Stadsnieuws. vraöIrbus. KORTE BERICRTEM, ORDE EH ARBEiD. KËRiËÜÖHÖÖL LEBER EM WLQ8T» LAHDB0UW EN VISSCHERU, Ter waarschuwing deelt de „Lim burger Koerier" het volgende mede „Van hooggeachte zijde worden wij er opmerkzaam op gemaakt, dat zich op de Zuid-LimburgscheDuit- sche grens, met name in de streek van Aken, een beweging openbaart, die sektarische vormen begint aan te nemen. Daar er ook in de richting van Vaals c. a. propaganda-pogingen worden ge daan, achten wij het zaak, de bevol king en hare leiders tegen het daaraan verbonden gevaar te waarschuwen. Oorspronkelijk schijnt het onschul dig, en zelfs goed, geweest te zijn beoogd werd eene kerk te bouwen. Maar al spoedig mengde zich een bij- geioovig element erin beweerd werd, dat de bouw van die kerk het uit breken van een nieuwen oorlog zou weerhouden, doch het niet totstand komen ervan onvermijdelijk Gods straf in den vorm van een weder- loslaten van den oorlogsgeest zou uit lokken. Toen werd de propaganda in dezen vorm door het aartsbisschop pelijk gezag te Keulen verboden. De leden van den „Liebesbund" zoo noemt zich de organisatie stoorden zich daaraan echter niet en zetten hun actie door, dwars tegen het verbod van den kardinaal in. Een afgevallen Fransch priester, die op name en huisvesting vond bij de leid ster der beweging, sloot zich er bij aan, en aldus werd het onkatholiek karakter ervan nog scherper gemar keerd. Als ziel der beweging noemen de Akener bladen zekere Frau Rom pen, die volgens ons toegekomen in lichtingen eene Zuid-Limburgsche, eene weduwe, uit Geleen herkomstig, moet zijn. De Fransche priester is reeds over leden. Als leider is thans een arbeider gekozen op ingeving uit den Hooge, heet het die zich-allang als een der voornaamste woordvoerders van de „Liebesbündler" heeft doen kennen. Deze man leeraart, dat de opvolgers van Petrus allen onwettig gekozen en gewijd zijn hij noemt zich den eer sten rechtmatigen opvolger van den Apostel-vorst en heet zich dan ook „Petrus li." Men deelde ons mede, dat hij reeds zijn eerste „Apostel" heeft „gewijd." Onlangs heeft hij, ge huld in namaak-bisschoppelijke ge waden, voor den eersten keer „ge pontificeerd," en daarbij tweemalen wat hij noemt „Mis gelezen." Ook moeten zijn aanhangers, volgens de Aachener Rundschau, daarbij „ge communiceerd" hebben. Men ziet, dat de beweging reeds volop in het vaarwater der ketterij boegseert. „Petrus 11" zondert zich tijdens de „godsdienstige ceremoniën" nu en dan in een zijvertrek af, waar hij, naar hij den geloovigen vertelt, gesprekken met afgestorvenen voert, zoo o.a. met de Pausen Pius IX en Leo XIII, die volgens hem, beiden in de hel zijn, de eerste omdat hij het dogma der Onfeilbaarheids-verklaring heeft uit gesproken. Tot dusver worden de vergaderingen gehouden in een huis, dat niet lang geleden door een Schieber-proces in opspraak kwam. Petrus II en zijn aanhang verlangen echter van de stadsregeering, dat deze hun een der katholieke kerken te Aken ter be schikking stelt Een gedeelte hunner heeft in allen vorm, volgens het Pruisische Staats recht, aan het gerecht kennis gegeven van zijn uittreden uit de Katholieke Kerk en daarvan aan de Kerkelijke autoriteit afschrift gezonden. Wijl het niet onmogelijk is, dat bij onze grensbewoners, of bij in Duitsch- land werkzame landgenooten, pro paganda wordt gemaakt, gecollec teerd wordt of geschriften worden aangeboden, achtten we het geraden onze lezers te dezer plaatse van dit nog meer treurig dan belachelijk ge doe op de hoogte te stellen." Voorstel van den Metaalbond aangenomen? Kapelaan F. H. Kimman t Twee teruggevonden schilderijen van Fnms Hais. EEN TREURIGE REIS NAAR INÏDIë. De imdisolie regoering heeft aan 't kan toor van F.