Tweede Blad. BUITENLAND BINNENLAND ELCK WAT WILS. DINSDAG 10 JANUARI 1922 6E CONFERENTIE TE CANNES* De toestand in Ierland, Een klein onyemak. GEI. iUITENL. BERiÖHTEü DE VROUW IN DE POLITIEK. 81NNEKLANDSCH NIEUWS. Wat is: handen wasschen? Verstrooide philosofen. Het nieuwste. $&m>i:'wnk De Duitsche gedelegeerden. Omtrent de uitnoodiging van den Opper sten Raad om Duitsche gedelegeerden naar Cannes te zenden, wordt uit Berlijn nog aan het „Hbld." gemeld: Zondagochtend is in de rijkskanselarij een bespreking gehouden, waaraan de le den van het kabinet en de vertegenwoordi gers der ressorts deelnamen, die bij het schadevergoedings-probleem betrokken zijn. s-Mit'dags werd daarna een snel bijeen geroepen ministerraad gehouden, waarin over de samenstelling van de Duitsche dele gatie werd beraadslaagd en een besluit ge nomen. De delegatie, die Maandagmiddag om 2 uur van Berlijn zou vertrekken, staat onder politieke leiding van dr. Waltber Ratbcnau. Verder behooren tot de delega tie: staatssecretaris Schroder van het rijks- ministerie van financiën, staatssecretaris Hirsch van het rijksministcrie van econo mische zaken, de gewezen staatssecretaris Bergmann, de voorzitter van de Duitsche „Kriegslastenkommission" in Parijs, staats secretaris dr. Fischer, „Ministerialdirektor" ïrendelen en „Legationsrat" Martius. De ze delegatie zal den Oppersten Raad in Can nes en de commissie van herstel te Parijs inlichtingen geven omtrent den financieelen toestand van Duitschland, over de vraag of Duitschland al of niet in staat is om te betalen, en alle maatregelen, die de Duit sche regeering heeft getroffen of zal tref fen cm de Duitsche geldmiddelen te ver beteren. Men verwacht te Berlijn, dat de Duit sche delegatie reeds Donderdag gelegenheid zal hebben, den Oppersten Raad aan de hand van het materiaal, dat zij meeneemt naar Cannes, de gewenschte inlichtingen te geven Havas meldt nog uit Cannes, dat de Brit- sche delegatie onmiddellijk ontbieding van de Duitsche delegatie vroeg, maar Briand, gesteund door Theunis, legde nadruk op de noodzakelijkheid, dat de geallieerden het eerst eens werden over de aan Duitschland voor te leggen voorwaarden. Waarschijnlijk zullen de Duitsche gedele geerden niet voor Woensdag of Donder dag gehoord kunnen worden. In dien tus- schentijd zullen de besprekingen der des kundigen zeker beëindigd zijn. Het mee- ningsverschil over de van Duitschland te eischen betalingen zou nu nog slechts 200 millioen goudmarken bedragen. Een Fransch-Engelsch garantie- verdrag als basis voor een Euro- peesch verdrag In de laatste 24 uur werd tus-chen Lloyd George en Briand van gedachten gewisseld aangaande voorgestelde overeenkomsten ter waarborging van de veiligheid in Frankrijk en de handhaving van den status quo in Europa. Volgens den correspondent van Havaa zou een Fransch-Engelsch verdrag worden voorbereid, waarbij de beide lan den elkaar wederkeerig waarborgen verlee- nen tegen een Duitschen aanval en weder- zijdsche militaire en maritieme steun wordt toegezegd, waarvan de minimum omvang zou worden vastgesteld. Waarschijnlijk zou België zich bij deze overeenkomst aan sluiten, welke, door de aanleiding tot be wapening door Frankrijk gedeeltelijk op te heffer, dit land in de gelegenheid zou stel len over te gaan tot vermindering van zijn legersterkte. De toezegging van de mede werking van de Britsche vloot zou het Frankrijk eveneens mogelijk maken bij den aanbouw van schepen rekening te houden met den nieuwen toestand. Ook bestaat de mogelijkheid, dat Italië zich bij het verdrag aansluit, hetwelk een brceden grondslag zou kunnen vormen voor een entente tot waarborging van den terri- torialen status