Eerste Blad. Indrukken van den dag li DAMIAATJES j| I.li Siadsnieuws. 2 JANUARI 1922 44ste JAARGANG No. 14029 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN t PER KWARTAAL T 3-25 pep u/rpK FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 0.25 f 3.57»/, BUREAUX* NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748, POSTREKENING No. 5970. ADVERTENT1EN 35 CENTS PER REGEL. DIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING dit nummer bestaat uit 2 bladen. NOGMAALS DE ZOMERTIJD. AGENDA 3 JANUARI Een Kloosterjubileum. De huldiging van G. J. van Gasteren. TOONEEL LANGS DEN WEG. Burgerlijke Stand. R.-K. Kring. Personalia. Beleefdheid in de tram- J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht LAATSTE NIEUWS. De Indische ieening. EMSCHE 253. hoeven te schamen. Wij moesten ons eer der schamen, dat wij alleen tot vroeger op staan zijn te bewegen, doordat men ons als kinderen behandelt en de klok een uur ver zet! De vorige week meldde een telegram, dat de Fransche Senaat met 195 tegen 90 Stemmen tot afsciaffing van den zomertijd had besloten. Metis voor ons land, waar de strijd om den zomertijd, zooal >iiet even groot als in Frankrijk, toch de gemoederen Voortdurend bezg houdt, van belang de ac tie op dit gebied n het buitenland te volgen. Zooals overal, ?aat ook daar de strijd tus- ichen de steden ei het. platteland. En waar nu de boerenstand ii Frankrijk een overwegen den invloed op hd maatschappelijk leven uit oefent en in den senaat zeer sterk vertegen woordigd is, behieft het niet te verwonde ren, dat de Regering te Parijs het met haar rookstel tot behoid van den zomertijd moest •fleggen. Toch had de legeering sterke argumen ten, welke in ea tijd yan bezuiniging en in een verarmd land als Frankrijk meer •aandacht hadden verdiend. In de „Tel." vilden wij cenigc mededee lingen, welke Mhister La Troquer aan den l'Tanschen Senait deed en welke op het Volgende neerkwanen: Wat de gasverichting betreft, heeft men Ie Parijs alleen door het gewonnen uur •■daglicht" een bzuiniging van 6.23 ge constateerd, lervijl de electrische verlich ting een bespariig van 15 opleverde. Vanaf den 15An Maart 1921, toen de zo mertijd in F ran'rijk een aanvang nam, tot 25 Oct. (toen doe eindigde) werd een to tale besparing verkregen van 200.000 ton brandstoffen, wa een bezuiniging van bij na honderd millisen francs opleverde. Nog grooter voordeel® zijn die van de sociale ygiène, omdat d< fab'ieksarbeiders en kan toorbedienden neg veie uren nd hun werk kunnen genieten van het daglicht. Een der laatste irgumenten van den mi misier was, dat Elgetand een conferentie heeft hijeengeroepfn om den zomertijd te tinifieeren. De verschillende landen welke aan den zomertijd vasthouden, waren het tot nu toe niet geheel eens oer den datum, waarop ie zomertijd zou noeten ingaan.... en ophouden, waardoo: verwarringen ontston flen vooral op het gd'ied van internationaal ■'erkeer. De meerderieid der gedelegeerden neet. zich uilgesprcken voor de handha ving van den zomcrljd. Engeland heeft ge Vaagd, dien op 1 Alril te laten ingaan en °P 1 October te Sten eindigen. Iiidien Frankrijk nu den zunertijd afschafte die *°o erkend vele votrdeelen bood, en de andere staten die handhaafden, dan zou rankrijk het eenige hnd zijn, dat in West- ''nropa in den zomereen tijd had, die niet 'het de omliggende landen klopte, iets Waarvan Frankrijk he meeste last zou on dervinden. Hij wilde een nieuw wetsont