-eis wazen opgedragen, een on derzoek in te stoften naar de gegrondheid nan de klach ten, die ingebracht zijn over de behandeling aan boord van bet s.s. JDjambi" ran den RoMerdamschen Lloyd, Useïk sahip half Juli in iniddë arriveerde. Het onderzoek omvatte, volgens de „Javabode" in hoofdzaak de boedanigheid der voeding aan boord, voorts het gedrag en het optreden van den scheepsdokter aan boord van dat schip, en ook naar de juistheid van de verhalen, die in omloop wonen aangaande het in zee werpen van een lijkje van een kind, dat aan boord Bras overleden. Uit het onderzoek biedk, dat hot as. wDjambi" niet in bet minst vcfldoet aan de eésëhen voor personenvervoer in de tropen. De aooomodatie was er treurig, slecht en schadelijk voo de gezondheid. Reeds hierdoor ontstond bij hot begin der reis de grootste ontstemming. De voeding, maar vooral ook de be- leiding daer voeding, moeten zeer onvol doende worden genoemd: de «ardappeèen b.v. waren niet alleen slecht, doch wéér aleoht, ja, nieL te eten. Merkwaardig is, dat ariakeien, waarop de passagiers contractueel recht hadden, niet werden verstrekt, zoo b.v. wijn. De scheepsdokter bleek met wemdg takt Ie zijn opgetreden. De behandeling aan boord was verre van naar aller genoegen, maar vooral was de ontstemming groot legen dien medicus door zijn niet scherp genoeg te gispen zorgeloosheid inzake bet toevertrouwen aan de banen van bet lijkje Ban een aan boord gestorven kind. Dit kindje stierf in een atmosfeer van de grootste ergernis, misnoegen en van de toherpste verwijten. Dadelijk werd dot overlijden geweten «au de slechte aocoow- datie van het schip. Het Hjkje nvoest ou te water gelaten worden. <k>di het kistje was «ziet bezwaard, zoodat toen de Joveniooae, maar daardoor niet minder kostbare in bond in zee ging, het kistje niet zonkl De onthutste en ontstelde passagiers, bovenal natuurlijk de diiep getroffen ouders, zagen bet kistje dobberen op de polven, totdat bet gehate schip het verder volgen van het kistje belette. De stemming jegens den scheepsdokter steeg ten top en werd er «en van positieve vijervfighead. De gevcdgtrridiiiig van het onderzoek luidde, dat het sa „Djamhi" geheel moet worden afgekeurd voor personenvervoer. Van rewericgseijde is het voorstel gedaan, om dit onderaodk onder de aandacht te brengen van den nrimsler van koloniën, teneinde bet gewraakte schip met meer te gebruiken voor passagiersvervoer. Het departement op het Plein hooft óf te Echt- vaardig tiet schip aangenomen voor ver voor van gouverneTnentspaosagiers, ver- ttnd ais het was door dien prooien drang van verlofgangers voor terugkeer naar tndfé óf het heeft te tichtvaaxdig over de groote bezwaren heengezien. Aan de Itofierdamsche Lloyd is thans het verzoék gedaan, om alsnog restitutie te verleenen van bet te min genotene aan boord Lc. van den wijn en <S* bedrag «R te keeren aan de p&sagiers. Maar de dooden worden de armee le niet an bot loven temageroepen, bet richtleed wordt met *dd niet verzacht! VROUWELIJKE POSTAMBTENAREN Op vragen door het „Hbld." ge- cteld aangaande de prestaties van aan de Post werkzame vrouwelijke amb tenaren. heeft de Directeur van het Postkantoor te Amsterdam als zijn rieenimg te kennen gegeven, dat voor de hoogere rangen van den Post dienst het vrouwelijk geslacht in *t algemeen, heel wat minder geschikt U, dan de lieeren der schepping. Het postbedrijf, dat, behalve op enkele uren des Zondags, nooit stil •taal, noodzaakt de ambtenaren tot een ongeregeld leven. Het verrichten van late avonddiensten, nachtdiensten en vrocgposten is uit den aard der zaak voor het vrouwelijk geslacht niet zonder bedenking. Voor het dienst doen in de postrij tuigen der spoor treinen (den zoogenaamden ambulan- ten dienst) is het vrouwelijk perso neel niet wel bruikbaar. Voor opleiding tot „commies" uit welke categorie de hoogere titularis een voor dit dienstvak voortkomen, worden slechts enkele vrouwelijke Candida ten toegelaten, waarvan het aantal telkens door den Minister wordt bepaald. Deze beperking is in. i. zeer terecht gemaakt Het zou niet goed zijn. haar te verzachten. Ik ken echter ook voorbeelden van vrouwelijke commiezen, die alle rangen hebben doorloopen en thans in de functie van hoofdcommies •oor de beste mannelijke ambtenaren van dien rang geenszins behoeven onder te doen. M.i zijn rij uitzon deringen. Veel meer zijn er, die bij het klimmen van de jaren voor de zeer verantwoordelijke betrekking van hoofdcommies niet de