Tweede Blad. BUITENLAND. Het verdwenen meisje BINNENLAND MAANDAG 9 JANUARI 1922 BE CONFERENTIE TE CRIMES. FEUILLETON Daar zitten wij vast, als een jaguar fn c!en val," bromde Cesar. „Wat nu aan te vangen vroeg Datura aan Cesar. „Weet nietantwoordde hij knor rig- „Ik denk, dat wij beproeven moe ien de gondel weder vlot te maken," hernam zij. Zij onderzocht met een kleinen s.aak de diepte van het water en bevond uat het nauwelijks tot aan de knie reikte. „Vlug, jongens," riep zij den roeiers toe, „er uit, in het water en beproeft ce gondel weer terug te schuiven." Beiden aarzelden. „Waarom gehoorzaamt ge met vroeg zij driftig. „Alligator eten negers," gromde Ulyssus. „Hier zijn geen alligators," hernam zij, „Ik zal je die grillen wel met de zweep verdrijven." Zij vatte die op en kwam op de beide roeiers toe. Met eenen sprong stonden beiden buiten boord in het water. Zij licht ten de boot en poogden haar van de zandbank af te schuiven. Daar ech ter ieder hunner dit op zich zeiven deed en niet op den anderen lette, bleef hun moeite tevergeefs. „Zoo gaat het niet," riep Datura boos. „Help hen, Cesar," zeide zij, zich tot deze wendende. „Cesar is niet sterk genoeg gondel op te lichten," antwoordde deze aar zelend. „Dan zai ik zelf wel moeten hel pen," zeide zij geërgerd en wilde in het water stappen. Tiidens deze onderhandelingen van Datüra met de weerspannige slaven naderde een boot. Deze kwant uit een kleine bocht van het Pine-is- land te voorschijn en was met eeni ge matrozen bemand. Vier hunner zaten aan de riemen, een vijfde aan het roer. De groote boog, waarin zij naderden, voorspelde niets goeds hij verried het oogmerk de gestran de» te overvallen. Dezen echter had den het te druk met het ongeval om iets van de nadering der boot te bemerken tot zij hen op dubbele lengte genaderd was. Een luide toe roep van den stuurman veroorzaak te hun derhalve geen geringe schrik. „Hohi! riep hij, „er komt hulp. Dc zwarte nikkers brengen die noten dop alleen niet vlot. „Gij hebt gelijk en het verheugt mij, dat gij mij zoo vriendelijk te hulp komt," antwoordde Datura, die al dadelijk haar tegenwoordigheid van geest hernomen had. Twee matrozen stapten in het wa ter en duwden zonder groote inspan ning de gondel weder in het diepe vaarwater aan de zijde der boot. Datura haalde haar beurs uit en wilde de grootmoedige helpers rijk belooncn. Deze begonnen echter ruw te lachen en de stuurman merk- DE IERSÜIHE KWESTIE. De Washingtonsche Conferentie. te spottend aan „Er zou u weder een dergelijk ongeval kunnen overkomen, daarom is liet beter dat gij met ons gaat. Wij kennen elke ondiepte hier in het rond en weten die te vermijden. ,Ik zie af van het bezoek op het eiland," antwoordde Datura. „Wij varen langs denzelfden weg terug, dien wij gekomen zijn daarop ont moeten wij geen hindernissen meer." Wederom lachen de matrozen scha terend. „Daar komt niets van," hernam de stuurman kortaf. Daarop gelastte hij den matrozen de gondel aan de boot vast te maken en hun tocht voort te zetten. Datura bad en smeekte haar vrij te laten tevergeefs. Zij bood haar gehcele beurs aan, waarin ver scheidene goudstukken glinsterden tevergeefs. Toen dit niets hielp, dreig de zij met den toorn haars grootva ders, die geen middel ontzien zou, om haar te bevrijden. Zij werd uit gelachen. Zij zag in, dat zij zich voor- foopig in haar lot moest schikken. Wat de matrozen met haar voor had den, kon zij zich volstrekt niet voor stellen. Deze roeiden tusschen de beide key's door. In een diepe bocht van het Pine-island lag een brigan tijn. Zij was door dc hooge pijnboo- men, waaraan het eiland zijn naam ontleende, zoo gedekt, dat men ze niet eerder gewaar werd, voor men in haar onmiddellijke nabijheid was. De matrozen roeiden er regelrecht op aan. Een luid gejuich van het vaar tuig ontving hen. „Hohi, een vangst!" riepen ver scheidene stemmen gelijktijdig. QEÜ, BUITENL. BERICHTEN. Allen beklommen dc brigantijn, en ook dc