Kerk en School gemengd nieuws. VOORKOMING VAN BRAND GEVAAR. De nieuwe Pensioenwetten. van dien grondslag en overschrijdt sidndeü die verhooging niet een bedrag van VERKEER EN POSTERIJEN.7 EERSTE KAMER. SPORT EN SPEL. LEGER EN ¥L00T, ■den voorgestelden maatregel te moeten! verzetten omdat de toestand van de nij verheid in dezen tijd allerminst gedoogt, dat haar steeds nieuwe lasten worden op gelegd. lienige leden, die tegen een flinke be las ing van de winsten der bedrijven geen bezwaar hadden, keurden de in dit wets ontwerp gevolgde methode van heffing af, wijl hier met de uitkomsten van het bedrijf in het geheel geen rekening wordt gehouden. Tegenover deze beschouwingen werd van andere zijde uiteengezet, dat het geenszins onbillijk is van de gebruikers een retributie te heffen. Inlusschen wenschlen ook deze leden de vraag te stellen of het thans wel het geschikte oogenblik is voor het opleggen van de zen nieuwen last aan de nijverheid. Weer andere leden gaven als hun oordeel te kennen, dat de last. welke door dit vvets- l_n!werp op de industrie wordt gelegd, niet van zoo buitengewone beteekenis is. Zij meenden dat in dit geval hoogstens sprake kan zijn van afschaffing van een voorrecht en verklaarden gaarne hun slem aan het wetsontwerp te zullen geven Vele leden gaven als hunne meening te kennen, dat, als men de kosten van liet oezicht voor rekening van de gebruikers .Drengl, aan dezen ook een zeker recht lan medezeggenschap bij de inrichting ai uitoefening van den dienst moet wor- i len gegeven. Eenige leden spraken de vrees uit, dat ile toch reeds betrekkelijk geringe op brengst van de in 't ontwerp bedoelde retributie door de kosten der inning voor «en zeer belangrijk deel weer voor is Rijks schatkist verloren zal gaan. En ten slotte werd nog de vraag gesteld >f stoomketels van een halve atmosfeer tlrukking en daar beneden onder het hier sedoelde toezicht vallen, dan wel of voor 'leze ketels de uitzonderingsbepaling van het Stoombesluit van kracht blijft. Blijkens het Voorloopig Verslag (Tweede Kamer) inzake het wetsontwerp tot aan vulling van het Wetboek van Strafrecht, net eene bepaling ter voorkoming van jcvaar voor brand in gebouwen of getim- uerten, hadden hoewel de gedachte, ie aan het wetsontwerp ten grondslag 1gt, algemeen werd toegejuicht vele leden ernstig bezwaar tegen de wijze, aaarop die gedachte in het wetsontwerp 'is uitgewerkt. Gewezen werd er op, dat de aanleiding Vit de indiening van het wetsontwerp ge legen is in een, door onvoorzichtig op- reden van loodgieters ontstanen brand in de Groote Kerk te Delft. Op grond- daar van wordt thans voorgesteld de Regee ring zonder eenige beperking bevoegd te verklaren tot het uitvaardigen van bin dende voorschriften ter voorkming van gevaar voor brand in gebouwen of getim merten. Deze voorschriften zullen zich derhalve niet behoeven te bepalen tot maatregelen ter bescherming van monu mentale gebouwen, doch zullen alle ge le, uw en of getimmerten kunnen betreffen. 'Zij kunnen zich verder niet alleen richten legen onvoorzichtige werkwijzen van lood gieters, doch in het algemeen tegen brand gevaar-bevorderende gedragingen van wien ook. Ook voorschriften omtrent de constructie van gebouwen, omtrent de be lending daarvan, omtrent het daarin be waren van brandbare sloffen, omtrent be waking der gebouwen enz., zullen binnen het kader van den hierbedoelden algemee- nen maatregel van bestuur vallen. Waar de in dit wetsontwerp bedoelde voorziening een zoo algemeen karakter draagt, vroegen deze leden zich af, of de zorg daarvoor wel tot den werkkring van den Minister van O., K. en W. zou be- hooren. Ook meenden zij, dat indien men een zoo verreikend onderwerp wil rege len, in de wet zelf de grondslagen moeten worden vastgelegd, waaraan de uit te vaardigen algemeene maatregel van be stuur gebonden zal zijn, zooals ook ge schiedt in de Veiligheidswet. Ook tegen de strafrechtelijke inkleeding van liet wetsontwerp hadden deze leden ernstig bezwaar. Andere loden konden zich met deze be schouwingen niet ten volle vereenigen. Sommigen hunner waren van gevoelen, dat, waar het wetsontwerp blijkens de Memorie van Toelichting in het bijzonder