BINNENLANr Jaarlijksche Opruiming ABR. MEIJER DEHNEAPPELS ZEVENTIG JAAR. j Herinnering voor den Heer VAN GASTEREN. AMSTERDAMSCHE BEURS. EEN ERKENNING. Fa. G. W. von Schmit Zn. Groote Houtstraat 16 ZEER LAGE PRIJZEN COMPAGNON GEVRAAGD.. LEGER EN VLOOT. GEMENGD NIEUWS. ROOFMOORD IN DEN SNEL TREIN AMSTERDAM—DEN HAAG. De „Port Gwarre" gezonken. KORTE BERISHTEN. LUCHTVERKEER. De aviette. HANGEL EN NIJVERHEID. de beste, gemakkelijkste en zindelijk ste brandstof om kachels aan te ma ken. Prijs per H.L. slechts 80 ceni Franco thuis. - N.V. HOENDERDOS1 Brandstoffen handel. KERK EN SCHOOL. Gevraagd: tVele, vele mooie jaren Gaf hij zich voor ons tooneel Heel wat zorg en heel wa» bijval [Waren in dien tijd zijn deel. Altijd was hij klaar tot helpen Steeds bereid om bij te staan iVoor de kunst en de artisten Heeft hij wel zijn deel gedaan. In den Schouwburg op den, Jansweg [Wist hij op zijn plaats te zijn Even ernstig, vlot en vaardig Gaat het op het" WilsonspLein. .Van het kleine naar het groote iWas voor hem een lichte sprong Bij het nieuwe en het oude Hij blijft altijd even jong. Welk een vriend en kloeke leider Wa§ hij voor zijn personeel Overal had hij zijn vrienden In de zaal en op tooneel In zijn kleedkamers was orde .Warmte, licht en zind'lijkheid Op den Jansweg was het keurig Elders in den kippen-hokken-tijd. Als 't prachtig was besproken Was hij pittig in zijn sas Bij een sofje en een stropje Stond hij troostend bij de kas Dat lag nooit aan de vertooning Of een hakkende critiek 't Lag ook niet aan 't aanwezig Maar 't afwezige publiek. Als hij in de koffiekamer Bij zijn marmer tafelblad Onder zijn kristallen luchters. Even nog na afloop zat "Werd er lustig nagebabbeld Wat gelachen met elkaar Jtosnina schreef er zijn verslagen En hij rookte een sigaar. Velen zag. hü gpan en komen Allen deed hij troostend jjoed Hij heeft twintig maai meer vrinden Dan hij zoo opeens vermoedt Als hij op zijn feestvoorstelling Door hen. allen werd bezocht Waren zaal en koffiekamers Hier wel tienmaal uitverkocht. Wilson is .pen knappe kerel Haarlem heeft hem gewaardeerd Door een plein naar hem te noemen Werd die groote man geëerd Maar voor onze stadgenooten Zou 't toch nog mooier zijn Als die naam was om te doopch. En 't werd: van Gasteren-plein. Vele. vele mooie jaren Gingen welbesteed voorbij En we wenschen dat hij lang nog Werkzaam in cms midden zij De tooneelspeelkunst te dienen Was zijn roeping, was zijn wensch Dat hij lang nog voor ons leve Als artist, pis vriend, als mensch. De Beus opende heden prijshoudend. Staatsfondsen. 5 pet Nederland 86 K; 6 pet Inddë 94. Culturen. Koloniale Bank nojjIn dische Bank 92; Vorstenlanden 133; H. y. a. 321 Industrieele waarden. ïnsulinde olie 9%- Olicwaarden. Koninklijke 417/4". Consols 138; Orion 33. Tabakken. Amsterdam DeU; Besoe- lö 60; Rotterdam Deli 27Medan 372. Rubbers. Amsterdam Rubber 108; Deli Batavia 77; Necferl. Rubber 64; Rot. Tapanoeli 28. Scheepvaart waarden. Hol. Am. Lijn 161; Hot Boot so; Kon. Holt Lloyd 28; Japanlijn 110, Paketvaarf 94J4; Scheep vaart Unie 110; Marine 16%. Amerikaansche waarden. Hide and Leather 67 HSteel 94; Smelting 49 Anaconda 107; Ggar 74; Atchison To- peka 100Voting Rails 20%; Denver yt; Southern Pacific 88; Union Pacific I 142. i. In „De Strijd," het Wad van het jN. V. V., wordt gesproken over de j "werkloosheids-interpellatie. Van de Be geering wordt gezegd, dat zij steunt op de R. Kath. en Christelijke Arbeidersbe weging. Daarom doet zij niet genoeg. Maar even verder staat in hetzelfde artikel. Het is wéér, zooals vanwege de Re geering werd betoogd, dat in ons land meer op dit gebied wordt gedaan dan 'in andere landen. 