Wisselkoersen en koersen van Bankpapier 1 De Baaci van Arbeid te Haariem KUNSGEBITTEN Geld- en Tijdbesparing f 3000.-. TOBNEEL EU BIOSCOOP J. i. WEBER Zoon Adverteert in dit blad- KORTE BERIGNTEN. Medegedeeld door 0E SPAARNEBANK. NIET OFFICIEEL LATERE KOERS BERLIIN PARIJS. BRUSSEL WEENEN. LONDEN Bankpapier Bankpapier Bankpapier Bankpapier Bankpapier STOCKHOLM KOPENHAGEN CHR1STIANIA ZWITSERLAND NEW-YORK 1.60 1.63 22 05 22.15 21 12*4 21 22t* 0 09 0.05 11.49% 11 47 67.60 54.20 42.45 52.80 2.72 V» 1.63 1.68 22.12% 22.221* 21 20 21.30 0.10 0 06% 11 50i* 11.55 67.80 54.40 42.65 53. 2.73 V» BINMENLANDSCH NIEUWS, MELROORLOG OOK TE UTRECHT? KUNST EN KENNIS. LANDBOUW EN ViSSCHERiJ, KERK EN SCHOOL. HAMnEL EN NIJVERHEID. Advertentie n. Ida Wilhelmina de Jong, Zoon. Pematang Sianlar. O. K. Sumatra. 6 Januari Ï922. t Franciscus Antonius Reijnders Franciscus Hermanns Kimman, I Maria Jakoba Cornelia! Antoinette Henriette Josephina van Hees Spreekuur lmin verin 9-II ehalve Zaterd. part. 1-4 Onmisbaar in ieder Huis gezin. Prima Haarsnijmachine Elec. fijn slijperij Koningstr. 10 - Haarlem [Rij wiel on en Onderdooien!] Sport- en Reisartikelen/ Jansweg 16 'ItaexzAvwi. maakt bekend, dat, door het in werking treden van de wijzigingswet van 24 December 1.925, Sfbid. 1422, op 31 December 1921, volgens de thans gel» dende bepalingen der Invaliditeitswet, ieder, die een loon geniet van niet meer dan 3000 guldên en nog niet in de verplichte verzekering is opgenomen, of wiens verzekering nietig is verklaard, op grond, dat zijn loon meer dan f 2000. bedroeg, verplicht is, zich onverwijld bij den Raad van Arbeid aan te mel den. Niet aanmelding is strafbaar. Abonnementsprijs 1.25 per kwar taal Adres: Secretariaat. Voor Eer en Deugd, Rolduc Gevraagd Adverteeren doet verkoopen. Men heeft de „Tel." nog met eenige belangrijke bijzonderheden op de hoogte gesteld van een voorval, dat zich op Oudejaarsavond in trein no. 1135 heeft afgespeeld en dat niet zonder roden in Verband wordt gebracht met den moord. Een dame met twee kindoren op reis naar Tilburg en zittende in een eerste klas coupé van den trein, heeft name lijk mcdcgedocld, dat in Den Haag een heer kwam binnengestapt met een hoog roods kleur en die zich eonigszins won derlijk aanstelde, vooral toen een paar andere passagiers het liaddon over den toen juist ontdekten moord. Hij ging in •een courant zitten lezen en deed voorts vrij onrustig. Toen de trein onderweg etil hield, ging hij van de retirade ge bruik maken, misschien met de bedoeling om zich te verbergen of iets weg te mof felen. Ook later maakte hij opnieuw van deze plaats gebruik. Door zijn wonderlijk gedrag trok hij in ieder geval de aandacht dezer dame, die hem schatte op 27 jaar. Zeker wist zij het niet, doch zij ver moedt dat de man te Dordrecht is uit gestapt. Het signalement dat zij opgeeft ver toont eenige frappante punten van over eenkomst met dat door de dame uit don moordcoupé opgegeven, betgeen van te meer waarde is, nu gebleken is, dat zij deze mededeelingen Dinsdag aan den zessman van hot blad verstrekte, aldus vóór het signalement door de politie was bekend gemaakt. Hetzelfde blad meldt dat aan alle kap pers te Amsterdam door do politie ia verzocht op hun bezoekers te willen let ten, daar vermoedt