VERHONDEfW GULDEN. In en om Haarlem. Buitengewone Vergadering, Dit nummer bestaat uit vijf bladen. - Eerste blad I.K. Kiesvereeniging UIT DEN OMTREK II DAMIAATJES PW ZATERDAG 7 JANUARI 1922 45.te JAARGANG No. 14033 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL 3.25 PER WEEKt0 2®,, FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.571/, NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1428, 2741 EN 1748. POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Den 31sten December keerden wij uit aan de WED. M. LAMBOO- wegens het door een ongeluk, overlijden van haar echtgenoot DIRECTIE N. H. COURANT. Alle betalende abonné's van de Nieuwe Haarlemsche Courant zijn gratis tegen ongelukken verzekerd. Polissen worden niet meer verstrekt. Elk ongeval moet binnen 3 maal 24 uur schriftelijk me degedeeld worden aan de Directie. Alleen de kwitantie van de loo- pende week of kwartaal, geeft recht op uitkeering volgens voor waarden der Ongelukken-Verzekering. ADMINISTRATIE N. HAARL. COURANT. Uil den Gemeenteraad. Z.CO is dan Donderdagmiddag on verwachts het einde der begrootings- deb; tte gekomen. Bij den aanvang der zitting dorst niemand een voor spelling te wagen aangaande het tijdstip, waarop wij dit jaar de be- grootingsberg zouden hebben be klommen. leder op zijn beurt had in de afgeloopen dagen de plank al eens mis geslagen. De heer Reinalda alleen kreeg gelijk, die bij den aanvang voor speld had laten wij ons hart maar goed uitstorten, dan is er bij de ar tikelen niet veel meer te zeggen. In derdaad, Donderdagmiddag vlogen wij door de verschillende punten van uitgaven en inkomsten heen. Onze plaatsruimte laat na den Zondag van gisteren niet toe om over de laatste zitting nog lang na te praten. Noodig is dat ook niet, want nieuwe gezichtspunten hebben zich voor de 'toekomstige gemeente politiek niet geopend. Bij het subsidue voor de school van Bouwkunde had men, na het lawaai, hetwelk daarover in zekere kringen is gemaakt, een uitvoerig debat verwacht. Mr. Bruch sneed dit echter al bij voorbaat af, door de ver klaring, dat de schrijvers van rekwes ten aan den Raad en degenen, die de plaatselijke pers met ingezonden stuk ken onveilig hadden gemaakt, allen aan het verkeerde adres waren ge weest. De bezuiniging was niet van B. en W. uitgegaan die hadden nog f 4000.— meer uitgetrokken, dan waartoe zij verplicht waven maar van den Inspectcrur van het Nijver heidsonderwijs. De voorgestelde vermindering van subsidie voor het Museum van Kunst nijverheid, welke een nog geweldiger orkaan van protesten uitlokte, vond een vinnige bestrijdster in Mevr. Willekes Macdonald, die niets minder beweerde dan dat dit museum meer levende waarde had voor de bevol king dan heel de kunst van liet Frans Halsmuseum. Toch kreeg het voor stel van deze spreekster om het sub sidie van f 500 tot f 1500 te verhoo- gen, slechts 9 stemmen, waaraan de krachtige bestrijding van Mr. Bruch zeker niet weinig aan toe deed. Deze Wethouder, die'ieder zoo graag het zijne gunt en wiens warme liefde voor kunst, onderwijs en volksontwikke ling door niemand in den Raad over troffen wordt, had zich niet ten on rechte r a i de denigreerende protesten van sommige jeugdige artistenclubs geergerd. In zoo'n geval heeft men aan dezen Wethouder een onbedwing- baren tegenstander. Zijn critiek op de beweging voor behoud van dit museum op kosten der gemeentekas was in één woord vernietigend. Juffrouw van Vliet liet den Raad een uitstapje maken naar Zaandam o i daar het armenhuis te gaan zien, een dorado, waarnaar menig burger man in deze zwaren tijd zou smachten. Hier tegenover schilderde zij in zwarte kleuren het Haarlemsche Buitenhuis, met zijn grauwe muren, ongezellige inrichting, zonder muziek en kloemen, zonder koffie met suiker en versna peringen. Een motie tot reorganisatie van het Buitenhuis lag dan ook spoe dig op tafel. Bij die reorganisatie zou vooral gelet dienen te worden op de noodzakelijkheid om gehuwden armen bij elkander te laten leven. 