1 Ook wat inzake werkverruiming ge daan wordt, ia „niet van geringe betee- kenis." j Het gaat dus nog wel met die Regee ring, die „steunt op de R. K. en Ohris- i telijke Arbeidersbeweging." Zij deed en Ijdoet meer dan dé Regoeringen in an dere landen, waar de „Moderne" Arbei dersbeweging over veel invloed beschikt ien waar zelfs sociaal-democraten in het Kabinet zijn of waren opgenomen. Maar dat wil de schrijver in „De i Strijd" natuurlijk niet erkennen. Immers /noemt hij het vele, dat hier te lande geschiedde, „een bewijs ten gunste van tie strijdmiddelen en don invloed van onze d.i. de Moderne Arbeiders- beweging." Nu zijn wij er precies, teekent „Patri monium" hierbij aan: j Wat er goeds in Nederland gebeurt sociaal gebied danken wij aan de „Modernen." JEn dat or ook nog kwaad geschiedt, ris te wijten aan de Christelijke Arbei dersbeweging. Het is heel duidelijk. 'Maarc!.. wie gelooft het? J De leiders van het N. V. V. gelooven het zeif niet! Onder dtt opschrift schrijft de antl-rev, „Rotterdammer": Wie met wat overgespaard gelid zich in zaken wil begeven, kan in sommige bladen dagelijks advertenties uitknippen, waarin een deelgenoot gevraagd wordt in een prima solide handleis- en industrieele onderneming. Voorzichtigheid is echter geraden! Bij onderzoek van antecedenten en vooruit zichten blijkt niet zelden, dat men met ,een verloopen zaak te doen heeft of met een min of meer fantastischen uitvinder- <Be gouden bergen belooft, en eraan ge looft, maar alleen teleurstelling zal bren gen. Aan zoo'n advertentie: „compagnon ge vraagd*' doet het besuit van het sociaal democratische congres denken, waarin de S. D. A. P. zkh als gegadigde aanbiedt voor de positie van regeeringspartij. De eene handelszaak is met een sma delijk bankroet geëindigd; zou nu nlel een compagnon met wat geld te vinden zijn, om het samen te probeeren met een nieuw bedrijf? Na het faillissement van den revolutie- winkel schijnt het beter maar weer In constalutioneeie politiek te gaan doen. Wie waagt ziCh eraan met «ïlk een vennoot?" De lichting 1921 en 1932. Aan gezien de lichting 921, voor wat be treft do infanterie, genie, wielrijders en pontonniers in drie gedeelten (ploegen) is opgeroepen, is in de beschikkingen, waarbij aan deze dienstplichtigen uitstel van eerste oefening werd verleend, ver meld, dat dit geschiedde tot opkomst van de derde, dan wel laatste ploeg van de lichting 1922. De lichting 1922 zal echter niet in drie nloegen, doch in twee ploegen voor eerste oefening onder de wapenen wor den geroepen. In verband hiermede moe ten de hierbedoelde dienstplichtigen van de lichting 1921, aan wie uitstel van eerste oefening is verleend tot opkomst van de derde ploeg lichting 1922, voor- loopig buiten oproeping worden gela ten. Omtrent hunne opkomst cmder de wa penen zullen padere bevelen worden gegeven. Men schrijft ons uit Amsterdam: Z: terdagavond heeft in den snel trein die om 7.15 uit Amsterdam ver trok cn om 8.36 in Den Haag aan- swam, een roofmoord