stuurman, die ook het bevel over het schip voerde, liet de ankers lichten. Men zeilde zuidwaarts, maar steeds in de nabijheid der tal- looze eilanden en key's, die langs de westelijke kust van Florida liggen. Zoo dikwijls zich grootere schepen vertoonden, zocht men een wijk plaats achter de key's of verborg zich in 'n of andere dekkenden bocht daar van. Datura werd over het algemeen goed behandeld; zij mocht echter de kleine kajuit, die men haar ingeruimd had, niet verlaten. Op haar verzoek had men haar Cesar tot haar bedie- rsing gelaten. De beide andere sla ven echter moesten allerlei matro- zenwerk verrichten. Elke vraag, die Datura aan den bevelhebber deed, wat men met haar voor had en welk lot haar wachtte, bleef onbeantwoord. Slechts één ding was haar spoedig duidelijk, dat zij zich in de macht van zeeschuimers bevond. Er restte haar niets anders dan te bidden en geduldig dc komende dingen af te wachten. Een paar dagen voer de gribpntijn zuidwaartsmeermalen zond zij boo ten naar het land. Steeds keerden deze met buit beladen terug, die meest uit geroofd vee en verschillen de levensmiddelen bestond. Eindelijk bereikte men de zuidspits van het schiereiland en wendde nu den ste ven naar dc eilanden van het Flori- da-rif, door welke de golfstroom den Mexicaanschen zeeboezem binnen dringt. Een hooge, indrukwekkende kalk- NOGMAALS HET PROCESSIE VERBOD. BINNENLANDSE NIEUWS, rots verheft zich bijkans loodrecht uit dc zee. Op deze stuurde de Lri- gantijn toe. Eerst in de nabijheid bemerkte men, dat er een lireedc spleet in was. Met groote vaardigheid deed de stuurman het vaartu::- er in loopen. Naar binnen verwijdde zjcIi de spleet tot een kleine baai, ruim genoeg om ten minste twintig zulke vaartuigen te bevatten. Aan lu an dere einde voerde een tweede spleet weder naar buiten in open zee. Het geheel zag er uit, alsof het rotseiland midden door gebroken was. Rondom de inwendige baai liep een smal platform, langs hetwelk een aantal grootere cn kleinere openingen in verscheidene holen voerden, die in de rots gevonden werden. Een zekerder en beter verborgen sluiphoek zouden dc zeeschuimers bezwaarlijk hebben kunnen vinden. Slechts eenige uren voor de brigantijn was de schoener, die in de haven van St.-Marks „den Vos" en zijn metge zel had opgenomen, eveneens hier binnen geloopen. Nog waren de ma trozen druk bezig, een menigte ba len en kisten en verschillende andere waren te lossen. Ook de brigantijn liet het anker vallen. Daarop haastte zich de bevelhebber hiervan zijn commandant te gaan opzoeken. XVIII. Het inwendige van het grootste hol was tot een goed gemeubileerde woning voor den kapitein ingericht. Verscheidene ruimten .dienden tot berging der waren, daar zij van bui- ten geen licht konden krijgen ance- ren daarentegen ontvingen door sple ten of gekapte openingen genoegzaam licht. In een dezer vertrekken zat de commandant aan een tafel. Hij was niet alleen. Behalve Ralph Barn- field was er nog een oude matroos bij hem. Voor hem stonden eenige wijnflesschen, deels nog niet openge trokken, deels half, deels geheel le dig. Hunne glazen waren juist weder volgeschonken. "En wat heeft Jack misdaan, dat je hem opgesloten hebt vroeg de commandant aan den matroos. „In de eerste plaats," antwoordde deze, „zette hij heimelijk ccn flesch Jamaïca-rum ter zijde." „Ha, ha, ha!" lachte de comman dant. „Dan verwondert het mij, dat je hem niet terstond liet ophangen, want dat was in jou oogen een hoofd misdaad." „Ten tweede," ging de andere voort, „deelde hij daarvan aan eeni- »en zijner kameraden mede, dat wil zeggen, zij dronken zoo lang, tot zij beschonken waren." „En heten jou nuchter toekij ken'," sprak de commandant. ,,'lk trof hen toevallig boven op de 'rots bij den wachtpost aan, waac ik naar de schepen wilde uitzien. Toen ik hen daarover onderhield, spoorde Jack de anderen tot muiterij aan-" „Dat verdient natuurlijk een voor beeldige straf," sprak de commandant ernstig. „Doch wat