Vijfde blad. BUITENLAND BINNENLAND He4 verdwenen meisje DE CONFERENTIE TE WASHINGTON. ZATERDAG 31 DECEMBER 1921 Steunregeling in het veen. J kwaadwilligheid worden vrijgespro- I ken en dat mogen dus ook de lezers van dit blad wel weten. Schoten, 28 Dec. A. J. LOERAKKER. Er circuleert omtrent bovenstaand onderwerp een berichtje door de pers, netwelk zeer tendentieus is gesteld en dus, zeker in algemeenen zin, onjuist is. Vooral nu allerwegen getracht wordt, de noodlijdende gezinnen te hulp te komen, is het weinig minder dan kwaadaardig, dergelijke berichten te lanceeren. Het bericht zegt dan, dat een veen arbeider die in dït jaar f 265Ü.ver diende, waarvan hij dezer dagen nog f 1450.— ontving zich voor steun aanmeldde het zegt voorts dat twee arbeiders weigerden om voor f 20.— per week te werken wijl zij, indien zij niet werkten f 14.— steun zouden ont vangen daarnevens, dat er arbeiders in de venen zijn, die de laatste jaren zóóveel overhielden, dat zij wel een jaartje van werkloosheid kunnen trot- sccrcn. Eu 'dan, als slot, dat deze dingen „vermoedelijk" ook ter bevoegder plaatse zijn opgemerkt, althans men „begint" 'thans'werkelijk onderscheid te maken tusschen werklooze en nood lijdende arbeiders. Nu ook in deze streken blijkt, dat men iets voor de noodlijdende ge zinnen in de venen wil doen, kan een dergelijk bericht slechts de zaak scha den en zal het door velen gewaar deerd worden te weten, dat hun of fer niet aan onwaardigen wordt be steed. Het zou dwaasheid zijn om te be weren, dat alle veenarbeiders even brave menschen zijn en er dus onder dezen niet waren, op wier hande lingen veel is af te dingenevenmin kan ik weten of er door een veen arbeider die dan met fijn gezin moet gewerkt hebben en anders is het onmogelijk dit jaar f 2650 is ontvangen maar wèl weet ik, en kan ik weten, dat zeer veel arbeiders dit jaar maar zeer kort hebben ge werkt en dus in de allergrootste ar moede verkeeren. Ik kan weer niet weten,, of er twee arbeiders zijn, die liever f 14.- steun ontvangen, dan voor f 20.te gaan werken wel weet ik, dat het over- groote gedeelte géén werk kan krij gen en f 14.steun slechts kan ont vangen worden, als iemand 5 kinde- •en "zónder verdiensten heeft en zelf ook niets verdient. In dat geval rnoet van de f 13.75 eerst nog de contri butie voor de werkloozen-kas betaald Dater arbeiders zijn, die niet-nood- 'ijdend zijn, kan worden toegegeven, naar onwaar is het bericht, waar .iet den schijn wekt, alsof dergelijke personen van den openbaren of vrij- willigen steun profiteeren. Daarom trent is steeds een zoo scherp moge- ijke controle ingesteld, wa4 alweer 'iet uitsluit, dat hier of daar iemand e controle heeft kunnen misleiden. Als we ten slotte nagaan, dat alle Zeer Eerw. Heeren Pastoors in de Drentsche venen zich hebben doen opnemen in een steuncomité om door giften van onze geloofsgenooten den allercrgsten nood in hun parochie te kunnen lenigen dat Z. D. H. de Aarts-Bisschop van Utrecht voor dat doel reeds een gift zond van f 500.—, dan zal iedereen toegeven, dat be richtjes als door mij bedoeld een ver keerden indruk vestigen en dus afbreuk doen aan hetgeen voor vele veen arbeiders toch zoo dringend noodig is, n.l. hulp van hun medeburgers in Nederland en kan m.i. het bericht, dat waarschijnlijk geheel onwaar is, doch in elk geval slechts op zeer enkele uitzonderingsgevallen slaat niet van De oplossing van het econo misch probleem. GEM. BUITENL. BERICHTEN. GEEN GEWETENS BEZWAREN. HET POLITIEKE WERK IN DE KOMENDE MAANDEN. FEUILLETON Zijn omvang bedroeg hoogstens vijf a zes honderd schreden. De oever van het meer werd door kolossale palm- boomen, vermengd met dennen en magnolia's gezoomd. Énkel aan eene, door Datura betreden zijde week het oerbosch eenige schreden van den oever terug, Öp den gladden water spiegel wiegden zich een aantal water