3 I i i i ■_j^jzrr,T""rxi UÏTENLAND ndssche kroniek. L. ZATERDAG 7 JANUARI 1922 STEENTJES VOOR DER BOUW |- DER OPVOEDING Tweede sluitsleentje. Spreekt dikwijls met uw kleinen maar in 't begin slechts enkele woor den en gemakkelijke volzinnen. Daarbij is het goed, hun de voor werpen te wijzen, die gij noemt. Een kind verstaat meer dan het zeggen kan. Laat het echter spoedig woorden en zinnen nazeggen. Die oefening is even nuttig voor de kinderen, als gemakkelijk voor U. Hoe meer ge met kinderen spreekt, des te verstandiger worden ze. Na tuurlijk moet ge hun geen dwaze taal voorzeggen. Het is opvallend, hoe onwetend en dom de kinderen zijn, die eenzaam wonen, weinig zien, en met wie de ouders weinig spreken. Spreekt over de dingen, die de kin deren voor oogen hebben, of die zij hebben gezienen zich nog kunnen voorstellen. Gaat van het lichtere tot het zwaar dere over; van het zichtbare tot het onzichtbare, tot God. IJdel gesnap en zotte praatjes ma ken de kinderen niet verstandig. In tegendeel, dat bederft hun oordeel. 'Geeft en leert aan uw kinderen Verstandige spellen. Deze ontwikkelen de krachten van lichaam en ziel. Ze bevorderen niet alleen de gezondheid, de sterkte en de behendigheid van 't lichaam, maar ze wekken ook de geestvermogens op tot nadenken en scherpzinnigheid ze onderhouden de opgeruimdheid en voldoen aan den geest van werkdadigheid, die in de kinderen huist. Kinderen hebben graag prenten, afbeeldingen van dieren, planten, am bachten. Ze kosten veel minder dan ailerlei snoepgoed en lekkernijen en zijn veel nuttiger. Laat uw kinderen, als het goed weer is, veel in de open lucht spelen. Geeft hun reeds, als ze nog jont: zijn, een lei of een teekenboek, maar Jacht niet om hetgeen zij er op schrij ven en teekenen, al is dit ook onlees baar en mistcekend. Daardoor zoudt ge hun de lust benemen om zich in 't schrijven en teekenen te oefenen. Laat hen allerlei strepen en teekens maken. Dat is een goede oefening voor hand en oog. Prijst uw kleinen, als ze u, vol vreugde over hun werk, hun schrijf en teekenwerk laten zien. Onderhoudt uw kroost nu en dan met kleine verhalen over engelen er. kinderen, over schaapjes, vogels enz. Iedereen die werkelijk van kinderen houdt, valt het gemakkelijk zulke verhaaltjes te verzinnen. Laat hen in 't eerst aandachtig toeluisteren en later zelf navertellen. Sprookjes waarin spook- en roovers- geschiedenissen voorkomen, of andere griezelige dingen,verdienen,voor kleine kleine kinderen vooral, in 't alge meen afkeuring. PATER FAMILIAS. den na een tienjarig verblijf in het ver-' re zonneland. Na een vijfweeksche vaart over oceanen en binnenzeeën onder bijna ongetemperde zonneluchten,waren we gekomen in de kilte van het Engelsche kanaal. Een ondoordringbare mist, die op vijftig meter afstand golven en hemel wegvaagde in één grijze ondoor zichtigheid. En zich op het groote schip 'in versloomde vaart te voelen voortglijden zonder te kunnen gewaar worden waarheen, en de stoomfluit met korte tusschenpoozen zijn door dringend bromgeluid te hooren uit- stooten, om somtijds uit den ondoor- dringbaren nevel als zwakke echo het waarschuwend antwoord te wekken, dat alles werd een beklemming voor ons, passagiers, in wier geest alle ooit gebeurde en gelezen verhalen van aan varingen in den mist als voor ons op rijzende mogelijkheden levendig wa ren geworden. En in den nacht hielden de geluidseinen onzen slaap door vage angsten onrustig. De ochtend bracht een eind aan die beklemming, en bij onzen eersten stap op het dek was het gezicht op de open zee als een bevrijding. Doch de zee was wild van witbe schuimde golven,1Seen strakke bries luchten, waarin dan levendig opklin ken de stemmen der bedrijvige