de bescherming van bouw-monumenten tegen brandgevaar ten doel heeft, zulks ook in het wetsontwerp tot uitdrukking behoorde te komen. Enkele leden vestigden de aandacht van de Regeering op een door den heer Hermans, technisch ambtenaar bij dc ge meentewerken te 's-Hertogenbosch, on langs tot de Regeering gericht beloog om trent maatregelen ter voorkoming van brandgevaar bij loodgieterswerkzaamhe den, waarin, naar zij meenen, verschillen de practische wenken dienaangaande wor den gegeven. De Stoomwet. Ook het bestuur der Handelsvereeniging van Metaal-Industri- eelen heeft de Tweede Kamer verzocht het ontwerp van Wet tot Wijziging der Stoomwet te verwerpen. Dr. FREDERIK VAN EEDEN. Uit Oosterhout meldt men aan de „'s-Bossche Ort." dat dr. Ered. van Eeden aldaar Woensdag in het klooster ter Eransche Paters is gedoopt. BEZUINIGING BIJ DE SPOORWEGEN. In de afdeelingen der Tweede Kamer kon men zich met het wetsontwerp tot wijziging der wet vau 9 April 1875 tot regeling van den dienst en het gebruik der spoorwegen, over het algemeen zeer goed vereenigen. Verscheidene loden stelden intusschen de vraag, of niet de afsluiting van den spoorweg als regel geheel zou kunnen vervallen. Enkele leden stolden de vraag, of 't niet aanbeveling zou verdienen de zorg voor deze verkoersaangelegenheden aan de provincie of gemeente op te dragen. CONGRES „ST. CIIRISTOEEEL". Do Xed. Handelsreizigersvereeniging „St. Ohristoffel" heeft op 2de® Kerst- lag ter herdenking van haar eerste lus rum, te Utrecht haar eerste congres pe'uouden. v w i i In de kapel van St. Joannes de Deo 1 aan de Mariaplaats, werd des morgens te half 11 ter intentie van de leden dor vereeniging een H. Mis opgedragen, waarbij talrijke congresbezoekers aanwe zig waren. Te half 12 kwam men bijeen in het jaarbeursrestaurant en daarna begon te ongeveer 1 uur in de groote zaal het congres. Van de talrijke genoodigden wa ren o.m. aanwezig de heeren Van Dijk, Haazevoet en Suring, leden der Tweede Kamer, een drietal afgevaardigden van de R. K. Handelsreizigersorganisatie in België en afgevaardigden van de neutrale Handelsreizigersorganisaties. VAN HET CONGRES DER S.D.A.P. Op het congres der S.D.A.P. verklaar de mr. Troelstra dat deelneming aan de regeering afhankelijk moest zijn van de politieke constellatie. De S.D.A.P. ver- eenigde zich met het bestuursvoorstel om belangrijke openbare functies onver- eenigbaar te verklaren met het Kamer lidmaatschap. BESLUIT TOT DIENSTWEIGERING. De Intern, anti-m Etrristisshe Vereeni ging vergaderde op de Kerstdagen te Arnhem en besloot een oproep onder de wapenen met dienstweigering te beant woorden. JOURNALISTIEK. Tot hoofdredacteur van het Limburgsch Dagblad is benoemd de heer Goldsmits, redacteur aan het Huisgezin, tot redac teur aan het Huisgezin de heer Hol, redacteur aan de Utrechtsche Courant. DUITSCHE VISA VOOR SCHIPPERS. Ten aanzien van de visa op de pas poorten der schippers, hebben de Duit- sche Staten er in toegestemd de kosten dezer visa tot de helft te verminderen. DE ELLENDE IN RUSLAND. Het Centraal Bureau der K. S. A. te Leiden heeft een geïllustreerd boekje verspreid over de ellende in Rusland. Tusschen den tekst 22 foto's uit de meest geteisterde streken van hongerend Rus land. Het boekje is één stuk weedom en edlende. Wie dit schrijnend leed en die misvormde en uitgeteerde kinder lijkjes ziet moet met deernis bewogen worden en moet wat geven om te hel pen en nog te redden wat nog te red den is. De totale winst van het boekje, wordt door bemiddeling van Z. H. den Paus aan hongerend Rusland geschonken. We kunnen den verkoop en de ver spreiding ervan, de minimum prijs is 25 ct. krachtig aanbevelen. De pensioenregeling voor de ambtena ren en him weduwen en weezen en de pensioenwetten voor de landmacht en voor de zeemacht zijn in de vorige week door de Tweede Kamer zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Bij de pensioenregeling voor de bur gerlijke ambtenaren gaat het ouderdoms pensioen in op 65-jarigen leeftijd, ter wijl voor bij algemeenen maatregel van bestuur aan te wijzen betrekkingen dit pensioen reeds op 55-jarigen leeftijd (ver vroegd ouderdomspensioen) ingaat, mits 