Waschzijden Overhemd-Blouse £3 Voor de Feestdagen speciale aanbieding 6.90 GROOTE HOUTSTRAAT Stadsnieuws. INGEZ0NDE *T H HOEK NIEUWSTRAAT fb Pe regels van het voetbalspel. De Smedestraat. Een stukje geschiedenis. „Gii moet trachten zooveel mogelijk (OPEN EN GESLOTEN TE DRAGEN) TAAL EN ZAKEN, f Een Nederlandsche firma, die zich moeite getroost om met bepaalde /ersonen in Zuid-Afrika zaken te toen, trachtte hun aandacht voor haar ,/andelsartikelen te wekken door het Enden van een brief, en maakte daar- gebruik van een woordkeus, welke in de kringen van den Nederlandschen handel, zeker niet ongewoon is, maar bij Afrikaners, die zich bij voorkeur In al hun schriftelijke uitingen bedienen Van Hollandsch of Afrikaansch-Hol- jandsch, al een heel onaangenameu Indruk maakt. In dien brief kwamen in een zinsnede van 16 woorden de Volgende steenen des aanstoots voor l„wij maken (anglicisme voor doen) u prijsopgave" „eventueele orders" „accuratesse", „effectueeren". Het is een oude klacht, dat Neder landsche firma's, die in het Vlaamsch- *p reken de gedeelte van België zaken Willen doen, zich bij voorkeur bedienen ^de Fransche taal. Voor Zuid ka geven zij in den regel de voor keur aan het Engelsch. Doch zij ver- feeten dat Vlaamsche en Hollandsch- ^frikaansche menschen zeer dikwijls Van nabij betrokken zijn bij een strijd 41e hier in Nederland slechts bij ge achte bekend is, waarvan de Neder- ider slechts zeer zelden de scherpte de bitterheid kan gevoelen en dat Uns die personen, wanneer zij een brief itvangen, geschreven in de taal van tegenstanders op cultuurgebied, dan geschreven door Nederlanders, Je zij als hun natuurlijke bondgenoo- en beschouwen, zulk een schrijven aeer dan eens als een persoonlijke he iliging opvatten, en in elk geval als uiting opvatten en in elk geval uiting van gebrek aan sympa- ie, een opvatting, welke het aan- loopen van handelsverbindingen iet bevordert Een onachtzaamheid, zooals hier »ven aangehaald, heeft gelijksoortige gevolgen. De Hollandsch-sprekende frikaner, die zich van zijn nationali it bewust is, en dezulken zijn toch /oor Nederlandsche kooplieden het gemakkelijkst te bewegen oih met hen sken te doen, heeft dag aan dag en hardnekkigen strijd te voeren om tijn taal tegen vreemde indringers en Verwaarloozing te beschermen. Ook in dien strijd houden zij de >TSerlanders ftroor hun natuurlijke bondgenooten fen firma's die aan hen schrijven in een (mengsel van Hollandsch, Engelsch ^Fransch enz., kunnen er verzekerd 'yan zijn, dat hun brief in de eerste plaats ontstemming veroorzaakt. En dat is toch niet de bedoeling. (Holland Zuid-Afrika.) DE BRAND IN DE OUDE KERK TE DELFT. In verband met den emstigen brand .sveèke 23 September jJ. kt de Oudte Kerk [te Delft heeft gewoed, heeft, zoo meldit «3e Nieuwe CU, die daartoe benoemde commissie van deskundigen, bestaande uit de heeren H. v. d. Water, bouwkun dig ambtenaar 1ste k!., en B. O. Spoel •tra, onder-commandant van de Haag jche brandweer, het resultaat van het iooT haar ingesteld onderzoek in een rapport, uitgebracht aan den rechtcr-com- [inissaris in het arrondissement 's-Graven- j De commissie komt tot de condasde «Lat het niet ds aan te nemen, dat de brand door andere oorzaak dan door gebruik van een brandende benzinelamp is ontstaan op een plaats, waar een ge- jdeette van de gootbedtekldng, hetwelk noodzakelijk J vernieuwd moest wordten- ter breedte van pijn. 50 c.M. verwijderd iwas, en een begin gemaakt was met het .tastsoWeeren van een nieuw stuik lood ecet overlappen van eeinge centimeters bcnzinelamp. Nadat aan een zijde het nieuwe stuk was vastgesoldeerd, is het werk ongeveer 11 uur 's morgens gestaakt om in dten middag ie worden voortgezet. Zeer waarschijnlijk is bij het gebruik vap de brandende benzinelamp de vlam in aanraking gekomen met de daar