vogels, die zich eensklaps, door een tragen aligator opgeschrikt, met rui- schenden vleugelslag verhieven, om zich op een rustiger plek weer neder te Zetten. Datura was verrukt over dit heerlijk natuurtafereel. Waarheen haar oog zich wendde, overal aanschouwde zij iets schoons en verhevens. Bewonde rend vouwde zij de handen tot een stil gebed. Hoe lang zij hier gestaan had, wist zij niet. De steeds meer naar de westerkimme dalende zon maande haar aan om terug te keerén. Intusschen had de vacantietijd in het door Robert Schönhof in St. Louis bezochte college een aanvang genomen. In plaats echter gelijk an ders den Mississippi op te varen om het ouderlijk huis op te zoeken, kreeg hij van zijn vader een opdracht naar New-IJork. Bij het schrijven, dat de ze opdracht bevatte, was tot dekking der onkosten een wissel gevoegd op het bankiershuis Paul Meerveldt en zoon aldaar. Eenige oogenblikken dacht Robert na, terwijl zijne oogen op den naam der firma rustten plot seling begon hij te iubelen en sprak „Ja, dat moeten de goede pleegou ders zijn, die de arme verstootene Datura aannamen. Ik herinner mij nu den naam volkomen. Daar zal ik wel gelegenheid hebben, iets van het lieve ineisie te hooren." Snel had hij zijn reisbenoodigdheden in een klein valies gepakt en eer het een uur verder was, bevond hij zich op weg. Ofschoon hij verscheidene dagen in New-IJork vertoeven moest, om den hem opgedragen, last zijns vaders te volvoeren en hij het bedrag van den wissel niet voor zijn vertrek noodig had, kon hij toch nauwelijks den tijd afwachten, om hem aan het bankiers huis te vertoonen. Haastig verwisselde hij zijn reiskleeding met een ander costuum en spoedde zich naar de straat, waar de bankier woonde. Zon der veel moeite vond hij het huis en trad het kantoor binnen. Aan eenige lessenaars stonden ionge lieden te schrijven. Een hunner nam den wissel aan, bracht hem naar den achtergrond der zaal en legde hem den daar zitten- den principaal voor. Nauwelijks had deze den naam Schönhof daarop gele zen, of hij sprong op en kwam haastig op Robert toe. Toen hij in dezen een nauw twintigjarig iongeling zag, bleef hij staan. "Maar hij scheen hem met de oogen te willen doorboren, doch dit duurde slechts even want hij naderde hem ijlings en sorak „Zijt gij de zoon van den heer Karei Schönhof Robert boog bevestigend. „Wees mij van harte welkom ging Hendrik Meerveldt voort, want deze was h-et. Hij vatte den ionkman bij de hand. „Kom mede Wij kunnen onze klei ne zaak ook in mijn huiskamer afdoen. Mijn vrouw en mijn vader zullen zich verheugen u te leeren kennen." Met de innemendste hartelijkheid werd de ionkman door de geheele familie ontvangen. Hij kon zich dit niet verklaren, want liij wist slechts, dat zijn vader voor langen tijd op een reis met den iongen heer Meerveldt kennis aangeknoopt had, overigens evenwel in geenerlei betrekking tot hetn stond. Doch de kleine, nu bij kans zeveniarige Blandina gaf hem ongevraagd daaromtrent bescheid. Dit lieve kind, waarin Robert ntenigen trek van gelijkenis met Datura meen de te ontdekken, vroeg hem onver wachts op haar naieve wijs„Hoe heet gij" „Mijn naam is Robert Schönhof," gaf hij lachend ten antwoord. „Robert Schönhof?" herhaalde zij nadenkend. Dan riep zij plotseling „Mama, die heer heet iuist zooals de moedige heer, die Tura uit den grooten stroom gered heeft," Robert kleurde. „Ik weet het, mijn kind," antwoord de de moeder glimlachend. „Hij zelf was de edele redder. Nu kan ie hem ook de beloofde beloonlng geven." Een oogenblik keek het kind hem eenigzins verlegen aan. Doch zich vermannende, sloeg het haar armen om zijn hals, trok zijn hoofd naar beneden en bedekte zijn wangen met kussen. „O I wat heb ik u lief-," sprak het vleiend, „omdat gij Tura niet hebt laten verdrinken." „Datura deelde ons dadelijk uw edele Maad mede," hernam mevrouw