IIIVUIAIIEIIEISIBII Eerste Blad. VIERHONDERD GULDEN. LEDENVERGADERING DAMIAATJES |s _Js WOENSDAG 4 JANUARI 1922 44ste JAARGANG Nö. 14031 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN PER KWARTAAL J-JJ PrR WEEK U./D FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.57'/, NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL. DIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. c Den 3isten December keerden wij uit aan de WED. M. LAMBOO- OUTER, "s-Gravendamscheweg 211, te Voorhout, de somma van wegens het door een ongeluk, overlijden van haar echtgenoot DIRECTIE N. H. COURANT. Alle betalende abonné's van de Nieuwe Haarlemsehe Courant i.ljr, gratis tegen ongelukken verzekerd. Polissen worden niet meer verstrekt. Elk ongeval moet binnen 3 maal 24 uur schriftelijk me degedeeld worden aan de Directie. Alleen de kwitantie van de loo iende week of kwartaal, geeft recht op uitkeering volgens voor waarden der Ongelukken-Verzekering. ADMINISTRATIE N. HAARL. COURANT. „ST. JOSEPH" Morgenavond 5 Januari Aanvang 7% uur Gebouw „Si. BAVO" SmedesSr. ')it nummer bestaat uit 2 bladen. HET VAN BELANG ONTBLOOT. Een belofte Stadsnieuws. AGENDA 5 JANUARI. Kamer van Koophandel. Ledenconcert II. O. V. Verkiezing nieuwe Kamer van Koophandel. De School voor Bouwkunde en de M T. S. De vereeniging van R.-K. Hooiden van Scholen. De moord op Mr. Wijsman. De melkoorloa. Een nieuwe soort bestrating J. J. YVEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht. NIEUWE HAARLEMSCHE OURANT BUREAUX* Wij herinneren ons 'n coupégesprek nel een Sociaal-Democraat, waarbij onzerzijds de stelling (het ging over ten burgemeestersbenoeming in een ter Noord-Hollandsehe gemeenten) ferdedigd werd: Al zitten in een Raad Katholieken tegen 6 andersdenken- Jep, daarom kan de verhouding der ifèvitkinr/sci] fers in diezelfde Gemeen te nog wel zijn: zes tegen vijf ten junxte der Katholieken. Hij meende, dat ik op „verkeerd- ilemnicrs'' doelde, tgaar desgevraagd werd toegegeven dat. wie rood stemt ran het Katholiek-totaal moet wor- icn afgeschreven, doch de verklaring iigt in ons veel grooter kinderaantal. Hadden wij toén geen cijfermate- 'iaal. nii wel. Verschenen is het Jaarboekje van :1c Provincie Noord-Holland anno 1922, met het duidelijke overzicht van aan tal inwoners cn kiezers (vrouwen in begrepen) van iedere Gemeente. Trei lend verschillend zijn deze cijfers in •ela lieve grootte. Wij hebben ons de geringe moeite getroost de Stemcijfers van. de Kamerverkiezingen 1918 even te raadplegen om te zien welke Ge meenten betrekkelijk het minst en wei- re het meest aantal stemmen aan de Katholieke lijst gaven en wij hebben ran ieder een dozijn genomen. Laat nu de getallen verder voor ach spreken. I. Twaalf Gemeenten die het best Katholiek slemden: Gemeenten inwoners kiezers °/o Wervershoef 2817 1237 43 Heemskerk 3999 1488 40 Grsem 1314 576 43 Limmen 1927 777 40 Jas tri cum 4503 1589 35 lObdam 1140 576 40 Uroo lebroek 3690 1630 44 Bovenkarspel 2689 1180 43 Blaricum 1967 854 43 Laren 5075 2243 44 Wijk aan Zee 3925 1658 42 N.-Amstel 6793 2781 41 Stellen wij daar onmiddellijk naast Ie tegenvoeters, n.l. de II. Twaalf Gemeenten die het minst Katholiek stemden: Gemeenten inwoners kiezers °/o Twisk 749 440 59 M id woud i 1075 603 56 Terschelling 3865 2010 53 Kwodijk 165 283 61 Markm' 1375 746 54 Wieringerwaard 1137 619 55 Eorsingerhom 1878 1030 55 Winkel 15.91 943 Ji0 Reels 153 275 04 Graft 1194 634 53 Warder 548 330 60 Ooslhuiizen 1056 607 58 Deze djfers zijn treffend. Immers: 11 eenvoudig voorbeeld: Een gemeente N 'rui 5-"'00 zielen kiest 11 raadsleden bt 1 op <ie 000 inwoners. De bevolking 1 '.C1 ^.eillce«le kent op elke 11 inwo- neis It. K. en 5 niet-R. K. Nu heb