aanwezige' droge stof en het vermolmde houtwerk- of heeft de benónelamp brandende ben zinedeeltjes tussohen de overlap doorge spoten, waardoor deze stoffen in brand zijn geraakt, welke door de toetreding van versohe lucht langzamerhand ook het aanliggende houtwerk in brand hebben doen geraken. D« brand heeft zioli daar op met razendle snelheid verbreid, tenge volge van de in ruime mate aanwezige hoeveelheid uitgedroogd houtwerk van dte bekapping. De commissie meent in antwoord op de vraag, of het gebruik van een benzine- lamp bij een reparatie als in casu aan de Oude Kerk te Delft roekeloos of ondoor zichtig is te achten, en h 1 algemeen, of bij een dergelijke reparatie bijzondere maatregelen van voorzorgen of veiligheid behooren te worden getroffen, er de aan dacht op te moeten vestigen, dat bij der gelijke soldeerwerken er steeds kans op gevaar voor brand bestaat en dat dit ge vaar grooler is bij het gebruik van een vloeistofbrander dan bij het gebruik van bouten od koevoeten, omdat bij het ge bruik van vloeistofbranders de mogelijk heid bestaat, dat de brandende vloeistof in half vergasten toestand! op het licht ontvlambare houtwerk wordt gespoten Wanneer totaal geen voorzorgen worden getroffen, acht de commissie het gebruik van zulk een sol-deeriamp bij een rep^a- tie als in casu aan de Oude Kerk te Delft een daad van grooter'onvoorzichtigheid EEN GROOTE BRUTALE INBRAAK In den nacht van Donderdag op Vrij dag heeft in het perceel Prinsengracht 1075, te Amsterdam, waarin o.a. de N.V. TTheehandol E. Brandsma gevestigd is, een groote brutale inbraak plaats gehad. De angencode gasten hebben zich toe gang weten te verschaffen door den kel der en kwamen hierdoor in het por- celein-magazijn van eene l^rt geleden gevestigde Dnitsche firma. Eon bureau werd daar opengebroken en daaruit een bedrag f 200 ontvreemd. De heeren schijnen spoedig daarop de trap ontdekt te hebben, die naar de kantoren der firma Brandsma 1-oidt. Daar hehben zij alles overhoop gehaald; alle bureaux en kasten moesten het ontgel den; wat gesloten was, werd openge broken en wat van der hoeren gading was, medegenomen. De dieven hebben zelfs kans gezien eene groote brandkast om te keeren en de achterzijde daarvan als een sardinen- blikje open te snijden. Deze moeitevolle arbeid werd evenwel niet voldoende be loond, want,, al was er nu een gat in de brandkast, hebben de dieven daarmede niet de ruimte bereikt, waar het geld lag opgestapeld. Vermoedelijk ontbrak hun de gelegenheid of de instrumenten, om hunne operation aan de brandkast verder voort te zetten. Verschillende waardevolle artikelen werden door hen vernield, waarna zij er met hun betrekkelijk geringen buit van slechts ipenige honderden guldens van door zijn gegaan. De politie stelt een omvangrijk onder zoek in naar de daders, doch tot dus verre zonder eenig resultaat. TALENT EN KARAKTER. Onder mannen van talent vindt me® zeer veel gedegenereerden, onder mannen van karakter niet één, zoo schrijft mr, H. Verkouteren in „Zenuw- en Ziele- leven". Mannen van karakter, zonder talent, daarentegen, zonder karakter, stichten ge woonlijk meer kwaad dan goed. Karak ter kan gemis aan talent vergooien* maar P«t vastsoMeeren is geschied met een talent nooit gemis aan karakter. y De volgende opdracht wordt aan de H. H. scheidsrechters gegeven. Pas de regels zoo toe dat het spel zoo min mogelijk onderbroken wordt [en geef geen straffen voor veronder stelde overtredingen. Vermijdt tijdens het spel in twistge- «prek te treden met wien dan ook. Laat U bij het geven van uwe beslis- lingen niet beinvloeden door spelers of toeschouwers. f Wacht van de spelers geen ongepas te uitdrukkingen af en gedoog ook niet [dat de spelers zich ongepaste uitdruk kingen veroorloven! tegenover elkan der of uwe lijnrechters. Dreigt het spel te ontaarden