VELSEK. "fal. NOORDWIJK. BLOEMENDAAL. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. SPAARNDAM. Zenuwen en Lichaam De L jjfarts v. Z.M. den Koningvan Itaiië, Dr. G.QUIRICO, schrijft: KERXBERIGHTEN. W.KEROOG. DINSDAG om 7 uur H. Familie. WOENSDAG onder de H. Mis van 8 uur gezamenlijke H. Communie der kleinen. VRIJDAG Broederschapslof ter ee- re der H.H. Martelaren van Gorcum. ZATERDAG Biechtgelegenheid van 34 uur voor de kinderen, van 4 uur tot half 10 voor de overige parochia nen. ZONDAG a.s. veertig urengebed. RINNEG0M. DINSDAG half 8 v. M. Kaptein WOENSDAG half 8 v. C. Apel- doorn en A. Bussing, 's Avonds 7 uur vergadering bij de wed. Swart. L. T. B. SprekerGanzenboom. DONDERDAG half 8 voor J.Orij. 's Avonds half 7 Lof met Rozenhoedie. VRIJDAG half 8 v. M. Noort- Cornelisse. Van 47 uur biechthooren. ZATERDAG half 8 v. Jac. de Nijs en C. de Goede. Van 38 uur biecht gelegenheid. ZONDAG a.s. half 8 v. G. Groen. Deze week elders de H.H. Missen: ZOND. N. v. d. Meij. DINSD. G. de Wit-Zuurbier. WOENSD. A. Straathof-Noort. DOND. P. L. en P. de Waard. VRIJD. en ZAT. A. Leek. EGM0ND AAN ZEF DINSDAG om 8 uur de H. Mis, om kwart voor 12 catechismus. WOENSDAG om half 10 gez. H. Mis met Veni Creator voor Bruidegom en Bruid. On kwart voor 12 catechis mus, om 7 uur U van den H. Joseph. DONDERDAG om-B ur H. Mis. 's Avonds van 78 oefening van het H. Uur. VRIJDAG om 8 uur de H. Mis. Kwart voor 12 catechismus. ZATERDAG om 8 uur de H. Mis. 's Middags van 35 en van 68 gelegenheid om te biechten dan moe ten de kkinderen komen biechten van de Dinsdagsche leering. Om 7 uur Lof ter eere van de e Allerh. Maagd. N.B. Ontvangen voor het Heilig dom van Eerherstel te Egmond aan den Hoef 1280 steenen. MEDEMBLIK. DONDERDAG 7 uur Lof en Ro zenhoedje. ZATERDAG gelegenheid om te biechten van half 5 tot 8 uur. Cat. volgens gewoonte. GEMENGD NIEUWS. De moord op Mr. Wijsman. Gemeenteraad .In de voortgezette ver- werd door den voorzitter voor gesteld em commissie Ie benoemen om ie onderzoeken of een ambtenaar aahuWag is aan onjuiste voorstelling m het verslag Ma bet afdeelingsooderzoek. De voorzit ter benoemde in deze commissie de hee- »en Netscber, Nijssen, Daimeyer en Ver meulen. Vastgesteld worden de begrootingen van bet Schaalaxmbestuur; van het R.K. Bur gerlijk Armbestuur; van de Commissie va» Toezicht op het Lager Onderwijs; van de Kamer van Koopaisdei en Fabrieken. Bij de vaststelling der begrootingen van bet gasbedrijf en het waterleidingbedrijf, •wordt een voorstel ran den beer Vermeu len aangenomen om het voorstel tot ver- booging ran het salaris der directeuren ran deze bedrijven uit te stellen tct de kwestie inzake het verrichten van arbeid voor particulieren geregeld is. Bij de begrooting der Gezondiheidscom- nrissie stelt de heer Vermeulen voor den post voor het bewaren en bijhonden van bet archief door den secretaris te schrap pen. Dit wordt mot 79 stemmen ver worpen. Bij de begroo! Wig van den Reinigings- «n Ontsmeltingsdéenst wordt door den heer Wardenaar een voorstel ingediend om de beg rooting met 12.000 te ver- hoogen voor de aanschaffing van een au to-sproeiwagen, maar na bestrijding door dezen weder ingetrokken. Een voorstel vac den heer Sluiters can de begrooting met 1200 te verminderen door afschaffing van den nachtwacht, in de stallen, wordt aangenomen met 133 stemmen. De begrooüng wordt goedgekeurd, evenals die van het bedrijf Openbare. Werken. In behandeling komt dan de beg rooting der gemeente. Allereerst komt in bespre king bet voorstel van den Burgemeester cm de jaarwedden der wethouders op 3000 te krengen. De voorzitter aegt, dat bij, wanneer toen verzocht had het voorstel terug te nemen met het oog op den finaccicelen toestand, hij voor dit argument gevorM aou hebben. Men k echter met