Sport en Wedstrijden. Stadsnieuws. MELKUITYOER TOEGESTAAN. Concert. Binnenkort zullen Iete van Beuge en hare zuster Suze Luger eene reeks Liederen- en Duet!te>navon- den in ons land geven onder dit- Tectie van Impressario Felix Auguslin. Het concert te Haarlem is vastgesileld op 26 Januari, Begeleiden «al Olga DE DIRECTEUR VAN ONZE R.KJ OPENBARE LEESZAAL EN BIBLI OTHEEK. In het jongste nummer van „De Nieuwe Eeuvv" komt een uitvoerig artikel voor over den heer Jos. var, der Velden, den directeur van onze R. K. Openbare Leeszaal en Biblio theek. Wij laten het hieronder in zijn geheel volgen „Ik werd geboren cp 25 Februari in het jaar des Heeren 1884, te Gent (België). De herinnering aan het ouderlijk huis is het beste wat mij uit het verleden is overgebleven. Indien ik eenig talent bezit, indien ik iets vermag, dan heb ik het te danken, na God, aan mijne ouders. Zeker, later mocht ik heel wat beroemde mannen ontmoeten, heb ik heel wat groote steden bezocht en menig mees terwerk bewonderd, niets echter heeft in de- verste verte een invloed op mijn leven gehad te vergelijken met den invloed van het ouderlijk huis en hetgeen ik er zag. E11 zoo ik op iets groot ga, nu ik mijn leven over- schouw, dan is het op het feit dat ik in gemoed cn ziel het kind van vroe ger gebleven ben. Ontwikkeling genoot ik eerst bij de Z. Eerw. Paters Jezuieten in het beroemde St. Barbara-College, daarna op de hoogeschool waar ik letteren, wijsbegeerte en rechten stu deerde. Wat ik op de laatste leeren mocht gaf mij geen rust. Met dank baarheid echter, herdenk ik hier de buitengewone belangrijke lessen van J. van Biervliet, professor in de ziel kunde, wiens colleges over Metafysia eene openbaring voor mij waren. Door hem op de problemen van het denken gewezen verslond ik de geschriften der wijsgeeren en bestudeerde in het bizonder de ncoplatonikers Plotinusen Porphyros, die ik onder leiding van Prof. Bidez in het Grieksch las. Het was mij nochtans niet te doen om dorre kennis te verzamelen. Zoozeer niet de schrijvers als wel hunne op eenvolging in den loop der tijden, de gang der menschelijke gedachte in het algemeen, was het onderwerp mij ner belangstelling. Het beeld dat de wisseling der eeuwen en gedachten mij bood was de eerste les in dramatiek, die ik van het leven ontving. Ik was echter nog te jong om te ver moeden welke kiemen van ontwikke ling en mogelijkheden mij deze les verborg. Zoo kwam ik er toe de zij paden der letterkunde in te slaan, gedreven door mijn instinct naar een levensvorm cn een toekomst die mij beangstte. Ik schreef een paar werk jes: „La Ran?on de l'Ame" en eene „Judith" (1905 Hoste en v. d. Poor ten, Gent) die geen andere verdienste hadden dan dat zij de aandacht van Maeterlinck op mij trokken. Kort daarop slaagde ik cr in een boek „les Nocturnes" te Brussel uit te geven. Het bevatte drie tooneelwcrken: „Les Egarés dans la Lumière, La Joyeuse entrée des sept Péchés Capitaux en la Veillée de Noël". Gedeeltelijk was het werk verschenen in het tijdschrift ,,le Masque" dat destijds onder leiding stond van den voortreffelijken dichter Gregoirc le Roy. Ook „Herodes' dood" dagteekent van dien tijd. Beide werken zond ik naar het „Théatre Beige" cn ik werd uitgenoodigd door Edmond Picard om „La Veillée de Noël" bij hem aan huis te komen voorlezen. Het stuk (een cen-acter) werd ver volgens door het „Théatre du Pare" aanvaard. Intusschen had ik Maeterlinck ont moet en toegegeven aan zijn aandrang om hem naar Parijs te volgen, ik toog er heen onder zijn geleide cn kwam terecht