men- schen, die in de weer komen voor het opruimingswerk. En het komt voor, dat in een an der gedeelte der stad de lucht helder en kalm is gebleven, en niemand er vermoeden kan, hoe in de onmiddelijke nabijheid de elementen hun woeste kracht hebben bot gevierd. De November-bladen hebben uit Java ook nu weer berichten gebracht van zulke stoornissen. Te Soerabaja werd op een der avon den een geheeie wijk in het donker gezet, doordat een windhoos de zin ken dakbedekking van een der electri- sche centralen voor een groot gedeel te had losgerukt, en dientengevolge de slagregen de machine-hal kon inun- deeren en de machines buiten werking stellen. Van een andere plaats op Java werd eveneens het optreden van een ver nielenden wervelwind geseind. Daar was de verwoesting nog groo- ter. Eenige honderden boomen werden ontworteld of afgeknapt. Het eigen aardige verschijnsel deed zich voor, dat tusschen twee erven, waar de wervelwind groote verwoestingen had joeg langs den hemel,de grauwe wolken aangericht, een ander erf wonderlijk flarden, en boven de smalle gele streep gespaard bleef. Een tachtigtal ïn- waar we de duinen vermoedden, bin- landsche woningen werd omver gewor ven de wolkenbanken als een lood- pen, het zelfde lot ondergingen vier grijze last. I uit steen opgetrokken loodsen. Ten En ons aller gedachte vond uitdruk- slotte bleek ook nog, dat onder de be- kinv in den promptea uitroep van een woners der huizen enkelen liet slacht- onzer [offer waren geworden van den ramp, Wanneer je die lucht daar ziet, hoef door de neerstortende huizen en boo- je niet te vragen waar we zijn.' Het zou dwaas zijn te beweren, ('at het in de tropische landen minder re gent dan in dit land van „gematigd" klimaat. Het aantal zonnedagen is er zeker beduidend grooter dan hier, doch de hoeveelheid regen, welke er gemiddeld per jaar valt,is~ook vijfmaal zoo groot. Wanneer na een hitte-dag, dat de zon loodrecht boven liet land beeft gestaan, de snel opgekomen wolken gevaarten zich ontlasten van hun wa ter, dan is de regen als een watervloed, ruischend op het gebladerte der boo men,trommelend op de daken der hui zen, knetterend op de wegen, zoo dat ieder, die zonder beschutting is, in enkele oogenblikken met doorweekte kleeren staat. Doch we blijven er gespaard voor de troostelooze ïn somberheid aan een geregen dagen, die het Hollandsche klimaat ons geeft. Ook de wind is er niet zoo'n koppige klant, als men hier hem kent. men werd één hunner gedood en een achttal gewond. Zoo is de natuur in Indië, overvloe dig in hare zegening van zonneweelde en winterrijkdom, doch soms p'o Iseling uitbarstend met ontembare kracht. En het landvolk is geestelijk daar naar gevormd. Zorgeloos aanvaardt het de milde zegening, zonder zich druk te maken of°de opbrengst van den akker door betere bewering en nauwgezetter zorg niet belangrijk zou kunnen worden verhoogd. Weerloos, in zijn onwetend heid en fatalistische berusting, onder gaat het de rampen, die over het ko- men- Welke Westersche geleerdheid zal het beter maken S m CONFERENTIE ÏE WASHINGTON. Nieuwjaar 1922. Dit is 'dan het Holland, zooals het naar zijn vermaardheid zijn moet. Vaderlandsche lezer, vergeef me dat ik ditmaal met een weer-praatje kom, maar het is me te bar. Deze lage, somber-grijze luchten met groezelige, sn.el-voortjagendc wolken-nevelen die loeiende wind, zwiepend door de schrale takken der docde boomen,deze kille regen, die neerdreinst op de glimmende straten,op de zich spoeden de menschen, het gelaat weggedoken houdend in de hoog-opgcslagen hals kragen. En de eene grauwe dag volgend op den anderen grauwen dag, in droevige, lichtelooze, vreugdelooze rij Dit is dan het Holland, zooals wc et