m In en om Haarlem, fl -J Dit nummer Destaai uit twee Diaden. - Eerste Diad UIT DEN OMTREK DAMIAATJES !1 T00NEEL. DONDERDAG 5 JANUARI 1922 44ste JAARGANG No. 14032 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN PER KWARTAAL 3.25 PER WEEKf 0.25 FRANCO PER POST PER KWART. Bil VOORUITBETALING f 3.57»/, NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL. DIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Uit den Gemeenteraad* Wegens den feestdag van Drie koningen, zal dit blad morgen niet verschijnen. SASSENHEIM. SPAARNDAM. VELSEN. SCHOTEN. HAARLEM. Faillissementen. Ij Een nieuwe soort bestrating Zilveren Protessieïeest. J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT BUREAUX* De nieuwjaarswens-'! van den burge meester en het antwoord van 's Raad's nestor, dr. v. d. Berg, waren gestemd naar den toon van den tijd: somber, onder den druk der malaise. Met beiden hopen wij natuurlijk, dat Haarlem liet donkere jaar 1P22 niet al te slechts doorkome. Weihouder Slingenberg las daarop de mcdedeeling voor. welke de Raad den vori- gen keer zeker wol versvacht heeft, dat de heer van Levden zijn perceel aan het Nas- sauplein voor f 35.000 aanbood. Zelfs verklaarde hij zich bereid ook de vcreischte veranderingen en verbeteringen aan te brengen. Een gemeentenaar, die ze ker niet het onderste uil den kan wil heb ben! Want, wanneer 't op recht zou aan komenMaar laten wij er verder niet Jver spreken. De zaak is in der minne ge schikt en de verkooper mag van den In specteur tot 31 December van dit jaar blij ven wonen. Toen is de Raad aan de verdere behatjde- 'ing van de begrooting begonnen. Het ha gelde den gelieelen middag moties en er werd ook heel vee! gezegd, wat al bij de algemeene beschouwingen werd afgedaan. We zullen ons daarom beperken om uit deze brij enkele rozijnen te pikken en niet boel de litanie van klachten en wenschen op den voet volgen. Het begon al heel slecht met een voor stel van den heer Boes, om den bezoldigd ambtenaar van den Burgerlijken Stand, het oud-Raadslid den heer Schram 1250 in plaats van f 750 te geven. Een slechte in zet, wanneer men aan het begin der bezui niging staat! De heer v. d. Kamp was iets minder royaal en wilde 1000 geven. Er was een verstandige meerderheid in den Raad, die beide voorstellen verwierp. Toen kregen wc nog eens opnieuw een debat over de ambtenaren-promotie^ Dc heer Poppc stelde de zaak vrij scherp door net voorbeeld te noemen van den ambte naar, die in hicrarchisciicn zin, met zijn (toofd lot de balken was gegroeid. In plaats .at B. en W. hem uilzaagden, lieten zij Óen stakker in zijn weinig benijdenswaardigen loesland met onder hem niets dan een amb elooze ruimte. Dat komt, zei de heer Pop- pe. omdat men maar altijd ambtenaren be- 'ordert van klerk tot adjunct-commies, tot commies enz.; ook zonder dat hun werk zaamheden belangrijker worden. Wethouder Bomans ontkent dat ten sterkste: door de unificatie der ambtena ren zijn er eenige scheeve verhoudingen ge komen. Maar die worden hoe langer hoe minder. Er wordt nooit een ambtenaar al leen op grond van zijn langjarigen dienst tijd bevorderd. Er beslaat, zei mr. Bomans, bij den Raad, bij de pers en heel het pu bliek een verkeerde voorstelling over deze zaak. Wanneer er fouten worden begaan, zijn de afzonderlijke Welliouders in be paalde gevallen daarvan de