BUITENLAND. BINNENLAND. DONDERDAG 5 JANUARI 1922 EEN AFSTRAFFING. Ierland. De Conferentie te Cannes. DE CONFERENTIE TE WASHINGTON. SEM. BUITENL 1ERIGHTEN. EEN WOLKENKRABBER TE LEIPZIG. ARBEIDERSWONINGEN VOOR DEN MIDDENSTAND. BINNENLANDSCH NIEUWS. Samenwerking van Protestantsch- Christelijke en Roomsch-Katholie- ke organisaties van Boeren en Landarbeiders inzake Bedrijfsraden. MINISTER VAN KARNEBEEK. Reuter ontving te Londen bericht uit Washington, dat minister van Kamebeek Woensdag, dus gisteren vandaar vertrokken is, teneinde be langrijke werkzaamheden by te wo nen in verband met het Internatio naal Gerechtshof, dat binnenkort te Den Haag bijeenkomt, VERKEER EN POSTERIJEN. VERTRAGING. Wegens storing op de telegraaflijnen is er groote vertraging in het verkeer met het buitenland, uitgezonderd Groot-Brittamiië. Goederen moeten voor 25 Januari in het betit van bet ,Cez>ü*al Bnrea* zite. Tweede Blad. De Ohristelijk-Historischo „Nederlan der' heeft naar aanleiding van het op treden van eenige ex-priesters een be schouwing welke in wijden kring de aan dacht verdient omdat zij zoo juist is: Tegen Rome. „De Tribune" men lette goed op de bron bevat een advertentie, meldende, dat dr. J. H. A. van dda Brink, ex- priester, voor de Vrij denkers-Vereeni- ging „Be Dageraad" zal spreken over. liet pauselijk gezantschap in Nederland. Wij zijn niet bevoegd om aan een an dere groep, welke ook, voorschriften te geven; dus ook niet aan „De Dageraad". Maar wel mogen wij er op wijzen wat hier geschiedt. Een vrijdenkers-kiing komt samen; men weet, wat doze menschen zelf onder „vrije gedachte" verstaan! Het gaat daac niet tegen Home, niet tegen het posi tieve christendom zelfs. Maar tegen ieder geloof, hoe vaag ook omtijnd en hoe vaag ook gevuld. Alleen trekt men van daag op tegen Home, morgen tegen het rechtzinnig Protestantisme; overmorgen tegen de religieuze Vrijzinnigheid. Zoodat iemand, die nog eenigo waarde ïecht aan eenig geloof, zulk een kring iis bondgenoot moet weigeren en afstoo- ten en bestrijden. Een ex-priester treedt op. Men moet vreezen, dat in hem de overtuiging om trent geestelijke dingen is gestorven. Andera stond hij niet in dien kring. Men moet voorts vreezen, dat hem alle fijnheid van gevoel ontvallen is. Anders ware hij niet in staat, in zulk een gees telijk antipathieken kring te spreken over de kerk, die hij toch eenmaal met oar- bied „zijn moeder" genoemd heeft. Zoodat wie den geestelijken strijd wil gevoerd hebben op ho<?g plan, zulk een bondgenoot tot geen prijs kan aanvaar •ïen. Vlak voor Kerstmis heeft vanwege „De Dageraad" de heer Kok, een gewezen pater Franciscaan, gesproken over: „De roman van een monnik". Ditmaal te Lei den gelijk te voren reeds in andere plaatsen. Het verhaal doet smartelijk aan. Afgezien van den inhoud. Door omge ving en toon. De indruk na zulk een lozing keert •ach niet tegen Rome, maar togen don upreker en de gansche atmosfeer. Laat er in de Roomsche kerk bij de behandeling van een jongen' ma%, die wura monnik worden zou, die het geworden die Engelsche bladen dat de twee voorna- - ,1!n n l'nrom +o TfDT— ma Irinrncrlioc ivolilr/k fA f-flTbnifc* hfthihndcJd (van Scitvenof) legen de Ver. Ooalersche republiek te steunen. Het verdrag was door de delegatie van de regoering van Tsjita gepubliceerd.In een paragraaf van Ihet verdrag was gepubli ceerd dat Ja panache onderdanen in Siberië voorkeurrechten zouden hebben wat be treft jacht, vissoherij, boschexploitatie en mijnconces&ies. Het duikbootenvraagstuk. Uit Washington wordt gemeld: Frankrijk lieeft in beginsel het Amerika ansche voor stel nopens het verbod van een oorlogvoe ring door duikbooten tegen koopvaaardij- schepen aanvaard. De Fransdhe gedele geerden behouden zich echter de defini tieve goedikeuring voor totdat de bewoor dingen dier verklaring geheel zullen zijn vastgesteld. Engeland had het Amemkaansche voor stel reeds aangenomen; en ofschoon noch de Italianen noch de Japanners reeds defi nitieve instructies uit Rome en Tokio heb ben ontvangen, waren er Dinsdagavond ^aanwijzingen, dat noch Italië noch Japan eenig ernstig verzot zullen voeren, indien Frankrijk het voorstel