werp, aangaande den zomertijd indienen, verzocht daarom den senaat niet op zijn ''aiinen vooruit te looien. Aldus de Frunsch< Minister; maar de >enaat ging zijn eigen gang. Wij vreezen, dat, vanneer ook in de ransche Kamer een ^eerderheid voor af- ehaffing van den zortertijd te vinden is, 'e'gië spoedig zal volfn en het ook voor )ns land moeilijk zal vorden te volharden "i een der weinige, (Och ontegenzeggelijk :egenrijke overblijfselen uit den oorlogs- 'jd. Nu lezen wij tot om genoegen, dat in ''ankrijk een actie gaarde is, om, bij defi- ificve afschaffing van len zomertijd, uit dring tc geven aan em denkbeeld, dat "j reeds een jaar geledin in dit blad be vitten en dat hierop neerkomt, dat men de °erensland weer vrijla» om met de zon I' 'e slaan en met de zot naar bed te gaan 1 dal men van boven if in de steden de pvolking dwingt haar even naar de na- F"r in te richten. '*°o langzamerhand poet de weldadige 'vloed van den zomef'jd toch wel tot 'dercen zijn doorgedrolgcn. Wij hebben verscheidene jaren des'edelingen des zo- 'ers gedwongen een lur vroeger op te "'an, door de klokken tl laten liegen. Men hetzelfde effect eveigoed en eerlijker ereiken wanneer het ipenbare leven in 1 zomermaanden een tfir vroeger begint; anneer postkantoren itplaats van te acht ir te zeven uur opeigaan, de scholen, 'ntoren, winkels, fabrieken enz. het ope nga- en sluitingsuur (én uur vervroegen. voordeelen van der zomertijd zouden behouden blijven en de boerenstand zou ''jkertijd van een gr/oten last zijn be- Üd- Voor de overwindn8> die het platte- "I op deze wijze op de steden zou be- ■^*9. zouden de stedejngen zich niet be- Sociëteit „St. Bavo". Aannemers, 3 uur. Reddingsbrigade, 8 uur. Rechtskundig Adivies van 8.309.30. Bestuur Schilderspatroons, 8 uur. Be stuur Bouvvvakbond, half acht. Leer- bewerkers, 8 uur. Afdracht Typogra fen, 8 uur. Museum van Kunstnijverheid. Ten toonstelling van werken door Johan Thorn Prikker. Teyler's Museum. Tentoonstelling. Oud-Holland. Verwulft. Strijk orkest. Bisschoppelijke Museum. Jansstraat. Eiken werkdag, uilgenomen Zaterdags, Zon- en Feestdagen, toegankelijk. R.K. Leeszaal en uitleenbibliotheek. Jansslraat 49. Dagelijks geopend van 10 uur tot half 1, van 23 en van 710 uur, behalve des Maandagochtends en Zon- en feestdagen. R.K Arbeidsbeurs voor mannen. Ged. Oude Gracht 39. Alle werkda gen voorm. van 912 uur, nam. van 2 S uur; Zaterdags alleen van 912 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen. Ki-eine Houtweg 13. Alle werkdagen voorm. van 10—12 uur., nam. van 21 en van 89 uur. Nieuwjaarsdog herdacht de Eerw. broeder Didymus, secretaris van het zie kenhuis „St. Joannes de Deo", alhier, zijn zilveren jubileum als^hroeder der Congregatie Barmhartige Broeders van St. Joannes de Deo. Op hartelijke wijze, den Deo-broeders eigen, is dit feest gevierd. Zaterdagavond werd de jubilaris plech tig ingehaald en onder het zingen van een „Welkomstlied" de versierde teera- tiezaal der Eerw. Broeders binnengeleid, waar zich de Broeders van het huis, alsmede uit andere plaatsen overgeko men Broeders zich verzameld hadden. Hierna sprak de Eerw. Broeder Over ste den jubilaris toe, uitte zijn blijd schap over dit 25-jarig feest, prees in don kloosterling diens echten klooster lijken geest, schetste zijn grootë ver diensten voor de Congregatie en sprak den wensch uit, dat hij nog vele jaren tot nnt der Congregatie zou mogen werk- aaftm zijn. Nadat vervolgens „Klooster jubel" (woorden van zuster Maria Teresa en getoonzet door L. A. Dobbelsteen, R.K. pr.) den jubilaris toegezongen was, ble ven de Eerw. Broeders nog ©enigen tijd in gezellig samenzijn bijeen. Nieuwjaarsmorgen werd in de fraai versderde «wel door den rector van het Ziekenhuis, deu Zeereerw. heer P, W. de Wolf, eon plechtige H. Mis tot intentie van den jubilaris opgedragen. Het zangkoor was versterkt met zangers uit de stad. Na de H. Mis bestond er gelegen heid voor de huisgenooten, den jubila ris te feliciteeren, terwijl ook van an-: dere zijden vele gelukwenschen hem be reikten. Wegens de drukte van den Nieuw jaarsdag kon het feest verder niet ge heel gevierd worden en wordt het he denavond voortgezet. Eenige leden van de rederijkerskamer „Alberdingk Thijm" zullen een tooneelstukje opvoeren en eenige voordrachten ten beste geven. Do vlaggen hingen uit van de pui van den Schouwburg als bij de grootste feesten; de portiers en ouvreuses droe gen bloemen; in alle hoeken en gangen stonden palmen en groenauto's met hooge bezoekers tuften aan en volle trams brachten al maar meet vrienden naar den Stadsschouwburg, waar van Gasteren op zijn zeventigsten verjaar dag zou worden gehuldigd. Het is Zaterdagmiddag een allerharte lijkst feest geworden ter eere van den populairen van Gasteren, een feest dat hem heugen zal en goed moet hebben gedaan, omdat het zoo algemeen en zoo spontaan was. J)e leden van de Schouwburg-Oommisb sio waren er natuurlijk au grand com plet, alsook de meeste leden van het huldigings-comitéin de burgemeesters- log© had o.m. do heer Mr. J. Ni J. B. Heerkens Thijssen, w.n. Burgemeester van Haarlem plaats genomen en de heer Mr. Th. Wesstra, gemeente-secreta ris ,in d6 gaal waren verschillende raads leden, da heeren v. d. Kamp, v. Liemt), v. Ommeren, Reinalda, voorts nog, maar waarom namen noemen, de elite van Haarlem, allen, die met het Ilaarlemsche tooneel meeleven en die op den vroe gen Zaterdagmiddag weg konden, ze waren er allemaal. Voor den jarigen directeur was een eereplaats gereserveerd., vlak tegenover het tooneel, in het midden van de eerste rii fauteuils, waar hij plaats nam tus- schen twee kleindochtertjes in en geflan keerd werd door zijn kinderen en aan getrouwde kinderen, waarvan den da mes mooie bloemen waren vereerd. Toen hij binnenkwam brak een hand geklap los, dat overging tot een ovatio. en door allen werd, staande, hem oenl „lang zal hij leven" toegezongen. En dan dat handwuiven, die gemoedelijke, die hartelijke groeten, het was of al die honderden bezoekers v. Gasteren kon den als hun meest intiemen vriend. Dat was dan ook zóó treffend, dat van Gas teren een beetje zenuwachtigheid en wat aandoening niet kon onderdrukken. Dan begon men aan de afwerking van het programma, waarvoor de best© krach ten uit de tooneelwereld zich beschik baar hadden gesteld. Mevrouw van EymdenVink en mevr. Alida Tartaud-Klein brachten „Orisis", dramatische schets in een bedrijf van mevr. A. O. CraandijkSchuil voor het voetlicht: Jan Musch declameerde 't ver haal van den Bode uit den Gijsbreght van Aemstel; Louis de Vrie3: de Kuras siers van Canrobert van Pol de Mbut; Cor Ruys en Tilly Lus speelden Elisa's vlucht van Barbarossa en tot slot zong het trio Speenhoff-Prinz eenige zeer aar dige liedjes, waarvan het liedje aan van Gasteren een ongemeen succes en instemming had. Natuurlijk geen critiek over deze voor stelling, alleen de mededeeling, dat 't een