schuld; maar aan het systeem ligt het niet! Laten B. en W. zich dan eens aan het systeem houden, tonder uitzonderingen, zouden wij zeggen. Hoe zuinig de Baad wil zijn, bleek daar na uit een motie van dc heeren Gerritsz, van Licmt, Wolzak en Boes, waarin de wen- schelijkheid werd uitgesproken, dat B. en W. door meer gebruik te maken van mo derne kanloormiddelen op de schrijfloonen zouden bezuinigen. B. en W. namen die motie natuurlijk over; waarom niet? Maar de heer Gerritsz ging daarop den Marchant van de 2de Kamer spelen en stelde voor om Jen post f 12.000 voor schrijfloonen ge raamd, met de helft te verminderen. Dan moest er desnoods maar een supptetoire be groeiing komen, zei de heer Gerritsz. Mr, Bomans bestreed deze redeneering natuur lijk krachtig. Deze post is reeds van f 39.0(10 tot f 12.000 teruggebracht. Nu nog eens de helft er af nemen, is een slag in de ruimte. Voor dezen post van 12.000 heeft de secretaris de verantwoordelijkheid aan- maar dat ;s ,jan 00k u;tcrste gren, De Raad vcrwicrp ook met 27 legen 4 S|cn,m<m. Op verdere vragen van de Raadsleden Popjie en Groenemlanl kregen wij het ver heugende antwoord, dat mr. Bomans bezig is een voorstel te ontwerpen tot instelling vaii een een truien ophaaldienst voor de «hning van belastingen, schoolgelden, gel den voor gas- en eieetrisch stroomgebruik enz. Daaraan zal een gemeentelijk spaar fonds verbonden zijn. Over dit laatste liet de Wethouder zich niet verder uit, zoodat wij zullen afwachten, wat de bedoeling is. Het eerste juichen wij van harte toe; een Bij de afdeeling uitgaven voor publieke werken werd de heer Slingenberg met een regen van wenschen en molies gezegend De heer van Liemt wilde nu eens eindelijk definitief zien uitgemaakt, dat het straat werk voortaan openbaar wordt aanbesteed Een daartoe strekkende motie werd na een langdurig debat, hetwelk eigenlijk langs de zaak heenging, door B. en W. overgenomen, Verder zullen B. en W., ook al gedreven door moties uit den Raad, weldra bij prac advies meedeeleu of een gedeelte van het groote terrein aan den Kinderhuissingel tot kinderspeelplaats kan worden ingericht en hoe het staat met de verbreeding van den Zijtweg. Ook de woonwagens kregen hun jaarlijk sche beurt: B. en W. willen" ze gaarne een andere plaats geven, wanneer iemand er een kan aanwijzen. En zoo was er nog heel gemakkelijke wijze van belastingbetaling is inderdaad in dezen tijd een zegen voor de waar heel het conflict door Toen kwamen de bcgrootingen voor de liedrijven en even spitste zich aller aandacht. Wat zal er nu met de verlaging van den gasprijs gebeuren? Wethouder Ileerkens Thijssen slelde voor overeenkomstig den loop der debatten van de vorige week de gasprijsverlaging voorloopig op één cent te handhaven, totdat de zaak in de commis sies van bedrijven en financiën nader was onderzocht. Wegens de moeilijkheid van in wisselen der munststukken wilde de Wethou der de verlaging echter eerst op 1 Februari laten ingaan. Alleen tegen dit laatste kwam verzet. Beloofd was een verlaging op 1 Ja nuari en de heeren Klein en Visser maak ten duidelijk, dat dit ook wel mogelijk was. B. en W. zegden daarop toe, het tarief van resp. 15 en 16 cent voor den gewonen en den muntmeter op 1 Januari te laten in gaan. Overigens vcreenigde de Raad zich dus met de begrooting en maakte geen bomer king op het