Sport en Wedstrijden. •-li in IN3M33M&nONOO De N.V.B. wedstrijden. i I fi ^uejnoo sqostuojjeeH SMnajN Alle copie voor de Maandagsche Sportrubriek moet bezorgd wor den des Zondags, vóór 9 uur des avonds aan het adres Riviervlsch- markt 11a rood. Men wordt beleefd, maar drin gend verzocht, de copie aan één kant te beschrijven. 1 C. •BuipjDJdsjaA aunnj jqqz 1109 yogq 9Q 'IBbBJA JOOA J9 96 U9JP sfüd U9p JOOA 1 SI 31S3S JL3H 13>3lldV MO JLVd M3l~ldfld JL3H SPIM38 U9 Bm^9A0 *U8J9A9| 9} J9j|0A9pJBBM U99 'Z'M'p 'J9}9q U99 'jBbBJA |D>J!JJB ufjZ JOOA J9pUB U99 U9jp 'sfjjd U9pj|9ZU9p UOBO} 'UOBBOZ |jM Steunt den Ned. R.-K. Voetbal bond. V BOKSEN. REDHTSZAKEN. ORDE EN ARBEID. Bezuiniging bij de Staatsmijn. De regels van het voetbalspel. 10. R. K. H. V. B. OFFICIEEL. Mijlpalen. Het schijnt dit jaar mode te zijn om met dezen Nieuwjaarsdag te schrij ven van mijlpalen. Rustpunten in het leven, waarbij men het verleden over,iet en de toekomst tracht te doorshcouvven. Na eerst al- on,e sportvrienden van harte te hebben toegewenscht dat het jaar 1922 voor hen moge zijn een jaar vol Zegen van God, zetten wij ons een oogei blik op zulk een mijl paal neder en schouwen naar de lucht. Blikken wij achter ons dan zien wij een uitspansel, prachtig versierd door schitterende sterren. Er zijn er bij in vollen glans en rond hen scharen zich een menigte van kleiner afme ting en minder schittering, maar ook zif ebben in zich de kiem, die, ot vöi.cn wasdom gekomen, ,al kunnen mededingen met de voornaamste hunner soortgenooten. En allen schit teren en dansen, zich bewegend in een harmonieuse gang, vormend een mooi geheel. Maar zie, er komt on rust onder de sterren. Een ijzige wind blaast er langs en doet in het westen een schoone ster verwelken, ja bijna vergaan. En een wolk verduistert een gedeelte der schoone lucht, trach tend een tweede ster, ditmaal in het Zuid-oosten van het uitspansel te verwijderen. Ik wend mijn blik af van dit verschijnsel, wil in de toe komst zien, maar kan het niet uit mijn gedachten zetten, dat de wolk achter mij zich zal ontwikkelen tot een orkaan, dat heel de lucht zóó vol van wolken zal komen, als eertijds van sterren c-n dan aan al den glans en schittering een einde zal zijn. En met deze g lachten staan wij op van den stee en vervolgen on en Areg en beschermen onszelf tegen het noodweer dat gaat komen, treurend over de vergane glans en schittersng. G. W. Uitslagen 18 December. R. K. H. V. 1—Damiaten 1, 3—2 H. B. C. 2—V. ft. F. C. 2, 2—1 R. C. IJ. 1—Geel-Zwart 1, 2—1 Damiaten 2Westen 2, O1 W. F.. C. 1—H. B. C. 4, 10—0 Ziik 1—S. M. C. 1, 1—4 Geel-Zwart 2Amicitia 1, 02 Concordia 2A. W. 1, 22 S. J. C. 2—Lisse 2, 0—3 R. K. V. Z. 2—Kinheim 2, 1—3 Victrix 1—R. C. IJ. 2, 1—0 Geel-Zwart 3—S. D. S. 1, 1—0 Westen 3—Concordia 3, 22 Lisse 3—Zilk 2, 3—0 Geel-Wit 2—Victrix 2, 6— Kinheim 3S. D. O. 5, 05 Amicitia 2—R. K. V. 1. 4, 2—0 Ultsiagen 26 December. Door den D. H. V. B. nog niet bekend gemaakt. Juniores. Geel-Zwart 5Amicitia 3, 01 Boeten. Geel-Zwart 1.en S. D. S. 0.50 wegens niet in,enden wedstrijdform. Juniores-wedstrijden van 26 Decem ber. Programma 8 Januari, s Westen 1S.D.f). 