Dik [Hollsndsch] Spek Firma BERNARD i. VAN LIEMT w. s s s H, KLOES C.D.WIJKHUIJZEN m n ■s Ver wuift 9 - Groote HouistraBt 62»67 m m m m m n Karpetten Loopers Dekens Spreien enz. m Stoom-, Wasch- en Strïjkïnrichting Scheepmakersdijk 32 Haarlem. ï\aar(emscf) Accountante Kantoor )I?aul vanöeurzen KERK EN SCHOOL. GEMEN6D NIEUWS. De moord op Mr. Wijsman KORTE BERICHTEN. LANDBOUW EN VISSSHERIJ. 40 cl. 40 ct. Mager Rookspek 80 ct. Mager Pekelspek 80 ct I pond Osseniappen en I pond vet f 1.50 Vleeschhouwerij van II Nieuwe Kruisstraat II 3550 TELEFOON 3550 13 13 M 13 13 13 13 13 13 13 13 H 13 EI 13 13 Vitrages e -i e Serre meubelen 13 13 13 H 13 13 13 H 13 13 13 H 13 13 13 13 13 Zendt Uw Wasch naar de S3 EB S3 M K U MM. Heldere wasch - Neemt proef Tarief op aanvraag gratis verkrijgbaar. De steun aan werkloozenkassen. ORDE EN ARBEID. I i tegen hoesf. verkoudheid j heeschheid. Keelpijn?) "O S) "3 (OPGERICHT 1847) Zijlatraat 5Jy^ B a ar le try' T ei.1715 4. Salariëering bij het middelbaar en gymnasiaal onderwijs. 5. Het algemeen© peil der salarissen. 6. Do kostenberekening. 7. Het ontwerp van eon bezoldigings- wet voor do gemeente-ambtenaren met toelichting. 8. Het ontwerp van oen bezoldigings besluit 9. Hot ontwerp van een Kon. besluit houdende regeling van het georganiseerd overleg voor ambtenaren en werklieden van gemeenten. 10. Eenige afzonderlijke nota's. 11. Verschillende bijlagen betreffende do loonen, indexcijfers, porcentelijken vooruitgang in salaris volgens de voor stellen der staatscommissie, enz. De Rogeerlng heeft, naar aanleiding van de gevoerde besprekingen mot de ver- .cgenwoordigers van eenige groote ge meenten cn van de va&ceralrajen,, beslo ten, de regeling voor den steun aan werk- «ozeiikassen, in 't algemeen niiet te wij zigen. Door de vakcentralen zouden voor stellen worden gedaan, in zake den ter mijn van 78 dagen, gedurende 'welken men na uitgetrokken te zijn moet hebben gewerkt om opnieuw recht op uifckcering uit ""do Werkloozenkas le kunnen doen gelden en in zake de regeling der uilikee- ring bij gedeeltelijke werkloosheid. Inmiddels moet de getroffen regeling worden toegepast. Verreweg de groote meerderheid der gemeenten waar leden der kassen wonen, heeft reeds bericht lan de regeling mede te werken. Z. D. II. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Kanunnik van het Hoogwaardig Kathedraal Kapittel te Haarlem en tot Plebaan- der Kathedrale Kerk van den H. Bavo aldaar, den Hoog eerwaarden Heer L. A. A. M. Wester- voudt, secretaris van het Bisdom Haar lem. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heoft belast met do verdere voorberei ding tot do oprichting dor nieuwe Pa rochie van do H. Familie te Heer-Hugo- waard (Zuid), den Weleerwaarden Heer Q. J. te Mcij; on benoemd tot kapelaan te Zaandam, den Weleerwaarden Heer J. B. M. Timp, en tot kapelaan to Dor drecht (H. Antonius van Padua) den Weleerwaarden Heer J. I. J. M. Yelt- huvso, die kapelaan was te Amsterdam (O". L. Vr. Onb. Onfc.) De nieuwe opleiding. Naar de „Lim- burgscho Koerier meldt, wordt van de zijde der regeering voortgegaan met de voorbereiding van maatregelen, welke noodig zijn om straks de bepalingen der Lager Onderwijswet, ook wat de nieuwe opleiding betreft, tot uitvoering te bren gen. Zoo is onlangs een bijeenkomst gehou den van de hoofdinspecteurs dio krach tens de wet het toezicht op de oplei dingsinrichtingen zullen