BUITENLAND. BINNENLAND ELCK WAT WILS WOENSDAG 28 DECEMBER Een mislukte aanval. DE CONFERENTIE TE WASHINGTON. DE A.S. CONFERENTIE TE CANNES. De regeling van de Dnitsche schadevergoeding. GEM. BUITENL BERICHTEN. AMBTENAREN EN BEZUINI GING. 4^-^. Het nieuwste coiffure Jaapje's karretje en de aviatiek "WAAROM HET ZOO GEVAARLIJK WAS. £INMENL1HDS@H NIEUWS, Tweede Blad De lieer Dresselhuys, aanvoerder en woordvoerder van den Vrijheidsbond, is ook bij de algemeene beschouwingen over ie Staatsbegrooting verre van gelukkig jeweest. Deze afgevaardigde meende als bezui nigingsman bij uitnemendheid, de regee ring verwijten te kunnen doen, maar het bekwam hem slecht. Eerst de heer Kolkman en daarna mi nster de Geer namen hem geducht on der handen. En het ontbrak, hun niet aan materiaal. Mr. Kolkman somde een geheele trits roorstellen uit de laatste jaren op, welke dc-r mr. Dresselhuys waren verdedigd, ■>f waaraan hij zijn stem gegeven had, en die aan het land een meerdere jaarlijksche uitgave van tientallen millioen'en guldens zou hebben gekost. En de minister van Financiën hield hem o.m. het volgende voor: „Wie nauwkeurig nagaat, waaraan de ttiet-sluitende begrooting en heel de im passe, waarin wij geraakt zijn, te wijten is. komt telkens weer tot de conclusie, dat het voornamelijk komt door de bij de wet opgelegde uitgaven. De heer Dresselhuys heeft aan die wet geving hard meegedaan, hij heeft er vaak nog een schepje op willen leggen, wat hem door de regeering is verhinderd. Zelfs nu nog, nu het voor den blindste cicluoaar is geworden, welken, weg wij Spgaan, heeft hij bij de behandeling van de pensioenwet amendementen mede-on derteekend tot opvoering van de uilgaven, o.a. van den heer Bijleveld bij art. 90, dat enkele millioenen 's jaars zou gekost hebben en zelfs van den heer Ter Hall fE-1 de spiksplinternieuwe gedachte, om nan wie gepensionneerd wordt te vragen, of hij zijn pensioen liever in andere dre- ?en wil genieten en dan een gratis ver huizing aan te bieden. Die amendementen zijn caiderteekend ioor den heer Dresselhuys. Ik vrees dat ik voor mijn ernstig be- iuinigingsstreven in den geachten afge vaardigde een zeer onzekeren steun mag begroeten. Is het niet wonderlijk, om in 1918 te tc-ggen (gelijk ik straks voorlas)Al anijn desiderata moeten worden ingewil ligd en voor het geld moet de minister van Financiën zorgen, om dan in 1921, tiadat het inmmiddels spaak geloopen is, te zeggen: Ik zal voor geen belastingwet stemmen, zoolang niet het gevölg van mijn desiderata, het niet sluiten van de begrooting, op andere wijze is opgeheven? Is het niet te meer wonderlijk, wanneer sog steeds als bij de Pensioenwet verlangens in dezelfde richting gekoes terd blijven?" Inderdaad, de heer Dresselhuys was rerre van gelukkig met zijn aanval op de ïtegeering en zijn optreden als bezuini- jingskampioen. Het geschut, waarvan hij zich meende 4e kunnen bedienen, werd zonder veel tr.oeite tegen hem zelf gekeerd, waarna tic schoten maar al te zeer doel troffen. Het duikbooloraagstuk. Door Hughes is een nieuw voorstel ter Wel gebracht. Dit voorstel zou de be gaande sterkte van de Engelsche en Ame rikaansche duikbootvloot elk met een derde verminderen, terwijl Frankrijk ongeveer 12.000 ton zou hebben, Japan 30.000 en Ita lië ongeveer 20.000 ton. I Italië en Japan hebben bezwaar gemaakt tegen de aanvaarding van de duikbooten verhouding, welke in het Amerikaanschc I program is voorgesteld. 