10 jaren in een of meer dier betrekkin gen kan doen medetellen. Het pensioen bedraagt voor elk jaar in aanmerking komenden dienst 2 pOt. van de middelsom der pensioengrondslagen, met dien verstande, dat het niet minder dan 30 pOt. en niet meer dan 70 pCt. van die som bedraagt. Als middelsom der pensioengrondsla gen geldt het jaarlijksche gemiddelde van de gezamenlijke grondslagen der laatste 3 jaren, of indien het jaarlijksche ge middelde van de gezamenlijke grondsla gen der laatste 10 onmiddellijk aan den dag van ingang van het ontslag vooraf gaande jaren of van den geheelen dienst tijd grooter is, het grootste dier bedra gen. Het pensioen overschrijdt niet een be drag van f 4000. Voor gewezen minis ters is dit bedrag f 6000. Recht op weduwenpensioen heeft: a. de weduwe van een ambtenaar, ten zij het huwelijk was gesloten, nadat hij den leeftijd van 65 jaar had bereikt b. de weduwe van een gepensioneerd ambtenaar, tenzij het huwelijk was go- sloten, nadat hij was ontslagen of nadat hij den leeftijd van 65 jaar had bereikt;; c. de weduwe van een op wachtgeld gesteld ambtenaar, tenzij het huwelijk was gesloten, nadat hij op wachtgeld was gesteld of nadat hij den leeftijd van 65 jaar had bereikt. Indien de weduwe van een ambtenaar, die twee of meer betrekkingen achtereen volgens heeft bekleed, op grond van hot eerste lid in meer dan een hoedanigheid recht heeft op pensioen, kan zij slechts aanspraak maken op één pensioen, en wel op het hoogste. Het weduwenpensioen bedraagt 50 pOt. van de eerste f 2000 en 40 pöt. van het overige bedrag van den pensioengrond slag. Het weezenpensioen bedraagt: a. 10 pOt. van genoemde bedragen voor elk kind, welks moeder aan het overlijden van den vader aanspraak op pensioen ont leent en b. 20 pCt. van die bedragen voor elk ander kind. Het weduwenpensioen en het weezen pensioen worden ten hoogste over een grondslag van f 3000 berekend. Het gezamenlijk bedrag aan weduwen pensioen en weezenpensioen gaat 80 pCt. van liet bedrag, waarover deze pensi oenen zijn berekend, niet te boven. Het recht op pensioen voor militairen van de landmacht wordt verkregen we gens langdurigen dienst en voorts ter zake van verwonding, van ongeschikt heid, van onbekwaamheid, van het ein digen van het dienstverband en van wor- kelijkeu dienst gedurende twintig of vijf tien jaren. Evenals voor de burgerlijke ambtenaren bedraagt het pensioen voor elk jaar gel- fligen dienst 2 pCt. van den pensioen grondslag. Het beloopt zonder verhooging om bij zondere redenen piet meer dan 7fi pOt. f 4000. De som van het maximum-pensoen en de verhoogingen mag den pensioengrond slag niet te boven gaan. Het weduwenpensioen bedraagt, inge val de militair is overleden tengevolge van verwonding enz., voor een weduwe 50 pCt. van de eerste f 2000 en 40 pOt. van het overige gedeelte van des over ledenen pensioensgrondslag. Voor elk kind van den overledene bedraagt het 10 pOi en bijgeval aldien dit kind ouderloos is of wordt 20 pCt. van den pensioengrond slag. Voor de zeemacht gelden gelijksoor tige bepalingen als voor de landmacht. SPOORWEG ABONNEMENTEN. Algemeene Abonnementskaarten, groep- kaarten en trajectkaarten, welke met in achtneming van den in het Tarief voor Abonnementskaarten aangegeven termijn zijn aangevraagd kunnen voortaan van den 29en der maand af (in Pebr. van den 26en af) na 12 uur 's middags in ont vangst worden genomen, eventueel tegen inlevering van de aansluitende vooraf gaande kaart. Indien op de nieuwe kaart een stempel druk „verlengd" of „voortgezet" voor komt, kan reeds van den 29sten der maand af (in Pebruari van den 26en af) voorafgaande aan den eersten dag op welken de geldigheidsduur van de nieu we kaart aanvangt, daarop worden ge reisd. Afgiften van do nieuwe kaarten voor zien van een der genoemde stempelaf drukken zal echter niet geschieden als bovenbedoeld. a. Indien de nieuwe kaart niet is van dezelfde klasse en voor het traject, als de voorafgaande kaart; b. indien niet gelijktijdig de vooraf gaande kaart wordt ingeleverd. In de gevallen hierboven onder a. en b. genoemd, zullen nieuwe kaarten eerst worden afgegeven aan het einde van den dag, voorafgaande aan den eersten