volledig goedikeurt. De motie tegen Frankrijk. Naar vcrliudit van de Londensche ochtend bladen van gisteren, heeft hot keinsohe lid van het Amerikaanse Hum van Afgevaardigden Reavw bij dit Huis een resolutie ingediend waarin wordt ver klaard, dat Frankrijk ©en grootar leger be zit dan Dnitschland vó6r den oorlog, dat Frankrijk niet bereid is effectief van dat leger te verminderen doch zich alle vrij heid voorbehoudt om hot te vermeerderen en dat wat do vlootuitgaven betreft deze in de honderden miüioenen dollars ioopen. Reavis voegt er aan toe, dat geen enkele natie, welke zich in finantiiieel opzicht res pecteert een dergelijk wapenprogram zou kunnen overwegen. Het Amerikaansehe volk is er van overtuigd, dat groote legers oen oorlog verwekken. Het mag asehen dat Fnankrijks ooriogsprogram met Fansoh maar niet met Amerikaansch geld betaald wordt. De Matin verneemt uit Washington, dat blijkens oen mededeeling uit Britsohe bron de commissie voor de marine- aangelegenhedien besloten heeft, de oor logsschepen die bestemd zijn om van de lijst te worden afgevoerd, te verbouwen tot handelsvaartuigen, op een zoodanige ma nier, dat zij niet meer als oorlogsvaartui gen kunnen worden gebezigd. Aan het einde van de vergadering van de Bail van Dinsdagavond stelde Collins voor de Engelsdh-Iersohe overeenkomst te ratificeesren en daarna de voorloopige re geering in te stellen. De afgevaardigden, die dit wil-dien, kon den dan de regeering over de kwestie van de republiek blijven bestrijden. De Dail werd verdaagd, zonar oen be slissing over het voorstel genomen te heb ben. Ofschoon geen agenda van de bijeen komst to Cannes beschikbaar is, denken was, die in zwaren strijd kwam te ver- kernen laat daar in een bepaald reval ernstig togen do eischen van ernst en van paodagogia zijn gezondigd door enkele vertegenwoordigers van do kerk. Kan dit ooit een reden zijn om hiet geval in een spectakel-goval om to vor men, er een reclame-geval van ta maken? Kan het ooit verdedigd worden, als die teére zaken wordon vergrofd doordat zij worden neergeworpen in een publiek, dat gnuift van pret bij zulk een tragedie of dat generalisieerend oordeelt en nu wel weet, koo het in die kerken en kloosters toegaat!.... Wien het als geloovige te doen is om ten bestrijding van Rome, hij zal klaar moeten weten, waarom het gaat. Geestelijke overtuiging togen geestelijke overtuiging. 1 Geestelijke kracht tegenover geestelijke tracht. Zóó blijft de strijd nobel. En zeer nuchter gezegd zoo is do strijd alleen mogelijk. Anders slaat ',nen voortdurend langs elkaar heen. Ex-priesters en ex-monniken, die ver loren wat zij eens bezeten hebben en die niet een voller Evangelie, een die- por geloof daarvoor terug ontvingen zii kunnen nimmer strijden tegen Rome. Zij kunnen alleen strijden tegen het geloof; het geloof zelf in den allorvaag- 6ten zin. Rij kunnen alleen geestelijk verarmen. Zij kunnen de sfeer hartgrondig be derven. Maar zij kunnen niet bouwenniet geestelijk verrijken; niet harten zoo toebereiden, dat daar een zaad van Eeuwig Leven in kan vallen. Op deze wijze tegen Rome? Nooit! De onthullingen. Uit Washington wordt hot volgende ge mald: De secretaris van Staat Hughes oeft goantwoond o.p dien brief van Sar- S ZTZ f*e Hu«h<* verwit tigde dal de documenten, door die regee- nirng te 1 sjrta gepntolioeend, valsch waren. Hughes aanvaardt gaarne deze verzeke ring van Sarraut; hij schreef: „Het doet ons genoegen te vernemen, dat de Fram- sche regeoriing officieel ontikenlt dat tot een overeenstemming is gekomen of onderhan delingen zijn geveerd over dien status van Siberië." Ambtenaren van hot departement van ®t®at verklaren met beslistheid dot er zich "oen documenten, als die welke jJ. Zondag door de delegatie van Tsjita wanen gepu bliceerd in het archief van het doparte- anenit van Staat te vinden zijn. Te Washington is ©en afschrift gepubli ceerd van een beweend verdrag tusschen het Japamsohe leger in Siberië en Russd- w 30he officiereu, die in verbinding staan naar aanleiding van het West-Hongaar met generaal Sememof. scthe geschil nogal heeft geleden, weer be- In dat verdrag stemmen de Japanners er 'cr zou