wordt, dat do dader zijn haar, dat zoo duidelijk in het sig nalement beschreven is, zal laten veran deren door het te kleuren of bij te laten knippen. Ons onderzoek heeft, aldus genoemd blad, ons de overtuiging geschonken, dat hier geen vrouw in het spel kan zijn. Ook zijn we er van overtuigd, dat als sommige getuigen maar wilden spreken, er wel licht op deze laak zou valient Het doorzoeken der lijvige correspon dentie en van de overige bescheiden, op de kamers van mr. Wijsman gevonden, heeft geen enkel spoor opgeleverd. Het hooren van eenige personen waarmee de verslagene nu en dan omging, liad. geen gunstiger resultaat. Niets wijst erop dat de heer Wijsman met vijanden of per sonen die het hem lastig maakten, te doen had. Aan zijn geslotenheid was men gewend, doch ook aan zijn groote kalmte. Mr. L. van Gigch Jr. te Amsterdam, op wiens kantoor mr. Wijsman werkzaam was, zegt in zijn Wekelijksche Kroniek in de Tel.: Het antwoord op de vraag of alles is gedaan wat mogelijk was om den dader op te sporen, kan helaas niet zonder voorbehoud bevestigend lui den. „Ik heb uit den aard meer van nabij dan gewoonlijk het onderzoek in den aanvang medegemaakt. Voor den ijver en het vermoedelijk doorzicht van do recherche heb ik niets dan lof. Als de dader gevonden wordt, het mysterie zal opgehelderd worden, zal men dien eersten speurders veel dank verschuldigd zijn. Doch de organisatie is onvoldoende. Het onderzoek is aangevat door de Haagsche recherche. Eenige van haar vertegenwoordigers hebben ook in Am sterdam evenals trouwens in Leiden en Botterdam het onderzoek verricht. Doch dit geschiedde zelfstandig, niet te zamen met de Amsterdamsche politie, die van haar kant onafhankelijk althans in zeer los contact verschillende na sporingen deed. Een centraal adres in Amsterdam was er niet; de Haagsche rechercheurs waren voortdurend in ac tio en konden hier niet meer bereikt worden voor Let geval plotseling belang rijke inlichtingen gegeven hadden kun nen worden. Zou bovendien het onder zoek in Amsterdam niet vruchtbaarder geweest zijn, indien dit geschied ware met hulp van de Amsterdamsche recher cheurs, die hier weg en volle kunnen kennen P Een verwijt aan de ijvorige speurders in deze zaak is hierin niet gelegen. Doch wel aan de autoriteiten, die reeds lang de politie-organisatie voor ons land had den moeten regelen. Het onderzoek in belangrijke zaken behoort niet aan een gemeentepolitie te worden opgedragen. Er zijn te veel ge- •meenten er is ook vermoedelijk te wordt. veel napver tusschen de gemeentelijke autoriteiten. Er behoort een rijksrecherche te zijn, die het onderzoek in handen neemt, die een centrale leiding geeft en het recht hoeft van de bekwaam de krach ten gebruik te maken, daar wear ze het beste nut kunnen hebben. Reeds lang wordt op een rijksrecher che aangedrongen, op een centrale orga nisatie. Tot nu toe is do roep verg.eïsch geweest. Een aantal bijzondere sueee sen van de politie in don laatsten tijd heb ben naar vanzelf spreekt, den aandrang minder groot gemaakt. Hot zou te be treuren zijn, als eerst een fiasco weer de urgentie zou moeten aantoonon. En daarom, dat ik thans nog eens de aan dacht op deze groote lacune bij de be strijding van de misdaad de aandacht vestig onafhankelijk