quo van Europa, in over eenstemming met een op vrede gericht ver drag, dat het beginsel zou belichamen, op verzoek van Briand (volgens correspondent zou Lloyd George deze bepaling hebben doen opnemen), neergelegd in de resolutie te Cannes aangenomen en bepalende, dat elk land zich moet verbinden zich te ont houden van eiken aanval op zijn buurman. Dit verdrag zou moeten getcekend worden door alle Europeesche mogendheden. Men voorziet, dat eenigen tijd noodig zal zijn cm tot verwezenlijking te komen van dit wijdsche plan. Het is mogelijk, dat de gedachtenwisseling erover na de huidige zitting van den Oppersten Raad zal voort duren. Allereerst is noodig, dat Engeland en Frankrijk verschillende kwesties regelen, vooral die van Angora. De Parijs-cihe bladen vernemen naar Ha vas meldt, uit Cannes, dat Briand aan Lloyd George een nota overhandigd heeft met een overzicht van het F ran se he standpunt ten opzichte van een ontwerp voor een Fransch-Engelsch verdrag; de Britscihe premier zou in beginsel zijn goedkeuring er aan hebben gehecht en zal heden aan Briand oen Engel sch memoran dum overhandigen. Volgens de „Peilt Parisfen" zou een voorioopig verdrag voor het einde der conferentie tot werkelijkheid kunnen wor den. Daarna zouden de hei-de regeeringen zich bezighouden met het liquideeren Van alle verschillen tusschen Londen en Parijs, zooals het Oostersciie probleem en ver schillende koloniale quacsfies, zooals die van Tanger. Tenslotte zou dan aan de orde komen het Europeesche akkoord, waartoe de conferentie te Genua de gro-ndsiagen zou kunnen leggen. K«t „Petit Journal", volgens hetwelk Enge land niot eraan denkt Frankrijk de ont ruiming te vragen van Rijnland, verklaart, dat een der teere quacsties is die van de duikboolcn. Intusschen deelt de Matin mede, dat Lloyd George verklaard heeft nooit van die quaeslic het sluiten van een Fransch-Engtdsch verdrag te laten afhan gen. Lcnin naar Genua. Gemeld wordt, dut ingevolge besluit van den oppersten raad te Cannes de Ita liaansche regeering door bemiddeling van de Russische economische missie L-enriu heeft uitgenooddg-d de conferentie te Genua bij te wonen. België en de financieele regeling. De Belgische gedelegeerde Jaspar heeft Belgischen correspondenten le Cannes meegedeeld, dat men van België vraagt om af te zien van het voorkeurrecht, er ken-d d-oor alle geallieerde mogendheden en op grond waarvan België het verdrag getcekend heeft. Dit kunnen wij niet doen. Over deze quaeslie is de openbare mee- ming in België beslist. Wij erkennen het verdrag van Wiesbaden wegens den bij zon-deren toe stand van Frankrijk, maar men nioc-t ook onze nooden en behoeften inzien. Nu men onderzoekt wat Duitsch land in 1922 als uiterste kan betalen, ver- LEO BRONSTEIN UIT DE SYNAGOG-E GESTOOTEN. De „C-hicago Tribune" komt met het berich-t, dat Trotzk-i, wiens eigenlijke fa milienaam Leo Bron-stein is, op verzoek san zijn vader uit de joodsche kerk ver bannen is. Het blad geeft de volgende beschrij ving van de plechtigheid, welke in de kleine synagoge vain Jekaheranoslaw moet hebben plaats gehad. De gewone Sabbath-dienst was geëin digd en de menigte wilde de kerk verla ten toen de stem van den rabbijn haar terughield: „Een joodsche broeder zou een jood willen beschuldigen." Een diepe stilte heersohle in de syna goge. Een oude man, met langen grijzen baard, half blind en nauwelijks kunnen de loopen, schreed, ondersteund door zijn zoons, naar het altaar. Het was Mozes Bronskin, de vader van den Russischen krijgsheer. Gekleed in de lange, zwarte haftan der Oostersche jo den, het hoofd bedekt met een klein zwart caiotje en in zijn handen de gebod-sro-lien van de