deden dc anderen (Wordt vervolgd.) Een molie. De Opperste Raad heeft in zijn eerste zitting dc volgende molie aangenomen: De geallieerde mogendheden, in confe rentie vereenigd, zijn eenstemmig van mee- ning, dat er een economische en financi- eele conferentie in de eerste dagen van Maart bijeengeroepen behoort te worden, en alle Europeesche mogendheden, met in begrip van Duitschland, Oostenrijk, Hon garije, Bulgarije en Rusland, zouden uitge- noodigd moeten worden, daarheen verte genwoordigers te zenden. Overwegende, dat een dergelijke confe rentie, een wezenlijke, esscntieele stap betee- kcnl op den weg van de economische re constructie van Europa, zouden de eerste- ministers van elke natie zoo mogelijk zelf ran deze conferentie moeten deelnemen, op dat haar besluiten zoo spoedig mogelijk door daden gevolgd kunnen worden. De geallieerde mogendheden zijn van meening, nat de hervatting van den internationalen handel in Europa en de ontwikkeling van de hulpbronnen van alle landen noodig zijn voor de vermeerdering der productieve ar beidskrachten cn de verlichting van het lij nen, dat de volken in Europa verduurd hebben. Een krachtige, gemeenschappelijke inspanning van de vereenigde mogendheden is noodig om aan het thans verlamde Euro pa zijn vitaliteit terug te geven. Die in spanning moet bestaan in het verwijderen van alles wat den handel belemmert, in het verieenen van belangrijke credicten aan de zwakste landen en in de samenwerking van alles voor het herstel der normale pro ductie. De geallieerde mogendheden zijn van meening, dat de voorwaarden, die onmis kenbaar zijn voor de verwezenlijking van hu poging in groote lijnen, als volgt aan gegeven kunnen worden: De mogendheden kunnen niet het recht ©peischen elkaar de beginselen voor te schrijven volgens welke zij van plan zijn in 't binnenland een stelsel van economischen eigendom cn regcering te organiscercn. Het is aan elk land voor zich zelf het stelsel Ie kiezen, dat het in dit opzicht verkiest. 2. Het is echter slechts mogelijk over bui- tenlandsch kapitaal te beschikken om een land Ic hulp te komen, wanneer de vreemde lingen, die de fondsen verschaffen, de ze kerheid hebben, dat hun goederen en rech ten geëerbiedigd worden cn dat de voordee- len van hun ondernemingen hun verze kerd worden. 3. Dit gevoel van veiligheid kan slechts vastgesteld worden wanneer de naties (of de rcgecringen der naties), wenschende bnitenlandsche kredieten te verkrijgen, zich verbinden out: alle openbare schulden en verplichtin gen te erkennen, die door een staat, een geer., _1lte of ander openbaa organisme aan gegaan zijn en tevens de verplichting te er- ke men alle buitenlaadsche belangen scha- dc'oos te stellen voor verliezen of schade, veroorzaak! door confiscatie of beslagleg ging op ccn eigendom; L. een wettelijk, juridisch stelsel te ma ken, waarbij de onpartijdige uilvoering van alle handelsconlraclen of andere contrac ten wordt verzekerd. 4. De naties zullen moeten beschikken over behoorlijke ruilmiddelen. In het alge meen zullen er financieele voorwaarden en voorwaarden ten opzichte van het geld als betaalmiddel vervuld moeten worden, die aa den handel voldoende waarborgen aan- hi-den. o. Alle naties moeten zich verbinden zich te onthouden van elke propaganda die in strijd is met de orde en het politieke stel sel va ii andere landen. Alle landen moeten gemeenschappelijk de verplichting op zich nemen zich te ont houden van eiken aanval op hun buren. Wanneer dc Russische regeering, ten einde de voorwaarden, noodig voor de ont wikkeling van den bande! in Rusland, offi- cleelc erkenning cischte, dan zonden de of- fréicele mogendheden in die erkenning slechts kunnen bewilligen, wanneer dc Rus sische regcering de voorafgaande bepalin gen aanvaardde. Een rede van Briand. Briand heeft Ier conferentie het volgende gezegd: Voor het oogenblik wil ik de rede voeringen van de vorige sprekers voor zoo ver dc vergoeding befreft, niet beantwoor