Meerveldt aangedaan. „Ook verzweeg zij niet, aan welk een groot gevaar gij u zeiven daarbij blootsteldet." Toen Robert naar het logement terugkeeren wilde, verzochten hem allen zoo dringend bij hen te blijven logeeren, dat hij onmogelijk weigeren kon. Er werd derhalve een bediende uitgezonden om zijn bagage af te halen Spoedig bevond hij zich geheel en al te huis iii den kring dezer voortreffe lijke familie, de kleine Blandina week bijkans niet van zijne zijde. Op die wijze gingen de dagen uiterst snel voor hein voorbij. De opdracht zijns vaders viel onder medewerking van Hendrik Meerveldt buiten verwachting goed uit en Robert moest aan den terugkeer gaan denken, hoe gaarne ook hij nog langer bij de pleegouders van Datura had willen vertoeven. Maar tochwaser nog iets, wat hem meer aantrok.Hij was namelijk van plan zijn terugkeer over zee te nemen. Hierdoor werd het hem mogelijk zijn beloofd bezoek op Bel- lecourhouse af te leggen. Zonder schroom deelde hij zijn voornemen aan zijn vrienden mede. Allen belast ten hem met hunne groeten aan het geliefde meisje en haar edelen, va derlijken vriend. Zij vergezelden hem tot aan de haven en toen hii bun voor de laatste maal tot afscheid de hand drukte, verzochten zij hem, zeer spoe dig zijn bezoek te hernieuwen. De zeereis ging voorspoedig en werd zonder ongeval van eenig belang volbracht. In de haven van St. Au gustine aan de oostkust van Florida verliet hij de stoomboot om van daar uit zijn doel te paard te bereiken. Voortdurend in westelijke richting rij dende, hoopte hij spoedig daar aan te komen. Verscheidene moerassen la gen hinderend op zijn weg. Hij moest er om heen rijden. Hierdoor week hij eenigszins van de goede richting af. Eindelijk breidde zich een groot oerwoud voor hem uit. Naar zijne be rekening kon het echter slechts een ge ringe breedte hebben, zelfs- als het tot aan de westkust reikte. Hij besloot derhalve er doorheen te dringen. Reeds schoot de zon hare laatste stralen, die- hier en daar zwak door de hooge hoo rnen vielen. Plotseling hoorde Robert op eenigen afstand gedruis, hij luisterde toe en meende den stap van paarden te vernemen. Hij ontstelde zeerhij maakte ter stond halt, greep naar zijn revolver en bereidde zich tot een gevecht voor. Hij wilde zoo mogelijk onbemerkt blij ven, ten einde het gevaar wellicht te ontgaan. De paarden kwamen intus schen naderbij het halfduister, dat reeds ingetreden was, onderscheidde hij in de ruiters een man en eene vrouw. Eindelijk hoorde hij ook vreed zaam praten, zoodat zijn vrees geheel verdween. „Vandaag toch zal mister erg in angst verkeeren. daar missis niet p" den tijd van het avondmaal bij hen is," hoorde Robert den ruiter zeggen „HelaasCesar, wij hebben ons U lang bij het meer opgehou en. Maar hoe ver reken <e den afstand nog wel van huis „Is het een droom of is het werke lijkheid vroeg Robert zich zelvei af, toen hij op eenige schreden van zie! af de uitverkorene zijns harten meen de te herkennen. Ook de amazone wat niet op haar gemak bij de ontmoetin; van een vreemdeling in die wildernis en hield-met haar begeleider halt. Ro bert had zich niet vergist; hij boog voor Datura, die hem met een vaï blijdschap stralend gelaat de hand reik te. Na een korte begroeting zette liet gezelschap nu zijn weg voort. Onder een druk gesprek bereikten zij eindelijk de eerste slavenwoningea Hier reed Cesar ten spoedigste voor uit om den heer Bellccour de komst van zijn kleindochter en den gast b boodschappen. Dubbel verheugd gin; de grijsaard de beide jongelieden te ge moetden heer Schönhof inzonderheid heette hij allerhartelijkst welkom er noodigde hem uit zijn verblijf zoo ianr, mogelijk te rekken. worden, anders houdt hij op daarvan lid te zijn Daardoor wordt de uit- keering f 1.25 lager. De duikboote-nquaestie. De spanning, ontstaan 'tengevolge van Frankrijks houding inzake