'De heer Visser, lid van het burger lijk armbestuur, deelde echter mee, dat er sinds (niet door) het bezoek van mej van Vliet al heel wat ver beterd Was. En Wethouder Heerkens Th'jssen, benevens andere leden van ""j;>sen, benevens andere ïeaen van en ?,rnibestuur, de heeren v. d. Kamp ri!|.n ,°'zak, onderschreven dat. Zij ,'egden er den nadruk op, dat, het 're£r£ani'satie te bewerkstelligen H e'e ou('e gebouw tegen den P n, m°est. En daarover zou dc A'i, o zich in dezen tijd toch nog v. e' eens bedenkenHet samenwonen Vüul gehuwden was reeds beproefd, rr!a®r-de menschen willen zelf niet. De heer v. d. Kamp drukte dit zeer plastisch uit door een der ver pleegden aan het woord te laten. Ge vraagd, of hij met zijn vrouw wilde samenwonen in een aparte kamer had een der arme oude mannen ge zegd: ik vertik het, om og langer bij dat wijf te blijven Nu zouden wij toch willen waarschuwen i.i ce e te generaliseeren en 't niet bij een enkele proefneming te laten. Niet alleen in Zaandam, ook in andere plaatsen is gebleken, dat in een groote behoefte werd voorzien, wanneer er voor ar me ouden van dagen een gelegenhei k<vam om samen onbezorgd de rest van hun leven te slijten. Het subsidie aan het Haarlemsch Muziekcorps heeft natuurlijk het leeu wendeel van de laatste zitting in be slag genomen. Merkwaardiger wijze waren er dit jaar meer bestrijders dan voorheen, zoodat men Mr. Bomans moet gelijk geven, wanneer hij zegt de oppositie wint geleidelijk aan kracht Mevr. Willekes Macdonald en de heer van Liemt hebben een punt naar vo ren gebracht, waaraan de steunpi laren van ons geliefd muziekcorps de aandacht wel mogen wijden het overige der critiek bevatte niets nieuws en was ook o.i. ongevaarlijk. Er werd dan op gewezen, dat het be stuur verkeerd had gedaan met de contributie te verdubbelen en het boekjaar drie maandan terug te schui ven om aan kasgeld te komen. De heer van Liemt noemde dat zelfmoord plegen en Mevr. Willekes zei, dat nu deze tijd al heel ongeschikt is om de contributie op te voeren. Het bestuur moet hieraan zeker ernstig aandacht wijden, want wan neer het verloop onder de leden wer kelijk zoo groot is als de heer van Liemt meedeelde, zou men waarlijk voor het voortbestaan van het corps moeten vreezen. Tegenover deze be strijding stonden de heeren v. d. Kamp en v. d. Berg, Reinalda en Mr. Heerkens Thijssen ais verdedi gers. Laatst genoemde is nog de eenige in het college van B. en W. die het muziekcorps is trouw gebleven. De overige leden, tot Mr. Bruch toe, heb ik al aan mijn kant gekregen, glorificerde Mr. Bomans. Toch staat Mr. Thijssen nog sterk op zijn een zame post, getuige de warm getinte rede, die hij ten bate van het subsidie van f 30.000 hield. Als lid van de commissie van toezicht op het Haar lemsch Muziekcorps bestreed deze Wethouder het opnieuw naar voren gebrachte bezwaar, als zou het corps, ónder leiding van Gerharsz, er naar streven, om tot de hoogte van Mengel berg te groeien. Dat zou niet alleen aldus de bestrijders voeren tot uitgaven, welke nooit te dekken zijn, maar ook tot het geven van muziek, welke boven het bevattingsvermogen van de massa gaat. Hierdoor zou dan het orkest zijn opvoedend, zijn soci aal karakter verliezen. Het