Tweede Van wet en wetöevïng. £LCK WAT WILS, ZATERDAG 31 DECEMBER 1921 MEDISONE PRMTJES. KOUDE VATTEN. Onder de vragen, die mij van de zij- Je van enkele lezers bereikten, behoort ook die over bovenstaand onderwerp. Daar wij thans het koude jaargetijde wederom zijn ingetreden, ineen ik dat de beantwoording van deze vraag ook meerderen Uwer belang zal in boezemen. Ik wil dat doen aan de hand der vraagpunten van mijn geachten lezer. Het eerste punt zij dan een toe- liichting over het kouvatten van maag en darm, dat zich o.a. uit door heftige diarrhee en brakingen. Hoe hebben vii dit te verklaren Niet altijd is de weersgesteldheid van invloed, zooals men uit de genoemde verschijnselen lipu willen afleiden de voedselopname heeft hierin ook een wooidje mede te rpreken. Wanneer wij b.v. op een war men dag een glas koud bier, water of ben portie ijs wat vlug naar binnen werken, dan loopeirwij groot gevaar dat wij een r.cue maagdarnikatarrn krijgen, met ais gevolg de bovenge noemde verschijnselen. Wat is de oorzaak van dit proces In ons maag darm-kanaal wemelt het van bacte riën, deels onschuldige d. w. z. soorten, die.niet in staat zijn ziekte te verwek ken, deels pathogene bacteriën, dat ■lijn die soorten, die zoodra zij de kans .cnoon zien een ontsteking te weeg brengen. De koude nu is bevorderlijk en stelt gunstige voorwaarden voor le overwinning dezer bacteriën, zoo- lat zij hun ziekteverwekkenden in vloed kunnen laten gelden. Langs een tweeden geneel anderen weg, met evenwel hetzelfde gevolg, san ons maagdarmkanaal de dupe de- ;er laatstgenoemde bacteriën worden. Ik heb hier het oog op koude natte roeten, die, zooals U allen weet een rwaden naam hebben. Het behoeft reen betoog dat vooral langdurige rochtige koude, waarvan een bepaald redeelte van ons lichaam is blootge steld en uit den aard der zaait is zulks jij onze voeten het geval, niet zonder nvloed blijft oo het geheeie organisme, 'tangezien in ons maagdarmkanaal mik een groot aantal bacteriën aan- vezig zijn, is het duidelijk dat deze ,eide organen n.l. maag en darm, iiet raakst het- slachtoffer worden. Ook mdere organen gaan geenszins vrij lit. Immers, zij het niet in die mate, ïoort men ook wel eens dat iemand een ongontstekking, een bronchitis of heumatische aandoening heeft op- reloopen, die hun ontstaan aan gelijk- Wrtige pathogene micro-organisn en Thans rest ons nog een belangrijk nteressante vraag te beantwoorden i.l.„Welken invloed hebben de ze- 3uwen op het ontstaan van een maag- larmkatarrh?" Wij allen weten welk •en rol de inwendige omstand gheden jpclcn op deze beide organe.i. Het toontje des huizes kan 's morgens nit uitbijten, hij moet telkens overgeven, vant de les, die straks overhoord zal vorden, zit hem danig op zijn maag $e dochter des huizes die naar kantoor if atelier moet, lijdt niet zelden aan letzelfde euvel. Al weten wij er ons nu vrij goed door heen te slaan in het dagelijksche leven, zoo zullen degenen onder U, die wel eens een examen nebben afgelegd, zich weten te herin neren welk een invloed het zenuwstel- jel heeft op ons maagdarmkanaal, •iat ik hier niet nader behoef te om- fchrijven. Wij kunnen helaas nog niet .li alle bijzonderheden mededeelen, velk een invloed het zenuwstelsel op •ns maagdarmkanaal heeft. Wel weten v."j dat het zenuwstelsel m staat is de maagdarmbewegingen te versnellen of te verlangzamen al naar gelang ze van buitenkomende omstandigheden zijn. Ik hoop hiermede de voornaamste punten toegelicht te hebben over een aandoening die meestal een vrij on schuldig verloop heeft. MEDICUS DE ADMINISTRATIEVE RECHT SPRAAK. In onze artikelen over de rechter lijke macht was uitsluitend sprake over burgerlijk en