ben c e 3000 p. k. een kiezerspercea- van 1260 kiezers. De overige 2500 een kiezerspercentage van 55 of 1375. Niets Avonderlijk dat gekozen worden: R. K. en 6 andersdenkende raadsleden. Andersom is zelfs ui toe sloten. Ergo bevolking juist averechts vertegenwoordigd, precies wal wij in coupé beweerden. d Dc vergelijking of liever proef op Dti 's 'bet van belang oulblooit. de eens na: ten eerste brachten slenu^"l°b'eken in 1918: 32«/o der ZetclsT'-}. Wt en verkregen slechts 30 die 32%^" tweede vertegenwoordigen der bevolk^61* Uezers circa40<>/o vermelde aan de hand van boven volgend v^'"lki"gscijfe.-s en daarop Wie bet 41.60/0 komen. H,es uitrekent zal op Mr. BOMANS. Sociëteit „St. Bavo". Paedagogische cursus Vrouwenbond, 3 uur. Esperan to, 8 uur. R.K. Armbestuur, 3 uur. Ledenvergadering BouwvakboiwJ, 7.3° u- Rederijkers, 8 uur. Bestuur Bloe misten. 8 uur. Oud-Holland. Verwulft. Strijk- orkest. Museum van Kunstnijverheid. Ten toonstelling van werken door Johan Thorn Prikker. Teller's Museum. Tentoonstelling. Bisschoppelijke Museum. Jansstraat. Eiken werkdag, uilgenomen Zaterdags, Zon- en Feestdagen, toegankelijk. R.K. Leeszaal en uitleenbibliotheek. Jansstraat 49. Dagelijks geopend van 10 utir tot half 1, van 25 en van 710 uur, behalve des Maandagochtends en Zon- en feestdagen. St. Elisabeth's-Vereeniging. Jans straat 49. 12 uur aanvraag om ver sterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. R.K Arbeidsbeurs voor mannen. Geef, Oude Gracht 39. Alle werkda gen voorin, van 912 uur, nam. van 2 5 uur; Zaterdags alleen van 912 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen. Kieine Houtweg 13. Alle werkdagen voorm. van 1012 uur., nam. van 21 cn van 89 uur. Do Kamer van Koophandel vergader de Dinsdagavond. De vergadering werd geopend door den heer W. A. Jacobs, als oudste lid in jaren. Afwezig waren de lieeren Dufour en Hoorns. Tot voorzitter werd met algemeene stemmen op één na, herkozen de heer W. G. II. Jacobs, dis verkliarde do be noeming, welke tijdelijk zal zijn, door do inwerkingstolling van de nieuwe wet, aan te nemen. Tot vioe-voorzitter werd gekozen de heer F. O. Dufour. Hierna hield de heer Jacobs een nieuw jaarsrede. Mijnie Hoeren, Alvorens U met enlkiele woorden een, overzicht te geven ran den toe-stamid van Handel en Nijverheid te dezer stede, is het mij aangenaam U M.H., U Mr. den Secretaris en U H.H. vertegenwoordigers van de pers, mijne welgemeende werusohen voor ;h«t nieuwe jaar te kunnen aanbie den, O»df?r dankzegging voor hetgeen Gij, en die secretaris iin 'liet bijzonder, in liet belang van de Kamer hebt willen ver richten. Mocht mijn voorganger in zijn ope ningsrede, gehouden den 6dien Januari 1920, reeds wijzen op den tragen gang waarmede bet ziekte-proces waarin de wereUd verkeert, vordert, ook nu, 2 jaren later, valt van beterschap niet te gewagen. Integendeel, het proces is verergerd en zaf mijn korte mediedieeling niet van opgewek- ten aard kunnen zijn. Zooals U 'bekend is brak in ihet najaar van 1920 de algemeene crisis uit, wdlke zich 'het eerst aan den groothandel deed 'kennen; 'kleinhandel cn industrie ondervonden niet terstond de madecl'iige gevolgen. Wat de industrie be treft, het afwerken van orders gaf nog ge nui men tijd werkdoch aangezien geen nieuwe orders binnenkwamen, 'trad ook w, en mede als een gevolg daarvan voor den kleinhandel, een verslechtering in. Nu heeft weliswaar de betook en i.s van den groothandel hier ter stede niet d'ie he- teekenis welke 'hij in andere gtoolere ge meenten heeft, doch de gevolgen van een crisis te Amsterdam, doen .zich in Haarlem terdege gevoelen. Ik wijs hierbij slechts op de vele Amsterdarüsahe forensen die zoo wei in Haarlem als hare omstreken