verwijt is niet nieuw, Mr. Heer kens Thijssen heeft het nogmaals van de hand gewezen en verzekerd, dat de commissie van toezicht er met de grootste zorg voor waakt, dat het orkest niet uitgaat boven het peil, waarop het nu gekomen is. Dat peil is zeker hooger dan het vroegere maar mag men dit aan de leiding ver wijten Wie de toenemende belang stelling in alle rangen der burgerij waarneemt, kan, dunkt ons, deze grief toch moeilijk volhouden. Intusschen, met 16 tegen 11 stem men, heeft het Haarlemsch Muziek corps opnieuw zijn f 30.000 gekregen. Wethouder Bomans zegt: dat is al weer vijf tegenstanders meer dan ver leden jaar en voorspelt, dat zijn min derheid van nu in de naaste toekomst een meerderheid wordt. Aan het Haar!. Muziekcorps nu de taak on) de belangstelling van het publiek zóóver op te voeren, dat zelfs het zuinigste Raadslid het volgend jaar met plezier vóór het subsidie stemt en met den heer v. d. Kamp zegt: een stukje muziek is in dezen tijd nog het eenige g-. o gen, dat den belasting betaler gelaten is. Met een gebruikelijke rede heeft dr. van den Berg na de vaststelling der hegrooting B. en W. en den Raad HAARLEM Namens het Bestuur roept ontlergeteekende ALLE LEDEN der R.K. Kiesvereeniging op, tot bijwoning eener op DINSDAG 10 JANUAR11922, des avonds 8 uur in St. Bavo Agenda: Besprekingen samenstelPng Commissie, inzake de grens wijziging onzer Gemeente. Aller opkomst dringend gewenschl. NaT ens het Bestuur, WILLEM ROBBERS, Leeghwaterstr. 19. 1o Secr. met den volbrachten arbeid gelu g wenscht. Onze nestor zeide, dat Ik. ditmaal de vlag der be uiniging was, welke de lading dekte. Maar 't is niet voldoende alleen op een begrooting te bezuinigen, de geest van zuinighed zal moeten blijven voortleven, vro namelijk bij de ambtenaren en ahe die in gemeentedienst zijn. Laten wij er aan toevoegen ooi en vooral bij den Raad. Deze begroo- tingsdebatten hebben getoond, dat. hoe fel men ook enkele oogenblikker tegenover elkander stond, het gezom verstand in den Haarlemschen Raai toch gelukkig nog den doorslag geeft Voor allen, die een naam van demo craat en vooruitstrevend, van ar beidersvriend en arbeiders-afgevaar digde hebben hoog te houden tegen over hun kiezers, was het niet gemak kelijk voor deze begrooting te stem men, die voor een aanmerkelijk dee haar dekking in indirecte belastinger vindt. Maar terecht heeft men inge zien, dat men aan den opzet dezer be grooting niet mocht raken. Het is nu geen tijd om politieke meenirgsverschiilen toe te spitsen M#ge de Raad deze gedragslijn blijvei volgen, althans totdat wij onder der druk van deze malaise uit zijn. GIFTEN. Burgerlijke Stand. De R. K. Volksbond. Faillissementen. T00NEEL. Nieuwjaarsreceptie bij Mgr A. J. Gallier. De Grenswijziging. Geen ver kiezingen. Het nieuwe adresboek. Tuberculose-bestrijaing. J. J. WEDER ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. Uit den trein geworpen? NIEUWE HAARLEMSCHE BUREAUX* A 1 l 4AX- 4 „Voor de Weensche Priesters" van N. N-, 2000 kronen. Ondertrouwd: 5 Jan. P. v. d. Haak en C. F. Stevens. J, G. Dick en W. H. M. v. Schaik. H. W. v. Ekeren cn W. M. Saarloos. P. L. E. G. M. Stuijt en E. J- F. Daamen. A. M. Rijbroek en M. M. de Monnik. J. Brouwer en C. J. Vester. Getrouwd: 5 Jaan., G. J. van Ilonschoten en C. M. Nieuwenhuizen. H. P. Beekc- laar en A. de Maaker. Geboren: 3 Jana. d. van H. Gruteke-de Ilaas. z. van A. L. Everwijn Lange-v. Goeckingk. 4 Jan. z. van A. de Kroon- Koster. 5 Jana. z. van C. M. Evers- Schraders. z. van P. v. Gemert-v. Dijk. Overleden: 2 Jan. S. de Lugt-de Wilde, 69 j., Oranjestraat. 3 Jan. H. Kuss, 79 j., Gasthuissingel. 