van de vraag ot het raadsel van den trein-moord met de onvoldoende hulpmiddelen dank zij ijver, vernuft of geluk van politiemannen, zal worden opgelost. Het is een jong, bekwaam en con sciëntieus rechtsgeleerds die vermoord is. Een mooier en zinrijker toeval zou het fatum te zijner nagedachtenis in deze aan tragische toevalligheden rijke zaak, niet kunnen scheppen dan dat zijn dood den eindelijken stoot zou geven aan oen betere organisatie, hot oprichten van oen centrale recherche." Een nieuwe aanwijzing. Het aantal aanwijzingen in zake den moord is waarschijnlijk weer met twee vermeerderd. Bij een grondig onderzoek van den coupé waarin de moord geschied is, moet naar de „Avondpost" meldt, een papieren zakje gevonden zijn met den firmanaam van de weduwe Van Laar, het bekende visch-restaurant op het Dam rak te Amsterdam. Bovendien vond de politie nog een gar naal. Dit zou kunnen kloppen met het verhaal van de dame, die zich in den coupé bevond, dat namelijk de bewuste heer met het hoogroode gezicht, ter wijl hij in den hoek zat met de oogen gesloten telkens met zijn linkerhand iets uit zijn jaszak haalde en in zijn mond stak. Het vermoeden ligt voor de hand, dat de moordenaar op weg naar het station bij de firma Van Laar een brood je met garnalen kocht. Het is echter ook mogelijk, dat het papieren zakje on de garnaal al in den conpó lagen voordat de reizigers in Am- binnenstapten, want al worden de wa gons of en toe grondig schoongemaakt, als deze spijsresten onder oen bank in een of ander hoekje liggen, kunnen zij 'heel goed over het hoofd gezien zijn. Een punt waarover meer licht ge- wenscht i3, is de lectuur welke de moor denaar bij zich had. De dame uit den moordcoupé verklaarde, dat hij, alvorens te gaan zitten slapen, in een courant zat te lezen. De Tilburgsche dame, die een heer met een hoogroode kleur na Den Haag signaleerde, moet gezegd heb ben, dat deze wonderlijk doende onbe kende een exemplaar van do N. Bott. Ort. voor zich had. Zou de dame uit den moordcoupé zich kunnen herinneren, dat haar medereiziger ook dit blad las, dan zou dit een aanwijzing kunnen zijn. In verband met de ontdekking van bo venbedoeld papieren zakje, heeft de eige naar van het visch-restaurant het vol gende aan de Ort. meegedeeld: Het was in don winkel, evenals iede- ron Oudejaarsavond zeer druk. Op een gegeven oogenblik vroeg een der koopors aan mijn vrouw, die door de drukte genoodzaakt was in den winkel te assis- teeren, twee saucijzenbroodjes. Deze wa ren niet meer voorradig en toen mijn vrouw hem zulks mededeelde, kocht hij tweo garnalenbroodjes. Hij wilde deze in de zak van zijn overjas steken. Toen m ij n vrouw zulks zag, deed ze inder haast een tweede perkamentpapiertje om de broodjes, ofschoon er anders als twee de vel een bruin papier omgewikkeld wordt. De vreemdeling vertrok, maar bij de deur keerde hij zich om en zeideIk heb het geld naast de cassa neergelegd. Inderdaad, hier lagen veertig cent. Op merkelijk is het feit, dat de man precies wist, dat deze twee broodjes veertig oent kostten. Mijn vrouw, noch ik, noch de beide bedienden, die in den winkel werk ten hadden een prijs genoemd, terwijl deze in de étalage evenmin vermeld Natuurlijk en wie zou dit wM doen? sloegen wij niet nauwkeurig