plaats gehad. De 34-jarige heer mr. J. L. Wijsman had des avonds omstreeks 7 uur zijne woning aan het Rokin 124 verlaten, om den Oudejaarsavond bij zijne ouders, die in. Den Haag wonen, door te brengen. Meestal begaf hij zich om de twee weken op Zaterdagavond naar zijne ouders. Als gewoonlijk had hij zijn leeren handkoffer bij zich. Ver moedelijk is hij bij de halte op het Spui op de tram gestapt, om' iden. trein van 7.15 nog te kunnen halen. De heer Wijsman reisde le klasse. Toen de trein in Den Haag aankwam, zag een witkiel, dat zich in een afgesloten le klasse coupé een heer bevond, met de jas over het hoofd getrokken. Toen hij de coupé opende, zag hij tot zijne ontsteltenis een groote plas bloed op den grond, waarop hij den stationschef waarschuwde. Al spoedig bleek, dat men hier met een moord te doen had. De Haagsche recherche, die onmid dellijk hiervan in kennis werd gesteld, ving haar onderzoek aan en maakte al spoedig uit. dat de heer Wijsman door drie revolverschoten was getrof fen. een onder dcpi oksel, een in de hartstreek en het derde in de borst. Ook was de portefeuille van hel slachtoffer verdwenen; echter werd wel eene porlemonnaie met 10 gld. nog op het lijk gevonden. Men heeft hier klaarblijkelijk dus met een roof moord te doen gehad. In de coupé werden de drie palroonhulzen terug gevonden, doch geen revolver. De handkoffer, dien de heer Wijsman bij zich had, bevond zich nog in de coupé, doch de inhoud, die uit lijf goederen bestond, was ongeschonden. Uit een en ander vermoedt men, dat d<; moord tusschen Leiden en Den Haag moet hebben plaats gehad. De heer SVy^mau was juist Zaterdag jarig, J^vincie Limburg be toekent. De recherche, die een uitgebreid on-' derzoek is begonnen, tast thans nog in het duister. De conducteur van den bewustén trein zou zich, naar wij vernemen, nog vaag herinneren, dat in dezelfde coupé nog een heer en eene dame hebben gezeten. De heer {Wijsman was werkzaam ten kantore van mr. L. van Gigch Jr. aan de Heerengracht 390. Nader vernemen wij nog het vol gende: Uit een ingesteld onderzoek is ge bleken. dat de heer Wijsman in Am sterdam plaats heeft genomen in een coupé eerste klas, waarin slechts drie personen tegelijk kunnen zitten. De heer W. nam plaats in een hoek der coupé. Even na hem stapte in den- zelfden coupé een dame. van om streeks 23 jaar oud, van nogal slanke gestalte, gekleed in donkeren, ver moedelijk pluchen, mantel. Deze nam in den anderen hoek van den coupé plaats. Toen de trein op vertrekken stond, stapte nog een heer in van omstreeks 26 jaar, die zich neerzette tusschen den heer en de dame. In Haarlem ïs de dame uit den trein gestapt De twee bee ren reis den alleen verder. De Haagsche politie verzocht de Haarlemsche politie hulp bij het op sporen van de dame. die in Amster dam in den trein stapte en dezen in Haarlem verliet. De Haarlemsche politie verzoekt deze dame zich onmiddellijk op het politiebureau te Haarlem te melden voor het geven van nadere inlich tingen. De Commissaris van Politie in de lie afdeeltog te VGravenhage, verzoekt drin gend den reizigers, inzonderheid die dame die te Haarlem het compartiment hoeft verlaten, die gereisd hebben in den trien, welke ten 7.15 n. op Zaterdagavond 31 December j.l. van het Centraal Station te Amsterdam is vertrokken naair de richting Den Haag, en