4 Jaan. F. J. Knoops, 06 j., Mauritsstraat. E. H. v. d. Nouw- land, 20 j., Oranjestraat. H. v. d. Wal, 58 j„ Bloemhofstraat. 5 Jan. M., 16 mnd., z. van J. Koene, Houtmarkt. Woensdagavond vergaderde <le R. K. Volksbond onder presidium van dien heer v. Caslricum. De ZeerEerw. Rector J. H. W. Rorsboom kwam dezen avond spreken over „De slaind'so'nga,nisn,tie op godisdjensl'ig en zedelijk gebied". De heer v. Gastrieuim opende met een woord van welkom en de beste wenisdben voor 't nieuwe jaar. De voorzitter deelt verder naar aanlei ding vatn de nieuwe begrootiing mode, dat men genoodzaakt is de contributie voor de losse leden met 1 ct. te verhoogen. Dan komt die Eorw. Rector Borsboo-m aan 't woord. Als adviseur van den bond wil spr. van de gelegeriheid gebruik te majken om a'lfe Ie den een Zalig Nieuwjaar te wenisölien. Spr. begint dam met er op le wijzen hoe er een wereldorde moet zijn voor Christus. Willen we met de reangamissa lac van de Mij. wait bereiken, dan moet dit steunen op christelijke beginselen. Onze Maatschappij kenmerkt zich door vooruitgang op maatschappelijk en Stof felijk gebied en nog altijd werken we maar door. Alles is mooi en alles gaat vooruit, en toch de wereld lijkt e enmiine. A Ge heet gaat achteruit. Als men dirang heeft naar vooruitgang dan moet men weten welke richting men uit moet, anders gaat men ongetwijfeld zijn ondergang -tegemoet. Als men een wed loop houdt, dan moet alles wat hindert, weg. Zoo ook heeft de staat gedacht. Br was één groote sta in den weg, en dat was God met Zijn tien geboden, dlie moest uit dien weg worden geruimd. Men dacht alleen aan de stof feil ijke be langen en vergat zijn ziel. Men vergat dat we -alleen op aarde waren om God te die- men. Onze maatschappij is nog minder chris telijk geworden dan ze voor den oorlog was Men tracht de invloed van. kerk en godsdienst bui-tien de maatschappij te hou den. Spr. doet don duidelijk naar voren ko men, hoe men op allerlei wijze het gods dienstige uit de Mij. tracht te verdringen. Vervolgens wijst spr. er op hoe vele ka tholieken er zijn, die weliswaar hun plich ten doen d.w.z. naar de kerk gaan, doch diie zich vele malen allesbehalve christelijk gedragen. Dan wijst spr. op 't schrale be zoek aam 'de H. Mis en 't Lof, de geringe deelname aam relraiten enz. Vervolgens zet spr. ui-teen, de algemeene traagheid die in 't godsdienstig leven h-oorscht en hoe wij allen propagandisten voor onzen godsdienst kimmen zijn. Naast den inidividmeoten arbeid hebben we den arbeid van de stam'disorgamdsatie in M algemeen. De stamdisorganiisatie heeft naast de stoffelijke belangen v-oorail de geestelij ke belangen 1e behartigen. We moeten vooral trouwe, goede leden vam de organisatie zijm en met ons goede voorbeeld anderen voorgaan Matig, recht vaardig en heilig moeten we leven. Zij die in Christus gelooven, hebben hoo op een beter leven. Ieder jaar zal dan voor om-s men we vruchten afwerpen en een zalig nieuwjaar voor ons zijn- Een dankbaar applaus beloonde spr. voor ziin lezing. 'De voorzitter voegde hieraan nog een hartelijk dankwoord toe. Daarna werd de wrgadermg. die matig bezocht was. op de gebruikelijke wijze ge sloten. In staat van faillissement worclen ver klaard: P. Volder, aannemer, wonende te .Zaandam, Hoogedijk 51a, R. O. Mr. H. v. Loghem de Josselin de Jong, Cura tor Mr. M. A. van Bak; L. A. 0. El- "ering, schoen winkelier, wonende te Zaan- 1am, Ged. Gracht 10. R. O. Mr. H. v. Loghem de Josselin de Jong, Cura tor Mr. M. A. van Bok; A. v. Heyst, schoenmaker, wonende to Lisse. R. O. Mr. H. v. Loghem do Josselin do Jong Curator