terugzagen, toen we terugkeer. h ant, als men hier hem kent. van senator Root's beide voorstellen, het- De barometer wijst er lang niet die j belrekkülg hoer,t op de beslaande re- groote verschillen en schommelingen j der oorlogvoc temperatuur van zee eland lmden,dem,ent helwetk het TCrbod vajl de mic.dag een flinke b S I oorlogvoering van duikbooten tegen koop doch de nacht IS doorgaans wind- onmiddellijk van kracht stil. En de korte rukwinden die een f^lhen de vijf mogendheden, donderbui voorafgaan, zijn spoedig j de Jovcrce„komst> fcelreffende de be- géwoonlijk in loodrechten'val neer, joking dermatome bewapening toeb en druipend onder de gestadigen regen 1>en ol cc c hangt liet zware gebladerte zwaar om laag. Een enkel maal breekt een felle stoor De conferentie te Cannes. De Iersche kwestie. GEM. BUITENL BERICHTEN. GROOTE BRAND TE HARTLEPOOL BINNËNLANBSSH NIEUWS. FEUILLETON. l TIEN JARENUIT ONZE VADER- LANDSCHE GESCHIEDENIS, j (1806—1815) door Jos. P. H. Hamers, j Onder treurige vooruitzichten deed het jaar 1807 zijn intrede in het ko ninkrijk Holland. Waar moesten de middelen worden gevonden, om te voorzien in de uitgaven voor het le ger, dat de Keizer onverbiddelijk op een voet wilde zien ingericht, die onze financieele draagkracht ver te bo- ven ging Reeds was men drie maanden ten achter met de betaling van de rente der staatsschuld en de kans lag open, aat die achterlijkheid op wanbetaling zou uitdraaien. De invoering en hand- i'n^j van Continentaalstelsel verlamde eiken vleugelslag van den handel. 6 b Koning Lodewijk, verbitterd over ,den laatdunkenden toon, dien zijn *--oeder niet ophield jegens hem aan slaan, vol ergernis en droefheid over de ellende in handel en scheep vaart, die hij a lerwegen rondom zich ife te aanschouwde en onmachtig om deze te keeren, was er van overtuigd, dat men te Parijs met den toeleg in het brein rondliep, om het staatsbank roet in zijn rijk uit te lokken, als middel om Holland voor goed bij Frankrijk in te lijven. Inmiddels ging de Keizer voort, den koning van Holland, met de meeste „sans gêne", berisping op berisping toe te dienen. Men luistere even naar het vol gende staaltje „Uw omgeving deugt niet voor U. Zij, die ge met uw vertrouwen ver eert, zijn niet uw ware vrienden. Gij hecht U te veel aan de partijgenooten van het Huis van Oranje." Onze lezers zullen zich, zonder veel inspanning van hun denkvermogen, kunnen voors ellen, dat de koning van Holland, die over onze groot- en overgrootouders regeerde, zijn ge noegen nu juist wel op kon. Tot overmaat van ramp werd op den 12den Januari 1807, de stad Lei den door een ontzettend ongeluk ge teisterd. Op den avond van dien dag, vloog een schip, dat op het Rapenburg, dus midden in de stad, te water lag, met 30.000 pond kruit aan boord, in de lucht. Meer dan 800 huizen stortten in of werden zwaar beschadigd. Nauwelijks vernam de Vorst deze verbijsterende gebeurtenis, of hij ijlde naar de in rouw gedompelde Sleutel stad, waar hij in persoon, vol deernis met het afgrijselijk lot van zoo menig Lcidcnaar, met ijver deelnam aan het reddingswerk der onder de pijnhoopen hunner woningen bedolven inwoners. Hiermee niet tevreden, verschafte de goede Koning aan een groot aan tal ernstige gewonden een onder komen in het op zijn bevel tot dit doel ingericht Huis ten Bosch en stelde alles in 't werk, om den nood waarin de Leidenaars door die verschrikke lijke ontploffing verkeerden, zooveel doenlijk te lenigen. Zelf nam hij het initiatief tot een geldinzameling in 't geheeie land. Niet lang na de ramp van Leiden, werd koning Lodewijk door huiselijk leed getroffen den dood van zijn drie jarig zoontje. Koningin Hortense ver liet daarop het land en haar