den. Wanneer de bijzondere commissie en ue deskundigen het werk voorbereid zullen hebben, zal de conferentie een vruchtdra gende gedacbtenwisseling kunnen openen. Ik zal de algemcene inzichten van de Fran- sche delegatie medcdeelen, en mij er toe be palen indirect het vraagstuk van een inler- nationale economische conferentie te onder zoeken. De Fransche delegatie heelt van meet af aan met liet denkbeeld ingestemd, te gemakkelijker, daar ik, telkens wanneer ik gelegenheid had mij over deze kwestie uit te spreken, verklaard heb, dat het noodig was door een groote, eensgezinde inspan ning van alle volken de malaise, waarin de wereld verkeert, weg te nemen. Bij gevolg stem ik ten volle in met het beginsel van het voorstel van Lloyd George, onder voor behoud van nader onderzoek van de onder- deelen daarvan. In een kwestie als deze mag men zich niet laten leiden door gevoels overwegingen, hoe prijzenswaardig zij ook zijn mogen. Op 1 et oogenblik waarop Lloyd George zulke overwegingen ontwikkelde, scheen het mij toe, dat er een zware steen op mijn tuin viel. Maar geen enkel bloem bed is er door verpletterd. Om de handen, die de overeenkomst van Angora mij voorschreef te drukken, te ontmoeten, had men mij, <Ü,t moet ik toch zeggen, te Londen gelegenheid gege ven. Thans, wanneer wij heit vraagstuk, dat er aan de orde ré, beschouwen, moe ten wij trachten positieve, practische op lossingen te verwezenlijken. Door het ini tiatief te nemen tot de poging om Euro pa weer op te bouwen, nemen wij een zware veramtwoordelijikhei-d op ons. Want wij wekken verwachtingen bij de volken, die niet zonder gevaar teleurge steld kunnen worden. Wij moeten slagen en daartoe alle gewenschle voorzorgs maatregelen treffen. Zoo moet dius het contract met Rusland door waarborgen gedekt worden, die voor mij door een mijner voorgangers gevraagd zijn. Anders zouden wij kans toopen dc rol van dupe te speten. Over bet algemeen kunnen de door Lloyd George voorgestelde maatre gelen ons voldoen. Ik vraag slechts, dat ze vanmiddag in ondsvrdeeicn onderzocht worden en vervolgens op enkele punten verbeterd en artikel voor artikel behan deld worden, met nader onderzoek van de opmerkingen der Fransche delegatie, die instemt met het voorstel van dien voorzitter van de Rritvahe delegatie. De conferentie is het er over eens ge worden, aan Dmtoebland uitstel van een gedeelte van zijn beladingen voor 1922 toe te slaan onder voorwaarden, die nog niet vastgesteld zijn. In de kringen der conferentie verwacht men, dat de voorafgaande besprekingen tusschen die geallieerde ministers en des kundigen over de schadevergoeding nog voortgezet zullen worden. De conferentie zou dan nog wel het grootste gedeelte van deze week in beslag kunnen nemen. De Pelit Parisien deelt mede, dat Bri and er voor gezorgd heeft, dat de voor waarden, waarop de sovjet-regeering aan de internationale conferentie zal deelne men, duidelijker omschreven zijn, dan in den oorsproüikelijken tekst het geval was. Hij heeft onder meer doen vaststellen, dat de conferentie enkel van finaocieelen en economischen aard zal zijn cn hij heeft het woord politiek doen verdwijnen. Hij heeft eveneens doen vaststellen, dat alle landen zich moeien verbinden zich te onthouden van eiken aanslag tegen hu» buren. De Petit Parisien betoogt, dat Frank rijk verplicht is zoo buitengewoon voor zichtig te zijn, daar het in dc eerste plaats aan zijn veiligheid moet denken. Maar die zorg van Frankrijk voor zijn veilig heid cn de zorg voor net belang van Eu ropa zijn in het geheel niet onverzoenlijk. De commissie van deskundigen heeft hot onderzoek van de kwestie van het her stel voortgezet en schijnt te r.eigen naar een oplossing, waarbij aan België een be langrijker deel gegeven wordt, dan oor spronkelijk voorzien was. Dientengevolge zou hot bedrag der stortingen, dat van Duitschland goëisoht zal worden, ver hoogd worden. In allen gevalle zullen dc rechten van Frankrijk geheel onaangetast