Mr. J. Deenik. P. Preuer, be- anger, wonende te Haarlem, Krelage- traat 16, RO. Mr. v. Loghem de Josse- l?n de Jong, Curator Mr. M A. var Gek. Beëedigd. Beëedigd werd ais make laar in tabak te Haarlem do heer J. B. Lieftinck. Hooger Beroep. Hooger- beroep wer aangeteekend door D. V. te Hillegom. ter zake „mishandeling" veroordeeld tot maanden gevangenisstraf. AangehoudenDoor do recherche i3 aansrohooden W. IC. alhier, die zich schuldig heeft gemankt aan diefstal van 124 ten nadoele van P. K. De schul- Iige zal het bedrag terugbetalen. Pro cesverbaal zal woTden opgemaakt. bevonden voorwerpen: J. v. d. Kroft, Leidachestr. 134, bal; Ten Houte de Lange, Kleverpark 67, heerenhoed; Wes tendorp, Berckheydestr. 4, handschoen T. Sieval, v, Zeggelonstr. 8, hond; J. Mes, Oostvest 28, muts; J. de Jong, J. v. Nieuwenhuizenstr. 35, rozenkrans; S. Bijlsmit, Westerstr. 47, huirdeutel; Th. Ilofsté, Leliestr. 10 rooi, schoen; J. v. d. Berg, Laurens Oosterstr. 22, shawl; S. Schouten, Kleine Houtweg 1, eier kolen. Sprotje. Vrijdag 6 Januari geeft do N. V. Het Schouwtooneel, dir. Adr. van der Horst en Jan Musch, in don Haar lemsehen Stadsschouwburg nog een op voering van M. Seharton-Antink's Sprotje, voor het tooneel bewerkt door A. Ben- fresne. Zondagmiddag den 1 Januari, kwam de Geestelijkheid uit Haarlem wederom aanbieden aan Z.D.H. den Bisschop hare wenschen b ijde intrede van het nieuwe jaar. De Hoogeerwaarde Vicaris Generaal sprak Z.D.H. den Bisschop toe als volgt: Monseigneur, De telken jare terugkeerende Nieuw jaarsreceptie bij hunnen Bisschop, wordt door uwe Priesters begroet als aangename gelegenheid, om hunne oprechte gevoe lens van eerbied en liefde jegens U. D.H. openlijk uit te spreken: en het is voor mij dan ook wederom een voorreoht, hun tolk te mogen zijn op dozen blij den ochtend. Monseigneur, vol dankbaarheid tegen over God sloten wij gisteren het oude jaar af. Wel zijn w .ijnog onder den pijnlijken indruk van het droeve afster ven van uwen betreurden Plebaan, dien wij ook voor onze samenleving zoo zeer zullen missen: wel ontbreken op dit oogenblik door ongesteldheid enkelen uwer Priesters, die anders in de voor ste rei voor U verschenen toch moe ten wij God dankbaar zijn, dat Hij in het afgeloopen jaar zoo betrekkelijk wei nig offers hooft gevraagd. Terwijl negen tien nieuwgewijden tot het heilig dienst werk toetraden, ontvielen aan de „cura animarum" slechts tien Uwer Priesters: zeven door den dood, drio door eorvol ontslag. Zóó was U in staat drie nieuwe Parochiën op to richten en vier te doen voorbereiden, al bleef ook bestaan de schadelijke „penuria saoerdolum en al bleef U onmachtig, om het zijaro werk te verlichten, wat vooral in do groote steden zooveel eisckt van de krachter uwer Geestelijkheid. Dankbaar sloten wij het oude jaar, omdat God Uw levenskracht versterkt heeft en U onder de toejuiching van ge heel uw Bisuow in staat stolde met de uitvoering te beginnen van uw lieve lingsplan: den houw van het nieuwe Seminarie. Monseigneur, het jaar 1922 is onder menig opzicht een gewichtig jaar. Door onze voorlichting en oowekkicg, door ons geltod vooral zullen wij moeten trachten ons cliri telijk Ministerie, wat zooveel weldaden aan het vaderland bracht, te behouden, zoo mogelijk te vers-Sterken. In 1922 verwacht U de H. Valer van uwe „visitatio a-1 limina". Bovenal: in 1922 zal U sieren de gouden Priesterkrcon. Als God ons dagelijksch „memento" „pro Aniisüte nostro" verhoort-, dan wordt na uwe voorspoedige Eoomsche reis op uw geulen jubeldag uw koogepriesterlijk hart verjeugligd en verruimd, wanneer Gij zult gevoolen, hoe door daaderkeüjke