echtge noot, die lijdend was en diep onder den indruk verkeerde van zijn ver lies, vertrok eveneens, om in de berg lucht der Pyreneëen genezing te zoe ken. Daar verbleef hij twee maanden, om na het sluiten van den vrede van Tilsit 1), zich naar Parijs te begeven, waar hij, ofschoon koning van Hol land, vier weken lang aan het schit terend hof van den Keizer, de func ties vervullen moest, die aan zijn waardigheid van connétable van Frankrijk verbonden waren. Napoleon, die in den laatsten tijd achterdocht omtrent Lodewijk's be doelingen had opgevat, verkeerde in den waan, dat deze in Holland bij voorkeur den omgang met Engelsch- gezinden zocht en met hen op vriend- schappelijken voet verkeerde. Ten einde den vermeenden invloed de zer lieden op de denkwijze vanjzijn broe der tegen te gaan, vatte hij het be sluit, 'n aantal Fransche gerdarmen en douane-beambten naar diens rijk te zenden. Dat hij door dezen wille- keurigen, door niets gerechtvaardig- den maatregel, niet alleen inbreuk zou maken op de onschendbaarheid van Holland's grondgebied, maar zijn broeder ook opnieuw grievend leed zou aandoen, daarover bekommerde de despoot zich allerminst. Op den avond vóór Lodewijk's vertrek uit Parijs, deelde Napoleon hem als in scherts mede, „dat hij er zich niet over moest verwonderen, als hij bij het overschrijden der grens zou vernemen, dat Fransche douane beambten en gendarmen zich in Hol land bevonden, om paal en perk te stellen aan den smokkelhandel, die daar zoo welig tierde." Deze kwansius in scherts geuite bedreiging zou spoedig worden uit gevoerd. Nauwelijks was de Koning te Ant werpen aangekomen, of men deelde hem mede, dat verkleede Fransche gendarmen zich tot de vestingen Breda, Bergen op Zoom en 's Herto genbosch toegang hadden weten te verschaffen en na zich in deze plaatsen van meerdere burgers, verdacht van smokkelhandel te hebben meester gemaakt, ijlings met hun gevangenen weer naar Frankrijk waren vertrokken. Ondank het onmiddellijk door Lo dewijk te Parijs ingediend protest tegen deze ongehoorde handelwijze, was het hem niet vergund, zijn onder danen in vrijheid te zien gesteld. „De markten in uwe steden al dus luidde Napoleon's antwoord op de dringende vertoogen van zijn broe der zijn volgepropt met Engelsche handelswaren. Als ge er niet voor zorgt, dat deze voor goeden prijs wor den verklaard en als zij, die ze ter markt brengen niet in verzekerde be- war ng worden genomen en gehouden, dan zal ik U vliegende colonnes zen den om dit euvel uit te roeien." Koning Lodewijk's antwoord op de onbeschaamde verwijten des Keizers was niet van waardigheid ontbloot. Geenszins zoo schreef hij naar Parijs verdiende hij de willekeurige handelingen ten zijnen opzichte. Het overtuigend bewijs, dat hij Napoleon's bevelen aangaande het te keer gaan van den smokkelhandel stipt opvolgde, wa: wel. de kreet van wanhoop, die als uit één mond, uit zijn volk tot hem opsteeg. Dat volk, wiens geluk hem. als landsvader, na ter harte ging, zag zijn handel waarvan het level moest, ten ondergang gedoemd. „Uit uwe wijze van doen tegen mij en mijn onderdanen moet ik de gevoltrekking maken, dat ik in Holland een struikel blok ben voor de verwezenlijking uwer plannen." De Koning eindigde dit op 7 Oc tober 1807 gedateerd schrijven met het aanbod om afstand te doen van den troon, met het verzoek, hem een verblijfplaats aan te wijzen in een der landen van Midden-Europa. Napoleon verwaardigde dit aanbod met geen antwoord. Hij achtte het oogenblik nog niet aangebroken, om aan ons vaderland ook nog den schijn van onafhankelijkheid te ontnemen en het bij Frankrijk in te lijven. (Wordt voortgezet.) 