betoog van mr. Heerkens Thijs sen, dat in de commissies zou worden on derzocht of tariefswijziging binnen de ra ming van deze begrooting mogelijk was. Daarmee is dus deze bcgrooting feitelij'k goedgekeurd. Alleen de heer Peper deed een poging om den gasprijs met drie cent te verlagen, maar zijn voorstel kreeg geen steun. Bij het hoofdsluk woningdienst kwam opnieuw het debat los over den woning nood. Het leverde uiteraard echter geen nieuws meer op na hetgeen wij daarover reeds bij de algemeene beschouwingen te hooren kregen, zoodat wij overspringen naar het punt, dat zeker van heel de arti kelsgewijze behandeling der begrooting het meest sensationeele is, n.m. de politie. Uit de nota, welke de burgemeester over het politiecorps en de vakschool tot oplei ding van agenten publiceerde, is reeds in het publiek het meeningsverschil over deze belangrijke zaken in het college van B. en W. gebleken. De Raad stond hiertegenover in een moeilijke houding, ofschoon wij aan stonds willen zeggen, dat de gemeenteraad, zelfs de sociaal-democraten, dit delicate onderwerp met groote objectiviteit behan deld heeft. In de middagvergadering van gisteren had het eerst den schijn, alsof deze zaak, waarvoor de publieke tribune was volgeloopen, een kalm verloop zou hebben. De burgemeester zette in het kort zijn stand punt uiteen: bezuiniging was noodzakelijk, ook hij de politie. Daarom had hij slechts 184 agenten gevraagd, ofschoon er meer noodig zijn. Immers 184 waren al in 1919 toegestaan en sindsdien is de gemeente ge groeid, zijn er verkeersagenten gekomen enz. Bij ieder bedrijf kan men zich zoo noodig helpen met los personeel; dat' is bij de politie onmogelijk. In het college van B. en W. had de burgemeester er echter zijn 184 agenten niet kunnen doorkrijgen; de wethouders hadden dit getal tol 170 terug gebracht. Dat zou een ontreddering van het corps beteckenen en bij zulk een vermindering kan ik de verantwoordelijk heid niet dragen, zei de voorzitter. Later bleek, dat aan deze laatste uit drukking niet die beteekenis moest worden gehecht, welke men er aan zou kunnen geven: n.m. een conflict tusschen het hoofd van de politie en den Raad, waarbij of do Raad zou moeten toegeven of, bij weigering, l)l,rgemeester aan zijn superieuren zou te kennen geven, dat hij zijn voornaam- Sie verantwoordelijkheid niet langer kon dragen. De heer Miezerus stelde daarop voor het aantal agenten weer van 170 op l?4 te bren gen, wat door den heer van Liemt met het oog op de veiligheid in de gemeente werd verdedigd met 170 agenten te stellen. Bij grensuitbrei- ding kunnen wij nog wel verder zien. Tot zoover had het debat een rustig ver loop. Daarop echter kwam mr. Bomans aan het woord en hem was de eigenaardige taak toebedeeld om het standpunt van vier wethouders tegen den burgemeester in te verdedigen; een zeker weinig gewenschte, maar in deze omstandigheden een onver mijdelijke zaak. Mr. Bomans hield zich voornamelijk aan -den formeelen kant. Met de vei ligheid van Haarlem had deze zaak niets te maken, zei de Wethouder. Haarlem zou wanneer de begroo- tingspost voor slechts 170 agenten werd goedgekeurd een veiligheid krijgen als nooit te voren. Want in $e drie laatste jaren zijn er nooit 170 agenten in den bewakingsdienst ge weest. De politieschool nam voort durend een deel van de agenten in beslag, soms 