in ruw heden, welke een ernstig gevaar zou- :den kunnen opleveren, dan moet gij in- 'grijpen door het geven van een vrijen schop, vergezeld van een waarschu wing en bij herhaling den schuldigen tspeler van het terrein doen verwijde ren. Hebt gij eenmaal een speler om de ,een of andere oorzaak het recht tot 'medespelen ontzegd, dan zijt gij niet bevoegd, dienzelfden speler, noch een plaatsvervanger, weder toe te laten. Er zijn drie soorten van overtredin gen, waarvoor gij een waarschuwing 'moet geven wangedrag (in den meest uitgebreider, til De weg ia dus gewezen: de opvoeding en het onderwijs moeten allereerst op karakter-vorming zijn gericht. M«mr hot tegendeel ia waar. Voor karakter-vor ming wordt nagenoeg niets gedaan, wel voor karakter-bederf, karakter- vernie tiging. Het talent krijgt altijd een eere plaats. De man van karakter ziet zich het hoekje van asschepoetster aangewezen en dan nog ander voorwaarde, dat hij zijn mond houdt. Er is zelfs eerder achter uitgang dan vooruitgang waar te ne men. Onze vaderen uit de 16e en 17e eeuw hadden minder kennis dan wij, maar meer karakter; en thans zdjn de karakters uiterst zeldzaam. Men ziet dus, wat beschaving uitwerkt, en walt de ge volgen zijn van een nivelleerend ander wijs. DE"STRIJD TEGEN HET NICOTINE- GEVAAR. „Jongens en ook meisjes helpt ons. in den strijd tegen het nicotine- gevaar. Weest flink, laat u niet over halen de eerste sigaar of sigaret te rooken, zoo spoedig went gij er aan en ten slotte wordt die gewoonte ver slaafdheid." Aldus het „Correspondentieblad van den Ned. Kinderbond". Hoe geweldig schadelijk rooken voor jongelieden is, vertelt dr. A. van Voorthuysen in een rapport, uitge bracht op een verzoek van de „Tucht Unie" en medegedeeld in „De Gong Wij onlleenen daaraan het volgende: „Vrij algemeen wordt aangenomen, dat de nicotine de verschijnselen van tabaksvergiftiging te weeg brengt. Deze kunnen zich bij den mensch voordoen in een acuten en in een chronischen vorm. De acute vorm is aan ieder bekend en verloopt met symptomen van vermeerderde speekselafscheiding, duizeligheid, misselijkheid, braken en een algemeen malaisegevoel. Soms komt hierbij diarrhee, onregelmatige ademhaling en polsversnelling. De chronische vergiftiging gaat gepaard met verschijnselen van den kant van het zenuwstelsel, het hart met de bloedvaten en soms van de maag en de ingewanden. Het duidelijkst aan toonbaar is de invloed op de gezichtst- zenuw. Bij sterke rookers ziet men nu en dan optreden een ontsteking van een gedeelte van de gezichtsze nuw, dat verloopt van het oog naar de hersenen. Juist de dingen, waar naar de patiënt scherp kijkt, verdwij nen bij deze aandoening uit het ge zicht, terwijl daarentegen de voorwer pen uit de omgeving nog vrij duide lijk worden waargenomen. Dadelijk moet hierbij worden vermeld, dat deze aandoening slechts bij personen boven 40 jaar voorkomt. De gezichtszenuw schijnt na het 40e jaar vatbaarder te worden voor de inwerking van de tabak. Op rekening van de tabak wordt voorts nog geschreven een verande ring van het algemeen zenuwstel stel. die zich uit in groote prikkelbaarheid, slapeloosheid en een neven van de vingers. Vaker nog dan oogstoornissen wor den afwijkingen van de zijde van het hart bij sterke rookers aangetroffen. Niet zelden treft men bij hen een ge voel van beklemming op de borst en kortademigheid, verschijnselen, die eafhankclijk zijn van een slechte hart- afhankelijk zijn van een slechte hart spier te worden aangetast, terwijl door proeven op dieren, die lang aan ta baksrook werden Blootgesteld, tevens verschillende veranderingen in de bloedvaten konden worden aange toond. Zeer bekend is ten slotte de bij rookers voorkomende chronische ont steking van het slijmvlies der keel. In aansluiting daarvan vindt men te vens als gevolg van