ge vestigd zijn en de vele Haarlemsdie werk lieden in Amsterdam werkzaam. Ben inzinking van het economisch leven deed zich in dien afgettoopen zomer in onze omstreken, vooral in Zand voort, gelden Ook daarvan ondervond een d'eel vain Haarlem's ingezetenen den nadoeligen in vloed. Wat nu do Nijverheid betreft, voor de metaalnijverheid die -voor de open markt werkt (als zoodanig blijft de Gen ua,Werkplaats vain die Nedierlandsche .Spoorwagen builen 'beschouwing) was de toestand, 111 hot bijzonder in het laatste gedeelte van hot jaair, ongunstig -en de toe komst van de industrie ziet er zeer som ber uit. Het bestelde werk is of raakt ge reed en nieuwe orders komen niet in. Een wandeling langs het Noorder Bui- ten-Spaarne zal U doen zien hoe zich daar oen Industrie ontwikkeld heeft, die voor een groot deel steunt op de scheepvaart en annexe 'bedrijven. Hel stilliggen van een deel dier wereld-scheepvaart, heeft ook op deze mdus'trie zijn noodllottigen invloed doen gelden. Hoewel niet in deze lijn lig gende, namelijk de oorzaken te bespreken waardoor het stilliggen van #en deel der werdidseheepvaart beïnvloed werd, moge hier toch genoemd worden de te groolc aanbouw van tonnage. Ben Amerikaan sche werf deed dit „en gros" en bouwde 50 zeggen vijftig hellingen naast elkaar. Ben andlere tak van Nijverheid van be- teekenis is hot typografische bedrijf in al zijn verscheidenheid. Gij allen weet uit ervaring hoe de Duitscihe concurrentie zich ook hier doet gelden. Een ander deel van de nijverheid is onze export-nijverheid, welke in zekere male lot de luxe-bedrijven 'behoort. Onnoodig U te zoggen dat bij een crisis op de wereld markt, ook deze bedrijven, in een tot dus ver ongekende mate, getroffen worden. Zelfs in de bouwnijverheid, die tot voor korten tijd een greoten, zij het dan ook kunslmatigen bloei doormaakte, wordt het slapper. Deze bloei, die door den over heidssteun, een ongezond karakter droeg, is thans waar de overheid zich gedwongen ziet, ten gervoilge van te groote uitgaven en algemeene inkomsten-vermindering, diien steun te verminderen, sterk aan het afne men. I'k mag in dit verband niet onvermeld laiben de moeilijke tijdten, welke het vis- scherij-hedrijf te IJmuidem mede- maakt. Dat ook dit wederom in Haarlem 'terugwerkt, 'behoef ik u nauwelijks te zeggen. Opwekkenider kan de mededioeil'Lng zijn aangaande de bloembollenteelt en aan verwante vakken. De toestand in -deze be drijven is meegevallen, voorzeker een lichtpunt in zooveel duister. Wat het bankwezen betreft, een inzin king in het economische leven brengt on middellijk een achteruitgang van bedrij vigheid mede zoodat ook hier een stil stand van den groei is ingetreden. Hoe lang de genoemde ongunstige om standigheden zulten aanhouden, daarover zijn geen voorspellingen te doen. De verlie zen aan kapitaal en inkomsten zijn van ■dien aard dat inkrimping van behoeften, ik spreek 'hier niet van de allernoodzakelijk ste behoeften, een gebiedende eisoh is. Gedachtig aan het bekende; fait ce que doi's, advinne que pounra: zullen de onder nemers, gewapend met het grootst moge lijke initiatief en taaie volharding, bewust van 'hun plicht tegenover zichzelf en. te genover de maatschappij, moeiten trachten ■het economische Jeven omhoog te werken. De oude Kamer van Koophandel, die meer dan een eeuw heeft bestaan, in den- te- genwoordigen vorm bijna 6/J eeuw, zal, aagezien .hot iin het voornemen ligt deze instelling met 1 April 1922 op te heffen, bun slechts korten tijd van dienst kunnen zijn. Moge de nieuwe Kamer, welke wel dra gekozen zal worden dien steun aan het economische leven geven die van haar verwacht wordt. Do vaste commissies werden herbe noemd in dezelfde samenstelling als