in „het théatre Réjane" waar Maeterlincks „L'Oiseau bleu" zou worden opgevoerd. Ik mocht er alles meemaken en kreeg aldus van de Russische regisseurs en decora teurs, die speciaal voor dit werk uit Moskou waren gekomen, mijn eerste regieles. Tijdens de repetities ontmoet te ik ook Réjane. Wien ontmoette ik al niet te Parijs Verhaeren, die mij onder zijne vrienden rekende, d'Annunzio, Paul de St. Roux, Réjane, Lugne-Poë, Monet, Richet, Bergson waarvan ik de lessen volgde en zooveel ande ren Hoe schitterend het milieu was waarin ik verkeerde toch kon ik niet nalaten het ontoereikende van al die oppervlakkigheid te zien. De stoïcijn- sche filosofie, de geliefkoosde lectuur van Maeterlinck vond ik grenzeloos pedant, Bergson hopeloos mondain en Richet te dor om alles te vergoeden. Ik zocht mijn toevlucht in de boeken schat der Bibliothèque Nationale. Zoo was het dat ik Claude de St. Mar tin, Hebbel en Gil Vicenti ontdekte Vreemde mengeling van de uiterlijk meest verschillende schrijversHet verschil was echter niet zoo groot. Hoe verre ook Claude de St. Martin van het Katholieke geloof verwijderd stond, toch waren zijne, zoo schitte rend geschreven werken vol van 't geloof aan een Opperste wezen, en hij verwees naar eene mij onbekend ge- blevene bronde duitschc Mystici der vroegere eeuwen. Dit maakte op mij in Parijs een geweldigen indruk. De lectuur van Hebbels' werken kwam dien indruk versterken. Ik geloof niet dat er een auteur meer invloed op mij heeft gehad dan Hebbel. Wat ik aan techniek van dramatisch denken be zit, heb ik grootendeels aan hem te danken. Ik heb hem door en door be studeerd en het gelukte mij in 1913, te Parijs bij Figuière, de eerste Fran- sche vertaling van zijn meesterwerk „de Nibelungen" uit te geven. Al heb ik later de bronnen ontdekt waar de Duitsche meester zelf uit putte, toch is mijne bewondering en' liefde voor Hebbel niet verminderd. Hij blijft voor mij de moderne klas sieke dramaturg bij uitnemendheid. Het psychologisch gebeuren is de grondslag van al zijne werken en dit psychologisch gebeuren ontstaat en ontwikkelt zich op organisch-chris- telijke wijze. Geen wonder voor wie weet dat Hebbels' meester Calderonis geweest, niet de Calderon der Myste riespelen, maar de Calderon der ge schiedkundig-psychologische werken. (Jammer dat ik dit "niet breedvoe riger aantoonen kan Aldus was mijne aandacht gevestigd op de innerlijke wisseling van het psychologisch leven en op de Duit sche denkers. Het hooge aanzien waarin de Duitsche cultuur vóór den oorlog in Frankrijk stond zal deze gemoedsstemming wellicht in de hand hebben gewerktWat er ook van zij, de schitterende opvoeringen in het „Théatre des Champs Elysées" van Verhaeren's „Hélène de Sparte" en van „le Martyre de St. Sébastien" van d'Annunzio, welker voorberei- dingikvan nabij mocht volgen kwa men mijn inzicht niet wijzigen De aantrekkingskracht van "het onge kende Duitschland was te groot dan dat ik langer te Parijs zou blijven. Ik stelde cle vertaling van Gii Vi- centi's mysteriespel „le Mystëre de l'Ame" tot later uit en keerde terug naar Vlaanderen. Na een kort ver blijf aldaar reisde ik naar Duitsch land. Wie had roit kunnen vermoe den dat uit het Duitsche volk zooals ik het leerde kennen, enkele maanden later de wereldoorlog zou ontbran den?.... Wat al dierbare herinne ringen zijn door de ruwe hand van het geweld uitgewischtOver alles wil ik liever zwijgen. Ik keerde terug naar huis en schreef een volksspel getiteld „Smidje Smêe." In vier bedrijven bracht ik zoowat het gansche