BERICHÏ7 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste blad Indrukken van den dag Uit den Omtrek WOENSDAG 11 JANUARI 1922 44ste JAARGANG No. 14036 T 3.25 f 0.25 f 3.577, PER KWARTAAL FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. POSTREKENING No. 597a ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL. DIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING Abonné's, die te klagen hebben over onregelmatige of slechte bezorging der Nieuwe Haarlemsche Courant, worden dringend verzocht, dit onmiddellijk schriftelijk te berichten aan de Administratie N. H. Courant, of mondeling aan onze Bureaux, Nassaulaan 49. ADMINISTRATIE N. H. COURANT. PARTIJDESPOTISML. 12 6 'aalSte da« ook HAARLEM. De HoogEerwaarde Heer Westerwoudt ijeneesiid tot kanunnik-plebaan. De treinmoord. Bloembollen in- en uitvoer- cijfers. De tooneeïavond van den R.-K. Kring. De Rederijkers raar Maastricht. De Openbare Leeszaal. J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. Pater P. P. van Veen. Giften. Burgerlijke Stand. NIEUWE StlMfT DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAABLEMENAOENTSCHAPPEN: PPR WEEK BUREAUX* No. 255. Mot parlementaire stelsel is al sinds veie jaren in opspraak. Vóór 1917 heette het. dal de kiezers geen voldoenden invloed in het parlement konden doen gelden: hun aantal was beperkt en in ieder district be sliste de helft plus één der stemmen over de verkiezing van den candidaat. Door de invoering van algemeen mannen- en vrou- wenslemrccht en zelfs kiesdwang, benevens eer. evenredige vertegenwoordiging, waande men een dorado nabij te komen. Doch spoedig kwamen nieuwe nadoelen voor den dag. waarvan wij enkel willen memomree- ren, de moeilijkheid van het samenstellen der lijsten en het gelaten recht van voor keurstemmen. Het was duidelijk, dat door de onvermijdelijke leiding, door partijbe sturen aan de verkiezingen te geven, de be slissing over de te benoemen candidaten veel meer dan vroeger, naar die partijbestu ren werd verplaatst, een bezwaar, dat naz veel grooler is geworden, nu het reeht van voorkeurstemmen onlangs danig is ver zwakt. Maar, hoe men de zaak ook wende of keere, een volmaakt of zelfs maar aige meen bevredigend stelsel zat wel nimmer uitgevonden worden, omdat het persoon lijk element hierbij altijd sterk op den voor grond treedt en in de politiek de mensen zicli nu eenmaal niet van zijn beste zijde laat zien. Wanneer in de partijen zelf steeds uitsluitend hel algemeen of althans hel zui vere partijbelang op den voorgrond stond, zouden de meeste moeilijkheden niet voor komen. Een sterk staaltje van onverkwikkelijke personenpoliliek heeft dezer dagen weer liet gevnl-Van Beresteyn geleverd. Men heeft geleden, hoe dit 2de Kamerlid uit de vrij zinnig-democratische partij is getreden op grond van een conflict met den leider van zijn partij en voorzitter zijner Kamerfrac tie, mr. Marchant. In de daarbij gepubli ceerde feiten wordt een tipje opgelicht over het doen en laten van Kamerfracties en handelingen van partijbesturen, waardoor bei vertrouwen in de belangeloosheid der heeren politici zeker niet wordt versterkt Mr. van Beresleyn heeft meegedeeld hoe hij bij de laatste Kamerverkiezingen her kozen werd. „In 't najaar van 1917, aldus deelde de heet van Beresteyn aan „Het Vaderland ntcde, kwam aan de orde hel groole cre- diel voor de levensmiddelen. Ik werd toe vallig voorzitter der Commissie van