strafrecht, waarvan de handhaving aan den z.g. gewonen rechter is opgedragen. Naast de burgerlijke én strafrecht spraak is er echter nog een andere rechtspraak, n. 1. de administratieve rechtspraak, waaraan wij thans een korte bespreking zullen wijden. Administratieve rechtspraak is de naam zegt het reeds rechtspraak door de administratie, d. i. door de bestuursorganen van Staat, Provin cie, Gemeente en Waterschap. De bovenbedoelde publiekrechtelijke be stuursorganen zijn belast met de handhaving en toepassing van wetten en verordeningen, bij die handhaving en toepassing komen zij meermalen in contact met de individuen, die in de Staatsgemeenschap e. a. leven, moeten zij de wetten en verordeningen op de afzonderlijke personen toepas sen, hetzij automatisch, hetzij naar aanleiding van ingekomen verzoe ken der betreffende personen. Wij zullen dit met een paar voor beelden verduidelijken. Wanneer iemand een fabriek wil oprichten, dan heeft hij ingevolge de Hinderwet vergunning noodig van B. en W. Bestrijkt het grondgebied der fabriek meerdere gemeenten, dan behoeft hij vergunning van Ged. Staten, en komt de fabriek te liggen op de provinciale grens, zoodanig dat de te bebouwen oppervlakte in onze provincies ligt, dan behoeft hij toe stemming der Kroon. Wil iemand in een polder een sloot graven, eene bestaande afwatering dempen of door eene rioleering vervangen, dan behoeft hij in den regel toestemming van het waterschaps- of polderbe stuur. Ontheffing van bepaalde voor schriften der arbeidswetgeeft het districtshoofd der arbeidsinspectie, afwijking van de eischen die krach tens de°Drankwet aan vergunnings- en verloflokaliteiten worden gesteld, kan door den Inspecteur der Drank wet worden toegestaan. Vorenstaande voorbeelden zijn na tuurlijk met ontelbare andere te ver meerderen. Wanneer de evenbedoel- de bestuursorganen en ambtenaren een beslissing nemen in de daar be doelde gevallen, dan nemen zij fei- administratief recht, oefenen zij der halve administratieve rechtspraak uit. Immers administratief recht is het recht, dat de werkzaamheid om schrijft van het publiek 'gezag, ge richt op de vervulling der gemeen schapstaak. Zoo als wij boven met onze voorbeelden aantoonden, kan dit publiek gezag door diverse or ganen en ambtenaren gorden -uit geoefend. Door welke motieven zij, die met publiek gezag zijn bekleed, zich bij h t nemen van een beslissing moeten iaten leiden, staat gewoonlijk vrij nauwkeurig in wet en verordening omschreven. Ofschoon van willekeur slechts zelden sprake zal zijn, kan het toch meermalen voorkomen dat door de bestuursorganen en ambtenaren de belangen van het individu wat veel over het hoofd worden gezien. De ambtelijke bureaucratie heeft wel meer op haar geweten. Zij, die het publiek gezag uitoefenen, gaan wel eens uit van de geaachtt, dat zq wet ten en verordeningen op de eerste plaats zoo streng mogelijk hebben toe te passen en dat zij op de laatste plaats aan de belangen van het individu hebben de denken. Vergeten wordt dan, dat de gemeenschap ten slotte niets anders is dan een- samenstel van individuen en dat het belang der gezamenlijke individuen van zelf het belang der gemeenschap is. Te meer vrees is er voor een eigen machtige toepassing van wetten en verordeningen, wanneer het gaat over financieele belangen.