andere herwaren gekomen. De wethouders zou den te veel ambtenaar worden. Spr. is van meenicg, dut als de wethouders zich niet geheel kunnen geven aan htm taak, veel van htm werk aan de ambtenaren moet worden overgelaten en juist dan Is het •mbtenaao-swerit. De raadsleden moesten eens goed on derzoeken wa! er aan het wetboodersamb/ verbonden is, don zouden zij wel tot een andere meeniag komen. Spr. zegt dat de raad zeker niet zoo goedmoedig zal zijn om de wethouders to houden, als hij ze niet meer wenscht- En de wethouders staan toch zeker te boog om dan te Mijven zitten. Spr. zal •rijn voorstel thans terug nemen, maar wvüüdht komt hij er een vdgeod jaar Weer mede. De beer Davidson is er voor en hoopt dal de voorzatter het voorstel nog in ■temming brengt. De heer Watdenaar zegt er niet tegen •e zijn, maar vreest dat dan ook de ami) ten aren zullen komen. De voorzitter trekt zijn voorstel echter fa, zoodat de jaarwedden op f 2500 Mij ven gehandhaafd. De heer Vermeulen stél* voor den post Voor licht en verwarming van het ge meentehuis te verminderen. De brandstof fen zijn sterk in prijs gedaald. De heer Dnnmebier vraagt den post niet ie wijzigen. Er zal ernstig naaT bezuini ging worden gestreefd. Op de begrooting van Openbare Werken is f 57.000, op dia van den Reiningsdienst f 22.000 bezul- De heer Vermeulen zegt da* restauratie Van de kerk en toren te Vétsen Mnoen «enigen tijd noodig zal zijn. Spr. vraagt of 't niet mogelijk k den toren aan bet kerkbestuur over te dragen. De voorzitter zeg* het gaarne te wfflen «©derzoeken. Bij post 109 vraagt de heer Suiters Wanneer de Hagelingerweg nu bestraat zal worden. De heer Durcnebier zegt da* er eerst een leening gesloten moet worden. De heer Nelseher vraagt of de weg vwn Santpoort naar Spaarodam niet wa* op geknapt kan worden. De voorzitter zegt da* de raad vroeger een voorstel dienaangaande verworpen beeft. Haarlem zal het straks maar moe ten doen. Een voorstel van den heer Peek m den post van 650 voor graszoden Vuigs de Wil helmin a/kade te schrappen, wordt met 116 «temmen aangenomen. De heer Dumnebier stelt voor deze 650 dan op den post bestrating te bren gen, wrat met 116 stemmen wordt aan genomen. De heer Vermeulen vraagt wat gedaan zal worden met het plantsoen, rondom "de begraafplaats te IJimriden. He* is dear «en bende. De heer Handgraaf zegt daï een flinke beplanting noodig is. Daar zal mede be gonnen worden. De heer Vermeulen vraagt ook verbe tering van het plantsoen op het Konings plein te IJnvuiden en zegt dat er ook wat gedaan behoorde te worden aan het plantsoen rondom den watertoren. De heer Schilling vraagt of liet aantal pofttcengenten niet verminderd kan wor- iden. De voorzitter zegt dat dit niet kan. Dar zon de nachtsurveillanee weer moeter vervallen. De heer Baarda vraagt of de Tucht- ■ohool niet zou in Ie richten zijn tot zie kenhuis, de heer Vermeulen of de Rijks H. B. S. daar niet in ondergebracht knit worden. De voorzitter zegt dat B. en W. in correspondentie zijn met de regeerinp over de beslemming van 'kit gebouw. Een voorstri van den heer Bnarda om kan de afd. Kenncmerland der Ver. voor BaoderherstelHngs- en vacantiekolonies1 1000 subsidie te geven, word* met 87 stemmen verworpen. Het voorstel van den heer Tusenius om 500 te verleenen met 87 stemmen aangenomen. Een voorstel van den heer Sluiters om het subsidie van 500 aan de afd. N.