1 De maritieme commissie heeft haar eerst volgende bijeenkomst uitgesteld tot heden, Woensdag, teneinde aan de Fransche dele gatie tijd te geven definitieve instructies uit Parijs te ontvangen, en wellicht aan de Ja- pansche delegatie instructies uit Tokio, ten aanzien van de Amerikaansche voorstellen tot bespreking van den bouw van duikboo- ten. Niettegenstaande het feit, dat gemeld 1 wordt, dat het uitstel plaats had op verzoek van de Fransche delegatie, zoo wijzen alle teekenen hier toch op een voortdurend be- zwaar zoowel van de Fransche als van de Japansche groep. Mocht het Amerikaanschc plan om de mogendheden tot overeenstem ming te brengen mislukken, dan zou er sprake zijn van een poging, aldus verklaart men onder hen, die voeling met de confe rentie hebben, om een bouwvacantie voor de duikboolen voor ale lvijf betrokken mo gendheden te verkrijgen, die zouden over eenkomen om haar duikbootenvloot, zooals die op het oogenblik over de onderscheiden zeeën verdeeld is, onveranderd te laten. Dit denkbeeld kan echter niet bogen op for- meele ondersteuning van geen enkele dele gatie. Manihara verklaarde, dat de Japan- j sche delegatie tot de overtuiging kon ko men, dat de duikboot niet een doeltreffend j en noodzakelijk verdedigingswapen was. Ja pan had zich een aanzienlijk offer getroost door het aanvaarden van de verhouding 5:5:3 voor de groote schepen. Nochtans was het in het belang van de conferentie, bereid, dezelfde verhouding te aanvaarden ten aanzien van de duikboolen Een zoo- danige verhouding zou Japan 54.000 ton ge ven in plaats van 31.000 ton volgens hel Amerikaansche voorstel. Japan werd uit sluitend bezield door overwegingen van ver dediging. Japan lag in geografisch opzicht zoo afgezonderd, dat het voor iedereen dui delijk moest zijn, dat zijn duikbooten geen bedreiging konden vormen. Een nieuwe wereldconferentie1 Uit Ncw-York wordt gemeld: Plannen tot het houden van een nieuwe conferentie voor het vaststellen van nieu we voorschriften voor het gebruik van duikbooten verkeeren in een vergevorderd stadium van voorbereiding. Deze conferen tie wordt noodig geacht in verband met de omstandigheid, dat de vijf groote mogend heden waarschijnlijk moeilijk lot overeen stemming zullen komen inzake de beperking van het gebruik van duikbooten zonder dat de kleine naties daaraan medewerken. Een regeling voor Rusland1 De „Phil Public Ledger" meldt, dat j Hughes het voornemen koestert het volgen- de plan nopens Rusland aan de conferentie voor te leggen: j erken»jng van de onschendbaarheid van het Russische gebied; j bekrachtiging van de verdragsrechten die Rusland bezit, zooals die betreffende den Oost-Chineeschen spoorweg; I afkondiging van een open-deur-poliliek voor het Russische Verre Oosten met inbe grip van alle rechten, monopolies, verleend door niet-erkende Russische regeeringen; ontruiming van Siberië door de Japan ners, ook van Wladiwoslock, Nikolajefsk, Alexandrofsk en Noord-Sachalien. Volgens de „Phil. Ledger" is het voor stel van Huglies niet enkel gericht tegen de Japansche bezetting in Russisch-Siberië, doch eveneens tegen de Britsch-Duitsche plannen ter exploitatie van Rusland. Rathenau terug. Dr. Rathenau is Zaterdagavond laat uit •Londen te Berlijn teruggekeerd. Hij bracht onmiddellijk rapport uit aan den rijks- 'kajvselïer en sprak vervolgens met den rijkspresident. De voorbesprekingen te Londen hebben ten doel gehad een basis te vormen voor de onderhandelingen te Cannes. Daar zal waarschijnlijk beslist