acht op den klant. Er waren er a! honderden geweest, er stonden te wachten en dan let je niet zoo op de houding, de Wee ding en het voorkomen van je bezoe kers. In geen geval hebben we in hem een goeden klant bemerkt. Zijn gezicht hebben we niet onthouden, ma~r daar hij de broodjes in den zak stak, lette mijn echtgenoote onwillekeurig op de jas. En zij meent, d at deze overeenkwam met het ldoedingstuk, in het signalement der po litie genoemd. Ook de knechts kunnen zich vaag den bezoeker herinneren. De lengte klopt; in geen geval was hij klein. Hoe laat is hij in uw winkel geweest? vroegen wij. Dat moet vóór vijven geweest zijn, zeide de heer van Krcgten, daar om vijf ir alle broodjes waren uitverkocht. De man maakte, zoo wist de eigenaar van het restaurant ons nog te vertellen, absoluut geen zenuwachtigen indruk en niets had er op kunnen wijzen, dat hij booze plannen koesterde. Nog een aanwijzing. i Het persbureau V.D. meldt nog: Een stadgenoot, die zich thans voor zaken in het buitenland ophoudt, heeft een zijner familieleden te Amsterdam in een schrijven medegedeeld, dat hij, na Maandagavond j.l. naar het buitenland te zijn vertrokken, eerst later nit de bladen van den moord op mr. Wijsman kennis kreeg. Toen hij deze vreeselijke tijding vernam, kwam bij hem, die in de nabijheid van Mr. Wijsman woont, onmiddellijk in herinnering, dat hij Za terdagmiddag 31 Dec. om circa half ze ven een persoon met een regenjas aan, geruimen tijd heen en weer heeft zien loopen voor de woning van vermoorde. De bedoelde heer schrijft verder, dat hij op dien bewusten vooravond de Lunchroom Weeda, welke direct grenai aan de woning van wijlen mr. Wijsman, is binnen gegaan, ten einde eenige be stellingen te doen voor den Oudejaars avond. Het viel hem toen op, dat de zelfde persoon met de regenjas nu eens voor de woning van den heer Wijsman on dan weer voor de Lunchroom stond. Toen hij de Lunchroom verliep keek do be wuste persoon hem zeer wantrouwend aan, doch hij schonk verder geen aan dacht aan de houding van dien persoon. Toen hij nu het eerste signalement van den vermoedelijken moordenaar had ge lezen, bleek dit niet te kloppen met dat van den persoon, dien hij op dien Zaterdagmiddag op het Rokin gezien had, zoodat hij verjler niet meer bij deze zaak stilstond. Eenige dagen later las hij echter het verbeterd signalement, en onmiddellijk kwam hem toen de bewuste persoon voor den geest, daar nu het signalement ge heel overeenkwam. Hij schreef dan ook, dat wanneer hij den persoon terug aou zien, of indien hem een portret van de zen zou worden vertoond, hij dezen on getwijfeld zou herkennen. Uit deze zeer belangrijke verklaring blijkt dus, dat thans behalve de verpleeg ster er nog iemand is, die bij arrestatie van den gesignaleerde hem eventueel bij confrontatie zou kunnen herkennen en dus een belangrijke getuigenis zou kun nen afleggen EEN GOEDE VANGST. De Bussumsche politie heeft naar het Huis van Bewaring te Amsterdam over gebracht den 21-jarigen B., dien zij voor enkele dagen in een logement in de Nieuwe Nieuwstraat te Amsterdam had aangehouden, als verdacht van inbraak in het Kinderhuis (Doorgangshuis v. d. Vereeniging voor Verwaarloosde enz. kin deren) aan den Meerweg. Op hem en in zijn verblijf werden