1 M. J. Vermolen Damiaten 1R.K.V.Z. 1 Th. Hijnen V.A.F.C. 1Concordia 1 C. M. Schneij- ders 2 E. S.D.O. 2—Kinheim 1, 2V> uur J. Klunnen W.F.C.Damiaten 2, B. Platte 2 F. S.M.C. 1—Lisse 1 J. J. Floris S.J.C. 1— N.V.C. 1 Jac. Righard 3 F. A.W. 1—S.M.C. 2 A. Bi ot W.F.C. 2—S.J.C. 2 W. Bergman Concordia 2Lisse 2 G. Kruyver 3 G. R.C. IJ. 2Victrix 1 M. Zonneveld S.D.O. 3—H.B.C. 5, 1 uur J. Gomes Geel-Wit 1—W.F.C. 2 C. H. Maks 4 J. R.K.V.Z. 3—Zilk 2, 2% uur Th. Leeuw S.D.S, 1Geel-Zwart 3 P. v. d. Goes Lisse 3Concordia 3 P. v. Duin 4 K. Kimheim 3Damiaten 3 C. V. d. Goes R.K.V.Z. 4—W.F.C. 3, 1 uur G. Beentjes Amicitia 2Victrix 2 Bierman Ingevolge Bestuursbesluit moet de tijd, dat de wedstrijd S. D. S. 1R K. V. Z. 3 te vroeg beëindigd is, worden uitgespeeld. Dientengevolge wordt vastgesteld. S.D.S. 1—R.K.V.Z. 3, 1.45 Th. Leeuw. Duur 7% minuut. Adresverandering. VixtrixSecretaris A. Averbach, Hagestraat 10, Haarlem. Programma Juniores. Geel-Wit 4Geel-Zwart 5 (3 uur) Metselaar. Amicitia 3Damiaten (1 uur) J. Duin Westen 4Geel-Zwart 4 (half 2) C. de Mooy. De wedstrijd ten bate der Federa tie wordt a.s. Zondag om 2 uur ge speeld in het R. K. Sportpark aan de Molenwerfslaan, De strijd zal gaan tusschen Zwr- luwen 1Damiaten 1. Het fanfare corps der Sint Jozefsgezellenvereeni- ging zal den wedstrijd opluisteren. HET WESTEN". Secretaris J. E. A. van Lieshout, Tu- gelerstraat 65, Schoten. Woensdagavond bestuursvergadering te 8 uur. H.H. aanvoerders denkt er vooral om de formulieren ir.e.een na den v e 'strhd aan bovengenoemd secretariaat te bezor gen. Des Zaterdags to 7 uur beta.ing van contributie in het gebouw St. Bavo. R.K.V.Z. Secretaris P. J. Blesgraar, üakenes- „ergracht 32, Haarlem. Hedenavond 8 uur, gelegenheid tot be taling van Contributie, in de zaal der St. Jozefs Gezellen-vereeniging, Jans straat 59. Alle leden worden verzocht, hiervan gebruik te maken, terwijl zij die op Maandag niet in de gelegenheid zijn, hunne contributie te voldoen, dit aan vrienden of bekenden kunnen mede ge ven, om op die manier niet ten achter te komen met hunne betalingen. Dinsdagavond 8 uur vergadering der Elftal-Commissie. Woensdagavond 8 uur: Bestuursverga dering. Onderwerp: Agenda Jaarverga dering. 1 Alle Bestuursleden worden verzocht hierbij aanwezig te zijn. UITSLAGEN. 1 R.K.V.Z. IH.B.O, II afgelast R.K.V.Z. II—H.B.0 V niet doorgegaan Westen Hl—R.K.V.Z. ni 1—2, daar na gestaakt wegens ruw weer. Damiaten IIIR.K.V.Z. IV afgelast. Het bestuur der R.K .V.V. „Zwaluwen" verzoekt ons opname van 't volgende: Wanneer wij met onze gedachten eenige jaren terug gaan, en wij gaan na, boe toen onze R.K. Sportbeweging stond in verhouding met de machtige or ganisatie, op hetzelfde gebied, n.l. den N. V. B., dan kunnen wij ons begrijpen, dat de pogingen van, laat ik zeggen de baanbrekers onzer R.K. Sportbeweging ook in ontze kringen met een licht schou- derh-op-halen werden begroet, immers hoe durfde men veronderstellen, dat naast die machtige.N.V.B., nog een tweede or ganisatie bestaansrecht had. Maar lang zaam aan, zijn zij voortgegaan, die stoere mannen, verdragend de vernederingen, genietend van de behaalde successen, en thans kunnen zij aan ons R.K. Nederlanders voorstellen den ons zoo dier baren R.K. N.V.B. met zijn groote Dioce sane Bonden. Dit heeft naast groote mo- reele zelfopoffering oak met zich medege bracht groote financieele verplichtingen, en om nu de kas van onzen Ned. R.K. N.V.B. te steunen, heeft het hoofdbestuur aan de aangesloten Vereenigingen ver zocht, voor dit doel. propaganda-wedstrij den uit te schrijven. Haarlem doet mede. medevoeit, d'en drang om finantieel onze goede