Derde Biad. {et verdwenen meisje Uit liet socsate leven. BINNENLAND gemengTnieuws. UATERDAQ 7 JANUARI 1922 Onze actie op het platte tand. OM DE BEGINSELEN. IS DAT ZUINIG? WERKLUST! BIMNENLANSSCH NIEUWS. VERKEER EN POSTERIJEN. LANDBOUW EN VISSGNERIJ, FEUILLETON Zij" stapten in eene kleine boot, :)ie hen in weinige minuten naar een ichoener bracht, die rustig aan den uitgang der haven lag. Nauwelijks hadden zij dien betreden •;f hij ontplooide zijne zeilen en stak li zee.te gelijk heesch hij een bloedroo- 3en wimpel in top „De Vos, de Vos!" riepen verschei dene zeelieden, die hein opmerkzaam takeken. „Wie zou gedacht hebben lat dit het beruchte zeeschuimcrsvaar- luig was Onwillekeurig somber gestemd be- yaf Robert zich terstond op weg naar Talahassee. Daar het bijna midder nacht was, toen hij daar aankwam, aam hij zijn intrek in een logement. Des morgens stond bij zijn ontwaken "ie zon reeds hoog aan den hemel Haastig kleedde hij zich en ging na een inel genuttigd ontbijt zijn vriend Wil liam Gastfield opzoeken. Hij trof deze n een geweldige gemoedsbeweging san. „Verlat) ie" j-jep deze iiem in plaats van een v. 'komsgroet toe, „miss Datura is verdwenen. Voor een uur keerde mijn bode, dien ik gisteren met een vernieuwde uitnooóiging naar Bellecourhousc gezonden had, terug en bracht deze treurige tijding mede." Robert werd bij deze onverwachte tijdintr doodsbleek. Doch hij herstelde zich dadelijk weder en vroeg „Kan ie me iets naders mededeelen? „Slechts zeer weinig," antwoordde William. „De bode berichtte, dat zij eenige dagen geleden door meerdere slaven vergezeld met haar gondel in de baai, die de bezitting haars groot vaders bespoelt, had rondgevaren, maar des namiddags niet terugge keerd was. Haar grootvader liet de ge- geheele baai zoowel als de kleine haar aan de zeezijde begrenzende kleine eilanden afzoeken, zonder eenig spoor van de gondel of van de daarin gezeten hebbende personen te ontdekken." Robert bezon zich niet lang. „Ik moet terstond naar Bellecour- house," zeide hij geiaagd. „Geef mij een paard, het vlugste, dat ie bezit. Of wees mij behulpzaam er dadelijk een te bekomen." „Wil ie dan niet ons feest van heden bijwonen „Dat is mij nu onmogelijk „Ahais het zoo gesteld riep William uit. „Ik heb dus een medinger uitgenoodigd Ik had het wel kunnen denken, daar ie iuist van haar kwaamt toen wij elkaar ontmoetten. Om ie echter te bewijzen dat dit geen af gunst bij mij verwekt, zal ik ie mijn lievelingspaard, een prachtigen Se- minoolschen draver, toevertrouwen, die ie er als op vleugels heenbrengt." Onverwijld gaf William last het bedoelde paard gezadeld voor te bren gen. Eer er een kwartier verloopen was, had Robert reeds de stad achter den rug. Toen hij voor Bellecourhouse af stapte, kwam iuist Jttno naar buiten. Hem ziende, kwam zij naar hem toe en begon hevig te schreien. „O, mister Schof," riep zij, „groot ongeluk is gebeurd. Goed^miss Dat weg is, en Cesar, en Ulyssus en Achil les.... allen weg." „Heeft men nog geen spoor van hen ontdekt?" iir „Niets in liet geheel niets! weet niet waar gebleven." „Wanneer gebeurde het ongeluk Juno scheen na te denken. „Een> twee, drieo veel dagen ant woordde zij snikkende. Waar vind ik mijnheer Bellecour „Mister in de zaal is treurig, zeer treurig." „Mister in dc zaalis treurig, zee treurig." Robert ging in huis. Hij vond den grijsaard in diepe verslagenheid. Met stomme droefheid reikte de oude man hem de hand ook Robert kon geen woord uitbrengen. De grijsaard her kreeg het eerst zijne bedaardheid. „Wat verheugt liet mij, u te zien, sprak hij. „Uwe onverwachte verschij ning komt mij voor als een gunstig teeken, dat ik nog niet alle hoop op geven moet, mijn geliefde kleindochter terug te vinden. Reeds eenmaal werdt gij haar redder in het grootste gevaar, geve God, dat hetzelfde deel u ook nogmaals beschoren zij. Maar ver gun mij de vraag wat voerde u zoo plotseling