gevonden de ver miste f 100, en het gouden horloge enz., een tramkaartje naar Laren, gedateerd met don dag van de inbraak. B. is een oud-verpleegde van het gesticht. Behalve de genoemde vermiste voor werpen werden in zijn bezit gevonden een mes en handschoenen uit een auto van den heer Ter B. door dezen ver mist aangegeven, ondergoed en hand schoenen vermist na een inbraak aan den Singel, een jas en hoed gestolen uit de Leeszaal te Laren. Genomen af drukken van vingers en van voeten ble ken overeen te komen met die welke de recherche nam aan het Doorgangshuis, waar de dief een serreruit had uitge sneden on eenige meubelen met een hei tel van den „vader" hal opengeb oken. De jongeman blijft ontkennen. Daar bij z'jne aanhouding ee.i scherp broodmei op hem werd gevonden, bleek hij zeker tevens geen ongevaarlijk personage 'o zullen zijn, indien hij op heeierdaad betrapt mocht worden. KEIELONTPLOFEING AAN BOOBD. Uit Hoek van Holland komt een ont stellend bericht: Het stoomschip „Atlanti- co" seint draadloos, dat het 5 mijl be westen het vuurschip „Maas" ligt. Aan boord is een ketelontploffing geweest. Er zijn veel gewonden. Het schip vraagt sleepboothulp om den Waterweg binnen gesleept te worden. Nader wordt gemeld: Twee leden der bemanning zijn gelood en vijf gewond. De positie van het schip was Vrijdag morgen 4 uur 10 min.: Geankerd 51,51 N.B., 3,39 O.L. Sleepbotoen zijn ter assistentie vertrok ken. (Het 8.s. „Atlantico" van 2051 ton, is vermeld als op 12 December te Vlaar- dingen en toen bestemd voor Algiers. Vermoedelijk was het thans weder op de terugreis). Van den Hoek van Holland wordl nog aan het „N. y. d. Dgeseind: Het stoomschip „Atlantico" is met drie sleepbooten van L. Smit te Rotter dam binnengesleept. Dr. Rijken niet 5 man van de reddingsbrigade en twee loonsleerlingen begaven zich aan boord om eerste hulp te verleeien. Zwaar gewond zijn de le en 2e machi nist. een tremmer en de donkeyman. Voor de ontplofte ketel lagen nog de lijkeu van twee stokers. De ge wonde zullen direct in Rotterdam naar het ziekenhuis worden vervoerd. De ketel is geheel in elkaar gezakt. De waterdichte schotten zijn ontzet). Het is alles één groote verwoestikig. DE HOOFDSTAD EN EEN DEEL VAN N.-H. GEDURENDE RUIM 5 KWAR TIER ZONDER LICHT EN TRAM. Zondagmiddag omstreeks 4.15 is aan de Electr. Centrale le Amsterdam, eene ernstige storing ontslaan waardoor de ge- heele stad gedurende ruim 5 kwartier van het electrische licht verstoken is gebleven. Ook de trams konden niet rijdten. Om even half zes was het defect, dat zeer veel ongerief heeft teweeggebracht, in zoover re 'hersteld, dat de electrische lampen weer gloeiden en die trams weder reden. Omtrent de oorzaak vernemen wij, dat in de nieuwe Centrale Noord, dde nog in aanbouw is, in één van de bovenver diepingen eene waterleidingbuis, die be vroren was geweest, door den dooi ge sprongen is. Dientengevolge stroomde het water naar de benedenverdiepingen, •waardoor eene ernstige kortsluiting ont stond in een der leidingen van de machi nes. Het geheele electriciteitsnet werd daar door gestoord; ook een deel van N.