20, soms 14, gemiddeld 16 per dag. Daarvoor waren bovendien !twee inspecteurs en een gymnastiek onderwijzer beschikbaar. Zoodoende kostte de politieschool f 40.000 tot f 50.000 per jaar. En nu is de grief der wethouders, dat noch zij, noch de Raad daarvan ooit iets geweten hebben. Mr. Bomans heeft vroeger eens aan Commissaris Schuytemaker gevraagd: en bezoeken de agenten nu deze school geheel in vrijen tijd? Waarop hij ten antwoord kreeg: deze school kost aan de gemeente niots! De vakschool is nu tijdelijk opgehe ven. Er kunnen dus een aantal agenten gemist worden. Als protest tegen de manier, waarop aan den Raad en den Wethouders de wetenschap omtrent de vakschool onthouden is, stelden de Wethouders voor in de begrooting slechts gelden voor 170 in plaats van voor 184 agenten toe te staan. In zijn repliek wees de burgemees ter de beschuldiging af, als zouden de Wethouders en de Raad om den tuin zijn geleid. Gij hebt toch altijd de mandaten voor de politie geteekend, voegde de voorzitter aan Mr. Bomans toe. Maar terecht zei natuurlijk de Wethouder van Financiën: ik kan niet weten, dat het geld voor de vak school wordt uitgegeven, wanneer het voor den bewakingsdienst wordt aan gevraagd. Sterker sLond de burgemeester, waar hij betoogde, dat opleiding toch noodig was; er waren in 1919 plotseling 61 agenten noodig, bij invoering van den 8-nrigen arbeidsdag. Men kan deze toch zoo maar niet uit de klei trekken Ea nu moet er geen onderscheid lussclien diensttijd en opleiding ge maakt worden. De jonge agenten wa ren op school, wanneer zij in den dienst niet noodig waren. Maar daar uit blijkt, dat er te veel agenten waren,: zei weer de tegenpartij. Wij willen niet ontkennen, dat er in deze wijze van voorstelling iets gekunstelds was. Het conflict kwam dan ook scherper uit. toen mr. Slin genberg en later ook mr. Bruch, het standpunt der Wethouders verduide lijkten. In den grond gaat het om een principieele zaak, n.m. de op vatting van den burgemeester over art. 191 Gemeentewet, den ouden strijd over de al of niet medezeggenschap van Raad en Wethouders in politio- neele zaken. De Haarlemsche burge meester houdt vast aan het oude standpunt, dat alleen aan 's Raads voorzitter het beheer der politiezaken toekomt, terwijl de Wethouders, na mens den Raad, in het college van B. en W. ook in deze van advies cn hijstand willen dienen. Het behoeft dus nauwelijks gezegd, dat de Wethouders het overgroote deel van den Raad aan hun zijde von den. Met 6 stemmen voor en 25 tegen werd het voorstel-Miezerus verwor pen, waarmee beslist was, dat het Haarlemsche politiekorps slechts uit 170 agenten kan bestaan. De burgemeester zei, dat het daar mee onmogelijk zou gaan, maar dat men dan maar zou roeien met de riemen, die men heeft. De voorzitter trok dus dus geen verdere conclu sies uit dit Raadsbesluit. Een strijd als van den Amsterdam schen Raad onder leiding van mr. Caroli tegeii den toenmaligen burgemeester der hoofdstad, mr. Vening Meinesz, werd het dus niet. Toch had de voorzitter verklaard, dat de veiligheid van Haar lem met 170 agenten niet te verzekeren is en wij kregen voorbeelden van des organisatie van den dienst te hooren, die nogal ernslig schenen. Ook dreigde de burgemeester met de noodzakelijk heid om den diensttijd der agenten met overuren te moeten verzwaren. Toch liet de Raad