van S. J A. KEES0M bewoners onzer Provinciën, VELSEN. 1922; ZILK. LISSE. HAARLEMMERLIEDE. Accotintaniskanfoor Leeraar M O. (Staatsakte) Beverwijk - Alkmaar Opmaken van Balansen BENNEBROEK. SASSENHEIM. KIM II SCHOOL CHRISTINE NILSSON. H1LLEG0M. Gemeenteraad. «r tenoe circulaire vari den minister. Gisterenmiddag werd een openbarePunt 14. Vaststelling verordening vergadering gehouden. Wegens af wezigheid van den Burgemeester werd de vergadering geleid door den Wet houder J. H. M. Balvers. Aanwezig zijn alle leden er is één vacature. De voorzitter opent de ver gadering en doet voorlezing van het gebed, waarna bij loting tot voor stemmer wordt gekozen de heer H. Veldhuijzen van Zanten. Punt 1. Vaststelling der notulen. Deze worden onveranderd goedge keurd. Punt 2. Ingekomen stukken. Deze worden voor kennisgeving aange nomen. Punt 3. Benoeming van 4 leden van de Gascommissie, wegens periodieke iftreding. Herbenoemd worden met algemeene stemmen de heeren J. H. A. Vooren, C. G. van de Poll, A. Th. Murk en Th. Paase, Punt 4. Benoeming van 2 leden van le Garantie-Commissie, wegens perio dieke aftreding. Herkozen met alg. stemmen de heeren J. A. H. Vooren en P. de Vreugd. Punt 5. Benoeming van 2 leden en 2 plaatsvervangende leden van het Scheidsgerecht Werkliedenreglement wegens periodieke aftreding. Herbe noemd worden als leden de heeren W. Jonkheer en G. Veldhuijzen van Zanten en als secundi de heereu H. G. Hopman en A. Leliveld. Punt 6. Benoeming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur wegens periodieke aftreding. De heer J. Brussee, no. 1 der voor dracht wordt met alg. stemmen be noemd. Punt 7. Benoeming twee leden van de Commissie van plaatselijk toezicht op het lager onderwijs. In de vacature P. H. van Baasbank wordt met alg. st. gekozen de heer C. Warmenhoven in de vac. G. Vixseboxse wordt be- noemd met alg. stemmen de heer J. C. de Koning. Punt 8. Benoeming van gemach tigden voor de vergaderingen van aan deelhoudsters der N.V. Electriciteits- bedrijf Hiilegom—LisseSassenheim. De Voorzitter beveelt als lid-voor zitter aan de Burgemeester, waartoe met algemeene stemmen besloten wordt. Nadat de vraag is beantwoord hoeveel gemachtigden zullen worden [benoemd en de overeenkomst met de N. V. is geraadpleegd worden alleen voor de vergadering van 30 Dec. 'benoemd de heer Vermeer en Murk, ilaatsverv. de heeren Vooren en iran de Poll. Punt 9. Benoeming van 5 leden van de commissie van toezicht op het cor respondentieschap der Arbeidsbemid deling. Tot lid-voorzitter wordt aan gewezen de Burgemeester. Tot leden werknemers de heeren P. G. Topper en G. Veldhuijzen van Zanten tot '*den werknemers de heeren K. Asper tn B. Hulkenberg. Punt 10. Benoeming van een lid ran de commissie van advies voor de werkloosheidsverzekering wegens over lijden van den heer M. Volk. De voorzitter zegt dat in den heer Vonk is heengegaan een zeer actief lid dezer Commissie, wiens nagedach tenis zal blijven in aangename herin nering bij de geheele commissie. Met 9 st., 1 blanco en 1 op den heer A. Schoonderbeek wordt in deze vacatu re gekozen de heer F. Selhorst, no. 1 Jer voordracht. Punt 11. Benoeming van een lid voorzitter van de commissie van ad vies voor de werkloosheidsverzekering, wegens het nemen van ontslag als zoo danig door den heer F. A. J. Heems kerk. n, B. en W. hadden aanbevolen leze vac. den heer P. de Vreugd. Deze wenschte echter niet in aanmer- ring te komen, waarna B. en W. aanbevelen den heer Th. Jonkheer. Deze zal de functie in geen geval accepteeren, doch wil de benoeming aanhouden tot de volg. verg., wijl 