-Een vergunning houder wordt in hét vergunnings recht aangeslagen door B. en W. Gaat hij met den aanslag niet accoord, dan kan hij in beroep komen bij den Raad. De Gemeenteraad beslist in hoogste instantie. Het vergunnings recht komt ten voordeele der Gemeen te. Gelooft de lezer niet met mij, dat althans in vele kleine Gemeenten, de beslissing van B. en W. en van den Gemeenteraad eenigszins zal worden beïnvloed door de gedachte, dat er zooveel mogelijk dubbeltjes in de Gemeentekas behooren te rollen en dat het belang van den vergunning houder daarbij op den achtergrond raakt Men heeft er daarom over gedacht om de administratieve rechtspraak aan onafhankelijke colleges, die ge heel buiten de administratie staan op te dragen. Zoodoende wordt voor komen, dat de belangen der gemeen schap of administratie worden be vorderd ten koste van de belangen van het individu. Die gedachte komt ook tot uiting in de Grondwet van 1887 waar is bepaald, dat de wet de beslissing van administratieve twist gedingen, hetzij aan den gewonen rechter, hetzij aan een College mét administratieve rechtspraak belast, kan opdragen. De wet regelt dan te vens de wijze van behandeling en de gevolgen der beslissingen. Het is intusschen bij eene mooie phrase in de grondwet gebleven. De regeling der administratieve recht spraak laat tot lieden op zich wachten. Tweemaal is een poging na de grond wetsherziening van 1887 gedaan om aan de bovenvermelde bepaling uit voering te geven en de administra tieve rechtspraak in te voeren, doch deze pogingen zijn gestrand. Bij Kon. Besluit van 16 Sept. 1891 werd een Staatscommissie ingesteld tot voorbereiding der uit voering van de voorschriften der grondwet, aangaande de regeling van de administratieve rechtspraak. 15 Mei 1894 braeht de Staatscommissie haar verslag uit. Aan de voorstellen der Staatscommissie werd echter geen gevolg gegevenals zoovele malen was ook hier de Staatscommissie de kapstok, waaraan de regeling der administratieve rechtspraak zoolang werd opgehangen, tot hij tijd en wijle inderdaad in te voeren. Een tweede meer ernstige poging tot invoering eener onafhankelijke administratieve rechtspraak is ge schied onder het ministerie Kuijper door den minister van Justitie Mr. J. A. Loeff. Bij Kon. Boodschap van 17 Februari 1905 werden bij de 2de Kamer drie ontwerpen van wet, tot regeling der administratievereclit- sp aak ingediend en wel le. Wetboek van administratieve rechtsverorde- ning 2e wijziging der wet op de rech terlijke organisatie en het beleid der Justitie en 3e klassen en samenstel ling der gerechten en jaarwedden der rechterlijke ambtenaren en beambten. De ontwerpen van Mr. Loeff weken in elk opzicht af van de voorstellen der Staatscommissie. Mr. Loeff wil de de administratieve rechtspraak aan den gewonen, burgerlijken rech ter opdragen, als compensatie voor de vermeerdering van werkzaamheden zoude dan eene verhooging van be zoldiging van aife recftternjfce amb tenaren plaats vinden. Door den voor de rechterzijde on- gunstigen uitslag der verkiezingen raakte het ministerie Kuijpér in 1905 van de baan. De opvolgende ministe ries hebben echter de ontwerpen van Mr. Loeff gehandhaafd. Het af- deelingsonderzoek in de Tweede Ka mer over deze ontwerpen heeft in 1906 plaats gehad, doch, daar dit onderzoek geschiedde onder leiding eener Commissie vpn Voorbereiding, is het verslag daarvan in handen der Regeering gesteld, zonder te worden gepubliceerd. Het antwoord der Re geering is tot heden uitgebleven en zal vermoedelijk wel voor goed uit blijven, althans zeker voor onbepaal- den tijd worden verschoven. Invoering eener onafhankelijke ad ministratieve rechtspraak kost jgeld, vermoedelijk vrij veel geld zelfs, en wij leven in een tijd, dat alles wat veel geld kost en waarvan de onmid dellijke invoering niet zeer noodzake lijk is, tot beter tijden wordt verscho ven. Men kan het zelfs tot op zekere hoogte toejuichen, dat men eindelijk algemeen tot dit inzicht gekomen is. Intusschen, al laat ook de volledige invoering der administratieve recht spraak