wórd-en, hoe de reparaliclaslen van Duits-dhland voorloopi-g voor liet gehee'le jaar 1022 economisch dragelijk te maken zijn. Op de conferentie van Cannes zal Italië vertegenwoordigd zijn door minis ter-president Bomojni en door Delta Tor- retta, den minister van builenlandtsclhe zaken'. Bon-om i zaï op Donderdag Januari naar Cannes vertrekken. De Tribun-a hoopt, dat de Italiaaniscthe gedelegeerden ditmaal met een goed voor bereid programma ter conferentie zullen verschijnen. Zulks is n-ooit noodzakelijker geweest dan thans, aangezien zoowel Frankrijk als Engel-and reeds bij voorbaat voor hun belangen in Duitschla-nd schijnen te hebben gezorgd. Frankrijk: d-oor de overeenkomsten van W-iesba-den en Enge land door de besprekingen met Stinmes en Rathenau, die wel resultaten zullen heb ben opgeleverd. Italië heeft daarentegen nog in het geheel geen overeenkomsten met Duitsch-land gesloten. Misschien zij-n zelfs nog geen besprekingen daaromtrent ingeleid," hoewel de gelegenheid daartoe in den laatsten tijd allerminst heeft ont broken, Italië bevindt zich verge-leken bij zijn bondgen-ooten verreweg in de zwakste positie tegenover Du-itschlaud. Hel heeft meer nog dan deze bondgenooten belang bij het spoedig herstel van Europa. Het heeft echter nagelaten voor zijn belangen op te komen. De Temps verneemt uit Berlijn: Hier loopt het gerudht, dat echter ernstige be vestiging noodig beeft, dat de gesprekken tusschen Briand en Lloyd geleid -hebben tot de volgende overeenkomst over de be talingen van Duil-schland in 1922. Duitschlamd zou komen-de jaar in spe ciën slechts 500 millioen mark betalen. Deze som zou in verscheidene teTnnjnen betaalbaar zij-n, de grootste vóór 15 Apna. De belasting va-n 26 pet. op den uitvoer zou van kracht blijven, gelijk ook bet actoord van Wiesba-d-en, maar de praes- taties in natura zouden gegrond zijn op de nieuwe prijzen. Engeland zou erin toe gestemd hebben het accoord van Wics,.a- d-en in zijn geheel te aanvaarden, mits Frankrijk de Engelsche voorstellen nopens het stafoilrseeren va-n de Duitscshe mark aanneemt. Naar verluidt zal liet antwoord op de nota «Ier commissie van her si el nog en kele -dagen o-p zich laten wachten. Ei zijn D.J. onderhandelingen hangende tusschen de commissie van bersie! en de commissie voor de Duitsche oorlogslasten, welk-cr voorzitter Fischer naar Parijs is vertrok- keDE KOSTEN DER BEZETTING VAN DU1TSCHLAND. De democratische R1 jk sda g-a fgev a a r- dicde dr. Pacttinicke betoogt in de „Berli ner Börs-enzeilung" dat in 1921 voor de reparatiekosten meer dan 112 milliard zijn gevoteerd. Hiervan vielen op de kosten der bezetting 5828 millioen. Het troepen tal in het bezette gebied is nog steeds grooter dan aanvankelijk was bepaald, bedraagt thans 185.000. Een voorbeeld hoeveel geëi-seht wordt is dit, dat de Fran- schen l-usschen Eitsch en Pirmasens een oefenterrein eiischen met woningen voor officieren, waarvoor een prachtig boscn gekapt moet worden. De kosten zijn 120 millioen. Inlichtingen omtrent het doel wonden niet gegeven. Beslissend is het persoonlijk inzicht van den commandant. Voor de overal verspreide commissies moet 1127 millioen betaald worden. Tot 1922 moesten 3900 officierswoning-en ge bouwd worden, dienden de kosten gevo teerd te zijn voor nog 600 woningen, die samen meer dan één milliard eischen. Opmerkelijk is het feit, dat d-oor het rijksmini-slerie van financiën een fonds is gesticht tot het betalen van schadevergoe ding