wordén. De entente-vertegenwoor- fa1 toe, met wapens en odd het offensief dagers ondersteunen de pogingen om tus- me kwesties, welke te Cannes behandeld zullen worden, de schadevergoeding en het economisch herstel zijn. Britsohe des*- kundagen zullen bij de hand zijn, om den eerrte-miinister en zijn collega's van raad te dienen over alle financieel© kwesties en men hoopt dat met beróde voorname kwesties aanmerkelijke voortgang ge maakt zal worden. Sir John Bradbury en andere leden van de Britsohe groep van de commissie van herstel zijn te Cannes aangekomen en on der de andere Britscho autoriteiten op fi nancieel gebied is ook Sir Robert KAn- dersley, een van de commissarissen van de Banik van Engeland. De correspondent van de Times te Ro me verneemt, dat Italië ter geallieerde conferentie wellicht zal voorstellen een voorloopige bijeenkomst der groote fno- gendhoden in Italië bijeen te roepen voor bespreking van de kwestie der betrekkin gen met Rusland. De Italiaansehe minister-president Bo- nomi is, vergezeld van tal van deskundi gen, naar Cannes vertrokken. Markies della Toretta zou gisterenavond vertrek ken. Solen, minister van financiën gaat later. Goenaris, de Griefesohe minisler-ipresir dent, is ook uit Rome naar Cannes ver trokken, waar hij gedurende de conferen tie denkt te verblijven, om daarna weder naar Parijs te gaan. Goenaris heeft te Rome niets bereikt. Volgens oen telegram uit Parijs zou Walter Rathenau aan een medewerker van de Ghieago Tribune hebbfen verklaard dat het voorstel 't welk de Opperste Raad te Cannes zal behandelen «en jaariijksche betaling door Duitschland ran 1 y2 mil liard goudmark in waren voorziet. Dit plan zou echter eerst over drie jaar in werking kunnen treden. Gedurende deze drie jaar zou Duitschland uitstel van. be taling hebben. Beriijnsche bladen meenen dat men dit bericht met het noodige voorbehoud moet aanvaarden. Reedis meer don eens heeft Rathenau uitlatingen, die hem werden toegeschreven, gelogenstraft. OOSTENRIJK EN HONGARIJE Schober, die Oostenrijkische bondskan selier, zal binnenkort een bijeenkomst hebben met dien Hongaarsohen minister president. Na dé volksstemming van Oe- denburg heeft de regeering van Boeda- post onmiddellijk getracht een dergelijke ontmoeting te döen plaats hebben. Ze is onder meer noodzakelijk, omdat nog ver schillende verkoers-vraagstukken aan dé hand der overeenkomst van Venetië moe ten wondien geregeld. Te Weenen beweert men, dat de Hougaarsche minister-presi dent van de gelegenhejid gebruik zal ma ken om tevens een aantal ecconomisohe kwesties te berde te brengen. Voor het overige zou men te Boedapest wensohen, dat de verhouding tot Oostenrijk, welke sohen de beide landen onderhandelingen' mogelijk te maken. Te Leipzig zal op de Fieischerplatz een „Messetoren'' worden gebouwd, aldus wordt aan de „N.R.Ct." gemeld- De ge meenteraad heeft de plannen reeds goed gekeurd. Zij zijn het werk van den archi tect Haimovici en van den Baurat Tschammer. Het gebouw zal 120 M. hoog werden, een gemiddelde doorsnede van 6o M. hebben en 30 verdiepingen tellen. De kosten, die in het najaar van 1919 op 30 millioen mark waren geraamd, waren in Januari 1921 reeds tot 75 millioen mark gestegen. Het noodige geld voor den 'bouw is oog niet bijeen; de onderne mers zijn echter overtuigd dat zij het zul len krijgen. Het huidige Weenen, ofschoon de hoofdstad van een zooveel kleiner gewor den Oostenrijk en ofschoon in groote ar moede verkeeremi, had nog altijd zijn groote aantal couranten van voorheen. Maar daar schijnt toch ook een einde aan te komen. Trouwens, sedert x Januari kosten te Weenen de tweemaal per dag verschijnende kranten 1200 kronen per maand. Losse nummers van enkele bla den kosten 40 kronen. Een advertentie van een geheele bladzijde kost een half millioen kronen. Met die prijzen is geen groot afzetgebied in Oostenrijk meer mo gelijk. Het goeikoopste blad is de com munistische „Rote Fahne". Dat kost 230 kronen per maand. Er staat dan ook een groote inkrim ping van de dagbladpers te Weenen te wachten. Op het oogenblik hebben de middag editie van het „Neue Wiener Journal" en de „Wiener Abendpost" opgehouden