ver leden jaar. Uit d© mededeelingen van den secre taris bleek, dat op aanvragen uit het buitenland verscheidene handelsadre?sen waren verstrekt op veterlei gebied. Mededeoling geschiedde van oen adres aan de regeering van de Handolsvereeni- ging van metaalindustriëelen, dat de Ka mer van den burgemeester ter konnis- neming had ontvangen. Naar aanleiding daarvan stelde do se cretaris voor aan den burgemeester to verzoeken dat de gemeente Haarlem in de richting als in dat adres is aange geven zal gaan. Aldus werd besloten. De heer DUFOUR komt ter vorga- dering. De vereeniging van NeJerl. Werkge vers had verzocht instemming te be tuigen met een adres door haar aan de Tweede Kamer gericht inzake een wijziging van de Stoomwet, waarin wordt verzocht het wetsontwerp te verwerpen. Besloten werd het adres te ondersteu nen. De kwestie van de nieuwe telefoon tarieven werd ter onderzoek naar een commissie verwezen. Hierna werd de vergadering gesloten. Do heer Gerharz heeft er wel aan gedaan, den pas gestorven Camille Saint- Saëns als eerste op het program te ver melden. Al wordt de nagedachtenis van den grooten kunstenaar hier niet ge huldigd met al den pathos van oen warmbloedig Gallisch volk, dat dn capa citeiten van zijn groots landgonootsn in vlammende geestdrift weet te eeren, toch is S. Saëns gisterenavond hij ons op emotievolle wijze herdacht. En we ap- preciëeren het ten zeerste, dat Gerharz juist de Suite Algérionne koos. Cam. S. Saëns mort en Algório! Hij hield van dat srhoone N.-Afrika, met zijn wit-gloei- endo zandvlakten, waar de Samoem zijn verstikkenden adem over alios wat loeft heenstuwt, waar do vijgeboomen bloeien in zengenden zonnebrand, on de dadels den voorbijganger tot plukken nooden; waar vanaf de slanke minarets de muez zins de moslim ten avondgebed oproe pen; Allah it Allah! Dat land met zijn mooi krachtig volk, met z'n wuivendo palmen cn koele oasen, S. Saëns hoeft het gekon 1, boinind en look ons de emoties laten voelen, die zijn ziel bestormden bij 't roi;:on in dat wonderland. We hoorden in de prélude den mori- zamen tocht der optrekkende karavanen. het monotoon kameelgestap en 't klin gelen der drijversbellen. De rhapsodie Mauresque gaf ons de bizarre melodieën van het moorenvolk, 't karakter van den ondoorgrondelijken, eeuwig gesloten Oos terling. Frappant en effectvol de Rv- rie dn Soiz, 'n stemmingsvolle nacht idylle, en de met geweldig élan ge deelde Fransche militaire marsch! 'n Frachtuitvoering! Gerharz trof zooals we dat van hem gewoon zijn, den juisten toon en heel zijn orkest tooveren. Welk een fijnvoe lend muziekpsycholoog Als solist trad dezen avond op do heer 0. de Wilde, die het Concerto van Ed. Lalo ten gehoore bracht en ons den mooien diepen toon zijner cello, zijn rake stijlvolle trekken en uitstekende tech niek te bewonderen gaf, vooral in het frweedo en derde deel. Een cellist als hij is voor de H. O. V. van buitenge wone boteekenis. Na de pauze ging de 5e van Beet hoven. Dreigde de stemming in 't Alle gro con brio 'n weinig to zakken door een paar ongelijke attacca's van fluit en hobo en toonden de hoorns zich 'n beetje weerspannig, het evenwicht werd schitterend hersteld en de uitvoering ging verder heerlijk; vooral het Adagio zij ver meld. Al hebben we de 5e verschillende malen van Gerharz gehoord, toch houdt hij ons voortdurend in spanning en weet hij steeds weer nieuwe visils en de nitge- zochtste klankcombinaties te laten zien. Hij begrijpt Besthoven uitstekend en poogt de massa hem ook te doen begrij pen. We mogen trotsch zijn op het stoere kunnen van onzen dirigent en zijn keur bende. Binnenkort zullen de verkiezingen voor de nieuwe Kamer van Koophandel plaats moeten hebben. De techniek