aan vrouwen, wier eer in het be zette gebied door do vreemde troepen werd geschonden. DE BOODSCHAP VAN BRIAND AAN HET AMERIKAANSCHE VOLK. Briand heeft ter gelegenheid van het Kerstfeest, door tusschenkomst van de „Associated Press" aan het Amerikaan sche volk zijn beste wensoben doen toe komen. Hij spreekt daarin uit zijn vuri ge verwachting in zake de bereiking van diens vredelievend ideaal en voegt er aan toe, dat Frankrijk, dat zooveel geleden heeft ten gevolge van den oorlog, steeds zal werken voor de handhaving van den vrede en van oordeel is, zooals het Ame- rikaansche volk liet zoo goed begreep, dat zijn eigen veiligheid hiervoor de es- sentieele voorwaarde is. ONTSLAGAANVRAGE VAN BERTHO- LET. Berthelof, de secretaris-generaal van het Fransche departement van Buiteniand- sohe Zaken, heeft aan Briand zijn ontslag aangeboden. In zijn ontslagaanvrage zegt Berthelot: „De voortdurende aanvallen, de afschu welijke lasteringen, de ongegronde verwij ten, waaraan ik sedert een jaar bloot sta. ten gevolge van d-e krach van de bank. aan welker hoofd mijn broer stond, doen mij vreezen, dat ik tegenover vreemdelin gen, bij wie ik dagelijks de belangen van Frankrijk moet voorslaan, niet meer-hel gezag bezit, dat noodig is om het land langer naar behooren te dienen. Havas meent te weten, dat Briand den post van secretaris-generaal van buiten- landsche zaken zal doen vervallen. De di recteur voor politieke zaken zal de func ties van Berlihelot vervullen. DE OPSTANDIGE BEWEGING IN EGYPTE. Uit de inboorlingenwijk van Cairo worden ernstige ongeregeldheden gemeld- De militairen waren Maandag genood zaakt te vuren, waarbij zij tal van ver liezen veroorzaakten. De Zondag in Cairo geleden verliezen worden geschat op 14 dooden en 40 ge wonden. In Alexandrië is de stad rustig, behal ve dal de politie hier en daar met stee- nen werd geworpen. Sedert het begin der ongeregeldheden zijn in Alexandrië vier honderd arrestaties gedaan. Zondag hadden ook in Suez ongeregeld heden plaats. Verscheiden opstandelingen werden gedood en gewond. In Alexandrië heersohle met de Kerst dagen vrij groote onrust. De politie joeg kleinere betoogingen uileen. De regeerings ambtenaren besloten Dinsdag tot staking over te gaan. DE BERLIJNSCHE VEILIGHEIDS POLITIE BESTOLEN. De 24-jarige onderwachtmeesler bij de Berïijnsche veiligheidspolitie Willy Zieg- ler, die als hulpbeambte bij de hoofdkas van het hoofdbureau van politie werkzaam was, is sedert Donderdag van de vorige week verdwenen. Uit de nasporingen is gebleken, dat hij aan de hoofdkas chèques heeft ontvreemd, deze voor groote som men vervalscht en bij verschillende ban ken geïncasseerd. Men heeft reeds kunnen nagaan, dat hij in liet geheel 850.000 mark op deze wijze heeft buitgemaakt, maar het is niet onmogelijk, dat deze som nog aan merkelijk hooger zal worden. Op zijn ar restatie is een belooning van 10.000 mark gesteld. Voilgcns een telegram uit Rome loopt daar het gerucht,-dat bij gelegenheid van het bezoek van de Belgische koning en koningin te Rome officieel de verlo ving bekend gemaakt zal worden van prinses Yoiande met den kroonprins van België. Professor Ernst Francke, de beken de specialist op het gebied van de sociale politiek, is te Freiburg gestorven, zeven tig jaar oud. Hij was de ziel van de „Ge- sellschaft fiir sociale Reform'' en redac teur van dte „Sociale Praxis". In Zuid-Duitschland breidt de griep epidemie zich uit. Alle groote steden in Baden en Wurtemberg