voorloopig op zich wachten, dit neemt niet weg, dat er in verschil lende wetten op zich zelf staande be palingen zijn opgenomen die de be slissing van bepaalde administratie ve geschillen, inderdaad aan een ge heel onafhankelijk College of persoon opdragen. Een zeer kenmerkend voorbeeld daarvan is de Beroepwet van 8 Dec. 1902 Stbl. 208, tot uitvoering van art; 75 der ongevallenwet 1901. Van alle beslissingen, waartegen ingevolge de ongevallenwet beroep openstaat, wordt kennis genomen door de Raden van Beroep en in hoogste ressort door den Centralen Raad van Beroep. Pe Raden van Beroep worden gevormd door twee werkgevers en twee werk nemers als leden en een rechtsgeleerde als voorzitter. De centrale Raad van Beroep bestaat uitsluitend uit dok toren in de rechts- of staatsweten- schap. Ook de uitvoering der Huurcom- missie en huuropzeggingswet is ge legd in handen van de administratie onafhankelijke organen. De huur- commissies, bestaande uit één lid huurder en één lid verhuuurder met een voorzitter tot geen van beide categoriën behoorende, waarborgen 'n geheel objectieve beslissing. Beroep van de uitspraken dezer commissies staat open bij den Kantonrechter, ook een geheel onafhankelijk persoon. Ten slotte verwijzen wij naaf de Kieswet, voor zooveel betreft de vast stelling van de kiezerslijsten. Bezwa ren tegen de kiezerslijst worden welis waar beslist door B. en-W., dus een administratief orgaan, maar tegen de beslissing van B,. en W,_ staat be- roep open bij den kantonrechter hier treedt dus de onafhankelijke administratieve rechter niet in eerste instantie, doch bij het beroep op. V 22 Jan. H. B. S.D. F. C.Blauw-Wit Feijerioord Haarlem—R. C. H.Ajax —Spartaan; V. O. C.—H. V. V. U. V. V.—V. V. A. 29 Jan. V. V. A'.D. F. C.Feijenoord H. B. S.R. C. H.Blauw-Wit SpartaanHaarlem H. V. V.Ajax U. V. V.—V. O. C. SPORT EN SPEL. VOETBAL. PROGRAMMA. Het programma voor de maand Januari luidt Westelijke Afdeeling. le klasse. 8 Jan. Blauw-Wit—H. B. S. Haarlem D. F. C. Ajax—Feijenoord V. O. C. R. C. H.U. V. V.Spartaan; H. V. V.—V. V. A. 15 Jan. V. V. A.—H. B. S.D. F. C.— Blauw-WitFeijenoordHaarlem R. C. H.Ajax SpartaanV. O. C. H. V. V.—U. V. V. Overgangsklasse. 8 Jan. D. E. C.Sparta Z. F. C.A. D. O. V. U. C.—S. V. V.Hermes-D. V. S.Stormvogels QuickA. F. C. Excelsior't Gooi. 15 Jan. 't GooiSparta A. D. O.D. E. C. S. V. V.—Z. F. C. Stormvogels— V. U. C. A. F. C.—Hermes-D. V. S. ExcelsiorQuick. 22 Jan. Sparta—A. D. Q.D. E. C.—S. V. V. Z. F. C.—Stormvogels V. U. C.— A. F. C. Hermes-D. V. S.Excelsior Quick't Gooi. 29 Jat. 't Gooi—A. D. O. S. v. V.Spar ta StormvogelsD. E. C. A. F. C. Z. F. C.* ExcelsiorV. U. C. Quick Hermes-D. V. S. Reserve le klasse A. 8 Jan. A. F. C. 2—U. V. V. 2 V. V. A. 2— Haarlem 2 H. F. C. 2Blauw-Wit 2. 15 Jan. U. V. V. 2—Spartaan 2Ajax 2— A. F. C. 2; Haarlem 2—'t Gooi 2; Blauw Wit 2—V. V. A. 2. 22 Jan. Spartaan 2Ajax 2A. F. C. 2 Haarlem 2 't Gooi 2—Blauw-Wit 2. 29 Jan. Hilversum 2U. V. V. 2Haarlem 2Spartaan 2 Blauw-Wit 2A. F. C. 2H. F. C. 2—V. V. A. 2. 2e Klasse A. 8 Jan. Schoten—H. F. C.W. F. C.— Z. V. V.V. S. V.Hortus Alcmaria VictrixPurmersteijn E. D. O. Hollandia. 15 Jan. Hollandia—H. F. C.Z. V. V.— Schoten HortusW. F. C.guvmer- steijnV. S. V.E. D. O.Alcmaria Victrix. 22 Jan. H. F. C.—Z. V. V.Schoten—Hor tus W. F. C.Purmersteijn V. S. V.E. D. O.HollandiaAlcmaria Victrix. 29 Jan. Z. V. V.—Hollandia Hortus—H. F. C.Purmersteijn—Schoten E. D. O.W. F. C. Alcmaria Victrix V. S. V. 3e Klasse A. 8 Jan. Amstel—ZandvoortBloemensaal Wilhelmina VooruitHelderH. S. V.D. W. S.—D. W. V. Assnndelft— Steeds Voorwaarts. 