uitoefenen met de directeuren van bestaande kweek- echolen en opleidingsinrichtingen, in welke bijeenkomst de plannen uitvoerig zijn besproken. O.m. werd medegedeeld, dat binnen niet al to langen tijd een Kon. besluit is to verwachten, waarbij de vijfjarige op leiding aan do kweekscholen wordt on derscheiden in een driejarig© theoreti sche en twee jaar practijk-opleiding. Na de eerste drie jaren zullen de candidaten tweeërlei richting kunnen gaanhetzij die van de meer literaire, hetzij die der wiskundige vakken. Dezo onderscheiding bepaalt de plaats welke zij later in bet U. L. O. zullen innemen; voor de lagere school zal beiderlei bevoegdheid voldoende en gelijk zijn. De twee practijkjaren zul len dus met studie in de vakken naar keuze van richting kunnen worden aan gevuld, waardoor aan die vakken meer aandacht zal kunnen worden geschonken. Foor de B. K. Universiteit. In de oarochie van den H. Joseph te Delft met inbegrip van de bijkerk van den H. Nieolaas en Gezellen is tot dusver voor de B. K. Universiteit ingezamsld een bedrag van rujm f 9000, en 500 aan jaariijksche bijdragen. NA HET CONFLICT IN DE METAALINDUSTRIE. In do vergadering van het dage- lijksch bestuur van het O.N.Y., gehou den Vrijdag j.l. maakte o.m. een punt van l>espreking uit de steunbeweging voor de stakende metaalbewerkers. Overwegende, dat thans nog niet kan worden vastgesteld, of en zoo ja hoe veel van de betrokken arbeiders den arbeid Maandag zouden kunnen hervat ten, besloot liet dagelijksch bestuur de steunbeweging althans voorlcopig nog on verzwakt voort te zetten. HET EINDE DEB STAKING. De Commissie van Acht uit de sa menwerkende melaalLeweckcrsoigani a- ties zond aan de plaatselijke stakingseo- mité's telegrafisch bericht, dat alle or ganisaties tot opheffing der staking be sloten en dientengevolge Maandag over al het werk wordt hervat. De achtervolgde conducteur. Naar uit Botterdam aan het „Hbld." wordt medegedeeld hoeft do geheimzin nige auto-achtervolging van een te Bot terdam woner.den spoorwegoenduoteur niets te maken met den moord. Enkele dagen voor nieuwjaar had oen conducteur op vorzoek van een stations chef plaats genomen in een coupé, waarin zich kwartjesvinders bevonden. In dion coupé moet ruzio ontstaan zijn, en één van de heeren nit dat gezelsohap was nu den bewusten avond per auto op zoek naar dien conducteur, die in deze ruzie betrokken was geworden. Een deskundig advies. Van deskundig© zijd© wordt o.m. aan het „Vad." geschreven, dat inzake de onthulling van den moord niet genoeg tegen verslapping en mee ieloosheid kan gewaakt worden. Stukjes, zooals dat van Mr. v. Gigch in do Telegraaf, waarin geklaagd wordt over het „los verband" tusschen Haag- sche en Amsterdamsche recherche, zijn voor beiden zeer bevorderlijk en doen on noemlijk veel kwaad. Mijn ervaring, die vrij wat ouder is en veel uitgebreider dan die van dezen Amsterdamschen advocaat loert mij het integendeel en ik vrees heel wat meer nadeelen voor onze samenleving van het onlangs aangenomen Wetboek van Straf vordering dan van het door mr. van Gigeh bedoeld „los verband." Naijver zal er wel altijd bestaan, ook wanneer de recherche in handen van den Staat zou overgaan. Hij heeft zijn nut, indien hij in de lagere rangen heerscht, mits compensatie gevonden wordt in do onderlinge samenwerking der hoo "den. Om een verslapping en moedeloosheid zoo lang mogelijk buiten te