Dit nummer bestaat uit twee bladen. - Eerste blad In en om Haarlem. Nieuwe Haarlemsche Courant NIEUWJ AARSWENSCH Stadsnieuws DAM! AATJES 2 DONDERDAG 29 DECEMBER 192! 44ste JAARGANG No. 14026 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPENs PER KWARTAAL J 3.25 PER WEEKf 0 25 FRANCO PER POST PER KWART. Bil VOORUITBETALING f 3.57»/, NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. duidelijk met potlood invullen. Uit den Gemeenteraade AGENDA 30 DECEMBER Priester-Jubilea in het Bis dom Haarlem in het jaar 1922 Si Het gevaarlijke stadhuis. J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht. Collectief contract in het b oemboslen-'ib Jrtj:. Gouden Priesterfeest van Z U. H. den Bisschop van Tiaariem Kinderfeest Bond van Groote Gezinnen. R.-K. Melkveehouders. Het nieuwe gebouw der Soc. „Vereeniging". Garnizocnsberichten. GIFTEN. NIEUWE HAARLEMSCHE COURAN BUREAUX* Wij maken onzen lezers bekend, dat ook dit jaar weder om de gelegenheid wordt aangeboden tegen vergoeding van slechts f O.30 een NIEUWJAARSGROET in onze te plaatsen, weike echter niet meer dan 4 regels plaats ruimte mag beslaan. Dubbele grootte 11.20. Tweedubbele groote f2.40. De abonné's welke van deze meer en meer gebruikelijke wijze van „wenschen aanbieden" gebruik willen maken, worden beleefd verzocht onderstaande bon ten spoedigste duidelijk ingevuld met toevoeging van f aan ons bureau NASSAULAAN No. 49 1© HAARLEM, te doen bezorgen. Ook onzen courantenbezorgers en agenten kan de ingevulde bon ter hand worden gesteld' Ondergefeekende verzoekt plaatsing van onderstaanden NIEUWJAARSGROET in het nummer van 31 December. (Het bedrag ad fgaat hierbij). Toen i>lerenmiddag de raadzaal bin nenstapte: nu l bet vooruitzicht, een nog onbekend ar'" '"gen toehoorder te moe ten z|jn -eindige bcgrootingsdiscus- sies, rees voor onzen geest het beeld van den man, die wegzakt in een hooggerugden men voetzak steekt en de oogen luikt om weg te varen in het land der zalige dno- stoel, zijn gepantoffelde voeten in een war men. Nu en dan zouden tot hem hooge of diepe, snerpende of schelle klanken door dringen, uitklinkend hoven een eentonig ge roezemoes van veel gepraat. Dat zouden de woorden zijn: bezuiniging, noodzakelijk, niet len koste van, stokpaardjes, verkiezingen en dergelijke. En dat zou voldoende zijn om na drie dagen slapend op het Prinsenhof te hebben doorgebracht, toch te weten, wat er verhandeld was. Immers de open ruimten tusschen die loshangende woorden konden worden aangevuld met wat wij reeds in het rapport van den Raad en het antwoord van B. en W. daarop gelezen hebben. 't Is echter anders gegaan, dan wij ons hadden voorgesteld. Toen wij binnen kwa men, las de secretaris met zeldzaam luide er> zelfs verstaanbare stem de ingekomen stukken voor, waaronder er waren van inte- ressanlen en zelfs komiscben aard. Een vijf tal werd ter zijde gelegd, omdat gezondigd was tegen artikel zooveel der Zegelwet en in één werd gevraagd o, wanklank in de zen tijd van bezuiniging om het school geld voor leerlingen aan middelbare 'scho len, wier ouders in Indië wonen, te ver minderen. (Heeft n.en in Indië ook zoo iets als een mark of een kroon, waarvan een zak vol nog geen gulden waard is?) Toen begon een werkelijk interessant de bat over verhooging der marktgelden en uitbreiding der Maandagmarkt, een warm debat, een temperamentvolle discussie, waarnaar wij met