- Hoil and der Vereen, van Ned. Gemeen ten voor malaria-best rijding te schrappen, word* met 101 stemmen aangenomen. Bij pos* 168 zegt de heer Vermeulen dat van de f 248.000 aan jaarwedden voor het onderwijzend personeel nog f 50.000 voor rekening der gemeente komen, door de vele boventallige leerkrachten. Spr. vraagt B. en W. maatregelen te nemen om dót bedrag te verminderen. Hierover ontspruit zich een langdurige discussie. De wethouder zegt dat het niet gemakkelijk is een oplossing te vinden. Voor vele klassen is het een overgangs toestand. Verchiliende leden zijn wel voor ver min-dering, maar 't mag niet tot schade van het onderwijs geschieden. Een voorstel vas den heer Vermeulen om dezen post met iooo te verminderen, om in beginsel uit te spreken dat B. en W. jn die richting werkzaam zullen zijn, wordt roet alleen de stem van den voor zitter verworpen. Bij post 171 wordt 175 teruggenomen voor beplanting van speelplaatsen bij de scholen A en H. Post 175, verlichting en verwarming der schooGokalen, word* me* 2500 ver minderd; post 183, idem voor bijzondere scholen, eveneens met 2500. Bij post 180 wordt aangenomen een mo tie van den heer Tusenius, waarin B, en W. worden uitgenoodigd met een voorstel te komen tot instelling van een commissie van bijstand voor het onderw,s. Bij post 195 zegt de heer Vermeulen te betreuren, dat men van de visschcrij- school een zeevaartschool wil maken. De ze school voorziet in een plaatselijke be hoefde. Als de diploma's verplichtend worden, zal de schooi volkomen aan haar doel beantwoorden. De heer Schilling zegt da* de school veel t veel koe* en da* de resultaten maar gering zijn. De toekomst der vis- scherij ziet spr. donker in, dus moeten wij de bakens verzetten. Het aantal zeevaren den neemt hier steeds toe en zou neg grooler worden als er hier gelegenheid! voor opleiding was. De heer Tusenius zegt dat de kosten veel te hoog zijn. Wij zouden de leerlin gen nog beter een abonnement eerste klas kunnen geven en in Amsterdam laten keren. De heer Landeweert zegt dat van de visschcr^chool geen voBedige zeevaart- schooi kan gemaakt worden. Wel kan zander kosten er een vooropleiding aan verbonden worden, ter verkrijging van dei den stuurmans-rang. Daarover zijn we kt onderhandeling. Een voorstel van den heer Sluiters om aam de Vereenijging Volksonderwijs te Santpoort 150 subsidie te geven voor een cursus in de Framsche taal wordt met 78 stemmen verworpen. Bij post 239 bepleit de heer Wardenaar de benoeming van een commissie, die ver ruiming van wrkgeiegeraheid voor de werkloozen zal zoeker. De voorzitter zegtr daar veel voor te voelen en stelt voor de commissie in de volgende verga dering te benoemen. Een worstel van den heer Davidson om het Centraal Drankweer Comité het ge vraagde subsidie van 500 te verteenen, wordt met 68 stemmen verwordpen. Een voorstel van den heer Peek om aan bet Centraal Administratie-bureau voor het Visscherübedrijf en aanverwante vak ken te IJmuiden de gevraagde 2000 te verkenen, wordt verworpen met alleen de stem van den heer F'eek voor. Bij de ontvangsten wordt poet 20, op brengst der zakelijke belasting op het be drijf geraamd op 16000, geschrapt en dezepro memorie op de beg rooting ge bracht. De hoofdei,ke omslag wordt met deze 16000 verhoogd. De eindcijfers der begrootisg zullen na der worden vastgesteld. Hierna wordt de vergadering gesloten. LISSE. Pluimvee-Tentoonstelling. Vrijdag en Zaterdag jJ. werd in de groote achterzaal van het Bondsgebou w vanwege de Kanij- nenvereemiging alhier, de jaarlijhsche Pluim veetentoonstelling gehouden. Deze is uitstekend geslaagd. Ongeveer 250 nummers waren ingezonden, zoo dat de groote zaal niet alleen tjokvol, doch dat verschillende inzendingen op bet toomeel moesten worden geplaatst. Ook 't bezoek was enorm. Wij noteerden den uittsag ais volgt: Afdeeling konijnen: Eereprijzen. Zilve ren medaille voor 't hoogst aantal be haalde punten, G. H. Stouten te Haarlem.. Bronzen medaüje voor op oen na het hoogste aantal punten, W. H. Handgraaf te Haarlem. Zilveren mod. voor bet hoogst aamtial behaalde punten voor oen ras, G. H. Stouten te Haarlem. Zilveren med. voor hot hoogst aantal