medoerking, kinder lijke volgz,aamheid en innige toewijding priesters en go'oov'gen uwen zegenrijken arbeid voor het U vertrouwde Dioceea diep beseffen, hoog waardeuren en krachtig steunen. Dit in het bijzoader ijillon wij' te kennen geven, wanneer wij IT.D.H. eer biedig wenschen: 7al:g Nieuwjaar! Hierop nam ZD.H. de Bisschop het woord en dankte den Hoogeerwaarden Vicaris hartelijk voor de uitgebrachte ownschenbij het vele werk, hetelk thans van de Geestelijkheid wordt ge vraagd, hoopte Mgr. dat men steeds dit als het voornaamste zou beschouwen, dat nze Katholieken meer innerlijk worden vervolmaakt, alsdan zal men in hen vinden krachtige medehelpers voor do goede zaak. Mgr. voelde nogmaals behoefte al In te bedanken voor den steun, ondervon- len voor het nieuwe Seminarie, dat in hot niouwo jaar verder zal worden af gebouwd thans zijn reeds gelegd do 'undeeringen en in Juli 1923 gereed •al komen. Ten slotte hoopte Z D.H. dat deGoes- t'dijken zich in hot nieuwe jaar gozorvf ■n krachtig zullen blijven tornen en dndigde met allen toe te wenschen 'n "Talig Nieuwjaar. Tijdens de Nieuwjaarsreceptie was in le vestibule van het Bisdom tenteon- rosteld de zeer fijn-afgewerkte teke ning in vogelvlucht van 'fc ntouwo Seminarie met ka"©l en onmiddellijke omgeving te Heervstele. De e tee'-ening gaf een prachtig overzicht van dit ko lossale gebouw en trok dan ook aller belangstelling; iedereen va- vol Infover Jen bokwamen ontwerper, den heer .Tan Stuijt, en roomde als om strijd de schoone architecture van de nieuwe ka nol, in 'i midden van het gebouw ontworpen. („St. Bavo",) Zooals vroeger reeds medegedeeld is, wordt het wetsontwerp onderworpen aan het oordeel van den Gemeenteraad, en ook aan dat van eene Commissie van 25 ingezetenen. Die Commissie wordt door do kiezers aangewezen en wel op de wijze, zooals de Kieswet, gelijk die luidde vóór 1918, aangeeft, d.w.z. in elk der 3 kiesdristicten worden candidaton gesteld, door gzoonen van minstens 40 kiezers. Indien er méér dan 25 por- sanen in de 3 districten worden voor gedragen, moet er oen stemming plaats hebben, waartoe dan de pl.m. 40.000 kie zers te rstembus moeten komen, een 50 sitembureaux in actie getie gaan, enz. Om deze zeer omslachtige wijze van verkiezen te voorkomen, en om daar door duizendo guldens aan kosten uit te sparen, hebben de vertegenwoordi gers van kiesvereenigingon, onder lei ding van den heer Van de Kamp, ge meenteraadslid, eene bespreking gehou den tot samenwerking, opdat niet méér candidaton zouden gesteld worden dan er plaatsen, (d.i. 25), te vervullen zijn- daardoor zou dan een stemming worden voorkomen. De verschillende partijen zijn to' overeenstemming gekomen, zool at het vooruitzicht bestaat, dat de Commissie bij enkele candilaatstelling zal worden be noemd, waardoor besparing van eeD be langrijke rom aan de gemeente-kas zal worden verkregen, argozion nog van de vele beslommeringen, die eene eventu- eele stemming zou veroorzaken. Eindelijk is dan toch het nieuwe adresboek van Haarlem verschenen. We hebben er lang genoeg op moe ten wachten. Het vorige adresboek was van 1917—1918. De uitgever heeft met velerlei moeilijkheden te kampen gehad en die tegenspoeden zijn oor- zak, dat het adresboek, waarop ver meldt staat „voor 1921", eerst in 1922 verschijnt. Het plan bestaat, om nu geregeld ieder jaar 'n nieuw adresn* iooek uit te geven. Voor het eerst zijn achter de na men der aangeslotenen bij den Giro dienst. de Giro-nummers vermeld, ter wijl eveneens de noodwoningen er in vermeld slaan. Voorts bevat het adres boek natuurlijk de verschillende ge meentelijke