dag van den geldigheidsduur van deze kaarten. Door de Nederlandsche Spoorwegen is aan het personeel voorgeschreven, dat met ingang van 1 Januari 1922 alle abonnementskaarten ook van perso nen, <1 ie als geabonneerde bekend zijn, steeds ter inzage gevraagd en nauw keurig nagezien moeten worden. Avondvergadering van Dinsdag 27 Dec. Voorzitter: J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst. Regeling van werkzaamheden. De VOORZITTER deelt mede, dat na af loop dezer vergadering in de afdeelingen eenige wetsontwerpen zullen worden on derzocht w.o. dat betreffende de Indische Leening. Voorts dat Woensdag in de afdee lingen zullen worden onderzocht de ont werpen inzake den dienstplicht en de Pen sioenwetten. Donderdag zal er dan open bare vergadering zijn waarin o.a. de „spran ken-geschiedenis'' aan de orde zal zijn en waarin een voorstel zal worden gedaan om het geschorste ontwerp-bouwfonds te be handelen. De heer VAN KOL, S. D. A. P., heeft er bezwaar tegen morgen reeds het dienst plicht-ontwerp te behandelen in de afdee lingen. Hij heeft nog niet de gelegenheid gehad het te bestudceren. Spr. stelt voor dit ontwerp niet te behandelen, maar tot 10 Januari uit te stellen. De VOORZITTER acht behandeling urgent. De heer DE WAAL MALEFIJT, A.R., zegt dat het voorstel-Van Kol beteekent een terugkomen op een genomen besluit. Hij is daar tegen. De heer BLOMJOUS, R.K., ziet ook geen reden tot uitstel. Hij acht het ont werp rijp voor behandeling. Het voorstel-van Kol wordt verworpen met 25 tegen 5 stemmen. Vóór de heeren Van Embden, Vliegen, Mevr. Pothuis Smit, Van Kol, Slingenberg. De vergadering wordt verdaagd tot Donderdagmorgen elf uur. Het eeuwfeest van St. Dominions. Naar „Het Ov. Dbl.'' meldt, zal in het Dominicanerklooster te Zwolle het 7de eeuwfeest van den H. Dominicus gevierd worden van 3 lot 6 Januari a.s. Bij deze gelegenheid za'l Z.Ex. Mgr. Vice mini naar Zwolle overkomen en in de kloosterkerk een pontificale Hoogmis opdragen. Nieuwe Dekenaten in het Aartsbisdom. Z.D.Hè de Aartsbisschop van Utrecht heeft bij de verdeeling van het Aartsbis dom in twee en twintig dekenale distric ten dc vijf volgende nieuwe Dekenalen opgericht: Het Dekenaat Eist (G,), het Dekenaat Hengelo (O.), het Dekenaat Hil versum, het Dekenaat Klazinaveen (Dr.), het Dekenaat Terborg en heeft benoemd tot dekens van voornoemde vijf dekena ten, respectievelijk: den zeereerw. heer H. B. Bodlifée, pastoor te Huisslen; den zeereerw. heer J. A. Berendsen, pastoor te Delden; den zeereerw. heer R. van den Hengel, pastoor te Hilversum (H. Vitus) den zeereerw. lieer J. P. P. Oosterbaan, pastoor te Musselkanaal, den zeereerw. heer A. B. A. Derksen, pastoor te Ter- borg. Naar (fs Missie. De H.E P Stanis laus, Provinciaal der Gapucijiïen, en de Z.E.P Mansuetus zullen met het s.s. „Prins der Nederltinden" 21 Jan. van uit Amsterdam naar Indië ver trekken om de missiën der Capucij- nen van Borneo en Sumatra te visi teeren. f BEVROREN, G. v. D., te Geldrop, was den laatsten tijd malende. Hij moest bij zijn baas, dien hij ruim 40 jaren trouw en eerlijk had gediend en die sedert eenigen tijd ziek was, alles alleen regelen. 3 Dec. moest hij eenige boosschappen verrichten, waar voor hij des morgens omstreeks 9 uur van huis vertrok, doch keerde eerst den volgenden dag terug. Dien nacht was het verschrikkelijk koud geweest, maar D. wist te vertellen, waar hij dien nacht had doorgebracht. Doch spoedig bleek, dat ziin voeten bdvroren wapen. Hij heeft wel getracht dit të verbergen en een week daarna verrichtte hij nog zijn ge wone bezigheden, doch Woensdag ge raakte hij zoo van streek, dat geneeskun dige hulp moest worden ingeroepen en zijn overbrenging naar het liefdehuis noodzakelijk bleek, waar hij is overleden. L K.'' SLEEPBOOT GESTRAND. Uit Enkhuizen wordt gemeldt, dat dc groote sleepboot Ster 3, uit Amsterdam, bij hoog water gestrand is op het Zuide lijk uiteinde van den Oostelijken leiddam van 't Krabbersgat, in de nabijheid van de plaats waar de anders waarschuwende bakens door 't ijs zijn meegevoerd. De schroef is gebroken of verloren. Pogin gen, door vletterlieden aangewend om 't vaartuig los te krijgen, zijn