punten voor één kleur, denzelMen met hl. zilver. Bronzen med. voor bet hoogst aantal punten op een na, denzotfden me* crème. Kunstvoor werp voor het mooiste nummer, dezelf de, bronzen med. voor het zwaarste konijn, P. Haan te Hoofddorp. Gewone prijzen: 2 voor de mooiste haaskleurige Vlaamsclie Reus, oud, P. Geluk te Hoofddorp, 1 voor op een na de mooiste baasiklêurigen VI. reus, jong, A. Kommijs, alhier, 1 voor op oen na de mooiste, niet toegekend, 2 voor de mooiste witte VI. reus, oud, P. Haan, Hoofddorp, 1 voor op een na de mooi ste witte VI. reus, jong, P. Geluk te Hoofd dorp. 1 voor op een na de moioste, denzolfden. 2 voor de mooiste andere kleur, VI. reus, P. Haan te Hoofddorp. Afdeeling Lotharingers. f 2 voor de mooiste Lotharinger, oud, P. Haan te Hoofddorp, 1 voot de mooiste op een dorp, f 1 voor op een na de mooiste jong en f l voor de mooiste op een na, niet toegekend. Afdeeling Weeners. f 2 voor de mooi ste BI. Weeraer, oud, G. H. Stouten te Haarlem, 1 voor op een na de mooiste, deneelfden, f 2 voor de mooiste BI. Wee- ner, jong, L. Kromddjk, alhier, 1 voor de mooiste op een na G. H. Stouten te Haralem. f 2 voor de mooiste witte Wee- ner, oud, A. en J. Pollee, aiiier. 1 voor de mooiste op een na, G. H. Stouten te Haarlem, 2 voor de mooiste witte Wce- ner, jong, denzelfden, voor <fe mooiste op een na, denzélfden. 50 sigaretten voor de mooiste witte Weener, denzelfden, 2 voor de mooiste zwarte Weener, L. Kroon dijk alhier. Afdeeling diverse rassen, f 2 voor de mooiste Havanna. P. Geluk te Hoofddorp. 1 voor de mooiste op een na, P. Haan, Hoofddorp, f 2 voor de mooiste Alaska of Thuringerwoud, denzelfden. Bronzen med. voor den mooiste Belg. Haren, niet toegekend. Bronzen med. voor de mooiste in de niet genoemde rassen, P. Haan te Hoofddorp. Stel jachtplaten voor de mooiste Angora, denzelfden. Verzilverde med. voor de mooiste zwarte HoUandsche, J. Schrier, alhier, 2 voor de mooiste blauwe HoIL A. Kommijs, alhier, f 2 voor de mooiste andere kleur, Hal!., W. H. Handgraaf te Haarlem, 2 voor de mooiste Bladrand Tan, L. van Wijk te Hoofddorp, 1 voor de mooiste op een na, denzelfden. Bronzen med. voor de mooiste Bleu of Havanna And Ton, W. H. Handgraaf te Haarlem. Een flesch port voor de mooiste Zilveren And Tan, denzelfden. Bronzen med. voor de mooiste grijs zilveren, G. H. Stouten te Haarlem. 2 voor de mooiste Crème Zilveren, den zelfden. 1.50 voor de mooiste blauw zilveren, denzclfden. 2 voor de mooiste bramidoeus, niet toegekend. Zilv. med. voor <te mooiste voedster met jongen, groot ras, A. en 3. Pollee, alhier, 2.50 voor de mooiste voedster met jongen, klein ras, W. H. Handgraaf te Haarlem. Verg. med. voor het mooiste nest, groot ras, J. van Stijn, alhier. Verg. med. voor het mooiste nest, klein ras, W. H. Hand graaf te Haairlem. Verg. med. voor het mooiste PeQsfluwiijn, G. H. Stouten te Haarlem. Bronzen verg. med. voor bet mooiste nummer en de verkoopklasse, P. Geluk te Hoofddorp. Bronzen verk. med. voor het mooist op een na in deze klas sen, W. H. Handgraaf te Haarlem. Br. mod. voor het mooiste nummer van een inzender uit Lisse, J. vain Stijn. Afdeeling Hoenders. Eereprijzen. Zilve ren medaille voor het hoogst aantal puin- ten C. J. Dijk te N.-Vennep. Bronzen med. voor op een na het hoogste, H. v. d. Laan, alhier. Zilv. med. voor bet hoogst aantal punten voor een 'kleur en een ras, G. J. Dyt, N.-Vennep. Br. med. voor op een na het hoogste in dit nummer, demzeifden. Kunstvoorwerp voor het mooiste nummer, P. van der Wel, alhier. Stel jachtplaten voor de mooiste collectie, C. J. Dyt te N.-Vennep. Kistje sigaren ■voor het mooi ste trio Witte Leghorns, A. N. Ruigroik, alhier. Zilv. med. voor het mooiste trio Partijs Leghorn, K. Bouma, alhier. Ziliv. med. voor het mooiste trio of toom an dere kleur Leghorn, C. J. Dijt te N.