1) Na den slag bij Friedland op 14 Juni 1807, waarin Napoleon het Rus sische leger een geweldige nederlaag toebracht, werd te Tilsit, een plaatsje in Oost-Pruisen, de vrede met Rusland en Pruisen gesloten. Rusland scheidde zich van Pruisen af en laatstgenoemd land moest, behalve in den afstand van een groot gedeelte van zijn grond gebied, in de betaling eener zware oorlogsschatting berusten. j. ^1 aoef \xrrvn rl Arl ïiT/* SCiluli'lUC i v öuannv ul,vo vtvi vvuviuu 6 A l**i it j u^nnnf AO/lonif on oon Het dtiikboolciw raag stuk. De voltallige rilling van de maritieme commissie der conferentie heeft het eerste ring van du ik booten. aan, die ons hier voortdurend op het (lieuwe bcpaiiT1g vaJ1 het Volken- glaasje doet tikken om te zien of de aangen0men. Wijzer voor of achteruit schokt. j tweede voorstel van Root, gelijk In den drogen tijd doet dit is aangenomen, houdt Balfour's amen- De commissie kwam niet tol de be handeling van Root's voorstel om de commandanten der duikbooten persoon- nis de gelijkmatigheid van het weer. j a^sprakel.jk te Stellen voor het Een donkere, bijna zwarte lucht, die scheten der bepalen. Zich geluidloos over de aarde heeft Uit- Het commnmqué beleende de be gespannen, laat enkele druppels val- raadriagmgen der moderne len. De natuur is bedrukt stil geworden ««t dat de volgenoe rcsolut.es ym K">t Daar breekt de wervelwind los. ™ct algemeen* stemmen zijn aangeno En in ceil oogenblik zijn de boo men; De comfcracleercnd© mogendheden men geworden als zwaaiende reuze- verlangen dat de voorschriften, door e pluimen. Met zijn geweld smakt de be-sohaafd© mogendheden aanvaard ten windhoos naar links en naar rechts de aanzien van de bescherming van het e- stammen tegen de grond, wringt er ven van neutralen en non-oombaUanlen de daken der armelijke huisjes uit ter zee in oorlogstijd effectiever zullen zijn elkaar, sliert de pannen bij rissen van zij Verklaren dat onder die voorschriften de steviger gebouwde daken, slin- de volgende geacht zullen worden te ne gert de platen der zinken dakbedek- hooren tot het Volkenrecht. Een koop- kingen als bordpaplc en door de luchtvaardijschip moet gelast worden zich aan smijt de telefoon-dra .dgeleidingen visitatie te onderwerpen, opdat zijnkarak- rn et palen en al in dv. :,ze wanorde 'Ier wordt bepaald alvorens het in bestog dooreen en schudt over dat alles het ton worden genomen. Een koopvaar ij- regenwater in stroomen. schip kan niet worden aangevallen tenzu Doch na een enkel uur is de wild- hot oen onderzoek weigert na waarsctai- lieid uitgewoed, en ligt over het cord wing, of de reis voortzet. Na het i® e Van verwoesting de Stilte der tropische «lagnemcn mag een koopvaardijschip niet vernietigd worden, tenzij de bemanning' en de passagiers eerst in veiligheid zijn gebracht. De oorlogvoerende duikbooten zijn onder geen omstandigheden vrijge steld van bovengemelde algemeene rege len, en indien de duikboot niet bij mach te is een koopvaarder overeenkomstig de ze bepalingen in beslag te nemen, dan eischt het bestaande Volkenrecht, dat de duikboot van een aanval en van bnitma- kimg afziet, en den koopvaarder toestaat de reis ongestoord te vervolgen. De contracteerende mogendheden noo- diigen alle andere beschaafde mogendhe den uit 'haar goedkeuring te hechten aan de voorgaande mededeeliing, opdat de ge heeie wereld een duidelijk begrip zal heb ben van den grondslag van het optreden in. zulke gevallen. De contracteerende mogendheden erkennen de practische on mogelijkheid om de duikbooten te gebrui ken als vernietigers der koopvaardijvaart. zonder de voor de bescherming der neu tralen en non-combattanten door de be schaafde wereld algemeen aanvaarde be ginselen te verkrachten. Zij noodigen des wege alle andere naties uit rich bij