te verschijnen. De officieete „Wiener Zeitung" ver schijnt voortaan 's avonds en niet meer zooas te voren 's ochtends. Hierdoor zijn de kosten, die aan het uitgeven van dit blad verbanden zijn, geringer geworden. Drie groote Weenscre bladen verkeeren in zoo moeilijke economische omstandig heden, dat zij reeds maatregelen treffen om een einde aan hun verschijnen te ma ken. Het deficit van enkele dezer bladen bedraagt maandelijks millioenen kronen, Over de zwarte troepen, die dee uit maken van het Framsche bezettingsleger in de Palts is de laatste jaren heel wat geschreven. Vaak werden er „van Duit- sche zijde" klachten tegen hen ingebracht, die bij nader onderzoek dan meestal niet veel te beteekenen hadden. Een katholiek blad uit de Palts, de „Christtiche Pilger", vertet, dat er de laatste twee jaar 783 sol- laten van Maragaskar in de St. Josef's kerk te Spiers door den Franschen militai ren aalmoezenier, pater Charbonnet, ge doopt zijn. Van hen hebben er 320 'hun eerste communie gedaan, 500 hebben er het H. Sacrament van het Vormsel ont vangen. Volgens de „Christtiche Pilger" heeft pater Charbonnet de zwarte troepen verzocht de kerk niet te vergeten, waar hun dit geluk is ten deel gevallen en, daar de katholieke bevolking geen grenzen kent te bidden voor de bevolking van Spiers. De katholieken van Spiers, zoo vervolgt het katholieke blad uit de Palts, zuten ziöh long de roerende pechtisheid van Kerstmis 1919 herinneren toen er 7° zwarte soldaten uit handen van twee bis schoppen van verschillende nationaliteit len doop ontvingen. De men schen, die Zondag gelegenheid haddien de Fransche mis bij te wonen konden vast stellen met hoeveel waardigheid en devo tie deze zelfde soldaten tot de Heilige Tafel naderden. In hun eigen land terug gekeerd zullen ze kunnen vertellen hoe vriendeijk zij door de bevolking van Spiers ontvangen zijn. Te Chicago is een groote enquete be gonnen naar het bedrijf der z.g. „massa- ge"-inrichtingén, waar heeren van eenigen leeftijd plegen hun uiterlijk schoon te la ten verzorgen, en zich tot wat jeudiger uiterlijk te laten retoucheeren. Anonieme brieven hadden de politie er van verwittigd dat in deze inrichtingen de zedelijkheid wel eens danig in het ge el rang kwam. Deze beschuliging bleek bu onderzoek in vele gevallen juist te wezen. Volgens het Praagscbe blad „Tri- buna", wordt er te Praag gedacht over een reis van president Masarijk naar Pa rijs, Benesj zal meegaan. Te Parijs zou aan beiden een doctoraat honoris causa verleend worden. Het Russische blad, „Krasnaja Ga- zeta'' meldt, dat de invoering van het stelsel der gracxn bel as ting in natura in Rusland, ondanks de vele pogingen, nog maar weinig succes heeft gehad. Iuplaats van de geraamde 243 millioen poed ziin nog slechts 143 millioen poed koren in geleverd. In het paleis van justitie te Elber- feld is een niet alledaagsche inbraak ge pleegd. De dieven hebben namelijk een ka mer van het parket doorzocht en alle daar bevindende akten meegenomen. Later hebben zij die in de rivier geworpen, waaruit een dieel weer is opgevischt. Blijk baar heeft men hier te doen met een p°~ ging om zich in het bezit te stellen van bepaalde akten, waarbij de dieven of hun lastgevers belang hadden. Ofschoon <ïe prijs van een tramrit te Berlijn vermoedelijk weldra tot 2 mark zal worden verhoogd, voorziet de Berlijn- sche trammaatschappij voor 1922 een te kort van 77 millioen mark. Het is gebleken dat dé amokmaker die Zondagavond den Kurfürstendiamm te Berlijn in rep en roer bracht cn een agent van de Schupo doodde, 'n epilepticus 1® die bovendien aan vervolgingswaanzin lijdt. Dé Berlijnsche chauffeurs hebben besloten het werk heden te hervatten, hoe wel hun edsdhen door het gemeentebestuur niet zijn ingewilligd. Zooais voorheen zullen zij de vastgestelde gemeentelijke belasting moeten betalen zonder de prij zen voorloopig opnieuw te mogen ver- hoogen. De eigenaars der taximeters be weren met verlies te werken. De bestuurder van het Berlijnsche hotel „Am Tiergarten'' wordt wegens woeker vervolgd, omdat hij voor een glas thee 10 mark heeft berekend. In West Duitschland zijn voor 't erst sedert vele