synagoge, bood hij het beeld van een waardigheid vol rouw. Toen hij voor het al-baar neergeknield kg zeide Mozes Bron-stem met bevende stem: „Ik beschuldig Leo Rronsicin, een lid van deze gemeente." „Welke is uw beschuldiging tegen hem?" vroeg de rabbijn. „Hij heeft het geloof van zijn vaderen afgezworen. Hij is een vijand van het jodendom gebleken. Hij is de vi-oek der •n-enschheid geworden." „En de bewijzen?" „Elk lid dezer gemeente is een getuige, Elke Rus, de geheele wereld." De geheele vergadering verhief als één man de stem ter bevestiging. Toen de stilte was weergekeerd, verklaarde de de beschuldiigingeit bewezen klaren wij, dat alles wat het betaalt, aan België moet komen. Sprekende over de komst der Duitsche gedelegeerden, zei-de Jaspar, dat de Belgen het standpunt van Bri-a-nd ondersteunden. Wellicht zal blijiken, dat de Dui'tschers meer kunnen betalen dan twee milliard; in dat geval kan België worden tevreden ges-leld, terwijl Frankrijk voldaan zal blijven. Wat betreft de leveringen in na ture, weilke men ons wil laten doen, wij kunnen slechts uiterst kleine hoeveelhe den kolen aanvaarS-en, daar België zeil' exporteur is. De commissie van herstel te Cannes. Dubois, d-e voorzitter van de commis sie van herstel, lie-eft zich bij de Britsche, Italiaansche en Belgische leden van de oommissie gevoegd. De volledige commis sie zal aldus volgens het verdrag van Ver sailles haar medewerking verleenen aan de geallieerde regeeringen. Italië en de intern, conferentie. Na de uiteenzetting van Lloyd George in de eerste zitting, heeft de Italiaansche premier Bonomi het woord gevoerd. Hij verklaarde daarbij zich aan 1c sluiten bij het voorstel voor hot houden van een economische conferentie, welke geheel en de lijn valt van de Italiaansche regeering en het Italiaansche volk. De mogendhe den van Midden- en Oost-Europa moeten niet langer een van de overige wereld af gezonderd economisch leven leiden, zeide hij o.a., want de economische samenhang van de volken is een onbetwistbare wer kelijkheid, Italië heeft niets tegen de er kenning van de tegenwoordige Russische regeering. De binnenlandsche organisatie van een land gaat alleen dat land aan; wel kunnen wij Rusland vragen, meende Bonomi, zich te onthouden van alle pro paganda teg-cn den binnenlandschen gang van zaken i<n andere landen. De Italiaan sche regeering is het dan ook eens met de voorwaarden voor de erkennine der Sov- jels. Na de beslissing. De berichten uit Zuid-Ierla-nd tooncn. dat he-t nieuws van den uitslag der stem ming overal algemeene vreugde beeft ge wekt. De politieke toestand blijft mc-lie- min wat onzeker. De Valera heeft giste-, ren te Dublin sprekend opnieuw '1 vaste besluit uitgesproken om voor de republiek te blijven slrijden, maar de correspondent te Dublin der „Westminster Gazelte" ver klaart, dat De Valera met zijn minderheid tenslotte de meerderheid zal volgen en de nieuwe rcgcering zal helpen. Het blijkt nu, dat indien de Dailleden, die twee dis tricten vertegenwordigen, toegestaan was tweemaal te s-lemmen, de meerderheid twaalf zou zijn geweest. liet terugtrekken der troepen. Na de ratificatie van het verdrag door de Daii is de ministcricele commissie on der voorzitterschap van Churchiill, be noemd tot regeling der ontruiming van Ierland door de troepen en ter overdracht van hel bestuur aan de lersche regeering. terstond bijeengeroepen. De Valera over de beslissing. De Valera heeft in antwoord op een adres, aangeboden door 50.000 Australi sche leren, gezegd: „Ik wensch niet, dat zal gezegd worden, dat de Ieren hun ei- gen vrije bestemming kozen door zich bin nen het Britsche rijk te plaatsen als Britsche onderdanen. Het hart