Spaarnestad zooveel vereenigingen aantreffen, aangesloten bij den D.H.V.B. De R.K. Voetbal-vereeniging „Zwaluwen" en de R.K. H.V.V. „De Damiaten'', zullen a.s. Zondag op het terrein van het R.K. Sportpark van Heemstede een competitie wedstrijd spelen, en aangezien de R.K. Haarlemsche Sport-Centrale, aan ons plan hare hooge goedkeuring heeft ge recht mogen wij de recettes van dezen wedstrijd opzenden aan den penningmees ter van den R.K. N.V.B. Thans komt het er op aan, R. K. Haarlemmers te toornen, dat gij met ons medevoeit, den drang om finantaeed onze beweging te steunen. Ons is de medewerking toegezegd' van het hier in Haarlem zoo gunstig bekend staande R. K. Muziekkorps „Utille Dul- ce". Laat thans niemand achterblijven, maar komt allen in dichte drommen a.s. Zondag op het Sportpark aan de Molen werfslaan te Heemstede, 5 minuten van het eindpunt der tram. De toegangsprij zen zijn voor deze gelegenheid gesteld op 50 en 25 cent, zorgt gij er thans voor, dat wij een mooi saldo kunnen opzenden naar de Bondspenndngmeester. Wat betreft den wedstrijd zelve, zij nog medegedeeld, dat zoowel de Zwaluwen als de Damiaten, spelende in de iste klas se van den D. H. V. B„ beide tot de sterkste R. K. Vereenigingen behooren in Haarlem. Donateurs(trices) van onze R. K. Haarlemsche Voetbal vereenigingen of van het R. K. Sportpark, hebben nu natuurlijk geen vrije toegang, aangezien deze wedstrijd als het ware te beschou wen is als eene liefdadigheidswedstrijd. Dus a.s. Zondag allen naar Heemstede. H. F. C.—H. B. S. 1—1. Het is den H. F. C.'ers getokt tegen een zeer onvolledig H. B. S. een gelijk spel ie bewerken, 't Geheel was anders niet veel bijzonders. V001 eerst allerellendig si weer, heigeen een verblijf aan de Spanjaardslaan niet tot het aangenaamste maakte. In -grooten getale was het publiek dan ook niet opgekomen. H. F. C. telde enkele invallers, doch II. B. S. maakte het nog erger. Slechts 3 a 4 geregelde eerste elftalspelers wareu aan wezig. Er werd eerst togen half drie be gonnen. Waarom het publiek zoolang moest wachten. was ons niet duidelijk. Het H. F. C. elftal zag er aldus uit:. Kreek, Tancreile, Kervel, Reydon Jr., Lamp, Beydon Sr., Merker, Miezerus, Bouvy, v. Beekum, Engel Sr. Gesteund door deen hevigen wind' is 'H. B. S. onmiddellijk in de meerderheid. De Haarlemsche achterhoede heeft dan ook volop werk. Hoewel haar spel een niet al te so-lieden indruk maakt, weet zij toch doel punten door de Hagenaars te voorkomen. De H. F. C. uitvallen zijn niet al te gevaar lijk. Engel heeft zijn oude gewoonte, n.l. na een flinke rust op een gegeven oogen- bli'k de bal te „vergeten"' nog niet afge leerd. Aan de andere zijde gaat Merker er wel vlug vandoor, maar dan volgt in d'en regel een te scherpee voorzet. Er zit over het algemeen in de Haagsche voorhoede veel meer verband. Vooral het binmentirio vertoont goed spel. Nadat het H. F. C.-doel vescheidene malen ternauwernood ontkomen is, heeft eindelijk de Haagsche middenvoor succes. Ben fout van Kervel is hiervan oorzaak. (1—0). Wel maakt H. F. C. een tagempunt, •doch wegens buitenspel wordt dit niet toe- gekend. Tot rust blijft het 10. Wegens het late uur wordt weer spoedig begonnen. Nu is H. F. C. een tijdlang verre in de meerderheid. Het Haagsche doel wordt nu belegerd, doch zonder succes. Langzamerhand wordt het spel meer verdeeld en zelfs doelpunt H. B. S. ©enige malen, doch steedes moet de scheidsrechter wegens buitenspel annu- leeren. 