SCHOEIEN Vroom Dreesmann NEW-PIN f! HUISHOUDZEEP f iiü LAMSSLAGERIJ HET FIJNSTE Aan onze geachte clientèle Leest vooral Zaterdagavond onze advertentie onzer H. VAN DAM, Ongeregeld Coupon-Magazijn Alléén BARTELJORISSTRAAT 3 Bedwingt Uw nieuwsgierigheid OTTO VAN CREVELD Het van ouds bekende huis om zijn prima kwaliteiten en spotgoedkoope prijzen Belangrijk voor iedere Huisvrouw GEMENGD NIEUWS. De moord op Mr. Wijsman. ENORME RECLAME AANBIEDING Dames Molières O 98 Dames Riemschoentje q 98 Dames Rijglaarzen g 98 Heeren Rijgbottines g 98 Jongens Schooilaarzen p 78 ENZ. ENZ. KORTE VEERSTRAAT. LEVERT OP DIT GEBIED VERKRIJGBAAR Speciale inrichting voor berging van Inboedels Opslag van diverse Goederen G. W. TWEEHUI1SEN, Zijlweg 74, Overveen. Laster van een afvallige. UIT ONZE OOST. KORTE met lakneus boxcalfs boxcalfs zeer solide zeer sterk ENGELSCHE S0APC°L° PIN Deze prima Engelsche Huishoudzeep wordt vervaardigd van de aller zuiverste grondstoffen en is buitengewoon voordeelig in het gebruik KRUISSTRAAT 4 TELEF. 1187 Telefoon 1123. Restaurant „RUSTHOEK" Bloemendaal Speciale Inrichting voor Diners, Soupers, Avondpartijen, enz. ABONNEMENTS-DINERS a f 2.- per couvert f 50.- per maand. De afgevallen Franciscaner monnik Da vid de Kok loopt het land af met een lezing, waarin hij zijn levensgeschiedenis in romanvorm verhaalt. O.a. zegt hij daarin: „De jongen studeerde in verschillende vakken, maar hij was onverschillig. De Priesterwijding ging hem koud voorbij. Er kwam echter een zonnestraal; hij werd benoemd tot professor in oen arbeiders plaats. Daar werkte hij hard op so ciaal terrein. De Boomsche arbeiders voerde hij op en ontwikkelde hen en met behulp van het Bureau voor de B. K. Vakorganisatie werden eenige Boom- sche vakbonden van arbeiders opgericht Maar toen werden de kapitalistische werkgevers bang en verzochten de Ker kelijke overheid dezen Priester naar het Klooster terug te voeren, hetgeen ge schiedde." Tegen dezen passus komt het Tweede Kamerlid Haazevoef, voormalige secreta ris van het Bureau voor de E. K. Vak organisatie, die van de oprichting af tot aan zijn verkiezing als Kamerlid dus bijna 10 jaren de leiding der propaganda en dus ook de oprichting van Vakbon den in handen had, in de „Gelderlan der" tegen op. Hij verklaart: 1. dat door David de Kok geen en kele Vakbond is opgericht, om deze een voudige reden, dat het E. K. Vakbu reau zelf de Vakbonden oprichtte; 2. dat David de Kok nimmer eenig rechtstreeks contact met het B. K. Vak bureau heeft gehad zoodat zelfs zijn persoon mij geheel onbekend is; 3. dat de overplaatsing van David de Kok van Weert naar het klooster in Vorden in geenerleid verband kan staan lot zijn werken voor do B. K. Vakbe- weging. Het onrechtstreeksch contact van D. d. K. met het B. K. Vakbureau heeft, voor zoover mijn geheugen reikt, slechts in onze twee gevallen plaats gehad: 1. dat hij mij door een derde liet weten, mij gaarne eens te willen spreken over de principioele juistheid der inter- ronfcssioneelo vakbeweging en do dito onjuistheid der B. K. Vakbeweging; 2. een op dezelfde wijze gedaan ver zoek tot bespreking van do mogelijk heid en wenschelijkheid om voor de Ka merverkiezing van 1919 te bevorderen van afzonderlijke arbeiderslijslen, welke dan niet met de lijsten van den Alg. Bond van B. K. Kiesvereenigingon zou den verbonden kunnen worden. Volledigheidshalve vermeld ik, dat het eerste verzoek door mij werd afgewe zen, omdat ik een overtuiging terzake dit vraagstuk had, doch, wanneer ik die niet bezat, het toch voor alle Katholie ken een. zaak van gehoorzaamheid was, cm zich naar de meermalen uitdrukke lijk uitgesproken wensch van het Doorl. Episcopaat te schikken. Het tweede verzoek achtte ik zoo in strijd met elk begrip van partij lucht en dus zoo beleedigend voor B. K. leiders, dat ik hot met verontwaardiging af wees. U zult begrijpen, dat ik niet weinig verbaasd was, toen ik eenige weken, na dat ik het contact met D. de K. gewei gerd had, een artikel in „De Tijd" aan trof, waarin niemand anders dan D. de K. het B. K. Vakbureau