vereischle ge schiktheid bleken te hebben verkre gen. Met 't vorenstaande meen ik u te hebben aangetoond, dat ik ten aan zien van tfc hoogere functies bij den Postdienst geen verandering zou wen- Bchen. Voor het lagere personeel, op de kantoren dienst doende, wordt van vrouwen ruimschoots gebruik gemaakt. Voor schrijfwerk, de bediening van schrijf- en telmachines, rijn zij bdj uit stek geschikt. In de administratie van den Postcheque- en Girodienst en in die van de Quitantiën zijn vrouwen op 't kantoor te Amsterdam in groe ten getale werkzaam. DaAr voldoen zij en kunnen ze de vergelijking met man nelijke werkkrachten best doorstaan. In andere onderdeden van den dienst zijn vrouwelijke ambtenaren minder op hun plaats. Zij komen hier dan ook slechts bij uitzondering voor. Op de bijkantoren te Amsterdam z^jn vrouwelijke ambtenaren werk zaam aan de loketten, derhalve voor de bediening van het publiek, dat veelal tegenover hen een welwillender houding aanneemt, dan tegenover de mannelijke ambtenaren .Toch venneen ik aan deze laatste de voorkeur !te moeten geven, wijl zij meestal meer tact in den omgang bezitten en aan groote drukte beter het hoofd we-' ten te bieden. Meermalen kon worden opgemerkt, dat vrouwelij ke ambtenaren haar be trekking als een voorloopige beschou wen en deze daardoor niet met den zelfden ernst waarnemen als de meeste mannelijke leden van liet personeel. Deze zien in de eens gekozen loop baan een levenspositie en trachten vooruit te komen, EEN NIEUWE SECTE. MILITAIR OURIOSUM. Waarschijnlijk als indirect gevolg van het in verschillende bladen (ook in ons blad) vermelde artikel j,Een militair cu riosum", is de functie van sergeant van de week bij het lie bateliaa 19e rog. infanterie te Deventer opgeheven. Deze functie had feitelijk ook geen zin meer, nu de manschappen bij dit bateljon de kazerne te Deventer bobben verlaten. .VERDUISTERING DOOR EEN NOTARIS-KLERK. In verband met het bericht omtrent verduisteringen van bedragen aan geld, vermoedelijk gepleegd door zekeren G., wanende in do Dibbetefcraat te 's-Hage, kan volgens de „Msb." nader worden medegedeeld, dat deze verdachte geen candidaat-notaris is, zooals bij voorgaf, doch eerste klerk op een notariskantoor. Da politic heeft in Den Haag bij de Gemeente Bank van Loening en bij ver schillende banken, effecten en gelden in beelag genomen, gezamenlijk ter waarde van ongeveer f 3500, door de verdachte gedeponeerd, on tocbebooronde aan esn te Amersfoort wonendo dame. EEN GESTOORDE KAHERBIOSOOOP-VOORSTELLING. Het is weer eens gcbloken, hoo ge vaarlijk h!et gebruik van huisbipscoop- apparataa kan rijn, ais rij door ondes- 1 kundigen worden bediend en niet alle veiligheidsmaatregelen in acht worden genomen. Dinsdagavond waren bij de familie O. A. Klink, wanende Rustenburgerstraat 157 1ste etage, te Amsterdam, een twin tig kinderen op bezoek, voor wie met een kamerbioecoop een voorstelling ge geven werd. Tegen 11 uur werd de vreugde ech ter plotseling verstoord, doordat een der films in aanraking kwam met den z.g. verhitten weerstand en in brand vloog. De groote vlam, die rich onmiddellijk „n bet toestel en de tafel meedeelde, bracht, zaooals te begrijpen is, zoowel on der de kinderen als onder do ouderen oen paniek te weeg. In allerijl verlieten allen het vertrek, waar de brand reeds een dreigend aan zien kreeg. De brandweer, die zeer spoedig na de alarmeering ter plaatse was, wist evenwel uitbreiding te voor komen. Het bioeoooptoestel en de films zijn vrijwel geheel vernield, maar ook eenige kleedingstukken en het tafelkleed heb ben danig van het vuur te lijden gehad. DIEFSTAL IN EEN POSTKANTOOR. Woensdagmorgen liet een loopjongen, die in 't hoofdpostkantoor te Amsterdam een postwissel inde, een biljet van f25 vallen, dat door een achter hem in de rijstaanden man ODgemerkt werd o. geao - men en in den zak gestoken. Bij het na tellen van rijn geld miste de jongen de f 25 en kreeg argwaan tegen den man, wiens bukkende beweging hem wa3 op gevallen. Hij waarschuwde den zaalwach ter, die den man verzocht op het bureau „postwissels" de komst