gemengd" nieuws. UNDBOUW EN visSCHERM. DE „BEKWAMEN". NIEUWS, Onze dure kleeding. Verkeer en Posterijen. KERK ENSGH00L. ORDE EN ARBEID. De moord op Mr. Wijsman. KORTS ESR1CHTËN. ....J Toegankelijk zijn voor de officieel» Afgevaardigden (of hunne plaatsvervan gers), de leden van het Bondsbestuur en i 11. K. Ters (van ieder Katholiek blad 'ér. vertegenwoordiger), op vertoon van i-.n toegangskaart op naam, welke tijdig met oen overzicht der ingediende gros lijsten der 18 Kieskring-Organisaties zal v.orden toegezonden. fa het „Vaderland" schreef dc beer ïlo xlikuijzen een artikel over het feit, dat het peil van.... den Vrijheidsbond in de Kamer omhoog moet! Ka dat deze aansporing noodig is, blijkt uit het valger.de citaat: als men weet, dat een van onze eerste mannen daar vervangen is door km and, die toen hij Ruys de Beerenbrouck met Notens zag sproken, tot een van zijne medeleden zeide: Ik zie dien mijnlieer (iet p het mijnlieer) Buys de Beerenfarouck nog ai een-s met Notens spreken, zou mijnheer Buys de Beeren-brouck soms ook Be /msch zijn? dan wordt liet iemand toch benauwd om het hart, en dan ver baast men zich tevens, dat er zoo ge sputterd is tc.gcn de wijziging van de Kies wet die aan de voorkeurstemmen veel van hare kracht ontnam; dan duwt men t'y.'.c Un schuld votn Lande, die nooit in <ie stad had moeten komen, naar voren, en presenteert ze aan de aanbidders van tiet vroegere stelsel als gevolg daarvan «leze broeder kreeg voorkeurstemmen door zijr.e bijzondere connectie in die wereld, die met het slachtvee heeft te doen. Maar men kan zich overtuigd hou den. dat <ie vriendjes, die op hem gestemd hebben, nimmer bedoelden, hom op liet Binnenhof te brengen, maar het alleen deilen om hem ecne beleefdheid te be wijzen." Het „II! ld." had ilezer dagen geschre ven over den invloed, wc-Ike het loon der kleormakersgezellen heeft op de prijzen van afgewerkte kleeding. Do looncijfers, welke het noemde, betroffen uitsluitend die, welke in eerste-klas-zaken worden betaald. Het bestuur van den Bond in de Klee- dingindustrie wijst hot blad er op, dat do hoogo loonen, waarvan hier sprake was, sle"hte door een klein aantal werk gevers worden betaald. Zij betroffen de hoogste loonen in de eerste gemeente- klasse. Het uurloon is in die eerste klasse voer atelierk'.eermakcrs 87 cent. In elke Ier vier volgende gcmecntcklassen daalt hot telkens met 5 cent; tot 67 cent dus in de vijfde gemeentoklasse. Do huiswer- lors ontvangen in alle klassen 3 cent minder per uur. Voor het maken van maatwerk zijn nren vastgesteld. Hier goldt du3 prac lisch stuk-werk, berekend volgens uur- ocn. Het „Ilbld." noemde, als voor beeld, voor een colbertjasje 30 uren. Echter zijn er vijf verschillende tarie ven. Die 30 uren gelden voor het hoog ste tarief (tarief V). Het- laagste tarief voor een colhertje (tarief I) is slechts 15Va uren en verder tarief II, III en IV, respectievelijk 18, 21 en 24 uren. Do hoogo loonen nu (30 uren voor PAa colbert), aldus de voorzitter van den Bond in de klccdinginitüstrie, v Men slechts in een klein aantal eerste-klasse maatzaken betaald. Niet meer dan 6 pOt. van de werknemers vinden in die zaken emplooi. Overigens worden vrijwel nooit do hoogo tarieven betaald, ook echter niet vaak de laagste in de grooto zaken, w'aar naast maatgoed, ook confectie wordt verkocht, is tarief III het meest gang bare voor maatkleeding. Een eomplcot colbertpak nu (met vest en breek dus) kost aan