genoegen hebben geluis terd. Er waren verdedigers van het voorstel van B. en W. om de marklgelegenheid van Oude Gracht tot Nassaulaan uit te breiden, omdat zij daarin zagen een consumentenbe lang. De heer Gerrilsz was hierbij wet de sterkste verdediger, toen hij uiteenzette, dat de prijzen in den groothandel en kleinhan del nog veel te veel verschillen. Van de groote daling, welke bij de eerste is waar te nemen, is bij de laatste nog niets te be speuren. En nu is een openbare markt als de Haarlemsche Maandagmarkt volgens den heer Gerrilsz uitnemend geschikt om prijs- drukkend te werken. Er waren ook bcslrijdcrs als (ie heeren Wolzak en van den Berg, die meenden, dat op de markt slechts inferieure waar verkocht wordt, waarvan liet publiek slachtoffer wordt. Het gemeentebestuur mag dat als overiieid niet toelaten en zeker niet, wanneer, zoeals hier het geval is, een aan tal werklooze diamantbewerkers uit Am- Merdam voor een paar gulden staangeld Terkoopgelegenhcid krijgen, terwijl de guldens belasting winkeliers honderden moeten betalen. Daarbij kwamen anderen de bovengemel de meeningen illustreeren. De heer Poppe vertelde van een winkelier, die een tafel kleed van f 12.50 j-koop, voor f 37.50 verkocht, terwijl de heer Klein betoogde, dat men op de markt duurder koopt dan in den winkel, een uitspraak, welke de heer Klein grondde op maanden lang onderzoek. Belangwekkender werd nog het debat toen de heer van Liemt zich genoopt zag een stevige speech af te steken en daarop een even stevige repliek van mr. Bomans kwam. Wanneer het waar is, zei de heer van Liemt, dat de markt prijsregelend werkt, dan heeft men al lang het middel. Immers al jaren lang staan hier 's Maandag's een 250 venters op de markt. Waarom dit mid del dan nog te versterken? 't Kan toch moei lijk zijn, om die zes duizend gulden, welke de gemeente door uitbreiding der markt en verhooging van 't marktgeld denkt te halen. Want dat gaat dubbel en dwars weer ver loren aan den achteruitgang van het be- Iaslbare inkomen van de winkeliers. Voor die prijsregelende werking van de markt behoeft men zich overigens niet zoo druk te maken. Er is geen stand, die minder soli dair is dan de middenstand, alle samenwer king is daar nog absoluut zoek. Dit veroor zaakt een scherpe concurrentie en daarvan profiteert de consument. Mr. Bomans gaf dit alles echter maar niet zoo gewonnen. En de gezichtshoek, waaruit hij deze zaak beschouwde, was al even interessant. Voor eerst stelde hij vast, dat het meerendeel van de kooplieden op de Maandagmarkt Haarlemmers zijn. Een voorstelling, als zouden B. en W. door uit breiding van de marktgelegenheid dus een deel der Haarlemsche burgerij benadeelen, is onjuist. In deze voordracht wordt voor gesteld om het staangeld voor de vaste staanplaatsen te verlagen, maar dat voor de tijdelijke bezoekers te verdubbelen. Hier door wordt de billijkheid zoo goed moge lijk betracht. Wat nu betreft de nadeelen, welke de winkeliers van de markt hebben, mr. Bomans achtte dit een waandenkbeeld. Hoe drukker de markt, hoe beter voor de winkeliers, redeneerde hij. Immers door een drukke markt worden de inwoners van heel Kenncmerland en der Haarlemmermeer hierheen gelrokken. En iedereen weet, dat marktdagen de beste dagen voor den win kelier zijn. Overigens is het verwijt, dat B. en W. de markt uitbreiden zeer onbillijk. Niet wij maken de markt grooter, maar de