hebben er reeds onder te lijden. Het ergst treedt de ziekte op in de buurt van Mannheim, waar alle scholen gesloten zijn en het aantal zieken duizenden bedraagt. Tengevolge van buitengewoon stren ge vorst zijn 76 zeeschepen, die in de Do Altman Co., waar de employe's 4000 in getal 500.000 dollar te deelen kregen aan Kerst-verrassing van de -directie. Gehoor gevende aan een advies van den nijverheidsraad heeft de Deensche re geering besloten voor den bouw van woonhuizen a'leen staatssubsidie te geven, als alle gebruikte grondstoffen van Deen sche herkomst zijn, tenzij het gebruik van ingevoerde grondstoffen in elk bijzonder geval is toegestaan. Op de Faroer-eilanden zullen zeven havens worden aangelegd, en wel te Tborshaven, Trangisberg, Skopen, Soer- vaag, Midvaag, Kvivig en Vaag. De wer ken, die in de millioenen zullen loopen, zijn gegund aan de Deensche firma Fibi- ger en Villefranche. In het voorjaar van 1922 zal er aan wor-den begonnen. Palrick Canning, een behoeftig schoenlapper te Haverhill, in Massachu setts, heeft tijding ontvangen, dat hij de universeele erfgenaam is van d'en te Mon te Carlo overleden majoor Canning, wiens vermogen wordt geschat op 10.000.000 dollar. De Fransche Senaat heeft met groo te meerderheid een wetsvoorstel aangeno men, ter afschaffing van den zomertijd, nau in de havens van Braila en Galalz lagen, in het ijs vastgevroren. De Donau is vanaf Soelina geheel be- Uit Buenos-Ayres wordt gemeld, dat Argentijnsche regeerings troepen sinds enkele weken geleidelijk het bandieten-le gertje insluiten, dat een groot deel van de provincie Patagonie terroriseert en de eenzaam liggende hoeven aanvalt. Vele van die hoeven zijn het eigendom van En- gelscben of Amerikanen. Tusschen de hoofdmacht van de bandie ten en de regeeringstroepen kwam het j.l. Woensdag in de buurt van Tetuelches tot een treffen. De rebellen moesten de vlucht nemen met achterlating van 15 doodën op het slagveld. In de Ver, Staten althans in New-York schijnt de Kerstviering wat het koopen van presenten betreft matig te zijn geweest. Er was in de win kels en groote warenhuizen wel heel wat verkocht, maar vrijwel uitsluitend aan gebruiksvoorwerpen. Dure luxe-dingen bleven vrij algemeen onverkocht. Toch was er in een groot New-Yorksch warenhuis opgetogen blijdschap ,n.l. bij Het vraagstuk der bezuiniging is bijna in alle landen aan de orde en overal zijn het de ambtenaren, die het moe ten ontgelden. Zoo heeft dezer dagen een oud-minis ter van onderwijs, de Belgische socialist Jules Destrée, in „Do Peuple," het hoofdorgaan zijner partij, twee belang wekkende artikelen gewijd aan het Bel gische ambtenarencorps. De oud-minister erkent, dat de administratie, dank zij haren tradities, welke niet mot routine mogen worden verward, een groote kracht van conservatisme is, noodzakelijk voor de continuïteit in de maatschapppijmaar hij voegt erbij, dat het rendement der overheidsdiensten niet overeenstemt met den prijs, die er voor wordt betaald. „Do ambtenaren schrijft de heer Destrée werken slecht of te weinig. Het kader is overcompleet met onvoldoen de en onbeduidende krachten, met amb tenaren, die óf te jong en zonder er varing, óf te oud en zonder initiatief zijn. Dat is de oorzaak, dat het aantal ambtenaren steeds grooter wordt. Daar, waar men met één goed ambtengar zou kunnen volstaan, zijn er twee, drie of i GEVAAR VAN HANDEN GEVEN. Een. geneesheer te New-Yorlc, dr. francasco Snachclli, heeft als zijn mee ning