hierheen De jongeling bloosde. Met weinige woorden deelde hij zijne uitnoodiging tot het ontworpen feest in Talahassee mede, waaraan hij gevolg gegeven had. Hier echter had hij van het on geluk gehoord, hetwelk miss Datura getroffen had. In de hoop iets tot hare opsporing te kunnen bijdragen of ten minste eenige troostwoorden tot hem, den gebogen grootvader te kunnen richten, was hij terstond her waarts gereden. „Ik dank u voor uw groote deel neming," sprak de grijsaard „Zij is mij zeer verklaarbaar, want Datura heeft mij openhartig verklaard, dat zij in u meer dan haar redder vereert." Wederom bloosde dc jonkman. Hij boog zich over den grijsaard en fluis terde „Gij waart dus niet ongenegen mij uw lieve kleindochter voor dit leven toe te vertrouwen De grijsaard trok hem naar zich toe, omhelsde hem en sprak met weemoedigen ernst: „Ik ken nie mand, wien ik mijn kleinood liever zou hebben toevertrouwd." Een oogenblik vergat Robert dat Datura verloren was. Hij omarmde den grijsaard en riep uit„Groot vader 1 ik...." Hij zweeg plotse ling stil. „ja, noem mij altijd bij dezen naam," ging de oude man voort. „En al zou Datura voor altijd ver loren zijn, dan.... mag ik bopen, dat gij ook dan een trouwe kleinzoon voor mij blijven zult „Van ganscher harte blijf ik dat voor u," riep Robert niet geestdrift uit. „Maar nu," ging hij bedaarder voort, „wil ik mij haasten eenig spoor van Datura te ontdekken. Ik kan geen rust vinden voor ik weet, waar zij is, óf op den bodem der baai, óf, wat BS| H! nirprwii, ORDE EU ARBEID. MK m SGTO0L. RECHTSZAKEN. ik nog altijd hoop, hier of daar in diepen rouw levend." „Ja, mijn zoon, beschik over mijn geheele vermogen schuw geen uit gaven. Als gij haar terugbrengt, zal zij onverwijld aan uw voortdurende hoede worden toevertrouwd." Robert vorschte nu nog na hoe en waar zij verdwenen was. Hij ver nam echter niets anders, dan wat zijn vriend William hem reeds me degedeeld had. XVII. Keeren wij tot Datura terug. Het was een heerlijke dag. De zuidelijke bijkans tropische hemel glansde in het donkerblauw. Had niet de nabij heid der zee verkoelend gewerkt, dan ware de hitte ondraaglijk geweest zoo echter was zij niet drukkend. Datura maakte bijzonder gaarne met haar sierlijken gondel een watertocht van de Brommys- en Bacacassi- kreek gevormde binnenhaven. Zij was bovendien door Pine-island cn een ander, met dennen bewassen, die haar aan de zeezijde afsloten, voor alle winden beschermd. Al werd de geheele Mexicaansche golf door woedende stormen opgezweept, hier dansten slechts kleine golfjes, die zelfs een visschersboot niet in gevaar konden brengen. Dit was den heer Bellecour uit langjarige ondervinding bekend. Daarom weigerde hij Datura ook nooit verlof tot haar kleine tocht jes dien dag was er minder dan ooit grond, om haar dit te weigeren. Op Datura's last maakte Cesar den gondel gereed en riep Ulyssus en Achilles twee jonge krachtige slaven, als roeiers. Beiden waren in het roeien geoefend en Cesar kon uitmuntend sturen. Ditmaal echter vatte Datura zelf het roer zij stuurde de gondel regelrecht op het Pine-island aan. „Pas opvermaande Cesar, dit ziende. „Pine-key heeft zandbanken, die werpen gondel om en miss Dat en Cesar en allen in het water." „Ik weet het," antwoordde het meisje, „ik heb evenwel vandaag geen zin in een bad. Zoodra wij ze naderen, waarschuw je, dan wend ik en zoek een andere doorvaart.' Een poos ging de vaart voortref felijk. Cesar sloeg met onderzoekend oog de voor hem liggende spiegel gladde watervlakte gade. Reeds wa ren zij het eiland tot op een kwart mijl genaderd. Daar bemerkte hij weinige voeten voor de gondel eeni ge zich krullende en schuimende golfjes. „Stop!" riep hij met snijdende De roeiers hielden op. Datura ech ter, door de onverwachte waarschu wing vergat het roer te wenden en de gondel liep in volle vaart on dc zandbank. Cesar tuimelde languit in dc boot