het duikboo- tenvraagstuk, is van avond aan het lu wen, daar het debat over het inter nationaal rechtsbeginsel, dat aan alle duikbooten zou verbieden om te ageoren tegen koopvaardijschepen op poene van bestraffing als zeeschuimer, hoop geeft, de echerp-verdeelde partijen eenigszins bijeen to brengen, aldus seinde Dinsdag de eorr. van het „Hbld." te Washington. Deze nieuwe internaticnaal-rechtsreso- lutie is de resultante van een verklaring van alle vijf groots mogendheden gedu rende de vroeger gevoerde debatten, dat de duikbooten bezwaarlijk konden wor den gebruikt tegen koopvaardijschepen zonder het vastgestelde internationale recht te schenden. De resolutie tracht thans deze opvatting vast te leggen in een positief verbod van een zoodanig ge bruik. Het is duidelijk dat alle mari tieme mogendheden een dergelijk verbod zouden moeten goedkeuren, doch inmid dels heeft Engeland den vijf mogend heden gevraagd om het nieuw-voorge- stelde beginsel tusschen hen bindend te verklaren. De Britsche woordvoerder koesterde veel hoop, dat men volgens dit richtsnoer tot overeenstemming zou geraken. Het is zoo goed als zeker, dat Amerika het voorstel zal aannemen. In dien het voorstel der Britten het wint, zou de voornaamste waagde der duik booten in de oogen der Britten op wet tige wijze zijn teniet gegaan. Nochtans wenscht Engeland den vrijen bouw van duikbooten ten aanzien van de landen, die gelooven in de defensieve waarde van de duikboot tegenover oorlogssche pen, niet aan handen te leggen. Overi gens zou het Britsche voorstel, zoo het zegevierde, een groote moreele steun zijn van het Britsche standpunt dat de duik booten totaal dienen te worden afge schaft. Het debat heeft reeds groote be- teekenis gehad voor zooveel betreft een algemeene veroordeeling van bepaalde ge bruiken in den duikbootenoorlog en het opwekken van achterdocht tegen dit wa pen, waardoor de grondslagen gelegd zijn voor verdere actie. Vanavond schijnen zoo wel de Eransehen als Engelschen geneigd een vriendschappelpijk compromis te zoe ken. De taal is minder dreigend clan gisteren. Keuter seinde gisteren Een algemeene vergadering van de Ma rine-commissie heeft in beginsel de eer ste van de door Boot voorgestelde reso luties, betreffende het gebruik van de duikbooten, aangenomen, welke haar op treden volgens duidelijk erkende begin selen van internationaal recht regelt. De resolutie werd doorgezonden naar de ont- werpcommissie voor bepaalde wijzigingen op ongeschikte punten. Bij de bespre king van de tweede resolutie-Koot, die erkent dat het niet mogelijk mag zijn dat de duikbooten als vernietigers van den handel worden gebruikt, verklaarden de Britsche gedelegeerden dat zij de re solutie alleen zouden aanvaarden onder het voorbehoud, dat zij onmiddellijk van kracht wordt zoo de vijf mogendheden haar aannemen zonder te wachten op de goedkeuring der andere landen. Britsche persstemmen De bladen leveren ongunstig commen taar op de houding van Frankrijk in zake de duikbootquaestie. De „Daily Ex press" zegt dat Frankrijk's volharden in den eisch van een feitelijk ongelimi- teerenden bouw van duikbooten de we reld in een nieuw soort van bewapenings wedstrijd dreigt te storten. Frankrijk's verlangen om 58 millioen pd. st. per jaar aan duikbooten, enz. uit te geven, is te meer verwonderlijk, wanneer men bedenkt dat het ten volle van de Duit- sche schadevergoeding afhankelijk is om zijn begrooting in evenwicht te brengen, terwijl zijn oorlogsschuld aan Engeland 550 millioen pd. st bedraagt, met wel ker betaling het nog niet begonnen is. De „Daily Mail" hoopt dat de ernstige gevolgen van Frankrijk's actie in de conferentie van Cannes zullen kunnen worden vermeden. De „Daily Chronicle" zegt dat Frank rijk zich gedraagt op een wijze, welke Engeland niet slechts als onvriendschap pelijk kan beschouwen. Terwijl het