het beginsel van het verbod van duikbooten als vernielers van koopvaardijschepen aan te sluiten. Be aars te pfenaire zitting- De eerste plenaire zitting was gis teren gewijd aan het onderzoek van het probleem van de economische en financieele reconstructie van Europa. De quaestie van het herstel werd niet besproken, daar het voorbereidend werk van de deskundigen niet vol doende gevorderd is. Be intern, economische conferentie. Lloyd George en Briand hebben langdurig beraadslaagd en zijn het eens geworden over de voorwaarden voor de bijeenroeping van een na tionale. economische conferentie, die, alleen van economischen en finan- cieelen aard, inzonderheid zal trach ten naar verbetering van de wissel koersen. bevordering van den handel, regularisatie van de wereldmarkt. Waarschijnlijk zullen Duilschland en Rusland worden uitgenoodigd. Deel neming van Rusland zal volstrekt geen erkenning van de sovjetregeering in sluiten. Het is waarschijnlijk, dat Amerika vertegenwoordigd zal worden tenminste door een bijzitter. Het voorstel van Lloyd George De geallieerde ministers bespreken het voorstel van Lloyd George, door dezen te Londen aan Briand medege deeld en dat bepaalt, diat, naar Duitschland niet in staat is 600 mil- lioen goudmark te betalen op 15 Jan. en 15 Febr.. dit land in 1922 zou betalen 500 millioen goudmark bij maandelijksche termijnen van 125 mil lioen. De helft van deze som zou komen aan België. Engeland zou slechts 60 tot 80 millioen goudmark ontvangen; Italië tou van zijn 180 mil lioen een. groot deel ten offer bren gen. waarmede de Italiaansche dele gatie in beginsel instemt. Frankrijk's rechten zouden niet verminderd wor den door het inwerking treden van het akkoord van Wiesbaden voor een periode van drie jaar. Het financi eele akkoord van 13 Aug. zou een herziening ondergaan ten voordeele van Frankrijk, en wel in zooverre dat de commissie van herstel de waar de van de Saarmijnen pas later op Frankrijk's debet zou brengen. Het Engelsche plan zou verder een stelsel van waarborgen omvallen om te ko men tot het op orde brengen van de financiën van het Duilsche Rijk, waartoe zou moeten behooren con trole op de rijksbank, verhooging van de post- en spoorwegtarieven, de be lasting op Duitsche kolen, beperking van het papieren geld enz, Do Valera heeft een laatste poging gedaan om do. Engelsch-Ierscho over eenkomst schipbreuk te laten lijden door in do Ropubliea of Ireland het offi cieel orgaan van zijn partij zijn alter natief voorstel openbaar te maken. Een dergelijk alternatief voorstel hoeft de Valera ingediend in de geheime rittingen van de Dail voor Kerstmis, maar hij maakt het thans pas te elfder ure openbaar. Het gaat vergezeld van eon opruienden oproep aan het volk van Ierland om standvastig te blijven in de weigering om het verdrag van Londen te aanvaarden. Griffith, de leider van de partij, welke voor de ratificatie is van het verdrag van Londen, heeft, nadat de Valera zijn voorstel bekend had gemaakt, er in de Dail op gewezen, dat dit wezenlijk ver schilt van hst stelsel, dat do Valera in de geheime zitting hooft ontvouwd. Grif fith verklaarde, dat er zo3 artikelen zijn weggelaten en dat dit stuk goen eedsformule bevat, gelijk oorspronkelijk wel het geval was. De nationalistische bladen verlooche nen de Valera's handelwijze. Do Irish Independent zegt: Voorzoo ver de hoofdzaken betreft, moeten wij bekennen niet voel verschil te vinden tusschen het verdrag en het tegon-voor- stel. Gewis is er niet genoeg wezenlijk verschil om daarom een verdeeldheid, en misschien den baaierd en verwoesting in de lande te rechtvaardigen. Toen do Dail gisterochtend in groote op winding tengevolge van dezen gang van zaken bijeen