15 Jan. Steeds VoorwaartsZandvoort Wilhe.lmina VooruitAmstelH. S. V.Bloemendaal D. W. V.Helder AssendelftD. W. S. 22 Jan. ZandvoortWilhelmina Vooruit AmstelH. S. V. Bloemendaal D. W. V.HelderAssendelftSteeds VoorwaartsD. W. S. 29 Jan. Wilh. VooruitSteeds Voorwaarts H. S. V.ZandvoortD. W. V. AmstelAssendelftBloemendaal D. W. S.—Helder. GEMENGD NIEUWS. ZEKER EEN ARTISTE. Aristide schrijft in de „Bosschi Ct." 'n Handelsman uit een onzer grcoS- ste gemeenten ging eens zien of hij in het land van den lagen Mark, ceu voordeelig zaakje kon maken. Voor eigen geinak en gezelschap en ter harer uitspanning en onderricht, liet hij z'n dochtertje de reis naai Berlijn mede doen. Ook zij zou trachten veel waar, voor weinig geld te bekomen. We zullen ons niet bemoeien met dc heenreis en het verblijf te Berlijn. Maar letten op de thuiskomst. Alzoo aan het grensstation. Papi heeft in een grooten, lederen citybag (nieuw), verschillende voorwerpen ge borgen, dewelke hij onder den ver zamelnaam „monsters" heel handig over de grens krijgt. Het dochtertje heeft zich naar .be hooren gekweten van de haar gege^c opdracht, „om in Berlijn eens uit t« zien naar eene goed", niet al te dun viool." Ze heeft op zeer voordeelig» wijze de hand weten te leggen op ver langd voorwerp, keurig geborgen ir fraai etui, welk voorwerp ze met eec artistiek-onverschillig gebaar, non chalant onder den arm klemt. En wacht tot het hare beurt is. „Und Sie De ambtenaar kijkt, om zoo t» zeggen, met één oog naar de slanke jeugdige meisjesfiguur en monsten met het andere het keurige viool omhulsel. „Und Sie, wat heeft U daar T Het meisje kleurt even en ant woordt „O dit is mijn eigen viool welke ik mede nam om bij mijne fa milie in Berlijn, wat muziek te maken „Ach, so 1" Papa bijt zich op de lippen. De ambtenaar beziet nu wat nauw keuriger de viool-étui en derzelvei frischheid komt hem ietwat bedenke lijk voor. „Maak eens even open, bitte." Papa glim acht, het dochtertj» zuur-zoet. Het blijkt al aanstonds dat ze toch niet erg vertrouwd is met de sluiting Ze trekt en peutert heel onhandig aan de nikkelen sloten en knippen, Nu Jacht ook de ambtenaar en., helpt even. Als de deksel open gaat, ligt daai in blank, ongerept, zacht bekleedsel een snaarinstrument, waaraan dui delijk te zien is, dat geen ,menschen ooit deszelfs sluimerende klanken op- wekte. „Ach so Dan straalt leedvermaak uit dei ambtenaars oog en spot speelt om zijn lachenden mond. Hij neemt viool en strijkstok uil de fluweel-zachte rustplaats, beziel beide voorwerpen met een kenners blik en dan, haar het instrument aao biedend „Bitte, het C-dur accoord. Papa is een beroerte nabij. De ambtenaar gnuift, geniet. Het dochtertje met hoogroode kleut en angstig kijkende oogen staat on handig met den strijkstok te schutte- ren en omklemt de viool of 't 'n.regen scherm is. Het blijkt dat ze van vioolspel even weinig weet als hare oud-tante var degenslikken. Totdat de douanier medelijden met haar krijgt. Also, pak maar in en neem maat mee voor deze maal." Dan lachen alle drie. Artistiek-nonchalant klemt het dochtertje de viool-kist onder der arm en verlaat met haar vader he> lokaal. Op straat hoort ze van een voorbij ganger „zeker een artiste 1" TREKJES CCXXiil. Oom Barend's Nieuwjaar. In de buurt kende men hem niet aders dan „Oome Barend". Hij ging er dagelijks op uit met een vagenfje huishoudelijke artikelen. Goed of slecht weer, altijd zag je hem vaan met het krakende karretje, waarin netjes gerangschikt de pakjes •.eeppoeder, doosjes poetsgoed, boen ders, dweilen, sponsen, zeemlappen, ichuurpapier, doozen zeep en velerlei indere nuttige zaken. Hij had z'n vaste wijk voor eiken dag •n de klanten konden er hun klok wei zetten, zoo pfecies op hetzelf- J ip als oom Barend hen bezocSif. ;e jareft