ce nabüheid bevond; anderen verlieten die. 'Dit gaf het meisje aanleiding de deur daarvan bijzonder in het oog te houden. Na weinig tijds kwamen ver scheidene twistende mannen uit het huis naar buiten. Zij herkende daa.- orider Toni Jankins; hij scheen nofcJ beschonken te zijn. Sterk gesticulee- rende had hij het ongeluk een zijner tegenstanders daarbij tegen ce borst testooten. Dit gaf aanleiding dat oe tot dusverre plaats hebbende wooruen- wisseling in een bloedige vechtpartij veranderde. BUREAUX* t"1'1 252. Wij hebben den laatsten. tijd ons onthouden van inededeelingen over den toestand in Kustland te publir ceeren, niettegenstaande daarover iede- ren dag kolommen waren vol te schrij ven. Maar. wie van tijd lot tijd de zee ot' de bergen ziet, ondergaat van hun indrukwekkende grootheid veel meel den invloed, dan wie ze dagelijks aanschouwt. Zoo gaat het ook met ver halen over schrikkelijke toestanden- wanneer men ze dagelijks zij 't ook in anderen vorm leest, verlie zen zij onze belangstelling. Daarbij kwam, dat wij de laatste maanden door mededeeiingen over de ergerlijk heden van het communistisch bewind in Kusland, de steunactie voor dat ongelukkige volk niet wilden ver lammen. Nu treffen wij echter in enkele bla den een document aan, dat op zóó scherpe wijze de mislukking van het bolsjewistische regime en in het al gemeen de practische onmogelijkheid van een communistische regeering in het daglicht stelt, dat wij meenen di.t voor de hedendaagsche geschiedanis veel beteekenend bewijsstuk onder de aandacht onzer lezers te moeten brengen. Het geldt hier een oproep, diem Dsershinski, de volkscommissaris voor het verkeerswezen, in alle stations en aanlegplaatsen van stoombooten heeft doen aanplakken en welke als volgt luidt: „Burgers-transportarbeiders. Een eeuwige smaad van het tsaristische Kusland. het systeem van de omkoop baarheid, heeft zich ook vastgenesp leid in het gevoeligste deel van onze economische organisatie, het spoor wegverkeer. De omkooping is op onze spoorwegen zulk een „normaal ver schijnsel geworden, dat vele spoor- weglieden heelemaal afgestompt zijn wat betreft het ontoelaatbare er van. Op onze spoorwegen kan men tegen woordig door omkooping alles noen: de slimme omkoopers verdeden liet omkoopingsgeld naar verhouding on der de baanwachters en de hoogere ambtenaren. Speculanten weten tegen omkooping alle plaatsen in de wagons te verkrijgen en het heele land met hun netten te omstrikken. Het mee gaan of het niet meegaan van een wagon, het doorgaan van een trein, 't overladen van goederen, alles hangt af van omkooping. Het onheil, dat op deze wijze aan den staat toegebracht wordt, is on metelijk en de gevolgen er van zijn niet te overzien. Treinen met vluch telingen uit het Wolga-gebied, die op last van de hulporganisatie vervoerd moesten worden, blijven op de knoop punten der spoorwegen hangen en de dngelukki«en blijven daar aan onbe schrijfelijk lijden blootgesteld. Arbei- dersdelcgaties, die uitgezonden zijn om brood te koopen voor de hongerende families van arbeidersorganisaties, do len maanden lang rond, omdat ze geen enkel vervoermiddel kunnen krij gen. Levensmiddelen, die bc.