blijven. I Uit een mededeeling van minister Lou- cheur blijkt,, dat de Dud.tsohers in 1922 tivee milliard zouden betalen in plaats van drie, waarvan 50 procent in geld e» 1 50 procent in leveranHSe van goéderen. Het aandeel van Frankrijk blijft hetzelf de. De Britsche regeering ziet af va» zijn aandeel van 500 millioen en neemt alleen ,de 60 millioen van de Recovery Act. Als waarborg zou van Duitschland geëisoht worden hot zuiveren van zijn financiën, het verhoogen van zijn belastingen en in voerrechten, het hervormen van de Rijks bank en het staken van de uitgifte van nieuw papiergeld. De stelling, die Enge land len gunste van dit stelsel aanvoert is dat Duitschland niet in slaat is te be talen. De Belgische stelling daarentegen is, dat heit Engelschc cijfer in werkelijk heid het cijfer is van oen Duitsch aanbod, waarschijnlijk door Rathena-u, Slinnes cn Havenstein te Londen gedaan bij de be sprekingen met de bankiers van de City. Een Belgisch gedelegeerde heeft aan journalisten verklaard': Nooit zullen wij toelaten, dat men de betniingscapaciteh van Duitschland berekent naar het cijfer, dat de Duit schors zelf opgegeven hebben. Die berekeningen zijn maar listige kun sten. De Opperste Raad is Zaterdagmiddag bijeengekomen en heeft besloten naar Berlijn te lelegrafeeren om de Duitsohe regcering te verzoeken gedelegeerden naar Parijs te zenden. Zij zouden naar Cannes ontboden worden en zoo noodig onder vraagd worden over de bdjiisngscapacileit van Duitschland. 7.at Amerika zich op de Europeesche conferentie laten vertegenwoordigen De Intransigeaivt verneemt uit Londen, dot de bladen daar een telegram publï- ceeren uit Washington van den volgenden inhoud: Vanwege hel Witte Hui-s ré een commu niqué uitgegevenbehelzende, dat de ver. schiftende geallieerde naties die in de schuld staan bij de Ver. Stalen, een ver zekering zullen moeten afleggen, dat de geldigheid van die schulden door haar niet zal worden bestreden, voor do Ameri- kaansChe regcering zich bereid zou ver klaren, dieet te nemen aan ccn internatso- nale fpnancóeeie conferentie. Dit besluit van de Amerika ansch e re geering is zoo wordt er in hel commu niqué bij verklaard definitief. De Matin verzekert, dat er e.en formeeïe uitnoodigiing gezonden aan de Vereenigde Staten tot actieve deelneming aan de economische internationale conferentie. De Amcrïkaansohe vertegenwoordiger te Cannes heeft vertelaard, dat de Ver eenigde Stalen de uitnoodiging zullen aannemen. De Dail neemt de overeen komst aan. De Dail is Zaterdag in spanning bijeen gekomen. De spreaker zorgde voor de eersie verrassing, doodait hij zelf de vol gende motie indiende: De Dail bevestigt, dat Ierland een souvereine natie is, welke zijn souveneiniteit geheel ontleent aan den wii van het Iersche volk cn dat alle in ternationale betrekkingen onderhevig moeten zijn aan de controle der Iersche regcering. Geen der partijen had vetrou- wen in den uitslag de stemming. Een vooraanstaand lid, dat voor het verdrag was, meende, dat het zou worden verwor pen door den invloed der weifelaars, die door de Valera's persoonlijkheid en zijn aangekondigd ontslag naar hel kamp der tegenstanders zouden overgaan. Dc posi tie ten aanzien van de Valera's ontslag is nog duister, maar het ontslag is tot dus ver niet verleend. Collins beantwoordde de rede tegen het verdrag en heh-m'V dat dit niet beschouwd mag worden als de einldregeling. Een later telegram van Reuter meldde: De Dail Eirean heeft de overeenkomst met 64 tegen 57 stemmen aangenomen. Het belangwekkendst van de zitting der conferentie was Vrijdag dc indiening door de Amerikanen van oen voorslei tot het verbieden van het gebruik van gifgas m toekomstige oorlogen. Dit onderwerp ré eenigen lijd geleden door een subcomrnas- sie behandeld. Naar verluidt zegt het rap port der subcommissie, door Hughes voorgelezen, dat om menscWievende rede nen gassen verboden dienen Ie worden. Het uit echter tevs de meening, dat het een