'Eindelijk \osnt bij H. F. C. het inmid dels zeker verdiende puntje. Bouvy, die overigens er niet veel van terecht brengt, is de fabrikant. Enkele malen heeft v. Beekum niet vod geluk. Op het Haagsche dod wordt een aantal hoekschoppen genomen, doch steed's weet Hageman weg te wenken. 't Werd inmiddels al flink duister, zoo dat het spel moeilijk te volgen vid. De laatste tien minuten waren zeer spannend. H. F. C. bleef in de meerder heid, doch wist dit niet in doelpunt uit te drukken. Einde kwam met 11, hetgeen de verhouding van deze betrekkelijk slappen wedstrijd goed weer gaf. Bij H. F. C. viel niemand bepaald op. 't Was maar goed dat het geen competitie wedstrijd was. 's Morgens had een veteraan-elftal van H. F. C. met 1—0 overeen eitlai Haagsche veteraan weten 1e zegevieren. BOKSWEDSTRIJDEN TE HAARLEM. Het is den heer N. Ouwerkerk mogen gelukken om weer toestemming te ver krijgen van B. en W. om een grooten Boks- en Worstelwedstrijd te organiseeren Daar het vorige program in goeden smaak is gevallen van het Haarlemsche publiek, zal de heer Ouwerkerk op Woensdag 4 Januari in de groote concert zaal de Vereeniging, een prachtvol pro gram brengen. De hoofdkamp zal dien avond zijn A. Lahaise, Haarlem, Instruc teur der Haarlemsche Politic, tegen den Negerbokser Wilson Forfob, kampioen van Frankrijk, 10 ronden van 2 minuten Uitstekende amateurs zullen verder hun medewerking verleenen, G. Bruggtnk. Haarlem, tegen A Rolaff, Rotterdam; de Groot, Haarlem, tegen J v Dijk, Rotter dam; Schilder, Haarlem, legen Gbr. Wig mans, Rotterdam; L. Bongers,, Haartem. tegen P. de Wit, Rotterdam; C. Pruis. Amsterdam, tegen E. Nöteboom, Rotter dam. De Haarlemsche amateurs zijn uit •de Boksschool „de Ring". Tevens zal dien avond een groote uit- dagingsmatch plaats hebben in worstelen. P. Slot, Haarlem, tegen W. v. Dee, Rotter dam, kamp. van Zuid-Holland; De leiding berust bij den N. B. B. en N. K. B. die een goed verloop waarborgt. DAT WIL MOE NIET HEBBEN. Beschuldigd, een 10-jarig jongetje te hebben mishandeld, stond Vrijdag de melkslijter W., in Amsterdam terecht. Hij zou, naar men hem ten laste legde, in den avond van 11 Mei j.l. dien knaap in de Jan Hanzenstraat achterover tegen een hekje hebben gedrukt, hem bij de keel gegrepen en hem een paar slagen op het lioofd gegeven hebben. Twee vrouwelijke getuigen, een juf frouw en een meisje van 16 of 17 jaar, verklaarden destijds bij de politie, de mishandeling te hebben gezien. Vandaag hadden ze niets gezien of ze herinner den zich niets, althans ze herinnerden zich niet de slagen te hebben zien toe brengen. „Nu, meisje," zei president mr. De Jong, „nu moet je den eed afleggen de waarheid en niets dan de waarheid te zullen zeggen." Het meisje: „De waarheid zal ik zeg gen, maar zweren doe ik niet." President: „Waarom niet?" Meisje: „Dat wil moe niet hebben." President: „De wet houdt daar geen rekening mee, meisje, of moe het wil of niet." Meisje: „Ik ben trouwens nog geen 21 jaar. President: „Maar je bent al 16 ge weest. Op mijn gezag kun je aannemen dat je verplicht bent te zweren." Meisje (resoluut): „Ik doe 't toch niet. Of ik moet 't eerst aan moe vragen." De president leest nu op gemoedelijke en overtuigende manier het artikel uit het Wetboek van Strafrecht voor, waarin staat dat hij onwettige ©edsweigering de zaak wordt