-Ven- nep 2 voor het mooiste trio Minorca of Orpen Thon, K. Bouma, alhier. Bronzen med. voor het mooiste trio Barnevelders, L. van der Meij, alhier. Verg. med. voor hot mooiste trio in de niet genoemde xassen, P. van der Wel, alhier. Einkele nummers 1.50 voor de mooiste Witte Leghorn A. N. Ruigrok alhier; 1,50 voor de mooiste patrijs leghorn H. Bouma alhier. Br. med. voor de mooiste andere kleur leghorn, C. J, Dijk te N. Vennep. Een flesch port voor de mooiste rhode raland1, dezelfde, 2 voor het mooi- se Mechelsche trio, J. v. Went, alhier. 1,50 voor de mooiste zilveren Hambur ger, H. v. d. Laan alhier, 2 voor 'het mooiste nummer in de niet genoemde ris sen, Jac. v. Diest, alhier; kistje sigaren vor de mooiste inzending krielen, A. G. Boekwijk te Leiden; kistje sigaren voor oet mooiste op één na, dezelfde; br. verg. med. voor he* mooiste trio Holh krielen, rezelfde; 1,50 vor de mooise witte Hol- lan-disdhc kriel, A. G. Boekwijt, te Leiden; 1.50 voor de mooiste Java kriel, A. M. Waterreus te Hillegcan; 1.50 voor de mooiste in de niet genoemde rassen, J. v. d. Aar te Hiflegom; flesch anti Aoor de mooiste Jap. wit- en zwart-staarthaan, H. v. Dort te Schoten. Afdeeling Sierduiven. Kunstvoor werp voor het hoogst aantal punten, Jac. Lefeber, alhier; 10 doozen sigaretten voor de mooiste inzending, dezelfde; 1.50 voor de mooiste raadsheer, niet toege kend; 1.50 voor de mooiste meeuw, Jac. Lefeber. alhier; 1.50 voor de mooiste pauwstaart, dezelfde; 1,50 voor dc mooiste in de niet genoemde rassen, de zelfde. Afdeeling Postduiven. Br. med. voor de mooiste postduif, Jac. Lefeber, alhier; br. med. voor de mooiste blauwe postduif, dezelfde; br. med. voor dc mooiste blauw- kias-postduif, B. L. Jonkmam alhier; 1.50 voor de mooiste roodkras-postduif, Jac. Lefeber, alhier; 1.50 voor de mooi ste roode poetduif niet toegekend. Afdeeling Watervogels. 10 doozen sigaretten voor de mooiste inzending bij loting toegewezen aam H. de Graaf te Hoofddorp; br. med. voor het mooiste trio Indische loopeenden, dezelfde; br. med. voor het mooist enkele nummer In dische loopeenden, dezelfde; br. mod. voor het mooiste trio andere eenden, C. J. Dijk te N. Vnnp; br. med. voor het mooiste enkele nummer, dezelfde. Siervogels. Br. med. voor de mooi ste siervogd, Ui. Primo, alhier. Voedersaden en granen. Van de fir ma's N. V. voorheen P. Beelnc en Zn., J. v. Went en P. Sluis waren prach(inzen dingen voederzaden en granen. Deze jaarlijksche tentoonstelling neemt van jaar tot jaar toe èn in het aantal in zendingen èn in het aantal belagsellenden en het bljct gaandeweg meer dat in dezen tak vam bedrijf steeds naar veredeling en verbetering wordt gestreefd. Het gaat daar ook „immer voorwaarts". Noordtvijks Mannenkoor. Donderdag avond gaf het Mannenkoor voor een stampvolle zaal een keurige en goedge slaagde uitvoering in „Het Hof van Hol land", onder welwillende medewerking van mevr. Annie de Rook-Van Leeuwen, sopraan en den heer K. de Rook, violo- cel De laatstgenoemde is tevens, zoo als velen weten, directeur van het Man nenkoor, onder wiens technisch beleid dit zoo'n hoogen vlucht heeft genomen en waarvan we dezen avond eens terdege hebben genoten. Als inzet werd het „Sterbelied" van J. 8. Bach, op een keurige wijze weer geven, door welke melodie en diepzin- nigen inhoud een groote en goede in druk op de aanwezigen maakte, zoo ook „O duistre Nacht" werd eveneens prach tig uitgevoerd. Hierna gaf mevr. de Rook ©en pracht sonate door de liederen te zingen „Ich hatte viel bekummenis", van J. S. Bach en „Aria uit Stabat Mater", van Per- golese, waarvan zeker allen in begees tering raakten, door den buitengewoon prachtige en buigzame sopraanstem van deze kunstenares, welke werd begeleid door den heer