Vlaamsche Folklore op het tooneel. Verder schreef ik nog '„Psy che" (dat ik evenwel slechts in 1916 te Leiden bij Sijthoff uitgaf). Ver haeren was vol bewondering voor dit werk en schreef mij een enthousi asten brief. Ik had net het handschrift van Verhaeren terug ontvangen toen de oorlog uitbrak. Hij bracht mij naar Nederland. Het Diaconiehuis te Terneuzcn was het eerste huis waar ik verbleef, Ik werd er bewusteloos binnengebracht en geruimen tijd verpleegd. Nog steeds denk ik met innige dankbaarheid aan de stille zaal zoo zindelijk en rustig na het orkaan van lawaai en bar- baarschheid waarin de oorlog mij enkele maanden had meegesleept Herstellende vond ik een gastvrij on derkomen bij een landgenoot in Den Haag en het was in zijn huis, dat ik voor liet eerst in kennis kwam met den talcntvollen schilder Chris Lebeau, die mij later bij Eduard Verkade intro duceerde. Verkadc bood mij, na ken nismaking, een engagement als letter kundig medewerker aan. Als zoodanig kwam ik in aanraking mei de voor aanstaande schrijvers van Nederland Couperus, Emants, Frederik van Ec- den, Borel, Fabritius, Roelvink, Dr. Walch en zooveel anderen. De society- plays vierden toen hoogtij op de Hee rengracht. Aan vankei ik stond ik heel vreemd tegenover deze kunstuiting, maar de smaak waarmede alles ver zorgd werd cn de charme die van Enny Vrede's personaliteit uitging, ver zoenden mij met een wereld, die ik als een precieuze rariteit/beschouwde. Nochtans ontbrak mij de gelegen heid niet om mijn ideeën te verdedi gen. Meermalen vond ik eene oprechte tegemoetkoming bij Eduard Ver kade, ook bij Enny Vrede, die steeds voor de vergeestelijking van het tooneel voelde, en het niet bij woorden liet. De economische moeilijkheden die aan het bestaan van 't gezelschap der Haghespelers een einde brachten scheidden ons. Tc midden mijner drukke bezig heden had ik een nieuw werk geschre ven „Het schip voor de Zon". Het verscheen 1915. bij van Ginkcl te Amsterdam. Intusschen was ik getrouwd en werd ik gedwongen ons leven op ste- vigen en principieelen grondslag te vestigen. Wat konden wij beter doen, mijne vrouw cn ik, dan ons te wijden aan de verdediging en verspreiding der beginselen die ons saam hadden gebracht De openluchtspelen te Valkenburg boden ons daartoe de eerste gelegen heid. Ik slaagde er in de opvoering van Vondel's Peter en Pauwels een werk dat onspeclbaar was verklaard tot stand te brengen, en wij mochten er vijftig opvoeringen van beleven. Het was door die "opvoeringen, dat de aandacht van Katholiek Nederland voor het eerst werd gevestigd op mijne vrouw, die onder den schuilnaam van Ellen Russe, de Petronelrol vertolkte. Het groot succes dezer openlucht voorstelling bracht ons tot het besluit verder in deze richting door te gaan maar het uitblijven van den beloofden steun kwam onze hoop verijdelen. Hoe kortstondig het leven van het Calderontoor.eel ook geweest zij, toch heeft zijn bestaan een grooten invloed op de tooneelontwikkeling der laatste jaren gehad. De voornaamste ver dienste echter onzer onderneming was, dat zij voor het eerst zich op een totaal verschillend en nieuw standpunt te genover het probleem van het katho liek tooneel plaatste. Productie van goede tooneelstukken bevorderen was onze leus. Alhoewel wij slechts twee werken hebben opgevoerd Calderon's Groot Schouwtooneel der Wereld en Rutten's Beatrijs, werd ons repertoire toch gespeeld, doordat later andere tooneelgezelschappen ae werxen over namen, voor een deel althans, en ze ten.tooneele brachten. Dit was 0. a het