in staat is voor zichzelf te zorgen, voelt het de toegebrachte wonde toch scherp. Sjdvüoeng. Bemiddeling door Balfour en Hughes wordt in overweging gegeven als de eenig mogelijke wijze tot oplossing van de quaestie-Sjantoeng, die op het doodo punt schijnt gekomen ten 'gevolge van de bekendmaking door de vertegenwoor digers van Japan, dat Japan zoover mogelijk is gegaan op het pad der con- oessies. De rechtstreeksche besprekingen tusschen de Ohineezen en Japanners zijn afgebroken wegens de nutteloosheid van hun pogingen om ten aanzien van het hoofdpunt, n.f. de wijze van de terug gaaf van den Sjantoeng-spoorweg, tot overeenstemming te geraken. Bei ie par tijen verwijzen naar de kracht der pu blieke meening in haar onderscheidene landen als wettige rechtvaardiging voor haar weigering om toe te stemmen in verdere concessies. Er valt niet te twijfelen aan liet buiten gewoon groote belang van <ie verschillen de financieel® en economische besprekin gen, welke op het oogenblik te Parijs wor den gehouden. Wat de Commissie van Herstel besluiten zal betreffende de aan slaande Duitsche betalingen, wat de ver eent, gde financiers en zakenlieden zullen voorstellen en uitwenken ten aanzien van het economisch herstel van Europa, dit alles zal van buitengewonen invloed zijn op het verder verloop der gebeurtenissen. Men krijgt niet den indrink, dat dit hier overal voldoende wordt ingezien, seinde gisteren de Parijsohe oorrespondent van het „Hbld." Ten aanzien van de besprekingen tus schen de missie-Fischer en de Commissie van Herstel, die Donderdag begonnen zijn. merkt men hier (Parijs) op, dat deze aan den vooravond van de bijeenkomst te Cannes onmogelijk veel beleekenen kun nen, aangezien daar toch de beslissingen worden genomen. Men acht het -daarom verklaarbaar dal Fischer begonnen is zioh niet bloot te ge ven en zelfs de vraag te stellen of het we) noodig is op den laatsten brief van de Commissie te antwoorden; men vindt dde vraag o,p zichzelf ook onbehoorlijk en geeft Dubois gelijk, die riposteerde: „Niet u vraagt hier, maar wij. En de Duitsche regeering moet zelf maar weten of zij op onze brieven al dan niet te antwoorden heeft". Dit zijn echter maar preliminaire schermutselingen en er valt niet aan te twijfelen of de Duitsche missie heeft een aantal documenten m et*#ebTvac:I i, f om té trachten het bewijs te leveren dat Duilsch- land inderdaad de beide eerstvolgende ter mijnen niet betalen kan. En nu kan men zeggen dat de eindbeslissing omtrent de betaling dlier termijnen bij de premiers te Cannes berust, het lijdt tocli geen twijfel of de conclusie aangaande de oprechtheid en de feitelijke financieele positie van Duitsohland, waartoe de Commissie van Herstel na kennisneming van de Duitsche uiteenzetting komen zal, is van groote be- teekenis voor de richting, waarin die eindbeslissing loopen zal. Van nog veel meer belang zijn de be raadslagingen der financiers. Naar hetgeen daarover bekend wordt is aan te nemen- dat de voorbereidende besprekingen te Londen geleid hebben lot een voorloopig plan, waarvan een Fransoh-Britsche sa menwerking de kern zou zijn, en waar over nu verder zal wordlen ondenliandeld- Natuurlijk is de hervatting van de betrek kingen met Rusland hoofdzaak, maar hier mede kan maar niet zoo dadelijk een be gin worden gemaakt. Eerst moet een studie-commissie wor den benoemd en men zal waarschijnlijk beginnen met wat men het minst moei lijke probleem acht; 'het economische her stel van Oostenrijk. De Franschen zijn ge kant tegen de deelneming van de Duit- schers aan deze groolsche onderneming, die van Engeische zijde noodzakoeiijk ge acht wordt. Om de bezwaren van Fran- sche zijde tegen deze deelneming tegemoet te komen, schijnt het plan te zijn, voor stellen te doen met de strekking een groot deel van de winsten, die de Duitsche za kenlieden en financiers