markt breidt zich zelf uit en het past ons niet dien natuurlijken groei tegen te houden, aldus redeneerde de wethouder voor finan ciën. Zooals men ziel staan hier de meeningen diametraal tegenover elkander. Het debat was dan ook na den eersten termijn dade lijk uitgeput; van overhalen tot elkanders meening was geen sprake en wel hierom niet, omdat ieder uiteraard op veronder stellingen en indrukken moet afgaan. Feiten en cijfers, afdoende argumenten zijn niet voorhanden en zullen wel nooit gemakke lijk te produceeren zijn. Een oogenblik werd nog gediscussieerd om de markt niet naar links, maar naar rechts, over het verlengde van de Oude Gracht, naar het Spaarne uit te breiden. Maar dat voorstel werd verworpen. Tegen het voorstel van B. en W. om de markt tot over de Nassaulaan te verlengen, stem den slechts 10 leden, zoodat de uitbreiding een feit is. De verhooging der staangelden werd met algemeene stemmen, op die van den heer Peper na, aangenomen. Alvorens wij tot de begrooting overgingen kwam nog een zaak ter sprake, die tot onze groote bevreemding in openbare zitting be handeld werd. Hoezeer wij ook tegenstan ders van geheime zittingen zijn, gelooven wij toch, dat er dit keer een schoone ge legenheid verzuimd is om van dit middel- in-uitersten-nood gebruik te maken. Wij zullen er daarom niet veel van zeggen. Het betreft den aankoop van perceel Nassauplein No. 2 door de gemeente. De Raad besloot tot dezen koop over te gaan, onder voor waarde, dat het gebouw voor school kon aangekocht worden met toestemming van den Inspecteur van het L. O. Over den prijs kon men het echter niet eens worden. De eigenaar vroeg eerst f 40.000, later 35.000. De commissie van Publieke Werken achtte f 25.000 genoeg. Toen werd er een arbitra gecommissie benoemd om het perceel te taxeeren. Inmiddels werd het advies van den Inspecteur van het L. O. gevraagd. De ze keurde de inrichting goed, mits verschil lende veranderingen werden aangebracht. Die brief van den Inspecteur kwam 3 De cember bij B. en W. binnen. Er werd ech ter verzuimd daarvan de taxatiecommissie kennis te geven. Een nieuw schrijven van den Inspecteur kwam den 16den December binnen; er werd besloten, den taxateurs daarvan in kennis te stellen. Doch daar zulk een brief langs den ambtelijken weg vijf da gen noodig heeft om verzonden te worden (waarom niet even getelefoneerd, zei Wel- honder Bruch terecht) kwam inmiddels het besluit van de taxateurs binnen, die den koopprijs op f 40.000 bepaalden! Groote verslagenheid bij* de Commissie van Open bare Werken, waar een motie werd aan genomen om den Raad voor te stellen de voordracht terug te nemen. Formeel kon men dat doen, meende mr. Slingenberg, om dat de Inspecteur geen onvoorwaardelijke toestemming had gegeven. Maar het college van B. en W. concludeerde terecht, dat zulks ontoelaatbaar was. Immers, beide partijen hadden arbitrage aanvaard; het ging niet aan, om zich door een achterdeurtje te ont trekken. Mr. Bruch, die met den burgemeester zeer krachtig op overtuigende wijze de noodza keüjkheid om de goede trouw boven gelde lijk voordeel hoog te houden, verdedigde, stelde voor om den eigenaar te verzoeken de kosten der verbeteringen op zich te ne men, waartegenover hij dan het vastge stelde bedrag van f 40.000 zou ontvangen. Dit voorstel vond echter geen steun, even min als dat van den heer Miezerus, om de zaak aan te houden. Het voorstel van den heer Slingenberg om het raadsbesluit in te trekken, werd aangenomen met 21 tegen 9 stemmen; wat ons spijt. Zelfs een gemeente met een berooide kas moe! boven alles haar naam hoog houden en bij onderhandelingen zelfs geen schijn van chicaneeren aanne men. Want de overheid geve het voorl>eetd, waaraan zelfs het meest nauwgezette ge weten zich spiegelen kan. En dit is hier niet gebeurd. 