houden, moe ten de hoogere en lagere politie- en justitie-autoriteiten, te beginnen met mi nister Heemskerk vooral niet verzuimen belangstelling te toonen. Met een goed woord on een persoonlijk bezoek, ja zelfs daadwerkelijke deelneming aan recherches, bereikte ik vaak zooveel. Hot hield „de prikken levend" en vuurde tot grootere krachtsinpanniug aan met veelal loonend rekultaat. Is de dader werkelijk op roof uit ge weest, dan hoort men hier of in den vreemde spoedig meer van hem. Van een bedrag van f 200 toch. men zegt, dat dit in Mr. Wijsman's portefeuille moet zijn geweest kan hij geen bokke- sprongen maken en na korter of langer tijd zal hij de straat weer op moeten om in zijn onderhoud te voorzien. Dan echter vindt hij da verpleegster en den conducteur op zijn weg en achter hen de politie om hem op hunne aan wijzing te knippen," tenzij hij reeds vóór dien gearresteerd wordt op gege vens, die misschien ten huize van Mr. Wijsman of op diens kantoor zijn te vinden. Want de portemonnaie in den zak geeft nog vrij wat te denken en zou haast doen gelooven, dat de dader door andere motieven werd geleid. Mijn slotsom is deze, dat het onderzoek moeielijk ia, maar dat het ongetwijfeld met gunstig gevolg zal worden bekroond, mits slechts het hoofd koel gehouden wijordt. Dikwijls ligt de sleutel van een ©ogen schijnlijk raadsel veel dichter bij dan aan vankelijk vermoed wordt." Litusschen is de vermoedelijke moor denaar gearresteerd, naar men in dit no. zal lezen. WAAR BLIJVEN DE DOODE DIEREN? Men zegt, dat dieren bijna niet gevonden worden en denkt, dat de ernstige zieke exemplaren onbereikbare plekken opzoe ken oin te sterven. Ik geloof eerder, zoo zegt Dr. A. van Veldhuizen, in „De Levende Natuur", dat wij er niet gauw genoeg bij zijn om ze te vinden. Allerlei dag- en nachtgedierte is ons voor. Op Adderhorst vind ik nog al eens wat, al kom ik er maar een dag per week. Vooreerst dezen zomer een dooden hazelworm, maar die lag op het pad en was mogelijk door mij zelf onbewust doodgetrapt. Trouwens een andere, grooter dan ik meende dat ze wor den kon, ongeveer 50 c.M., lag elders voor mijn voeten en hield zich dood. Ik had een vouwstoeltje bij ine en had zoo tijd en gelegenheid oin me ook dood te houden en de proef te nemen, wie dit het langste uithield. Zoo was er alle gelegenheid elkaar eens goed op te nemen en bijv. de mooie «taartringen te bekijken. Maar mijn partner won hel tenslotte in geduld. Toen nam ik een stokje om hem gelegenheid te geven weg le gaan. Dit geschiedde met groote gra tie, kronkelend tusschen boschbessen een heuveltje op. Maar de ècht-doode hazel worm werd door de mieren Ieeggepeuzeld, zoodat er slechts een dor huidje overbleef. Doode dieren begraaf ik niet. Daarvoor zijn doodgravers en consorten. Later vond ik een groote wijfjesadder, die vermoedelijk door een egel gedood was en waarvan de ingewanden uit het lijf gescheurd waren. Een deel daarvan was in den grond ge trokken, ofschoon het cadaver nog niet eens verstijfd was. Het werd op een zonnig walletje gelegd om het verder verloop te kunnen nagaan. Daar heeft het 10 dagen gelegen. Men zag vooral den kop verworden, maar alleen vliegen profiteerden van de ge legenheid. Daarna was liet dier geheel ver dwenen, denkelijk had een buizerd het ont dekt. Hei derde geval betrof een wezel, die dool op het pad lag, een uiterlijk welva rend exemplaar, waaraan ik geen