aanviel welke aanval speciaal tegen mij bedoeld was waarin ons ongehoorzaamheid en verzet tegen het Kerkelijk gezag ver weten werd! DOUANEDIEFSTALLEN. Te Tandjong Priok zijn aanzienlijke douanediefstallen ontdekt. Bij onder zoek werden boekvervalschingen ge constateerd. Enkele duizenden gul dens zijn verduisterd. Drie personen werden gearresteerd. Er behoeft niet aan getwijfeld of het signalement dat de dame,, die met mr. Wijsman en den vermoedelijken dader tot Haarlem gereisd heeft, in alle opzichten juist is. Deze diame, die zooals wij giste ren bereids mededeelden, pleegzusier in het Wilhelmina Gasthuis in de Hoofdstad is, en het Oudejaar bij haar familie te Haarlem ging doorbrengen, was vlak naast den medereiziger gezeten. Er zijn in de zg. halve-coupé's drie naast elkaar gelegen zifplaalsen. Op de eerste had mr. Wijsman plaats genomen op de tweede de medereiziger en naast dezen de pleegzus ter. Zij heeft des een half uur lang alle gelegenheid gehad dezen goed op Ie ne men. De politie hecht dan ook aan haar beschrijving van den verdachte veel waarde. 't Slaat nu wel vast dat de moord ge pleegd is lusschen Leiden en Den Haag, daar nadftkikelijk is geconstateerd, <lat in Leiden geen onbekende passagiers, ln het bezit van een eer sic-klasse kaartje, zijn uitgestapt. De vermoedelijke moordenaar was ln het bezit van een kaartje tot Den Haag, wat het vrij zeker maakt, dat hij niet ver der dan tot die plaats heeft gereisd. Het Persbureau Vas Dias deelt nog mede: De recherobe laat haar eerste vermoe den van een moord) om te berooven lang zamerhand varen en volgt een ander spoor. Er wordt meer gedacht aan een wraakneming van een der betrekkingen van den vermoorde. Dinsdagmorgen heeft in verband hiermede de recherche eeno huiszoeking gedaan te Amsterdam hij ie mand met wicn de heer Wijsman nauwe betrekkingen onderhield. Bij het stelen der portefeuille zou het ook minder ie doen zijn geweest om de geldswaardige papieren, dan wel om andere zaken <lie er in zaten. De heer Wijsman had een zeer gesloten karakter en sprak nooit met anderen over zijn particuliere aangelegenheden; daarom zijn er zeer weinig personen, die bijzonderheden aangaande dten vermoorde kunnen mededeelen. Voor de recherche staat het vast, dat de bewuste reiziger den moord moet hebben bedreven, aangezien hij zich, in dien hij dit niet gedaan had, ongetwijfeld reeds bij de politie zou hebben aangemeld en inlichtingen verstrekt. Verscheidene personen hebben zich te Amsterdam en Den Haag bij de politie aangemeld, dóch de tot dusver verstrekte inlichtingen hebben nog niet tot eenig re sultaat kunnen leiden. Volgens het „Hbld." zou uit het on derzoek in Den Haag zoaals men weet wordt de zaak aldaar geïnstrueerd, omdat het lijk in die plaats gevonden is thans met zekerheid zijn gebleken, dat mr. .Wijsman, toen hij zich Oudejaars avond naar den trein begaf ,de bruine portefeuille du den binnenzak van zijn vest had. Omtrent de tnedcdeeling, dat de po litie haar vermoedens van roofmoord heeft laten varen en thans meer aan 'n wraakneming zou denken, verneemt de „Tel." dat men dit laatste ter bevoegder plaatse ontkent. Het spreekt vanzelf, dat bij het onderzoek met alle mogelijkheden wordt rekening gehouden, zoodat de politie in alle richtingen werkzaam is. De resultaten van het onderzoek hebben lot heden echter nog geens zins gewezen in de richting van een moord uit wraak en de gedachte aan roofmoord is dus nog niet opgegeven. Wel zijn enkele bijzonderheden be kend geworden, minder voor publi catie geschikt, die een eenigszins an deren kijk op deze zaak kunnen geven, maar tot heden zijn deze aanwijzingen van beLrekkelijk luttele beteekenis, zoo dat men kan zeggen dat de poütile nog vrijwel in het duister tast. Alleen ten opzichte van de plaats, waar de moordenaar is uitgestapt, n.l. te 's Gravenhage, meent men thans vrij positieve gegevens te bezitten. De geruchten over huiszoekingen bij ver dachten zijn absoluut onjuist. Tot he den werd alleen in het huis van den vermoorde een onderzoek ingesteld, en de