kwam, vernam men, dat de zitting zou worden verdaagd wegens een particuliero bijeenkomst van enkele lo den der beide tegenover elkaar staande partijen. Men kwam overeen, dat de Dail Zaterdagochtend met gesloten deuren bij een zou komen om den uitslag te ver nemen van deze bijeenkomst, welke men beschouwt als een laatste poging om tot overeenstemming te komen. Tot lusver zijn er in do Dail 69 redevoeringen over de overeenkomst afgestoken 35 voor en 34 togen Een der afgevaardigden van de Dail, die voor do overeenkomst van Londen is, heeft verklaard, dat deze mot ten minste twee stemmen meerderheid zal worden verworpen. FRAUDE MET STERKEN DRANK. De voormalige directeur van het Prohi bition-bureau voor don staat New-York, een aantal plaatselijke politici en ver- schei-dene zwendelaars in artsenijen, zijn door de groote Bonds-jury van fraude be schuldigd, in verband met de ontduiking der wet op het drankverbod. De jury be steedde twee maanden aan het onderzoek. De beschuldigden spanden samen tot het verkrijgen van groote hoeveelheden ster ken drank uit de entrepots, in plaats van de kleine hoeveelheden, waarvoor oor spronkelijk vergunning was gegeven. Voor millioenen ddTlars sterken drank is aldus langs verschillende kanalen het publiek bereikt. Donderdagavond is een zware brand uitgebroken te Hartlepool. De brand ont stond in oen groote houtopslagplaats. Door den storm werden de vlammen aan gewakkerd, zoodat zij wefldra een gebied van meer dan drie en een halve hectare besloegen. Een aantal woonhuizen wer den door het vuur vernield. Een nader Reu ter bericht meldt dat de brand te Hartlepool na middernacht nog hevig woedde. Zestig woonhuizen zijn zoo goed als geheel vernield. De brand weer uit omliggende plaatsen verleend» as sistentie, om te voorkomen dat de brand zich uitbreidde tot een fabriek van scheepswerktuigen en een groote scheeps werf. De schade werd in dit bericht op een millioen pond sterling geraamd. Er zijn 500 mensdben dakloos. De griep neemt in West-Duitschland in uitbreiding toe. In Keulen b.v. is het aantal griep-patiënten zoo groot, dat er geen plaats in de ziekenhuizen meer on bezet is. Vooral vrouwen worden nu door de epidemie aangetast. In Hagen (West- falen,) heeft de ziekte een kwaadaardig karakter. Van 27 December tot enkele da- gen ge1e<iien zijn <Jiaar 12 personen aan griep overleden in de ziekenhuizen, van wie de helft na de complicatie van long ontsteking. Ook in Hanover breidt de ziekte zich uit. Daarentegen wordt in Oost-Silerië afname gemeld. Ln Charlottenburg heeft rich Don derdagmiddag «en treurig familiedrama afgespeeld. De vrouw van den directeur der „Markiscfae Elektrizitate Gez.'' Eb- beke, trachtte zichzelf en h3ar drie kin deren door gas te vergiftigen. Medebe woners van het huis snelden toe en zorg den voor medische hulp, die bij de vrou w succes had. De drie kinderen in den leef tijd van 8, 6 en 3, jaar, zijn gestorven. Wat mevrouw Ebbeke tot deze daad heeft gedreven, is nog niet bekend. De heer Ebbeke is reeds sedert eenige dagen op reis en kon niet gehoord worden. Fi nancieel* zorgen zijn waarschijnlijk niet de aanleiding geweest; er moeten diepe: liggendt motieven zijn geweest, die deze vrouw, die een teedere moeder voor haar kinderen moet zijn gewee-t, tot hef wan hopige besluit om tezamen met haar kin deren te sterven hebben geleid. Mevrouw Ebbeke is naar een ziekenhuis gebracht. Een heel treurig geval van zelf moord, samenhangend met occultisme, heeft dezer dagen e Borhui opzien ge wekt. Op dien avond vóór Kerstmis heeft de. 35-jarige Gertrud Mü'Uer, werkzaam in een groot warenhuis, zidh van kant gemaakt met veronal en morphine. Ze is in „schoonheid" gestorven, de kamer ver