voorover, de roeiers vie len achterover. Alleen r>atura behield het evenwicht, daar ztj aan liet roer dat zij omklemde, een steun vond. Gevaar was er niet, daar c!e gondel geen lek gekregenhad. Gelukkigerwijze vertoonde zich geen spoor daarvax. (Wordt vervolgd.) Op hot „Iversl-Gouigres" van <le SJD.A.P. is ook bovenstaand onderwierp aan de <xr- •ae geweest. li ij keno het venstag van diat oongncs Beent de lieer v. d. Valt (Langendijk) o.m. ([eiz-ogd: „Laat om het platteland bewerken, jiet is altijd de stok geweest, waarmede lie bourgeo.sie ons sloeg". Km Troelslra gevoeude er wei wat voor; rilde wel overwegen oi' er niet zoo a-u en dan een bijWaadije van „Het Volk' voor 't juiaiteland kon wonden uitgegeven. De bedoeling is duidelijk. De S.D.A.P. moge op liet platlelaaiid zoo nu en dan oeiu-ge oaiLevredeaen aan/treffen; haar feite- ,iijke «11 bestendige aanhang is er lol heden nog betrekkelijk gering en behoeft nog liloeds met op het platte land te worden (Jezoolrt. Zij wd dus met aille kracht, dat ,,bol- lvera van de bourgeoisie" zooals 't zeer liellijk wordt aangeduid, veroveren. Moeten we ons daarvoor benauwd ma liën. /Us wij onze taak zouden verwaarioo- oen: gewis; vervullen we echter die taak (Kioais 't behoort, dam behoeven we ons tv.aaxlij,k niet ongerust 1e maken. Wij hebben in algemeenen zin, nooit met ten ncgatiet docd genoegen genomen; we itebben door onze organisaties gedaan, wat eHogelijk was om ook ten pla tteJande, het unit wik keiingspeii op te voeren, de misstan- i>en weg te nemen en het welvaartspeil van tk; bevolking te vesihoogen. Dat daardoor leviens onze menschcn bel best gewapend •varen tegen dien invloed vam de sociailisü- l the pers en tegen de aan de S. D. A. P. 100 nauw verwante „moderne* organisatie «vas goen doel; al was 't een niet te ver smaden „bijverdienste" voor dien moeilij- t)en arbeid wedke te verrichten was. Maar ai kunnen we ook op bevredigende J'BsuiHaten wijzen; al is de R. K. Pers reeds «èerk op 't platteland doorgedrongen, waar- 'uan men de waaide niet licht kan over- nchaltien; al hebben we in bijna eitk ge- kmoht een of meer organisatie's, die op Èt.-K. grondslag staande, voor een beter tteordende samenleving strijden, het is toch lagendijk geen vraag meer of we niet nog rrat méér kondien doen. Met andere woorden: al zijn we dus de It. D. A. P. op 't platteland vèr vóór; we fijn er nog niet aan toe om in zèlfvoldaan- 'heid bij de paikken neer te zitten en ook '[vij zuilen nog wel wat te doen vinden. Nog zijn er gezinnen waar géén of oen neutrale krant binnenkom! en men dus torn de „bui-I en wacht" aan de weet moet nomen wat er in ons eigen R.-K. kamp lion de orde is; uóg zijn er duizenden arbeiders, die niet >h onze R.-K. orgamdsiaiie's zijn opgenomen tïn dus niets weten, vam wat er door ons nok op sociaal terrein wordt verricht, met bet onvermijdelijk gevolg, dat men hen totterflijik alios op den mouw kan spelden; nóg zijn er veel werkgevers, die slechts hum organisatie gaan om den vooruit- Hanig van de arbeidersbeweging te stui ten "tóe, waar mogelijk, bun arbeiders uit de ttrgamisatie houdendwars tegen de feiten to, nog steads hot „hoer in huis" als hoog- rite wijsheid beschouwen cn al» ze hooren ipreken van medezegigingsdiap der arbei ders, al een koude rilling over 1 lijf voelen -taan; nóg zijn ermaar waarvoor ook eigenlijk nog meer overhoop gebaald? Er is op het platteland evenveel, zoo fliSet meer te doen, dan in de slieden. En u'oo *t ons emst is, om een meer Christe lijke samenleving te bouwen en we begrij pen, dat vele van dc thans bestaarde mis standen op elk terrein kunnen en daarom moeten verdwijnen, dan zullen we toch sok te zorgen hebben, dat er alfcrwcgc .aangepakt" wordt Aan dien plicht ontkomt niemand, die ïi boven staamden zin iels zou kunnen dtoen ef bevorderen. Zij die 't dan ondanks alles niet hunnen of willen doen, uithoofde van hun •J'!.