overmatig rooken aandoeningen van het slijmvlies der maag en van de ingewanden met ver- schijnsfelen van gebrek aan eetlust, gevoel van zwaarte in de maagstreek, ongeregelde ontlasting, enz. Het behoeft niet te worden gezegd, dat deze aandoeningen niet bij alle sterke rookers voorkomen. Er zijn menschen. die bij een groot misbruik van tabak hun geheeld leven volkè- men gezond blijven en oud worden. Hiertegenover staat een aantal per sonen, die de nadeelige gevolgen reeds bij zeer matig rooken ondervinden." „Het antwoord op uw vraag: Woedt het gebruik van sigaretten minder schadelijk of schadelijker geacht dan het gebruik van tabak in anderen vorm? kan kort zijn. Het gehalte van nicotine schijnt bij sigaretten iets lager te zijn dan bij sigaren en tabak. Hiertegenover staat', dat de verbrandingsproducten van het papier prikkelend werken op de oogen en op de keel. Favarger meent, dat door het roo ken van sigaretten vooral de algemee- ne nerveuse verschijnselen als bevin gen en slapeloosheid te voorschijn worden geroepen." Zooal niet de belangrijkst, dan is deze ook een der belangrijkste van Haarlem. Dat is ze altijd geweest en ook nu nog en wel door verkeer als door gebouwen. Daar hebben we op den hoek der Groote Markt Haarlems Oud Stadhuis, nauwkeurig beschreven toen we 't over 't Vereenigingsgebouw van „Haerlem" hadden. Dan noemen we in het midden het gebouw van den R. K. Volksbond en aan het noord- einde het politiebureau. Indertijd is er ook een Stadsschool geweest. Nog vindt men halverwege, een Meter of vijf naar binnen, een klein poortje met het opschrift „Kleinkinder Oe fen- en Hand werk school", waarachter heel wat meer ruimte is. dan men zoo zou vermoeden. De Stad kocht dat gebouw, *t welk eerlang voor het Voorbereidend Onderwijs zal worden ingericht. Dicht bij het Markteinde mondt de Schoolsteeg, uit de Jans<- straat komende, uit. Men weet, dat deze zich in Noorder- en Zuiderschool- steeg splitst en deze een blok huizen omvatten, waarin eertijds „de Groote Scholc" stond. Ook was in do Noor- derschoolsteeg de vergaderplaats der Rederijkers „Liefde boven AI". Heel wat patricische families heb ben er in den toop der eeuwen ge woond. In de Middeleeuwen woon den en werkten er veel wapensmeden en goud- en zilversmeden. Uit latere tijden herinnert het verblijf met huis- kipel der Jezuiten aan den hoek der Schoutenstceg. Mondelinge over levering zegt dat genoemde Geeste lijken gewoond zouden hebben voor aan in de Smeestraat bij de School steeg. waarin later een stalhouderij va:j Van der Wal. Nog andere kloosterlingen hebben hier gehuisd. Iedereen weet natuurlijk, dat de Sint Janshecren in de JanS- straat hebben gewoond, waar nu het Diaconiegebouw der Ned- Hervorm den is en de Jaiu'kerk. De Sint Jans- beeren hebben na 1573 Haarlem lang zamerhand verlaten. Met de maand November 1573, toen de- gebouwen der Commandery onbewoonbaar wa ren. trokken zij, die Ilaar'em n'tef had den verlaten, daarin. Een jaar had den ze er in gewoond, toen de eigenaar so excessive som me van jaerlicxe huy- re cischte. dat zij besloten er uit te trekken. Een jaar of zes later ont moette n zij in de andere „huysinge" dezelfde, bezwaren en besloten in 1530 het oude huis in de Smedesftraat te koopen. Daar bleven ze tot omstreeks Mei lo95, toen hetwftuis voor 6000 L. ernstige overtreding van regel 9 gevaarlijk spel (regel 13); Hebt gij in het eerste geval het spel gestaakt, dan zal dit weder aanvangen, doordat gij den bal laat vallen ter plaat se, waar deze zich ten tijde der staking bevond in de beide andere gevallen staat gij een vrijen schop toe. Gij zijt verplicht een speler, die reeds een waarschuwing ontvangen heeft, bij een tweede overtreding, welke an ders een waarschuwing tengevolge zou Hebben (zie de hierboven genoemde ge vallen) van het veld te