't een gewichtige benoeming geldt. De voorzitter zegt, dat er nog al haast bij is, er wachten zelfs ter afdoening reeds een paar zaken op deze benoe ming. De heer Murk is niet tegen aan- aouden, mits de zaken kunnen door- narcheeren. Hiertegen is geen be waar, zoodat aldus besloten wordt Punt 12. Benoeming van een lid voor het Scheidsgerecht Ambtenaren eglement, wegens het nemen van »ntslag als zoodanig door den heer A. J. Heemskerk. De heer KLAVER vraagt zich af wat de oorzaak zou zijn, dat de heer Heemskerk zich terugtrekt. Z. i. het besluit der voorlaatste vergadering, waardoor we menschen met kleine vermogens troffen door de opcenten der vermogensbelasting, De VOORZITTER deelt deze mee ning niet, de heer Heemskerk staat hiervoor te hoog. De voorzitter zegt van af deze plaats in verband met de punten 11 en 12 den heer Heems icerk dank, voor wat deze als zoodanig heeft gedaan. De heer VOOREN noemt als aan beveling voor deze vacature den heer J. A. van Dam, Dir. v. h. Postkantoor alhier. De heer KLAVER, niets willende af loen aan de capaciteiten van den heer v. Dam meent toch, dat er ambtenaren {enoeg in de commissie zitten en be deelt aan den heer A. W. Nieberding- Bij stemming wordt de heer J. A. van Dam benoemd met 92 stemmen Punt 13. Toeslag op de uitkeerim Hit de werkloozenkassen. Er wordt besloten coniform het voorstel van 8. en W. afwijzend nadat aan 4en heer Paase verlof is verleend op iit punt terug te komen bij de rond vraag, in verband met een desbetref op den Keuringsdienst van vee en vleesch. Na een enkele opheldering wordt de desbetreffende verordening met alg. stemmen aangenomen. Punt 15. Verzoek van het Bestuur van het Departement Hiilegom der Mij. tot Nut van 't Algemeen om een subsidie ten behoeve Van de Nuts- bewaarschooi. Over dit punt wordt zeer breed gediscusseerd. Bijna alle raadsleden komen er over aan het woord. Gevraagd wordt 1500 voor de ze bewaarshcool. De Raad en B. en W. willen wel helpen, maar het blijkt dat de voorstanders der richting niet vol doenden steun wenschen te geven en dat het zou moeten worden niet een dekking van het tekort voor één keer doch een onderhoud der school. Wethouder VAN ZANTEN waar schuwt bovendien voor de gevolgen we stellen een precedent. Komen an dere bewaarscholen, dan zouden we niet mogen weigeren. Deze ontvangen slechts ruim 500 per 'aar. De heer V. D. POLL wijst op de offers der Kath. ouders, steeds en nog gebracht voor de opvoeding hunner kinderen, laten de voorstanders der bedoelde bewaarschool hetzelfde doen en wij zullen haar subsidieeren als de andere bewaarscholen. Na breede, soms half politieke de batten komen de volgende voorstellen in stemming le voorstel Fijma 1500 «aarlijk- sche subsidie, dus blijvend, wordt ver worpen met 8—3 st. (rechts—links). 2e voorstel Vooren twee «aren ach tereen 1500 per «aarwordt op gelij ke wijze verworpen. 3e voorstel Vermeer Als 't bestuur der school aan kan toonen dat de school na één «aar marcheeren kan, gesteund met de gewone subsidie, za de 1500 voor een «aar gegeven wor den en wordt aangenomen met 83 st. Tegen de heeren Klaver, v. d. Poll en Murk. De punten 16, 17, 18 en 19 worden behandeld in besloten vergadering. Rondvraag. De heer VERMEER zegt dat „Patrimonium" in 1920 bouwplannen heeft gediend en deze thans gewijzigd heeft. De ver. wil thans bouwen 46 huizen, arbeiders woningen met weekhuurwaarde van 3.25 a 3.50. Doordat deze zaak als nog hangende is, raaktdevereeniging in moeilijkheden met den grond. Spr. vraagt daarom alsnog behande ling of toezegging voor de eerstvol gende vergadering. De