maakloon vol gens tarjef V f 43.75, volgens tarief IV f 35.02, tarief III f 30.23, tarief IV f 25.85, tarief I f 21.75. Hierbij is uitsluitend met atelierwerk gerekend. Maar verreweg het grootste gedeelte der gezellen zijn thuiswerkers. Deze kosten den werkgever niet alleen 3 cent minder per uur, maar zij ver- Jagen ook de exploitatiekosten van het bedrijf. Immers, het werken op ateliers kost den werkgevers licht, vuur, schoon houden en ook huur. Daar nu, vooral in do groote maat- eoufeetiezaken in verhouding uiterst wei nig atelierwerk wordt verricht, en nooit het hoogste tarief wordt betaald, is het duidelijk, dat daar het loon ook niet zooveel invloed kan hebben op de ver koopsprijzen. En toch worden ook in die zaken voor costumes vaak zeer hooge prij zen gevraagd. Het bestuur van den Bond in de klec- dingindustrie heeft een uitgebreid on derzoek ingesteld naar do tarieven welke worden betaald. Uit dit onderzoek is ge bleken, dat voor maatkleeding, uit prima stoffen, welke, wat do kwaliteit betreft, waard zijn met de meeste zorg te wor den behanio'd, volgons tarief III wordt betaald. Het publiek, dat zulke kloeding koopt, verkeert in den waan, dat de hoogste maakkosten er aan z.ijn besteed on betaalt daar ook voor. Uit het bovenstaande blijkt dus, dat de kleermakers niet zooveel loon maken als de cijfers uit de eerste klas zaken zouden doen vermoeden. Het systeem van stukwerk naar uurloon verplaatst boven dien het risico grootendecls naar do werk nemers. Een jong krachtig gezel kan soms bet costuum in een paar uur min der afmaken, dan het tarief vaststelt, maar oudore arbeiders moeten vaak lan ger werken. Daarbij komt dat er veel seizoenwerk is, zoodat in sommige tijden haast geen werk komt. Een verzoek om tenminste 38 uren werk per week to garandeeren, hebben do patroons niet willen inwil ligen, wat dus, zoo zeide men, bewijst, dat er wol waken zijn, dat minder dan 38 uren locn wordt gemaakt. En vooral is dat het geval in dezen tijd van malaise. Er wordt heel weinig kleeding gekocht, en de bezuiniging treft vooral de eerste klas zaken, want de mindergegocden, die meosfal s'echts een minimum aantal pak- - ken hebben, kunnen weinig minder dan gewoonlijk koopen. Hoeveel minder bij eerste klas firma's omgaat, bewijze wel het volgende: Een oorlogswinstmaker kocht in één jaar 43 colbcrtpakken, acht rokcos'tmims en nog de noodige ja35C-n. Zulke klanten zijn er niet moer, integendeel, niemand kcopt meer dan het strict noodige. De werkgevers ondervinden daarvan de na doelen, maar vooral ook de gezellen, die nooit aan een volle werkweek komen. Al lijkon dan ook de uurloonen hoog, do verdiensten zijn dat thans niet. Ten slotte zeide de bondsvoorzitter nog, dat men, om voor het hoogste tarief in aanmerking te komoa aan strenge eischen van bekwaamheid moet voldoen. Er zijn klanten, die buitengewoon las tig zijn, zoo erg, dat de gezellen, dio hun costumes maken halve zenuwpatiën ten worden. Dat do leveranciers van zulke klanten inderdaad op hooge loonkosten zit ten, wil de bondsvoorzitter niet ont kennen, maar in do gemiddelde maat- eonfectiezaken zijn, zeide hij, do loonen heusch niet de oenige oorzaak, welke de kleeding duur houden. Hij wees er on3 op, dat in Engeland, Zwitserland en Duitschland, waar een zelfde soort contract in het bedrijf be staat als hier, voor de tariefberekening een hooger aantal uren wordt aange- i nomen. VOOR DE DRENTSCHE VENEN. Te Broek op Langcticlijk