van do inmiddels ontboden politie af te wachten. Bij fouil leering bleek de man inderdaad het bil jet van f 25 in den r/nk te hebben en tegenover den rochel ir be :cnde hij het geld ten eigen bate te hebben wil len behouden. Drie menscheen verdronken. Door het omkantelen van een bootje zijn Maandag in het Aduarderdiep bij Oosum (Gr.) drie personen om het leven geko men. De moeder van de 18 en 20-jarigo meisjes Eitens werd gered, de dochters, zoomede de 27-jarige J. Bolt, verdronken. Verzakkingen. Met het sloopen van een doel van het hoofdgebouw van Staats mijn Hendrik te Rumpen-Brunssum (L.) is een aanvang gemaakt. De toestand in het gebouw was op sommige p oatsen levensgevaarlijk. Onder Nuth rijn in den provincialen weg verzakkingen waarge nomen, de scheuren en reten hebben een diepte van 5 meter en moer. Oliehollen-hakken. Op Oudejaars- avoond was een brievenbesteller to fe teen- wijk in rijn woning bezig met het bak- keu van oliebollen. Een hoeveelheid sterk bruisende olie vloog hem daarbij in het gezicht, tengevolge waarvan beide ooien ernstig gewond werden. Men vreest, cat do man het gebruik van een der oogen zal moeten missen. De laatste dag. Tijdens de gods- dienstoefening op Oudej aaravond in de Ned. Herv. Kerk te Kapelle, overleed plotseling do heer A. L., <p rijn plaats in de bank gezeten. Gezonken. Door den hevigen storm der laatste dagen is de melksckuit van Schil psr De Bruin, geladen met 90 kan nen melk voor de melkfabriek Hollandia te Vlaardiagen nabij den Gatweg onder Vlaardingen-Ambacht gezonken. Branden. Te Oude-Pekcla (Gr.) is door onbekende oorzaak de winkelbehui zing van den heer H. Houvast, mede be woond door den beer L. Spieart afge brand. Een deel van den inboedel ver brandde mede. Te Hengelo (O.) is Maandagnacht de coiffeurszaak van den heer M. Tim mermans in de Nieuwstraat geheel uit gebrand. ,,ii Overreden. Te Sprang is de land bouwer W. v. d. S. door de stoomtram overreden en onmiddellijk gedood. Hij laat vijf kinderen achter. De sleeptros gebroken. Het vuur schip Terschellingerbank, dat door den hevigen storm verdreven is, en door een sleepboot op sleeptouw werd genomen, is van de sleepboot losgebroken. Er bestaat veel gevaar, dat het vuur schip zal stranden. („lek Naar de „Tel." verneemt, is in een Dinsdag te Utrecht gehouden huishou delijk congres van den R.K. Metaalbe- werkorsbond „St. Eloy" besloten om ue voorstellen van den Metaalbond in zake loonsverlaging te aanvaarden. De ünan- cieele steun die de stakende katholieke metaalbewerkers uit RK. kringen ont vingen, moet totaal onvoldoende rijn ge weest, waardoor een volhouden van dem strijd gedurende langen tijd onmogelijk werd geacht. DE STAKING IN DE METAAL INDUSTRIE. Te Breda. 'Hot kantoorpersoneel der machinefa briek „Breda" is, op twee man na, geheel ontslagen. Het loon der werkmeesters is voor- 'Ioopig teruggebracht op 70 pet. Met ingang van 1 Februari a.s. is thans ook door de Kon. Ned. Machinefabriek voorheen E. H. Begeman te Helmond tot loonsverlaging besloten. De verlaging be draagt 10 pet. voor die gehuwden en 15 pet. voor <te ongehuwde arbeiders. Aande Tïdsdhe Machinefabriek, die on geveer 100 werklieden telt, is de bekende loonsverlaging aangekondigd met ingang van 16 dezer. STAKING TE VRIEZENVEEN. Bij die firma Jansen en Til an us te Vrie- zerrveen hebben 97 spoelsters bet werk neergelegd. Zij eischen hooger loon. Ten gevolge hiervan staat pok de weverij stil. WerkloozenJcassen. Bij 'dien Meubel- in akersbond is van den Minister van Ar- beil bericht ontvangen, dat besloten iis ooik die werfaloozen'kas van den Meubel- makersbond in de regeling voor steun aan noodlijdende werlkloozenkassen op te nemen. De voorwaarde hiervoor is echter oen verdubbeling van de bijdrage aan de wenkloozenkas. Reeds tevoren was de be reidverklaring de contributie op 20 een1' te brengen aan den Minister gegeven. BELASTINGBILJETTEN IN ARBEIDERS GEZINNEN. Te Eindhoven zijn, naar het „Hbld" ver neemt, dezer dagen de belastingbiljetten dienst 1921-1922, over de inkomsten van het kalenderjaar 1920 voor Rijk en Ge meente uitgereikt. De