heer KLAVER informeert naar de plaatsing van een bedrag van 212000. Is dit, zooals de heer Vreugd wenschte, over verschillende banken verdeeld en tegen welke rente Nog vraagt de heer Klaver of de gemeente in rek. courant staat met een bank, om gelden door te halen en te brengen. Is er een rente gemaakt, zoo groot mogelijk De VOORZITTER antwoordt, dat de heer de Vreugd bedoelde zeker heidsstelling, hieraan is voldaan. Alle Banken zijn uitgenoodigd. De Bank- Associatie bood de hoogste rente, 41/«% en deze heeft 't geld gehad, mèt onderpand gevende. De heer KLAVER vraagt verder naar het werk in Rek. courant. De VOORZITTER zegt, we werken met den postcheque- en girodienst. De heer KLAVER zegt dat hij meent dat er Banken zijn die meer rente ge ven dan de post (2%). De heer KLAVER beveelt nog aan de Meerlaan te verbeteren. Wordt toegezegd. De heer JONKHEER wil even op die 212000 terugkomen. Spr. legt even vast, dat de Raiffeisenbank meermalen billijk aan de gemeente geld leende. Zij had nu ook 4% rente kunnen geven (Geïnterpelleerd wordt dat nu 41/, behaald wordt). De Secr. heldert op, dat óók de R. B. is uitgenoodigd, zij kon niet in aanmerking komen, wijl zij geen ander onderpand kon stellen dan de borgstel ling der leden. De gemeente Ged. St. mogen dit niet accepteeren. De heer JONKHEER merkt op, dat aan de R. B. alléén gedacht wordt als de gemeente er beter van worden kan. De heer MURK informeert nog naar de werkloosheid. Den heer Paase worden inlichtingen verstrekt, enz. Hierna sluiting. Gemeenteraad. Openbare verga dering van den raad der gemeente Velsen op Dinsdag 3 Jan. 1922, des voormiddags 10 uur ten gemeente huize. De agenda vermeldt Behandeling van de volgende be grootingen voor 1922: a. van het schoolarmbestuur b. van het R. K. burgerl. armbest. e. van de commissie van toezicht op het lager onderwijs d. van de kamer van koophandel en fabrieken e. van het gemeentelijk gasbedrijf van de gemeentelijke waterlei ding g. van het grondbedrijf h. van de gezondheidscommissie van het bedrijf reinigings- en ontsmettingsdienst van het bedrijf openbare werken; k. van de gemeente. Hierbij komen ook in behandeling de verschillende voorstellen, welke door burgemeester en wethouders in de memoriën van toelichting be treffende enkele begrootingen zijn vervat. Eene nota van wijzigingen zal den leden nog worden toegezonden. Tevens worden aan de orde gesteld de volgende adressen om de daariti 1 aangegeven suosidie voor hetjaar 1. van de vereeniging voor Zuige lingenzorg te Haarlem 50.—is reeds in de begrooting opgenomen 2. vari de afdeeling Kennemérland van het Centraal Genootschap voor kinderherstellingsoorden: 1000.; is tot een bedrag van 250.in de begrooting opgenomen 3. van het Centraal Administratie- bureau van het visscherijbedrijf en aanverwante, vakken te IJmuiden 2000.is tot een bedrag van,/ 1500 in de begrooting opgenomen. 4. van de vereeniging tot bestrij ding der tuberculose te Velsen 2500.is reeds in de begrootihg opgenomen 5. van het Centraal Drankweer- comité in de gemeente Velsen 500 is tot een bedrag van 250.in de begrooting opgenomen. 6. van de vereeniging voor ambachts- onderwijs in „Kennemeriand": 19.386.48; In afwachting van de inwerking treding van het bereids door de Sta- ten-Generaal aangenomen gewijzigde art. 25 der Nijverheidswet, stellen B. en W. voor, voor het jaar 1922, 30% der netto-kosten toe te staan. De subsidie wordt nader geraamd op 17.000.—. Zoo spoedig mogelijk zal de Raad in de gelegenheid worden gesteld om zich, overeenkomstig art. 57, derde lid der Nijverheidsonderwijswet, in het bestuur der vereeniging door twee gedelegeerde leden te doen vertegen woordigen. 