hebben Woensdagmiddag een aantal meisjes een collecte langs dc huizen gehouden, voor de noodlijdenden in de Drent- sclie venen. Deze collecte bracht ruim f 400 op en bovendien werd een flinke collectie kleediugstukken opgehaald. De stoep voor liet Koninklijk Paleis te Amsterdam. Met zeer verdeelde instem ming heeft de Verc-eniging „Herxlrick de Keyzer" zoo schrijft zij in een adres aan den Amsterdamse-hen Comeenteraad kennis genomen van de verschillende wijzigingen in de bestrating en den aan leg van het Dam-plein. Onder deze wijzi gingen zal n.l. ook behooren het verwij deren van den stoep van het Koninklijk Paleis, en het daar ter plaatse aanbrengen van een glooiend terras niet een oprit aan weerszijden, en een viertal treden aan den voorkant. Tegen deze verminking van het groot- sche bouwwerk van Jacob van Campen komt de vereeniging met den meesten na druk op. Al is ook de stoep die het voor uitspringende middens1, uk van den gevel omringt, sober en eenvoudig, hij behoort tot het gebouw en maakt er oen onmis baar deel van uit, dat onmogelijk kan verwijderd worden zonder ernstige schade aan het aspect van liet geheel toe Ie bren gen. Reeds is er vroeger een vijfde trede van ilen sloep onzichtbaar gemakt of weg gebroken. Een verdere afbraak van den stoep zou het gebouw nog meer van zijn rijzigheid ontnemen. Een modem, hellend terras met opritten en moderne lantaarns daarvoor in dc plaats te .stellen, is een ondulbare niet alle piëteit en schoonheids gevoel strijdige ontsiering cn mishande ling van het monumentale werk, en tevens een verdere ontluistering van het toch reeds zoozeer bedorven Dam-plein. De vereeniging verzoekt den Raad van Amsterdam met den grootsten aandrang, aan dit plan zijne goedkeuring 'te onthou den. V crvolgingskosten directe belastingen. Wij vestigen er de aandacht op, dat de kosten van vervolging in zaken van directe belastingen bij de wet van 24 De cember 1921 in werking treden 26 Januari 1922. gewijzigd zijn in dien zin, dat van laatstgenoemden datum af, voor een waar schuwing vijftien cents, voor een aanma ning vijf-en-twintig cents in rekening wordt gebracht. Dc kosten voor dc bcleekening van een dwangbevel zullen bedragen, voor som men beneden de 100 40 cents lot één gulden 50 cents, terwijl, indien de gevor derde som 100 of meer bedraagt, ver schuldigd zal zijn 2.50 benevens 1 voor elk geheet bedrag van 100 waar mede zij de som van 100 te boven gaat. Conflict in 't zicht. In de op 8 dezer gehouden vergadering van de afdeeling Arnhem der Vereeniging van Directeuren en commiezen der posterijen en telegrafie, kwam men algemeen tot de overtuiging, dat het vroeg of iaat tot een conflict tus- schen den directeur-generaal en het cen traal bestuur van de even genoemde ver eeniging had moeten komen. Duidelijk kwam aan liet licht, dat de directeur-gene raal de belangen van het 'hooger perso neel niet heeft behartigd. De taak van liet centraal bestuur is daardoor wel bijzon der zwaar.De vergadering sprak unaniem liarc meening uit, dat bestuur te moeten steunen. (U. D.) DE KOEPEL OP DEN SINT-WILLI- BRORD TE AMSTERDAM. M. Reyners schrijft in dc „St. Willi- broixlusldok" Als een „Amstcltlijker" langs zijn heerlijke kerk ging, dan dwaalden zijn blikken vol bewondering langs den krach li gen romp van den reus; zij bewonderden de sleunbeeren, die als ribben den bouw samenhielden, de armen van het transept, de grondsla gen. rotsvast geplant in den