door hun deelne ming aan het te stichten consortorium mochten maken, b.v. de helft ervan te doen dienen voor de afdoening van de Duitsche schuld. De Fransche en Engels-die delegaties, die Donderdag een gemeenschappelijk di ner hielden, ais gasten van Loucheur en daarbij reeds het voorloopige werkplan bespraken, zouden gisteren daarover ver der praten. De Belgische en Italiaansdhe delegaties werden gisteeren verwacht. Men kon dan reeds gis lei-mi ddag een vol tallige vergadering houden, want de tijd dringt, wil men vóór Cannes reeds iets praktisch hebben uitgewerkt. De Fransche delegatie bevat behalve verleg,enwoordigers wan de groote metaal-industrie en de groote banken ook de officieele financieele deskundigen der regeering, Seydoux, Pa- mentiei en Tannery, heigeen het officieus karakter van deze conferentie, indien nog noodig, voldoende onderstreept. Ook de andere delegaties bestaan trouwens zoo wel uit particuliere ais uit officieele per sonen. Het lijkt moeilijk bet belang van deze besprekingen tusschen de eerste specialis ten der wereld te overschatten. Zij zullen in zekeren zin de voortzetting zijn van de conferentie Ie Brussel van 'hei vorig jaar, en zooals hier teekenachiig is opgemerkt, zal men trachten na aldaar de diagnose te hebben gesteld van de economische ziekte, waaraan de wereld lijdt, hier een remedie daarvoor te vinden. Verschillende rechLsche bladen gaan voort een campagne te voeren tegen een consortium, betpogende dat de Engelsche plannien nevelig zijn en nimmer tot iets goeds kunnen leiden. De oorzaak van die houding is, naar i.k reeds eerder signa- lieerde, de angst dat de bedragen, door Duilscihland te betalen, ook in theorie steeds méér verminderd zullen worden. UITBREIDING DER SPOORWEG STAKING IN DUITSCHLAND. Volgens bericht uit Keulen heeft het „Deutsche Eisenbahnerverbamd" voor de districten Elberfeid, Keulen en Essen de staking reeds officieel geproclameerd. Tot dit besluit moet aanleiding hebben gege ven het bericht uit Berlijn, dat de rijksre- geering de arrestatie der tot het bestuur van den bond beboerende stakingsleider zou hebben bevolen. Het spoorwegpersoneel heeft voor een deel reeds aan het parool tot staken ge hoor gegeven, en zoowel liet personen- als het goederenvervoer is ernstig ge stoord. De intergeallieerde Rijnland-com missie heeft den stakers verklaard, dat zij zich neutraal za! houden ten aanzien van dc slaking, zoolang het voor de bezettings troepen no'odige personen- en goederen verkeer in stand wordt gehouden. Tot nu loe is dan ook in de transporten voor de Entente geen ernstige storing voorgeko men. In bet rijiksverkeersministerie zijn ook geenerlei besprekingen met de stakers ge houden, daar men nog steeds op het stand punt slaat, dat de partiecle aclie van het spoorwegpersoneel in West-BultscMand eon ira<vt breuk b^ie^lc-eint. De r ijk s Vak vereen i-g l n g van Duitsche spoorwegbeambten heeft nog Donderdag nacht commissarissen naar de districten Keulen, Elberfeid en Essen afgevaardigd- om voor de bewaring der orde onder de beambten zorg Ie diragen en .in de eerste plaats te verklaren, dat de beamblen in geen geval aan de partieele actie in West- Du if sohland zullen deelnemen. Men spreekt reeds van geschillen in diep boezem der organisatie in West-Duilsch- land en gelooft dat het lot een macihts- proef tusschen de stakers en tegenstan ders van de staking zal komen. DIEFSTALLEN OP GROOTE SCHAAL. Wegens jarenlang voortdurende dief stallen in tal van Ber'lijnsche winkels zijn de 44-jarige Dora Röber, geb. Hilhorst, baar 29-jarige echtgenoot Josef Rö ber, beiden wonende aan den Kurfürsten- damm, beiden herhaaldelijk' wegens dief stal 'en heling veroordeeld, de zuster van Dora Röber, Anna Förster/ie koopman Lu4wig Hüis en zijn vrouw Anna Scha- fer, de dochter vim Dora Röber, Louise Morve'iius en mevrouw Eckert gearres