hiervan is nog at vrij ingewikkeld en, naar wjj vernomen, is het daarom zeer waarschijn lijk, dat nog vóór de a.s. verkiezingen, d.w.z. vóór Maart, het reglement er voor gewijzigd wordt. Met het geven van bij zonderheden omtrent het verloop van zoo'n verkiezing zullen wij daarom nog eenigen tijd wachten. Dierenbescherming. Men zendt ons het volgende uittreksel van het verslag over December 1921 van don Inspec teur der vereeniging tegen het mishan delen van dieren voor Haarlem en om streken. Eenige gevallen van kreupelheid bij paarden werden aangetroffen. De noo- dige maatregelen worden genomen. Wan neer noodig werden de dieren buiten dienst gesteld. Twee paarden blolcen te zijn bespan nen met zware ijzeren kettingen, waar van een uiteinde de onderheenen be schadigde. De voerman werd hierover on derhouden. In het gebrek werd voorzien. Het werd opgemerkt dat met een paard, dat van wege het Rijk in bruikleen was afgestaan, ruw werd omgegaan. De aan dacht der betrokken autoriteiten werd hierop gevestigd. Toezicht werd gehouden dat geen mis bruik gemaakt werd van paarden, ge bezigd voor het transpport van bouw materialen. Hierover wordt voortdurend geklaagd. Op aanwijzing van de politie werd een zwaar gewonde hond naar do aspphi- ciatie-inrichting overgebracht en aldaar pijnloos uit zijn lijden verlost. Meerdere gebrekkige hondenbespannin- gen werden op verlangen van den in specteur in orde gebracht. Kreupel be vonden honden werden uitgespannon. Onderzocht werden klachten over het onverzorgd laten rondloopcn van honden. Do ncodige voorziening werd getroffen. Tijdens het transport van vee, aan gevoerd van elders, werd bewerkt dat twee varkens die niet konden loopen, por as vervoerd werden. Binnengekomen klachten over het in de weide laten van vee gedurende folie koude leidden er toe, dat, waar noodig, deze dieren onder dak werden gebracht. In de asphyxiatie-inrichting werden de- zo maand pijnloos gedood 59 honden en 44 katten. Zulks geschiedde in 36 ge vallen kosteloos. Onder deze dieren be vonden er zich 26 welke zwervend waren gevonden en te voren eenige dagon voor rekening der vereeniging verpleegd en ter beschikking van de eigenaars waren gehouden. In do „Nieuwe Kroniek" schrijft Her man Hana over het voorstel van B. en 'vV. van Haarlem, om do afdceling bouwkunde aan dc School voor Bouwkunde, Versieren- 3 de Kunsten en Kunstambachten op te hef fen en voortaan de opleiding voor bouw kunde uitsluitend aan de Middelbaar Tech nische School 1c doen plaats hebben. Hij heelt hel over „Wendingen-architectuur" en „gewone-gebouwen-bouw". „Gij houdt liet zoomaar voor sousenlendu, dal die M. 1'. S. hare leerlingen op den bouw van gewone gebouwen zal welen af te richten. Maar beste lezer, als dit waar was, dan ben ik overtuigd dat verscheidene van die „Wendingen-menschen" daar eerlijk en oprecht op de schoolbanken kwamen te zit ten. In die M. T. S. Ja, misschien zelfs de 1c wippen leeraren van de School voor Bouwkunde enz., en de naam „Wendingen" kon dan over een jaar of iien veranderd worden in: „Gewoonheden". Tja, er staan er nog veel in Haarlem, en in Amsterdam nog meer, in allerlei stralen cn stegen: gewone woonhuizen. En op de Heeren- en Keizersgracht; gewone oude heerenhuizen, of koopmanshuizen, en apro pos, van den koopman; er staan in Am sterdam óók nog gewone pakhuizen, waar zelfs, onder ons, 'n man als De Bazel z'11 vingers, ja z'n gebouwen naar aflikt, en wiens gcwoonbedoeldhedcn wellicht tot het peil van smakelijkheden als die pakhuizen waren gestegen, als hij er zelf vóór de op levering, de fijnproever, wat minder aan gelikt had. „Gewone gebouwen-bouw". Die krijgt u toch niet om u heen. U krijgt: Vredespa leis, Rolierdamsch