verwijderen. Gij moet een speler zonder eenige voorafgaande waarschuwing van het veld verwijderen indien gij hem betrapt op het ge bruik van ongeoorloofd schoeisel ingeval van gewelddadige handeling d. w. z. indien een speler een anderen speler, een lijnrechter en U zelf een slag geeft, hen of U te lijf gaat of op eenige andere wijze hun of uw persoon aanrandt. Vergelijk uw horloge vóór het begin van den wedstrijd en bij de hervatting met die van beide lijnrechters. Staak bij ernstige voorvallen, doch staak niet, op grond van onbeteekenen de voorvallen (b. v. bij het breken van veters, het scheuren van kleeren enz.) Fluit bij den aanvang van den rust tijd en bij het einde van den wedstrijd op het juiste oogenblik, of de bal al dan niet in spel is. neutrale lijnrechters aan te stellen. Wijs de lijnrechters voor het begin van den wedstrijd op hunne verplichtin gen. De meest voorkomende gevallen van verloren tijd, welke gij niet als speltijd in rekening moet brengen zijn: het niet spoedig herkrijgen van den bal, wanneer deze over de grenzen van het speelterrein is gegaan en ook met den reserve-bal om de een of an dere reden niet wordt gespeeld onge vallen aan spelers overkomen. het in ongereede raken van het spel materiaal overlast van het publiek ongunstige weersgesteldheid. Zoo zijn we gekomen aan de plichten en bevoegdheid van de lijnrechters. Regel 14 luidt Er worden twee lijnrechters aange steld, wier taak het is te beslissen of de bal buiten het spel is en te beslissen, welke partij recht heeft op een hoek schop, een doelschop of inworp, alsme de den scheidsrechter bij te staan in het toepassen der spelregels Een beslissing van den lijnrechter is niet bindend, zoolang zij niet door den scheidsrechter bekrachtigd is. Ingeval van eenige ongeoorloofde immenging of van onbehoorlijk gedrag van een lijnrechter heeft de scheidsrechter de bevoegdheid hem van het speelveld te zenden en een plaatsvervanger aan te stellen. Hij U2 f ironoAfl ZÜD danig geval kennis te geven aan den bond, onder welks rechtsbevoegdheid de lijnrechter zich bevindt, welke deze aangelegenheid verder zal behan delen. Zooveel mogelijk zal de scheidsrech ter de beide lijnrechters benoemen. Kan hij dit niet doen, dan rust op elk der vereenigingen de verplichting een lijnrechter aan te wijzen. De taak van den lijnrechter is de be waking der lijnen te kennen geven door het opsteken zijner vlag, dat de bal over doel-of zijlijn is gegaan en be slissen, welke partij moet inwerpen en of een hoekschop dan wel een doel schop moet worden toegekend. Pe .scheidsrechter is bevoegd een dergelijke beslissing te vernietigen dit vernietigen kan ook stilzwijgend ge schieden, b. v. doordat een scheidsrech ter, die stellig gezien heeft, dat de bal niet over doel-of zijlijn is gegaan, niet het sein geeft tot staking, ondanks de beslissing van den lijnrechter. Indien een lijnrechter ontslagen is en zijn' partij kan geen plaatsvervan ger stellen ten genoege van den scheids rechter, dan mag zonder lijnrechter worden gespeeld. Verkeert de scheidsrechter in het onzekere, dan moet hij het advies van den lijnrechter opvolgen, tenzij hij be paalde redenen heeft hiet dit te doen. De lijnrechter is verplicht van alle door hem geziene overtredingen van WAllfPti s»arr) nr»lr aan cphaij* overging aan OUo Vogel, een Amster- danisch koopman, en na 28 jaar om zwerven de oude Commanderij aan de Jansstraat weer werd betrokken. Op den hoek der Wijngaaixlstraat. ge teekend W. 6 No. 96 was indertijd een eigenaardige gevel te zien met oorspronkelijk rijke bouworde. Men weet niet. wie er indertijd heeft ge woond. Wel was op deze hoogte „de groote beurs der Haarlemsiche schil ders. etsers en teekenaars der 17e eeuw". Dat was in de vermaarde her- oerg „De Bastaertpijp, waarvan de heer Gonnet in zijn Oude Adreskaar ten vertelt. Daar woonde de beroem de Delflsclie graveur Comelis van Kitlensteyn. Daar 25 October 1597 ge boren, overleed hij hier in 1652. In de boekon van het Haarlemsche Sint Lucasgilde wordt de Bastaertpijp na tuurlijk herhaalde malen genoemd. Zoo was er - 4 April 1634 een ver- kooping van 33 schilderijen van Dirk en Frans Hals, Pieter Molijn, Jan v. Goyen. Willem Heda, Hendrik Golt- zius. Adriaen van Ostade enz. Terzelfder plaatse onder hospiciaat van Dirk Hals werd in 1631 de jaar- lij ksche gildemaaltijd gehouden. 