die vermeenen ifets gezien Of gehoord te hebben wat voor het poli tieonderzoek van belang'ikan zijn, zich aan te melden aan zijn bureau aan de Nieuwe Haven te 's-Gravenlhage. HET WERK VAN DEN POSTBODE. Lastige adressen. We lezen in de „Haagsche Ot." In jaargangen van 't Jaarboekje der Posterijen vindt men onder de rubriek varia verspreid, heel wat grappigs over adressen, waarmee postambtenaren te sukkelen hebben. Wij spreken nu niet van de berijmde, die Hel eens aardig waren, bijv. „O, briefbesteller, breng dees brief bij Vollenhoven op 't Westnieuwland en ge lief er bij te melden, dat hij is voor den student, ge ontvangt daarvoor voorzeker van de meid 10 oent. Doch pas er op!% en breng het geld niet door, 't Hoort niet aan u, doch aan 's lands poetkantoor, te Rotterdam." Maar het zijn de gemoedelijkste, die ons het meest troffen. Bijv. Aan L. G-. O.' L... predikant te B., leg te huis te Leyde bij de Academie, de mans naam onbekend, het is die leer- aar, die geen vaste woonplaats heeft in Nederland". Of deze: „Aan Jan K., ligt-matroos op Z. M. korvet „Juno", als de „Juno" buiten dienst is, dan is Jan op een ander fechip." De directeur van het Postkantoor te Helder maakt in het jaarboekje mel ding van een brief met dit adres: „Wees zoo goed en geef die aan Jaapie." We trofen ook zeer uitvoerige adres sen aan, bijv.; Aan Serge, wonende achter den wal in het Kort- rozendaal, die vrouw haar man is gebrek kig en springt op een kruk, Utrecht, franco. Uitvoeriger is dit „Deze brief te bezorgen aan de Sluis- meester te Gouda op de Binnensluis en verder af te geven aan schipper Jan Broek, welke hem bij zijn Hout moet afgeven Aan de Weduwe Hoogendijk. Als hij met zijn Hout te Vlaardingen komt. En de vragt Welke Hem zal worden be taald Bedraagt somma f 18.62." Dit alles stond op de enveloppe! En wat zon de lezer maken uit dit adres: „deze brief te peeorge aon runne en reden an te karrukt broegen halpret talen." Niemandal zeker. Toch vertaalde een knap poetdirecteur het als volgt: Deze brief te bezorgen te Ruinen en verder aan de kerkbrug aan Albert Ta len. Doch het toppunt van onduidelij-di ld was dit adres op een bij de post aange komen brief. „Prinesel biboerl Katoent Brise Ge pend en gergen in Belgen Mijheer Ma- tinus D.... woenende Bye bennadus V.." De postdirecteur riep er latinisten en sanskritisten bij, vroeg aan lui, die Ma- leisch verstaan, doch niemand wist het. De brief bleef liggen. Drie weken later kwam er een brief van dezelfde hand uit de bus met dit opschrift: „Privensel Litosrge Kaetoën Brice," en de rest was precies als de voorgaande. Nu ging de postdirecteur aan het ver gelijken, de beide lezingen en... hij kwam er achter: Niemand gelukkiger dan een postbe- ambtenaar, die een onleesbaar adres ont cijfert. Prinesel Privensel Provincie. Biboerl Liboerge Limburg. Katoent Kaetoen Kanton. Brise Brise Bree. Gemenden Gergen leverde nu geen moeilijkheid meer op, dat was een ou- dig gemeente Gerdingen. Maar wie drommel had ooit kunnen ddroomen, dat Prinesel biboerl 'te pro- FELLE BRAND TE ARNHEM. Een felle brand brak, naar de Tel. meldt, Zaterdagavond omstreeks acht uur uit in de Klarenbeekstraat te Arnhem, waar op no. 63 een reiziger in manu facturen, de heer Hummel, woont. Deze had 's middags zijn woning verlaten ter wijl de kachel nog brandde. Hierdoor