de Rook op violoncel en dan ook mot een geestdriftig applaus en pracht bloemstuk werden beloond. Nu volgden wederom eenige zangnummers van het koor, waarvan vooral „Fenebrae Sunt" van M. Hayden, yeel bijval oogste. Alnu gaf de heer de Rook een sonate op de violoncel, waarmede hij ons een oogenblik vol kunstgenot bezorgde door diens heerlijke muziek en toonde niet alleen als dirigent, doch ook als musi cus meesterlijk kan optreden, dit spel werd op zeer verdienstelijke wijze door mevr. de Rook op de piano begeleid en waarborgde zeker het succes van de zen avond. Als laatste van het le program gaf het koor: „Serenade van een Lands knecht", door welke vroolijke vorsche zang en warmen inhoud allen met dit prach tig uitgevoerd lied deed meeleven. Na de pauze zette het koor wederom in en gaf een tweetal prachtnummers, waarvan wij vooral aanstippen: „Nim mer Nacht" van H. Andrjcssen, welke in één woord gezegd, prachtig was en voor diens prachtige uitvoering door het koor allen lof toekomt. Nu volgden een viertal nummers op de violoncel, van den heer de Rook, waarvan we als een waar meesters' k naar voren brengen: „Elégie", van G. Fauré, doch ook de hierop volgende num mers komen een woord van lof toe. Hierna trad wederommevr. de Rook op en bereikte het succes van dezen avond haar toppunt door haar prachtige liederen, waarvan: „Jn 't Woud, ten zeer st© insloeg en kwam aan het applaus bijna geen eind, waarop de zangeres nog maals het laatste lied ten gehoore gaf, en werd na afloop hiervan een bloemen hulde aan beiden kunstenaars gebracht. Het koor gaf hierop ten gehoore: „Lied der Matrozen" uit de opera „Der flie- gende Hollander", van R. Wagner, waar door we bemerkten, dat ons Mannenkoor veel presteerde, door het prachtige weer geven van dit mooie, doch zoo moeilijk stuk. Vrijage met diens vroolijke melodie vond veel bijval en als solt werd de „Lu- cifers-marsch" van Wagenaar gegeven. Door den heer 0. G. J. Alkemade, wordt dank uitgebracht aan allen, dat tot het welslagen van dezen avond heb ben medegewerkt en vooral aan mevr. de Rook en hoopte haar nog meermalen te midden van het Mannenkoor te mogen aanhooren, tevens een woord van dank aan mej. van Nes, voor haar piano-mu- ziek, maar vooral een woord van dank en hulde aan den directeur, daar de glorie van dezen avond is, do taak van vele avonden, bijeengebracht door het ta lent van hem, en dankt hom ook hiervoor namens het Mannenkoor en spreekt de wensch uit dat hij nog vele jaren voor Noordwijks Mannenkoor moge werken. Door het aanhoudend applaus gaf hot koor nogmaals „Vrijage" ten gehooro en weermede deze kunstvolle avond werd ge sloten en velen in een dankbaren herin nering zullen bijblijven. Wij roepen dan ook Noordwijks Mannenkoor een tot weer ziens toe. Zaterdag j.l. had in Hotel „Velserend,, de officieele opening plaats van de hui zen der Woningbouwvexeeniging .„Bloe- mendaal-Noord". Voor de talrijke aan wezigen hield de voorzitter de heer Noorman, een openingsspeech, waarin hij de geschiedenis naging van de oprich ting der vereeniging. Verschillende moei lijkheden moesten uit den weg worden geruimd, doch in Februari 1921 werd de bouw der woningen aanbesteed en in April daaraanvolgend werd met den bouw begonnen. Spr. dankte Ged. Staton van Noord- Holland en het Gemeentebestuur van Blocmendaal vcor hunne medewerking en bracht hulde aan de architecten Gulden en Geldmaker, de opzichters Roest en Klarenheek, de aannemers Bakker en Oo. en Zij Is tra en Kok (Haarl. Ooöp. Bou- wersflxmd). Hierna voerden nog het woord de hee- ren Gulden en Hartendorf, lid van do Prov. Staten van Noord-Holland, wel ke laatste hulde bracht aan het besuur der vereeniging en de architecten, waarna, nadat eenige ververschingen rondgediend waren, de gedenksteen, in