sierd met witte rozen, terwijl zij zich ge huld had in zwart-wit-rood laken. Vroeger woonde Gertrud MüUer bij 'naar ouders. Ze kwam een jaar geleden in een Occulljslische vereeniging, werd een der ijverigste loden en een der vu rigste bewonderaarsters van den voorzit ter. Ze veranderde volkomen, sprak veel over bovenaardsche dingen. En tenslotte ze was inmiddels op zich zelf gaan wo nen had ze veerklaard, dat haar „ster afgeloopen was", dat ze naar den dood verlangde. En ze heeft aan dit verlangen voldaan. Doch nauwelijks was ze dood, of de voorzitter der occultistische vereeniging verscheen bij de ouders met een brief vaa de overledene, waarin zij hem tot univer seel erfgenaam had' gemaakt. En van dit recht gebruik makende, haaide hü haar meubels en waschgoed weg. Hij poogde zelfs het salaris in handen te krijgen, waarop Gertrud Müller nog aanspraak had mogen maken. k Woensdagmiddag werd het stoffelijk overschot verbrand. Er waren vele collega's en vrienden aanwezig. Nadat een protestantsche voor ganger enkele woorden had gesproken, stond de voorganger der occuitistische vereeniging op om den levensweg ta schilderen van de gestorven „zuster", die door een vingerwijzing Gods lid was ge worden van de secte! Haar liefde was zoover gegaan, dat zij hem, den voorzitter, gemaakt had tot universeel erfgenaam van haar aardsche bezittingen Plotseling verhief zich de vader, rende naar den spreker en riep hem hrid loc: „Ik ben de vader. Gij zijt schuldig aan haar dood!" Na afloop van de plechtigheid wilde een menigte den voorzitter opwachten, die echter ongemerkt door een achterdeur verdwenen was. Donderdagnacht heeft te Osfende in een juweelenwinkel een diefstal plaats gehad op dezelfde wijze als voor ko: ien tijd te Parijs en Brussel geschiedde. Tij dens een onweer werd een w inkelruit in gegooid en voor 75.000 francs juweelen medegenomen. Een der daders moet zijn gewond, daar bloedsporen zijn gevonden. Een ambtenaar van het station verklaart ongeveer te half 5 's morgens 4 mannen in net station te hebben gezien. Men ver. moed dat dezen de daders zijn. INVOERRECHT OP BEDRUKT PAPIER? Op de vragen van mr. Bomans betref fende invoerrecht op bedrukt papier, heeft de Minister van Financiën geant woord: Of die aangewezen weg (een vrij hoog valuta-tarief van invoerrediten, desnood* van (ijdelijken aard, stellen) de juiste 's. om tot een beleren toestand te komen, wordt ootk voor andere takken van nijverheid, onderzocht door een door de Regeering benoemde commissie. Ongetwijfeld is spoedige hulp dubbel® hulp. Daar dit voor alle soort van hulp geldt, ook voor die, welke naar een be kend gezegde, van den wal naar het daar aan grenzend water voert, komt bet der Regeering aanbevelenswaardig voor, het advies der commissie af te wachten, al vorens haar standpunt te bepalen. NIET-BEROEPSVISSCHERS. Op de vragen van den heer Van Zadel, lioff over het verpachten van Staatsvvater aan niet-beroepsvisschere, heeft Minister De Geer geantwoord: Het is den Mini sier bekend, dat niet alle vischwateren van den Slaat zijn ge pacht door zoogenaamde beroepsvisschers Het is hem eveneens bekend, dat onder de pachters vischhandelaars zijn, die ook particuliere vischwateren in pacht hebben. Dat door de bedoelde handelaars en de visschers een druk zou worden uilgeoe- fen, is hem niet gebleken. De Minister kam niet toezeggen, le zul len bevorderen, dat bij nieuwe verpach tingen voor Staatswa teren deze zooveel mogelijk in handen komen van beroeps- visschers, daar dit velen, die als knecht, als vergunninghouder of als vischhan- delaar thans hun brood met de visseherii vendfieen, hiervan zou uitsluiten, en de

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 11