teerd. Naar men heeft geconstateerd, en zoo ais de gearresteerden en hun medeschuldi gen, die zich nog op vrije voeten bevinden, hebben toegegeven, hebben ze de winkels in den loop der laatste jaren naar schat ting voor 8 h 10 millioen mark met on- geioofelijke handigheid en brutaliteit be stolen. De buit werd met kortere of lan gere tusschenpoozen door de gezusters Röber en Förster, Holiandschen van ge boorte, naar Nederland overge bracht en daar verkocht. Bij haar arresta tie vond de poiitie in de woning nog voor eenige millioenen fark gestolen goed uit de Kerstweek, dat binnenkort naar Hol land zou worden gebracht. Naar men heeft ontdekt, hebben eeni- gen tijd geleden beambten van de crimi- neele politie zich door de dievenbende laten omkoopen en de binnengekomen aanwijzingen verdonkeremaand. Tegen deze beambten wordt thans een vervol ging ingesteld. Onverwacht drong de po litie op den morgen van den .eersten Kerstdag de woning van Röber binnen. Deze, een woning van zes kamers, was zeer elegant geueubeld en vol geslolen kostbaarheden van allerlei aard. Men vond daar kostbare sieraden, serviezen, tapijten, enz. DE MOORD OP IRèNE WILKINS. De politie blijft nog in het duister tas ten bij haar naspeuringen naar den dader van d'en verraderlijken moord op mej. Wilkins, die naar men weet op een ad vertentie naar Bournemouth werd gelokt en wier lijk men ergens op een verlaten terrein heeft gevonden. Tal van personen zijn reeds op het politiebureau in ver hoor genom'en, doch zij werden allen spoedig vrijgelaten, daar zij in geen enkel opzicht lot het gebeurde in verband ston den. Zooals steeds in zulke gevallen, worden de meest tegenstrijdige verklaringen ai- gelegd. Aanvankelijk heette het dat het meisje aan het station dooT een Sunbeam- auto was afgehaald, 'en reeds werd in deze richting een onderzoek ingesteld. Een taxi-chauffeur, die zijn standplaats aan het station heeft, verklaart nu niet zeker te zijn of de bewuste auto wel een Sunbeam was. Thans wordt gezocht naar een twee-persoons Austinwagen, die even eens aan het slalion werd gesignaleerd. Er is aan het licht gekomen, dat niet minder dan zeven telegrammen door den onbenkende zijn verzonden, waarin po gingen werden gedaan om meisjes in den val te lokken. Door misverstanden, ver keerde adressen, verhindering en andere oorzaken zijn er gelukkig niet méér vrou wen het slachtoffer geworden van dien valstrik. Rondom Bournemouth is de politie bezig de streek te doorzoeken. De rivier, die vlak bij de plek stroomt, waar het slachtoffer is vermoord, is afgedregd in de hoop dat men het valiesje, dat mej. Wj'ikins bij zich droeg, of den schroef- sleutel, waarmede zij werd afgemaakt, zou vinden. Ook dc havens van South ampton, Portsmouth en Londen worden bewaakt. Het dagelijksch bestuur van de ge meente Berlijn ziet geen kans het tekort van de gemeentebedrijven te dekken, zon der opnieuw de tarieven voor tram, gas en electriciteit te verhoogen, niettegen staande pas sedert half* November ver hoogde tarieven geldten. Het trammen zal twee mark moeten kosten, in plaats van anderhalf, het gas 3 mark per meter en het electrisch licht 6 mark per kilowatt. B. en W. willen de nieuwe verhooging reeds met 15 Januari in werking doen lieden, doch de raad zal, hiervoor niet zoo gemakkelijk te vinden zijn, omdat liet algemeen bekend is, dat de organisaties der gemeentewerklieden met het vragen van een hooger loos willen wachten tot het verhoogde tarief is aangenomen. Niet tegenstaande deze verhooging toch niet voldoende kan zijn, om het tekort bij deze drie bedrijven volkomen te dekken: 160 millioen Op den voormaligen Duitschen krui ser, de „Helgoland", die thans in Torbay voor anker ligt, hebben eergisteren een reeks geheimzinnige ontploffingen plaats gehad. Toen het schip op het punt stond naar Liverpool te vertrekken, waar het