den gevel van één der huizon gqnlaatst onthuld werd. De onthulling geschiedde door do jongejuffrouw Noorman. Op den gedenksteen prijken de woorden: „Bloemondaal Noord" 1921". De gehuwde onderwijzeres in de school. Den 11 Januari a.s. zal door dan Raad van State, afdeeling geschillen van be stuur, worden behandeld, het ongevraagd eervol ontslag verleend aan mevrouw 0. de Vlieger geboren van Weizen, onder wijzeres aan do O.L. School te Halfweg. Annexatie Haarlem. Naar wil ver nemen zijn de politieke partijen in de ze gemeente overeengekomen, dat in do oommissie van 7 leden, welke in ver band met de annexatie Haarlem binnen kort moet worden gekozen, zullen zitting nemen 3 R.K., 1 A.R., 2 Litt en 1 S.D.A.P. De candidaten moeten nog door de respectievelijke kiesvereenigin gen wor den aangewezen. 1 Prijsverlaging melk. Met ingang van gisteren is de melkprijs wederom ver laagd en gebracht op 17 cent per liter. VOORHOUT. RaadsvergaderingDe raad dezer gemeente lcwam op 4 Jan. j.l, na.m 3 uur ia openbare vergadering bijeen. anatoceh !.i !!Jlit.UijümiUllUJ0i«m- ,,lk heb Sanotogen met zeer veel 6ucces gebruikt bij zwakke kinderen en als versterkend middel na lang durige ziekteen erken dit preparaat als 'n uitstekend zenuwsterkend voedsel." Voorzitter de burgemeester, de heer G. Bulten. Tegenwoordig alle ledcu. Na opening met gebed houdt de Voorzitter, daar 't de eerste vergade ring in dit ja^r is, een beschouwing over wat 't afgeloopen jaar is ge schied en wbt in de toekonjst dient te geschieden. Spr. zegt. dat onze gemeente den invloed van den wereld toestand onder vindt. daar de Bloembollencultuur zoowel als die van Land- en Tuin bouw op de wereldmarkt aangewezen zijn en deze cultures alhier overheer- schend zijn. Deze cultuur is over 1921 niet roos kleurig en is zelfs beneden de meest pessimistische verwachting gebleven. De algemeene malaise heeft zich ook hier doen voelen en de sociale om standigheden in onze gemeente baren wel eenige zorg. Wat betreft de gemeentezaken en -financiën, kunnen wij van een be vredigend resultaat spreken. Wij heb ben tot stand zien komen: een ambts woning voor den burgemeester, de bouw der Chr. school is in vollen gang. Betere brandbluschmiddelen werden verkregen door 't aanschaffen van een motorspuit. Trots dat alles hebben wij steeds aan onze financicele verplichtingen kunnen voldoen. Als wij weten, dat de gemeente na afbetaling der Bijzon dere Scholen, nog voor een schulden last zit van pl.m. f 62 000, dat is f 24 per inwoner, dan mogen wij tevre den zijn. De loop der bevolking was over 1921 als volgt: Per 1 Januari 1921 aan tal inwoners 2578; in 1921 geboren 70, gevestigd 185 personen, totaal 2833. Overleden: 23, vertrokken 206, zoodat per 1 Jan. 1922 het aantal inwoners bedroeg 2627. In 't afgeloopen jaar werden 20 huwelijken gesloten. Zoo zijn wij thans 't nieuwe jaar ingegaan. In den algemeenen econo- mischen toestand straalt weinig licht vanv erbe tering. De internationale verhoudingen ba ren voor de bedrijven in onze ge meente groote zorgen. Die zorgen wor den grooter als wij bedenken, dat om afzetgebieden van de artikelen dezer streek een muur opgebouwd zal worden, die 't vrije verkeer belem mert. Ik zie met genoegen de enerdie der inwoners, die zich o peen nieuwe cultuur, n.l. de kassenkweek van planten en bloemen, toeleggen. Ik hoop, dat wij onder Gods hulp de crisis te boven konien. Ik hoop, dat God u en de uwen in 't jaar 1922 zal zegenen. De heer Colijn. de nestor van den raad, vertolkt de gevoelens van den raad, bedankt den Voorzitter voor 't 'gesprokene en biedt hem de beste wenschen voor dit jaar aan. De notulen werden na voorlezing goedgekeurd. Bij loting werd tot voorstemmer aangewezen de heer C. Colijn. Ingekomen is van Ged. Stalen het volgende De goedkeuring van 't suppletoir kohier 1921. De mededeeling dat de rijks vergoe ding krachtens art. 48 der Lager On derwijswet over 1919 nader is bepaald op i"6983.33i/2. De goedkeuring der verliooging van het presentiegeld der raadsleden tot f 200.