-K. overtuiging, misschien wijlen diie 't tam doen gedreven door de gedachte, dot iramineer wij onzen plichf verzaken, de (ociaKslcn dien van ons zuilen overnemen en it is nog maar de vraag of hum 't zij dam ten arbeider of palnoom dit lekkerder jou smaken. Ik behoo-r zeker niet tot hén, due in de no overmach t ran de S. D. A. v. geloov-en, iin.tegendc.el; het is mijn vaste overtuiging, dat als wij R.-K. onzen plicht doen, óók in het maatschappelijk leven ónze beginselen 'heel wat méér aantrekkingskracht bezitten, dam die vam alle sociailistiscihe partijen op een hoop. Wat trouwens zeer verklaarbaar is, om dat die beginselen op een vasten grondslag rusten en ook meer rekening houden met <ie natuur van den mensch. Doch met een lofzang op onze mooie be ginselen, komen we er niel, óók niet op 't platte land; maar we moeien die begin selen pnactisch toepassen en daarop kan vooral in d'aze da gen van verslapping niet te véél de nadruk worden gelegd. Daaraan kam iedereen medewerken al is 't niet door allen op dezelfde wijze; en als *t mij gelukt is op deze zoo belangrijke Kink meer dan tot heden de aandacht le ves tigen, zal zulks onze R.-K. zaak ten zeerste bevorderen en laat dam de S. D. A. P. ons plaMaind gerust volstoppen met bijblaad jes'", want die doen ons dan geen zeer en bij sommige .gelegenheden" zouden we er zelfs gemak van kunnen hebben. A. J. LOERAKKER. Schoten, 4 Januari 1922. In den Jaatsten tijd, laat de Christ. Hist. „Nederlander" weer een sympathie ker geluid hooren, voor zoover het de samenwerking der Rechtsche partijen betreft. Het blad verheugt er zich over dat de uitnoodigjng door Mr. Troelstra in Arnhem nog eens formeel lot dc R.K. Staatspartij gericht om met de sociaalij democratie samen straks een groepeering te vormen, waarop een regeering zou kunnen steunen, in de Katholieke pers eenstemmig wordt afgewezen. Het blad geeft de reden dezer verheu genis „Niet gelijk onlangs reeds werd ge schreven en „Het Volk" nu allicht zat willen herhalen omdat dan reactie troef is. Deze verklaring zou allerzonderlingst klinken, wijl reactionnaire stemming in onze kolommen immers niet tot uiting komt Wij verheugen er ons over, wijl een al gemeen christelijke basis voor het regee- ringsbefleid ons in ieder opzicht veT de voorkeur schijnt te verdienen boven een rood-zwarle basis, voor zoover deze dan nog „basis" zou kunnen heeten. Bij de Roomsch-KathoKeken werkt blijkbaar dezelfde gedachte. Men spreekt van beginselen en overtui ging en levensbeschouwing en principieel staatsrecht, die hier vooral in geding zijn En dus niet allereerst over enkele prac- tische wenschen. Het algemeen geestelijke gaat ook daar in de schatting blijkbaar boven vragen van onmiddellijke machtsvorming uit. Dot een partij, die meer omvat dan een derdevan ons vol'k. bij iedere politieke combinatie een invloed van beteekenis zal oefenen, spreekt vanzelf. En dat de kans om eenige speciale wenschen verwezen lijkt te ziien, voor d'e Roomsche Staatspar tij grooter is bij een combinatie met links dan met rechts, dat rekent ieder zeer ge makkelijk uit. Ats niettemin die bestaande samenwer king wordt gehandhaafd, dan moet dit dus wezen, omdat het beginsel ook daar meer geldt dan de macht. Een keuze, waarover wij niet anders dan ons zeer verblijden kunnen.'' Onder bovenstaanden titel bespreekt Mr. C. P. M. Romme in bet „Hbld." de Handelsregisterwet als finomcieele basis voor de nieuwe „vertegenwoordiging van Handel en Nijverheid". In het voorbijgaan merkt hij op, dat het werkelijk nut van het Handelsregis ter voor handel en industrie zeer twijfel achtig is. ten eerste omdat er zoo weinig in het Handelsregister vermeld wordt, en ten tweede omdat er pracbsch zoo gerin ge waarborgen zijn, dat hetgeen dan nog in het Handelsregister opgefeekend staat, inderdaad overeenkomst!gig de werke lijkheid is. Die organisatie nu zou veel en veel goedkooper kunnen zijn, wanneer