uitgasproken, dat handdrukken jadeelig zijn, de menschen zenuwach tig maken en fen gevoel van onbe- imgelijkhcid veroorzaken. Hij schrijft dan ook de inzinking in den gezond heidstoestand vaii president Wilson, voor een groot deel toe aan de tal- iooze handdrukken, dien hij als pre sident volgens de heerschendc Ameri kaansche gebruiken heeft moeien ge ven. Ook de dood van president Roo- aevelt is mede door die verderfelijke gewoonte veroorzaakt en Caruso is er eveneens een slachtoffer van ge- Veest. De prins van Wales moest na tijn bezoek aan Canada dagen lang rija rechterhand in een verband dra den en zijn arm deed hem' zoo'n pijn, lat. hij dien haast niet moer bewegen ion. De geleerde geeft als nadeelige uitwerking van het lia ndc ud rukkc n tan. dat door het schudden van den rechterarm de zenuwen, die naar het ruggemerg 'leiden, worden verwrongen 'cn. geschokt, waardoor het geheele ze nuwstelsel wordt aangedaan. Hij hoopt dat men dus weldra een minder na deelige wijze van begroeten zal gaan bezigen, i (,/B. v G.") EIGENAARDIGHEDEN VAN SCHRIJVERS. 1 Bret Harte, zoo lezen wij in .Pu blisher's Weekly", was gewoon des nachts een rijtuig te huren, wanneer de inspiratie over hem kwam en zon der ophouden door de duisternis tc rijden, 'totdat de storm van zijn ideeën bedaard was cn hij de^kalmte herwon nen had om te schrijven. Bjömson had zijn zakken vol zaad. waarvan hij handenvol uitstrooide op zijn dagelijksche wandelingen. Hij trachtte zelfs zijn vrienden te over reden hetzeïlde te doen. Robert Browning kon niet stil zitten. Door het voortdurend schuiven met zijn voeten kwamen gaten in het karpet. A. Co-nan Doyle draagt zelfs bij 't guurste weer geen overjas. Alexander Dumas fils kocht telkens 2fi/' (in vervoering): Lieveling, ik wil een geheim fluisteren in ie oer. Waar is heli na het verschijnen van een nieuw boek een nieuw schilderij. 'Edgar Allan Poe sliep met zijn kat. Hij was bijzonder trotsch op zijn voeten. i Benjamin Disraëli droeg een corset- Hoe ouder hij werd, des te meer verlangde hij zich te kleeden als een jonge man. Wanneer hij schreef stak achter elk oor een penhouder. Charles Dickens droeg graag blin kende sieraden. "Jos. Hawthorne waschte altijd zijn handen, voordat hij een brief van zijn vrouw las. Hij vond een bijzorade* genoegen "in het nazien van oude ad vertenties in de couranten. Thackeray was gewoon zijn hoed af te nemen, wanneer hij het huis voorbij kwam, waarin hij „Vanity Fair" schreef. Victorien Sardou beeldde zich in, dat hij voortdurend verkouden was. DE DEFTIGE SCHOENMAKER. Een schoenmaker in Amsterdam watf het meegeloopen. Zijn zaken gingen goed en met zijn zaken groeide zijn trots. Op eeen dag was hij juislt bezig een paar klanten tc helpen, toen de leerjongen den winkel in kwam en zeide Baas. Tiet eten staat klaar. Zoo, zeide de schoenmaker, en wat eten we vandaag'? Spiering, baas. ''"Toen de klanten weg waren, nam de schoenmaker den leerjongen on der handen. Hoor eens. knaap, als er nu weer eens menschen "*n den winkel staan en ik vraag je wat we eten. dan moet je altijd wat overdrijven en het pl tijd een beetje vergrooten, Een paar dagen later was de schoen maker weer bezig met een paar klan ten.! toen de leerjongen uit de werk plaats kwam cn den haas zeide. dat het eten klaar stond. wat eten we vandaag Visch, baas. "Wat voor visch? Z- >ValviscU. baast Jaapje: Kijk zus; zie 'ns wat een stof we al maken! EEN KLEIN KUNSTJE. A. We moeten onze vijanden lief