wond kon ontdekken. Het kan echter zijn, dat een hond hem den nek had gebroken, want ik vond hondensporen in de buurt. Door den walgelijken stank van hun slachtoffer, laten de honden dien buit verder onaange tast. Maar de doodgravers waren er als de kippen bij, boorden hun gangen door de ingewanden en binnen korten tijd was al leen het pelsje van den rug nog over. Dit was dezen zomer. De vorige winters vond ik wel eens doode egels, maar dan ont brak de gelegenheid om er meer van te weten te komen. EEN ONDANKBARE. Een vischsloomer uit Geestemünden trof op do heenreis mar IJsland1 in de Noord zee een Scheveilingschen vischsi'.oomlog- ger aan, die wegens gebrek aan de ma chine niet vooruit kon. De Geestemiinder nam het schip op sleeptouw en bracht het, niettegenstaande de sleepverbinding door den storm meermalen brak, tot het Wezerlichtschiip. De Scheveninger die waarschijnlijk zijn machine had gerepa reerd wierp toen zonder le waarschuwen den tros weg cn verdween in de duister nis van den nacht. Avp. AANRANDINGEN TE ROTTERDAM. Hef wordt te Rotterdam ook al steeds gevaarlijker des avonds laat over straat te gaan. Er gaat bijna geen week voorbij of men hoort van aanrandingen. Zoo reed Zondagnacht de tremmer W. A. in een rij tuig over het Vasteland. Hij werd aange houden door drie personen die hem trachtten te berooven. Gelukkig was de politie er spoedig bij. Zij arresteerde den zeeman W. A. De beide anderen gingen op de vlucht. Zaterdagavond is op de Sehiakade de koopman J. M. uit de Van der Sehelling- straaf door twee personen aangerand en van zijn portefeuille mot 105 beroofd. EEN VERDWENEN GRAANLADING. De molenaar R., te Zalt-Bommel, had ie Rotterdam 30.000 K.G. mais gekocht en een schipper aangenomen tot hot vervoe ren. De lading is aan boord gebracht, liet schip uit Rotterdam vertrokken, doch. niet te Zalt-Bommel aangekomen. De politie, hiermede in kennis gesteld, heeft hot schip te St. Anthoniepoider (Zeeland) opgespoord; de lading was ech ter verdwenen. Hot verder onderzoek bracht aan het licht dat èn te RoKerd'am èn te IJselmonde eenige hoeveelheden mais zijn gelost, die daar in beslag zijn genomen. De schipper, wiens signalement bekend is, is voortvluchtig. Zijn aanhou ding wordit verzocht. DE STAND DER MAAS. Eenige dagen geleden was de Maas in 48 uren bijna 2 M. gestegen. Nadat de ri vier 1 jaar lang beneden peil had gestaan zoodat op verschillende plaatsen de bo dem zichtbaar was, kon nu op het bevaar bare deel de scheepvaart worden hervat. ULit hot bassin voeren ook enkele zwaar beladen schepen de Maas in, maaT Don derdag zakte het water zoo snel, dat een dier sc-hopen aan den grond geraakte en een deel der lading op zolderschuiten moest wonden overgeladen, om het schip weer vlot te maken. Ook nu blijft de Maas zakken, zoodat Zondagnacht nog 57 c.M. val kon worden gemeld en de peil schaal aan de Maasbrug weer 60 c.M. on- der'nul teekende, zoodat do fundamenten der pijlers van de oude brug <lie eenige dagen door het water omspoeld zijn ge weest, nu weer geheel bloot liggen. WORSTVERGIFTIGING. Te Arnhem heeft zich bij een gezin aan bet Johannapleiti worstvergiftiging voor gedaan. Het gehede gezin, man vrouw en drie kinderen is na het gebruik van hot middagmaal, waarbij worst is gebruikt, ernstig ongesteld geworden. Do politie heeft de nog resteerende worst in beslag genomen, evenals een par tij worst bij een slager