mislukt. De boot zit muurvast. IJS IN DE HAVEN. Nog steeds is de haven van de Lemmer door een massa ijs van de open zee afge sloten. Het stormachtige weer van de laat ste dagen schuift het hoe langer hoe meer op en in elkaar. Do havenvuren zijn dan ook nog niet ontstoken. Vier stoombooten van de firma Koppe en Verschuren Woens dagmiddag komende van Amsterdam, heb ben den geheelen dag in dit ijs gezeten en konden eerst in den laten avond, met de grootste moeite en met hulp van een sleep boot de haven bereiken. SMOKKELAARS. De politie te Glanerbrug (O.) heeft een 17-jarig meisje aangehouden, dat door eeni ge mannen uit Bremen was meegetroond om als tusschenpersoon te dienen, bij de smokkelarij, welke in deze grensstreek zeer snel weder opleeft. Haar lastgevers bevon den zich te Gronau. In samenwerking met de Duitsche politie werden zij aangehouden, en kon voor een bedrag van meer dan 30.000 mark in beslag worden genomen. DE EX-KROONPRINS BIJ DEN EX- KEIZER. Ia gezelschap van burgemeesiter Kolff en majoor Von Mühlheim, is de ex-kroonprins Zaterdag per auto voor een tiental dagen naar Huize Doorn gegaan, ten einde het Kerstfeest en Nieuwjaar bij zijn vader, den ex-keizer, door te brengen. EEN DREIGBRIEFSCHRIJFSTER. Te Rijswijk (Z.-H.) kreeg 'n dienst bode dreigbrieven. Ook haar aanstaan de, die te Loosduinen woont, ontving zulke epistels, eindelijk werd ook me vrouw bedreigd, zelfs met moord op de kinderen. Uit het onderzoek van de politie bleek, dat de dienstbode deze brie ven zelve geschreven had: de brieven waren met een verdraaide hand ge schreven en werden soms bezorgd en kwamen ook wel per post. Het meisje gaf als reden op, dat zij de brieven geschreven had, omdat zij baar ontslag wilde hebben. Haar moeder verkoos echter dat zij in haar dienst bleef, omdat zij het er goed had. "Het onderzoek der politie duurde drie dagen, gedurende welken tijd er geen brieven kwamen; daardoor werd de aandacht op haar gevestigd. STAKENDE LEERLINGEN. Het gebeurde in den ja re 1921. Eén der leeraren van een school te Gro ningen verkeerde in de noodlottige positie, dat hij niet steeds even duidelijk zijn cos- mographie verklaarde. Het was altijd: „met de noodige verwaarloozingen kunnen we dien afstand berekenen" of: „daar moet een ster liggen, die ligt er niet. maar moet er liggen", enz. Natuurlijk met het gevolg, dat vau zijn vak weinig begrepen werd. Op zekeren dag nu vatte die leeraar het plan om op een kleine repetitie te geven. Alle jongens protesteeren: „ach neen, mijn heer. 't is maar een bijvak!" „Mijnheer, wij hebben er niets van begrepen!' Helaas! 't moest, en de repetite kwam. Nu besloten echter de jongelui „te staken". Zij schreven dus een opstel, waarin enkele vra gen als volgt beantwoord waren: „Na lange berekening en met de noodige verwaarloozing besluiten we, dat de afstand van de aarde tot de zon gelijk is aan dien van de zon lot de aarde." „De verhouding van verschillende plane ten was gelijk aan de verhouding van roode kool tot witte kool tot zuurkool" e.d. Dit werd vooraf opgeschreven en op liet lesuur schreef men geen proefwerk. Leeraar, zie dende van toorn, stuift naar den rector der school. Deze doodongelukkig: zijn hcele Kerstvacantie was bederven enz. Enfin, den volgenden dag zou de klas het werk overmaken. Zoowel de leeraar als de rector was aanwezig. Alle jongens zetten hun naam op 't papier endeden toen hun armen over elkander. Niemand schreef: men had voor de tweede maal gestaakt. Nu was Leiiden in lastl Curatoren (want het was een gymnasium) en andere leeraren kwamen er bij te pas. 't Einde was, dat er besloten werd de klas 't proefwerk nog maals op te geven. Aldus geschiedde en Don derdagmiddag gaven de heeren leerlingen toe ze hebben hun proefwerk afgemaakt. Aldus geschiedde in December 1921 op het Willem Lodewijk gymnasium in de vijfde klas. (W. v. h. N.) DE MOLEN IN NEDERLAND. 