zich niet be praten. Wij zouden in dit verband nog wel een opmerking willen maken. Mr. Wethouder aansprakelijk gesteld. Dit was duidelijk genoeg. En nu zouden wij dit willen zeggen: van politiezijde zal men niet gemakkelijk hij dit Raads besluit berusten: er zal wel spoedig een nieuwe aanvraag komen om uit breiding van het corps. Het gaat nu om de krachtproef: de Raad met zijn budgetrecht tegenover het oude po- litiestandpunt. Wij hopen daarover binnenkort wat meer te zeggen, want wij achten het tegen het gemeente belang. dat zulk een toestand lang voortduurt. Voor heden dit: wanneet- de Wethouders, gesteund door een groote meerderheid in den Raad, in het college van B. en W. den wensch uitspreken bij een nieuwe aanvraag tot vermeerdering van het politiecorps de noodzakelijkheid van de uitbreidin< te onderzoeken, laten zij dan ook aan dacht wijden aan liet systeem. Het groot aantal politieagenten wordt noo dig geacht voor den bewakingsdienst de „surveillance". Maar de moderne politieopvattingen gaan in de richting van verkeersagenten voor de straat een corps ter beschikking voor brand volksoploopen en dergelijke en daar naast een uitmuntende recherche, Het geestdoodende „blokje-Ioopeu". dat juist zooveel agenteit vpaagt, moet eerst op de laatste plaats komen. En de vraag is maar, of, door uitbreiding van die blokken het corps niet kan verminderd worden zonder de Iigheid te schaden. Vel: burgerij eu kan hel tevens zijn voor de ge meente, omdat zij dan op een voordeelige wijze aan kasgeld komt en liet getal onin bare posten aanmerkelijk zal verminderen. Toen sprak de heer Wolzak het woord, i was ontstaan: Romans zeide in zijn vrij scherp be de polilievakschoot. Deze zou zoo is bij de oprichting beloofd niets kosten en het tegendeel blijkt waar. De school is tijdelijk opgeheven, dus lijkt het wel mogelijk het toog, dat het hem speet, zóó tegen den burgemeester te moeten spreken. Maar het was nu eenmaal niet anders mogelijk; wanneer een hoofdambte naar iets misdoet, wordt daarvoor een De chef-veldwachter C. Pothumus al hier was i Januari 20 jaar bij de politic, Het zuiveren dienstkruis door den Politie, lxind voor zoon gelegenheid beschikbaar gesteld, werd hem door den b urge mees ter uitgereikt. Deze sprak daarbij dien wensch uit, dat Posthumus nog- vele jaren in dienst van de gemeente Sassenbeim mag zijn. Liet is een wonder dat dc schoorsteen van de machine, die vol groote. scheuren is, er na de laatste stormdagen nog staat. Rijnland schijnt er zich niet om te bekom meren of de schoorsteen gevaar oplevert voor het personeel. Dinsdagmiddag brak een koe los. Het dier holde het jaagpad' op. Toen men het wilde grijpen, bleek het dol te zijn en gevaarlijk. D politie wordt gewaarschuwd, welke het dier op eenigen afstand dood schoot. Burg. Stand. BevallenH. W. Kooy Sleeman, d. M. C. Kniesels-v. Meel, z. L. C. EI. van Kuyk-Boes, 1 J. van Ba len-Smit, d'. M. C. B. Joon-van Kleeff, Z- A. C. Sprokholt-Mors, d. J. Broekmeulen.Blomz. A. W. M. Pol derman-van Eyke, d. F. Porck'-Gon- kei, d. H. Slotboom-B aars, d. G. Timmer-Otte, Overleden: C. G. van Neste, 34 j. an pj-k. J. Keur, 71 jr., echlgen. van S. Groen. G. v. d. Hoeven, 26 jr. ongeh. W. de Bruyn, 27 jr., ongeh. Concert. De Harmoniekapel de Eendracht" der Kon. Papierfabriek geeft a-s. Zondagavond in Concordia een con cert met