van het Iersche volk is even republikeinsch als in 1918; de schoone gelegenheid voor een blijven-dien vrede tusschen twee groote volken is opnieuw verloren gegaan door de triomf der brute kracht over rede en recht. Wij zullen niettemin voorlgaan voor het rcelit op vrije beschikking te strijden." DE GRIEP IN DUITSCHLAND. De griepepidemie neemt ook in mid-den- Duilschland, in en om Maagdenburg, in omvang toe, evenals in Oost-Du itschland, in het Pommersche gebied, waar de scho len in vele steden, b.v. Stettin, gesloten zijn. In West- en Zuid-Duitschland heeft de ziekte een kwaadaardig karakter ge kregen. Te Karlsruhe stierven van 6 Nov. tot 31 Dec. aan griep en longontsteking 348 menschen. In Stuttgart stierven aan griep midden December per week 30 pa tiënten, in de laatste weken meer dan 100. De Rijksdag kostte in vredestijd per jaar ongeveer 3 millioen mark. Nu 29 rniiloen of 80.000 mark per dag. Aan sa laris voor de afgevaardigden wordt uitge geven 814 millioen, aan vrijkaarten op de spoorwegen millioen, aan druk werk 4 millioen, aan salaris voor het per soneel van het bureau 6 millioen, aan on derhoud van het gebouw 1 yt millioen. Kolonel Harvey, gedelegeerde ter conferentie te Cannes en Wickham Stccd, hoofdredacteur .van de „Times", die zich per aulo naar de Golfclub begaven, zijn met een anderen auto in botsing gekomen. De schok was hevig; beide inzittenden kregen kneuzingen. Zij werden dadelijk nanr hun hotel teruggebracht. Geneeshec- ren constateerden, dat zij geen ernstig letsel hadden bekomen, doch schreven hun alleen enkele dagen rust voor. Tusschen Sassnilz en Slubbenkam- mcr is in een sneeuwstorm het Hamburg- sclie toomschip „Alilla" vergaan, onder weg van Stettin naar Hamburg. Van de bemanning twaalf personen gingen cr zes met het schip onder. Den anderen gelukte het op een ronddrijvende red dingsboot te klimmen. Eén werd van dat bootje geslagen. De anderen zijn er in bevroren. De „Matin" heeft het volgende be richtje over do pest in Frankrijk; Bij de prefectuur van politie zijn 36 aangiften van verdachte gevallen opgege ven. Tien daarvan zijn positief peslgeval- len gebleken, vijf zieken stierven. Deze cijfers zijn kleiner dan die in 1920 Toen waren er 166 aangiften, 12 positieve gevallen en 32 sterfgevallen. Hel aantal bij de arbeidsbeurzen in geschreven werkloozen in Engeland be droeg op 30 December 1,885,300 tegen over i.Si3,7io op 22 December, een toe neming van 71,590. Groote sneeuwval ever geheel Zwit serland, gepaard gaande met een gewel digen storm, heeft groote storingen ver oorzaakt in de internationale telefonische en telegrafische verbindingen. In „De Tijd" waarschuwt mevr. Jong- mansStadhouder de katholieke vrouwen tegen zelfoverschatting, bij het aanvaar den van zetels in de Kamer. Schrijfster wijst er op, dat men in de linksche partijen eerder is begonnen met do voorbereiding der vrouwen voor 't open bare leven dan bij de rechtsche: Wij kunnen natuurlijk niet beoor- deelen in hoeverre de katholieke vrou wen rijp zijn om zitting te nemen in de openbare lichamen en wij meenen, dat schr. gelijk heeft als zij erop wijst, dat men in de linksche partijen eerder is begonnen met de voorbereiding der vrou wen voor het openbaren leven dan bij de rechtsche. (Letterlijk schrijft zij): „Aan den overkant zijn er reeds vrou wen, geschoold en pasklaar gemaakt, die in hare afdeeling een goed figuur zul len maken. Het is geen wouler, want van die zijde ging de stuwkracht, de voorbereiding op het komende vrouwen kiesrecht uit, toon wij nog sliepen, en nu hebben wij grooton achterstand in to halen." Wij zijn dan ook overtuigd dat er on der do vrijzinnige vrouwen verschillen de zijn, die