zal worden onttakeld, hoorde men eenige ontploffingen, die één der ketels verniel den. De hoofdmachinist Verhey, een Ne derlander, werd ernstig gekwetst. Twee bommen zijn in een gebouw van de C. G. T. te Lissabon tijdens de fabricatie daarvan ontploft. Er zijn twee dooden 'en vijf gewonden. Het negende Al-Russische Raden congres te Moskou besloot o.a. het han delsverkeer met het buitenland gemakke lijker te maken en het persoonlijke eigendomsrecht van dc burgers dor sav-, jet-republiek te waarborgen. Volgens de „Germania" zal, na een overeenkomst gesloten tusschen Letland en het Vaticaan, te Riga een aartsbisschop benoemd worden. De Paus heeft voor longzieke Duit sche studenten 200.000 lire gegeven. Bij de straatrelletjes in Den Ha:% rond het proces van een dienstweigeraar is ook een zich noemende International! Anti-Militaristische Vereeniging in actia gekomen. De leiders dezer vereeniging hebben door hun sympathie-betuigingen met den hongerstaker getracht, den in druk te vestigen, dat haar propagandis ten en leden zonder uitzondering anti militarist zijn tor wille van ernstige ge wetensbezwaren. Het dezer dagen te Arnhem gehoudei congres der Internationale Anti-Mili'a ristische Vereeniging werpt een vreemó licht op de gewetensbezwaren van dez« heeren als motief tot anti-militaristische gezindheid en dienstweigering. Bij ac clamatie werd op het congres de vol gende resolutie aangenomen „De Internationale Anti-Militaristische Vereeniging maakt geen propaganda voor een rood leger, verklaart zich tegen iede- ren vorm van militarisme, d.i. een wa penstelsel, waarbij tot deelneming di rect of economisch wordt gedwongen, maar acht het deelnemen aan een re volutionair leger, voorzoover de leden di' individueel vrijwillig willen doen, niet in strijd met het beginsel der I.A.M.V.' Men kan dus lid dozer Anti-militaristi sche vereeniging zijn en tevens als vrij williger deel uitmaken van een legar.' Een revolutionnair leger wel te ver staan. De vereeniging kan wel niet duide lijker aantoonen, schrijft „De Tijd" mot reden, dat deze anti-militaristische ac-: tie met gewetensbezwaren niets heeft tc maken. Tevens weet nu een ieder, dat dv I. A. M. V. onder anarchistische leiding staat. Van verschillende zijden is aan hef dagelijksch bestuur vau den Algcinee nen Bond gevraagd een overzicht te gevenv an den gang van zaken in df komende maanden, voor wat betref, de politieke actie van de R. K. Staats partij. Het dagelijksch bestuur voldoe gaarne aan dit verzoek en meent den besten weg te bewandelen door in dt H. K. pers het gevraagde overzicht te geven.Want al kan het niet instemmen met de hier en daar geuite klachten, als zoiide de belangstelling in de poli tieke aclie ouder onze katholieke land- genoolen zoo uitermate gering zijn (ile deelname aan dc candidaalstellingen in de kiesvereenigingen en aan de indie ning van wenschen om I rent wijziging en aanvulling van het Staatsprogram bewijzen het onjuiste dier bewering), toch zal dit overzicht strekken tot ver heldering van inzicht in het politieke werk dat te doen staat, en daarnaast! een aansporing zijn om daar, waar dc noodige en gewenschte belangstelling nog niet voldoende aanwezig moeh! zijn. deze te doen toenemen. Wij moe ten eenerzijds niet zwartgallig, doch anderzijds niet spoedig tevreden zijn. Gelijk bekend, moesten dc groslijsten van candidaten voor de verkiezing in de Katholieke Kiesvereenigingen vóór 15 December bij den Boadssecretaris ingeleverd zijn. Evenzoo moesten vóór dien datum de wenschen der locale, kiesvereenigingen, en de adviezen der daartoe uilgenoodigde organisaties», omtrent ev. wijziging en aanvulling van het R. K. Staatsprogram zijn inge diend. De wijziging cn aanvulling van het Staatsprogram worden thans ver der voorbereid door het dagelijksch (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 17