in Klarendal, waar de worst was gekocht. Een en ander wordt aan het gemeente-slachthuis onder zocht. Het braaksel van de patiënten is voor bacteriologisch onderzoek naar het ge ineen te- ziekenh uls gc zo nden De toestand van de patiënten gaat voor uit. DE BELASTINGDRUK. De veldarbeiders te Finslerwotdc,, die zeer ontevreden zijn over hun aanslag in de rijks- en gemeente-inkomstenbelasting, hebben zich gewend tot arbeiders in an- dere gemeenten in dien omtrek en in over weging gegeven, overal aan de gemeente raden te verzoeken, om het bedrag voor noodzakelijk levensonderhoud beduidend le verboogen. Een soortgelijk adres is bij den gemeenteraad van Finsterwoldö ingekomen. ONZE DURE SPOORWEGTARIEVEN. Een bewoner van Zierikzee schrijft in de „N. R. CL", dat wanneer hij met zijne vrouw en drie kinderen, respectievelijk 6. 8 en 11 jaar, a.s. zomer zijn jaariijksche vacantiebezoek aan de grootouders wil gaan brengen, die nabij Winschoten wo nen, en zijn gezin zich, met hot oog op de vermoeiende reis, de buitensporige luxe wil permititoeren 2de klas (e reizen en over Goes gaan (op die verbindingen der R. T. M. valt natuurlijk niet te rekenen), bij voor reiskosten en bagage (1 koffer) heen en terug ongeveer f 192 (zegge hon derd twee en negentig gulden) kan neer leggen I „Waar zijn de tijden gebleven, dat men met vacantic-kaarten uit en thuis was vo-Ur pl.ni. f 25?" vraagt de ongelukkige. EEN TROUWE GAST. Bij den heer G. v. d Wal te Enschedé is een roodborstje opgenomen, dat daar reeds den derden w,inter zijn intrek nam. aan net keukenraam en werd liefderijk Het diertje meldde zioli dezer -dagen weer ontvangen. In 't voorjaar laat de beer v. d. W. 't beestje los, 't Vliegt dan korten tijd bij de woning rond, verlaat die om geving gedurende «ten zoimer en komt dan iu den laten herfst terug. EEN PROBAAT MIDDEL TEGEN MOTTEN. Van de hand van tlr. Ernst Meckbaeh, te Leverkusen, bevat „Die Umschau" van 10 December j.l. liet voor alle huisvrouwen en natuurlijk niet voor haar alleen verblijdend bericht, dat bet hem na 7 jaar stadiën en proefnemingen gelukt is een kleurloos, reu keloos chemisch product te ontdekken, waarmede men wol, zonder de stof te be schadigen, minder duurzaam of in cenig opzicht minder goed te maken, blijvend te gen motten kan beschermen. Dit product wordt sedert Mei j.l. door de verfstoffabriek vorm. Friedrich Beyer en Co., te Leverkusen, onder den naam van Eulan F. in den handel gebracht. Het gebruiken van Eulan is hoogst een voudig. De wol wordt in een oplossing van Eulan in koud water doornat gemaakt, daarna eenige uren opgehangen, afgespoeld en gedroogd. Het succes der behandeling is gebleken, door van wollen lappen en partijtjes losse wol de relft de te behandelen en de andere helft niet; en dan op het geheel mottenko- lonies te planten. De niet behandelde helft ging dan ten gronde en de behandelde bleef onveranderd; als men de proef in gesloten bussen nam, stierven de motten bij de be handelde helft. (Wctensch. Bladen). EEN VREEMDE SINJEUR. Een man, die al een paar avonden vreemd deed op den N. Z. Voorburgwal te Amster dam, door aan een voorbijganger te vragen of een inbraak bij een notaris doorging, werd Donderdag door de polilie aangehou den. Bij fouilleering vond inen op hem een revolver, vele scherpe patronen, loopers en fleschjes met vergif. De vreemde man wilde zijn naam niet zeggen. Voorloopig is hij