is vermoedelijk op de door hem bewoonde tweede verdieping, waar een partij ma nufacturen was opgeslagen, brand ont staan. De politie was met het bekende slan genwagentje het eerst ter plaatse en ge reed water te geven. Daar geen der be woners thuis was, werd de toegang ge farceerd. De brand had toen reeds een dreigend aanzien genomen. De vlammen sloegen hoog op uit de tweede verdie ping en in minder dan geen tijd was de zoldering tusschen de tweede en de derde geheel doorgebrand. Inmiddels was ook de brandweer met veel materiaal gearriveerd. Een ladder werd uitgeschoven tot nan het dak en van verschillende zijden kon daardoor het vuur krachtig worden bestreden. Do politie had de Klarenbeekstraat grootendeels afgezet, Eenige woningen van de naaste buren werden gedeeltelijk ontruimd. Ook het dank brandde door, doch spoedig daarop begon men den brand reeds meester te worden. In een naastliggend pand, waarheen het vuur zich langs verbindingsbalken een weg baande, was het gevaar spoedig afge wend. Korten tijd later kon men reeds minder water gaan geven. De tweede étage is geheel uitgebrand. Ook de op geslagen manufacturen gingen grooten deels verloren. Een en ander was ver zekerd. De bewoners van de benedenhui zen hebben veel waterschade. Naar de „Crt." verneemt, is het Engel- sdhe stoomschip „Port Gwarra" bij het Maas vuurschip gezonken. Van de op varens den zijn vier man verdronken. 19 man werden bij Hoek van Holland geland. Nader wordt nog over deze ramp ge meld, dal de bootsman Th. Westerberg en de donkeyman Camille Sand gewond zijin. De namen van de verdronken opva renden zijn de 2c-stuursman James Mann, steward D. Green, de matroos K. Alleman en de stoker J. Fostera. BEROOVING IN EEN WOONSCHIP. Vrijdagnacht te half drie deed een man aan het politiebureau, Stadhouderskade te Amsterdam aangifte, dat hij door den bewoner van een woonschip, die met zijn schuit in de Stadhouderskade lag, be roofd was voor een bedrag van f 800. Do politie trok er onmiddellijk op uit, en wist den bewoner met zijn vrouw te arresteeren. Tijdens de overbrenging ontvluchtte de man, waarop de politie hem eenige schoten achterna zond. Hij verborg zich in een portiek in de Go- vert Flinckstraat, waar hij spoedig werd gegrepen, en geboeid werd overgebracht naar het politiebureau. Bij onderzoek bleek, dat de vrouw den vreemdeling had weten over te halen met haar in de woonschuit te gaan, waar hij werd be roofd. Aan brandwonden bezweken. Vrijdag trof dien 19-jarigen Van der Molen het on geluk bij een kleinen binnenbrand in zijn slaapkamer op de derde verdieping van de Van Woustraat te Amsterdam, in brand te raken. De vlammen werden vrij spoedig ge doofd, maar toch hnd de jongeman zulke ernstige brandwonden bekomen, dat de geneeskundige hulp*niet meer kon baten. Bij aankomst in het Wilbelmana-Gast- huis, waarheen de Geneeskundige Dienst hem vervoerde, bleek hij reeds te zijn overleden. Een straatroover gevat. Vrijdagmid dag liep een juffrouw in de Rustenburg- straat te Am sterdam, toen plotseling een man legen haar op liep, haar handtasohje ontrukte en er mee aan den haal ging. In het tasChje bevond zich ongeveer 600. Er ontstond op het hulpgeroep van de bestolene een wilde jacht, waaraan tal van voorbijgangers deelnamen. De straat roover werd gegrepen en aan de politie