geschorst, maar de onwillige getuige tevens in gijzeling wordt ge steld. Mr. de Jong zegt dat 't (niet doen lijk is om te wachten tot het lieve kind haar moe in de Jan Hanzenstraat heeft geconsulteerd. „Let nu op, kind", zegt hij. „anders kom je in de gevangenis terocht." Het meisje geeft schijnbaar haar ver zet op, en zweert, niet dan na de toe voeging: ,,'t Is anders niet veel wat ik weet!" Maar ondervraagd op de verschil lende punten, verklaart ze zich niets te herinneren, „want 't is al zes maanden geleden, weet u." Ze heeft alleen ge zien, dat de man den jongen bij n'n kraag pakte. Beklaagde zegt, zooveel last te hebben gehad van den jongen, die al viermaal met een katapult keisteentjes door z'n ruiten schoot, een zijner duiven „neer lei" en oen andere duif een poot stuk- pafte, dat hij, toen hij dien avond het ventje tegenkwam, hem optilde en door elkaar rammelde. Geslagen laat staan een tand uitgeslagen zooals vroeger is beweerd koc-lt hij hem niet. „Kom, zegt de president, ,a!s de jon gen gedaan heeft wat jij zegt, en 't was mij overkomen, dan had ik den rakker wèl een paar klappen om de ooren go- geven. Daar kun je gerust voor uit komen." De tweede getuige, de juffrouw, re tireerde ook sterk na haar verklaringen bij de politie. Ook zij „herinnert zich er vrijwel, niets van." Den officier, Mr. Masslnlt, wordt dit gedraai te bar. Hij roept naar den veld wachter op de publieke tribune: „Stuur, een van je collega's eens naar beneden." „De president tot den beklaagdos „Kijk eens, man. Als je de laatste da gen de juffrouwen bewerkt hebt, dan doe je beter het te zeggen. Uit dit on benullige zaakje kunnen voor haar veel meer onaangenamer dingen voortkomen, dan voor jou, als je voor de waarheid uitkomt." „Edelachtbare," zegt beklaagde, „eer der nog kunnen ze onder invloed van den vader van den jongen staan. Ik spreek ze nooit!" De officier verzoekt den inmiddels ge- arriveerden veldwachter, om de beid<r vrouwen na afloop bij hem op het par ket te brengen. Daarna krijgt mr. Massink het woord voor zijn requisitoir. Daar zijn bewijs materiaal hem, door den vermoedelijken meineed van de twee dames, ontzonken is, vraagt hij vrijspraak tegen den be klaagde. Het gezelschap gaat uiteen: het ventje, dat inmiddels in de zaal is gekomen, iloor de officieèle getuigdeur, gevolgd door den beklaagde; de beide juffrouwen, ge ëscorteerd door twee veldwachters, via de deur, die naar de cellen leidt. Een drama misschien en waarom? EEN WEDERSPANNIG RAADSLID. Tegen het communistisch Raadslid ti Utrecht, den heer H. van O., is door üe« ambtenaar van 'het O. M. bij het kanton gerecht aldaar 25 subs. 15 dagen hech tenis geëischt wegens zich op bevel der politie niet verwijderen uit een volksop loop. OM ETGEN BAAS TE WORDEN. Twee letterzetters bij de Erven Van Munster en Zn. te Amsterdam in dienst, wilden een eigen drukkerij be ginnen. Zij hadden echter geen geld 0111 zet-maeriaalt te koopen. Daarom namen zij dit eenvoudig weg. Succes sievelijk verdween het zetmateriaal van hun patroon tot een waarde van f 3450. Vervolgens zegden zij de be trekking op en begonnen een eigen zaak. Aan afwijkingen, in het verschil lend lettertype voorkomende, zag men bij de firma al gauw, dat 't materiaal uit ahar drukkerij afkomstig was,. Bij de .firma verdienden zij f41.85 per, week. Wegens verduistering zijn da beide letterzetters door de Amstter- damsche