in het Binnengasthuis opgenomen. De zaak is tot nu toe erg duister. ONZE ONVEILIGE F.N ONHYGIËNISCHE SPOORWAGENS. Eenige bijzonderheden, die bij den moord op Mr. Wsman in den sneltrein de aandacht trokken geven het „N. v. d- D." aanleiding te wijzen op de vele onveilige en onhygiënische spoorwagens, die in ons land nog altijd in gebruik worden gehouden. Wat het onhygiënische betreft, daarmee bedoelt het blad niel de inrichting en zindelijkheid van de retirades deze steken toch over het algemeen zeer gunstig af hij het bui tenland, hoewel ook ten onzent de slechte invloed van oorlog en crisis zeer merkbaar i3 maar het ontbreken van deze vooral op lange trajecten noodzakelijke gelegenhe den. Nog dezer dagen werd verhaald van zulk een rijtuig in het traject Amsterdam Vlissingen! De ouderwelsche hokken-wagens moesten nu toch zeer spoedig vervangen worden door wagens met zijgang. Ook, en aller meest, ter wille van de veiligheid. Overlast, aanranding, berooving, moord legen dat alles slaat men machteloos als men 'n half uur of langer opgesloten zit in een hok nominaal met twee tot negen anderen, maar veelal sléchts met een enkelen mede reiziger of met een paar. Dit geldt natuur lijk vooral voor de eerste klasse, welker be zoekers natuurlijk bij voorkeur door boos doeners worden uitgekozen, maar toch ook van andere klassen. Heeft men er wel over nagedacht, dat zelfs de drie pistoolschoten, in den trein ge lost, klaarblijkelijk nog door het treinper soneel, noch door medereizigers zijn ge hoord? Wij willen, aldus het blad, het rei zend publick niet zonder reden ongerust maken, maar toch wijzen op de mogelijk heid dat zelfs een internationale roovers- bende, een tijdlang haar bedrijf uitoefenen de, onze spoorwegen onveilig zou kunnen maken, in zulke omstandigheden. In de wagens met zijgang of doorgang worden al dergelijke gevaren tot een mini- EEN SOLDAAT GESTIKT. In de Infanleriékazerne 'te Amersfoort heeft zich, schrijft de „Cnt." een geval van schromelijke nalatigheid voorgedaan, welke den dood van den soldaat v. E. uit Epe ten gevolge heeft gehad. In de ênfanterie-kazeroe dan is tegen woordig een stal, v.-aar de officierspaarden zijn ondergebracht. Ten gevolge daarvan moet er ook 's nachts steeds een stal- wacht bij de hand zijin. Deze nu slaapt in een vertrekje, vlak bij den stal. In dat vertrekje is eieetrisoh licht aange bracht, doch er bevond zich nog een Ias- buis, waarvan de brander bij ongeluk is afgebroken, cn welke nu van een stop in de eind-opening voorzien was. Terwijl nu van Donderdag op Vrijdag, om ongeveer ■half 3 het eleclrisch licht defect raakte heeft de wachtcommandant de hoofd kraan van de gasleiding opengezet Uit het feit, dat deze hoofdkraan verzegeld was, mag men opmaken, dat men officieel kennis heeft genomen van het 'ophouden met gasgebruik. En zeer zeker zou men mogen aannemen, dat dan de gasleiding vooral waar een buis is gebroken, zooals in de kamer van den stalwach't, terdege wordt nagezien. Bovendien heeft de -.ma joor S. voor twee 5 drie weken er op ge wezen, dat die buis moest worden dicht- geslopt. Dat was tot op het oogenblik niet gebeurd. Het gevolg is geweest, dat het gas zich in het kamertje van den stalwaohit ver spreidde en toen morgens de soldaat ge vonden werd, kon tnen, ondanks kunst matige ademhaling en heit gebruik van een zuurstofapparaat, slechts den dood con- sta toeren. Er is een