Raadhuis, Hirsch, Bijen korf en u krijgt: Ambachtsschoolslijl. „Zóó erg?' zegt gij. Erger lezer. Deze tijd kan nu eenmaal niet gewoon zijn, en dies doet ook het allergewoonste der gewone bouwerljes nog z'n artistieken gooi naar hel ongewone. Lees nog maar even met mij mee: „Aan de M. T. S. echter is het geheele bouwkunde-materialenkennis- en kunstge schiedenis-onderwijs, afgezien dus van ver dere bijvakken, in handen vaD één leer kracht". Ziet ge het nu zelf aan dat slangachtige woord: „Kunstgeschiedenis-onderwijs"? Dat gevloekte vergif, erger dan opium, in die handen? Ge weet niet, lezer, hoezeer dal kunstgeschiedenis-ondex'wijs door onbevoeg den (naar den maatstaf van het kunstbesef) aan onbevoegden, onze gebouwen-bouw heeft verpest. Ik zal U daarom een voor beeld stellen. Professor Henri Evers, de bouwmeester van het beruchte Raadhuis te Rotterdam, die was of is nog: docent in de kunstge schiedenis aan de akademie voor Beeldende Kunsten en Technische Wetenschappen te Rotterdam. De Schooi voor Bouwkunde enz. te Haar lem is dan ook met dit vergif uitermalen voorzichtig en verstrekt het, volgens den di recteur, in homoepatische idoeses, met oor deel des onderschcids. En daarom: zoolang nog geen sterfelijk mcnsch in Nederland vanzelf „gewoon" bouwt, maar, integendeel, het genre Am bachtsschool en M. T. S. de handen nog het gretigst rekt naar de quasi-kunstpresta- tie, zóó lang is het onderwijs in de bouw kunde nog het veiligst bij kunstenaars, die tegelijk goede paedagogen zijn, d.w.z. bij de menschen van de school voor bouw kunde, Versierende Kunsten en Kunst ambachten te Haarlem, die thans de dupe dreigt te worden van dat onwelriekend „oogpunt van bezuiniging." De Vereeniging van R.K. Hoofden van Scholen in het Bisdom Haarlem ontving van Z. II. den Paus volgend in het Fransch gestelde draadlooze telegram als antwoord op het telegram door genoemde vereeniging aan Z. H. gezonden bij gele genheid van het 50-jarig beslaan dier vereeniging: De II. Vader ontving met bijzondere voldoening d<e betuiging van kinderlijke hulde, toewijding en onderwerping, Hem gezonden door den voorzitter der Veree niging van Roomseh-Katholickc Hoof den van Scholen in het bisdom Haarlem ter gelegenheid van haar 50-ja- ria bestaan toegezonden en zendt van harte, met gelukwenschen van toenemen- den bloei, Zijn aposlolischen zegen, als gave van Gods zegen over de leden der vereeniging, hun leerlingen en hun fami lies. Card Gasparri. De geheimen der Mis van Calderon. Naar wij vernemen zijn de voorbereidin gen voor het Mysteriespel van Calderon „de Geheimen der Mis", waarvan wij eenigen tijd geleden melding maakten, in vollen gang. Met de uitvoering der uitgebreide ont werpen van den heer Frans Meyer wordt in den loop der week een aanvang gemaakt. De ontwerpen der costumes zijn nog in handen van den teekenaar. Het werk belooft iels zeer grootsch te worden hetgeen mogelijk is omdat vele kunstnijveraars, electriciens en timmer lieden hunne medewerking verleenen voor het schilderen der decors bijzondere be lichtingen en opbouwen der dubbele en uitgebreide tooneelen waaraan zeer bard gewerkt dient te worden om gereed te ko men. De juiste data der opvoeringen kon men nog niet mcdedeclen doch hoogstwaar schijnlijk zal het midden in Februari zijn. De eerste klasse wagon, waarin op Oudejaarsavond de afschuwelijke moord heeft plaats gehad, is gisteren Ie Haarlem aangekomen. Aan een zijde, ter plaatse waar het lijk gevonden werd, is een groote bloedvlek zichtbaar. Kogelgaten zijn niet te bespeuren. Alle drie schoten hebben dus doel getroffen. Bovendien als een vierde schot gelost was, had men een vierde huls moeten vinden, daar het automatische pistool, waar mede de