medewerking van mej. Lucie Sas, sopraan te Overveenyde boer H. W. Wicherink, clarinetist te Beverwijk en Mej. Misset, begeleiding. Het corps zelf zal 6 nummers van Beethoven, von Wdber, Strauss enz. ge ven, alle voor de eerste maal, terwijl de lieer Wicherink het nummer speelt, waar mede hij op het solisten-concours te Hil versum in de hoogste afdeeling den eer sten prijs behaalde. Dinsdag vergaderde het gezelschap van den Stillen Omgang der Parochie „Sfc. Bavo". met do onder haar ressortoerendo afdeelingon uit omliggende parochiën in het gehouw van den It. K. Volksbond aan de Kerklaan. De vergadering stond on der presidium van den WelEerw. Heer A. van Reipsig, Geestelijk Adviseur van het gezelschap. Deze cpende mot den Obristelijken groet, gevolgd door het zin gen van het „Lied van hot H. Sacra ment". Hierna heette de voorzitter alle aanwezigen hartelijk welkom en wonschte allen een Zalig Nieuwjaar. Mij zijn, aldus de voorzitter, vroeg bij een gekomen, om ons goed en groot te kunnen voorbereiden voor bezoek aan het H. Sacrament van Mirakel. Vooral nu dit gezelschap niets aanzienlijk heeft uitge breid, is krachtig organi eeren noodzake lijk, teneinde den tocht zoo godvruchtig en devoot mogelijk te doen zijn. He notulen der voorgaande vergadering werden zonder aanmerkingen goed gekeurd. Hierna volgen jaarverslagen van secretaris en penningmeester, welke beide werden goedgekeurd, terwijl de functio- naressen warmen dank ontvingen voor hun verslagen. Als afgevaardigden voor do e.k. alge meene vergadering, welke te Amsterdam gehouden zal worden, werden benoemd, de heeren L. v. Noordt 011 H. M. Drost en als plaatsvervanger de heer G. v. Lieshout. Bij de rondvraag besprak dr heer v. Lieshout de wenschelijltheid van be- stuursuitbreiding. De voorzitter zeide, mot t oog op do aangesloten pirochiën, zijn volle aandacht toe. De lieer Handgraaf bevreemdde het, dat er gesproken werd van „gezelschap", terwijl hij meende, dat dit „genoodscbap" waas. De voorzitter antwoordde, dat door de-n president van de afdeeling Amsterdam is verzocht, voortdurend van gezelschap te willen spreken en schrijven. In de betreffende boekwerken wordt dit ook gedaan. Al gemeen zal met dezen wensch rekening gehouden worden. De heer B. Burgos vroeg voor den tocht vooral nauwe aansluiting in de ge lederen om te voorkomen, dat gedeelten zich afscheiden, tevens, om geen fiets rijders toe te laten, aangezien dit storend is en de godsvrucht afleidt. Ooi: verzocht spr., hot uur van vertrek te vervroegen, daar men wellicht in een andere kerk ingedeeld wordt. De opmerkingen werden dankbaar aanvaard en met ayp'aus be groet. De voorzitter zeide toe, mot elkon wensch rekening te zullen houden. Voor gesteld werdt, te 12 uur middernacht te vertrekken. De heer v. Eken vroeg naar de mogelijkheid om oen anderen weg te nemen, darr de dijk vol kuilen en jgaten en wellicht vol jp'assen is. De heer Jabroer vond den weg over I-Iaarlemmerliedo geschikt. Do voorzitter zegt orverwegig ntoe. Ook zal aan 't Amsterdamsche bestuur verzocht worden, indien mogelijk, dit gezelschap in te deelen in één der dichtstbij gelogen kerken. De heer Langendorf zag gaarne in elke groep, voorzangers benoemd. Op de vraag van den heer Drost, of t niet wenschelijk was, bijv. ook eens een vergadering te beleggen in het Scho- terkwartier ter