maaudfan de rivieren door den aanhoudenden rgen- en sneeuw val sterk gezwollen. Het Roerdal staat op tail van plaatsen blank. Tn een dorp bij. Dortmund heeft een mijnwerker na een woordenwisseling zijn i8jardgen zoon doodgeschoten. Toen diens 20-jarige broer later thuis kwamen het lijk zag, heeft hij met 'n hark op zijn vader ingeslagen en hem zwaar gewond. Van verschillende zij-den, schrijft het „Handelsblad", is de laatste jaren gere geld aangedrongen op het bouwen van ruime arbeiderswoningen; kamer, keu ken, drie slaapkamers, zolder. De overheid is voor den aandrang be zweken; heeft zelfs door 't verleeraen van financieelen' steun dé stichting van derge lijke huizen in de band gewerkt, met liet gevolg, dat ze over het geheele land bij duizenden zijn verrezen. Ze zien er dikwijls uiet onaardig uit, zijn praclisch ingedeeld, maar ondanks den steun bij den bouw verleend, moeten ze in grootere plaatsen van 5.50 tot 7-SO 8 huur per week opbrengen- In de weeldejaren van 1918 en 1919 heet te dat geen bezwaar, maar op het oogen blik zijn de loonen. zeker at lang niet meer voldoende voor zulke huren; In de bouwvakken wordt door de arbeiders nog ruim goïd verdiend, maar in de meeste bedrijven be Ioopen de loonen van het ge schoolde personeel in 't algemeen niet moer dan 33, 35, hoogstens 40 per week en de fiscus vraagt ook van derge lijke loonen esn niet onbelangrijk deel. De gevolgen? Schrijver dezes woont in een onzer grootste provinciesteden, waar in den loop van dit jaar ongeveer 700 nieuwe arbeiderswoningen gereed zijn gekomen, waarvan de wekelijksche huur prijzen liggen tusschen 5 en 7.30. De goedkoopste zijn inderdaad door arbeiders betrokken, maar de luurdére, die het grootst percentage ervan vormen, worden thans reeds gevraagd door leeraren, on derwijzers, ingenieurs, ambtenaren bij rijk, gemeente of provincie, menschen met een inkomen van 4000 4 5000, waar van in totaal 12 4 14 procent aan belas ting moet worden opgebracht, weshalve 't hun welkom is, dat ze tegen 350 4 375 pér iaar een huis kunnen 'krijgen, dat voor de vrouw dies huizes niet al te bewerkelijk is." En intusschen blijven- de huurcommis- sies overstelpt met werkzaamheden, daar er steedis maar weer verlenging van huur wordt aangevraagd door menschen met zoo'n 30 4 35 weekloon, die in veel vroeger gebouwde woningen zitten van 3 4 3.50 per week, en van wie niet gevergd mag wordien om een huis te be trekken, waarvoor een bedrag aan huur betaald zou moeten -worden, dat in geen verhouding staat tot het wekelijksch in komen. „Hierdoor ontstaat de d-waze toestand, dat er tegelijk woningnood is en woning- overvloed: er is groote behoefte aan hui zen, die aan huur doen een wekelijksch bedrag van 4 A 4-5" hoogstens, er komt eten overschot aan huizen in de prij zen van 6,50 4 7.50 paar lang niet alles, wat in dit genre gebouwd is, wordt gevraagd door middenstanders en dé best gesitueerden onder dé arbeiders. Zou het daarom thans, na het absoluut spaak loopt met het bouwen van arbei derswoningen, die èn om de inrichting èn om den huurprijs, niet bij de arbeiders ge wild zijn, geen tijd worden dat men op dit gebi-ed de bakens gaat verzetten? Op 't platte lamd is men er al druk mee bezig, geholpen door de bepalingen in de ar beidswet; laat men in de steden ook, hoe eerder hoe liever ertoe overgaan. Met goeden wil kan dat gebeuren, zonder dat aan de eischen der hygiëne te kort wordt gedaan .en zoowel aan den arbeidenden stand als aan do gemeenschap zou daar mee een dienst worden bewezen." Op Donderdag, 22 December j.l. had to Utrecht eene 'vergadering plaats, georgani seerd door den Aigemeenien RjK. Land- bouw-Bodrijfsraad, teneinde de mogeiijik- heid lie besjrreken om le komen 'lot sa menwerking tusschen do ProteisitanAsoh- Glwistelijike en dé Roomsch-Katholiefke organisaties van werkgevers cn werkne mers in Ihet land- en tuinb auwbedrij f in zak© Lamdbouw-Bedrijfsraden. Uitgenoo- digd tot deze vergadering waren de vol gende organisaties, die allen aan dé uit- moodjigimg gevolg gegeven hadden'. De Ne derland sch-e Boerenbond, de Christelijke Boeren- en Tuiindersbomd, de Ned. R. K. Landarbeidersbond, de Nod. Ghristeliyke Landiarbeidersbomd', de iR. K. Gewestelijke Landlbouw-Bedirijfsiraden. Do voorzitter van dleni AUgcmeensen R.K. Landbouw-Bedirijifsiraad, Prof. 