aanslagen hebben vooral in arbeiders kringen groote beroering verwekt. Er zijn belastingbedragen onder van 300900, hetwelk geen bevreemding behoeft te ver wekken, daar er lal van gezinnen zijn waar cte totale inkomsten per jaar van f 6000 f 11.000 uiteenliepen. In de meeste dezer arbeidersgezinnen is geen cent bespaard, en zal de belasting in het gunstigste geval gezien de huidige werkloosheid slechts met kleine afbeta lingen op langen termijn kunnen binnen komen. Woensdagavond is plotseling over leden de Weleerw. Heer F. H. Kim man. ZijnEerw. werd in 1871 te Uit geest gebaren, priester gewijd in 1903, was vervolgens kapelaan te Boskoop, Berkenrode (Heemstede) en 's Graven- hage (II. Hart van Jezus). 13 Augus tus 1921 werd hij door Z. D. H. den Bisschop belast met de stichting van een nieuwe parochie te Oterlcek. Een privilegie voor den Priesler-Missie- bond. In de jongste aflevering van dien Acta ApostaHca Sedis wordt melding ge maakt van een nieuw privilegie, door Z. H. «ten Paus verleend aan de leden van den Priester-Mi ssiebond Iedier priester, die lid is of lid wordt van dezen bond kan die Metten en Lauden van den volgenden dag anticipeeren van 12 uur af (vel a meridie), mits het offi ce van den dag afgebeden *s. Vervolgonderwijs. De Minister van Onderw., heeft in overeenstemming met 't gevoelen van den Onderwijsraad beslist, dat een cursus voor vervolgonderwijs niet voldoet aan de wettelijke vereischten in zake de 150 lesuren, indien dat getal uren niet wordt behaald dan mei bijtelling van de unen van die Kers.tvaean.tte, De nieuwe Icgerorganisatie. Naar de „Tel." verneemt, zullen bij de tot stano- koming van de nieuwe leger-organisatie van de bestaande 12 infanterie-brigades vier worden opgeheven, zoodal het wapen der infanterie zal bestaan uit 8 brigades, doch elk bestaande uit 3 regimenten (thans be staat elke brigade uit 2 regimenten), zoo dat het aantal regimenten gelijk blijft. Aan beroepspersoneel zal bij elk regi ment, infanterie ingedeeld worden: 1 luite nant-kolonel, 2 majoors, 6 kapiteins, 10 le of 2e luitenants, 2 adjudanten-onderofficic- ren-administrateurs, 5 sergeanten-majoor instructeur, 5 fouriers, 36 sergeanten en 28 korporaals, hetgeen gerekend over de 34 regimenten infanterie een vermindering geeft naar de thans bestaande organisatie van 24 majoors,, 144 kapiteins, 120 luite nants, 72 adjudanten-onderofficieren-admi nistrateur, 24 adjudantcn-onderofficicr-rn- slructeur, 120 sergeanten-majoor-admi- strateur, 168 sergeanten-majoor-instrucleur, 192 fouriers, 984 sergeanten en 768 korpo raals. DE VOGEL-GHOLERA. Op de vragen van don hoer Ter Hall over het nemen van maatregelen tegen de thans hesNchendo vogeleholera heeft do Minister van L., N. en II. bet vol gende geantwoord Hoewel met vrij groote zekerheid kan worden aangenomen, dat te Rolde onlangs vogeleholera werd binnengebracht door uit Polen ingevoerde ganzen, is de moe- ning, als zoude bet voorkomen van voor noemde ziekte in Nederland aan den in voer van Poolsche ganzen zijn toe te schrijven, in het algemeen niet juist. Zij komt namelijk geregeld op verschillende plaatsen voor, waar nimmer Poolsch pluimvee werd ingevoerd. Het is mij bekend, dat nog korten tijd geleden over Oldenzaal drie wagons Pool sche ganzen, bestemd voor een firma te Goor, zijn ingevoerd. Vogeleholera is al daar evenwol niet waargenomen. Hc-t is juist, dat uit de uit Polen aan komende transporten ganzen soms die ren voor lagen prijs worden verkocht. Dit betreft dan gekneusde of verwande exemplaren, in bet algemeen dieren, welke door de reis hebben geleden. Deze verkoop geschiedt evenwel nimmer te Oldenzaal, daar de betreffende wagons uit het buitenland onder douanesluifing direct naar het stafion van bestemming doorgaan. Een tijdelijke grenssluiting zou voor den exporthandel, waarvoor dit buiten- landsche pluimvee groofcndoels bestemd is, vèr strekkende gevolgen hebben en is ook, ter voorkoming van het besmet tingsgevaar voor onzen pluimveostapol, niet absoluut noodzakelijk. Een keuring aan de grens en voorschriften ten aan zien van pas ingevoerde