geval met Beatrijs, jessonda] Maryke van Nymegen en Strindberg's Paschen, dat op mijn verzoek vertaald werd. Het succes van Beatrijs bij het Rotterdamsche Tooneel „onze" Beatrijs, zooals Rutten mij destijds schreef, was wel het bewijs, dat wij goed werk hadden verricht. Dat anderen ons werk overnamen was nog geen reden om onze richting op te geven en van koers te verande ren. Integendeel. Ook mijn devies is „Point n'est besoin de réussir pour persévérer". Ik verhuisde van het tooneel naar mijne werktafel. Achter eenvolgens schreef ik:„De Grond slagen der Dramatiek" (Futura 1917) Kruisvinding Om Sion's wallen (dat meermalen in Dierentuin en Gebouw van K. en W. voor stampvolle zalen werd opgevoerd) -— de Marte laren van Gorcum (werk dat door de Rotterdammers ter opvoering is aan genomen) de Legende van den H. Nicolaus en het Kerstsprookje la-Boe, hetwelk in 1920, tijdens de Kerstdagen te Rotterdam werd gespeeld. Bij het herdenken der dagen waarin deze werken ontstonden kan ik niet nalaten een dankbare hulde te bren gen aan mijne vrouw wier standvastig heid en weergalooze opoffering boven allen lof verheven zijn. Nog rest mij twee vragen te beant woorden wat ii< onder handen heb, wat mijne plannen zijn. Daaromtrent kan ik kort zijn Ik heb het eerste deel van een nieuw werk voltooid het heet Ariadne en bedoelt te zijn eene symbolische uitbeelding der Kerkgeschiedenis. Het eerste deel dat het lot der menschheid tot Christus' komst schil dert is klaar en reeds ter beoordeeling aan^ enkele directies toegezonden. Het tweede deel, dat de geschiede nis der Kerk uitbeeldt is in bewerking. Ik hoop het binnen afzienbaren tijd te voltooien. Omtrent mijne plannen het volgen de: Werken, werken, werken zoo lang het dag is. Vele schetsen ook van modern werk wachten op voltooiing en dagelijks komen nieuwe beelden op Of ik nog eens op de plankenwe- reld zal verschijnen? Wie weet? Mijne vrouw heeft na iiaar succes van dezen zomer mooie aanbiedingen ge kregen. En ook ik ben verzocht om medewerking te verkenenOf wij er zullen op ingaan Dat is eene vraag waarover een niet te ver afge legen toekomst beslissen zal." Een bezwaarschrift. De Landbotiwarbelderswet. DE STAATSCOMMISSIE—RAAY- MAKERS. I Deze Commissie tot liet instellen van een onderzoek naar de bezoldi- nging van de burgemeesters, ambte naren en werklieden in dienst der gemeenten, heeft haar werkzaamheden lieëindigd. Het eindverslag is aan II. M. de Koningin aangeboden. De Minister van L.. N. en -II. heeft met ingang van 3 Januari j.l. lot nadere aankondiging dispensatie ver leend van het verbod tot uitvoer van melk en alle producten van melk, voorzoover betreft producten, waar voor niet reeds bij vroegere beschik kingen dispensatie werd verleend. Wijziging der merkenwet. Een wijziging der merkenwet is in be werking. Het betreffende ontwerp kan binnen niet al te langen tijd worden legemoet gezien. Aan handel en in dustrie zal gelegenheid worden ge geven zich over het ontwero uit te spreken. DE RIJKSACADEMIE VOOR BEEL DENDE KUNSTEN. De nieuwe bouw gaat niet door. Naar de „Nieuwe Courant" verneemt, heeft do Regeering afgezien van den touw van een nieuw gebouw voor de Rijksacademie van Beeldende Kunsten te Amsterdam on is de daarvoor uitgetrok ken som van de begrooting afgevoerd. Men zal zich berinneren, dat nu reeds een drietal jaren geleden een aantal ar chitecten hebben medegedongen ter be antwoording van de toen uitgeschreven prijsvraag en dat de jury ais eerste prijswinners heeft aangewezen do archi tecten B. Bijvoet en J. Duiker, bouw