Rechtbank veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. DE LOONSVERLAGING IN DE METAAL INDUSTRIE. Ook te Arnhem is thans aan de arbei ders in het Metaalbedrijf loonsveriaginft aangezegd. De eenige werkgevers-leden van den Metaaibond aldaar zijn de n. V. Arhemsche Stoom sleep Helling Mij. J. A. Prins en de firma W. J Stokvis. Bij d« firma Prins betreft het plan. 225 man. waarvan de meerderjarigen 10 pet. en de minderjarigen 15 pet. verlaging krijgen. Bij de firma Stokvis vallen waarschijnlijk slechts pl.m. 70 man onder deze regeling, •daar voor eenige categorieën van het per soneel afzonderlijke bepalingen bestaan (monteurs etc.). Hoewei de loonsverlaging waarschijnlijk zal ingaan op 15 Jan. Is d« mogelijkheid niet uitgesloten, dat men hiertoe eerst op 1 Februari overgaan. Ontslag aan 30 beambten. Om te bezuinigen zijn bij de Staatsmijn te Heerlen verschillende administratieve af- deelingen samengevoegd. In verband hier mede is aan een 30-tal beambten ontslag, gegeven tegen 1 April a.s. terwijl aan een. 20-tal anderen ook ontslag is aangezegd. (Grt.) Tenslotte blijven ons nog twee regels over n.l. 16 en 17. De eerste luidt Ingeval van een tijdelijke staking van het spel-om welke reden ook zal, indien de bal niet over de doellijn ot de zijlijn gegaan is, de scheidsrechter den bal laten vallen op de plaats, waar de bal zich bevond, toen het spel gestaakt werd en de bal zal in het spel zijn, zoo dra hij den grond geraakt heeft. Indien de bal over de zijlijn of de doelliijn gaat, voordat een der spelers hem heeft ge speeld, dan moet de scheidsrechter hem opnieuw laten vallen. Geen speler van welke partij ook, mag den bal spelen, voordat deze den grond geraakt heeft. Zoodra den bal de handen van den scheidsrechter verlaten heeft, treden onmiddellijk alle verbodsbepalingen te gen duwen, vasthouden enz. in werking. Indien het spel gestaakt is voor een ongeval een speler overkomen of door andere oorzaken, zonder dat hieraan een straf verbonden is, moet de scheids rechter den bai laten vallen op de plaats, waar deze zich bevond, toen het spel gestaakt werd. Heeft de scheidsrechter den bal laten vallen en wordt deze aangeraakt, voor dat hij op den grond geweest is, dan moet deze overtreding gestraft worden met een vrijen schop. Ook regel 17 zullen we in zijn geheel opnemen. Hij luidt Ingeval van eenige overtreding van de regels 5, 6, 8, 10 of 16 of indien een der spelers volgens regel 13 van het veld wordt gezonden moet een vrije schop worden toegekend aan de tegenpartij vanaf de plaats, waar de overtreding geschiedde. Ingeval van een opzettelijke overtreding van regel 9 buiten het straf schopgebied of door de aanvallende partij binnen het strafschopgebied, moet aan de tegenpartij een vrije schop wor den toegekend, vanaf de plaats, waar de overtreding geschiedde, x Spelen van den bal met hand of arm, doen vallen, duwen, trappen of vast houden van een tegenstander of dezen van achteren aanvallen kan onopzette lijk geschieden, in welke gevallen geen straf opgelegd mag worden. Indien van doelverdediger verwisseld wordt zonder kennisgeving aan den scheidsrechter en de nieuwe doelverde diger speelt den bal met hand of arm binnen het strafschopgebied, dan moet een strafschop worden toegekend. Indien een strafschop genomen wordt na het verstrijken van den speeltijd en den bal raakt den doelverdediger, alvo rens