4 da gen hebben de heeren er gesmuld, wat maar f 89 kostte. Dat beviel zoo goed, dat met goedkeuring van den Deken Salomon de Bray en heeren Vinders besloten werd weer in 1635 er het j.aarfeest 1e houden. Achter de Bastaertpijp was een uit gestrekte tuin, waarin later pmkele huisjes werden gebouwd. In het midden dc-r vorige eeuw stond daar het Burgemeestershuis. Mr.. C. Fock, de latere Gouverneur van Zuid-Holland, de vader van het Kamerlid D. Fock, dat voor Haarlem in de Staten zat, woonde er van 1859—1866, In dat jaar ging er de nieuwe burgemeester Mr. E. A Jor- dens wonen. Daar had al eens. meer een Burgemeester gewoond n.l. in 1726, Mr. Johan de Neyn, Raad en regeerend Burgemeester van Rotter dam, die het aan Mr. Gerard Pauw geboren Hoeufft, Heer van Heemste de, Raad en Oud-Schepen van Haar lem overdeed. Een latere- bezitter was Ollmans Gherels. een fabrikant; die 't huis 31 Oct. 1811 aan Albcrtus Deenik Sz. Directeur van hot Stedelijk In stituut vati hedendaagsche talen en fraaie wetenschappen te Haarlem over deed. De lieer Deenik droeg het huis in 1835 aan Dr. Daniël de Haan over Zijn opvolger in 1865 was Mr. C. Fock Haarlem's burgemeester. Dalzelfde ge bouw is nu bet gebouw van den R.K. Volksbond. Tegenover de Wijngaardstraat woon de indertijd Jonker Antonie van Vliet. Ambachtsheere van Heifo en in den Spaanschen tijd de Haarlemsche Schutterij-kolonel evenals Juffrouw Cornelia van Foreest. Later woonde ia dat huis een ander adellijk heer n.l. Jonker Adam van Duvn. Naast het tegenwoordige politiebureau woon de in 1785 Ds. Wilhelmus Mobachius Quaet. In 1774 woonde in een ander huis hiernaast Francois Jacob Ga'let, daar na Jonkvrouwe Maria Johanna van Zancn. Ongelooflijk is het haast, maar toch in de Moriinnesteeg, die een eindje verder zuidelijk uitmondt, woon den oudtijds aanzienlijke families. Het geslacht der Spaarnwoudes had 'er haar ouderlijke woning en later wat in dat gebouw een Fransche kost school. In het huis gcteckend W; 6 Nr. 85 was van 1872 het reeds lang verdwe nen Jonge Juffrouwen-Instituut van de Dames Ilooy. Buiten verantwoordelijkheid der Red. AAN HET NEDERLANDSCHE VOLK Een groote nood teistert <fe veenstrefca van Drente. De werkloosheid, welke bijkans het ge heeie sfgetoOj.-t-n jaar haar druk deed ge. voelen, heeft onrustbarende afmetingen aangenomen. De voonheen zoo bedrijvig» streken, kenmerken zich door algemeen» alten-de onder de arbeidersgezinnen. Duizenden arbeiders jn de oorlogsjarea tengevoige van de in ons land heerschen- dc brands tof fensdhaarschte naar de venen gehaald, teneinde de turfproductie zoo hoog mogelijk te helpen opvoeren, ver kommeren, nu bij de bestaande overpro ductie hun arbeid niet meer gevraagd wordt. De Duiische arbeidsmarkt, welke steeda in het najaar zoovele krachten uit den Zuid-Oosthoek van Drente betrok en daardoor den druk der periodieke werk. loosheid verlichtte, is voor onze arbeiden gesloten tengevolge van den vaiutastand Spaarpenningen van loonen over d« grenzen verdiend, waarop andere jaren voor «ten deel werd geteerd gedurende <ti immer moeilijke wintermaanden, konden derhalve niet gegaard. Ziedaar in 1 kort de oorzaken van d« nood der arbeiders in de veenstreken, vai wie er (honderden gezinnen zij, wier hoof den reed3 veertig en meer weken werk loos