kundige ingenieurs te Zand voort, die daarop met de uitvoering van het bouw werk zijn belast-. Het nieuwe Academie- gobouw zou verrijzen op het daartoe in het uitbreidingsplan Amsterdam-Zuid van dr. Berlage bestemde terrein. Do aanvankelijke raming bedroeg een millioen, maar do materiaal-prijzen enz. hebben sedert dat bedrag zeer aanzien lijk 'opgevoerd. HULDIGING VAN WIJLEN PAS TOOR VERBRAAK. Te Rotterdam is warme hulde gebracht aan de nagerdachtonis van den Zeereerw. lieer pastoor Verbraak S. J., missionaris op groot-Atjeh, van 1873 tot 19T2. Donderdagmorgen werd door oen com missie, ingesteld door de oud-onderofi- oiersvereeniging „Madjoo" aan den di rectour van het Museum Boymans te Rot terdam overgedragen het prachtig uitge voerde portret van den in Indische mi litaire Atjehkringen alom bekenden pas toor, door den Nederlandsehen portret schilder Antoon van Welie belangloos vervaardigd. De d reiteur van het mu seum, do heer Hannoma, roemde zeer de uitvoering, aanvaardde het porirct on der dankbetuiging namens het gemeente bestuur en beloofde het oen plaats waar dig aan de persoonlijkheid van wijlen den goelen braven militairen aalmoezenier. EN ZOUT WATER TE AALSMEER OMGEVING. Men schrijft uit Aalsmeer: Voor eeni gen tijd werd in dezen omtrek opge merkt, dat het water, zoowel in do Ring vaart als in de slooten on plassen, oen vrij sterk zoutgehalte bevatte. Daar hot water te Aalsmeer in de kweokerijen veel moet worden aangewend voor sproei en, zoowel van de te trekken seringen als bij de potplanten, ondervonden de kweekers, vóór zij eigenlijk goed wisten wat de oorzaak was, groota schade. Ver scheidene kassen toch werden totaal be dorven, doordat de gewassen dat Boute water niet konden verdragen en er aan wegkwijnden. Duizenden guldens schade werd geleden. Ook op do akkers werd schade gevreesd, daar do vaste planton ovoneens niet tegen zout water bestand zouden blijken. Vermoed werd, dat de verzou ting van het water te wijten was aan het inlaten van zc3wat:r, waarem de Aalsm. Tuin- bouwbond zich tot het hoogheemraad schap van Rijnland wendde, er op wij zende, dat de kweekers roods groote scha de geleden hadden, terwijl nog grootero te vreezen was. De Bond verzocht het euvel, zoo mogelijk, togen te gaan; Rijn land echter verzekerde, niets aan het verzouten van het water te kunnen doen; aet was onjuist, dat zeewater werd in gelaten. Hier moot een andere oorzaak zijn: de abnormalo droogte, welke wo gehad hebben, hoeft den druk van de zcetwatersehijf allengs verminderd, waar door do diepere zoutwaterschijf gelegen heid had naar boven te komen. Een nor- tonbuis van 28 M. lengte bracht ook zout water boven te Aalsmoer. Tegen over doze natuurlijke oorzaak staat In en machteloos, doch gelukkig wordt het wa ter do laatste woken weer beter, door dat cr flinke rogon is gevallen. Indien, zooala het zich thans laat aanzien, do regenval weder normaal wordt, zal het water spoedig wel weer van normaio sa menstelling zijn. 'Sven Schoander. Het concertbureau Vermout deelt ons mode, dat Sven Scho- kmder op veler verzoek nog één concert zal geven met een geheel nieuw program ma. Als datum is vastgestcd Vrijdag 17 Februari in de bovenzaal Vereeniging. Het succe9, hetwelk hij gisteravond be haalde was buitengewoou. hij een eensgezind kabinet hebben, dat Woensdag ds in de vergadering van Ge- dep uleerde Stalen behandeld bet bezwaar schrift van het besuur der Vereenigina tot stichting cn instandhouding van scho len met den Bijbel tegen een besluit van den gemeenteraad van