*emd zijn voor de redding van vrouwen en kin deren in het Wolga-gebied, dwalen rond en liggen ergens le wachten zon der hoop vervoerd te kunnen worden. En op hetzelfde oogenblik spelen zich achter dit duistere scherm de wilde feesten af van de lieden, die door om- omkooping weten gedaan te krijgen wat voor hen voordeelig is en die den roemrijken naam van het spoor- weg-proletariaat bevlekken met een ongehoorde schande." De geschiedenis heeft meermalen be wezen, dat, wanneer in een staat na vele eeuwen een beschaving lang zamerhand tot grooten bloei was ge komen, er ten slotte een tijdperk van overcultuur ontstond. Men kan de weelde dan niet langer verdragen en de samenleving begint te rotten: alles; wordt ten slotte veil en bij het uit breken van een internationale of na tionale crisis stort het oude gebouw ineen. Welnu, dit proces, waarover een cultuurslaat gewoonlijk eeuwen doet. heeft Sovjet Rusland in drie jaren klaar gespeeld; wat zeggen wil, dat hier geen sprake is van verslijten, van verwording, maar dat een commu nistisch regeerstelsel de verrotting reeds bij zijn ontstaan meebrengt. De Russische Vo'kscommissaris h eft wel juist gedaan dit aan alle zuilen in het openbaar aan te plakken! Sociëteit „St. Bavo". Hoofden van schoten, i uur Esperanto, 8 uur Le denvergadering Overheidspersoneel, 8 uur Fabrieksarbeiders, 8 uur Eerbied in Gods Huis, 8 uur Nut en Gezellig Verkeer, 8 uur. Museum van Kunstnijverheid. Ten toonstelling van werken door Johan Thorn Prikker. Oud-Holland. Verwulft. Strijkor kest. St. Elisabeth's-Vereenigins. Jans straat 49. x2 uur aanvraag om ver sterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Bisschoppelijk Musetim. Jansstraat Dagelijks, uitgenomen Zaterdags, Zon- en feestdagen, toegankelijk. li.-K. Leeszaal en uilleenbibliotheek. Jansstraat 49. Dagelijks geopend van 10 uur lot lialf van 25 en van 7io uur, behalve des Maandagsooh- tends en Zon- en feestdagen. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen Ged. Oude Gracht 39. Alle werkda gen voorm. van 912 uur. nam. van 2 5 uur; Zaterdags alleen van 912 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen. Kleine Houtweg 13. Alle werkdagen voorm. van to12 uur., nam. van 24 en van 89 uur. Schoten. Gemeenteraad, 2 uur. Heemstede. Gemeenteraad, 2 uur. Hillegom. Gemeenteraad, 2 uur. Men schrijft ons 'het volgende: Evenals andere jaren werd ook thans het Kerstfeest in de Lighal te Schoten, in besloten kring, plechtig gevierd. Na de middagrust vereentgden de patiënten zich in de eetzaal, waarheen zich ook het per soneel van de lighal en de beambten van •het Consultatie-Bureau, voor zoover zii niet door hunne bezigheden verhinderd waren, hadden begeven, benevens enkele genoodigden. Na het zingen van eenige gezangen, sprak Ds. Blauw op eenvoudige wijze, over de groote beteakenis van het Chris tendom voor de geheele, ook de tegen woordige, wereld en toonde aan, hoe de leer van Jezus van invloed is geweest op ihet maatschappelijke, maar nog meer op het huiselijk leven, terwijl ook zij. due be weren buiten 'het Christelijk geloof te staan, toah, vaak onbewust, aan die groo te veranderingen, zich hebben aangepast- o.a. door de Chr. jaartelling, de afschaf fing van de slavernij, de verheffing van den arbeid, de gelijkwaardigheid van man en vrouw, enz. Do bode „Vrede op - e is niet zoozeer bedoeld als vrede on er de volkeren (wat helaas, in de laatste ja ren minder dan ooit het geval was) doch beteckende zeer, dat elk mensoh moet streven naar innerlijk evenwicht en rus In deze omgeving ontroerde ook sterk de smeekbede om herstel van gezondheid en om mede-leven in de nooden en he* lijden onzer mede-menschen. Na de toespraak werd, onder het ge bruik van thee met versnaperingen, aan alle patiënten een keurig pak overhan digd, waarin zich, voor elk, «eene verras sing bevond, van wat men zich, openlijk of heimelijk, 'had toegewenscht. Naar ieders bant waren dan