inderdaad in do vertegen woordigende lichamen oen goed figuur kunnen maken, maar dit neemt niet weg. dat op haar aansporing niet gauw te vreden te zijn vooral ook voor de jon geren onder dezen nog de nadruk mag worden gelegd. Overal waar do vrouw nog eon betrekkelijk nieuwe verschij ning is, wordt naar het optreden van de enkele vrouwen de vrouw beoor deeld. Men moge dit onbillijk achten, het is een feit waarmee do vrouwton rekening hebben te houden. Hot feit al, dat voorioopig de vrouwen in aantal ver re in de minderheid kunnen zijn in d3 vertegenwoordigende lichamen, maakt dal zij in qu ali te it superieur moeten zijn. En dan denken wij niet alleen aan de noodigo kennis en ontwikkeling, maar Waterstaat, viert heden zijn 80sten v jaardag. Bestrijding van tuberculose en kankè Het Eonds 1918 ter bestrijding v tuberculose en kanker wordt omgezet een Vereeniging met plaatselijke afd lingen. Uitreiking van medailles. Men mei van den Hoek van Holland: Zaterdagavond kwamen in 't gebom van het loodswezen de bemanning v do stoomroddingbcot „Prins der Ned landen" de ecnige overlevende van „President van Heel" en de nagola betrekkingen van de bij de ramp met de „van Heel", omgek a bemanni bijoen, waar omstreeks 10 uur Z. K. Prins Hendrik, vergezeld van graaf va.. Atblone cn een adjudant aankwamen. Na dat Z. K. II. allen in hartelijke bewom - dingen had toegesproken, werden doet hem namens de Koningin on do regee ring aan schipper A. van de Klooster de gouden, en aan den Isten machine J. van Mastrigt, 2en J. Everaart, de nv trozen P. de Zeeuw, K. Smit, A. M wijk, O. Seekles, G. Jansen, en den Bro ker B. Blokland alsook aan F: v. Vlies, overlevende van do „Y< Heel" en aan do nagelaten betrek kingen de zilveren medaille voor menseh lievend hulpbetoon uitgereikt. Namens de bemanning werd door den commissaris van Rotterdam, den heer Jas, een woord van dank gesproken voor do verleen onderscheiding. Na afloop bracht Z. H. graaf van Athlono, aan boord v. Harwichboot De gravin van Atblone m haar kinderen waren reeds vroeger boord gegaan. Zooals bekend is e'n; de hooge gasten met de Harwichboc naar Engeland terug. Scheidsgerecht Spoorwegpersoneel. Als caudidaat-lcdcn voor het scheids gerecht van het personeel der Neder- landsche Spoorwegen voor het jaar 1922 heeft de Ned. R. K. Bond van Spoo en Tramwegpersoneel St. Raphael de vc gende personen aangewezenJ. J. Nivard, te 's-HertogenboeehG. H. I Hoen, te Zwolle; H. J. 0. Veniugs, ook aan karakter, aan moeeelo kracht. Amersfoort; M. N. de Kunder, ts Haai Voor de vrouwen, dio sterk in do min- derheid zijn in de partij fractie en dio do ervaring missen, welke de gerouti neerde politici bezitten is het e;n zware taak beginselvast te zijn en bijv. nauw keurig te onderscheiden tusschen geoor loofde tactiek en misbruiken in do po litiek, die zij als vrouwen niet kun nen en mogen dulden. De vrouw, die aan de partij discipline haar zelfstan dige overtuiging opoffert schaadt niet alleen zichzelf maar draagt bij, tot het vormen van een minder gunstige open bare meenirg over het politiek ontreden der vrouw." De vrouw moot niet al leen in idealen gelooven maar haar idealen vasthouden, ook in de politiek. Daartoe is kennis niet voldoende maar wol oen sterke wil. Oud-minister van der Sleyden. Ir. Ph. van der Sleyden, oud-minister van lem, P. L. Laporte, te Amersfoort; A. Wigman, te EindhovenJ. M. Lins sen, te Maastricht; Th. F. van Leur, 1 Utrecht; J. Hellemans, te Utrecht, en O. B. Keet, te Amsterdam. DE STAATSCOMMISSIE RAAIJMA IvERS. Op 30 Dec. is het eindverslag de commissie door den voorzitter aan H. de Koningin aangeboden. Vergunning publicatie van dit verslag is aangevre Het verslag bevat: 1. Herziening van den inhoud van voorioopig verslag. 