waardige, kostelijke tooneel-matiné is. Gedurende de pauze trok de heer van Gasteren zich in het kantoortje terug met de leden van het huldigings-comitê en na de voorstelling had do openlijke huldiging plaats. Toen het doek openging stond daar de krasse, levenslustige 70-jarige van Gasteren op het tooneel, te midden van een rijkdom bloemen en kransen en bloemstukken, zcoals zelden een bejubel de acteur of actrice om zich heen ziet en daaromheen geschaard de zesr velen, die v. Gasteren wat te zeggen hadden. Allereerst feliciteerde hem de heer Jiir. A. W. G. van Riemsdijk, namens het huldi- gingscomiié. Deze spreker herinnerde er aan hoe de heer v. Gasteren in het centrum stond van het Haarlemsche looneelleven, eerst in de ouden Schouwburg, nu in dezen nieuwen en hoe hij daar immer schitterd heeft. Namens de commissie bood hij den heer van Gasteren een bronzen beeld op piëdestal aan en een enveloppe, „waarvan de gebruiksaanwijzing welbekend is." Ten slotte hoopte de heer van Riemsdijk, dat de heer v. Gasteren nog vele jaren als direc teur van den Schouwburg zou fungeeren. De heer Mr. Heerkens Thijssen, tweede spreker, herinnerde er eveneens aan hoe de heer van Gasteren eerst geschitterd heeft aan den Jansweg en nu.hier. Over dien overgang zal spr. niet veel, maar wel iets zeggen. Toen de schouwburg zou worden geopend, kwamen er vele aanbiedingen voor de functie van directeur, waaronder vele met mooie brieven en fraaie testimonia voor de betrekking. Maar ook kwam er een, die vroeg of hij dat niet kon worden, wijl hij het publiek kende, en het publiek hem kende. Hel gemeentebestuur luisterde naar dat aanbod en legde de keuze aan de com missie van beheer voor en deze zeide ook: neem dien! Het college van B. en W. dacht er over zooals de commissie en ook de gemeenteraad, wat wel bleek uit het feit dat de heer van Gasteren werd benoemd met algemeenc stemmen. Spr. zeide dat het gemeentebestuur van die keuze geen spijt gehad heeft. De overgang van den ouden naar den nieuwen schouwburg is er voor het publiek gemakkelijk door ge maakt. Namens de Commissie van Toezicht en het gemeentebestuur bracht spr. den heer v. Gasteren hulde en hoopt dat hij dezen schouwburg nog lang als directeur zal beheeren. Dan sprak de heer Merens, namens de afdeeling Haarlem van het Alg. Ned. Too- neelverbond, die herinnerde hoe hij in de jaren 70—71 zich ten bate van het land ging bekwamen in de Manege, alhier. Daar vond hij toen als koroporaalde heer van Gasteren, die toen al toonde een goed Vader lander te» zijn, iets waaraan spr. nooit heeft getwijfeld. Het doet spr. genoegen den heer van Gasteren nu na 50 jaar te mogen toe spreken. Spr. zeide dat de heer v. Gasteren op tooneelgebied een goed adviseur altijd geweest is en toen het Tooneelverbond werd opgericht werd dan ook dankbaar van de adviezen van den heer v. G. gebruik ge maakt Namens die afdeeling Haarlem van het Verbond, bood spr. den jarige geluk wenschen en bloemen aan. Dan spraken nog vele anderen. De heer v. Gasteren werd gelukgewenscht namens Crcmer, namens het Haarlem's Tooneel, namens de vereenigingen Door Inspan ning Uitspanning, Jacob van Lennep, Zang en Vriendschap, de Haarlemsche H. B. S.