ook de woor en van dank, door Ds. Blauw, namens alle aanwezigen, gericht tot Zuster Corne ia en Mej. von Felde, voor de vele zorgen en beslommeringen, die zij zich zoo van harte gaarne hebben getroost, om hunne patiënten eene kerstverrassing te bezor gen. Nog eenigen tijd bleef men gezellig bijeen en behoort thans deze eenvoudige- maar ontroerende plechtigheid tot e venleden, bij ons allen echter de herinne ring nalatende van eenige momenten van zuiver en verheffend geluk. Ook zij, die door hunne gaven, de zus ters tot deze kerstviering in staat hebben gesteld, kunnen met groote voldoening op hun daad terugzien. Niet alleen de mooie geschenken,, maar meer nog het bewust zijn, dat anderen, in sommige opzichten meer bevoorrechten, in deze lijden met liefde en hartelijkheid aan hen hebben ge dacht en voor hen hebben gezorgd, za onze patiënten goed doen en sterken. Bruine Suiker Het ©enne Vadertje Langbeen, Over schotje, Polly Perkins eniz. is weer met één aangevuld. „Bruine Suiker'' heet het nneuwee suc cesnummer; want een succes zal het wei worden, evengoed als „Vadertje Lang- I,con"! en Annie van Ees viert er wel verdiende triomfen in de titelrol. Zij as trouwens o.p tiaar bekend' terrein en baar suoces hoe weJvediemt ook wordt -wel wat goedkoop. Het is een onschuldig stuik, waiar ieder een een avond hartelijk bij genieten kan. Bruine suiker (in het stuk wordt ons verteld dat bruine suiker wel suiker is, maar niet zoo fijn als witte suiker), bruine Suiker is een voo'nnalig kunst je dat door huwelijk anet Sloame een ge- ihoeJe familie op stelten zet en tot hoofd op hol brengt, verkeerd begrepen wordt, maar tenslotte, na de eer der familie te hebben gered, met gejuich in de familie wordt teruggehaald. Het is kostelijk van grappigheid en Annie van Ees maakt (Bruine Suiker van ongemeene zoetigheid. Hermann. Schwab, idiie alle éer van. zijn regie hooft, maakt ook van Edward Kmigh- terabridge iets hcdl aardigs, evenals Flor ta Roche van SJcane. Het spel echter van dezien laatste is wel wat te mat. Fie GareUen maakt van Honogda eien goede emotie, doch kaai wat minder overdreven doen om. natuurlijker te zijn, evenals Hans van «Ees verdienstelijk is al'S Archibald, doch wat erg overdreven doet. Alle rol len zijn uitmuntend bezet, en het blijspel- lctje verdient de aandacht van wie zich een avond onschuldig en hartelijk verma ken wit. De Haarlemsohe Handelsverceniging de Hanze en de Chr. MididenstaiKLsveree- niging hebben aan den gemeenteraad een adres gericht betreffende het voorstel tot uitbreiding van de marktplaatsen. Zij achten dit voorstel zeer nadeetig voor de neringdoenden in deze gemeente, die in gemeentelijke last'en mede bijdra gen en wier vermogen tot het dragen de zer lasten aanmerkelijk wordt vermin derd, wanneer hu-n zeer veel concurrentie wordt aangedaan door buiten de gemeente woonachtige personen, die geheel buiten het gemeenteverband! staande op geen en kele wijze in de gemeentelijke lasten dec- len en dus ook schadelijk zijn voor de ge meente zelf. I11 de vaste overtuiging, dat in plaats van uitbreiding eerder beperking van de marktplaatsen een gemeentebelang zijn zou, verzoeken zij d'en Raad dit voorstel niet' aan te nemen, en wanneer de Raad met de hierboven ontvouwde argumenten niet kan mede gaan het voorstel aan te houden tot een volgende vergadering, ten einde de organisaties de gelegenheid le geven zich in deze materie verder op de hoogte te stelten en uit te spreken. Bekroond. Op den te Amsterdam gehouden zangwedstrijd van Si Fa Ko be- ha'alde „Inter