'L. v. Aken, wees in zijn openingswoord op het groote gewicht dezer vergadering. Doel was te k-ouiei* tolt uitbouw van het Be- dbn daitgene, waarop de Katholiek geor ganiseerde landbouw werkzaam was. S>pr. •toonde aan, dlat tegenover de sociaal-de- mocraitie en de liberale economie, die vij- aniüdg en velen, die zich sceptisch toondten ten aanzien van ons streven naar bedrijfs organisatie, ons Christelijk volksdeel in t algemeen, sympahiek staat tegenover het beginsel, dat aan do BedHjfsradlen -ten ©"Midtslag ligt Dieniteng-eYolge is nu dé ge legenheid gezocht en gevonden tot ruimer overleg cm broeder godachtemvisseliing. Spr. hoopt© dut deze bijeenkomst weer oen stap nader tot den socialen vrede, het doel van de Bedrijfsraden, zou brengen. Daarna verkreeg do adj. secretaris van den Aigemeenien R.-K. Landbouw-iBödtrijfs- raodi, Mir. H. van Haastlemt hét woond om een kortte uiteenzetting te geven van dé hoofdzaken van' het BedrijifsradcnistólsitiaL Na een langdurige heerschappij van het Airiiviritiialisme, aldus spr., ook en niet minst jn heit sociaal-economisch leven, begint allerwegen weer dé gemeenschaps idee door te breken. Ons eenenzijds afwen, denid van het MbaraJisme met rijn tot systeem verheven egoïsme en o/ndierzijds van het socialisme met zijn dogma van dén klassenstrijd, huldigen wij de getmeen- sehiapsxdee, belichaamd in het sociale air- bei'desysleem. Arbe-idssysitecm, omdat wij lo. den menchelijken arbeid als voor naamste actieve oorzaak der volkswelvaart beschouwen en 2o. den arbd'd'enaen memsdh, den persoonlijken productiefactor vertoeven achten, sociaal aTboiidssy- steem, omdat dit het eooaomisoh 'hande len wil gericht zien op de bevordering van het gemeensohaipsbelam-g naast hot onmis bare eigenbelang en omdat hot steunt op de 'Samenwerking vain geheel het sociale organisme door al zijn organen. De door voering van het sociale arbeidssysleem, dait dus den arbeid met hoofd en hand' be schouwt als den voornaamsten, want per soonlijken productiefactor en verkondigt de solidariteit van alle klassen en standen der maatschappij loidit tot dén ongani- sahén wederopbouw dor samenleving. 'Bij idien organisdien. opbouw dier samenleving zijn de bedrijven ('d.w.z. complexen van ondernemingen in eenzelfden tak van pro ductie of distributie) gedacht als sociale organen met oen eigen zelfstandige functie, maar samenwerkend met den bewushen wil het belang van bet sociale origan,isme (dus het gemeenischaps'bedang) te dienen en door en in het organisme zich zelf. In Iret georganiseerd1 bedrijf werkt de zelfstandig georganiseerd© werkgevers groep in nauw overleg samen met de zelf standig georganiseerde werknemersgroep. Dit overleg, dat uit dien aard der zaak aan de werknieanons-groep medezeggenschap ver leent in de sociaile aangelegenheden van het bedrijf (arbeidsvoorwaarden, hygiëni sche maatregelen enz.) en dat permanent behoort te zijn. oan de handhaving van den bedrijfsvrad© te waarborgen, wordt ge pleegd iu Bedrijfsnaden. Deze Bedrijfsra den wonden volgens het beginsel van pari teit gevormd uit de zelfstandig zijnde en blijvende vakorganisaties van werkgevers en werknemers. Zij bevorderen de haind- 1 raving van dien bedrijfsvrode en vinden om. vooral hun taak in a/het .permoinerit in contact Ivouden van de werkgevers- met de werknemers-groepen, b/het uitbreiden van de heerschappij der Collectieve Ar beidsovereenkomst en hare werkingssfeer c/het optreden ails vast scheidsgerecht in bedirijfsgeschitlen en aks hoogste rechts- college in arbeidgeschilleir, voortspruitend uit hot C.A.O. Door de voorwaarden, welke aan de vokvoreenigingen van werkgevers en werknemers worden gesteld, ten einde aan do vorming van Bedrijfsraden te lawi nen deelnemen, zal bét mogelijk zijn de toepassing van machts- en gewddnvkkkden (staking en uitsluiting) blijvend te voor komen. Een aeer levendige discussie volgde op deze uiteenzetting van Mr. Van Haastari, waarnam zoowel werkgevers als werkne mers déél narnenL De gedbohle, waarop