hebben. B. En als we er nu geen hebben. A. O. dan heb je er gauw zoo'n paar gemaakt. DE SNUGGERE MEVROUW. Mevrouw: „Waarom kom je niet als ik bel?" Dienstbode: „Ik hoorde de bel niet, mevrouw." "Mevrouw: „Als je dan weer de bel eens qiet hoort, moet je me komen waarechuwen." Is het verven van haar wel zoo gevaarlijk, als de dokters willen be weren f* Ongetwijfeld. Dezen zomer verfde een suikeroom van mij zijn grijze kaar "en twee maanden later was hij ge trouwd. WAARDEERING VOOR DEN MAN. D© waardeering van den man door do vrouw hangt af van haar leeftijd. Wan neer de vrouw achttien jaar oud is, vraagt zii„Hoe is hijwanneer zij viif en twintig jaar oud is: „Wat is hij?" en wanneer zii vijf en der tig jaar is: Waar is hij? "EEN JUIST ADVIES, Een juffrouw had zonder er op te letten plaats genomen in een coupé- rooken. Zij zag hoe een man naast haar. bedachtzaam zijn pijp ging slop pen en ze zeide: „Rooken maakt me altijd ziek". De man stak net op, en na eenige rustige halen merkte hij laconiek op: „INou juffie, dan zou ik 't ook nooit meer doen als ik u was." HIJ KWAM WEL EENS TERUG. Lantara, de groote in 1805 overleden landschapschilder, was niet sterk in het figuur. Iemand bestelde hem eens een schilderij en toen hij 't afhaalde en er geen enkel figuurtje op zag. merkte hij op: Signore, gij hebt dc figuren ver geten. Neen, antwoordde Lantara, maai de lui zijn op 't oogenblik allen naar de kerk. Nu. hernam de ander, dan kom ik wel eens terug als de kerk uit is!. UIT DE SCHOOL. ;*Vader," zei Jantje, „de meesier ïiad het vaièlaag over het vinden van den grootst gemeenen deefer." ,JZoo," zei 11e vader verrukt, „heb ben ze fiat ding nu eindelijk gevonden, daar zochten ze al naar toen ik nog een kleine jongen was." LETTERLIJK OPGEVOLGD. „ffantje," zei mama, „geef je zusje nu eens het leeuwendeel van dien si naasappel." „Ja. mama," zei Jantje. Maar latei- kwam zusje bij mama klagen, dat zij er niets van had gekregen. „Natuurlijk," zei Jantje, „leeuwen eten geen sinaasappelen." vier middelmatige. De consequentie daar van Vermenigvuldiging van salarissen, van duurfetoeslagcn, der benoodigdheden van allerlei aard: papier, drukwerk, pen nen, podlooden, meubelen, enz. Afzonder lijk beschouwd, zijn deze uitgaven on beduidend, maar vermenigvuldigd door 't aantal bureaux en eiken dag vernieuwd, komt men jaarlijks tot millioenen." De schrijver wijst ook de middelen aan, om hierin verbetering te brengen: de salarisschaal met periodieke verhoogingen waardoor de best© ambtenaar, voor wat de bezoldiging betreft, met den minder waardigen op ge'ijken voet wordt gesteld, moet worden afgeschaft. Gelijk in de groote handels- en industrieel© onderne ming moeten ook de ambtenaren in over heidsdienst naar hun praestatie word n betaald. Bovendien moet de minister de ongeschikte ambt-maren kunnen ontslaan. Ziedaar het oordeel van een socialist, die als minister de ambtenaren van dicht bij aan 't werk heeft gezien. Nu willen wij niet veralgemeenenin ons land zijn niet alle ambtenaren lijn trekkers en geldverkwisters. Maar met „de Tijd" mag men vragen, of het wel voldoende is, dat de Regee ring geen nieuwe ambtenaren aanstelt, om te komen tot de zoo noodige bezui niging? Zou het niet nog beter zijn, dat ook de minderwaardige of ongeschikte krachten uit ons ambtenaren-corps wer den verwijderd en door bekwame elemen ten werden vervangen? Een weinig frisch bloed zal werke lijk krachtig tot de genezing kunnen me dewerken. EERNaO