-vereeniging en allen boden bloemen aan. Namens lief personeel werd de heer v. Gasteren gelukgewenscht door den heer Hazevoet, die hem een stoel als stoffelijk aandenken aanbood en een voe tenzak met den wensch er bij dat het nog lang zal mogen duren alvorens men zegt: Het wordt koude 'beenen met onzen Ger- rit! Er werden nog bloemen gepresenteerd namens het Rotterdamsch Tooneel en Het Ho f s tad -loon eelen de heer Musch felici teerde mede namens zijn compagnon v. d. Horst, die door ongesteldheid verhinderd! was aanwezig te zijn. Den heer Musch speet dat, omdat de heer v. d. Horst de directeur is, die in ons land de meeste di- reclcursjaren heeft, hoewel hij daarom niet ongesteld is. Maar spreker wenschte d'en heer v. Gasteren geluk, zooals v. d. Horst dat zou hebben gedaan. Deze zeide spr., toen hij hem tele fonisch opdroeg den heer v. Gasteren 1c feliciteeren dat het hem speet niet aanwezig tc kunnen zijn, omdat v. Gasteren is een alleraardigst' mensch, eerlijk, correct zakenman, die meeleeft met de up and downs der too- neelgetzelschappen en ieder gezelschap, als het kon, het heele jaar door wel „Schla ger" zou gunnen. Ontvang onze bloemen aldls vervolgde spreker, leef nog lange ja ren in ijzersterke gezondheid 'en dat we u nog lang in dezen schouwburg mogen zien. De heer Dumont bood een krans en ge lukwenschen aan namens de-hoofden van takken van dienst der gemeente; een an dere vereeniging bood een schemer lamp aan en tenslotte feliciteerde de heer Schuil, secretaris der schouwburgcom missie ,den heer v. Gasteren. Hij deed me dedeeling van een groot aantal telegram men die waren 'binnengekomen w.o. een zeer lang en waard eer end van den heer en mevrouw Rooyaards en zegde .dien beer v. Gasteren een album toe met de portret ten van alle artisten. Alle portretten wa ren echter nog niet aangekomen. Toen v. Gasteren, kort en krachtig, hij was te zeer aangedaan om veel te zeggen, maar uit zijn stem en uit zijn gebaren bleek hoe vereerd en gevoelig hij met en en voor deze huldiging was. Ik sta versteld van de huldiging, ik danlk u, ik dank u allen zeer,z eide hij. De plechtigheid was daarmede afgeloo- •pen. Na afloop was er gelegenheid den heer v. Gasteren in den foyer te felicitee ren, waarvan talloos velen gebruik mhak ten. Hier werden ververschingen rondge diend. Het meisje dat weten wilde. De N.V. Het Schouwtooneel, Directie Adr. van der Horst en Jan Musch zal Woens dag 3 Januari voor het eerst in den Haar- lemschen Stadsschouwburg opvoeren: Het meisje dat welen wilde (The Ginderella Man), een stuk voor jong en oud in 4 bedrijven uit het Engelscli van Edw. Car- pentier. In dit stuk treden op de dames Kilty Kluppel], Coba Blankenslein, Mies Ver steeg en de heeren Frits Bouwmeester, Co Balfoort, H. van Warmelo, Ezerman, P. Pézin, Theo van Vliet, W. de Vries en C. Lage man. Regi: Adr. van der Horst. Kamer van Koophandel en Fabrieken. De Kamer houdt Dinsdag een verga dering' nam. 8 uur ten Stadhuize. De agenda vermeldt: I. Verkiezing voorzit ter. 2. Opening door den voorzitter. 3. Notulen. 4. Benoeming vaste commissie. 5 Ingekomen stukken en mededeelingen. 6. Rondvraag. Baden. In het Douche badhuis aan den Schotcrsingel zijn in dé afgeloopen week 943 baden genomen; in dat aan den Koudenhom 270 badenin dat aan het Leidsche Plein 788 baden. Redden van drekelingen. Door den Hoor den. Secretaris van den Nederl. Bond tot het Redden van Drenkelingen, den heer A. J. Meyerink te Haarlem, zijn op 27 December te Maarssen en op 28 December te Bergen op Zoom lezingen gehouden over bovengenoemd onderwerp, met het resultaat dat aan het einde der voordrachten zijn opgericht de Maarssensche Reddingsbrigade met aanvankelijk 20 