Haarlem, waarbij afwijzend is beschikt op een aanvrage om de benoodigde gelden ui,l de gemeentekas voor de verandering der inrichting van de bijzondere lagere scholen aan de Bake- nessergraebt en de Antboniestraat. Voor ilicl bestuur der Vereeniging gaf de heer II. Bijkerk een toelichting op het verzoekschrift en beioogde, dat het hier geldt een „verandering der inrichting" en niet „instandhouding" van de school. De vertegenwoordiger van bet gemeentebe stuur, de heer Kalbfleisch refereerde zich aan heigeen reeds in de stukken was uit eengezet. Het gemeentebestuur beschouw de n.l. de verbouwing niet als eene be doeld in de wet op bet L. O. De uitspraak volgt later. De Kamers van Arbeid voor de Bloem bollenteelt te Haarlem, Sassenheim, Hil- legoin cn Beverwijk zonden aan den Mi nister van Arbeid en den Hoogen Raad van Arbeid1 een adres als resultaat barer besprekingen van het voorontwerp-iand- bouwarbeidswet. Do conclusies luiden: 1. Er is momenteel geen behoefte aan wettelijke bepalingen betreffende de ar beidstijden voor hot 1 and bodw bed rij f in het algemeen en voor het boerenbedrijf in liet bijzonder; a. sn verband met den huldigen toestand van dit laatste; b. in overeenstemming met het besluit in Ge neve genomen. 2. Het bollenpellen behoort niet thuis in de Arbeidswet 1919. 3. Het bollenbedrijf staat niet toe, dat men bij de vaststelling der werktijden door wettelijke bepalingen aan banden wordt gelegd. Factoren als het seizoen en de weersgesteldheid beheersclven dit be drijf, buiten den wil van werkgever en werknemer. 4. Vermeerdering van administratieve beslommeringen is zeer ongewensctir. 5. Elke beperking van arbeidsmogelijk- ibeid wordt na (ledig geacht. 6. De aardbeienleelt weiike veelvul dig in. deze bloembollenstreek wordt uit geoefend zal belangrijk geschaad wor den. De Kamer voor de Bloembollenteelt zond aan 'den heer Dr. Deckers, lid der Tweede Kamer, een schrijven, waarin zii adihaesie schonk aan diens voorslei tot afschaffing van den „zomertijd." Mr. F or ster van Chicago. Woensdag 11 Januari a.s. zal in den Haarllemschcn Stadsschouwburg nog een opvoering plaats vinden van het blijspel Mr. Forster van Chicago, dat door de N. V. Het Schouvvtoonveldirectie Adr. v, d. Horst en Jan Musch, mot zoo'n groot succes wordt vertoond. Wie den avond uitbundig ladhen wil verzuimc niet dit stuk te gaan zien. SLECHT WED Era. Er kwam deze week 'iemand hij mij 0111 le vragen hoe ik het in mijn hoofd ge haald had, zijn zoon te laten voetballen, verleden Zondag in dat hondenweer. Het was heel moeilijk den man aan het verstand te brengen dat ik daar niets aan doen kan. Zeer terecht was de man bij mij gekomen als voorzitter van het Dis trict Haarlem, maar kon niet begrijpen dat een distriotsvoorzltler niets te zeggen •heeft, 't Is dan ook erg vreemd, maar het is niet anders. Inmiddels heb ik hem be loofd te doen wat in mijn vermogen is. Hij heeft begrrepen diat de schuld bij den scheidsrechter ligt en dat die scheidsrech- ler blijkbaar niet is ingelicht door het Bondsbestuur. Ten minste dat er nooit iets van het Bondsbestuur in het officieel orgaan van den Bond heeft gestaan, wat gelijijikt op eenige instructie voor den scheidsrechter. Een ieder fcnusselt maar wat op eigen houtje. Om mij nu van mijn tank te kwijten, •het volgende: Ileeren scheidsrechters! Laat de jongens nooit doorspelen als er kans is dait hun klecren nat worden. De lichamen zijn warm door het pel. Zij staan een ©ogen blik stil on het veld. De natie kleeren ko men tegen het warme lichaam aan. Snelle