reeds verdiende hij zijn orood en kon nu en dan nog ets opzij leggen ook. rlij was nooit getrouwd geweest lijwas borstig en had een leelijken hooi {en rug.... geen aantrekkelijke din gen voor 'n vrouwDaarom had •e 't maar nooit geprobeerd er een te ciezen. Oom Barend was in de kost bij een ;etrouwden jongeren broer, die Dorus leette. Het echtpaar had aan oom Barend ,'n goeie", zooals de buren wel eens -eiden. Hij betaalde goed kostgeld in kon 's avonds, al was hij moe, toch nooit stilzitten. Dan zat ie meu- teltjes van z'n broer en schoonzuster jp te knappen, of schilderote het keu tentje of lijmde gebroken voorwerpen herstelde zelfs de schoenen als »et een eenvoudige reperatie gold.. 'n nooit wilde hij daar een belooning 'oor hebben. „Jullie zijn getrouwd" zei hij danje kan naderhand je geld wel beter noodig hebben." Met feestelijke gelegenheden, zooals verjaardagen, St„ Nicolaas, was oom Barend royaal met z'n geschenken meestal iets praktisch voor de huis nouding. Dan werd ie hartelijk en dik wijls bedankt en zeiden Dorus en Alie. dat 't heusch veel te erg was, zulke dure cadeaux. Oom Barend maakte de geboorte mee van zé? kinderen, die telkens heel gauw erg veel van hem gingen houden, ook al omdat hij dol op de kleinen was en hen bijna verwende met lekkers en speelgoed. 's Avonds stonden de kleuters om hem heen naar z'n geknutsel te kijken en de Zondagen waren voor de kinde ren 'n feest. Dan ging oom voor hen met z'n figuurzaag aan het werk maakte poppen, wagentjes, en allerlei andere speeldingenen met sche meravond, als 't nog te vroeg was om de lamp aan te steken, kwam ie met z'n sprookjes op de proppen, die de kinderen al honderd maal hadden ge hoord, doch waar ze met onverminder de belangstelling steeds weer opnieuw naar luisterden. De drie oudste kinderen waren nu al flinkJan en Cobus werkten bij een timmermansbaas en Leentje was op 'n hoeden-atelier.-zoodat er, mede door de goede verdiensten van Dorus en de „voordeelige" inwo ning van oom Barend, in bet gezin een tamelijke welstand heerschte. In die dagen gebeurde het, dat oom Barend op 'n avond bibberend van de koorts, hoestend en erg benauwd van z'n wijk thuiskwam. Niks te verwonderen, zou men zcc gen, voor 'n man die borstig was en alle dagen in weer en wind moest zijn Maar toch stonden Dorus, Alie en de kinderen er van te kijken, want oom Barend was nu wel echt ziek en dat was ie in al die jaren nog niet geweest 'n Enkele maal, als ie 't wat al te erg op de luchtpijpen had, was ie wel eens 'n halven dag thuisgebleven, maar dat was alles. Er werd natuurlijk 'n dokter ge haald, die hem onderzocht en beval minstens een week of drie in bed te blijven.... 't was 'n zware, verwaar loosde verkoudheid, die de longen had aangedaan. Oom Barend keek bedenkelijk., dacht aan z'n handeltje en z'n klan ten. Dorus en Alie keken ook bedenke lijk, maar niet in 't bijzijn van oom Barend. Ze raadden elkanders gedach ten direct „Nou ja" zei Dorus na die stilte „hij heb nog 'n spaarbankboekje.' Dat gaf dan weer wat „gerustheid." 't Wagentje van oom Barend kwam niet meer uit 't pakhuisje. De ziekte had hem voorgoed geknauwd. Twee maal had ie nog geprobeerd er op uit te gaan, maar was na 'n uur dood-op teruggekomen ,,'k Heb 't je vooruit gezegd" zei de dokter.... „dat wordt niks meer met jou.... ik hou er niet van, om je iets mooiers wijs te maken bovendien heb je er zelf op gestaan, dat ik 't je precies zou zeggen." 