2. Groepsomschrijving van eenige af zonderlijke groepen van ambtenaren. 3. Verschillende onderwerpen salariëe ring van de jeugdige personen, salari ring van do arboMfc-s in sommigo bc drijven, salariëermg „ij „amulat'O v" betrekkingen, aftrek voor Let gcncA va. kost, inwoning, enz. cn salariëerjng v~ echtparen. vroeg hij drama rabbi: da-t waren. „Wat zal ik doen' li sch. „Ik wenschdat Leo Bromstem uit de gemeenschap der jodien geslooten wordt. I-k wemsdh, da-t hij vervloekt worde met den vloek der verdoeming, welke, sinds het begin der wereld, alleen uitgesproken is legen de vijanden van God, den vloek, waarvan geen verlossing is, noch op aar de, noch in de hel, noch in den hemel." Gelijk de oude profeten stond de vader met de armen ten hemel geheven en vroeg da-t erger dan de 'dood over zijn zoon zon komen. De vergadering stond eveneens op en riep. „Hij zal verbannen worden. Hij zal vervloekt zijn. Hij zal verdoemd zijn." Een der rabbijnen schreed voorwaarts met de heilige trompet dn de hand. Naar het Oosten, Westen, Zuiden en Noordien weerklonk het geschal en dan klonk bet plechtig. Hoor, Irael, hoor. Dit is de naam van uw vijand. Leo Bromstcdn heeft het geloof zijner vaderen afgezworen. Leo Bron stein is een vijand yam, het joden- den avond weder tot zichzelf kwam, was hij zeer verbaasd, dat zijn rijtuig stil stond, en dat wel juist onder een galg. Do wiskundige Gieta was menigmaal der mate in gepeins verzonken, dat lnj uren lang meer dood dan levend schoen. Do groote Budoeus was op zijn huwelijks dag zoo verzonken in zijn philosofisehe beschouwingen, dat hij vorder alles ver gat en hij ontwaakte eerst uit zijne af getrokkenheid, toen do bruiloftsgasten ©ene commissie afzonden om hem te halen. Bet is toch maar gelukkig, dat or geleerden bestaan. Die weten altijd zulke ingewikkelde verklaringen voor do een voudigste dingen. Als men b.v. zijn han den wascht, dan... ja dan wascht men zijn handen, zal men zeggen. Maar dan heeft men niet hot minste begrip van de kern dezer eenvoudigo handeling. Luisteren we naar prof. Kruyt, die hot ons zoo klaar uitlegt: „Wasschen wij onze handen, dan pas sen wij do theorie van# Langmuir en Har- kins toe. De zeep werkt namelijk als reinigingsmiddel aldus: op hot oppervlak van de hand zijn vet- on stofdeeltjes; met water laten die niet los; vermen gen wij het water met zeep, dan gaan do zeepdeeltjes naar de stofdeeltjes van de hand, de polaire molocuulgroepen tre den naar buiten, een eloctrischo lading ontstaat cu de deeltjes vuil raken los van de hand en worden met hot water weggespoeld." Dus laten we voortaan niet meer zeg gen: „Ik ga mijn handen wasschen," naar: „Ik ga de theorie van Langmuh en llarkins toeoas-en." VOORSPELLINGEN VOOR 1922. Een medewerker van een Duitsch blad geeft een kalender vol voorspellingen voor elke maand des jaars. Voor April: De ingevolge een valsche ti" ding tot duizelingwekkende hoogte gest gen Mark wordt door vliegtuigen ach te haald. Voor September: De moordenaars va Erzberger worden gepakt en wegens onbe voegd dragen van wapenen elk tot 6 boete veroordeeld. De „Deutsche Tageszlg noemt het vonnis „ongehoord hard" e houdt onder haar lezers een collecte, d 7.93 M. en 3 broeksknoopen opbrengt. D ontbrekende 7 pf. dekt Hclffcrich. Voor November: Den 9en gelukt h graaf Reventlof den dolk le vinden, \y~ mec het Duitsche leger in 1918 van teren doorstoken -is. Voor December: Hugo Stinnes legt voor zijn kinderen den rijksspoorweg als speel goed onder den Kerstboom. Mareoni en graaf Areo vinden te samen een stelsel van draadooze betalingen uil, waardoor liet