allermoeilijkste taak zal zijn zulk een verbod praktisch mogelijk te maken, daar er zoovele wegen zijn om dc bepalingen te schenden, indien de vijand gewetenloos is. Deswege heeft de subcommissie geen voorsteden aan de conferentie gedaan doch niettmein stelde Hughes, handelend naar eenstemmige rapporten van dc leger- 'en vloofstaven', alfs Hoofd der Anie- rikaansehe delegatie, een volledig ver bod van gifgas voor. Een telegram uit Washington meldt, dat giftig gas Zaterdag als strijdmiddel in dien ban is gedaan, dioondat de vertegen woordigers van Engel'txid, Frankrijk, Italië en Japan het Amcikaansehe voorstel om het gebruik ervan tie verbieden, hebben aangenomen. VLEKTYPHUS-EPIDEMIE IN POLEN. De Warschausche bladen verbreken het stilzwijgen over een vlektyphus in Polen, die zelfs tot Warschau is doorgedroegen. De bevolk:.ig is hevig ongerust. Bijzon dere ministerraden over deze kwestie, die worden aangekondigd, liet ontbieden van Reichmamn, directeur-geneesheer bij den Volkenbond, en prof. Gain, de Praagschc afgevaardigde bij het Rockefeller-insti- tuut, alsook de scherpe besluiten van het ministerie van openbare gezondheid ver raden den ernst van den toestand. De Zweedsche regeeringscommissic voor hulp aan de bevolking van het Rus sische hongersnood gebic' heeft de regec- ring verzocht nog een millioen kronen be schikbaar te sletten voor de voortzetting van de hulpactie tot het najaar 1922 (dus lot den oogsttijd in Rusland). Zij acht het verder noodig het aantal maaltijden dat dagelijks in de volkskeukens wordt verstrekt, van 8000 tot 15000 uit te brei den. In het afgeloopen iaar is dc crimi naliteit te Parijs en in 't departement der Sc-ine sterk verminderd, vergeleken bij 1020. De politie is gemengd geweest in 1090 zaken van een zekere betcekenis te gen 1587 in 1920. Aanrandingen zijn half zooveel voorgekomen: 130 tegen 268. Dc diefstallen van auto's zijn van 198 in 1920 gedaald tot 57 in 1921. De oorzaken van de afneming der criminaliteit moeten worden toegeschreven aan het feit, dal tal van memschen. die door de >>orlogsjaren uit hun evenwicht gekomen waren, dat terug hebben gevonden; voorts aan de gc- sirengcre toepassing van straffen en aan de groolere activiteit van de politic, kier politic-mannen hebben bij de uitoefening van hun functie het leven verloren, dertig zijn er min of meer ernstig hij gewond. Gedurende 1921 zijn er te Parijs bij ver keersongelukken 55 menschcn om het le ven gekomen; 13838 hebben er kwetsuren bij opgeloopen. Dc IC arctische troepenafdecling. die de wijk nam over de Finsche grens, heeft een bolsjewistische compagnie achter volgd tot aan Megrijeroi, dat op Finsch gebied, 40 K.M. van dc grens ligt. De zwakke Finsche grenswacht trok na een kort gevecht bij Lioesvara terug. Drie bekende anarchisten, Emma Goldman. Alex Berkman en Alcx Sjapiro, zijn uit Reval te Stockholm aangekomen en hebben vergunning gekregen er een maand te blijven. Twee jaar geleden zijn zc uit de Ver. Staten gedeporteerd en naar Emma u. in een intervieuw te kennen gaf thans voornemens daarheen terug te kecren. Blijkens bericht van de Fransche re- geering zijn het vorstendom Monaco en Polen, namens de vrije stad Dantzig. toe getreden tot het op 4 Mei 191° te gesloten verdrag, inzake de bestrijding van den handel in vrouwen. De Oesterreichische Messegeseü- schaft is van plan een jaarbeurs-schip uit te rusten met een volledige verzame ling monsters van Oostenrijksche produc ten en dit schip langs de Doaiau naar de Zwarte Zee en de Russische rivieren op te sturen. Bij alle groote sleden zou het schip aanleggen om op deze wijze propa ganda voor den Oostcnrijkschcn handel en de industrie te maken. Uit Riga wordt d.d. 3 Januari be richt, dat het al-Russische Centraal Uit voerend Comité de algemcene mobiisatic heeft gelast van de communisten, geboren in de jaren 1898 en 190°- Pc St. Peters burg heeft een geheime mobilisatie plaats, in verband met de verhouding tot 1'in land