7. van de afdeeling Santpoort van de vereeniging „Volksonderwijs" voor de instandhouding van den cursus in de Fransche taal te Santpoort, bedrag niet genoemd B. en W. stel len voor, onder verwijzing naar het Raadsbesluit van 17 Mei 1921, no. 1 g., op het adres afwijzend te beschik ken. Ten slotte zullen worden behandeld: a. een verzoek der Buurtverèeni- ging „Wijkeroog," om eenige urinoirs te doen plaatsen in deze afdeeling B. en W. merken op, dat op volgn. 113 der begrooting een bedrag van 2000.voor het "plaatsen van twee urinoirs te Wijkeroóg is uitgetrokken; b. een verzoek van J. Adriaanse te Velseroord, betreffende afslui ting van de speelplaats van school H te Velseroord B. en W. deelen mede, dat op de begrooting van het bedrijf openbare werken een bedrag is uit getrokken, waardoor een betere af sluiting zal kunnen worden verkregen. B. en W. stellen voor, op de adres sen om hooger subsidie, genoemd on der 2, 3 en 5 afwijzend te beschikken, in verband met den financieelen toe stand der gemeente. Meerdere gemeentebesturen zijn voornemens dergelijke subsidiëri te schrappen, ZOO'Uat In dit verband hè- zien, het standpunt van B. en W. niet onredelijk kan worden geacht. Bij volgn. 129 der gemeentebe- grooting moet door den raad, inge volge de verordening betreffende de gemeentepolitie, worden bepaald het aantal inspecteurs, klerken, hoofd agenten en agenten dat in 1922 in de gemeente dienst zal doen, benevens de bezoldiging van dat personeel in het komende jaar. Bij volgn. 132 moeten worden be paald de bedragen, die voor kleeding en uitrusting zullen worden uitgetrok ken. Een concept betreffende de bij de ze volgnos. te nemen besluiten is bij de stukken gevoegd. Bij volgn. 146 moet worden vast gesteld de toelage welke aan de veld wachters wordt gegeven voor ver nieuwing en onderhoud van een eigen rijwiel. Voor 1921 is deze toelage bepaald op f 80. Een concept-besluit hieromtrent is eveneens bij de stukken gevoegd. Ter nadere toelichting van volgn. 196 deelen B. en W. mede, dat bij hun college in overweging is eene regeling, ten aanzien van de bijdragen aan particulieren in verband met de toelating' van leerlingen uit de ge meente Velsen tot het hooger onder wijs te Haarlem, welke neerkomt op de toepassing in omgekeerden zin van de verordening op de heffing van retributiegeld voor de toelating van leerlingen uit Velsen tot de han delsscholen te Alkmaar. Bij volgn. 261 stellen B. en W. voor, een besluit te nemen tot het opnemen van kasgeld in 1922 tot een bedrag van 500.000.—. Een concept-besluit hiertoe is bij de stukken gevoegd.* Armbestuur. Bij Bisschoppelijk besluit is ia deze parochie eea Arm bestuur opgericht. Tot leden werden benoemd de heeren: W. Ruigrok Jz.: Th. van Haaster; G. Schilder; Jac. Geerlings; P. Warmerdam Hz. Burgerlijke Stand. Geboren: Ba rendina Johanna, d. van N. Nieuwea- huis en van B. Strietman. Fran- cascus Johannes Theodorus, z. van F, den Elzen en van J. Waasdorp. Gomelis Gerardus Albertus z. van C, van der Poll en van G. Maaa, Gerritje, d. van C. Vermeij en van L. A. Rijsdam. Matthijs. z van W. F. van Helden en van M. G' Wolters. TooneeCvereeniging. Woensdagavond zijn 15 leden tot de nieuwe Tooneelver eeniging toegetreden. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren H. v. Assema, secretaris; O. Wempe, penningmeester; G. Molenaar, O. Hokman en tot voor- oittfw Id- Molenaar. De rollen voor het eerste tooneelstuk zijn reeds verdeeld. Over vijf weken zal er reeds een uit voering gegeven kunnen orden. De re petities zijn gesteld ©p Woensdagavond half acht Burgerlijke Stand. Geboren: d. van M. B. Brouwerde Groot. z. van J. A. v. BakelMense. Biljarten. Woensdag speelden het 4e 5-tal van „Vriendenkring" tegen het 3e van „Berg en Dal" in het clublokaal van laatstgenoemde zijn eerste ontmoeting. De spelers van „Berg en Dal" zaten er goed in dien avond" en wisten dan ook alle vijf partijen te winnen, met een voorsprong van 97 punten. De stand der eerste ontmoeting tussehen de drie vijf tallen der beide clubs is thans „Vriendenkring" 2e vijftal 426 „Berg en Dal 485. „Vriendenkring" 3e vijftal 483, Berg en Dal 383. „Vriendenkring" 4e vijftal 303, Berg en Dal 400. Volgende week valt in de tweede ont moeting de beslissing. Burgerlijke Stand. Geboren: Lam- bertus, z. van D. 8. Wilbrink en G. Staring. ltuth Jacoba, d. van J. J. Hansen en G. van Leeuwen. Petro- nella Geertruida, d. van J. v. d. Eist en M. van der Laan. Overleden: H. Bouwman, echtg. van D. Minnee 66 j. M. H. Berkhout, 10 mnd. d. y. L. O. Berkhout en M. M. van Roode. Inschrijving Militie 1922. Deze inschrijving heeft voor onze Gemeente plaats in Januari 1922, doch meer spe ciaal op Donderdag 12 Januari a.s., des vsormiddags tussehen 10 en 12 uur. PBIESl EB JUBILEA. Aan de lijst van Priesterjubi'.ea's in het Bisdom Haarlem dient te worden toe gevoegd Twaalf en een half jaar Piester. 15. Februari, de WelEerw. Heer A. van Leipaig, kapelaan te Schoten, Paro chie „St. Bavo." in lezenswaardig 'recru op net doel gericht, daarbij vast houdend aan een eenmaal genomen beslissing, is hij spoedig geneigd om, wanneer bij hem de meer gebruike lijke middelen uitgeput raken, tot de grovere zijn toevlucht te nemen. Want erg geduldig is hij niet, en nevenbedoelingen zijn bij hem, indien hij ze al kent, verboden motieven. Ruwe taal in debat of discussie, onbe suisd optreden op wedstrijden, daar kan hij ten allen tijde licht toe komen. „Rincht" en „sliucht", eenvoudig en eerlijk, zonder omwegen en fraaiig heden, zoo luidt de naam van menige Friesche vereeniging buiten Friesland. Een heel ander volk vindt men in Drente. De echte Drentenaar is Zeer eenvoudig. Onder de bewoners van 't zelfde Drentsche dorp bestaat in den regel, tegenover die van andere dorpen, nog een solidariteithet dorp is nog het groote gezin, evenals de familiehuis houding het kleine is dorpsgenooten nemen elkaar, tegenover anderen, gaarne in bescherming. Deze deugd dagteekent echter nog uit den commu- nalen tijd en is dus, gelijktijdig met het communaal bezit, bezig te verdwijnen. Een andere deugd van verwanten oor sprong is de Drentsche gastvrijheid de vreemdeling, die bij een Drentschen boer binnentreedt en zich daar be hoorlijk kan legimiteeren, krijgt zeker een plaats aan den haard en een pijp tabak, en, als het de tijd er voor is, ook koffie en een boterham. Een eigen aardige bekoring ligt er in die gemoe delijke verhoudingen. Steekt in de woudstrekeii van Fries land het bijgeloof nog wel eens het hoofd op, Drente is liet land van de oude gewoonten, (waerschaps, spin malen). De „Bruiloften" zijn groote feesten, maar in min of meer besloten kring. Wanneer het voorkomt dat een Drentsche jongen, onder pressie van zijn .familie," de op hem rustende plich ten van een toekomstig vaderschap van zich af tracht te schuiven, dan springt het heele dorp als één man voor liet verstooten meisje in de bres. Een boerenwagen wordt dan aange spannen en daarop wordt het meisje geplaatst met een stroopop naast zich. Zoo rijdt men den wagen net dorp door. Is de jongen genegen om met den