rap porteurs van dit Wetsontwerp en vond daarin aanleiding mij in deze geheele kwestie nog eens terdege in te werken. „Ik heb den indruk dat mijn arbeid den heeren Limburg en Marchant niet erg aan stond, zoodat de verhouding in die dagen niet te best was. Toen nu de verkiezingen voor de deur kwamen, werd afgesproken dat de aftredende kamerleden naar anciën niteit op de lijsten zouden worden geplaatst. Deze anciënniteit was als volgt: Ketelaar (1897), Marchant (1900), Limburg (1905). Teenstra (1909), Roodenburg (1913), Kos ter (1915), v. Beresteijn (1916), Oud (1917). Ik kon mij zeer goed met een dergelijke candidaalslelling vercenigen, omdat het het eenig mogelijk advies is dat een Hoofdbe stuur aan de leden kan geven, wil het niet vervallen in een persoonlijke waardeering der aftredende leden, waardoor niet anders dan onaangenaamlieden kunnen ontstaan. Ik bemoeide mij in het geheel niet met de candidaatstelling, daar ik geen lid van 't mlijbestuur was en vertrouwde er op dal mijn polïiioke vrienden ook voor mijne be langen zouden waken. Hoe kwam ik bedro gen uil toen ik in de „Vrijzinnig Democraat - van Zaterdagochtend 2 Maart 1918 mMsl vernemen, dat de afspraak niet was nageko men en de Kamerleden die invloed hadden op de volgorde op beiere plaatsen stonden tla" b,v- Roodenburg en ik." do afsprarl'^b?Stuurders hadden n.m. legen voor de In 'wee ''jsten ontworpen, één groep en damó'fe' één V°°r de oosteliike het convenant N Marc,lanf' die volgens de besle lij,. °j 2 "'oest staan, No. 1 op J' geplaatst. Verder werd aan aic volgens anciemjli,eif\ hecr Roodenbm-S- hebben, de achtste toJ*. °de piaats nloesl Van Beresteyn, wien de ze^L "lr- icwnm a* r a rv eyende plaats toe nm af«evallen, wanneer hij niet d0Qr ccn groot aantal voorkeurstemmen naar bo ven was gedrongen. „Ik had het gevoel van in slaap te zijn vermoord door mijn politieke collega's' schrijft de heer van Beresteyn dan ook weinig vriendelijk. Zie daarnaast hoe het in de Kamerfrac tie toeging: de heer van Beresteyn laat zich als spreker inschrijven, maar krijgt van zijn voorzitter, den heer Marchant, een ul timatum thuis: laat u vóór kwart na elf als spreker schrappen, v»f ik laat door den Ka mervoorzitter meedeelen, dat gij geen deel meer uitmaakt van de vrijzinnig-democrati sche Kamcrfraclie! La mort sans phrase ciust Nu weten wij wel, dat er in elke organi satie discipline behoort te bestaan en da' ook in de politiek leiding behoort te zijn. Maar er is toch nog zoo iets als een recht van verdediging en beroep en een algemee- ne vergadering der partij, welke in hoogste instantie uitspraak dient te doen, wanneer er onder partijgenooten een meeningsver schil uitbreekt. Het gevat-van Beresteyn doet jaarom verbijsterend aan. te meer, waar zoo iels voorkomt in een zich noemende Vrijzinnig-dcmocrafiscfte partij. Waar het hoofdbestuur bij het opstellen der lijsten jn de leider bij een ondisciplinaire daad op traden als despolen, als hier is geschiêJ, moet het den vrijzinnig-democratischen kiezers toch wel benauwd om het hart worden! Ons parlementarie leven kan, na alles, wat de laatste jaren geschied is, niet veel schokken meer verdragen. Men klaagt over hoe langer hoe meer afnemende belang stelling bij de kiezers in .,de politiek". Is het wonder, als de heeren. die de politiek moeien maken, aldus in politieke zeden voorgaan? Z. D, H. -de Bisschop va,n Haarlem heeft benoemd' lot plebaan