DE MAGALHaES COM MISSIE. Men meldt ons dat het werk van de Magalhaes Commissie, ingesteld tot her denking van het feit, dat het 400 jaar geleden is, dat Feraao de Magalhaes de doorvaart naar Oost-Indiö ontdekte, thans zoover gevorderd is, dat de geschenken binnenkort zullen worden aangeboden. De commissie ondervond in den loop van het jaar een groot© tegenslag, door dien de bekende schilder Hogerwaard, aan wien de opdracht was verstrekt tot het vervaardigen van het schilderij dat aangeboden zou worden aan het Kon. Aardr. Gen. te Madrid, plotseling over leed zonder' zijn werk te hebben kunnen afmaken. De kunstschilder John Ruys heeft zich daarna bereid verklaard een nieuw ont werp te vervaardigen en heeft na be komen opdracht van de oommissie, zijn schilderij deze week aan de commissie ter h and gesteld. Behalve dit schilderij biedt de com missie aan het Aardr. Gen. te Lissa bon aan een raam van gebrand glas in lood, vervaardigd door de firma Bogtman te Haarlem, geschilderd en ontworpen door den kunstschilder Toorop. Beide kunstwerken zullen in den loop van de maand Januari te Amsterdam en te 's-Gravenhago tentoongesteld worden te gen entrée. 't Is de bedoeling van de com missie de dan inkomende gelden over te dragen aan 't Ned. Roode Kruis, zoodat ook in dit opzicht de Nederl. belan gen behartigd worden. Bij de geschen ken zal worlen aangeboden een album vervaardigd door den Nederlandschen cal- ligraaf Luitlngh, zoodat alleen zuiver Ne- derlandsch kunstwerk aan het buitenland wordt aangeboden. WIJZIGING EN AANVULLING VAN DB STOOM WET. Volgens het Voorloopig Verslag Twee de Kamer, in zake het wetsontwerp tol wijziging en aanvulling van de Sloomwet meenden verschillende leden zich tegen LASTIGE MENSCHEN. Heer (die een lastig handelsreiziger herhaaldelijk gewaarschuwd heeft zijn huis te verlaten): Jan, kom eens boven en go3? dien onbeschaamden man de trappen af. Handelsreiziger: Totdat hij boven komt, mijnheer, kunt gij deze stalen wel even inzien. WAT VADER DEED. Een plattelander bezat een groot aan tal paarden en stond bekend als iemand, die ze uitstekend wist te behandelen. Op een morgen kwam een zijner buren, wiens paard ernstig ziek was, het zoontje van den paardenkooper tegen en zei tegen den jongen: „Zeg eens. ventje, vetel me eens, wat doet je vader altijd wanneer zijn pa order ziek zijn?" „Bedoelt u licht ongesteld of zwaai ziek?" vroeg de jongen voorzichtig. „Neen, zwaar ziek", was het antwoord. „Ja, ziet u", sprak de knaap. ,,als een van onze paarden een kleinigheid man keert, geeft hij het een geneesmiddeltje, maar als het zwaar ziek is, dan verkoopt hij het." EEN BEROERDE STREEK. Een landlooper dwaalt door een voor hem onbekende streek langs de boerde rijen. Plotseling ziet hij een groote hond op zioh afkomen. Hij bukt zich om een steen op te rapen, maar -daar het hard vriest zit de steen vast aan den grond. „Is dal hier een beroerde streek", i» zijn uitroep, „ze laten de honden los en de steencn vast." IN DEN SPOORTREIN. Twee boeren ontmoeten elkaar in den spoortrein bij Arnhem. „Laatst, toen er bij ons op 't dorp dat opstootje was", vertelde Joris, „liep onze burgemeester den heelen dag met zijn in- sienje om." „Insicnjc?" roept Jochem, „wat is dat voor 'n ding?" „Wel, de ketting, die hij om den nek Iraagt." „Wat je zegt", roept Jochem vcTbaasd. „bij ons later, wij hem altijd maar los loopen. Hij doet geen mins kwaod,"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 5