correspondentie in beslag ge nomen, om daarin naar mogelijke aan wijzingen betreffende de beweegrede nen tot de misdaad te speuren. Van een vriend van den verslagene werd nog vernomen, dat hij Zaterdag middag half vier te Amsterdam bij de hospita van mr. Wijsman was geweest, waar hij de mededeeling kreeg, dat mijnheer met zijn koffers naar Den Haag was vertrokken. Later heeft hij blijkbaar- een ken nis of vriend ontmoet en is in ge zelschap van dezen naar zijn huis teruggekeerd om de een of andere kwestie te bespreken. Deze pcrsoon is onbekend en heeft zich tot op heden niet bij de politie aangemeld: om opheldering te geven en aan te toonen, dat hij niet dezelfde persoon was, die met mr. Wijsman naar Den Haag is gereisd. Dat de reizigers in den moordcoupé volgens verklaring van de dame niet met elkander hebben gesproken, is nog geen bewijs, dat zij elkaar niet kenden. Bovenbedoelde vriend van mr. Wijsman fteelde mede, dat deze heel goed iemand kon negeeren, als hij een zeker persoon niet wilde zien. De verslagene had, naar de ,.Tel." ver-neemt, een rekening bij de Twenl- schc Bank loopen en kon dus ook uit dezen hoofde een belangrijk bedrag aan geld bij zich hebben gehad. Nog werd gewezen op de mogelijk heid, dat de moordenaar zich vanaf het lioofdperron of via de lijn naar het eerste perron heeft kunnen be geven om vandaar met de „electrische" hetzij naar Scheveningen of Rotter dam te gaan, doch daar dit gepaaid zou moeten gaan met de wisseling van zijn kaartje waarvan ter con trole niets is gebleken cn een vrij omslachtige manoeuvre vereischt, lijkt dit niet zeer waarschijnlijk. Zooals gezegd, heeft de politie vrij goede gronden om aan te nemen, dat de dader Oudejaarsavond Den Haag is ingegaan. Hoewel de verslagene vroeger den wensch moet te kennen gegeven heb ben. zijn stoffelijk overschot te wil len laten creineeren, zal voorloopig op verzoek van den rechler-oommis- saris het lijk ter aarde worden besteld op Nieuw Eik en Duinen. Verwacht wordt dat bij de begrafe nis door enkelen het woord zal wor den gevoerd. De dame. die aan de Amsterdam- sche politie het signalement van den geheimzinnigen derden reiziger ver strekte. zal door commissaris Bespe ling. belast met de centrale leiding der moordaffaire worden gehoord. Hel Hbld. deelt nog het volgende voor val mede: De conducteur die op Oudejaarsavond»' van trein no. 1135 den „moordcoupé heeft bediend, woomt te Rotterdam, even als een groot aantal van de spoormannen. Een spoorwegconducteur die, op het eerste gezicht, veel op hem gelijkt, moet hebben gezegd, dat hij Zondagavond, Nieuwjaarsdag, c den C ooi singel liep, Een auto, waarin slechts één heer, een forsche, donkerblonde man, was gezeten, reed hem eerst voorbij en stopte daarna in zijne onmiddellijke nabijheid. De heer stapte tót, zag den spoorwegman scherp aan, en riep daarna, onder het weider plaats nemen in den auto, den chauffeur toe, dat hij wél voider ikon gaan De auto reed toen langzaam door, zóó langzaam, dart de conducteur, die zijn pas versnelde, vóór kwam. De man sprong op de tram, wilde zoo gauw mogelijk thuis zijn. Dat wonderlijk gedoe met dien auto beviel hem niet. Nauwelijks had de tram zich in bewe ging gezet of de auto „bleef er aan han gen", de tramwagen werd gevolgd. Toen de trampassagier den wagen verlaten had en de deur van zijn woning inging, reed de auto zeer langzaam voorbij en nam de passagier nauwlettend huis en huis nummer ep. Later heeft die conducteur het voorval in verband gebracht met gebeurde in trein 1135. Hij meent zelfs, dht de man in den auto vrijwel gelijkt op het signale ment. dat de dame van den derden rei ziger heeft opgegeven. Hij, of een zijner collega's heeft het verhaal, al of niet van franje voorzien, gistermorgen aan dten conducteur van trein 1135 overgebracht. Deze trok daar uit de voor de hand liggende conclusie, dat de man in den anto het op hem had voorzien, na het gebeurde eene niet be paald prettige gewaarwording. Waar schijnlijk heeft hij eerst- gisteren, op de reis van Rotterdam naar Amsterdam, een en ander