—. De mededeeling dat de beslissing over de begrooting 1922 verdaagd is. Deze jtukken worden voor kennis geving aangenomen. Van den heer J. H. v. d. Voet is bericht ingekomen, dat hij zijn ont slag. als lid der Commissie van Ad vies in zake Werkloosheidsverzekering aanbiedt, zulks in verband met het feit. dat "hij wegens verandering van werkkring geen deel meer van die organisatie uitmaakt, die hem als lid heeft voorgedragen. Het ontslag wordt onder 'n woord van dank voor 't gepresteerde ver leend. J. Colijn verzoekt ontheffing van betaling van den H.O. wegens ver trek naar Warmond.Wordt toegestaan. Naar aanleiding van een nota van bemerkingen van Ced. Stalen over de begrooting 1921. wordt de begrootiing 1922 aan inkomsten totaal verhoogd met f6452.77, wegens verhooging der uitkeering van 't Rijk ingevolge de Noodwet van 12 Nov. 1921, Staatsblad 1173. J. De heer v. Werkhoven wil dit be drag gebruiken tot verlaging van den H. O. De Voorzitter en Wethouder v. d. Laan ontraden zulks. Op voorstel van B. en W. wordt de post onvoorziene uitgaven met bo vengenoemd bedrag verhoogd. Ingekomen is nog een adres van 't Bestuur der Ned. Herv. Gemeente, waarin gezegd wordt, dat in de vorige raadsvergadering een onbillijk besluit is genomen, door in plaats van een jaarlijksche bijdrage le geven van f n0 voor 't gebruiken van de begraafplaats dezer kerk door de gemeente, wat door dat bestuur gevraagd was, eea bijdrage van f28 te willen toestaan. Het bestuur vraagt alsnog een vergoe ding van f 50 per jaar, plus vergoe ding voor 't begraven der lijken en wel f 5 per jaar. De Voorzitter licht toe, dat wij dit verzoek hebben aan te nemen of wjj mogen geen gebruik meer van die begraafplaats maken en dan is de consequentie: het stichten van een eigen begraafplaats, wat nog grootere kosten met zich brengt. Bijna alle leden zijn 't er over eens. dat dien eisch onbillijk is, doch wij zullen 't moeten aanvaarden. (Wordt vervolgd.) Ongecorrigeerd. Wegens te laat inzenden der copie pas heden geplaatst. Een Amsterdammer die met de daad v,'il toonen van hoe groot maatschappe lijk belang de aanhouding ia van den bo drijver van den moord, heeft aan het „Hbll." medegedeeld duizend gulden ter beschikking te stellen van degenen, door wiens aanwijzigingen de arrestatie van don dader wordt bewerkstelligd. Het blad heeft hem geraden, van zijn voornemen commissaris Besseling van het bureau Nieuwe Haven te 's-Gravenhage in kennis te stellen. Hij gaf machtiging aan zijn voornemen ruchtbaarheid te go- ven in do hoop, dat zijn voorbeeld dooi andere vermogenden wordt gevolgd. Aan deze mededeeling voegt het blad het volgende toe. „Niemand staat alleen, ook de dader niet. Hij kan veel, hij kan weinig xnen- schen in zijn omgeving hebben, in ieder goval heeft hij personen, die op een of andere wijze met hem geregeld in aan raking komen. Menschcn, wien het moet opvallen dat hij thans, zelfs hij de re- gen- en sneeuwbuien der laatste dagen, zijn regenjas niet meer aantrekt. Die zijn pogingen gewaar worden om zijn haar anders te kleuren. Wanneer dus wordt bedacht, welk een groote gerustheid tien duizenden in den lande zal worden ge schonken als op den moordenaar do hand is gelegd, mag men niet nalaten de op sporing te bevorderen. Het uitloven van bovenvermelde pro mie, vooral wanneer anderen dit uit stekende voorbeeld volgen, kan een goed middel zijn om de activiteit van allen, voelende voor de maatschappelijke vei ligheid, aan te wakkeren."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2