der kaihedrale kerk en kanunnik van hal hoogwaardig Kapittel den Hoogeervv. Heer L. A. A. M. Westerwoudt, secretaris van het Bis dom Haarlem. „Le nod est mort, vive le roi". De koning is dood, leve de koning, luidt een oude spreekwijze, maar zeker zal het optreden van een nieuwen koning dikwijls met minder voCdoening en mindere verwach ting zijn begroet dan deze zeer eervolle benoeming. Reeds onmiddellijk na den dood van onzen betreurden plebaan Riknrenspoel wenden als diens opvolger namen gemom peld van vele uitstekende priesters in ons bisdom, maar telkens kwam daarbij de naam van onzen secretaris mede naar vo ren. Niet zonder aarzeling echter, want secretaris Westerwoudt is nog zeer jeug dig. Wij merken op dat deze uitnemende priester spontaan door het volk als ple baan wer.dl aangewezen; d.w.z. zonder dat voor dien roep eenige andere grond was dan de uitnemende hoedanigheden van onzen secretaris. Ook onder de clerus van het bisdom slhijnt secretaris Wester woudt voor den toekomstigen plebaan te zijn gehouden. Dat alles bewijst wel hoezeer deze be noeming door clerus en leek en zal worden gewaardeerd. En inderdaad heeft Haarlem ginds 191S, het bisdom schijnt secretaris Wester woudt zijn werkzaamheden aan het bis dom in onze stad begon, gelegenheid ge had den nieuwen plebaan te leeren waar- deeren, niet alleen als oen der uilmun- lendsfe en geleerdste priesters van ons bisdom, maar ook alis een zeer sympa thiek priester, die de harten stormender hand vroverde van allen met wie hij in aanraking kwam. Woindgen wisten in zoo'm korten tijd zooveel vrienden in allerlei kringen te verwerven. Geheel Haarlem, zal zich dian ook ver heugen over de benoeming van den ZeerEerw. heer Westerwoudt tot dezen zeer eervolien post, een benoeming, die, wij twijfelen er niet aan, tot heil van de S;t. Bavo-parochie en van Haarlem zal zijn. De nieuw benoemde plebaan is tegelijk benoemd tot kanunnik van het kathedraal kapittel. Hij wordt daarmede opgenomen in dien bestuursraad van het bisdom en een hoezeer immer de uitmuntende hoedanig- der raadslieden van Z. D. H. levensdata volgen, waaruit ook blijkt, lieden van onzen nieuwen plebaan zijn ge- Leonardus Aloysius Alfonsus Maria Wes- Wij laten hieronder eenige belangrijke waardeend terwoudt werd geboren te Amsterdam 10 September 1878, priester gewijd 2 Maart 1902, kapelaan te Rotterdam 10 Maart 1902, professor te Hageveld 20 April 1904, professor in het kerkelijk recht te Warmond 6 Februari 1906, secretaris van het Bisdom 30 April 1915 en gisteren, 9 Januari 1922 plebaan van de kathedrale kerk te Haarlem en kanunnik van het kathedrale kapittel aldaar. Nader vernemen we hieromtrent nog 't volgende: De oorzaak dat de verdachte naar Haarlem is overgebracht moet gevonden wordien in 't feit dat de Haarlemsche recherche onder lei-ding van den commis saris in stille het ond-erzoek heeft voort gezet, met het gevolg da het, door ge noemde recherche Vrijdag j.l. aan de ver pleegster, die zooals men weet te Haar lem woonachtig is, geloonde portret, een spreikende gelijkenis vertoonde met den dader. Daarop hebben de Haarlemsche justitie en politie al 't mogelijke in 't werk ge stéld om dien aangewezene in handen te krijgen, met 't gevolg, dat hij Maandag met behulp van de Zanrivoortsche politie, de verdachte is gedomicilieerd aldaar, in Amsterdam is aangehouden. Op 't hoofdbureau van politie te Am sterdam door de verpleegster