instellingen, terwijl in j caparto rubrieken opgenomen zijn de adres .won der leden van de Beddings- Lu i i,n U De actie der tuberculose-bestrij- ders in Haarlem en omstreken hebben een nieuwe, stille overwinning le boe ken. waarvan zij zeer stellig alle voor- deelen zullen uitbuilen en waarop wel even de aandacht mag worden geves tigd. Tot nu toe was Bloemendaal voor de bedelaars en bedelaarstcrs, om geld voor de tuberculose-bestrijding een on neembare veste, zoodat daar geen bloe mendag;, speklejs;, hartjes- of vlin dertjesdag kon worden gehouden, liet gemeentebesiuur weigerde eenvoudig toestemming. Bij de behandeling der laatste ge- mecnte-begrooling hebben B. en W. toegezegd, dat zij hun standpunt in dezen wel willen herzien, zoodat dus voor dit jaar de toestemming, die tctt nu toe werd geweigerd, wel zal wor den. verkregen. Wat een vooruitgang bcteekent en een succes voor de actie tegen de tuberculose, ecu bewijs ook dat de ge protegeerde ideeën over tuberculose-bestrijding algemeen bezit worden I Barometerstand: 765. Neiging: Vooruit OPGAVE VAN: brigade voor Drenkelingen en ecu lijst van perceelcn, waar reddings boeien. dreggen, enz. aanwezig zijn Het nieuwe adresboek is wet niet volmaakt, maar cr schuilt veel waar heid in het bijgevoegde voorwoord: „Bij een zoo omvangrijk werk als het adresboek voor Haarlem zijn fou ten niet geheel te vermijden." Desniettemin mogen we blij zijn met de verschijning er van, welke zeer nodzakeüjk was. Uitvoering. Door de Roderd.amscbe Oratoriumvereeniging zal heden en morgen, 5 en 6 Januari, met medewerking van de Haarlemsche Orkestverceniging een opvoe ring gegeven worden van het Oratorium „Jezus" in hel gebouw „Den Doelen" te Rotterdam. Besmeteclijke ziekten. In de week v n 25 tol en met 31 December 1921 zijn in (ie navolgende gemeenten gevallen van besmet telijke ziekten voorgekomen: Aalsmeer 1 vaan diphthcritis, Haarlem 2 van roodvonk en 5 van diphtheritis, Haarlemmerlicde en Spaarnwoude X van buiklyphus, Heemstede 1 van diphtheritis, Uitgeest 1 van diphthe ritis, Vclsen 1 van diphtheritis, Zaandam 1 van roodvonk en 1 van diphtheritis, Lisse 1 van diphthcritis. Geslipt. Gisterenmiddag is een drie- wielige auto op den Schotersingel geslipt en omgeslagen. De eigenaar, dc heer W., bekwam een wonde aan 't hoofd, die door een voorb^gaande politie-agent van de rijwielbrigade voorloopig verbonden werd. Zooals men weet draagt ieder politieman voorop 't rijwiel een taschje met verband middelen en een dreg. W. heeft zich verder in de St. Joannes de Deo laten verbinden. De auto bekwam slechts geringe schade. Woensdagmiddag zaten in een eer ste klas coupé van den sneltrein 18, die om 4.02 uit Rotterdam vertrekt, een aantal reizigers, waarvan eenigen eenigen onderling twist kregen. Daar van was het gevolg, dat tusschen Pijls laan en Zandvoortsehe laan, onder de gemeente Heemstede, één der twis tenden uit den trein viel of geworpen werd (dit is nog niet uitgemaakt kun nen worden) en op de rails bleef lig gen, gewond aan handen en voeten. lioor den seinhuiswachter aan de Zandvoortsehe laan werd de man ge vonden en met den trein 218, welke omstreeks half 6 te Haarlem aan komt, meegegeven. Op het station te Haarlem werd liij door een aldaar toevallig aanwezig zijnden dokter ver bonden. waarna de tnan verder ge reisd is naar Amsterdam. Nader vernemen wij, dat hij aldaarv in hel Israëlitisch Ziekenhuis opge nomen is. TramvertragingTengevolge van kort sluiting ondervond de tramdionst Ver- wuift—Overveen gistermiddag omstreeks vier uur. oen half uur vertraging.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1