er niet was die huwelijksband tusschen Handels register en K. v. K. Want tengevolge daarvan hebben weeen geheel aparte or ganisatie van ret Handelsregister gekre gen mot eigen kantoren, eigen outillage, eigen personeel, terwijl hadden de K. v.K. hier niet steeds op dien achtergrond gestaan 'dé Organisatie van Ifiet Han delsregister zich naar alle waarschijnlijk heid zou hebben aangesloten bij de grif fies dor rechtbanken (eventueel kantonge rechten) de werking van het Handelsre gister ware dan gelijk gebleven, de kos ten over het geheele land gerekend uiteraard veel en veel geringer. De schrijver besluit: Het is ons van verschillende leden van de „Commissies voor de inrichting van 'het Handelsregister" (die tevens de eerste verkiezing voor d-e nieuwe K. v. K. hebben voor te bereiden) bekend, dat zij het nut van deze gereorganiseerde in stelling niet zien en dat naar hunne mee ning 8o fprocenl van de industriëelen, die hun eigen organisatie hebben-, waarmee ze voortdurend in contact zijn, waarvan de Wdlng hun verantwoording schuldig is voor dc nieuwe K. v. K. niets voelen en er geen behoefte aan hebben. Daarom de vraag; gaat het aan in deze tijden ambtelijke Kamers van Koophandel in te stellen, die veel geld zullen kosten, en die heit ontstaan te danken hebben aan 'het feit, dat wij nu eenmaal het instituut „Kamers van Koophandel" kennen, diie in haar oude gedaante moeilijk gehand haafd kunnen worden? Gaat het aan, lasten op de industrie te leggen, wanneer men haar daarmee lusten opdringt, welke zij zich gaarne ontzegt? Is dat zuinig? Te Middelburg zijn tal van kantoren, winkels en gemeentelijke bureaux Maan dag gesleten geweest, omdat het personeel aandrong op een vrijen dag wegens liet vallen van Nieuwjaarsdag op Zondag. Dit laatste geschiedt natuurlijk op regel- uatig terugkomende tijden, maar men heeft er vroegep nooit aan gedacht, dat Nieuwjaar bepaald-met c'en extra vrijen dag moest word/en gevierd. De „Middelburgschc Courant" acht het geen Maandag gebeurd is een typische, maar allesbehalve verheffende uiting van de huidige neiging, om toch maar zoo min mogelijk te werken. Alsof er niet juist bij den jaarovergamg in tal van kantoren, bureaux en zaken heel veel te werken was! De wensch van 't personeel schijnt die overweging echter krachteloos gemaakt te hebben, 'j Is een treffend voorbeeld voor de achterstelling van 't belang van 't werk, bij 't pieizier van den werker, die één week na den vrijen Kerstdag niet genoeg „rust" had aan éen vrijen Zaterdagmiddag en een Zondag, maar er nog oen Maandag bij moest bebben. Het blad schaamt zich er heusch niet voor hooge waarde te hechten aan een lijd, waarin meer gevoeld werd voor 't belang van 't werk zelf, en staat vreemd tegenover de psyche zoowel van den werker, die een dag vrij vroeg op kosten van dien werkgever, als van den werkei, die een dag loon opgaf met het vooruit- zich van mogelijke loonsverlaging en werkloosheid. DE DIENSTWEIGERAARS. Het lil der Tweede Kamer de leer Kolthek heeft den Minister van Justitie gevraagd of inderdaad den md'.tairen dienstweigeraars, ingesloten in do bij zondere strafgevangenis te Scheveningen van 1 dezer of niet meer toegestaan is, zooals hun tot dien datum toegestaan werd voor hun eigen geld elke we.ek in de gevangeniscantine te kecrnen: 3 ons bo ter, 2 ons pindas, 3 rpols, 3 rogge broodjes ft 2ons ieder, lVs ons kaas, 3 beker3 koffie, 3 liter karnemelk, toi letzeep, tan p sta en tandborstel, doch slechts voor de helft van een bedrag, dat ze zullen kunnen verdienen met mat- tenvlechten, doch welko helft do scm van 60 5 70 cent per week moeilijk kan overschrijden. Indien het juist is, heeft dan de can- tincregeling, zooals die tot 1 Jan. hóeft bestaan, aanleiding gegeven tot moeilijk heden, welke het wenschelijk maakten haar te vervangen door do regeling die nu is getroffen? Kochten alle militaire dienstweigeraars voor