steun der dorpsopinie die zijner ouders te trotseeren, dan verbergt hij zich kwasie in een droge sloot, waaruit de „rechters" hem gemakke lijk weten op te diepen. Men noemt dit alles „waerschop holin". Aan den maatschappelijken voor uitgang heeft het in de laatste eeuwen, door zijn isolement en de armoede van zijn bodem, weinig, te weinig deel ge had. Vragen van den Dag"komt een artikel voor van den heer J. Rietsema, over de bewoners onzer Noordelijke provinciën. Zooais men weet werden onze tegen woordige provincies Friesland, en Gro ningen bij het begin onzer jaartelling bijna uitsluitend" door Friezen be woond. De Friezen spelen, al van 't begin onzer jaartelling af, in onze geschie denis een groote rol. Zij waren, met de Batavieren, toen de hier het meest op den voorgrond tredende groep. „Van at de provinciën," zegt Dr. Blink, van een lateren tijd sprekende, „was in Friesland de stand der on- vrijen het eerst verdwenen." In de zeventiende eeuw had Fries land het strafrecht en het strafproces op hooger peil dan eenig ander gewest. Een bekend schrijver, Eekhof, uit zich volgens schr. zeer juist, als volgt over de Friezen uit„De krachtige Fries is vaak hevig in zijn handelingen en wordt licht driftig, doch vergeeft spoedighij spreekt weinig, schijnt onverschillig, doch bezit een groote eerzucht. Wat hij belooft, volbrengt hij trouw. Veinzerij en vleierij zijn hem vreemd, want wat hij zegt, meent hij. Hij heeft eerbied voor orde en wet, doch kan geen dwang of over- heersching dulden. Hij is gedienstig jegens zijn vrienden, vreeselijk voor zijn vijanden. De Friezen zijn gezet op lichaamsoefeningen, spelen en volks vermaken, vooral op de kermissen. Alles moet daarbij krachtsinspanning en snelheid vereischen. Vandaar dat geen volk zooveel werk maakt van harddraverijen van paarden, hardrij derijen op schaatsen, hardzeilen op de meren, kaatsen en dergelijke uitspan ningen, die tevens inspanning vorde ren. Wegens krachtige mannen en schoone vrouwen isFriesland beroemd De zeden zijn er, over 't geheel en over al op het land, deftig, eenvoudig, slecht en recht, zonder complimenten goede trouw, gezond verstand, ar beidzaamheid en zuinigheid heerschen allerwegen." Een bekend Ncderlandsch geleerde, de Directeur der Pol. Techn. School Cohen Stuart, beweerde in zijn tijd dat iedere Fries van adel was. Nu, ik geloof,dat onze adel er volstrekt niet bij zou verliezen, wanneer hij nu en nu langzamernanu anaers, maar viji- dan eens met een beetje burgerlijk tig jaar geledenjioemde de Groninger Friesch bloed gemengd werd: de boer een als heer gekleed persoon hedendaagsche Fries heeft nog een gaarne een „gladstevel hoog gevoel van eer. In den landbouw staat Gromnge Volgens de oude Friesche zede in ons land vooraan, zegt schr. in behoort de man den groet af te wach- geen andere provincie is de gemiddelde ten van de vrouw, die zich wil ver-{opbrengst per hectare grooter. En ook waardigen hem aan te zien; eerst met nijverheid en handel is üro- daarna voegt het hem te groeten. ningen Friesland voorbij gestreefd Een andere eigenaardigheid van de En Groningen Groningen'" heeft een .oyerwegend Saksische bevolking. Westerwolde wel het meest, Westelijk-Westerkwartiei'; het minst. Wanneer we nu tevens ber denken dat van die „Saksers" de afstamming nevelachtig is, dan zien we wel dat Groningen, meer nog dan Drente, een mengelmoes van stammen herbergt, in tegenstelling vooral met Friesland, dat bijna zuiver Ger- maansch is. Zuiver Germaansch, be halve dan de ongeveer 20 pCt. brunet ten en zwarten, die men in iedere der drie noordelijke