Nos'' fit Haarlem, dir. N. Hoogerwerf, met algemeene stemmen den tweeden prijs (8 gouden medailles en 4°) en „Orpheus", uit Haarlem, dir. P. v. d. Roovaart met 3—2 stemmen den derden prijs (8 verguld zilveren medailles en f 25), De' muziek verslaggever van „De Cou rant" schrijft omtrent deze bekroning: ,De uitspraak van de jury heeft nu: zeer verrast. Natuurlijk is de jury geheei te goeder trouw, dit stel ik voorop. Man nen als Diamant, Corne'lis, Dresden, die niets met kwartetten hebben uit te staan en ze niet eens kennen, kan het geheel on verschillig zijn, wie prijswinners zijn. „Maar is de 'kijk van een jury op dc prestatie wel tijd de juiste? Zoo had ik voor den eersten prijs genoteerd „Inter \T0s", Haarlem, 'en met heel klein ver schil „Orpheus", Haarlem. Bekte kwa- tetten zongen zeer goed, beschaafd, en op toon. Het onderling verband der stemmen was bij beide kwartetten heel goed. Dc uitspraak der jury was echter d'at „Jos. M. Orelio", Amsterdam, den eersten prijs kreeg, weiswaar met 32 stemmen (nl. Dresden en Cornells tegen zoo ik hoorde)' Nog een sta-in -den-weg. Verleden weok maakte ik een opmer king over de verkeersbelemmering op de Kinderhuissingel, waar je niet kan loo- pen wegens lijfsgevaar. Thans wijst men mij op een andoren sta-in-de-weg, meer in het stadscen trum, en misschien niet zoo gevaarlijk maar toch lastig genoeg, omdat hier heel den dag passage is. Het gaat over den hoek van do Spok- straat en de W armoesstraat. Voer de ruit van den boekwinkel, in do W ar moesstraat, was een trapkelder, met een hekje afgezet. Nu is dat hekje verdwe nen, en de trapkelder is verbouwd, zoa dat je er rustig over loopen kunt. Maarde lantaarn op dien hoek staat er nog. Vroeger fiad niemand daar last van, want door het hekje had je da lantaai'n niet eens in de gaten. Maar nu do weg geheel vrij is, wordt de lantaarnpaal onbewust een hinder voor de voorbijgangers. Wellicht kan er voor dit verdienste lijke straatmeubel een beter plekje wor den uitgezocht. Uitvoering voor kinderen en kin dervrienden, door Cath. v. Hennes en Hanna Verbena, Schouwburg Jansweg. Oath. v. Kermes slaagde er op wonder volle wijze in haar jeugdig zoowel als volwassen auditorium te boeien. De kin derliedjesvan haar blijven altijd iets aan trekkelijks hebben. Allereerst kregen we een kabouterver telling te hooren, die, op het klavier werd geïllustreerd. „De kluchtige avon turen van Pop Tapsy vielen natuurlijk, zooals altijd, uitstekend in den smaak en 't was aardig om aan te zien hoe de kleine luisteraars met him vertelster mee leefden. Op voortreffelijke wijze droog Ilanna Verbena eenige van de vele kinderliedjes van Oath. v. Rennes voor. „Kindergebedje" werd uitstekend uit gevoerd en bracht alle aanwezigen zeer onder den indruk. Eenige voordrachten uit Oath. v. Ren nes' bekende „Rooie boekje" vulden het programma verder. Hanna Verbena zeng hierbij op haar bekende wijze, en bracht do aanwezigen met haar heerlijk geluid in verrukking. Voor jong zoowel als voor oud was gewoon 't een prettige avond. Aanbesteding. Heden werd aanbe steed: Het éénjarig onderhoud van de militaire gehouwen en werken van het zuidelijk gedeelte van het westelijk front der Stelling van Amsterdam. (Raming 29.150). Laagste inschrijver L. H. Rings te Santpoort voor f 28000. Het éénjarig onderhoud van de mili taire gebouwen en werken van liet ge deelte van het westelijk front der Stel ling van Amsterdam bij IJmuiden. (Ra ming f 11.070). Laagste inschrijver L. H. Rings to Santpoort voor f 10.500. Het éénjarig onderhoud van de mili