tusschen de doelpalen te zijn door gegaan is er een doelpunt gemaakt. De overtredingen in regel 17 bedoeld zijn de volgende Volgens regel 5 Indien de lijnrechter de juiste plaats van inwerpen heeft aangewezen, doch dit door den speler wordt veronacht zaamd indien de bal niet over het hoofd wordt ingeworpen indien de bal slechts met één hand wordt ingeworpen, terwijl de andere hand den bal begeleidt indien de inwerper niet met een deel van beide voeten op de zijlijn staat indien de inwerper den bal niet werpt, maar laat vallen indien de inwerper niet met zijn aan gezicht naar 't speelterrein gewend staat indien de speler, die heeft ingeworpen, weder aan het spel deelneemt, voordat de bal door een ander is aangeraakt. Volgens regel 6; lndjen een speler, die „buitenspel" is, den bal aanraakt indien een speler, die „buitenspel" is, zijn tegenstander hindert indien een „buitenspel" staand speler een plaats inneemt, die van invloed is op het spel. Volgens regel 8 Indien de doelverdediger meer dan twee passen met den bal doet indien een speler den doelverdediger aanvalt behoudens de in regel 8 genoem de uitzonderingen. Volgens regel 10 Indien de speler, die een vrijen schop heeft genomen, den bal aanraakt, voor dat een ander speler zulks heeft gedaan. Volgens regel 13: Indien een speler volgens regel 13 het recht ontzegd is aan het spel deel te nemen indien een speler op zulk een wijze speelt, dat zijn spel gevaar voor lichame lijk ietsel kan opleveren. Volgens regel 16: Indien een speler den bal, nadat den scheidsrechter dezen heeft laten vallen, aanraakt, voor dat hij op den grond is geweest. Volgens regel 17 Indien den bal bij het nemen van een strafschop niet naar voren is getrapt. Ingeval van een overtreding van regel 9 buiten het strafschopgebied of bij de aanvallende partij met inbegrip van het strafschopgebied, moet aan de tegen partij een vrije schop worden toegekend, vanaf de plaats, waar de overtreding is geschied. Strafschop. Ingeval van eenige opzettelijke over treding van regel 9 door de verdedigende partij, bitjnen het strafschopgebied, moet de scheidsrechter aan de tegenpartij, een strafschop toekennen, welke van het strafschoppunt en met inachtneming der volgende bepalingen moet genomen worden. Alle spelers, met uitzondering van den speler, die den strafschop neemt en den doelverdediger der tegenpartij, moeten buiten het strafschopgebied blijven. De doelverdediger der tegenpartij mag niet voor zijn doellijn komen. De bal moet naar voren worden getrapt. De bal is in spel, zoodra de schop geno men is en een doelpunt kan hieruit recht streeks worden gemaakt. De bal mag niet weder aangeraakt worden door den speler, die den strafschop nam, totdat een andere speler den bal gespeeld heeft. Zoo noodig wordt de speeltijd verlengd om den strafschop te kunnen doen ne- "men. Den vrije schop zal eveneens aan de tegenpartij worden toegekend, in dien den bal niet naar voren is getrapt of voor de tweede maal wordt gespeeld door den speler, die den strafschop nam, voordat hij door een anderen speler werd gespeeld. De scheidsrechter be hoeft dezen regel niet toe te passen in gevallen, waarin hij overtuigd is, dat hij door de toepassing de overtredende partij zal bevoordeelen. Wanneer bij het nemen van een straf schop den bal tusschen de doelpalen en onder de lat doorgaat, kan het ge maakte doelpunt niet vernietigd wor den