commissie van onderzoek in gesteld, welke tot taak heeft 11a te gaan. wie hier schuld treft. LIEVEHEERSBEESTJES AAN ZEE. Aan de noordkust van het eiland Noord-Beveland ligt de Vlietpolder, op het westeinde van den Zeedijk, dio in oost-weatelijke richting loopt, en op een stukje overgebleven dijk van oen voor jaren ondergeloopen polder, dat er een voortzetting van maakt, trof ik, zoo schrijft de heer W. W. Schipper in „Do Lovende Natuur," dezen zomor in Au gustus, in een voor mij ongekende grooto hoeveelheid, lievenheersbeestjes aan. Verliet ik de plaats langs den dijk, die er in noord-zuidelijke richting tegen aansluit, dan zag ik na weinige schreden er slechts hier en daar maar oen enkele. Het meest kreeg ik ze te zien op 't mid den van den dag als 't warm en stil weer was; want dan gingen ze vliegen. In het midden van Augustus was ik met zulk weer tusschen 11 en 12 uur 's middags op waarneming uit. Overal kropen ze druk tegen allerlei stengels op. Dikwijls zag ik er it 7 tegelijk aan één grashalm, van niet moor dan oen paar d.M. hoogte zitten. Waren ze hoog genoog geklommen, dan begon do vlucht. Weldra zaten er voel aan onzo kleeren. Fen dame, die er bij was, droeg een witte blouse. Dezo was weldra dicht bezet met levende roode spikkels, 't Kwam me voor, dat do diertjes het meest zich aan de noordzijde, dus aan den zeekant, van de dijken ophielden. Bladluizen heb ik er niet kunnen vin den. Hoewel ik in den loop der jaren heel dikwijls langs voel dijken op het eitand gekomen ben, heb ik het ver schijnsel cr nooit waargenomen. Iemand van het gezelschap, dio als kind in het dichtbij gelegen dorp Wissen- kerke opgegroeid is, zei me, dat hij juist op do genoemde plaats heel dikwijls zeer veel lievenheersbeestjes gezien had. Een Engelch stoomschip gestrand. In de Eierlandsche gronden nabij Ter schelling strandde Zaterdag het 5000 ton groot geladen Engelsche stoomschip „Quito". In dien afgdoopen nacht is hét schip door sleepboolen afgebracht. De reis wordt vervolgt. Brandstichingf Verdacht van brandstichting is die winkelier I. S., uit Oude Pekela (Gron.), wiens huis Woens dag opbrandde, Zaterdag ter beschikking der Winschoter justitie gesteld. Autodienst Soest-Baarn—Amers foort. Men is v3n plan een geregeld'en dienst te openen tusschen Soest, Baarn en Amersfoort met 'n grooten Londenschen lotor-omnibus met 18 zitplaaten binnen en 18 bovenop. 1Tragisch. Zondagmorgen is de 53-jarige timmerman N„ te Nijmegen, toen hij in het Hunnerpark een wagen door de sneeuw duwde uitgegleden en dood op het sneeuwpad blijven liggen.. Veel animo. Voor de betrekking van woningopzichter der woningvereeni- ging te Nicuwemdam hadden zich 125 sol-i licitanten aangemeld.. De gelukkige, die op een salaris van 1000 benoemd is, i» een inwoner der gemeente. Inktwerpers. Onbekende opge schoten jongens hebben, in Nijmegen een nieuwe truc van inktwerpeu toegepast. Zij doordrenkten de sneeuwballen vaa ink* en wierpen die naar de dames van wie menig bontstel bedorven werdt De politie heeft de zaak in onderzoek. Valsch geld. Naar uit Noord- Limburg vernomen word't, is daar dea laatsten tijd weer valsch papieren gold in omloop gebracht. Het zijn voornamelijk valsche één-gulden papieren bons, welkt vermoedelijk van Duitscli fabrikaat zijn, Oplichting. De politie, te Leiden heeft zekere H. uit Hazierswoude gear-* reeteerd, die zidh heeft schuldig gemaakt aan