'De heer Dikigemans te Gorinöhem, cor respondent van hel Rijksbureau voor de Monumentenzorg, schrijft aan de „N. Rott. Crt.": Leerdiani, het fabrieksstad je aan ide Limge, bewaart nog een stuk van, den mitd- deleeuwscben vestingwal met wachttorens. Het silhouet van dit mooie stadsbeeld wordt mede gevormd door een molen, die met recht „een koninklijke molen/" ge noemd mag worden, niet alleen omdat hij jaren en jaren lang een deel uitmaakte van de koninklijke domeingoederen, maar ook om zijn werkelijk 'koninklijke afme tingen. Deze mooie molen gaat verdwijnen, niet omdat de molenaar, de tegenwoordige eigenaar, dezen molen niet meer in exploi tatie zou willen brengen; neen zooais de molenaar mij verklaarde, het gaat heim genoeg aan zijn hart, dat zijn mooie molen wordt onttakeld, maar hij wordt hiertoe gedwongen, omdat de Arbeidswet hem niet voldoende vrijheid gunt om den molen met winst te exploiteeren. Als een ffinlc molenaar heeft hij aan zijn bedrijf vertoonden een motor, om bij windstilte te kunnen malen1. Wegens het gebruik van dezen motor mag hij niet meer mailen, wanneer het waait, maar moet hij afwachten, of de wind wil waaien gedurende de 8 uren, die hij mag werken. Dit 'komt te zeiden voor dan. dat hij nog met voordeel zijn windmolen kan exploileenen en daarom gaat hij tot af braak over; hij maakt va® den steenen molen/pomp een, sil|Oi 'die ais gen armzalige monstervorm geheel het stadsbeeld voor komende lijden zal ontsieren. Bij onderzoek is mij gebleken, dat de Leerdamsche molen niet de eerste is, die verdwijnt door de beperkende bepalingen van de Arbeidswet ook, dat hot niet de laatste is, die oon diie redenen zal ver dwijnen, en dat er veel kans is, 'dat be waarheid wordt, hetgeen de molenaar te Leerdam mij zeide: „Wanneer de Arbeidswet zoo blijft, dan draad er binnen een paar jaren geen moten meer in Nederland. De eene moten na den anderen zal zijn windbedrijf er aan geven, niet omdat het windbedrijf niet met voordeel in exploitatie is te brengen, maar omdat de Nederlaodsdhe Staat het ons, zoodxa wij den motor aanschaffen, W1J niet meer buiten kunnen, onmo gelijk maakt, om ons windbedrijf zóó uit te oefenen, als de bijzondere eisohen van dit deel van ons bedrijf noodzakelijk maken." Het verdwijnen van onze molens betee kent een onherstelbaar momumenJtaail ver lies. Daarom heeft hij een brief gericht, om aan te dringen op wijziging in de be staande bepalingen, welke de hoofdoor zaak zijn, „dat Nederland zoo vele van zijn mooie molens heeft verloren in den a tsihen tij'd ten er waar^dnijinlijik nog meer gaat verliezen dn de naaste toekomst, ten- zij nog spoedig wordt ingegrepen EEN INCIDENT. Tijdens de Maandagmiddag te Arnhem gehouden huishoudelijke congreszitting der Intern. Anli-militairistische Vereeni ging is een ernstig incident voorgevallen. Een der congressisten meende op den zol der boven de vergaderzaal gestommel te •hooren. Bij onderzoek bleek, dat twee personen zich daar bevonden. De heeren Eikeboom en Harinck, leden van 't lan delijk comité die zich naar boven had den begeven, werden op den zolder met een revolver bedreigd. Met vereende krachten wist men een der zich op den zolder bevindende personen, die toegaf tot de politie te behooren, te vatten. De tweede persoon had zich inmiddels uit de voeten gemaakt. Bij fouilleering van den aangehoudene weid een revolver in zijn bezit gevonden. Een deel van het eongresbesfuur begaf zich met den per soon die aangehouden was, naar het hoofdbureau van politie, waar de heer Alb. de Jong den commissaris van politie de feiten wensohte te laten vaststellen. De commissaris weigerde zulks, wel zeide hij een onderzoek toe. Door den heer H. Eikeboom is een aan klacht wegens bedreiging ingediend. INBRAAK TE 's-HAGE. Toen om 4 uur Maandagnacht een bri gadier van politie in de Nassau Zuilen- sleinsfraat te 's-Hagc patrouilleerde, ont dekte hij twee mannen,, met rijwielen, die zich verdacht ophielden bij het poortje van een brandgang. Bij zijn nadering gingen de mannen op de fiets er van door. Wel trachtten twee agenten per rijwiel hen te achterhalen, doch de voorsprong was te groot. Na onderzoek bleek dat de beide man nen in den tuin van den 'heer v. II. B.. in de Nassau-Dillenburgslraat 18, waren binnengedrongen en daarna een keuken- raam iha^ldcn geforceerd. In ihet thuis hebben zij alles over hoop gehaald en geprofiteerd van de afwezig heid van de bewoners, die in Groningen vertoefden, door verschillende kostbaar