door eene overtreding van de ver dedigende partij. Een strafschop kan gegeven worden onafhankelijk, waar de bal zich be vindt op het oogenblik, dat de overtre ding begaan wordt. Bij het nemen van een strafschop moeten de spelers zich binnen het speel- terreiih doch buiten het, strafschop gebied bevindenverboden is dus het staan in het doei achter de doellijn en de speler, die den strafschop neemt mag binnen het strafschopgebied staan. Komt, hetzij de doelverdediger der verdedigende partij, hetzij, een der an dere spelers naderbij, nadat toestem ming voor het nemen van den schop gegeven is, doch voordat er is getrapt, dan moet het doelpunt als gemaakt be schouwd worden, wanneer de bal door het doel is gegaan. Is de bal niet door het doel gegaan en een speler der tegenpartij is te vroeg genaderd, dan moet de strafschop wor den overgenomen. In alle gevallen behoort, het te vroeg naderen met een waarschuwing te wor den gestraft. De „buitenspel" regel geldt ook bij het nemen van een strafschop. Raakt de bal, nadat er gefloten is, weder in beweging, of maakt hij niet de noodige verplaatsing, dan moet de strafschop worden overgenomen. Wanneer een strafschop na den speel tijd genomen wordt, dan is een punt ge maakt, indien de bal geheel en al over de doellijn is gegaan, ook al was hij even te voren door den doelverdediger aange raakt. Is de bal eerst nog door een anderen speler aangeraakt, dan den doelverdedi ger, dan is geen doelpunt gemaakt. De opdracht aan H. H. Scheidsrechters luidt Het toestaan van een strafschop ont-" heft U niet van de verplichting om den overtreder bovendien van het veld te zenden, wanneer de overtreding hiertoe aanleiding geeft. Voor de overtredingen van de regels 5, 8, 10, 13 en 16 binnen het strafschopge bied moogt gij geen strafschop, maar moet gij een vrijen schop gelasten. Fluit niet voor het nemen van den strafschop, voordat gij U overtuigd hebt, dat de bal op het strafschoppunt ligt, dat de doelverdediger der tegenpartij zich niet voor zijn doellijn bevindt en dat de andere spelers, met uitzondering van hem, die den strafschop neemt, zich bui ten het strafschopgebied, doch binnen het speelterrein bevinden. De strafschop onderschiedt zich van den vrijen schop doordat de bal niet wordt gelegd op ce plaats, waar het vergrijp heeft plaats ge vonden, doch op het strafschoppunt doordat de bal naar voren moet worden geschopt doordat alle spelers zich buiten het strafschopgebied, doch binnen het speel veld moeten bevinden, behalve de speler, die den schop doet en de doelverdediger der tegenpartij doordat de doelverdediger niet voor zijn doellijn mag staan doordat voor het nemen van den straf schop de speeltijd kan worden verlengd. Voor het nemen van een strafschop gelden, voorts dezelfde bepalingen als voor den vrijen schop. Hebt gij besloten een overtreding vai. regel 17 niet te straffen, dan kunt gij deze beslissing niet meer veranderen, b.v. wanneer gij eenmaal besloten hebt te laten doorspelen en de tegenpartij mist de aangeboden kans, dan kunt gij niet nog een straf opleggen door een vrijer» schop resp. strafschop te gelasten. Thans zijn we aan 't einde van onze beschouwing. We hopen dat we met deze besprekingen vele voetbalvrienden een dienst hebben bewezen en wellicht nieuwe symphatie voor deze gezonde sport heb ben opgewekt. „LOOKER'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 6