oplichting te Leiden, door enkele win keliers te bewegen lot het op zicht me* degeven op naam van een beurtschipper naar Hazerswoude van verschillende goe deren. Een winkelier, waar hij om eeni ge gouden en zilveren horloges op zacht kwam vragen, kreeg argwaan en waar schuwde de politie. Verschillende der goederen waren reedis verkocht, Winkelroof bij een goudsmid. In dea naoht van Zaterdag op Zondag om twee uur hebben eenige individuen, vermoede-: lijk ineit een steen de ruit ingeslagen vaa •den goudsmid Soeverein, wonende Fan, tiaus Schollen-straat 21 te Amsterdam. Met een haastigen greep namen ze een aantal sieraden (ongeveer 25 zilveren horloge kettingen) mee en gingen ijlings op den loop. Van de daders is geen spoor. DE PAARDENHORZEL. Deze horzel heoft oen broeden stom pen kop, roodachtig van kleur. De oogea zijn zwart, de voelsprieten ijzerkleurig de borst is grij3 en hot lijf roso-ochtiij met zwarte tipjes. De vleugels zijn wit achtig, niet doorschijnend, met 'n gou den weerschijn on gegolfde dwarsstreep. De pooten zijn. lichtgeel van kleur. Vooral in de maanden Juli en Augustus zwerven doze horzels rondom de paar den. Zij leggen hare eieren op elke plaats van het paardenlichaam, dcch voor namelijk op do manen en aan do pooten. Het wijfje blijft eenige seconden al zwe vend© boven de uitgezochte plaats staan, schiet er dan op neer, cn lijmt con eitja aan een haar vast door middel van een kleverig vocht, dat spoedig droog wordt. Hetzelfde spelletje herhaalt zij met korte tussclienpoozon, en zoo legt zij niet zel den vier- of vijfhonderd eitjes op het- zelf do paard. Het paard vreest de horzel en rimpelt zijn huid zoodra zulk een insect er zich op neerzet. Het schuurt zich tegen boom of hek, verbergt zijn kop tusschen de voorpcoten of tracht do horzel door galp of draf te ontvluchten. De gevolgen vaa zoo'n horzel visite zijn voor het paard dan cok verrre van aangenaam. De larven kunnen n.l. niet op de huid van het dier in levon blijven en zich tot volkomen insocten ontwikkelen. Zij moe ten daartoe in de maag van het paard komen. En zij komen daar ook in. Het paard likt do plaatsen waar de larven zitten en zoodoende komen deze in den bek en langs dezen weg in de maag te recht. Op dezen weg, die de horzel larven van de huid van het paard tot in zijn maag moeten afleggen, ga„.i er zooals te begrijpen is, een menigte ver loren. Maar toch, als men een paarden- maag opent, vindt men haar van binnen niet zelden als bezaaid met horzellar ven. In de paardenmaag ontwikkelen deza larven zich nu en als het haar tijd ia verlaten zij met de uitwerpselen hot li chaam, waarna het dier zich evenals de runder- en schapenhorzel tot volkimen insect ontwikkelen. Rond vliegen om eieren te loggen is de eenige bezigheid van deze gevleugelde veeplagen; als deze zorg voor het in stand honiden van de soort vervuld is, sterven zij. „De Holstein Friesian World" meldt, dat men in Amerika het volgende mid del aanwend tegen den steek van een runderhorzel. Men wrijft den rug van het dier in met een mengsel van één dell jodoform on vijf deelen vaseline, met het resultaat, dat één dag na de in wrijving do larve reeds uit de huid te voorschijn komt. Men begint tweede helft Maart en herhaalt de inwrijving elke week. (De Zaaier.) r doos 60 en 00 cr bij apofo en drogalcc j| 09 Groote Balans Opruiming van

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 6