inzake dc Oosl-Karelische kwestie. Volgens een bericht uil Riga zijn ge durende de eerste helft van December te St. Petersburg wederom 595° werkloozcn ingeschreven, waarvan 3342 mannien en 260S vrouwen. Mevrouw Botha, <je weduwe van den generaal, heeft de inieckening op een fonds op touw gezet, waaruit een huwc üjksgescbenk gekocht zal worden vooi Prinses Marie.. Prinses A""'1van Con- naught zal uitgenoodigrl -n ge schenk te kiezen. De Evening Standard meldt dat het Engelschc luchl-ministcrie proeven neemt met een nieuwen geluiddemper voor vlieg tuigmotoren. Het leven dat de motor maakt, zou er zoo zeer door verminderd worden, dat het mogelijk is in het Vlieg tuig een gesprek te voeren. De schade, welke de brand in West- Harllepool heeft aangericht is officieel op meer dan twee miljoen pond sterling vast gesteld. I>at de vrees voor Rome, de Christ. Hist. Partij, meer tot eigen nadeel dian lot eigen schade der Kalft. Kerk, zal versplin teren, deze waarheid treedt nu al aan '4 licht. Te Utrecht is de „Hervormde Staats partij" bijeengekomen en enkele voor mannen nét de Ghr. Hdst. Unie waren er mede aanwezig, om de vrienden alsnog te bepraten. Hun program vindt in ft et volgende, eerste en hoogste gebod', blijkens uitingen op deze vergadering, vogroep.'ung van den Internuntius, lerug roepen van onzen ge zant bij den Paus. Beide e.'schen werden door hot zuiverste amli-papisme ingegeven. Tegen de bestaande Chr. Hist, parlü heeft men grieven, voornamelijk deze, dat zij niet streng «cnoeg waakt legc-n de groeiende macht van de Katholieken. Belangrijk is het gebeurde alleen ten aanzien van de partij van den grijzen Staatsman bahman, die gevaar loopt, veel van haar invloed in le boeten. Voor dc Katholieken ré «ets anders be langrijk. De heer Snoet-ik Her-kenutns, se cretaris von die Ohr. Hist. Unie heef! ver klaard, Jat, voordat de eersie openbare vergadering in Den Haag tegen de proces- des werd gehouden de Christ. Hist. Ka merleden al bereikt hadden dat het voor stel tot opheffing van het processieverbod werd ingetrokken. Zoolang dc Christ. His torische Unie beslaat zal volgens den heer Smoeok Henikemans art. 171 van de Grond wet ook niet worden aangetast. Met rotten zegt de „Limb. Koerier", dat deze mededeel»,ng niet geheel sluit op <te verklaring, die tie regeering bij de Grond wetsherziening ten aanzien van de terug neming van 't Processdcvoorstel beeft af gelegd. Het geval wordt nu slechts verplaatst. In het ré-nd dacht men liet besluit te moeten wijten aan de antvproeessic hetze, welke enkele Protestanten haAten ontke tend. Dit werd- door de regeeriug geloo chend. Is «tl waar, wat de heer Snoeek Henkemans zegt, dian is niet wear wat de rcgceritng zei, dat zij n.1. het artikel uil de Grondwetsherziening -terugnam om fi- nancdoele overwegingen. En zou dus de regcering inderdaad toch blijken geweken te zijn voor de Chris lelijk Historische Kamerctub. Is dit het geval, dan is hot ten zeerste te betreuren. Mr. Dr. VAN BF.RESTEYN F.N D-E VRiJZ. DEM. BOND. De heer Van Reresteyn heeft aan dc „Tel." een onderhoud toegestaan, naar aanleiding van zijn uittreden int de Vrij- zimnig-democratisohc Kamerfractie en -partij. De heer vain Beresleyn begon niet er op te wijzen, dat hij liet volstrekt buiten gesloten acht, hoe de uitslag v. n het refe rendum ook moge zijn, om hunger met den heer Merchant samen te werken en met hem te Wijven plaats nemen aan oen tafel van „politieke vrienden." Op mijn besluit, aldus de heer 1 an Beiv-steyn, heeft de bekendheid van den gedeeltelijken uitslag dezer stemming goen invloed gehad. De heer tan Beresleyn wil voorloopig rustig overwegen, wat de consequenties van zijn daad zullen zijn. Over de vraag, of hij ais Kamïriid zal aftreden of niet,'heeft hij nog geen beslis sing genomen. Ook op dc vraag, of zijn uü treden uit de partij tengevolge zai heb. l>en, dat nog meerdere leden voor Iran inknaalsohap bedanken, kon mr. van Bcresteyn geen antwoord geven. Hij