zooverre ze daartoe financieel 1:1 staat waren, ook inderdaad elke week do genoemde levensmiddelen Was deze cantinrregeling overeenkom stig do reglementaire bepalingen of een bijzondere gunst, alleen aan de dienst weigeraars verleend? Indien de cantineregeling dit laatste was, was zij dan een gevolg van de op vatting, dat militaire dienstweigeraars toch eigenlijk geen misdadigers zijn, in den gemeenen zin des woords, of be rustte zij op andere gronden? Zoo niet, welke zijn dan de oorzaken, die herziening van het reglement in dit opzicht noodzakelijk maakten HET TEKORT OP DE SPOORWEG- EXPLOITATIE. Een conferentie over den arbeidstijd. Naar de „Tel." verneemt, zal de vol gende week oen conferentie worden ge houden van vertegenwoordigers van de Nederlandsche Spoorwegen, het Depar tement van Arbcil, het Departement van Waterstaat en den Raad van Toezicht op de spoorwegdiensten over d9 voor stellen der spoorwegmaatschappijen tot, regeling van de arbeidstijden van het spoorwegpersoneel. Tot deze conferentie zijn de vertegen woordigers der organisaties van spoor wegpersoneel niet uitgenoodigd. VERKOOP VAN SOHEPEN. De directie van den Kon. Holl. Lloyd dealt mede, dat zij met machtiging van den Raad van Commissar'ss.n de stoom schepen „Limburgia", „Brabantia", ,Fri- sia" en „Hollandia" tot don totalen prijs van f 14.0C0.000, zijnde ongeveer do boek waarde, heeft verkocht. De s: hepen werden overgenom n door de American Ship Commerce Cor poration (Harriman) en de Hamburg Amerika Lijn. De eerste beide schepen zullen cnler Amerikaansche vlag in de passagiersvaart tusschen New-Yoik en Europa komen; de beide laatste zullen in het bedrijf der Hamburg—Amerika Lijn worden gebruikt. Venster-enveloppen. Ingevolge de be palingen van het postcongres van Madrid, zijn briefomslagen met doorschijnend adres- viak, z.g. venster-enveloppen slechts toege laten (echter niet voor brieven met aan gegeven waarde), indien: a. niet wordt gebezigd een geheel door schijnend omslag of een omslag met open venster; b. het doorschijnend vlak een deel ui! maak! van den omslag zelf en evenwijdig is gesteld met de langste zijde van dien om slag; c. het afdrukken van den dagteekening- stempel niet wordt belet, de leesbaar heid van het adres, ook bij kunstlicht is verzekerd en op het doorschijnend vlak kan worden geschreven. Bij wijze van overgangsmaatregel is be paald, dat de bij het publiek nog voorhan den venster-omsiagen, welke aan de tot 31 Dec. 1921 geldende bepalingen voldeden, doch niet in overeenstemming zijn met de bovenstaande bepalingen, tot 1 Januari 1923 uitsluitend in het binnenlandsch verkeer cn slechts voor de verzending van niet-aange- teekendc stukken nog gebruikt kunnen wor den. Bij de aanmaak van nieuwe enveloppen, is dus met de nieuwe bepalingen rekening te houden. DE DURE SPOORWEGTARIEVEN. Te Middelburg hebben de beide midden- siandsvereenigingen „Handelsbelang" en „De Hanze" een adresbeweging op touw gezet aan den Minister van Waterstaat, om lo protesteeren tegen de dure spoorwegta rieven en inzonderheid tegen de afschaffing der kilometerkaarten. Waar Middelburg, ats liggende ver uit het centrum van het land, een der plaatsen is, waar men veel last zal ondervinden van de verhoogde prijzen, kan een zeer groot aantal handtcekeningen wor den verwacht. Tusschen Winterswijk en Aallen is een autobusdienst ingesteld om de arbeiders en arbeidsters voor de weverijen te vervoeren. 