Amstel- gronil.Maar als hij dan omhoog zag, dan betrok zijn gezicht! De reus had geen hoofd, geguillotineerd stond het groolc lichaam cn hield slechts een halsvlakte cynhoog. „Hoe jammer tocli," zeide men. „Dat zien wij nooit meer af." „Die komt er nooit op." „De grond zou den koepel niet kunnen dragen." Het platte vlak bleef, zooals het was, 32 meter hoven den grond en was foei-lcclijk. De oude pastoor Van. Zanten kon droevig het hoofd schud den, als hij die lcoepellooze vlakte zag. De oude dr. Cuypers, die nog wel 'ns kwam kijken naar zijn „kathe draal', kon er wel om huilen. Maar dat platte, foei-Ieelijk, was verbazend praclisch. Het werd een collecte-hak. Altijd, dag en nacht, was het een 'doorstomme bedelaar, die niet sprak en niet luisterde, maar oimewegelijk zijn leege schaal naar den hemel hief. Of nu de oude pastoors van den Am- stcldijk, Wubbe cn Van Zanten, en de bouwheer van do kerk, dr. Cuy pers, het in den hemel hebben afge sproken zeker is, dat een kunstmin nend man op aarde de gedachte heeft gekregen, om practisch de koepel kwestie op te lossen, en de huidige pastoor kreeg de gelegenheid het werk van zijn voorgangers voort te zetten. Er is geen geld voor den koepel ik zal het geld geven. En zoo hoorden wij op Nieuwjaars dag, toen wij als goede parochianen de H. Mis bijwoonden, de blijde tijding: „de koepel komt en. .in 1923 slaat hij boven den St. Willibrord, kant en klaar." F.r zijn drie teekeningen van den koepel. De eerste kunnen wij het ideaal-ontwerp noemen. Dr. Cuypers ontwierp dien koepel op de eerste plannen van den kerkbouw. Hij werd toen geflankeerd door vier torens. De indruk van dezen koepel met zijn vier torens is grootsch, maar, nader bezien, zou het aspect te druk zijn. Het we melt boven de kerk van torens en torentjes, daarbij waren de vier l'lank- torentjes tamelijk hoog in verhouding tot dc hoogte van den koepel. De indruk was te druk, vergeleken bij de rest van de kerk zelf, le rijk, ver geleken met de schoone, eenvoudige golhiek van den romp der kerk. Cuy pers zelf geloofde niet. dat de vier torens ooit zouden komen. Het plan komt meer voor bij de Fransclie ka thedralen, maar is zelden of nooit verwezenlijkt geworden. De tweede teekening is, mijns inziens, niet mooi. De vier torens zijn geslonken tot to rentjes, de koepel, betonbouw mat halfstecn ommelscld, doet corpulent aan als een uitgezakte luchtballon, de verdeeling van de zijvlakken van den koepel in drie kleinere ramen is minder gelukkig. De derde teekening voldoet praclisch aan al onze wen- schen. Rustig en stevig staat de koe pel op den St. Willibrord. De vier torens verstoren niet de kalme kracht van den bouw, die beschermd wordt door getorende sleunbeeren. Door groote ramen valt het licht broed en vol in de kerk. Een sternen balus trade gaat rond den koepel- De dak ramen boven dc spits slaan vrij zon der den storenden omloop. God zij gedankt! Als ge van Ouder kerk komt of van Duivendreeht of van Amstelveen, overal zult ge den koepeltoren van onzen Sint Willebrord zien; boven de huizen der nieuwe stad verheft hij zich, hij ziet boven de boomen van den Amstcl, ver over Amsterdam cn het Y en de Zuiderzee cn overhecrscht het Amste'land. MGR. ROBERTO VICENT1NI. Naar de Resb. verneemt, is omtrent den datum van het vertrek van Mgr. Vicen- tiiui nog niets definitiefs bekend. Mon seigneur zal nog eenlge weken in ons land vertoeven voor andere dan zuiver diplo matieke zaken. Zoo zal hij