-Hol- land bleef gedurende dien tijd1 van electri- dteit verstoken. FELLE BRAND TE AMSTERDAM. Zondagmorgen om kwart over zeven brak een felle brand uit in de fabriek van suiker- en chocoladewerken der fa. H. Cohen en Co.,Groote Kattenburger- straat te Amsterdam. De blussching werd bemoeilijkt, doordat, naar de Ort. meldt, de ondergrondsche Vechtkranen bevroren waren. Bovendien was er een defect aan een andere, niet bevroren kraan. Binnen een kwartier stond de gelijkstraatsche eerste, tweede en derde verdieping in brand. In den voorraad suiker vond het vuur een willige prooi. Het perceel is van onder tot boven uitgebrand. Al bet brandbare dat er in was is verteerd en op sommige plaatsen, vooral van het middengedeelte, kan men door de ver diepingen heen de lucht zien. Hoe de brand ontstaan is, is voor brand weer en politie een raadsel. Een firmant verklaarde, dat de kachel den geheelen Zaterdag niet gebrand heeft. Om twaalf uur is het personeel been gegaan. Er is niemand geweest en negentien uur later breekt een zware brand uit. Ver moedelijk is deze op de eerste verdieping ontstaan. Zwerver omgekomen. Te Maas tricht is Zaterdagmorgen de 66-jarige zwerver Slegelaar op 'n afvalhoop van dc aardewerkfabriek waar hij geslapen had, gestikt en half verbrand gevonden. Brand te Amerongen. Tc Ame- wenhuis. rongen (U.) is een groote boerderij van den heer Vogelenzang totaal afgebrand. Woonhuis en schuren zijn geheel en al, zonder dat iets kon worden gered door het vuur vernield. Door de tegenwoordig heid van geest van den knecht, kon nog een koppel vee van 24 stuks gered wor den. De oorzaak van den 'brand is, dat een hond een petroleumlamp had omgestoo- ten. Het Utrechtsche Orkest. De heer Van Grise heeft ontslag gevraagd en ver kregen als dirigent van het Utrechtsche Stedelijke Orkest met ingang van 1 Mei. Hij stelde aan het bestuur van het Ste delijk Orkest opnieuw den eisch Willem Pijper als recensent van liet Utrechtsche Dagblad bij concerten te weren. Het be stuur antwoordde daarop, dezen eisch on mogelijk te kunnen inwilligen, waarna ontslagaanvrage volgde. Dit ontslag is verleend op meest eer volle wijze onder dankbetuiging voor de bewezen diensten. Hooge Raad van Arbeid. Met ingang van 2 Januari is op verzoek eervol ont slag verleend aan mej. H. van der Meij te Laren (N.-H.) en aan mr. A. G. A. Ridder van Rapipard te Tie! als lid van den Hoo- gen Raad van Arbeid, en aan den heer W. Drop te Rotterdam als plaatsvervan gend lad van dien Raad, onder dankbetui ging voor de door hen in die functies be wezen diensten. Voor het tijdvak van 2 Januari tot en met 25 November 1924 zijn benoemd tot lid van genoemden Raad mej. A. Polak en de heer W. R. IJ. Groesen, beiden te 's-Graverihoge, en tot plaatsvervangend Kd de heer C. J. A. Smit J>r. te Amster dam, onder bepaling, dat laatstgenoemde zal optreden ter vervanging van het lid van den Hoogen Raad van Arbeid, Joh. Braut'igam ie Rotterdam. Naar de Crt. verneemt, hebben de vee houders rondom Utrecht vergarderd, ten einde tot stichting van een eigen melkin richting in Utrecht te geraken, daar zij door de plaatselijke vei-ordeniogen belet worden, de melk direct aan de burgerij te verkoopen. Op deze vergadering werd een naamlooze vennootschap gesticht, waar voor een belangrijk bedrag aan aandcelen door de aanwezigen veehouders geteekend werd. Van welken omvang de inrichting zal worden, zal afhangen van het