geconfron teerd, werd hij door dieze pertinent her kend. Daarop is de verdachte voor den com missaris van politie te Haarlem, die in middels zijn opsporing door het geheele land had verzocht, geleid. De verdachte ontkent tot dusverre alles. De Haarlemsche politie zet haar onder zoek voort. Nader vernemen wij nog dat de politie in Haarlem zich met het onderzoek in de zaak ging bemoeien, naar aanleiding van een bekomen inlichting, die het onderzoe ken waard leek. Zij deed dit onderzoek zelfstandig, zonder medeweten of hulp van Haagsche of Amsterdamsche re cherche. Op dit oogenbiik vertoeft de verdachte in het politiebureau te Haarlem, waar hij voor het onderzoek ter beschikking wordt gehouden.Zoo zij,n telegrafisch de verschil lende conducteurs ontboden, die met de zaak te maken hebben. De aangehoudene tracht zijn alibi op Oudejaarsavond te bewijzen. Of dit klopt is nog niet te zeg gen, daar Haarlemsche rechercheurs he den naar Amsterdam zijn om verschillen de verklaringen te onderzoeken. S. is gedomicilieerd in Zaud'voort, doèh be woont kamers op het Rokin in Amster dam. Elij is handelsagent van builenland- sclie huizen. Hij moot den heer Wijsman gekend hebben. De politie acht in dit stadium van het onderzoek een wraakmoord niet uilgeslo ten. In dit verband zou van belang zijn do getuigenis van den heer, die in de nabijheid van den heer Wijsman woonde en op den avond van den moord iemand voor het huis heeft op en neer zien loopen. Deze heer, die thans te Londen vertoeft, zal na tuurlijk ook gehoord worden. De verdachte is Maandagavond ook ge hoord door den heer Von Löben Seis, of ficier van Justitie te Haarlem. De ver dachte was voorzien van een abonnement 2e klas. Dit sluit natuurlijk niet uit, dat hij op den avond van den moord een kaartje le klas zou kunnen genomen hebben. De Haarlemsche po'itie heeft, mot be hulp van de Zandvoorts he, haar netten naar alle zijden uitgespannen. Van hot portret waren spoedig 150 afdrukken ge maakt, welke met een duidelijk signa lement naar een 150-tal plaatsen groote en vooral grensplaatsen, werden gezonden. Dit geschiedde Maandagmorgen. Inlus- schen kwam men in het bezit van het adres van den verdachte in Amsterdam. Des namiddags omstreeks vijf uur kwam S. van de reis thuis en werd hij gearres teerd. Door uitgebreide voorzorgsmaatre gelen van de zijde der recherche zou van een evenlucele ontsnapping geen sprake kunnen zijn. Na de arrestatie werd hij naar het hoofdbureau van politie vervoerd, waar later de verpleegster met hem werd gecon fronteerd. Deze verklaarde pertinent, tol driemaal toe: „Hij is het en niemand an ders!" i.ij is heil Hij is het zeker!" Vervolgens werd de verdachte naar Haar lem overgebracht, waar het onderzoek zal worden voortgezet. Dc gearresteerde handelsreiziger is ongeveer 31 jaren oud, van goeden huize en vertegenwoordiger van een aantal bekende buitenlandsche firma's Thans zal de Haarlemsche politie, bij gestaan door de Zandvoortschc en Amsterdamsche, een huiszoeking ver richten in de woning van den ver dachte te Amsterdam, om te trach ten meerdere bewijsstukken in han den te krijgen. De Haagsche recherche is van dc arrestatie in kennis gesteld. De verdachte, die bij het verto r e n onverschillige houdirg aanneemt, be oept zich bij het vaststellen van zijn alibi op het bericht, dat in de bladen is ver schenen, dat in 'den coupé, waarin de moord plaats hal, panier en eenigo