heden, als tafelzilver, gouden voorwerpen, enz. mede te nemen. Ook de fietsen waarmede zij ontsnapten, het waren da mesrijwielen, behoorden tot den buit. ZWARE BRAND TE AMSTERDAM. Een woonhuis geheel uitgebrand. Dinsdagavond was er te Amsterdam omstreeks 9^/2 uur groote consternatie in de Bethaniënstraat een nauwe straat die evenwijdig aan de Hoogstraat loopt. Op dien tijd kwam iemand uit het per ceel No. 35 loopen, „brand" gillende. In een oogwenk was de heele straat op stelten. Op één hoog woonde het gezin Vleesch- houwer. Man en vrouw waren met het jongste kind, dat één jaar oud was, bij kennissen op visite. Thuis was een 20-jarige neef achtergebleven, die op niet minder dan zes kinderen moest passen, wier leeftijd van 4 tot 13 jaar varieer de. Een der kinderen moet nu de on voorzichtigheid gehad hebben met luci fers onder een bed naar een stuk touw to zoeken. Plotseling vloog het bedde- goed in brand. In de achterkamer van één-hoog liepen de kleine kinderen eerst in den grooteten angst heen en weer. Maar gelukkig hadden zij de tegenwoor digheid van geest, de trap af te vluchten. De neef nam de kleinste kinderen onder den arm. Eén ervan, vier jaar oud, lag reeds in bed. Toen buren het huis binnensnelden, om te redden, bleek, dat alle kinderen reeds in veiligheid waren. Op twee hoog woonde de weduwe Dijk man, een uitdraagster, die met een 14- jarigen johgen thuis was. Ook dezen konden zich nog redden. Aan deze uit draagster behoorde ook de derde ver dieping toe, waar lompen en rommel geborgen waren. De zolderverdieping van het smalle huis was onbewoond. Gelijk- etraats is de woning van een zekeren Bonman met vrouw. Toen de brandweer, welke met veel materiaal uitrukte, kwam latenden de eerste en tweede étage in volle vlam en kwamen overal dikke rookwolken uit het oude huis. In de straat zelve lie pen nog gillende vrouwen in de grootste verwarring op-en-neer, en stonden kleine kifideren huilende tegen de muren. Bu ren vluchtten uit de belendende huizen de straat op. AI gauw h'ad men echter de zeker heid, dat er niemand meer in het bran dende huis was achtergebleven en kon, toen de straat voldoende afgezet was, met kracht het blusschingswerk aanvan gen. De brandweer wierp weldna massa's water in het huis, daar dadelijk een paar motorspuiten in werking gesteld werden, met zes stralen werd water ge geven. In de smalle straat werd de Magirus- ladder opgesteld, om de hooger gelegen verdiepingen te bestrijden en ook van ae achterzijde door huizen in de Koe straat bestreed men het vuur. Toch breidde het vuur zich zeer suel uit, zoodat de eerste verdieping achter en de tweede en derde étage geheel uit brandden, terwijl de vlammen ook nog uit het dak sloegen. Hoe fel de brand het eerste half uur gewoed heeft, bleek wel uit het feit, dat hc4 vuur ook even naar de zolververdicping van het huis No. 37 doorsloeg. Daar werd het even wel dadelijk door den brandweer gestuit. Aan weerszijden van het brandende per ceel vlogen op een der verdiepingen nog de. gordijnen in brand. Tegen 10 uur was mon den brand meester. Voor de gezinnen, die nu dakloos zijn geworden is deze brand een ware ramp, want zij waren niet verzekerd. Boven dien moet bij Vleesckhouwer nog een bedrag van tweeduizend gulden en een kas van een voetbalveveeniging verbrand zijn. Hevig ontsteld kwam juffr. Vleesch- houwer ruim tien uur de straat in loopen. Zij moest door een familie-lid ondersteund worden. Haar kinderen vond zij goed verzorgd bij de buren. De politie had een groot deel van de straat afgezet. De commissaris van po litie hoeft een onderzoek laten instellen en het bleek, dat aan onvoorzichtigheid deze hevige brand, die zooveel ontstelte nis teweeg heeft gebracht in een druk bevolkte straat te wijten was. ENTENTE BRUXELLO'ISE-ZWALÜWEN 4—1. Op het Darimg-terrein, hetwelk, hoewel ver uit de stad' gelegen, niettemin uitne mend is ingericht speelde op Tweeden Kerstdag een versterkt Iiaariem-team 'tegen een Brusselsoh elftal, waarbij de internationaals van Hegge en Coppée, die in conflict zijn geweest met die amateurs- bepalingen, op het appèl ontbraken, zoo dat de beide ploegen ais volgt verschenen; Waayer, Baay, Houtkooper, Sissing