leden en de Bergen op Zoomsche Reddingsbrigade met voorloo- pig 50 leden. De beide opgerichte af- deelingen Rebben besloten zich aan te sluiten bij den Ned. Bond. Informatie- en Incassodienst voor den Middenstand. Met 1 Januari a.s. gaat de lienst van den Algem. Nederl. Bond van Informatie- en Incassobureaux van den Middenstand, gevestigd te Haarlem, over aan den Middenstandsbond, en zal ondergebracht worden in het Bureau van den Middenstandsbond', Oude Molstraat 13a te Den Haag. Smederij. Ter inzage is nedorge- legd het ingekomen verzoekschrift met de bijlagen van J. G. H. van der Veldt, om vergunning tot oprichting van eene smederij in het peroeel aan da Brouwersvaart no. 100 B, en het daarin plaatsen van kracht- en andere werk tuigen. i A'les bij hel oude.. Zaterdagavond reed men met oesters en champagne de poort van het oude jaar uit. de nieuwe aera tegemoet..1 Het was buiten al vroeg plechtig slilgeworden. De geloovigen gingen vroom ter kerke om het oude jaar eerst te slui ten met God. De winkels sloten vroeg, de restau rants gelukkig ook, maar niemand had er hinder van, dat het straabaspect zoo doodsch was. Want de menschen waren nu eens gezellig en vriendelijk thuis. De mcesten tenminste, maar toch niet allemaal. Behalve zij, die voor hun broodje moesteu werken, waren er, die ook op dezen avond niet van den bioscoop konden scheiden. En an deren zochten de vreugde van het jaarslot in den drank en schommel den bedenkelijk over de straat. De regen plaste, de wind gierde en blies. Maar thuis lazen we alle schoone woorden van beterschap, en nieuw leven £n goeden wil. Zoo zouden we het nieuwe jaar ingaan. Helaas, den eersten dag al was alle goeds vergelen. Wal bracht het nieu we jaar? Er liepen weer dronken men schen lapgs de slraat, de menschen verdrongen zich weer voor den bios coop, de regen plaste, de wind gier de weer. Het was een nieuw jaar! Maar bleef niet alles bij het oude?.-- Opleiding by de luchtvaartajdeeVng tot reserve-tweede-luitenant-waarnemer. De Burgemeester van Haarlem brengt het volgende ter kennis van belangheb benden: Voor dienstplichtigen der lichting 1922 en van vorige lichtingen, die in 1922 hun eerste oefening zullen aanvangen, wordt bij wijze van proef de gelegenheid geopend, om, aanvangende 2 October 1922, bij de Luchtvaartafdeeling te Soos- terberg oppgeleid te worden tot reeerve- tweede-luitenant-waarnemer. De aanmelding voor de opleiding moet plaats hebben vóór 1 Februari 1922. Leerlingen-r missie in de Typogra fie. Aan in Decemmbor ji. go- houden examen ter verkrijging van een Bewijs van Bekwaamheid hebben 8 druk kers- en 6 zetters-leerlingen deelgeno men. Aan 7 drukkers- en 3 zetters-leer lingen werd het diploma in de verga dering der commissie uitgereikt. De heer Bockhooven reikte de dilloma's met een toepasselijk woord uit, ter voorhoudende zich steeds verder in het vak te bokwa- men. De geslaagde leerlingen zijn: G. O. Timmermans, A. Ham, J. Kollaard en Jac. Antonisse van de drukkerij Joh. En schedé en Zn., E. D. v. Aanhout van de drukkerij J. A. Boom, P. Th. v. Deur zen van de drukkerij Gebr. Nobels, allen drukkers. O. F. v. Veen van de druk kerij firma Ruijgrok, 8. J. Warmendam van de drukkerij firma Hamberg te Hille- gom en N. M. de Zwager van de druk kerij St. Jacobs Godshuis, allen zetters. Woensdag 4 Januari a.s. des avonds 8 uur wordt de nieuwe cursus in de Ty pografie geopend. Ouders van leerlingen, leermeesters,bedrijfleiders en patroons zijn bij deze opening welkom. Getrouwd: 31 Dec. J. F. v. Essen en M. C. de Jong. Geboren: 29 Dee. d. van A. Hartman- Kruijt. 