over gebleven garnalen zijn gevonden en dat hij dus omstreeks 5 uur op het Dam rak t.e Amsterdam moet zijn goweeit. In de pertinente verklaring van de ver pleegstcr vindt -de recherche alle aanleiding om den gearresteerde ernslig te verdenken der. moord gepleegd te hebben. Op hem werden echter geen bezwarende papieren of anderszins gevonden. De invoer in ons land van bloem bollen gedurende November 1921 be droeg aan gewicht 48.709 Kg. voor een waarde van f 58.827, De totale invoer met uitzondering van December bedroeg 506.649 Kg. met een waarde van f 401.036, tegen 256.592 Kg. voor f 271 410 in 1920 De uitvoer in November 1921 be droeg 812.392 Kg. voor f701.076 en de tolale uitvoer uitgezonderd die in Dec. 22.375 432 Kg voor f22.031925 tegen 15.985.918 Kg voor f 19 081.080 in°1920. Uit deze cijfers ziet men, dat de invoer per Kg. in November 1921 bo ven den gulden bedroeg, doch de uitvoer in die maand daar beneden bleef. De verhoudingscijfers naar Zweden met uitzondering van Finland en Noor wegen zijn het gunstigst naar Duitselx- land het tegendeel. Naar Zweden bedroeg de verzen ding met uitzondering van December 2.410.889 Kg voor f2.819.116 en naar Duitscliland 890.730 Kg. voor f553.916. Finland staat aan de spits met 101.516 Kg. voor f 116.965 Dan komen de Ver. Staten met 7.200.836 Kg voor f 7.464.083. Noorwegen steekt na Finland het beste af, immers daarheen bedroeg dc verzending 689.392 Kg. voor f 762.606 en naar Denemarken 1.617.269 Kg. voor f 1.678.190 De waarde der bloembollen naar Finland en Noorwegen is dus het grootst, ofschoon de uitvoer met uit zondering van België. 280.805 Kg. voor f 274.989 niet veel te beteekenen had. Maandagavond heeft de reeds vroeger aangekondigde Sehouwburgu-itvoering ter gelegenheid van hot 10-jarig bestaan van den R. K. Kring plaats gehad. Dc Stadsschouwburg was goed gevuld met een Roomsoh gezelschap, dat in echte feeststemming verkeerde. Verschillende Eerw. heeren geestelijken van de stad wa ren tegenwoordig, terwijl tevens werden opgemerkt mr. J. N. J. E. Heerkcns Thijs- sen en andere leden van het eere-comité. De voorzitter van den Kring, de heer Malbé van der Wei-den, hield een ope ningsrede, waarin hij de geschiedenis van tien Kring -herdacht, dank bracht aan den Eerw. adviseur, paler Caminada, die zoo veel lief en leed met den Kring heefl meegeleefd, de oprichters van den Kring herdacht, en van wie er nog slechts één. als lid van verdienste, de heer Bosse. aanwezig was. Verder bracht spr. dank aan alien, die den iaatsten tijd hebben meegewerkt, om het lustrum van den Kring te doen slagen, in het hijzonder de regiseur, de heer A. Buys, die plotseling door het uitvallen van den gewonen regi seur en een der voornaamste spelers, zich vo-or c>en dubbele en moeielijke taak zag geplaatst. Ook aan het lustrum-comité onder lei ding van den heer Stalpers werd hulde gebracht. Wc-lnu, die hulde was niet ten onrechte gebracht. Ondanks de moeilijke omstan digheden werd het bekende transforma tiespel van pater Servaitius van Enschedé „De toog van mijnheer Pastoor' op uit stekende wijze opgevoerd. Het aardige sink viel bij het publiek goed in den smaak; vooral, lo-en na het wat le lange lste bedrijf, er meer entrain in het spel •kwam. De koster was vooral uitmuntend in zijn rol; zijn sterk spel, uitbeeldend den Ouden man met hot hart op dc long. sterk alkeerig van alle nieuwcrwetsche dingen en vermakelijk in