rondloopen en waarin ondanks den van overheidswege verleenden steun het meest noodige ontbreekt, en die vaak ge huisvest zijn ja ellendige krotten. Moge uit den algemeenten stetm van on» grootmoedig Nederlandsch Volk, waarof wü bij dezen een beroep doen, blijken, dal ormoodig is dezen nood in nog schriller kleuren te* scHMeren, Met eerbiedigen dank maken wij mel ding van de gaven in natura, welke Har* Majesteit de Koningin reeds ten behoev» van de noodlijdenden heeft ter beschik king gesteld. Aan U, landgenooten. te toonen, dat dit Koninklijk voorbeo! J tot navolging g« trokken heeft! Gaven in geld worden gaarne iuge- wacht aan het adres van den Secretaris- Penningmeester. Het Comité verzoekt beleafd geen gif ten in natura te zenden. Voor de inkomen de gelden zulten door het Comité goede ren worden aangeschaft ter uitdeeliug on der de noodlijdenden zonder aanzien va/ godsdienstige of staalkundige richting. Het Centraal Algemeen Comité vai Steun voor de noodlijdende ar- jei-dersgezinnen in de veenstr» ken in Drente; Mr. J. T. LINTHORST HOMAN, Commissaris der Koningin in d« Provincie Drente, Atgem. Voorz. G. K( K)TST RA, Burgemeester vai Emmer, Voorzitter. A. GAUTIER, Burgemeester van Coe- vorden. Mr. J. A. TEN HOLTE, Burgemeester van Dalen. A. VRIEND, Burgemeester van Odooro. M. L. MULDERS, Burgemeester van Schoonebcek. A. JONGBLOED, Burgemeester vai Steen. Mr. Dr. A. ROODVOETS, Secretaris- Penningmeester, Emmtn (gemeente secretarie.) ter door het opstel e i van de vlag mededeeling te doen. Het staat geheel aan den scheids rechter welk gevolg hij aan dit opste ken van de vlag wenscht te geven. Wendt de arbiter zich niet tot den lijnrechter, dan volgt hieruit, dat hij geen adviezen verlangt en zelfs, wan neer later blijkt, dat hij wel het advies van den lijnrechter zou hebben opge volgd, wanneer hij dit had waargeno men, dan mag hij er toch geen gevolg meer aangeven. Onder ongeoorloofde immenging van een lijnrechter wordt o. a. verstaan het raadgeven aan of aanmoedigingen van een der partijen en in het speelveld komen. Onder onbehoorlijk gedrag in de laatste alinea genoemd wordt ook verstaan een herhaaldelijk gebleken partijdigheid. Dit geheel ter beoordeeling aan den scheidsrechter. De lijnrechter moet zooveel moge lijk met den bal medeioopen en duide lijk zijne beslissing geven door den naam der partij te roepen, welke moet inwerpen of wel duidelijk „doeischop" of „hoekschop" te gelasten. Hij moet terstond de plaats aanwij zen, vanwaar mpet worden ingewor pen, doch er steeds voor zorgen zooveel mogelijk bij de doellijn te zijn, wanneer de bal zich daar bevindt, omdat liet hier de voornaamste beslissingen geldt. Ingeval van een vermeende overtre ding van de spelregels, blijft de bal in het spel, totdat een beslissing is gege ven, zoo zegt regel 15. Indien de scheidsrechter een appèl tafwijst, kan een teeken op de uitroep „doorspelen" dikwijls nuttig blijken. Is het niet mogelijk een beslissing ge geven, dan moet de stand v an zaken gehandhaafd blijven. het onzeker, of er een overtreding heeft plaats gehad, dan mag geen straf worden opgelegd. Is het niet zeker dat een doelpunt werkelijk gemaakt is, dan mag het niet worden toegekend. Is het onzeker of een hoekschop of een doelschop moet worden geno men, dan moet het laatste geschieden. Een beslissing kan niet meer worden gewijzigd, nadat de bal opnieuw in spel is gebracht. Berustte een beslissing op een mis verstand, dan moet de scheidsrechter den bal laten vallen op de plaats, waar de bal zich bevond, toen de scheidsrech ter floot. Heeft de scheidsrechter door te flui ten het spel gestaakt, dan mag hij deze staking niet te niet doen door te roe pen „doorspelen."' De volgende keer hopen we onze besprekingen te eindigen. „LOOKER."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 6