's-Morgens worden zc van uit Winterswijk gehaald en bij de fabrieken gebracht, en des avonds weer teruggebracht naar hun woonplaatsen le Brecdevoort en Aalten. Aanvankelijk is met twee autobussen be gonnen. Als de dienst opneemt zal het ver voer zich ook tot Dinxperlo uitstrekken. EEN „DANKBETUIGING". In do „Zaaier", orgaan ter bevordering van Land- en Tuinbouwkundige kennis komt de volgende aardig gevonden „dank betuiging" voor Dankbetuiging aan de Excellentie s den Minister van L„ H. cn N., den Mi nister van Justitie, en aan allen, die het even goed met ons meenen, voor het uitvinden van steeds nieuwe en andere moeilijkheden in verband met da Jacht wet zooals nu weer de instelling van een Commissie tot onderzoek der wild- schade waardoor ons vco loopig alweer geruimsn tijd een goed bestaan ten koste van Lorn, tuinders enz. verzekerd is. Namens de Vrije Hazen- en Konijnenhond, (w.g.) Mr. HAAS, Voorz. (w.g.) Jhr. KONIJN, Sec. Haringvangst in een haven. Tenge volge van den steeds verder opdringenden vloed, waardoor het water van den Nieu wen Waterweg immer zouter wordt, kan men thans in de haven van Vlaardingen ha ringen vangen, die er even lustig rondzwem men als in hun groot element, dc zee. Dc storm. De hevige storm beeft le Ulft (Geld.) belangrijke schade veroorzaakt in de woningen van de firma Eppink cn de bouwvereeniging „St. Joseph. Van de laatste werden alle pannen afgerukt. Ruim 1500 pannen zijn vernield. Verschillende ge vels zijn zwaar gehavend. Bij den heer H. stortte een muur in. Het electrisch net is op verschillende plaatsen gebroken. Be-nsch Tarief ven Invoerrecht n. Do Engels he verla'ing van het nieuwe Deenscho tarief van invoerrechten ligt op het Bur"au voor Handels inlichtingen, Ou V rug 16, A msterdam, ter inzego. JAARBEURS VAN DEN NED. DROGISTEN BOND. Zaterdag 7 Januari 's middags 2 uur, wordt in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam de 8e Jaarbeurs voor het Drogisfónvak en aanverwamte vakken geopend. Aan deze Jaarbeurs nemen 110 expo santen deel, zoowel in Pharmaceutische bedrijven als in de vakken voor pholo- grafie, verfwarem enz. De beurs zail toe gankelijk zijn voor a'le hande>!drij venden. UIT IIET SCHILDERSBEDRIJF. De collectieve overeenkomst voor het schildersbedrijf in Nederland, is weder om vo r den duur van 1 jaar verniauwd, te rekenen van 1 April 1922 af tot en met 31 Maart 1923 met handhaving van de bepalingen in het thans loopende con tract. R. K. MISSIEÖONGRHS. Naar het „Centrum" verneemt, zal in de maand September van dit jaar to Utrecht een groot Missiecongres worden gehouden, waaraan een wetenschappelijk Congres zal worden verbonden. De be doeling is, dit Congres een ©enigszins internationaal karakter te geven. Verder zal ter gelegenheid van het Missieeongres een tentoonstelling en een optocht worden gehouden. De uitvoering is opgedragen aan het Utrechtsche Missie-comité, dat verschil lende sub-comité's zal samenstellen. EEN ROOVERSCLUB. Al eenigen tijd hadden in Coevorden klei ne diefstallen plaats. In een school werden cahiers en stukjes gummi vermist; bij een bakker trommels met koekjes; bij een win kelier een kistje kwatta e.d. De politie heeft nu een drietal van 14 tot 16-jarige leer lingen der R. H. B. S. ingerekend, die een rooversclub hadden opgericht en gestolen goederen buiten de stad in den grond ver borgen. Deze jongens zijn van nette ouders en waarschijnlijk van dc wijs gebracht door prikkellectuur. EEN LUGUBERE VERGISSING. In het Alg. Burger Gasthuis te Bergen- op-Zoom was een patiënte uit Huibergen ge storven en naar het lijkenhuis overgebracht waar ook het lijk van een vrouw uit Ber- gen-op-Zor.m lag. De familieleden uit Huibergen waren ter begrafenis overgekomen en plechtig trok de lijkstoet naar Huibergen. Toen de lijkdienst bijna ten einde was, kwam het bericht dat abusievelijk het verkeerde lijk was afgege ven, zoodat de lijkwagen weer naar Ber- gen-op-Zoom moest komen om het wer kelijke familielid af te halen. De kistenmaker was het die de vergis sing had opgemerkt, loen hij in hel gast huis een lijk kwam kisten en bemerkte dat de afmeting van het lijk niet overeenstemde met dat waarvan hij de maat had geno men. ONREGELMATIGHEID. Uit Groningen verneemt „Het Volk" dat er in de kas van de Algemcene Werküeden- vereeniging f 1100 te kort is, hetwelk 'zou gepoogd zijn weg te moffelen onder „on voorziene uitgaven". De administrateur is geschorst en de voorzitter, het Kamerlid de hevf Albeda, presideert n.et meer, melu genoemd blad. De directeur van een ,dcr fondsen is door de justitie gehoord en ècn accountant onderzoekt de boeken. ONDEUGDELIJKE KERK- EN TOREN BOUW. De toren der R.