reparatie-probleem wordt opgelost. IMPRESSIONISME. Een schilder zit builen te schilderen, oude boer Klaas staat er bij en ziet aan. Heeft de natuur ook voor jou z'n wonderbaarlijk boek geopend? vraagt schilder. Heb je wel eens de bleeke vl van het morgenrood langs t vaahvitte ten zien kruipen? Den hemel in bij zonsondergang in brand zien te middernacht de wolks langs de sidderende maan? Nee, zei Klaas rustig, ik met drinken bij opgehouden. iemand heeft in zijn huis een theater. Het is zoo gebouwd, dal iedereen kan zien, maar niet iedereen kan zijn vaart naar beneden inhouden, wanneer hem zijn plaats is aangewezen. dom gebleken. Leo Bronstein is Ac vlo-elk der menschlheid gewordien. De -ho-of-drabbijn las de zeven gebeden en de zeven vervloekingen. Een voor een blies hij de zeven kaarsen op hel altaar uit en een halfduister viel in. De apostaat was uit de synagoge verbannen. „Leo Bronstein is uitgestootem en ver vloekt. Maar gij, Mozes Bronstein, lcu«t ©en hooger straf eischen. De wet van God dwingt mij -u te vragen, of gij wensebt, •dat hij voor alle eeuwigheid verdoemd wordt." De dieps-te stilte he-ersdhte dn de verga dering, zwijgend wachtte de rabijn hot ant woord van den vader af. Mozes Bronstein was op de knieën ge vallen en bad. Dan riep hij mot een stem, waarin het jubellied weerklonk: „Hij zal voor allle eeuwigheid verdoemd worden. De pijnlijke stilte word door ©en angst kreet verbroken. Trolizki'is oude moeder was bewusteloos neergevallen. Zij kon die vreeselijke vervloeking niet aarihooren. De kaarsen werden weder aangestoken', 1 de vergadering ging uiteen. Maar voor de joden over de geheele wereld beslaat er geen Leo Bronstein meer. De veldheer van Rusland heeft opgehouden jood te zijn. MOEILIJK VRAAGSTUK. De verkoop-er bracht een antieke kast van groote waarde in veiling, waarvoor veel liefhebbers waren, die echter een voor een afvielen-, naarmate de prijs hoo ger werd. Eindelijk was er mog maar een hooper over, die niettemin lustig tegen zichzelf beef ophielden. Hoe is bet nu, moet u de kast heb ben of niet, u is de eenige bieder, zei de verkoop© r. Waarop de andier antwoordde: Ja, zie, ik heb van twee liefhebbers opdracht het ding legen i-eder-en prijs Ie koop-en en nu weet ik nog niet wleni ik het gunnen zal. DE AMBTENAARS-PENSIOENEN. •In een gezelscha-p diplomaten kwam het gesprek op amb terra arspensio enten. Een Turksche pacha van het oude regime zat er stil bij te luisteren. Een der aanwezi gen vroeg hem ol' men, in Turkije ook amblenaarspensioenen had. De paella zag den vrager aan, streek door zijn baard eii zeide plechtig: „Neen, waarde heer. Allah is groot en een Tunksch ambtenaar, die pensioen noodig beeft, als hij den dienst verlaat, is een ezel. Archimedes was zoodanig in meetkun dige stellingen verdiept, dat hij van do bestorming van Syracuse niets had be merkt, voor hij zelf doodelijk gewond werd. De philosoof Karneados verzonk dikwijls zoo diep in gedachten, dat hij vergat te eten; opdat hij niet van hon ger zou sterven, besloot zijn dienaar om hem als een kind te voeden. Zoo ver gat ook Newton menigmaal des middags te eten. Cardanus, een der beroemdste philosofen en wiskundigen, was op eeno reis zoo in gedachten verloren, dat hij zoowel den weg als het doel van zijn reis verg£|t Op do vragen van zijn koetsier waarhoen hij moest, gaf hij geen antwoord en toen hij bij het vallen van SgBBJSB! Excuseer, mijnheer; zoudt U, vóórdal U naar hei spreekgestoelte gaat, zoo goed wille zijnwat van deze gele oker op Uw gezicht Ie smcrenl Dat zou voor ons zoo ge makkelijk zijn bij onze opname onder het afsteken van Uw spceehl

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5