het BedrijfsnadensteilseJ is gebouwd, vond al gemeen© instemming. Toch werdén cr meerdere bezwaren inaar voren gebracht. Zoo meende men o.a., dat het BedHjfs- radenstelsel inbreuk zou maken op het eigendomsrecht. Daartegenover merkte de inleider op, dat de Bodrijfsraadi geen, be slissingen neemt (tenzij dan als scheidsge recht) en geien voorschriften te geven hoeft, maar uitsluitend tot het doen van voorstallen aan die vakorganisaties bevoegd' is. Van andere zijde werd gevreesd, dat ook in den Bodirijfsnaad evenzeer als i.n toanoomiimissies, de partijen hgénovér el kander .zouden staan ©n er van toenade- rmg aaiets zou komen. De inleider merkte op, dat liet voortdurend beraadslagen over de bedrijfsbelangien en de wederzijdsdhc noocden en behoeften dé vertegenwoordi gers der werkgevers- en we rkincme rs -orga nisaties aioodizakelijiketrwijs nader tot el- klaar moest brengen, onafwijsbaar tot rnmi- ger verstandhouding en juister begrip van en opzicht in elkamdians behoeften zou voeren, zoodat men ook gemaikiMijker tot overeenstemming zou kunnen komen. Weer anderen warén van moering, dat de vorming vam vrije Bedtrijfsradon, waarvoor zij alles voelden, een eerste stap zou zijn naar de publiek rechtelijke bedrijf sorgani satie, waarvoor ©enig© vrees werd ge to oud, omdat dan idwaing in plaats va-i vrijheid' komen zou. De voorzitter en de inleider stelden het ijdele van deze vrees diudddtijk iin het licht en wezen daartegen over op dé groote voorbeelden, die dc puhlie'krech'Mtijke bedrijfsorganisatie zon kunnen buengem Dat daardoor de vrijheid1 al te zeer in It gedlrang zou 'komen, word door beiden ten sterkste bestreden. 'Nadat over déze en amdere zaken lang en breed was gediscussieerd, stelde de voorzit ter de door bet bestuur van den Ai gemeenien Landhauw-Bcdrijfsraad gefor muleerde vraagpunten aan de arde. Deze werdén allen ia bevestigenden zin beant woord, nadlat hot eerste vraagpunt ©enigs zins gewijzigd was. Dene vraagpunten Juiddlen: 1. (Organisatie.) Is de vergadériug von moaning, dlat hot bedrijfaradenstelsel, in hoofdzaak zooals dit door de IR. K. Vakbeweging is uitgewerkt, ©en vorm van. verwezenlijking dér sodadöriteiitsgedachte is, die overweging en bestudeeming diooir dte gezamenlijke Pnotestantsoh-Ghristelijke en Roomsoh -Katholieke organisaties vam werkgevers cn werkimcmors dm het lamd- en tuinbouwbedrijf verdient? 2. (Taak.) Ia die vergadering vam meening, dlat dé 'taak dier Bedlrijfsnadén nl- lereenst en in hoofdzaak te zoeken is in: le. geregeld plegen van overlleg tusschen dé vemtrouwenismaminem der werkgevers- en der werianetneragnoepenl betreffende de be langen wam heft bedrijf en van dé bedrijf®- g-enooten); 2e. streven maar uitbreiding en uitbouw vam het MiaBtiuut der Collectieve ArfteidrijOveaéénikoirnist; 3e. vcrieenén van bemiddeling ter voorkoming en oplossing vam geschillen; 4©. streven maar het tot stand komen vam Bedrijfsrad'en in geheel bet bedrijfsleven? 3. (Medezeggenschap.) Acht de ver gadering hot gewenscht aam de organisa ties der werknemers medezeggenschap te geven in de sociale aangelegenheden vam het bedrijf complex vam ondernemin gen in eenzelfden talk wam1 productie)? 4. Samenwerking) (beginsel). Adht dé vergadering samieniweirlkinjg inzake diet Be. drijfsradénJstelsieU taissclhert dé Protos- tointsch-Christelijke en de Roomsoh-Kaitho- liake Vakbeweging gewenlscht, noodzake lijk en m-ogdlijk? Wat vraagpunt 6 (betrekking hebbende op dén vorm vam. samtenweaking) betreft de beantwoording daarvan word' 'tot later uit gesteld. Tenslotte weid besloten om aam eene ge- menjjjdé ooprauissia, bestaands uit 2 vente- genweordigars van ieder der Roomsdi Katholieke en Protestamtech-Christelijke Boeren- en Lamidi-arbeAdersbomden, waar- aam de adjunct-iseartearis vam dien Aüg. RjK. Lamdbouw-Bedrijfsraad, Mr. H. van Hams tert, als secretaris werd toegevoegd, op te dragen 'bet viaagistuk der samenwerking in studie te nemen en aam de vergadering te zijner tijd een concreet plan vam samen werking voor te leggen. Indien dom de ver gadering zich mot dit plain, al dain niet ge wijzigd, kam vereenigém, zal aam de orga nisaties zelf, die dus de