-K. Kerk te Leeuwen-bo ren (Betuwe), zal. naar aan de Msb. ge meld wordt, gesloopt moeten worden. Het kerkje is nog zoo goed als nieuw. Tijdens de oorlogsjaren werd het ge bouwd. Reeds langen tijd had men voor den bouw gevreesd. Thans is gebleken, dat de kerk het niet lang meer zal uithouden. De toren ervan zal een storm, zooals die van 25 Dec. j.l. niet meer kunnen verdu ren. Er worden in de kerk dan ook geen godsdienstoefeningen meer gehouden. Men vreest ieder oogenblik voor een in storting. Bij den storm van 25 Dec. was de toren reeds voorzien van groote, zware stutten. Waarschijnlijk door een hevigen rukwind, is een dier balken (in dc galmga ten geplaatst) verschoven, door welken schok een der muren een groote «-Peur ve.- loonde. Thans heeft men ook do plaatsen van nog meer stutten, do spannen van groote staaldraden mogelijk voorzorgen genomen. Bij ev.i ring zal voor de pastorie geen gevaar au. Waar de schuld van dit wei iigt? Ar chitect en aannemer zullen zi- moeten verantwoorden. Men heeft alle meubels reeds uit de kerk verwijderd. Er zullen weinig menschen in de bouw vakken zijn, die een tweede voorbeeld kun nen aanhalen, van zulk verval in zoo'n kor ten tijd. De gebruikte specie was ondeugdelijk. Deskundigen beweren dan ook, dat alleen daarin de oorzaak ligt. Het gebinte is stevig genoeg. De eerste kans is, dat er brokken muur uit den toren waaien. De zorg van den herder der parochie is groot. In den tijd dat de merk gebouwd is, had den de parochianen geld, om bij te dragen, maar thans is dat anders. De parochianen moeten óf naar de kers te Leeuwen-beneden, óf naar Puiflijk of Druten. DE SPOORWEGRAMP BIJ WEESP. De Eerste Kamer der Amsterdaanscao Rechtbank zette Woensdag de behande ling voort van de eischen tot schade vergoeding door eenige slachtoffers van de spoorwegramp bij Weesp op 13 Sept. 1918 ingesteld tegen de H.IJ.S.M. en van den eisch tot vrijwaring, dia do spoorwegmaatschappij tegen den Staat dei- Nederlanden heeft ingesteld. Het woord was thans aan den amb tenaar van het O.M., substituut-officier van justitie, mr. L. Th. Jorissen, voor diens conclusie van eisch. In zake de vrijwaring, waarin do H.IJ.S.M. den staat heeft geroepen, stel de mr. Jorissen zich aan de zij do van eischrtresse dus van de Spoorweg-Maat schappij. Mr. Joi'isren concludeerde, dat do rechtbank ton opzichte van de vorde ringen, die ontvankelijk zijn, een des kundig rappori zal vragen over de vraag of geacht kan worden, dat de H.IJ.S.M. vóór 13 September 1918 verplicht was zich door onderzoek goregcll op do hoogte te houden van den afwate-ingstoe- stand van de verhoogde spoordijken. De Rechtbank zal in deze zaken, voor zoover mogelijk, vonnis wijzen op 39 Maart a.s. KIEN! Woensdag stonden vier caféhouders uit Eindhoven voor het Kantongerecht, al daar terecht, wegons het gelegenheid ge ven tot Kienspel om p 'jzen. De verdediger, mr. J. van dor Putt, pleitte vrijspraak op grond dat het Kien spel niet onder de Loterijwet valt, cn een onschuldig vermaak isvorder dat hot niet speciaal kansbepaling in dezo betreft, toch tevens oplettendheid van den speler wordt vereischt. Nog merkte mr. v. d. P. op, dat het, spel niet van den kastelein uitgaat, doch dit geleid wordt door den getal-af roeper. Itods de Brabant-sche voorouders deden aan bot Kienspel, dat els een onschuldig vermaak werd beschouwd. De Kantonrechter, mr. v. d. Dongen, liet zich gang cn verloop van het spel zeer nauwgezet toelichten. De ambtenaar van het O. M. eisch te f 10 boete subs. 7 dagen hechtenis. Uit spraak over 14 dagen. Stem" x U

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 9