dieren, speci aal afzondering gedurende een bepaalden tijd, zou dit besmettingsgevaar grooten- deels kunnen ondervangen. Aangezien vo geleholera evenwol niet onder de l>epa- lingen der Veewet valt, kunnen zoodanig maatregelen, evenmin als sluiting van de grens, voor het oogenblik worden toege past. De Minieter zal echter overwegen, in hoeverre er aanleiding bestaat om, met gebruikmaking van artikel 48 van de nieuwe Veewet, voorschrift n ten aanzien van do vogeleholera in het leven te roe pen. In afwachting daarvan zal het par ticulier initiatief tegen hot besmettings gevaar van ingevoerd pluimvee hebben te waken, waarbij do Rijksseruminrichting en de Vceartaenij kundige dienst, hiertoe bereids door mij aangezocht, gaarne be hulpzaam zullen zijn. In „Oud-Holland" schrijft tir. Hofstede de Groot, dat het merkwaardig is, dat er in de laatste 15 jaar in Engeland verschei dene omvangrijke familiegroepen, geschil derd door Frans Hals, aan het licht zijn gekomen. Dr. Hofstede de Groot schrijft dan: Het begon met het gezin van vier perso nen, een neger en een poedel, een stuk, dat van omstreeks 1750 af in het bezit is geweest der familie Warde in Squerries Court bij Westerham, in 1906 op de winter- tentoonstelüng in de Royal Academy gewel dig opzien maakte en kort daarop door be middeling van Duveen Brothers aan Olto Kahn te Nieuw-York werd verkocht. On langs prijkte het ook op dc Nedcrlandsche tentoonstelling te Parijs. Twee jaar hierop ontdekte men op het landgoed Malahide in Ierland bij Lord Tal bot een tafereel, bestaande uit de ouders, zeven kinderen en een kindermeid, waarop door de National Gallery te Londen beslag werd gelegd. In den herfst van 1920 mocht het mij gelukken op een buiten in het Noorden van Engeland een groep van negen personen in een landschap terug te vinden, dat in mijn Bescr. u. Krit. Verzeichnis vermeld wordt onder nr. 444, als voorkomende in de veiling J. A. Bennet te Leiden, den lOen April 1829, toen het voor f 45 werd opge houden. Ik kwam dit stuk door een merkwaardi- gen loop der omstandigheden op het spoor. Eigen tijd geleden verwierf' ik van den heer J. A. Frederiks de reeks van vijf met zwart en wit krijt geleekende koppen op grijs papier, waarvan de afbeeldingen deze regels vergezellen. Hoewel zij uit het laatst der XVIIIe eeuw afkomstig zijn, vali het niet moeilijk te zien, dat zij naar werken van Frans Hals gevolgd zijn en dat zij het dichtst staan bij het tcckenwerk van Abram Delfos (17311820) een Iteidsch graveur, teekenaar en kunst- koopcr. Natuurlijk zocht ik terstond naar dc origi neel-en dezer teekeningen en toen deze onder de bekende werken niet te vinden bleken, bracht de omstandigheid, dat Delfos te Lei den werkte, mij van den aanvang af op het denkbeeld, dat het bovenvermelde doek uil een Leidsche veiling wel eens het oorspron kelijke stuk zou kunnen geweest zijn. De vraag bleef evenwel, waar was dit heengekomen, waar bevindt het zich thans? Bij het nasporen van een verloren gegaan meesterwerk denkt men natuurlijk in de eerste plaats aan Engeland, en toen ik zeer toevallig en zeer ter loops den naam van een Engelschen Lord als eigenaar van eenen grooten, onbekenden Hals hoorde vermel den, ging zijn onderzoek in deze richting. Who is who? verschafte mij den naam van zijn familicgocd. De gids voor Engeland, die na den oorlog de plaats der Baedekers inneemt, bracht mij op dc hoogte der ligging hiervan en gaf bovendien nog aan: the castte contains pictures bij Hogarth, Jor- daens and Frans Hals. Een bezoek aan de plaats, wier eigenaar vooralsnog liever niet heeft, dat zijn naam in het openbaar wordt verhield, gaf mij tie zekerheid, dat ik het gezochte had gevonden en groote verrassing, dat het stuk niet vijf doch negen Icvensgroote figuren, ten voeten uit, in een landschap bevat. De af metingen (150 X 165 c.M.), die slechts weinig verschillen van die van het in 1829 verkochte stuk, maken de identiteit hier mede zoo goed als zeker. Aangezien er geen afbeelding van het schilderij bestaat en het in den legenwoor- digen tijd moeilijk kan worden gefotogra feerd, zal