plaatselijke afkoeling. Longontsteking, pleuris en al dergelijke ziekten kunnen 't gevolg zijn. Dat is de heele voetballerij niet waard. Denk er aan heeren, de jongens zijn slachtoffers, de ouders dragen de last, maar op u rust de verantwoordelijkheid. Ik heb hiermede mijn plicht gedaan met u daarop te wijzen. Laat u niet door de spelers van die wijs brengen. Scheidsrechters, die den wed strijd lieten staken, moesten natuurlijk vernemen dat die maatregel overdreven was en zij die lieten doorspelen kregen evenzeer verwijten naar bun hoofd. Bij de spelers is het tooli nooit goed. Oordeel cn neem uw besluit zelfstandig. C. A. P. DAMMERS. UITSLAGEN 26 DECEMBER. W.F.O. IKinheim I 30 A. W. I—Lisso 2 4-3 Concordia 2N.V.C. 11 H.B.O. 5—Kinhoim 2 0—1 W.E.O. 2SjD.O. 3 2—3 R.K.V.Z. 2—Victrix I 3—1 Kinheim 3Victrix 2 12 JUNIORES. S.D.S. 2—Geel Zwart 4 1—2 Geel-Zwart 5Amicitia 3 01 OOMPETITIESTANDEN. Westen 2 winstpunten in mindering wegens niet opkomen tegen R.K.V.Z. I, op 26 December. S.D.O. 2 winstpunten in mindering we gens niet opkomen tegen R.K.H.V. op 26 December. BOETEN JUNIORES. Wanneer de aangekondigde boeten door S.D.S. en Damiaten a.s. Donderdag niet zijn betaald, wordt voor deze elftallen geen wedstrijd meer vastgesteld. PROGRAMMA 15 JANUARI. 1 O. R.K.H.V. I—R.K.VZ I, N Ileyting; I-I.B.O. 2—S.D.O. I, 21/2 uur, M J, Vcr- molenDamiaten IWesten I, G. Kruij- ver. 3 E. H.B.O. 4—B.CJJ. 1, 1 uur, F. Wal leken; S.D.O. 2Geel-Zwart 1, 21/2 uur Winter; Westen 2—W.F.O. I, 2V2 uur, L. Floris. i 2 F. 1 Lisse I—S.M.O. I, Th. Ilijnon. 3 F. Geel-Zwart 2Concordia 2, J. Fcrdo- lage; N.V.C. 2-A.W. I, J. J Verzijl- bergen; S.M.O. 2Amicitia I, Jac. Rig- hard. 3 G. 1 R.O.IJ. 2—H.B.O, 5, Th. Leeuw; S,D, O, 3W.F.O. 2, 1 uur, G. Beentjesi; Kinheim 2Victrix I, J. W. Gemes. 4 J. Zilk 2S.D.S. I, W. Bergman; Con cordia 3—Goel-Zwart 3, P. v. Duin. 4 K. Amicitia 2S.D.O. 5, P. v. d. Goea; Geel-Wit 2Damiaten 3, O. v. d. Gaesi; Victrix 2—Kinheim 3, J. Bierman. JUNIORES. Geel-Wit 3S.D.S. 2 (half 2), van Gennip; Geel-Zwart 5Westen 4, (3 u.) J. Duijn; Amicitia 3Rood-Wit I (1 uur), O. Vissers. (De wedstrijd R.W. IG.Z. 5, dia 1 Jan. gestaakt werd wogens regen, wordt als niet gespeeld beschouwd). R. K. V. Z. Secretaris P J- Blesgraaf, Bakene-ssergr. 32, Haarlem. Hedenavond 8 uur betaling van corntni- buitie. Woensdagavond 8 uur, bestuurs vergadering. Ons le elftal speelt a.s. Zondag een competitiewedstrijd tegen H. K. H. V. I 1c Den Helder, terwijl ons 2e elftal hoogstwaarschijnlijk een medaiMewed- slrijd' speelt tegen R K. H. V. II te Den Helder. De reis zal gemaakt wondien mei 2 vrachtauto's, terwijl de onkosten voor deze reis op f 2 komen of minder. Leden en supporters, welke deze reis met de Zwaluwen wensohen mede te maken-, ge lieven zich alsnog hij den penningmeester •die Maandagavond zitting houdt in de St. f&aezellen Vereen., Jausstxaat 59, op le geven. In ieder geval voor Donderdag a.s. of anders bij den secretaris. UITSLAGEN. Alle terreinen afgekeurrd. N. A. C. IN BELGIS. La Vie Sportive, hel officieel Belgisch voeitoalblad, schrijft met veile letters: „N. A. C„ kampioen van Nederland, door da Brussclsche Entente verpletterd met 80" Zou het niet beter zijn voor de reputa-. tie van ons spel, wanneer de Nederland- sche kampioenen niet naar 't buitenland gingen als ze maar over een zeer onvol ledige pioeg kunnen beschikken? Ditmaal bestond het elftal bijna voor de helft tuit invallers. N. R. CL NAAR HET DAMIATEX-VELÜ Met ccn enkel woord, herinneren wc onze lezers nog even aan den pro- p agauda-weds