propaganda, antwoordde do voorzitter, dat dit in overweging zal worden genomen. Op den 2en Paaseh- dag zal de Hoogmis opgedragen worden voor de levende on overledene leden van gezelschap, gevolgd door de processie met het Allerheiligste door de kerk en voor afgegaan door do algemeene II. Com- munie voor de leden in de vroegmis. Hiervan zal kennis gegeven worden aan de verschillende parochiën. Tevens zullen de leden uit andere pa rochiën uitgenoodigd worden, deel te ne men aan de processie in de Eucharistische week in do .parochiekerk van den H. Bavo. De voorzitter dankte de aanwezigen voor hunne opkomst en sloot de vergade ring met gebed gevolgd, waarna onder het zingen van het lied „Roomsche Blijd schap", de vergadering uiteen ging. De adressen van de Correspondenten zijn, H. M. Drost, Eikenstraat 7, en O. v. Lieshout, Billitonstraaf 42. In staat van faillissement werden ver klaard: P. Volder, aannemer, wonende te Zaandam, Hoogedijk 51a, B. O. Mr. H. v. Loghem de Jossolin de Jong, Cura tor Mr. M- A. vau Eek; L. A, Ij. El- fering, sohoenwiakelier, wonende te Zaan dam, Oed. Gracht 10. R. O. Mr. Hl. v. Loghem de Josselin de Jong, Cura tor Mr. M. A. van Eek; A. v. Ileyst, schoenmaker, wonendo te Lisse. 1L O. Mr. II. v. Loghem do Jossolin do Jong, Curator Mr. J. Deenik. P. Breuer, be hanger, wonende te Haarlem, Krelage- straat 16, Jt.O. Mr. v. Loghem de Josse lin de Jong, Curator Mr. M A. van Eek. Beëedigd. Beëedigd werd als make laar in tabak te Haarlem de heer J, E. Lioftinck. Hooger Beroep. Hooger beroep werd aangeteekond door D. V. te Hillegom, ter zake „mishandeling" veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. vonden voorwerpen: J. v. d. Kroft, Leidsichestr. 134, bal; Ten Houte de Lange, Kleverpark 67, boerenhoed; Wes tendorp, Berekheydestr. 4, handschoen J. Sieval, v. Zeggelenstr. 8, hond; J! Mes, Oostvest 28, muts; J. de Jong, J. v. Nieuwenhuizenstr. 35, rozenkrans; S. Bijlsmit, Westerstr. 47, huissleutel; Th. Hofsté, Leliestr. 10 rood, schoen j J. d. Berg, Laurens Costerstr. 22, shawl; Schouten, Kleine Houtweg 1, eier kolen. Aangehouden. Door de recherche is aangehouden W. K. alhier, die zich schuldig heeft gemaakt aan diefstal van f 124.ten nadeele van P. Iv. Do schul dige zal het bedrag terugbetalen. Pro cesverbaal zal worden opgemaakt. Niet altijd is uitstel nadeelig. Men herinnert zich nog wel net debat in den gemeenteraad over asphaltbestra- ting op het traject Station—Houtpco: dat eindigde in een nederlaag voor bei de partijen: B. en W„ dio er hun asphaltbelasting niet doorkregen; de be woners der winkelstraten, die er Lua aaphalt-bestratiiig niet doorkregen. Maar wie weet of ditmaal het afstel geen lachende gezichten brengt, en van Mr. Bomans, onzen Wethouder van Fi nanciën, èn van de winkeliers, die een mooie bestrating wenschen. Zijn de geruchten over do resultaten van een Haagsche proefneming met we gen van gewapend' beton juis., dan zou dit een beantwoording zijn, die gj-ed- kooper is dan keien en minstens zoo good als asphalt. Sedert ruim eon jaar worden do -r den dienst van gemeentewerken te 's-Gravenhage prooven genomen met wegverharding ia gewapend beton, waar- an het doel is oen antwoord te krij« gen op deze twee vragen: le. Is het ook in Nederland mogelijk een betonweg te construeeren, bestand tegen het stadsverkeer? 