afschuwelijke daad bedre ven is, dan ook een vierde huls zou hebben uitgeworpen. In aansluiting op ons bericht van gisteren, waarin werd medegedeeld.' dat pogingen zouden worden aange wend, om van den Minister voor Haar lem de vaststelling van een inaxitmun- melkprijs van 18 cent per liter te verkrijgen, kuuneu we thans melden, W ^wvvvvvvwv4l Niet altijd is uitstel nadeelig. Alen herinnert zich nog wel net debat in den gemeenteraad over asphaltbestra- ting op liet traject StationHoutpoort, dat eindigde in een nederlaag voor bei de partijen: B. en W., dio ©r hun asphaltbelasling niet doorkregende be woners der winkelstraten, die er hun aslphaltbestrating niet doorkregen. Afaar wie weet 01 ditmaal het afstel geen lachende gezichten brengt, cn van Mr. Bomans, onzen Weihouder van Fi nanciën, èn van de winkeliers, dio een mooie bestraling wensciion. Zijn de geruchten over de resultaten van een Haagsche proefneming met we gen van gewajend beten juist, dan zon dit een beantwoording zijn, die goed- kooper is dan keien en min-tenJ zoo goed als asphalt. Sedert ruim een jaar worden door den dienst van gemeentewerken ;o 's-Gravenhage proeven genomen met wegverharding in gewapend beton, waar van het doel is een antwoord te krijw gen op deze twee vragen: le. Is het ook in Nederland mogelijk een betonweg te eonstrueeren, bestand; tegen het stadsverkeer? 2e. Zijn de kosten van een dergelijks wegverharding zoodanig, dat deze kan concurreeren met andere verhardinssys- temen Het eerste proef vlak, groot pl.m. 500 M2., werd gelogd aan do ICo lingin Em- makade in October 1920 en is dus thans ruim een jaar aan 't verkoer blootge steld geweest. Een tweede proelvak, groot ruim 1700 M2., is gemaakt in Au gustus-September 1921 011 het kruispunt van do Rozenburgstraat en do Zuster straat. Ir. P. Dekker bespreekt in „De In genieur" do resultaten dezer proefne ming. Hij zegt o.m.: Hoewel de ondervinding in Den Haag met wegen van gewapend beten nog slechts over een betrekkelijk kort tijd vak loopt, kan de eerste vraag, zooals ook, gezien de ervaring in het buiten land te verwachten was, bevestigend wor den beantwoord. Ook de tweede vraag meent ir. Dek ker in gelijken zin to moeten beant woorden. Imrr.ers, bjj toepassing van uit sluitend staafbewanening zal do .prijs per M2. bij uitvoering 00 g.-oofe sriuiat naar omstandigheden variec en tusschen f 8.en f 8.50, terwijl eon bestrating? van granietkeien bij de tegenwoordige prijzen minstens f 9.per AI2. kost en con asphalt- ef houfbe-trating nog be langrijk meer. In Haarlem dus bolou-bcvtraling? Barometerstand 751. Stilstand OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteo rologisch Instituut te De Biidt. Naar waarnemingen verricht ju den morgen van 4 Januari 1922. Hoogste barometerstand 774.3 m.M. te Veslmanocr. Laagste barometerstand 734.5 m.M. te Haparanda. Verwachting van den avond van 4 tot den avond' van 5 Jan. 1922. Matige tot krachtige Noordwestelijks wind. Afwisselende bewolking. Waar schijnlijk nog sneeuw of hagelbuien. De zelfde Icmneraluur. dat vandaag een ambtenaar van het stadhuis naar Den Haag is gegaan, om in een conferentie met den Mi nister dc vaststelling van een maxi mum-melkprijs van 18 cent le be spreken. Wcrkiooshoitlsuilkccriiujkn. .or den Minister van Arbeid is beslist, dat door B. cn W. van. Haarlem te recht bezwaar is gemaakt tegen 1 uil: dc xverkloozcnkas van dc Lande lijke Federatie van Bouwvakarbeiders In Nederland aan bel lid J. v. D. ver strekte nilkeeriugcn en voorts bepaald dat het 'bedrag dier uitkeeringen, to taal f 14.40. hitmen een maand na dagteekening dezer beslissing in do werkloozenkas moet worden terug gestort.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1