aandee- len'kapitaal dat onder de veehouders, leden van den Bond van Melkveehouders, zullen kunnen worden geplaatst. ALGEMEENE R.K. KUNSTENAARS- VEREENIGING. De Algemeene R. K. Kunstonaarsver- eeniging vergaderde gistermiddag in café „Noord-Brabant" te Utrecht onder voor zitterschap van Ir. Jos. Cuypers uit Roer- mand. Op deze vergadering werden de groepen kunstnijverheid, letterkunde, toonkunst, beeldhouwkunst en schilder kunst geconstitufleerr. Van de groepen voor kunstnijverheid en schilderkunst werden de groepsreglementen vastgesteld. Als groepsbesturen werden gekozen voor kunstnijverheid JoamCoIette, voorz., Aug. van Os, secr. en mej. Phemia Mol- kenboer, penningmeesteresse; voor schil derkunst Ant. Molk en boer, voorz.; Joan Collette, secretaris en Gerhard Janssen penningmeester; voor toonkunst Jos. Win- nubsl Alph Vranken en W. van Kalmt- hout 'en voor letterkunde prof. J. Knaa- van L., N. en H te VGmvenhagc, mor pen, Jurriaan Zoetmulder 'en Jan Nieu-Nederlandische belanghebbenicen HGENDERCHOLERA. De heer J. Kooiman, voorzitter vuo de Nederland sche Pluimvee-Federatie, schrijft: In mijn functie van voorzitter tiet Amersfoortsdhe Pluimvee-Vereeniging was ik deze dagen in correspondentie niet Dr. Te Hennepe, den bekenden seroioog van de R ijk sserumin rich ting, die o.a. le Volendam en te Rolde werkzaam was voor de bestrijding van de hoendercholera. Evenals op meerdere plaatsen in pus land, komen in den laatsten lijd in de omge ving van Amersfoort enkele gevallen voor van besmettelijke hoenderziekte en mei het oog op den komenden broedtijd ver zocht ik Dr. Te Hennepe in het gebied van onze vereeniging eenige lezingen te hou den over de ziektebestrijding. Dr. Te H. schreef mij o.a.: „Ik voorzie in 1922 een geweldige cholera-epidemie en alleen als met alle man en macht gewerkt wordt om de ziekte direct te keeren als ze be gint, kan een raanp voorkomen worden en.... ik vrees voor onzen beelen hoeu- dersfapel in 1922, als de zaak niei gewel dig wordt aangepakt". Dit ontstellende be richt meen ik wereldkundig te moeien maken ter waarschuwing van alle plaat selijke en gewestelijke pluimveebesturen; de pers kan hierbij een machtigen steun verieenen. De pluimveeteelt is een van de weinige takken van den landbouw die zioh nog in welvaart verheugen mag, maar ook voor hem komen donkere wol ken aan den horizon. De Noderl. Pluimvee-Federatie, de Rijksvoorlichtingsdienst en de Rijksscrum- inrichting zullen zeker niet nalaten met alle kracht te werken ier bestrijding van hel onheil, maar zooals Dr. le II. terecht zei: „Ons land moet feitelijk gemobili seerd worden, hoe eer hoe beter." Ter waarschuwing richten wij ons dus tot alle besturen en tot alle pluimveehouders in afwachting van de maatregelen die de ge noemde lichamen zullen aanbevelen en loepassen. Reinheid in de hoenderstallin gen zij ieder dringend aanbevolen en de besturen moeten zongen volkomen op de 'hoogte te zijn van alles wat er in den pluim veestapel voorvalt opdat zij zoo nooddg onverwijld de 'hulp van dieren artsen kunnen inroepen. PLEIZIERIG VOOR DE OUDERS. Door den willekeur van den burgemees. ter te Zundert (N.