't Was tegen vier uur, toen de voorziitter de begrootingsdebatten inluidde. De heer Reinalda opende het gevecht met een be knopte en zeer gematigde rede. Nu weten wij wel, dat liet dagelijksch be stuur weinig aanleiding tot critiek heeft ge geven en ook, dat de sociaal-democraten door zich zelf buiten het college van B. en W. Ie sluiten het recht van oppositie heb ben verbeurd (de heer de Braai herinnerde er op den laten avond nog eens aan), maar, wie wil slaan, kan wel een stok vinden en met moreele verplichtingen is men gewoon het in de politiek zoo nauw niet te nemen. Zoodat wij maar zeggen willen, dat de in zet van den leider der sociaal-democratische fractie ons meeviel. Wanneer hij met zijn rede den toon heeft aangegeven voor dit debat (en dat mogen wij vertrouwen) dan zal Haarlem zich wederom gunstig onder scheiden van vele groote gemeenteraden, waar het dit jaar al weder ergerlijk is toe gegaan. De heer Reinalda had het natuurlijk over bezuiniging, een onderwerp, dat alle spre kers ook na hem aanroerden. Het rapport door mr. Bomans dezen zomer uitgebracht bevatte zijns inziens slechts kleingoed en ook op de begrooting was de bezuiniging nog maar mager. De spreker gaf toe, dat zoo dadelijk ook niet heet veel meer te be reiken was, maar wilde voor de toekomst dan toch cenige nieuwe denkbeelden aan geven. De zuinigheid moest meer gevonden worden in een betere bedrijfspolitiek en een betere organisatie der verschillende dienst takken. Er moest in het gemeentehuishou den gebroken worden met den oudzn sleur, waarbij b.v. een brief door tien handen moet gaan en vijf dagen noodig heeft om het stadhuis te verlaten. Laat men meer ge bruik maken van moderne hulpmiddelen. Wij zullen de rede van den heer Reinal da en ook de overige sprekers heden niet op den voet volgen, omdat de Wethouders nog niet aan het woord zijn geweest. Er was gisterenavond alleen voor mr. Slingenberg die heden afwezig is nog maar gele genheid tot antwoorden, zoodat wij alleen de punten ten opzichte van zijn beleid aan geroerd, naar voren zullen brengen en het overige tot na de replieken der andere wet houders zullen bewaren. De heer Reinalda en nog verschillende sprekers na hem, hadden gewezen op den woningnood in Haarlem. Al kon men er den Wethouder van Openbare Werken de schuld niet van geven, men wilde toch niet verhelen, dat de woningschaarschte nog maar altijd groot bleef, daar er geen schot komt in de ver betering der volkshuisvesting. En opnieuw rees de vraag: 13 het niet mogelijk, dat Haarlem zelf gaat bouwen, desnoods zon der steun van het Rijk, wanneer de Regee ring weigert of talmt. Zelfs de heer Visser drong daarop aan, meenende, dat bij de da ling der materiaalprijzen, de kosten voor de gemeente niet meer onoverkomelijk zouden zijn. Mr. Slingenberg wilde echter niet toege ven, dat er in Haarlem nog geen verbete ring in de volkshuisvesting was te bemer ken. Wel zijn wij nog lang niet, waar wij wezen moeten, maar de nood is loch min der