30 Dec. z. van C. P. Verbeek- Vieselman. z. van J. M. Kienjet-v. Ham burg. d. van R. v. Zon-Olij. d. van A. C. Heemskerk-Sonnevelt. d. van E. v. d. Weijden-Geerlings. 31 Dec. d. van G. Booij-Eijk. d. van C. M. v. d. Horst-v. Burkum. d. van M. A. Hogenes-Eckhard. d. van M. Hellingman-Schreuder. d. van J. J. v. d. Wateren-de Bruijn. Overleden: 29 Dec. G. Delissen-v. Fran ken, 70 j., Kamperlaan. 30 Dec. A. v. Halen-Kroon, 71 j., Klein Heiligland. M. E., 16 mnd., d. v. B. Molitoor, Kamper laan. H. S., 1 mud., d. v. H. Weijers, Kamperlaan. 31 Dec. J. A. G., 8 mnd., d v. W. B. F. Pieters, Scheepmakcrsdijk. v. Veen, 51 j„ Graaf WiJlernstraat. J. Krom, 79 j., Gasthuisvest. 1 Jan. J. E. Wallin-Broens, 59 j., Tetterodestraat. in de algemeene vergadering van den IR. K. Kring, onlangs gehouden, waarin eenige huishoudelijke zaken behandeld •werden en de periodiek aftredende secre taris, de heer J. Ch. Vintges, herkozen werd, zijn nadere mededeelingen gedaan over de plannen dor viering van het 'twee- dé lustrum, zooals die thans definitief zijin vastgesteld. Waar dit feest er een wordt voor geheel katholiek Haarlem, is het van belang het program hier mede te deelen. De feestviering begint a.s. Woensdag met een driedaagsdhe geestelijke oefening, op Woensdag, 'Donderdag en Vrijdagavond, geleid door den geestelijk advisdur, den WelEeerw. pater C. H. M. Caminada O.FM Zondagmorgen wordt dit triduum geslo ten dn de 'kapel der Eerw. zusters aan de Koningstraat, met een plechtige gezongen H. Mis en algemeene comimjuimie der leden. Dien dag is er reünie op de feestelijk versierde ikringza'iien. Maandag is de dag der groote feestuit- voering in den Stadsschouwburg, waar het eigen gezelschap der Kringleden „de Toog van meneer Pastoor" opvoert. Daar na voor de leden in de fraaie zalen in 'Hotel de Leeuwerik een souper. Dinsdagavond eenvoudige reünie op den Kring. Woensdagmiddag feestelijke 'kindervoor- stelling in de zaal der St. Jozef sgezellent- vereeniging voor de 'kinderen der dona teurs. Des avonds lustrum, Menwedstrijd op de Kring. Donderdag 12 Januari is de verjaardag van den R.K. K. Dan komt niemand min der dan pateer Borromaeus de Greeve O. F. M. de feestrede houden ia een groote vergadering, die belegd wordt in de groote zaal van het gebouw de Vereeniging. Mu ziek en zang zullen deze feestvehgadering opluisteren. Vrijdagavond reünie voor de leden- in de Kringzalen. Zaterdagmiddag biedt de Kring dien kinderen der arme scholen e.d. oen feestmiddag aan in de groote zaal van de Bavo, Smedestraat, met herhaling van hel Woensdagmididagprogram. Zondagmiddag is er voetbalwedstrijd1 op het Damiatenveld, hot terrein van de middag, tot slot van het feest, feestdiner 'voetbalafdeeling van den Kring. Zondag- in de wet hakende bovenzalen vam de -Kroon. Voor het vanwege het Instituut Pont gehouden examen voor kantoorstenograaf Nederlandseh (130 lettergrepen per mi nuut) is geslaagd mej. A. P. v. d. Vlugt, alhier. Voor de vanwegen hetzelfde instituut gehouden examen voor onderwijzer steno grafie Nederlandseh (100 lettergrepen per minuut is geslaagd de Eerw. Zuster Hermengildis, alhier. Te 's-Gravenhage is geslaagd voor het examen Handelskennis L. O. de heer L. J. F. van der Meuten, alhier, Brandje. Zaterdagmiddag ontstond' in peroeel Lange A-nnast-raat 12c een