een bezoek brengen aan de verschillende bisschop pen in ons land, om zich op de hoogte ie stelten van de kerkelijke toestanden in htm bisdommen. In verband daarmede gaat Mgr. morgen naar Breda voor een bezoek aan Mgr. Hopmans. Na afhandeling dozer zaken vertrekt hij naar Rome, om Z. II. den Paus verslag uit le brengen. Na een verblijf van oeni ge weken in dc Eeuwige Stad zal hij naar nieuwen post te Constant inopel vertrek ken. PERSONEEL VAN WEG EN WEE KEN AANGESLOTEN BIJ „ST. RAPHAEL". To Utrecht hooft oen zoor druk be zochte vergadering plaats gehad van per soneel van Weg en Werken, onder voor zitterschap van den heer J. M. Linssen te Maastricht. Do algemeene toestand, do bezuini gingsplannen, de kwestie der dienst- en rusttijden, en vooral do voorgenomen op heffing der wachtposten, werden na een inleiding van den secretaris van het hoofdbestuur, zeer druk door do verga dering besproken. Ten slotte werd ondorvolgendo motie met algemeene stemmen aangenomen: „Het onderhouds- en bewakingsperso neel, georganiseerd in den Ned. B.K. Bond van Spcor- on Tramwegpersoneel „St. Raphael", in vergadering b.ijeen op 8 Januari to Utrecht; gehoord de bespreking over den alge- meenen economischen toestand, over de bij de spoorwegen genomen bezuinigiin- gen, speciaal ten aanzien van do ophef fing van wachtposten en over de kwestie der dienst- en rusttijdenj spreekt zijn voldoening uit over de leiding van het hoofdbestuur alsmede ovor de gedragslijn, welke het voor do toekomst heeft uitgestippeld; verzoekt hot hoofdbestuur zijne bij zondere aandacht te schenken aan depo- sitio der beambten, wiior wachtposten eventueel worden opgeheven, opdat deze positie niet versleehtere roept allo R.K. onderhouds- ea be wakingspersoneel op zich te organisee- ren in „St Raphael" en besluit dezo motie te publiceeren iin het ltS. en de Pers." BESTUURSVERGADERING VAN DE CHRISTELIJKE VA.KVEREENI- GINGS-INTERNATIONAI.E. Het bestuur van het Internationaal Christelijk Vakverbond hooft op 4 en 5 Januari te Parijs vergaderd onder voor zitterschap van den hoer Jule3 Zirnheld. Het bestuur beraadslaagde over den tegenwoordigen toestand der arbeiders in de verschillende landen en de reactie van werkgeverszijde tegen de wetgeving betreffende den arbeidsduur. Verder heeft het bestuur zich bezig gehouden met de behandeling van een ontwerp-scon ni's-h weroIJpiog-am, o ge steld door het dagelijksch bestuur van het I. 0. V. Dit program, dat onverdeeld i3 ia meerdere hoofdstukkenbeginselen, eco nomische orde, eischen, opvoeding der arbeidersklasse, zal aam de aangesloten vakverbonden wonlen toegezonden mot het verzoek hun amendementen op het ont werp zoo spoedig mogelijk ter kennis van het bestuur van het I. C. V. te brongen. Hot program zal vastgesteld worden op het eerstvolgend internationaal con gres, dat in do week van 18 Juni to Inns- brück (Tirol) zal worden gehouden. Tot, dit congres zullen eveneens de in ternationale federaties der verschillende beroepen worden uitgenoodigd. Het zal worden voorafgegaan door een internationale arbeidersconferentie. NIET ALLEN WEER GEPLAATST. Do staking van do metaalbewerkers is ook te Apeldoorn geëindigd. In do ver schillende fabrieken kunnen de arbei ders, ofschoon niet allen, weer aan den gang gaan. Aan de Apeldoomsche Machinefabriok firma Loog Landaal kondon Maandag morgen van de 101 stakende werklieden slechts 50 weor geplaatst worden, ten gevolge van gebrek aan voldoendo