't Werd 'n benauwde tijd voor oom Barendhij zag z'n spaarduitjes sel verminderende ziekte had er de eerste flinke hap in gegeven. En dacht aan de toekomst. Zou Dorus hem willen houden zon der vergoeding Ze hadden het best tegenwoordigen lang zou hij hen niet meer tot last zijndat voelde hij maar al te góedWat hadden ze met 'm voor Met geen woord werd er door Dorus en Alie op gezinspeeld Alie streek, evenals eiken anderen Za terdag, het kostgeld op. Wat moest dat worden Hij peinsde z'n hersens bot'.werd stil ende tweejongste kinderen zeurden al weken tevergeefs om verhaaltjes en figuurzaag-speelgoed. '4 De lezer heeft het ocr-oude van dit nieuwe historietje, dat in het leven nog door vele gevolgd zal worden, reeds begrepen. Daarom doe ik er maar niet te lang over.... zal geen beschrijving trach ten te geven van het grievende leed, wat oom Barend moest ondergaan toen Dorus en Alie hem voorzichtig mededeelden, dat 't heusch niet zoo kon blijvendat 't hun op den duur veels te zwaar zou worden, om oom Barend voor niemendal in huis te hou den Oom Barend begreep dit niet erg goed, want hij gebruikte zoo weinig meer en wist, dat er ruime verdienste inkwam. En "hij zei dat tegen z'n broer en schoonzuster..;, ook dat ze zoo lang geen last meer van hem zouden hebben Maar de bloedverwanten, die jaren van hem hadden geprofiteerd, vonden, dat je daar toch niks van konjzeggen krakende wagens., niewaarEn dat ouwe menschen 't in 't Bernardus- gesticht zoo best haddeneten en drinken en alles op z'n tijd.... vielen harde woorden. Oom Ba rend kon het niet helpen, maar hij moest hen zeggen, dat ze min met 'm handelden. Van beide kanten maakte men zich driftig en oom Barend zei hui lend, dat iedereen 't zou weten.ieder eenzooals ze hem van zich af stootten. En hij hield woord. Eiken keer als ie uit mocht ging ie in z'n gestichtskleeren de buurt in en liet zich door de vrouwen die hem in z'n goeie dagen hadden gekend, beklagen. En hij genoot als Alie dit zag wanneer ze toevallig de deur uit moest. Genoot als ie haar zag kleuren en als de weerga 't huis weer in schieten. En dan liep ie expres, langzaam voor bij het huis, zonder in te kijken vertraagde z'n tred als ie andere bu ren zag.... om met die óók weer 'n praatje te makente hooren, hoe gemeen ze 't vondenhoe Dorus en Alie werden bepraat en nagewezen Op Nieuwjaarsdag gingen veel oud' jes uit het gesticht naar familieleden en kennissen om geluk en zegen te wcnschen. Weinigen bleven in de zaal., maar die kregen dan toch bezoek. Oom Barend zat alleen in 'n hoek bij 't hooge raam. Hij was weer be nauwd vandaag..kon de deur niet uit. Wist ook niet waar hij heen moest., de oude buren zaten allemaal met eigen kennissen en bloedverwanten., kon ie toch niet heengaan nu. Maar plots keek ie met een blik j van opperste verbazing naar de deur. De zuster bracht twee kinderen de zaal binnen., 'n jongen van acht er 'n meisje van zes.De twee jongsten van Dorus en Alie. Toen ze thuis hun wenschje hadden opgezegd mochten ze samen'n straatje om.... en hadden zoo maar, zondet eenige aanleiding, afgesproken oorr Barend te gaan pzoekenen ook voor hem hun Nieuwjaarsversje op te zeggen. Dat deden ze nude zuster bleef glim lachend luisteren.... Oome Barend was sprakeloos. Helder klonken de stemmetjes door de ruime zaalde andere oudjes kwa men er ook bij staan. Toen ze klaar waren, begon oom Barend erg te huilen zoeftde hen alle bei en gaf ze ieder 'n kwartje van z'n armoedje. De kinderen waren blij met 't geld, maar liepen toch heel stil en gedruki naar huis. Oom Barend laat zich niet meer in de huurt beklage n. Dorus en Alie zoeken hem nu en dan op en stoppen hem stil iets toe. En hij zelf komt bij hen soms een hee. len Zondag., maakt aardige dingetjes voor de kleinsten. (Nadruk verboden). G. N. ie danken hebben. telijk een beslissing in een zaak van men er eens over zoude denken haar

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 5