zijn krachtter men, deed voortdurend een schaterlach opgaan. Hij droeg den geheelen avond het stuk op een peil, dat boven het ge wone dilettanten spel uitging. Ook aan de overige spelers, dien waar- dagen pastoor, met wat te zwakke stem. dien burgemeester, dien lstcn tooneelspe- ler, den waard van het hotel en zijn knecht, oen wiet Ie versmaden comisclhe kracht, hun allen kom't lof toe, voor de wijze, waarop zij zioh van hun laak kwe ten. Ook de regie en aanklcediing viel te loven, bijzonder het voorportaal in het huns van den pa-stoor. Dc Kring mag mot Iro'ls o«p dezen avond terug zien, waarmee hij zijn goede reputatie, ondank-s de vele teleurstellingen bij de ineenzetting dezer Insfrumfeesten ondervonden, weer hoeft hoog gehouden. Het hartelijke applaus 11a alle bedrijven, eenige malen zelfs bij open doek en de oratie aan hof slot. getuigden hoezeer de aanwezigen zich vermaakten. Mogen d'e verdere dagen v-an hot lustrum even veel succes breniqe.nl Zondagmorgen met den trein van 8,22 vertrok de Rederijkerskamer „Alberdingk Thijm naar Maastricht, om daar met het driebcd'rijvig toonccl-spcl „De Hellas" van Louis Haver, waarmede dc rederijkers hier in Haarlem reeds groot succes heb ben gehad, mede le dingen in ccn toonccl- W/Cdstrijd. uitgeschreven door de tooneel- vereereniging „Ons Genoegen" ter gelegen- In' -1 van de eerste lustrum-viering. De Haarlemsche gasten werden op al- ■larharlc'iikste wijze in 't Zuiden ontvan gen. Bij hun binnenkomen werd door een mandoline-gezelschap en een strijkje het clublied van dc rederijkers aangeheven. Nadat eerepeleerd was, had een geza menlijk diner plaats, waarna de uitvoe ring plaats had. „Alberdingk Thijm" heeft groot succes gehad en 't zou ons ten zeerste verwonde ren als zij niet weer nieuwe palmtakken veroverden. en De „Linib. Koerier" schrijft met zeer waardecrende woorden over die uitvoering en zegt 't volgende: De verwachtingen voor het optreden der Rederijkerskamer „Alberdingk Thijm' waren hoog gespannen. We mogen onvoor waardelijk zeggen, dat deze verwachtingen in alle deelen zijn vervuld. Ons Genoegen heeft aan de toeschouwers een avond geboden, in alle opzichten, waardig aansluitend bij de vorige uitvoerin gen. Het stuk zelf, een sociaal drama, waarin voornamelijk de strijd wordt uitgeteekend tusschen de oude en de nieuwere werkge vers-begrippen, werd schitterend vertolkt. De zware rol van den ouden Lovink, het type van den conservatieven patroon werd keurig vertolkt door den heer van Dijk Daarbij sloten zich op voortreffelijke wijze dc rollen zijner drie zoons aan. En ook de overige rollen toonden zich een juist begrip en opvatting hunner taak in het samenspel van dit stuk eigen, te hebben gemaakt. Want dat is het juist, wat we in deze uit voering zoo moesten roemen; de soepelheid van hét spel, het volmaakt samenspel, wat niet de een of andere rol deed domineeren, maar het geheel tot een pakkend stuk wer kelijkheid heeft gemaakt. De heer Nielen, regisseur der club, tevens tooneelschrijver, heeft op waardige wijze de schitterende reputatie zijner club hoog gehouden. De openbare leeszaal zal 17 Januari a.s. voor het publiek worden geopend. Onbestelbare stukken. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Te rug ontvangen in de tweedie helft der maad December 1921. Binnenlandsche brieven. J. Bakker, Haag; C. v. d. Berg, Hil versum; C. Bon, IJmuiden; Haagsche Post, Haag; Handelsblad, Amterdam; Opr. Haarl. Crt., Haarlem; Comd't. II 10 R. I., Haarlem; V. Diegst,A'dam; id.; Eerw Moeder, J. Evers, A'dam; Fibbe, Haarlem; Mn. A. v. Gilsen, Haag; Giro kantoor, A'dam; Maria v. Gorp, A'dam; mn. de Grooth Verschuur, Scheveningen; Wed. Haanstra, Haarlem; Haart. Dagbl., 5 maal; Madelle Bep. v. Hees, Haag; Hettling, Solo (Ned. O.I.); Mej. P. v. d. Heuvel, Haarlem; W. Hindopen, Bus- sum; J. Hollander, A'dam; Dir. Prov. Waterstaat, A'dam; Steun-Commissie, A'dam; J. Kaper A'dam; A. B. 1234, Haag; Joh, v. Leeuwen, D. Leux, A'dam; F. Luike, Haarlem; G. Maat huis, Haarlem; A. Mesken, A'dam; Nieuwsblad v. Friesland, Lieerenveen; T. van Oort, Haarilem; Prien, A'dam; Pa norama oom Tom, Joh. de Roode, A'dam; Mej. M. Roskam, Haarlem; Mej. Schaafsma, A'dam; Sladis-Editie 1818, Haarlem; Sliads-Ediitie 1881, Haarlem; G. Swlinkels, A. G. Ferra, Joure; A. Verhagen, Veghell; Mej. Jos. Verschave, Gemert; O. Visser, A'dam; Vroom en Dreesmann, A'dam; L. v. Welde, Haarl.; Trees v. Wieringen. A'dam; G. Woerlee, Haarlem. Binnenlandsche Briefkaarten. Het Leven, A'dam; W. v. Beek, Den Helder; Del Tin Grovanni, A'dlam; A. Eelmans, Texetl; Jo Endön, A'dam; LI. Groveling, Haarlem; Janus iten Hagen, Delft; Feldr Hamn, Tilburg; J. Ibing, A'dam; Mej. M. de Klerk, Gouda; Mej. Chr. Kockman, Arnhem; Mej. A. de Kok, A'dam; Mad.elie H. Moorman, Amersfoort; J. Pcsman, Kampen; Willy Pyt'tersen, A'dam; Mr. de Quay, A'dam; Mn. Arends-de Ring, Velp; Mn. y. d. Sande, Haarlem; Mej. C. M. Sieval, Haarlem; Mad. Simons, Haarlem; M. G. v. Svvers, A'dam; Mej. M. P. Timmers, A'dam; J. Cimthoven, Haarlem; Fam. v d Vliet, A'dam; Fam. v. <1. Vreedo, Haag; C. Wiibrands, A'dam; 16 binnen landsche briefkaarten zonder adres. Buitenlandische brieven. P'. C. B. Broekhuysen, Bruxelles; Mad.elie Dorhout-Mees, Vénise; Charlot te de Heklt, Goorend; Mrs Henry Luden, Paris, It. Leeniding, Altona; John Mac Gregor, Londen; Peek Frean and Co, Birmingham; J. Voet, Mi laan; de Vos Wil'senburg, Basel. Buitenlandsche briefkaarten. Erik Benriszen, Copenhagen; A. v. Boxal, Mej. Daams, Dusseldorf; Mad. Enne Kasienme, Bruxelles; Louis Heyt- vdt, WasliingtonNelly Heytvelt, Was hington, 2 stuks; Frauledn Sund K. Id- man, Dresden; Jah. Kramer, le Havre; Zuster S. Out, Berlin; Oskar Peters, Leip zig Kosor Paschingen, Berlin; G. Vau- vert, Bruxelles; Mrs. Small, Zowethoft, England; C. Tindal, Bruxelles. Uitbreiding Raadhuis. Ter Secre tarie (7e afdeel in g) is Ier inzage gelegd een afschrift van liet door de com missie uit Ged. Staten benoemd tot het aanhooren der bezwaren van belanghebbenden tegen de onteigening ten behoeve van de uitbreiding van 't Raadhuis te Haarlem opgemaakt proces-verbaal van de door baar ge houden zitting, alsmede een afschrift van het door die commissie aan den minister van Binnenlandsche Zaken uitgebracht rapport. Hieruit blijkt dat 30 Nov. j.l. de oommissie uit Gcd. Staten, bestaande uit de heeren Ketelaar en Hendriv, zitting gehouden heeft om de bezwa ren van belanghebbenden tegen dc onteigening aan le hooren. In deze zitting werd door mr. P. Tideman namens een dier belangheb benden 0. m. betoogd, dat geen uit gewerkt plan met uitvoerige kaarten Barometerstand: 769. Neiging: Stilstand. OPGAVE VAN: v'an het werk als bedoeld in art. 12, le lid sub lo der Onteigenings wet ter visie beeft gelegen. Dit bezwaar komt de commissie ge grond voor, daar moet worden erkend, dat inderdaad geen