Beerdam, Terwee, Van Beekum, Van Daalen, Breshaar, Van Dam, Van Antwerpen. Hebdiin, Michel, Bunjon, Verhoeven, Rossom, Van den Ouden, VVrigt, Moriet, Verbeeck, Swartebroeckx, de Bie. Te groote vermoeidheid der Hollanders was oorzaak dat zij niet hun gewone stpel konden ontplooien. Speciaal de rechtshalf Sissingh nam van de doelpunten een aan tal op zijn rekening en het verwondert mo eigenlijk nog dat beproefde oude knarren als Micihel en Hebdin, spelers die toch zeker eerder veertig dan dertig jaar tellen, niet meer goals tengevolge van zijn spel hebben weten te maken. Ten. deele was dit ook te danken aan het uitnemend verde digen van onze beide backs en vooral van doelman Waayer. die als een tijgerkat van de eene hoek van de goal naar de andere sprong, steeds opduikend met den bal. Niettegenstaande dit, werd hij viermaal gepasseerd, telkens door scholen die in derdaad onhoudbaar waren, dank zij de sdliutterscapacitei'ten van den Belgischen aanval. De wedstrijd ving precies om twee uur aan ten aanschouwe van een kleine twin tigduizend menisdhen. De Hollanders speten in onberispelijk wit, de Betgen dragen het shirt der Diables Rouges. Van de pers plaatsen, de best-iingeridhte die ik ooit heb gezien, is de strijd uitnemend 'te volgen. De duivels gaan direct tot het offensief Over en alras 'heeft Waayer zijn handen gewarmd aan een gloeienden kogel van Moriet. Boerdam en Terwee trachten met alle mogelijke moeite de door Sissingh ge maakte opening te dichten, maar ondanks dit krijgt de onstuimige Belgisdie voor hoede alle gelegenheid de score te ope nen; Wrigt neemt het initiatief ertoe door na algemeen missen den bal in dien uiter sten hoek te plaatsen. Dit prikkelt de gas ten diie een paar aanvallen ondernemen, waarbij de Dord'tsche vleugel slechts plaat selijk succes op hot oog heeft met hel gevolg, dat de rest van de voorhoede tel kens voor spek-en-boonen mee optrekt. Sensationeel wordt de ontmoeting als de drie Belgische binnenspelers beurt om burt uit vrije schoppen tegen den zijpaal schieten. Middel vergroot na een half uur- spelen den voorsprong, die geen minuut later weer wordt verkleind door een goal van Van Dam, uit een eomer (2—1). Het ziet er naar uit of de vogels gelijk gaan maken als een mooie voorzet van Van Beekum bij den vrijstaanden Ries- haair te land komt, docli laatstgenoemde wordt juist op tijd door Swartebroeck .ge plant". Bij een gevaarlijken aanval der Bel gen redt Houtkooper de situatie maar een minuut voor rust ziet Miohcl kans de stand op 31 te brengen. Tijdens de pauze blijkt dat Van Dam van verder spelen moet afzien, zoodat Braket zijn plaats inneemt, waarna de strijd weer een aanvang neemt. De gast- heeren maken zeer sportief geen gebruik van een geboden strafschop, dooh dit blijkt uitstel-van-execulie te zijn, wijl Michel na de zooveelste militaire wandeling over Sissingh's grondgebied opnieuw een doel punt maakt. Vanaf dit moment verslapte het spel zoo aanmerkelijk dat het mis schien verstaudiiger is eer geen voorden «leer over vuil te maken. De Belgen von den het welletjes en de Hollanders konden nauwelijks meer een voet verzetten, zoo dat de wedstrijd, die overigens niet onaar dig was, uitging als een nachtpit in stik donker. Twee wedstrijden achter elkaar is in derdaad te veel gevergd van onze s/peters. 'De roodbroeken uit het team hebben zich 'echter goed geweerd, speciaal Terwee en Daan Houtkooper; van Daalen werkte hard maar had het tegen Swartebroeck niet wat je noemt gemakkelijk, Bieshaar ondervond geen steun van zijn buitenvleu- gel; Waayer uitmuntend. Deze wedstrijd heeft de internationale reputatie van Verbeeck,Swartebroeckx en Bie geen schade gedaan. De Belgische aan val kenmerkte zich door mitrailleur-vuur. Wright was de politic-agent van Bieshaar en heeft als zoodanig voldaan. H. P Van los werkman tot corveër. Ann de losse werklieden, die met ingang van 1 Januari 1922 aan 's Rijks construc tie werkplaatsan te Delft ontslag hebben gekregen, zijn plaatsen als corveërs bij da verschillende corpsen en onderdeelen toegezegd. Allen hebben zich daarvoor aangemeld. '1 1 3

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 6