taire gehouwen en werken van het zuide lijk front der Stelling van Amsterdam. (Raming f 18.000). Laagste inschrijver L. H. Rings te Santpoort voor f 17.400. Het éénjarig onderhoud van de mili taire gebouwen en werken te Haarlem, to Overveen en te Schoten. (Raming f 26.870). Laagste inschrijver L. H. Rings te Santpoort voor f 25.500. Het N. O. G. Voor 1922 zijn de be stuursfuncties in deze 78-jarige onderwij zers-organisatie verdeeld als volgt: H. van Leeuwen, Schotcrweg 194, voor zitter; J. W. Sevenhuysen, vice-voorzitter; Mej. L. C. Snijders, 2e secretaresse; G. J. Bcttink, Vclserstraat 41, le secretaris; mej. A. B. G. van Slee, penningmeesteresse. Men schrijft ons: 't Gebeurde in een der dorpen tin Haar lem's omgeving. Een bloemist is heel 'kort geleden her trouwd met een Duitsche dame. Voor •enkele dagen kwam hij van zijn huwe lijksreis thuis. Wegens de hoogst pretbge verhouding, die er steeds tusschen den patroon en zijn personeel bestaat ver scheen genoemde 'heer met zijn vrouw op bet kantoor, <len einde de laatste aan de bedienden voor te stellen. Dit alles is heel gewoon. Maar zeer onaangenaam is- dat de vrouw van den patroon ter ken nismaking hare hand uitstrekt naar een vrouwelijke dienstbare en. dat deze de hare weigert. Dit gebeurde door een En- gelsohe jonge dame, die meergenoemde heer dn dienst heeft voor kantoorwerk zaamheden. Ieder begrijpt dat het jonge paar zich door deze handelwijze diep be- ■leediigd gevoelde en dat de haatdragende SJ» Bij de behandeling van do gemeente- begrooting van Bloemendaal heelt de heer Van Kessel nog eens op do malligheid ■ju .vezen dat van hoogerhand gesanctio neerd wordt het idiote bijgeloof dat uit deze gemeente, voor 't meerendeel be staande uit bewoners, die zich gaarne rekenen tot de „intellectueelen'wil we ren alle huisnummers 11 en 13. De burgemeester, die dezen zomer do wijsheid verkondigdo dat men de men sehen zich aan 't strand moot laten „uit leven," li t deze gelegenheid voorbijgaan zich een weinig te rehabilitee ren door althans dit krankzinnige bijgeloof aan de kaak te stellen. Om diepzinnige, ons onbekende gron den werd dit verzuimd. „Er zijn er," aldus verdedigde de bur gemeester, de belachelijke gemeent-élijkó oekase, „die het zoo onprettig vinden in een huis te wonen met nummer 13, om dat in zoo'n huis geen dienstboden te houden zijn." Ons zijn personen, cn niet de eerste de beste in Bloemeldaal, be kend, die ook nog om andere redenen een afkeer van nommer 13 hebben, n.l. uit puur bijgeloof. Maar we hebben er vrele mede dat dezen bijgeloovigen, die nota bone nog prat gaan op den naam „zeer ongeloovig en vrijzinnig te zijn," do nachtrust mot wordt ontnomen, omdat zij op nommer 13 moeten slapen. Maar dit staaltje van bijgeloof dient dan eens good te worden onthouden, to gen den tijd dat ons, R. IC, van die zijde „bijgeloovigheid" wordt verweten. Het is te mooi, om niet ste .ig vast te leggen. Barometerstand: 749. Neiging: stilstand. OPGAVE VAN: Engelsche (die alleen uit haat tegen al wat Duitsoh is en naaT nu bleok van te voren gezegd had) 'hare hand aan de jonge mevrouw te zullen weigeren) met toeken ning van nog 2 maanden salaris onmid dellijk werd ontslagen. Toch, zoo deelde men ons mede, staat bedoelde firma wer kelijk sympathiek ten opzichte van zijn personeel. Jubileum. Onder de gewone blijken van belangstelling herdacht de heer N. Michielse, ploegbaas, bij de Centrale Werkplaats den dag, waarop hij voor 40 jaar bij de II. IJ. S. M. in drenst trad. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1