provincies vindt en die wel grootendeels aan de in vroegere tijden nu en dan aanwezige vreemde troepen zullen moeten worden toege schreven. In Drente vindt men ze b.v. meest in de omgeving van de oude ves ting Coevorden. Vele familienamen wijzen er ook op, b.v. Romein, Noor man, Deen, Engelschman, Waling, Beiering, Brandenburg, Frank, Spaanschstra, Kleefstra, Paltsma, Van den Berg en Casitnir. Verder zullen het wei afstammelingen zijn van gewone immigranten, zooals b.v. de vele van Munsters, Munstermans en Munstra's en de Joden. De gemiddelde Groningeriander is over 't geheel zuinig op zijn tijd en op zijn krachtdaarbij.is hij, wat men zeer eigenaardig noemt „zwaar op de hand", beredeneerd, rustig, kalS, zonder echter laks te zijn. Hij is mete meegaande dan de Fries. Hij is nier luidruchtig, maar kan toch ook, als hij zich in zijn recht aangetast acht veel gerucht maken, en hij verloochent dan zijn Friesch bloed niet. Bluf en brani verstaat hij niet dat ziet men hem dadelijk aan in zijn gang met zware, secure stappen ook is hij geen mooiprater, zijn gevoel van eigenwaarde verhindert hem het te worden. Hij is wat houterig, en houdt, voor zijn gemak gaarne hieraan vast. Een gebrek in de Groningerlanders is misschien hun jalouzie ze kun nen moeilijk, wat men noemtue zon in het water zien schijnen. Het wordt nu langzamerhand anders, maar vijf- Friezen is de groote beteekenis, die ze toekennen aan het stam- en fami lieverband van gelijken oorsprong is hun gehechtheid aan taal en klee derdracht. Tegenover zijn deugden staan ver schillende gebreken hij is verstandig; maar toch eigenlijk niet altijd politiek practisch, maar niet philosophischp Hij komt daardoor niet wat hij o zijn wegen ontmoet, licht in botsingl in doorsnee kortaf en met den wi Vergelijkt iemand de bewoners der drie provincienmet die der aangren zende zoogenaamde Saksische gewes ten, Overijsel en Gelderland, dan zal het hem meestal voorkomen, dat deze laatste, tengevolge van afstamming, menging en kruising, of door den eeu- wenlangen invloed van bodem, kli maat, omgeving en leenroerige dienst baarheid, wat hun zeden en gewoonten betreft meer verzacht zijn. in de beide Hollanden is men door druKker handel, zeevaart en onderling verkeer meer beschaafd, in den overdrachtelijk opgevat techni- sehen zin. Maar van een voor het Noorden nadeelig verschil van eenige beteekenis is geen sprake. In het Noorden is veel ernst en te rughouding in het Zuiden heerschen vroolijkheid en tegemoetkoming. In het Noorden leeft men, naar 't schijnt, om te werken in 't Zuiden werkt inen om te leven. De Noordelijke le vensopvatting neigt naar het pessi misme de Zuidelijke naar het opti misme. Van de beroemde zangeres Christine Nilsson, die dezer dagen gestorven is, wordt een en ander in de Hollandsche Lelie verteld. Zij behoorde tot een doodarme Zweedsche boerenfamilie en als ei reizigers langs den straatweg van Vexio naar Christiaanstad kwamen, dan was er een klein boerenmeisje, dat alle ande re kinderen vooruit liep, om de hun toegeworpen koperen geldstukjes te kunnen oprapen. De kleine Christine behoefde echter niet uit nood te be delen haar vader, jona; Nils:on, was weliswaar zeer arm, maar kon met hard werken zijn gezin toch wel on derhouden. Neen, het kind zamelde geld bijeen, om een viool te kunnen koopen. Haar broer bezat er een, maar het was haar streng verboden, die aan te raken, daar die viool de schat der familie was. Al de b oers en zusters waren min of meer muzikaal aange legd, maar door op kermissen te spe len verdiende de oudste broer een aar dig