2e. Zijn do koeten van oen dergelijke wegverharding zoodanig, dat deze kan concurreeron mot andere verharding-s ternen Het eerste proefvlak, groot pl.m. 503 M2., werd gelegd aan de Koningin Em- makado in October 1920 on is dus thans ruim een jaar aan 't verkeer blootge steld geweest. Een tweede jiroefvak, groot ruim 1700 M2„ is gemaakt in Au gustus-September 1921 00 hot kruispunt van de lïozenburgstraat en de Zuster straat. Ir. P. Dekker bespreekt in „De In genieur" de resultaten dezer proefne ming. Hij zegt o.m.: Hoewel de ondervinding in Den Haag met wegen van gewapend beten nog slechts over een betrekkelijk kort tijd vak loopt, kan de eerste vraag, zooals ook, gezien de ervaring in het buiten land te verwachten was, bevestigend wor den beantwoord. Ook de tweede vraag moent ir. Dek ker in gelijken zin te moeten beant woorden. Immers, bjj toepassing van uit sluitend staafbewapening zal do jrijs per M2. bij uitvoering op groote schaal naar omstandigheden varieeren tusschen f 8.en f 8.50, terwijl eea bestra'ing van granietkeien bij do tegenwoordigs prijzen minstens f 9.pier M2. kost en een asphalt- ef houtbestrating nog be langrijk meer. In Haarlem dus beton-bestrating? Sprotje. Vrijdag 6 Januari geeft de N. V. Het Schouwtooneol, dir. Adr. van der Horst en Jan Musch, in den Haar- lemschen Stadsschouwburg nog een op voering van M. Scharten-Antink's Sprotje, voor het tooneel bewerkt door A. Ben- fresne. 6 Januari hoopt de Eerw. Zuster Wen- cesslaus (in de wereld Oatharina Mes man) den dag te herdenken waarop zij voor 25 jaar haar kloostergeloften aflegde. De jubilarcs.se is sinds 6 September 1905 in het St. Jacobs Godshuis werkzaam. Wedstrijd om het Kampioenschap van Haarlem en Omstreken. Donderdagavond j.l. werden de afge broken partijen uit dezen wedstrijd uit gespeeld met het volgende resultaat; J. W. van Dartelen wint van S. M.. Mons; P. J. van Dartelen wint van II. T. Luif en S. M. Mons. Thans zijn nog alleen de volgende par tijen te spelen: J. W. van Darteten tegen P. J. Eype en H. T. Luif tegen J. Lyclema, alsmede een afgebroken partij Stilstand Barometerstand 751. OPGAVE VAN: tusschen H. T. Luif cn D. v. Wamcl. De stand is thans: P. J. v. Dartelen 10 6 3 H. C. Teunisse J. W. v. Dartelen S, M. Mons H. T. Luif W. v. Daaien P. J. Eype D. van Wam el J. P. Exel P. van Wamel 6 5 5 4 3 3 2 2 2 15 15 13 13 9 9 7 7 5 5 i,5o x.SO 1.44 L30 X.I3 0,90 0,78 0,78 0,50 0,50 De heer Mons, welke bijna vanaf l>et begin van dezen wedstrijd steeds ongesla gen de eerste plaats bleef bezetten, ver speelde door het verliezen van zijn laatste partijen tegen dc heeren van Dartden ziju kans op het kampioenschap. In jaren is in Haarlem niet zoo'n spannender» kampioenswedstrijd gespeed, als deze. Het liet zich aanzien dat dit keer ge broken zou worden met de traditie dat het kampioenschap van Haarlem behaald zou worden door een der Gebr. van Dartelen. Echter in de laatste ronden hebben deze heeren zich zoodanig ingespannen, dat zij vermoedelijk nog gelijk met den heer H. G. Teunisse op die eersle plaats te zullen aankomen. Maandag a.s. wordt de partij tusscber. de heeren J. W. van Dartelen en P. J. Eype gespeeld. Wordt <fcze door van Dar telen gewonnen dan zal er een herkamp moeten plaatsvinden tusschen den heet H. G. Teunisse en de beide heeren van Dartelen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1