heeft dezen stap wel na rijp beraad i ,r zon der overleg met anderen gedaan. De heer van Beresleyn wees er op, mat de sauienv.erkiug altijd te weitoohen heeft overgelaten. De leider eer partij is her haaldelijk tegen mij opgetreden op oen wijze, die alle perken te buiten ging. Hij is als een dam op het dambord; hij slaat alles 0111 zieti liceu weg en blijft ten sioile alleen over. De verhouding tusschen ons was al maandenlang zeor siccaliet is absoluut onjuist, wat de heer Oud beeft gezegd, dat er geen c.aiai-geaiuajuiio.cn zija ge weest. Ik w;o tilt tw.vl^; itiei lan ger en ben daaso .1 ui geüv r.. Tegen den invoer van Uailschc pro duct. Uit Brussel wordt aan de gemeld, dat de posipakkeften, <i;c Lil Nc- oerla.id naar Beig.ë gezonden worucn en niet meer dan twee K.G. wegen, in de toe komst voorzien moeien zijn van een cerli. ficaat van oorsprong hetwelk len doel heelt aan te tooiven, dat de goederen niet uit Duitschland afkomstig zijn. Hot certifi caat moet gcicekcnd zijn door een Bel gisch diplomatiek agent of consul. Ade postpakketten, bevallende bijouterieën, valsche bijouterieën^ zilverwerk, horloges, bont en aniline kleurstoffen moeien zon der onderscheid van gewicht voor'ien z'ji» van een certificaat vna oorsprong. Dc Bet- gisclve regcering heeft dezen maatregel ger.oajen 0111 den he-melijkcn invoci ua Duitsciie producten, welke een veronirus- lende afmeting aannam, tegen Ie gaan. EEN TON GOUDS VFGGES" ILTEN', De „Tw. CrL' schrijft: Hengelo (O.) heelt een groot sportpark, door de Katholieken lut particuliere beur zen cn met Rijkssubsidie tot stand ge bracht. Bovendien ré er in dc omgeving geicgcn. hekl voor sportvereenigingen terreinen te liurer., of te koopeu. In dit licht moet men bezien hei bcsiu.l der linksche meerderheid van den Henge- losclien gemeenteraad om een gameeuie- Jijk sportpark van honderdduizend gulden te stichten. Die ton gouds wordt weggesmeten. Want uit de twee feiten, in den aanhef van dit artikeltje genoemd, blijkt immers dat de voorzitter den toestand juist weer gaf, toen hij zeide, dat er „geen behoefte" is aan een gemeentelijk sporipars. Een ton gouds weggesmeten. En dat door Vrijheidsbouuers, die, naar de „Zutfeasche Cri." nog dezer dagen schreef „vóór gaan in den bczukii- gingssirijdü" Hier hadden ze een bewijs van dcx» ernst hunner bezuinigingsjeiize kunnen geven. Een ton gouds hadden zc kunnen be sparen, zonder dat eendg belang ware geschaad. Maar jawelt Met de socialisten stemmen de vrijzinnige hoeren dapjaa- voor de gekl- wegsmijterij! Waarom? Wij kunnen geen andere reden vinden dan deze: dat hel sportpark aan <len Dcuoingcrweg de lieeren in «len krop steekt en zij met den schijn op zich willen Jaden, alsof zij minder voor dc sport zouden voelen, dan de Katholieken. En in plaats van hun eigen tiennen te trokken, zooals de Katholieken hehben gedaan, houden ze de welgevulde brand kasten secuur gesloten en zetten «ten armen Bartel Sym-en de pin op den neus. PRINS HENDRIK NAAR DE REDDERS VAN VERSCHILLENDE NOORDZEE PLAATSEN. In aansluiting van lietgeen reeds is vermeld, kan nog worden bericht, dat Prins Hendrik zich lieden, Maandagavond naar Den Helder zal begeven om van daar, Dinsdag d.a.v., por torpedoboot „G 9" naar Terschelling en Co.vdorp op Texel te gaan, voor liet uitreiken 0.9. iter door de Koningin loegoken.de medailles voor mensöhJicvernl hulpbetoon aan de nagelaten betrekkingen van de omgeko menen bij de ramp met de ivHldingboot ..Brandaris." Donderdag 12 dezer zal de Prins me dailles uitreiken te Ouddorp op Goeroe, cn den 14en begeeft Z. K. H. zich mei gelijk doel naar Tcrncuzen en Vlissingen. De medailles op Ouddorp en in laatst genoemde Zecuwschc plaatsen houden verband met verschillend hulpbetoon van in nood verkeerende schepen in de maand November ten vorigen jare. Eerste Kamer. De leden van <lc Eerste Kamer zijn legen Dinsdag 10 Januari, 's avonds half 9 bijeengeroepen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5