-B.), heeft dc school jeugd aldaar voor onbepaaklen tijd ver lof gekregen, doordat de burgemeester met ingang van 1 Januari j.l. dc ge meenteschool ophief en den onderwijzers congé gaf zonder dat er overeenstemming was bereikt tol overname der school voor het bijzonder onderwijs door het kerkbe stuur van den H. Trudo aldaar. Levering van lucifers voor Griekenland. Dc Grieksohe Minister van Financiën heeft een aanbesteding uitgeschoven voor de levering van 4000 kisten. Ik va tiende elk 7200 doosjes veiligheidslucifers voor het monopolie in de nieuwe provinciën.^ Aanbiedingen worden door het Ministe rie van Financiën te Athene ingewacht tot 27 dezer (nieuwe stijl), 5 uur 's na middags. Een aankondiging in de Fransche taal met nadere bijzonderheden, ligt aan de afdeeliog Handel van het Departement zage. Tot onze droefheid overleed heden, voorzien van de laatste II. H. Sacramenten, on ze geliefde Behuwd- en Groot moeder DE Wed. van JOHANNES RUIJTER, in den ouderdom van 74 jaren. M. J. VAN ROOIJEN E. VAN ROOIJEN-ROOS. en kinderen. Haarlem. 9 Januari 1922. Davcnvoordestraat i'i. De H. H. Uitvaartdiensten zullen gehouden worden op Vrijdag 13 Januari a.s. in de Parochiekerk van den H. An- 'onius van Padua (N. Groen- k Yir kt) des morgens te 7-7)4 ten 9 )4 ure dc plechli- is van Requiem, waar- 'Rrafenis vanuit de kerk. Den Heer en «AMP-KAPPERs vrouw J-M- LIJN" lennis van de door d<!7Cn svnoorte van (>cn Heden overleed te Huize Duinrust Overveen, onze dier bare Vader na voorzien le zijn van de H.H. Sacramenten der Stervenden, in den ouderdom van bijna 78 ja ren. Haarlem. A. M. v. NIEUWENHOVEN REIJNDERS. G. N. v. NIEUWENHOVEN en kinderen. 's-Gravenhage. A. M. REIJNDERS II. M. CRAMER-RF.IJNDERS 's-Gravenhage. J. L. CRAMER en kinderen. Haarlem, 6 Januari 1922. 2e Vooruitgangstraat 23. De H.H. Uitvaartdiensten zullen gehouden worden in de paro chiekerk van den H. Joannes den Dooper (Amsterdamstraat), op Woensdag 11 Januari a.s. te 7, 7)4 en 9 uur, waarvan dc H. Mis van 9 uur zal gezongen worden. Daarna begrafenis op op Woensdag 11 Januari a.s. ten Heden overleed plotseling, nog voorzien van de H. II. Sa cramenten der Stervenden, tot onze diepe droefheid, onze in nig' geliefde Broeder, Zwager en Heeroom, de WelEerwaarde Heer oud-kapelaan der parochie van den H. Dionysius, belast met dc oprichting cener nieuwe pa rochie te Heer Hugowaard, in den ouderdom van ruim 48 ja ren. Familie KIMMAN. Heer Hugowaard, 4 Jan. 1922. ff Heden overleed, na een korl- stondig lijden, ons innig geliefd E Dochtertje B in den aanvalligen leeftijd van ga 4 jaar en zeven maanden. m Haar diepbedroefde ouders, 1 C. BERGMAN p A. M. J. BERGMAN geb. Bontje en kinderen. §1 Noordwijkerhout, 7 Jan. 22. Heden overleed zacht en kalm, voorzien van de H. H. Sacra menten, na eene kortstondige ziekte, or ze geliefde Zuster, Be huwdzuster en Tante, in den ouderdom van 43 jaar, Uit aller naam, B. J. V. VAN HEES. Heemstede, 7 Januari 1922. Bronstecweg 5t. Volstrekt eenige en algemeene kennisgeving. it De H.H. uitvaartdiensten zullen gehouden worden Dinsdag 10 Januari in de kathedrale kerk SI. Bavo, Leidschevaart, Haar lem te 7 Yi en 8 uur en 9)4 uur plechtige Requiem, waarna de begrafenis. Joh G. Schöller uitsluitend voor het vervaardigen van net aankomend meisje voor den dag Amsterdamstraat 27, hoek H.LiedesL.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 3