ik trachten het zoo goed mogelijk te beschrijven. De hoofdpersonen, dc ouders, zijn onge veer zóó geplaatst ats op het vergenoegde echtpaar in het Rijksmuseum, waarmede het ook wat tonaliteit der kleuren aangaat, vrij veel overeenkomst vertoont, hoewel het in de in hoofdzaak zwarte klccdcren, in de gezichten en in het bijwerk (mand met roode appels) aanmerkelijk rijker van kleur is. De vrouw legt de rechterhand op de knie van haar man, die zijn handschoenen in dc rechterhand houdt. Met de linker wijst zij naar rechts: Achter de ouders staan de drie oudste kinderen: dc dochter, met openge werkte roode mouw tusschen twee zoons, houdt dc rechterhand voor de borst. Deze drie koppen zijn ongeveer in een horizontale lijn gecomponeerd, terwijl zich rechts drie personen bevinden, die loodrecht boven elkaar zijn geplaatst. Het laagst het jongste kind op den grond en glunder lachend achterover kijkend naar haar broertje achter haar. Een oudere zus ter. of waarschijnlijker de kindermeid, houdt in voorovergebogen houding de uit gestrekte armen gereed, 0111 't kleine kind op te vangen, als het mocht omduikelen. In den linker benedenhoek zit nog een jong kind in 't donker paars bij een omge vallen mand met schitterend roode appelen, die veel tol den kleurigen indruk van liet schilderij bijdragen. Aan deze zijde staat ook in het terrein liet bekende monogram F. H. (in elkaar). Het geheel is buitengewoon aantrekkelijk als beeld van een echt oud-Hollandsche bur gerfamilie, wier geluk de schilder ons op meesterlijke wijze voor oogen toovert Dc groep draagt den naam van de „fa milie van Jan de Bray" doch dit is ten eenenmalc onmogelijk, aangezien deze eerst na 1625 geboren werd, eerst den 2! Oct. 1068, dus na den dood van Frans Hals, voor de eerste maal huwde en van geen zijner drie jong gestorven vrouwen volwas sen kinderen in 't teven gehad kan hebben tijdens hel teven hunner moeders. Onze groep is blijkens de drachten een vrij vroeg werk van den meester. Ik zou de het uiterlijk omstreeks 1635 tot 1840 willen dateeren. Hierop wijzen de vrij smalle geplooide pijpkragen van de beide ouders, de snit van snor en kinbaard en de vorm van den hoed bij den vader en het mutsje me; af staande zijkleppen bij de moeder. Komen deze bijzonderheden uiteraard ook voor en 11a deze jaren voor, vereenigd vindt men ze het meest omtrent dit tijdstip. Gaarne zoude ik deze dateering ook door details van de wijze van schilderen beves tigen, maar hiertoe mis ik op het oogen blik de noodige gegevens. De duur van mijn bezoek was te kort, om uitvoerige aantee- keningen te maken en het vergelijkingsma teriaal was niet bij de hand. Op hetzelfde builen als liet vorige schil dcrij bevindt zich een tweede van nog iets grooteren omvang, eene levensgrooto frtrtf- verkoopster voorstellend in blauwen! rok, grijs lijfje en met een grijze schort. Zij staat links bij een uitstalling van fruit, vooral gele appels en grijpt met de rechterhand naar haar koopwaar om deze af te wegen in een schaal, die zij in de linkerhand heeft. Dit doende, kijkt zij naar den beschouwer om. Dit schilderij wordt toegewezen aai Frans Hals voor de vrouw en Gheyssen voor het frnit. Het stuk hangt zeer hoog en was niet van nabij te zien. Van beneden af bekeken kan de vrouw zeer goed voor het werk van den meester doorgaan. W'j „Gheyssen" lijn kan, durf ik niet te zeggen. Misschien is «r Pieier Gijsels of Gijsens mee bedoeld, maar deze Vlaata, die van 1621 1590 leefde, kan moeilijk met den Haar lemmer hebben saamgewerkt en zijn uitvoe- rig-peuterïgen stijl herken ik in de breed ge schilderde vruchten allerminst. Thuis gekomen, zag ik dat ook dit schil derij reeds in mijn Beschr. u. krit. Ver zeichnis is opgenomen en wel onder na. 12!c: „Eine Obslfrau, die einige Früchle ab- wiegt, Fcrner auf Tischcn und in Körben eine Menge Früchle von Frans Hals und P. Gijsels. Meisterhaft behandelt". Doek 60 maal 74 c.M. Dit laatste moet een vergis sing zijn, ontstaan doordat duimen voor centimeters genomen zijn. Zijn met de ge tallen duimen bedoeld, dan komt men met 1.50 maal 1.85 M. ongeveer op de grootte van het door mij geziene stuk. Hol werd in een anonieme veiling te Am sterdam den 6 Aug. 1810 no. 41 voor 60 aan Roos verkocht en den 25 Aug. 1870 mede aldaar, onder no. 33 der veiling E. M. Engelberts voor f 47 aan den Engel schen kunsthandelaar S. Woodburn. Veroanif/uig ,/ie Narcis". Op de vergadering dezer vereenig'.ng, 30 De cember te Lisse gehouden, was on geveer e«a 100-ta.i vakgenooLen aan wezig. narcissen kweekers uit de Zuid en vertegenwoordigers van handelaars ia dit artikel, meldt het „VVbkid. v Bi.