overgeleverd. Een 19-jarige jongen verbrand. Bij een kleinen binnenbrand in een perceel in de Van Woustraat te Amsterdam, is Zaterdag een 19-jarige jongen, die te bed lag in een kamertje op den zolder (vier hoog) omgekomen. Het lijk werd door den gemeentelijken geneeskundigen dienst naar het Wilhelmina-gasthuis vervoerd. Betrekkelijk goed afgeloopen. Een brik bespannen" met 2 paarden, waarin zaoh 15 personen bevonden, sloeg b'j 01- denzaal op bol. De inzittenden werden uil bet rijtuig geslingerd, doch kwamen er goed af. De koetsier echter sloeg van de bok en brak beide beenen. Door bandieten aangevallen. Te Eer- jsel (N. B.) is een landsformer 's avonds onverwacht door twee onbekenden aan gevallen, die hem naar geld vroegen. Dit •werd door hem geweigerd, waarop eene vechtpartij ontstond, waarbij J. een mes steek opliep. Hij wist de bandieten mei zijn geweer echter zoodanig te bewerken dat zij de vlucht namen. Het geweer weiU door hem op de aanvallers stuk geslagen. Geen dijsenterie-bacillen. In de Delft- sohe gemeenteraadsvergadering beeft de wethouder van bedrijven dr. Spanjaard medegedeeld, dat het bericht, volgens het welk zich dysenterie-bacillen in het lei dingwater zouden bevinden, absoluut on waar is. Schadelijkheid van het water voor de gebruikers is uitgestoten. 28.000 in een gat van en kelder. Men meldt uit Kempen aan de Limb. Koer., dat bij den ouden v. d. B. al daar een bedrag van f 23.009 gestolen is. Het geld was verstopt in een gat in den kelder. Doodelyk ongeluk. Door een vracht auto is een 3-jarig kind van L. P. in de Tolbrugstraat te 's-Hertogenbosch overreden en gedood. Man vermoord. In den Nieuwjaars nacht heeft de loswerkman J. T. te Leiden zijn zwager de 40-jarige E. van E., leven eens loswerkman met een groot mes aan de Oostdwarsgrackt vermoord. Aanleiding k was een twist. Beiden verkeerden onder invloed van sterken drank. T. is ge trouwd en vader van zes kinderen. De verslagene was ongehuwd. Brand. Te Emmer Erfscheidenveen (Dr.) is, terwijl de bewoners afwezig wa- ,ren, de woning, bewoond door J. Dijk stra, tot den grond toe afgebrand. Niets werd gered; alles was verzekerd. Een rijwiel met twee vleugels of liever zweefvlaklken daaraan bevestigd, is aldus gedoopt door zajn bereider Gabriël Pou- lain, die met zoo'n rij vliegtuig de Peugeot- prijs behaalde te Parijs. Peugeot had na melijk een prijs van fr. io.ooo uitgeloofd voor dengene die voor het eerst op een dergelijk toestel zonder motor trappende over meer dan 10 meter lengte zwevende kon blij ven. De proef werd gedaan in den toegangswég, naar het hyppodrome te Langchamp. De rijder moest van den grond opstijgen tusschen twee op den bo dem aangebrachte lijnen (dwars op de baan getrokken). Het terrein was effen en er was bijna windstilte tusschen 4 en 6 uur 's ochtends toen de proef werd afgelegd. Een gepleisterde baan van 23 meter lengte was daarvoor aangelegd. Eerst wer den opgenomen twee zwevingen over 11.98 en 11.59 meter lengte, doch de op stijging, los van den grond, had beide keeren reeds vóór de eerste streep plaats. De tweede proef slaagde beter met heengaande 11.72 en terugkomende 12.30 meter zweeflengte. Hij ging met de wielen 1 a 1.5 M. hoog van den grond. De jury kende hem zon der beding den prijs toe. Het toestel was geheel onbeschadigd, hoewel een snelheid van 40 