erg, minder nijpend, dan een jaar ge leden. Deze meening grondde de Wethou der hierop, dat hij veel minder klachten kreeg dan vroeger. Overigens wijzen ook de cijfers het uit: bij een lolaal aantal be staande woningen van 17000 zijn er thans 1-128 nieuwe in aanbouw of uitvoering, een percentage, dat zeker mag genoemd wor den. Voor het bouwen op eigen gelegenheid, buiten de Regeering om, voelt mr. Slingen berg niet veel. Immers, dat gaat in tegen den geest van de Woningwet. En dan kan men wel mooie besluiten nemen in den Ge meenteraad, maar wanneer de Kroon ze ver- nietigt, heeft men daar niet veel aan. Er is ecliler een lichtpunt. De drie groote steden Amsterdam, Rotterdam en den Haag, zijn bezig om een eigen voorziening le treffen buiten het Rijk om. Mr. Slingenberg nu heeft in den Haag vernomen, dat de f 80 millioen, door de Regeering voor 1922 voor woningbouw uitgelrokken, dan toch ge handhaafd zouden blijven. Haarlem zou van dat bedrag dan een veel grooter deel krij gen. In deze mededeeling van den Weihouder trof ons het tegenstrijdige, dat Haarlem zonder Rijkssteun volgens de wet niet kan bouwen en dat wij niettemin hopen, dat de drie grootste gemeenten het wel zullen doen. De heer Slingenberg heeft zich ook nog uitgelaten over een der belangrijkste zaken welke bij deze begrooling te pas komen, n.m. de vraag, of de gasprijs niet met 3 cent kan verlaagd worden. De heer Gerrilsz had namens de soc.-dem. fractie een daar toe strekkend voorstel ingediend en verde digd. De heer Gerrilsz meende, dat tot een verlaging van den gasprijs met 3 cent in plaats van met 1 cent zooals B. en W. voorstellen kan worden overgegaan, zonder dat de cijfers van de begrooting worden aangetast. Hij beging daarbij echter de fout om de C>!4 pet rente, welke het Gasbedrijf aan de gemeente moet betalen, voor geleend kapitaal, als winst te bereke nen. Zou dan een Directeur van een ven nootschap de rente van zijn Obligaties on der zijn winstcijfer mogen trekken?! Mr. Slingenberg wees er op, hoe het da gelijksch bestuur eener gemeente vaak een doorloopend compromis moet zijn. Ook de ze begrooting is weer door wederzijds ge ven en nemen tot stand gekomen. De Wet houder zou er dan ook niet toe le vinden zijn om den gasprijs met 3 cent te verla gen; dan zou de gehecle begrooting in et- kaar vallen. 3 cent vermindering beteekent een verlies van f 300.000 en er is een winst van 340.0000 uit het gasbedrijf geraamd Er is dus niet veel redeneering noodig om de onmogelijkheid van het sociaal-democra tische voorstel in te zien. Ziedaar voor heden enkele losse opmer kingen. Op den kern van het debat gaan wij een volgenden keer in, wanneer de an dere wethouders aan het woord zijn ge weest. Sociëteit JfSt. Bavo". Chr. Oratori um, 8 uur Bestuur Grafische Bond, 8 uur Bestuur Metaalbewerkers, 8 uur Rederijkers, 8 uur. R.-K. Leeszaal en uilleenbibliothcek. Jansstraat 49. Dagelijks geopend van 10 uur lot half 1, van 25 en van 710 uur, behalve des Maandagsoch tends en Zon- en feestdagen. Museum van Kunstnijverheid. Ten toonstelling van werken door Johan Thorn Frikker. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen. Kleine Houtweg 13. Alle werkdagen voorm. van 1012 uur., nam. van 24 etj van 89 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen Ged. Oude Gracht 39. Alle werkda gen voorm. van 9—12 uur, nam. van 2 5 uur; Zaterdags alleen van 912 uur. Oud-Holland. Verwulft. Strijkor kest. Spaarbank StRosa". Vrijdag avond van half g tot half 9 in het Patro- naatsgebouw, Nassaulaan 50. Bisschoppelijk Museum. Jansstraal Dagelijks, uitgenomen Zaterdags, Zon- en feestdagen, toegankelijk. Onder de priesters, die in ons diocees ihet volgend jaar een jubileum van nun H. Wijding hopen te vieren, mogen wij allereerst noemen onzen beminden Bis schop Z. D. H. Mgr. A J Gallier, die -den 15en Augustus a.s. zijn gouden priester jubileum herdenkt. Verder mogen wij vermelden de vol-, gende gedenkdagen: Zestig jaren priester: 15 Augustus. Mgr. J. J. Graaf, Eere kanunnik, thans verblijvend Huis Duin- rust, Overveen. Vijftig jaren priester: 15 Augustus. J. F. B. van Delft, oul- pastoor, thans verblijvend te Bergen (N.-H.)P. J. Kerstenbroek, vroeger ka peJaan in ons diocees, thans priester in het diocees Na'ches (Missisippi), Noord- Amerika; L. Th. Derksen, O.P., kapelaan te Rotterdam (H. Hart van Jesus). Veertig jaren priester: 1, Augustus. A. Vinkensleyn, pastoor te Kwintsheul; J. H. A. Thus, pasloor te SassentheLm; A. G. Stekelenburg, pastoor te Spanbroek; C. C. Vermeulen, pastoor te 's Gravenhage (H Agnes); M. P. H Ooms, deken en pasloor 1e Alkmaar (H Laurentius)A. Tih. Ammerlaan, pasloor te Wcsterblökker; A. v. Aalst, pasloor le Beemster. 8 September. F. Ploegman^S.J., te Rot terdam (O. L. Vr. Onbevl. Onlv)J Roe broek S.J., Katwijk a. d. Rijn (S, Will College) 17 December. W. P. H. Jansen, pastoor 1e 's-Gravenhage (H. Joseph). Vijf en twintig jaren priester: 3 April. J. D. J. Aengeneni, hoogleeraar aan het Seminarie te Warmond; A D C Schellart, pasloor te 's Heerenhoek; J. L F. Dankelman, directeur der Congr. van de Zrs. Augustinessen en rector te Delft (H. Hippolytusgesticht); J. B. J. M Hop- per.er, regent Ier Bissch. Kweekschool voor Onderwijzers le Beverwijk; fr. M. S. van den Boezem O.F.M., kapelaan te Woerden; fr Marcellus van der Kooy O.F.M., in het klooster te Woerden. 15 Augustus. II. J. I. Went zot, pastoor te Haarlem (H. Elisabeth en Barbara): C. A. J. ten Hagen, pastoor te Nieuwveen: J. Nieuvvendijk, pastoor te Kwadendam- me; J. M. C. Nuijen, pastoor te Moor drecht; A. G. Rhee, pastoor te Nootdorp: II. A. Th. van Dam, deken en pastoor te 's-Gravenhage (H. Jacobus); H. J. G. van Baaren, pastoor te Akersloot; J. J. M. van Vaslenhoven, pastoor te Rotterdam (H. Familie)J. G. Onel, pasloor te Dui- vendreoht; L. G. W. van der Waart O.P. assistent te Rotterdam (H. Hart van Jesus). 26 Augustus. H. Hermns S. J., kape laan te 's-Gravenhage (O. L. Vr. Onbevl. Onlv.); H. Schiilinck S. J., kapelaan te Amsterdam (H. Ignatius); Dr. J. W. van Vessem S. J. te Amsterdam (St. Ignatius- College). 8 October. J. B, Marijnissen C.ss.R, rector en J. Vola C. s.s. R., kapelaan te Amsterdam (Alg. Hulpk. Allerh Verlos ser). Twaalf en een half jaar priester. 15 Februari: A. P. van Eeden, kape laan te 's-Gravenhago (H. Lidiwina)A. A. M. Heijdeman, kapelaan te 's-Graven hage (H. Hart van Jesus); P. Th. Ver- wer, kapelaan te Vlissingen; M. M. van Willige, kapelaan te Amsterdam (H. Ni- colaas en Barbara)Th. Th. van Outer- terp, kauelaan te Leiden (H. Petrus); L. G. van Ruijven, kapelaan te Amsterdam (H. Nicolaas binnen de Veste); P. J. M. van den Burg, kapelaan te 's-Gravenlhage (O.L.V. van Goeden Raad); P. Kemper, kapelaan te Overveen; Th. P Blom, kape laan te Leiden (O.L.V. Hemelvaart); W. M. Nolet, hoogleeraar aan het Seminarie te Warmond; J. A. J. van Rooy, kape laan te Haarlem (O.L.V. Rozenkrans); J. L. Speet, kapelaan te Amsterdam (O.L.V. Rozenkrans)Th. W. Loomans, kapelaan le Amsterdam (H. Hart van Jesus); W. G. Buren, kapelaan te Amstcrd. (H. Ma ria Magdaiena)J. H. van der Ma rek, kapelaan te 's-Gravenhage (H. Joseph); J. C. H M Schiphorst, kapelaan le Rolt.