Ir ij d ten bate der R. K. F. die de Damiaten en de R.K.V.Zmor genmiddag ijs en weder dienende op het terrein van de Damiaten, achter het Sportpark achter de Molen werf s- laan te Heemstede gespeeld wordih. Beide partijen onlmoeten elkaar voor de competitie, zoodat een spannende wedstrijd kan worden verwachl. Beide elftallen bekampten elkaar reeds vele malen en bleken tegen standers van vrijwel gelijke kracht. Zoodat we maar zeggen willen, dat men morgen met succes zijn kennis ogtrent het Roomsche spelpeil kan verrijken cn de Federatiekas heeft van alle kanten steun noodig. Roomsch Haarlem helpe ook! De Zwaluwen brengen het volgende elftal in het veld: Verheyde G. Mensing C. Goebert J. Samson. N. v Tunen, I) Blom C. Balm, A. Balm, B Deelissen, A da Vries, A. Alleman* terwijl de Damiaten het volgende elf tal in het veld brengen: v. Liemt, P. van 't Hot' J. Beelen J.Vintges, M. v d SLorm, II. v d Storm P. Borghouts, W. Vintges, F Pielage, B. Smits, C. v. Beelen. SPARTA—Z. F. C. Naar wij vernemen heeft Sparta het protest inzake den wedstrijd SpartaZ, F. C. gewonnen, waardoor de 22 uitslag veranderd in 21 in 't voordeel van Sparta. IDE ONREGELMATIGHEDEN OP 18 DECEMBER. Naar aanleiding van de gevraagde straf van de commissie van onderzoek, inzake de ongeregeldheden bij SpartaA. D. O, schrijft de „N. R. Crl.": 't Is waarlijk geen halve maatregel! De zachte heelmeesters, die vroeger na ongeregeldheden op 't veld van H.V.Vop dat van Haarlem, in 't Oosten en Zuiden ja, waar hebben we eigenlijk nog geen relletjes gehad? 't mes hanteerden, plachten nim mer zoo diep in de wonde te kerven. De moderne chirurgie, in practijk ge bracht door het driemanschap A. de Haan Azn.. J. Mutters en Th. van Zwieleren, blijkt resoluter en zal, naar wij hopen, deugdelijker en meer af doende zijn. De straf. A.D.O opgelegd, is zeer zwaar; het is der commissie geble ken. dat de leiding en de houding van scheidsrechter Veldhoven niets te wenschen gelaten hebben, tot welke conclusie zij, den heer Allard betref fend. niet is kunnen komen. In strijd met het niet-ongunstige oordeel in de pers over den laatste, heeft de com missie vastgesteld, dat de leiding van den wedstrijd Sparta—Z.F.C en de tartende houding van den scheidsrech ter ten opzichte van het publiek de onregelmatigheden ten decle hebben veroorzaakt. Bovendien: den heer Al lard heeft men slechts bedreigd, den heer Veldhoven is men met onvrien delijke bedoelingen en dilo vuistslagen te lijf gegaan. Ter vergadering kon de heer Veldhoven de resultaten van het laffe geweld der menigte nog laten zien. Eén kwestie mag in deze materie niet onvermeld blijven: Sparta heeft vóór de zitting o.i. terecht geprotesteerd tegen de samenstelling der commissie, die, voor wat haar geval belrof, alleen bestond uit de heeren de Haan en Mutters, wijl de heer van Zwieteren, die zelf lid van Sparta is, niet deelnam aan de dis cussdes. De grief van Sparta was deze: dat alleen scheidsrechters hier recht spreken en dat in de commissie geen vereenigi'ngsman zitting had. Op die wijze loopt men de kans, dat de zaken tc eenzijdig van scheidsrechters-stand- punt bezien worden en dat bij do behandeling van de zaak aan het ver- eenigingsbelang te weinig aandacht wordt geschonken, Dr. Ludwig Wüllner. Het zal voor velen een blijde tijding zijn, dat Ludwig Wüllner, Duitschlands groote Declamator, op zijn Tournee door Ne derland op Donderdag 19 Januari een' Voordrachtavond zal geven in den Schouwburg Jansweg, te Haarlem. 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 6