K.M. per uur is bereikt. De heer Robert Peugeot, die erbij tegenwoordig was besloot dadelijk 'n tweeden prijs van 20.000 francs uit te loven voor 20 M. zweeflengte, onder nadier te bepalen voor waarden. Vermoedelijk zal voor 20 M. lengte die zweefproef de krachten van een fietser zonder motor te boven gaan en zal er een mecanisme noodiig zijn om als hij los van den bodem geraakt, met de pedalen trappenidle, e'en propeller in bewe ging te brengen, die de noodige versnel ling geeft, om de twintig meier te halen. De aviette van P'oulain bevat een fiets met voorwiel van 0.70 M. en achterwiel van 0.60 M. diameter. Het bovenste zweefvla/k 6 bij 1.20 M. is 1.20 M. hooger dan het onderste zweef vlak, dat 4 bij 1,22 is. tiet totale draagvlak alzoo 12.08 vierk. M. Gewicht toestel 17 K.G., gewicht Pou- Iain 74 K. G., dus totaal 91 K.G. of 7.6 K.G. per vierk. M. draagvlak. De vleugels kunnen versteld worden, zoodanig, dat zij onder een hoek van 6 gr. slaan. De onderste vleugel is 0.70 M. naar achteren verplaatst om ruimte te maken voor den fietser. Poulain behaalde dit succes op dezelfde plaats in 't Bois de Boulogne waar op 10 September 1906 Santos Dumont voor het eerst vloog met behulp van een motor. NEDERLANDS CH FABRIKAAT. In de aflevering van 20 December van het tijdschrift der Vereenigimg „Neder- LEIDSCHE PLEIN 15—19, Tel. 77! -- landsch Fabrikaat" treffen wij oa. aan een bijdrage: „Valutaspecnlati>e" waarii besproken worden de nadeelen welke om land heeft geleden door het speculeeren vreemde valuta's en door het halen va) „koopjes" over de grenzen. De heer S. Kalff geeft een belang wek ikend, Vlot geschreven bijdrage oré „HoUandscth porseleinfabrikage'". Uit da artikel blijkt de belangrijkheid dn het vef leden van dezen tak van industrie. De heer G. A. Knap geeft een leerzaam bijdrage over het onderwerp „Het handdj merk als reclamefactor" terwijl in de bij d-rage „De nijverheid te Tilburg" de hee S. van Dam een zeer lezenswaardig over 'zich geeft omtrent dit Zuidelijke centrud van industrie. Zooals steeds geeft de rubriek „Vat alles wat', tal van korte belangwekkend' mededeelingen terwijl speciaal de lozere 'belang zal stellen in de rubriek „Van j voor de Vrouw." Van de officieele rubrbken valt het o.S op, dat steeds meer fibrieksdirecteurei zich bereid verklaren hm fabriek ter be zichtiging te stellen voor leerlingen val inrichtingen van middelbaar onder wijs et daarmede overeenkomende imrichtingel onderwijs. Dat bet gebrukmaken van de» bereidwilligheid zeer z'ker nuttig resui taai kan opleveren zoovel voor wat bo treft de bekendheid mei en daarmedt ook de waardeering van het Neder landsch fabrikaat, is diidelijk; het B« stuur doet blijkens het h deze aflevering vermeldde beroep op nedewerking vat hoofden van onderwijanriehtingen w» het kan, om van dez< bereidwillig,hei" zooveel mogelijk profijt b trekken. Ook uit de andere of icieele rubricket zooals het controleonerk de bemiddel int voor werkgevers en wekzoekenden, es portrulhriek, blijkt dat d< Vereeniging nia stil zit en krachtig erlo medewerkt aai dezen tijd van malaie het hoofd b bieden. Voor de R.-K. Unioerlteit. Te Eelt werd gecollecteerd voor le R.-K. Univerd teit de somma van 33'8. In Tegelen be droeg de opbrengst 60Ï.25. Te MontfoT werd bij ingezetenen opg'haaid 2196.70 De totale opbrengst te ♦ttersum bed roet 2940. In de parochie :an den H. Pao cralius te Heerlen bacht de collect" voor de R.