-Cit," In zijn openingswoord merkte de voorzitter, de heer II. Bader van Sas- senlieim, op, dat men gaal inzien, dat bescherming moet worden gezocht in een gezamenlijke, «eeon enlreerile ac tie. Spr. memoreerde voorts, hoe deze vergadering moest leiden lot de herle ving van de in 1914 opgerichte vereeiu- ging „de Narcis" en hoe op inilialicl van den heer H. v. Zonneve.d bestolen was. dat een commissie zou trach ten. de vcreeniging op nieuwen, uil- gebreiden grondslag te zetten «1 een vergadering zou voorbereiden van alle belanghebbenden bij de Narcissencul tuur om zoo mogelijk daar Le kornet tot een heroprichting van een aar den nood der Üjden aangepaste ver- eengiirag. Spr. gaf daarvoor eenige lijnen en sprak als zijn meening uil, dut de tijd is aangebroken, dat de geheele Narcisseneultuur en -handel zich aan eensluit in een krachtige, groote or ganisatie. die zich tot taak stelt de zakelijke zoowel als de meer interne belangen van cultuur en handel le behartigen. De vergadering betuigde in prin cipe hare intsemnüng met de oprich ting van een dergelijke organisatie. i>© voorgestelde stittutüu werden ongewijzigd aangenomen. Uit deze statuten stijipen we aan. dat de vereenigiiig zich ten doel stel» de belangen van de Narcissen teelt za kelijk zoowel als wetenschappelijk U behartigen. Zij tracht dit doel le be reiken door middel van een achttaf werkzaamheden, waarvan de voor naamste zijn: Het inrichten en ii stand houden van een Proeftuin vooi Narcissen, het bevorderen en doev houden van broeiproeven, het bon den van tentoonstellingen daarvan etc. Verder stelt de Vereeniging zich tea doel: het tegengaan van den handel i» afgesneden bloemen, het instellen van een cultiiur-conlröle-dienst op d« kweekerijen. het samenstellen van eer statistiek van het met Narcissen be- teclde oppervlak. Het bestuur bestaat uit 9 leden- waarvan elk jaar 3 aftreden. Door den heer J. Pereboom werd een door de voorloopige commissi* ontworpen onderlinge keuringsdienst behandeld. In het kort kwamen de plannen hierop neer: De Narcissen-kweekers stellen in een onderlinge culluur-conlröle-dienst. Daartoe geven alle leden op de daar voor verstrekte lijsten, nauwkeurig op> hun beplant oppervlak, verdeeld ovei de verschillende variëteiten. Deze op gaven komen in bij het Bureau der Yereeniging, waarvan aan hel hoofd staat een administrateur, onpartijdig en onzijdig. Deze laat door ouder zijne bevelen slaande controleurs deze opgaven na gaan en de partijen inspecleeren te velde. Het resultaat van zijn inspectie meldt de controleur aan bet Secre tariaat. Dit gekist na eenigen tijd eer herhaalde controle over dc zieke partij voor welker behandeling de contro leur voorschriften heeft gegeven. TeD slotte reikt het Secretariaat certifi caten uit voor de gezonde partijen en deze moet de kweeker-verkooper kunnen toonen ïan den handelaar- kooper. Wellicht zou er een verbod van koopen kunnen komen, wanneer niet het gezondheidscertificaat kaD worden getoond. Het secretariaat beschikt nu over de gegevens van alle Narcissenkwee- kerijen en kan dus een statistiek aan leggen van de geheele teelt. Met de instelling van een dergeüjken dienst kon de vergadering zich even eens in principe vereenigen. Vr. Hoo is do naam on hot adres van den vertegenwoordiger van den ,,Nedor- londschen „Kond voor Lichamelijke Op voeding" in do stad Haarlem? Antw. Er bestaat kior in Haarlem een afdeoling, waarvan voorzitter ia do hour Dr. G. Adrian en secretaris do lieer Mf. P. E. Barbasj Jansweg 39.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 6