stuk geld. Het ging echter zóó ang aam met het opsparen, dat Christine besloot, zelf een viool te maken. Zij hoMe een stuk hout uit n spande er sna en 'ov r, en tot haar groote blijdschap gelukte het haar, er op te kunnen pelen. Zij wa toen acht jaar oud Toen de oudste broe het huis ver liet en zijn verdien ten dus ophielden, werd voor Christine d zoo lang en vu rig verlangde viool gekocht. Maar niet voor niets. Zij moest haar broer opvolgen en muziek gaan maken op kermissen en in herbergen, en ofschoon de viool haar soms van vermoeidheid uit de handen viel en haar oogen pijn deden in de benauwde omgeving vol rook, men had voor de muziek betaald en zij moest dus spelen, totdat zij niet meer kon. Gelukkig bezat Christine een sterk gestel, en de voetreizen naar de ver schillende kermissen hadden haar ge zondheid gesterkt. Haar stem, die, toen ze nog een heel klein kind was, al helder en zeer welluidend was, nam in kracht en omvang toe en zij spaarde die niest, want door t geraaa V3TT dei* dans tieen,was naar stem bctor to Koo ren dan de viool, en als zij de dansen'* tijdelijk zong, verdiende zij veel meer geld Maar Christine wilde „hooger op". Zij had van Jenny Lind gehoord en zij peinsde er dag en nacht over, hoe zij toch aan het geld voor eene goede opleiding kon komen. Zij trok van herberg tot herberg met haar viool onder den arm en was overal een welkome gast. Op een marktplein verzamelde zicb een groote menigte om het meisje, toen eens de reiskoets van den land raad Tomerhelm voorbij reeddeze liet stil houden en luisterde vol ver bazing en bewondering toe, hoe de schoone stem van het meisje de bijna halsbrekende passages der viool tot in de hoogste hoogte getrouwelijk volgde. De stem van Christina Nilsson om vatte bijna drie octaven, en zij haalde met gemak de drie gestreepte f. De landraad die zeer muzikaal was, zag dadelijk een toekomst in Christine; hij stelde de ouders voor, haar een op leiding te laten geven, en Christine was buiten zichzelve van verrukking uit was het voortaan met al het vermoei ende reizen en trekken, het spelen er zingen in de herbergen en het rondgaan met het centenbakje. Zij studeerde met noerie vlijt en maakte verrassende vorderingen, en weldra trad zij op soirée en concerten te Stockholm en Upsala op, waar zij met groot enthousiasme werd begroet. Daarna ging zij naar Parijs, om haar studies voort te zetten na het onder richt, dat zij van mevrouw Leuhau- sen-Valeries en van Berwald genoten had. In 1864 trad zij in de Parijsche opera op met een schitterend debuut. Daarna gaf zij concerten te Londen, en maakte een kunstreis naar Amerika, waar zij overal met geestdrift werd toegejuicht. Toen zij eindelijk naar haar vader land terugkeerde, was het publiek zóó opgetogen, dat men in Stockholm de paarden van haar rijtuig spande en haar naar haar h ótel trok. Daar trad zij op het balkon en zong het volk haar heer lijke Zweedsche liederen in de open lucht voor. Het jonge meisje, dat eertijds hunker de naar een cent, werd schatrijk en ge vierd en was in staat, voor haar «ouders, broers en zusters groote pachthoeven te koopen. In 1873 huwde zij met den Fran- schen bankier Auguste Rouzeaud, die in 1880 overleed. Na zijn dood maakte zij toen voortdu-end tournées door geheel Europa en trad ook in 1875 in Nederland op. In 1889 trouwde zij den Spaanschen graaf di Miranda en nam tegelijk afscheid als zangeres van het publiek. Christine Nilsson stierf den 23en Nov. j. 1- nadat zij haar twee den echtgenoot negentien jaren ha° overleefd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 14