-K. Universitit ruim 80(X op, behalve nog eenige oegezegde bedxa S®11' Bovenstaande plaatsen liggen in Dim burg. voor direct of 15 Jar. een net dag meisje. Werktijd S4 uur. Loon f 6 per week. Merr. ?ANHUIjZEN, Kleverlaan 73, Bloemeidaal. 428e NED. STAATSLOTERIJ. Trekking ran Maandag 2 Jan. 4e Klasse Ie Löst. Hooge prilzen: 4896 ƒ1000. 20528 22934 elk ƒ400. 20920 200. 716 4981 21759 eik 100. 47 243 281 1108 1433 1573 1949 2284 2391 2654 2981 3234 4038 4243 4635 4823 5364 5603 6100 6475 6709 7466 7624 7888 8111 8484 8928 9225 9483 9926 10159 10596 11009 11193 11794 11979 12270 12504 12892 13416 13609 13924 14205 14356 14656 14948 15102 15241 15487 15999 16256 16518 16765 17025 17540 17875 18382 18534 18899 19212 19578 19802 20001 20326 2064S 20872 21155 21407 215S7 21879 22215 22581 22882 Prijzen van 65. 74 96 99 111 145 153 282 1139 1440 1654 1950 2296 2420 2705 2987 3470 40*48 4304 4643 4870 5396 5641 6101 6486 6733 7479 7687 7906 8113 8506 8967 9300 9526 9966 10242 10668 11032 11253 11801 12021 12350 12556 12931 13418 13636 13945 14228 14359 14660 15013 15105 15260 15580 16004 16286 16600 16772 17080 17586 18026 18383 18542 18912 19226 19579 19836 20059 20415 20701 20987 21207 21422 21616 218S4 22260 22586 22906 412 446 1159 1328 1450 1533 1740 1779 2001 2025 452 681 1061 1353 1359 1431 1535 1541 1562 1796 1899 1948. 2037 2046 2281 2421 2711 3008 3494 4056 4330 4652 5002 5460 5787 6164 6529 6756 7511 7716 7948 8137 8553 9102 9365 9603 9981 10249 10672 11049 11359 11808 12093 12421 12569 12994 13423 13672 13995 14230 14468 14667 15017 15115 15280 1559.1 16008 16301 16664 16804 17341 17631 18041 18452 18598 18569 19247 19599 19876 20124 20448 20774 20990 21215 21455 21625 22043 22332 22604 22965 2441 2728 3017 3593 4103 4474 4654 5070 5465 5853 6209 6543 6821 7516 7735 7950 8166 8554 9118 9392 9633 9982 10399 10729 11132 11524 LJ822 12162 12425 12601 13115 13447 13694 13998 14259 14504 14671 15022 15151 15353 15702 16101 16342 16680 16877 17378 17697 18CI76 18455 18609 19137 19259 19600 19893 20140 20469 20800 20998 21239 21539 21758 22090 22419 22631 2562 2769 3044 3719 4145 4491 4712 5107 5492 5897 6297 6571 6965 7537 7784 8075 8169 8555 9119 9429 9725 10010 10439 10822 11163 11544 11878 12221 12451 12654 13283 13482 13773 14021 14282 14522 14717 15050 15205 15406 15768 16143 16425 16699 16959 17421 17733 18311 18477 18894 19147 19272 19642 19908 20172 20522 20816 21057 21348 21552 218J2 22108 22432 22/50 2601 262? 2816 2891 3135 316' 3899 4Ü0J 4549 4736 5283 5506 5924 6344 6662 7384 7549 7809 8093 8241 8568 9145 9452 9741 10017 10508 10840 11176 11712 11937 12223 12455 12799 13315 13494 13822 14064 14297 14617 14725 15052 15208 15456 15839 16164 16432 16708 16989 17444 17853 1S338 18496 18897 19186 19380 19715 19938 20183 20548 20837 21106 21363 21565 21836 23171 22496 22788 4513 48(8 53»3 537 5947 6414 6(97 7427 7554 7827 8100 8356 8129 9102 9168 9867 1UC5S 10585 10890 11189 11743 11965 12225 12470 12S73 13375 13534 13880 14154 14353 14654 14893 15088 15215 15466 15853 16233 16502 16736 17006 17523 17855 18360 18506 19198 19409 19795 19976 20252 20595 20853 21118 21380 21579 218-10 2221? 22557 22789

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2