eindbeslissing in handen 'houden, het voorstel worden ge daan, de samenwerking definitief tot stand te brengen. EEN CANDIDAAT-KEIZER VAN INDIË. In de desa Sleman, gelegen 12 K.M. ten Noorden van Djokja, werd, in tegen woordigheid van den president, den rijks bestuurder en andere autoriteiten een geestdrijver gearresteerd, die zich uitgaf voor den ratoe adil en reeds verschei dene volgelingen had. Bij informatie ter plaatse is gebleken, dat een zekere Soemodikoro uit de tieea Watochadeg regentschap, Sleman, een nieuwen ratoe adil voorstelde. Hij verzekerde, dat al zijne volgelin gen onkwetsbaar zouden zijn en dat bin nenkort alle Europcesche en Ohineesche tegenstanders zouden worden uitgeroeid door zonc-n van de legendarische Njai Loro Kidoel. (De godin van het Zuider- strand). Donderdag werd hij met 25 aan hangers gepakt en Zaterdag verhoord in hot bijzijn van den resident, den rijks bestuurder, den assistent-resident, den re gent en den controleur. Na het verhoor werden de volgelingen weder vrijgelaten. De bedrieger had reeds pangerans en een rijksbestuurder benoemd. Soemodikoro moet, naar het ,Soer. Hbl." vernam, een gewezen koeli-con- tractant zijn, die onlangs uit Deli terug keerde, waarheen hij vijftien jaar gele den was gegaan, na op Java eenige ïnalen wegens diefstal te zijn veroordeeld ge weest. Acht maanden geloden in zijn desa teruggekeerd hield hij zich onledig met het geven van lessen in selawatan, het bespelen van een terbang, een Ja vaan scha tamboerijn, ter geleiding van godsdien stige liederen bij huwelijken, enz. Gesteund door het vertrouwen, dat de desa-bevolking stelde in zijn vader Amat- kasan, een doekoen, die ziekte heette te genezen met water, waarbij gebeden gepreveld vierden, kreeg Soemodikoro spoedig twintig leerlingen. Dezen vertelde hij, dat hij door Njai Lolo Kidoel, de godin van het Zuider- strand, aangewezen werd, als ratoe adil op te treden. Zijn kraton zou gebouwd worden te Sambiloto in het regentschap Kalassan. Hun, die hem volgden, zou geluk deelachtig worden en zij, die wei gerden, zouden gedood worden. Zijn vol gelingen bood hij een betrekking aan in zijn a.s. koninkrijk. Te koop was de positie van eerste» rijksbestuurder, welke verkocht werd aan zekeren Kariadi, die daarvoor f 250 be taalde. Daarvoor had deze twee koeien te gelde gemaakt. Kroonprins zou worden een zekere Pa- wiroedjo, die daarvoor den titel ontving van pangeran Adipatiano en daarvoor f 66 moest betalen. Zijn gemalin zon worden zijn handlangster. Somaningroen, die den. titel verkreeg van raden ajoe. Zijn twintig leerlingen zouden prad- joerits worden om een vijand, die zich niet wilde onderwerpen, te bestrijden. Zij die den ratoe adil volgden, zouden f 1 per hoofd moeten betalen, zich daarmee vrijwarende voor alle ziekten De geschiedenis, die zich in do inland- scho maatschappij steeds herhaalt. R.-K. HUISVESTINGSCOMITÉ Het Centraal Bureau van bet R.-K. Huis- vestings-Comité deelt ons het volgende me de omtrent de eerstvolgende transporten: Vertrek naar Breslau 13 Jan. Aanvragen voor Breslauer kinderen moe ten voor 8 Januari in het bezit zijn van het Centraal Bureau. Op 28 Jan. zal een trein met kinderen uit Oostenrijk arrivceren. Aanvragen om kinderen met dit transport mede te doen komen moeten uiterlijk 12 Jan. in het bezit zijn van het Centraal Bu reau. Teruglransport 7 Februari. Goederen moeten voor 31 Januari in het bezit zijn van het Centraat Bureau. Circa 25 Jan. zat een trein met Hongaar- sche kinderen aankomen. Aanvragen voor Hongaarsche kinderen moeten voor 5 Jan. ontvangen zijn. Het terug transport is bepaald op 30 Jan. Installatie Internationaal Gerechts- hof'. Het ligt in de bedoeling van het Pujk en het Gemeentebestuur van 's-Gravenhage de installatie van het Internationaal Gerechtshof daar ter stede op luisterrijke wijze te vie ren. terwijl zoowel het Rijk als het Gemeentebestuur het Hof een cadeau zullen aanbieden. (Rsb.) NIEUWE UITBARSTINGEN TE VREEZEN? De kruier van den Bromo ver toont waarneembare verhoogde wer king. De krater van de Kloet even eens, terwjjl het kratermcer ver stopt is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5