vernomen. Toen hij n.l. aan het Centraal Station alhier arriveerde en weer spoedig moest vertrekken, heeft hij, naar Rotterdam het verzoek doen seinen om, bij zijne 'thuiskomst, dbor de politie •te wórden beschermd. Nader onderzoek van een en ander lijkt niet ongewenscht. Hot is niet.waarschijnlijk, dat de diader, zoo hij zich niét onnAMtettijik bnibenislaiudis heeft kunnen neppen, zich op reis zal be geven. Maar in dedter geval its het goed', dat men het gepubliceerde signalement goed dn het hoofd prent. Hoe vaag ook, het zal zijn nut kunnen doen. Ook op een andteire manier zijn aanwijzingen voor de politie mogelijk. De diadter is een Nederlan der, dat bleek uit hetgeen hij zeide, toen hij dien conidiucteuir zijn kaartje overreikte. Hij heeft met die meeste waarschijnlijkheid woonplaats dn die Residentie. Het is on mogelijk bijna, dat iemand', die zoo'n gruwelijke dlaad gepleegd heeft, ook bij het doondlnlngen van de venhalen, in zijn eigen kring, zich onbewogen kan honden. Men behoeft geen psycholoog te wezen, om af wijkingen bij iemand te oonstateeren, door een daad als deize veroorzaakt, wiens ge wone mamieir van doen en handelen men kent. Ook diit kan aanleiding geven lort belangrijke aanwijzingen. De poli lie ontwikkelt een buitengewone activiteit. Gelijk bij het opsparen van de daders van den bomaanslag, heeft zij mol ongelooflijke snelheid gehandeld. Het is alleen verschrikkelijk jammer, dat in dit geval zoo weinig aanwijzingen zijn. Het „Hbld." herinnert eraan, dat de Haagsche politie alle mogelijke papieren en bescheiden uit het huis van den ver slagene beeft meegenomen, om ze stuk voor stuk nu le gaan, teneinde naar aan wijzingen te speuren. Om Inent de resulta ten daarvan kan begrijpelijkerwijs niets wordten medegedeeld, niet alleen omdat men dun zou komen op hel terrein van •bet particulier leven win den vermoorde, •maar ook omdat liet onderzoek in deze richting nog niet iis afgeöoopen. Het zon interessant wezen eens een relaas te geven van de wijze, waarop de politie, van lid eerste begin af. haar onderzoek hoeft ge leid. Het zou bladzijden vullen omdat er bij een geheimzinnig geval aks dit. waarbij geen enkcie aanwijzing, hoe onfooteekenend ook voor dien leek, mag worden verwaar loosd, zoo onitzelteiKl veel te doen is. En niet alleen bij de Haagsche poüilie! Ooi bij de corpsen in andere steden wordt hard meegewerkt, voorzoover noodig. MM- •sc-hien us er later gelegenheid wat meer daarvan ie vertel ten, wanneer, near ieder hoopt, de dader mocht zijn gepakt. Verduistering. Mevrouw S.. wonende te Amersfoort, heeft bij de Haagsche po litie aangifte gedaan van de vermoede lijke verduistering van f 4000, gepleegd door zekeren G., candidaat-notaris te 's-Gravenhage. De „San Saloador." Het bergen van schip en lading van hot gestrande stoom schip „San Salvador" is opgedragen aan De Nieuwe Berging Mij. te Maassluis Volgens een bericht uit Stellendam 1st de „San Salvador" gisterennacht bij hoog tij vlot gekomen, doch weer gestrand !er noorden van het Slijkgat, bctonning 4 en 5. Assistentie is aanwezig. Arm afgereden. De 28-jarige ran geerder L. v. 't H„ uit de Speelman.straat, is Dinsdag op het Maassialion te Rotter dam van een trein, die gerangeerd werd, gevallen. Hij geraakte met zijn linkerarm onder de wielen van een wagen. De arm werd geheel afgereden. Door den Ccnccsk. Dienst is de ongelukkige naar bet Zieken huis vervoerd. Prijsdaling. In één week tijds is te Steenwijk de prijs der eieren van 16 op 10 cent, die van de melk van 18 op 14 cent per liter gedaald. Voor inlandseh spek en varkensvleesch betaalt men daar thans van 50 tot 70 cent, voor boter f 1 tot f 1.05 per pond. THE BRITISH Importeur The A. D. C. A. Ltd. Haarlem Made by The British Soap Co. Ltd. Wilmington-Hull, England District vertegenw. in Noord-Holland: AMSTERDAM e.a. HAARLEM c.a. KROMMENIE c.a. ALKMAAR c.a. Fa. B. Oosterhuis Fa. J. P. v. d. Berg Fa. Dral Groot Fa. H. W. Holsmuller DEN HELDER c.a.: Fa. JL A. Grunwald Zn. BALANS UITVERKOOP

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 6