schoorsteenbrandje, door-dat, bij het sto ken van houtspaander» het roet vlam vatte Nieuwjaarsdag. Miezerig weder. Rond half zes 's avonds. Bij de halte Proveniershuis verditage* zich vermoedde menschen om.een plaatsj* machtig te worden in de overvolle Inui die in de richting Sch-oten zal rijden. De zitplaatsen zijn alle bezet, waarvan vele door jonge, krachtige kereis; op ach-, ter- en voorbaicon staan de reizigers dSohf opeengepakt en met moeite wringt zich door het kluwen menschen een jong moe dertje heen, met een kind op den arm. Za gaat staan on den middengang. Op den achtersten, enkelen bahkstoe» rit een -welbekend Haarlemmer, ari-sto craat van ouden stempel, met jonkheer lijken titel, een man, die in het verleden» zeer eervolle posiities in ons land en ui onze stad bekleedde, nu nog alom ge vierd wordt om zijn ambt, kunde ent goede eigenschappen, maar dien de last der jaren zoetjesaan wel zoo gaai druk* ken dat 'hij het recht heeft in een tram liever te zitten dan te staan. Zood'ra hij het moedertje met het kind op den arm, een gewone vrouw uit hei volk, wat aan de kleeding van vrouw en kind zeer goed was te zien, zag en be merkte dat er geen zitplaats was vooi haar, stond hij onmiiddellijik op met een beleefd: „Mag ik u mijn plaats aan bieden?" De vrouw nam dat aanbod gaarne aaa en nam plaats met een beleefd: u. wel meneert" De oude heer stond' én bleef staan, want geen der jonge mannen in de tra ra dacht er aan hem een zitplaats af te staan. Waarom wij van dit feit melding makea en of d'i't dan zooiets bijzonders is? Och neen, als welopgevoed man gevoel de deze edele Haarlemmer dat het zijn plicht was hoffelijk te zijn en -deed niet meer dan wat men van ieder welopgevoed mensch verwachten mag. Maar -het gebeurt zoo dikwijls, Ja ge woonlijk zelfs dat jonge, krachtige kerels, met flinke -beenen in de tram blijven zitten, terwijl zij dames, ook wel oudere en minder goed ter been zijnde dames, of in 't algemeen personen, die door ouderdom of gebreken recht hebben op hun voorkomendheid laten slaan. Met genoegen wijzen wij daarom op het voorbeeld van den adellijken Haar lemmer, ten voorbeeld voor allen, ten be schamend voorbeeld voor velen. Barometerstand: 751. Neiging: Achtertiit. OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteo rologisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 2 Januari 1922. Hoogste barometerstand 775.3 m.M. te Toulouse. Laagste barometerstand 723.6 m.M. te Baerna. Verwachting van den avond van 2 tot den avond van 3 Januari: Stormachtige tot krachtige, later afne mende Westelijke tot Noordwestelijke wind. Afwisselende 'bewolking. Aanvan kelijk nog buiig, -da.arna opklarend. Kou der. DEN HAAG, 2 Jan. De regeering over weegt maatregelen ter voorkoming dat door de overmaking van provenu der In dische dodlarleening invloed zal worden uitgeoefend op den dollarkoers. De brandweer was aanwezig, döoh be hoefde geen dienst te doen. Met een paar emmers wa-ler werd het vuurtje geblusdhit Meester Aljechin te Haarlem. De b» Toomde Russische meester A-ljeahin, d eerste-prijswinnor in hot Haagsohe mee tertournood, zal 9 Januari a.s. een slmi t taan-voorstelling geven voor de leden «Tel Haarlemsche Sohaakvereeniging. Kamer van Koophandel. Bij Konink lijk besluit is bepaald dat hel aantal leden der Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Haarlem en oim-lj">"L'"ln 26 za! bedragen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1