- dam (H. Laurentius); N. W. Sentcnie, kapelaan te Amsterdam (O.L.V. Rozen krans); J. J. M. de Groen O.P., kapelaan te Rotterdam (H. Hart vau Jesus). O 5» IIoo uitmuntend de verkeersregeling ook voldoet, sinds de politieagent op den hoek Groote Markt en Barteljoris- sstraat het verkeer daar regelt, i3 het er althans voor 't Stadhuis niet vei liger op geworden. Den een of anderen dag gebeuren daar ongelukkon. Om daarvan overtuigd te worden, moot men maar eens opletten als voor 't Stadhuis een tram stopt, reizigers in- en uitstappen en tegelijk esn auto, motor of fiets passeert. Hot is dan een „rodje," van wat-ben-je-me. Veel zal er al verbeterd zijn, als de tram niet meer voor 't Stadhuis stopt. Maar verder, b.v. in hot begin van de Koningstraat. Nu daar een aantal gebouwen voor den secretarie-dienst zullen ia orde go- maakt worden, is het wellicht een uit stekende gelegenheid om aan dezo op lossing van de verkeersveiligheid op de Groote Markt eons duchtig aandacht to schenken. Barometerstand; 749. Neiging: stilstand. OPGAVE VAN: Medegedeeld door hel Kou. Ned. Meteroro. Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 29 December 1921. Hoogste barometerstand 773.9 m.M. te Toulouse. Laagste barometerstand 733.5 m.M. te Valdereund in Noorwegen. Verwachlnig van den avond van 29 tot den avond van 30 Dec. 1921: Matige tot krachtige wind uit Westelij ke richtingen. Afwisselend bewolkt. Wei- '-ig of geen regen. Aanvankelijk dezelfde temperatuur. 26 Februari. Dr. W. J. Mulder S.J, tc Amsterdam (St. Ignatus-Coilege). („Sint Bavo") Het collectief contract voor hot bloem- boltenibedrijf bevat de bepaling, dat: in dien partijen niet 3 maanden te voren is opgezegd, het contract stilzwijgend met een jaar zal zijn verlengd. Nu door geen der partijen opzegging heeft plaats gehad, wat tot uiterlijk 1 December j.l. mogelijk was, is daarmede de overeenkomst geldig lot 28 Febr. 1923. Den 15en Augustus van het volgend® jaar zal Z. D. H. Mgr. A. J. Gallier zijn gouden priesterjubileum herdenken, Het kinderfeest van den R.K. Bond van Groote Gezinnen zal, naar wij vernemen, in de tweede helft van Januari gevierd worden. Gisteravond vergaderde de R.K. Bond van Melkveehouders L.T.B., waarop be sloten werd, de onderhandelingen met den H. M. voort le zetten. De bouw van het nieuwe gebouw der sociëteit „Vereeniging" is gegund aan den laagsten inschrijver, den heer G. Metse laar, alhier, voor 174.000. De reserve 2e luitenants F. H. By], K. H. J. Bruyn, F. J. Roder en J. L Han- gard van hot 10de Regiment-Infanterie zijn bij hun tegenwoordig korps benoemd en aangesteld tot Reserve ie Luitenant. De adjudant-onderofficier-admini- slraletir van hel 10e Regt.-lnf. wordt van zijn detacheering bij hel Departement van Oorlog ontheven en met ingang van 2 Ja nuari a.s. werkzaam gesteld ten burccle van den Controleur der Inwendige Admi nistrate der Korpsen ie Bureau. Voor Pater Stanislaus v. Bern: van E. H. 5.ƒ20 van N.N.; 6000 kro nen van N.N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1