uitgewerkt plan van het geheele werk ler visie beeft gelegen en de belanghebbenden der halve omtrent de wijze waarop de voorgenomen jiitbrciding van het Raadhuis zal worden uitgevoerd, ge heel in het onzekere zijn gelaten. Naar bet oordeel der commissie zal derhalve tot een nieuwe ter visie legging der behoorlijk, overeenkom stig dc wet aangevulde stukken moe ten worden overgegaan en zal opnieuw eene uit hun midden aan te wijzen commissie tot het aanhooren der be zwaren zitting moeten houden. Dienovereenkomstig werd door de commissie aan den minister geadvi seerd. Beëindiging leertijd lagere scholen. Ingevolge de nieuwe Lager Onderwijs wet zal er aan de openbare en ook aan enkele bijzondere scholen verandering komen in do beëindiging van den leer tijd der lagere scholen. Er is eon strevon, op alle scholen den cursus op 1 September te doen aan vangen; het verlaten der school zou dus ook alleen op dien datum kunnen plaats heb ben. De overgangsperiode zou daarbij eenige moeielijkheid kunnen geven, bij name voor de kinderen, die indertijd met 1 April van eenig jaar waren toegelaten. Deze zouden dus met 1 April a.s. een 6- of 7-jarigen leertijd volbracht hebben en dus de school kunnen verlaten, doch aar diezelfde school zou wijl de inschrij ving van 1 April tot 1 September werd verschoven geen nieuwe eerste klass6 op 1 April gevormd worden. Ter ondervanging van de moeilijkheid zou het derhalve aanbeveling verdienen, dat de leerlingen, die met 1 April 1922 de school zouden kunnen verlaten, hoe en kele maanden het onderwijs bleven vol gen (tot aan de zomer-vacantie). Deze maatregel zou in de eerste plaats die kinderen-zelvcn ten goede komen. Keuringsgebied voor Haarlem Afge kondigd is het besluit van 23 Dec. 1921, strekkende o.a. tot hot bepalen van den dag van in werking treding der warenwet 1919 (Stbl .no. 581) en van het konink lijk besluit van 5 Jan. 1921 (St.btd. no. 5} voor het keuringsgebied Haarlem. Installatie mr. A. Maclainc Pont. Zaterdagmorgen le 12 uur is mr. A. Maclaine Pont op plechtige wijze ge ïnstalleerd als rechter bij de Arron- dissements-Rechlbank te Haarlem. Aanwezig waren leden van de rechter lijke macht, benevens eenige advoca* ten. Het woord werd gevoerd door mr. P. J. G. van der Muelcn. pre sident der Rechtbank eu jhr. mr. F. W. van Styrum nameus de balie. Mr. Maclaine Pont dankte voor da tot hem gerichte worden. Dinsdag 21 Februari a.s. zal de Wel- Eerw. Paler P. P. van Veen, O.F.M.. ka pelaan aan de kerk van het Heilig Hart aan hel Ktevcrpark, met de „Zeclamdia" vanuit Amsterdam naar die missie va» Brazilië vertrekken. Ontvangen voor Paler v. d. Berg van familie L. J. 2. W. G. 1.— Getrouwd: 10 Jan. M. A. Jurrjens en L. E. Melz. Geboren: 6 Jan., z. van L. B. M. Mol-v. Veen. 8 Jan., d. van B. Kramer-v. Nie- kerk. z. van M. H. Draaisma-Steffens. d. van B. J. Tupker-Visser. 9 Jan., d. van J. Schouws-Vialle. z. van S. v. Kampen- Leuven. z. van J. Andréa-de Jong. z. van W. G. Schrama-Wijenberg. z. v 1 M. Cornet-Krijnc. Overleden: 9 Jan., I. W. de Ruijter-de Jong, 74 j., Duvenvoordestraai. E. Aus- sum-Frencken, 81 j„ Loidschestraat. M. A. Hogenes-Eckhard, 36 j„ Heerensingel. A. J. Lemmers, 24 j., de Clercqstraat, J. G„ 18 d„ z. van P. Marlens, Zomervaarl. 10 Jan., H. W. Kuipers-v. Lent, 58 j„ Breestraat. M. Muller, 17 j„ Hazepaters- laau. A. Schilling, 81 j., Zuiderstraat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1