orders. De overigen zullen den arbeid weer kun nen hervatten als de werkzaamheden aan deze fabriek zijn vermeerderd. Op do Koperpletterij van de firma do Keus konden van do 45 arbeiders maar 20 weer worden aangenomen. De an deren zullen geleidelijk herplaatst wor den. In Dordrecht hebben vers hii'ondo pa troons het opnieuw aanmelden geëiseht. Daar zijn reels enkoio slich tof Iers ga- vallen. Te Rotterdam is voorloopig nog geen 50 pCt. der stakers weer te werk gesteld. De aanneming is echter nog niet afgoloopen; de niet te werk gestel- don moeten zich aan do gewone loka len, waar zo stempelden molden, en worden door de organisatios ingeschre ven, Hie een steunregeling voor hen in elkaar willen zetten. UIT DE METAALINDUSTRIE. Te Utrecht zijn ongeveer 5/6 van de sta kende metaalbewerkers weor onmiddellijk le werk ges'lekl 'kunnen wordien. Het R.-K. Vakbureau hoeft tiet derde verzaak van het N. A S. om ter gollgen- iheid dor melaatbewerkersslakiing een stalking over het gehoede land 'te doen ont ketenen, andermaal van do ihnnd gewe zen. R.-K. VAKBEWEGING. In Februari a.s. zal 'de heer J. van Rijzewijk 12)4-jaar voorzitter zijn van liet R.-K. Vakbureau. In een aan ito houden bestuursvergadering zal dit feit worden herdacht. VERMINDERING VAN LOON. Wegens den tegenwoordigen economi schen toestand zullen de loonen aan de fabrieken der Venn. „Mosa en Stella" te Maastricht met 5 in begin Maart op nieuw inet 5 verminderd worden. Voorgestelde uitzonderingen voor ge. huwden en gcOcellolifk werkenden zijn door da 'directie in overweging genomen. 0>E STEUNREGELING VOORTGEZET. Het R.-K. Vakbureau heeft aan de aan gesloten vakbonden verzocht, do steunre geling de eerste zes weken nog door te zetten en liun lodien op le wekken tot steun. Dit in verban'J met de groolc kas ten, welke de stalking van dien R.-K. Me- taatbewerkersbond heeft gevirdcrd. HET KOPEREN JUBILé VAN HET R.-K. VAKBUREAU. Naar tiet Cen.tr. verneemt, z.ii het kolve ren feest van het R.-K. Vakbureau niet feestelijk herdacht worden. Een vertegenwoordiger van het Pers bureau Van Dias te Londen heeft, den in Londen vcrfclijvenden Amsterdammer opgezocht, die, naar gemeld is op Oude jaarsmiddag op het Rokin iemand gezien had wiens uiterlijk een volkomen gelij kenis vertoonde met dat van den ge signaleerde die den moord op mr. Wijs man gepleegd moet hebben. Hij bevestigde de mod 'dodingen welke hij dienaangaande in den bekenden brief aan een zijner familieleden had gedaan en logde verder nog do volgende ver klaring af. „Ik zag op dien bewusten Zaterdag middag, omstreeks 6 uur, een persoon langs het huis van hot slachtoffer op het Rokin heen en weer wandelen en die per soon droeg een regenjas mot ceintuur. Hij was goed gebouwd en zal ongeveer 6 voet (1.80 M.) groot zijn. Mot airg- waan keek hij mij voortdurend aan. Ik ben er zeker vaa, dat, 0J3 mij een foto wordt getoond, ik hem absoluut herken nen zal." Het „Hbid." deelt nog het volgende mede: De ouders van Mr. Wijsman wisten van hun zoon zoo goed als niets af. Deze had do gewoonte eenigszins geregeld om de veertien dagen thuis to komen, hij bracht dan zijn voor de wasch bestemde ondergoed mee. Het eenige wat de vader zich uit den jongsten tijd herinnert, is dat zijn zoon hem enkele weken gele den verklaarde, niet te dik in zijn con tanten te zitten. Daaruit word gecon cludeerd dat de portefeuille die mr. Wijs man hoogstwaarschijnlijk bij zich droeg Want ook daarover bestaat geen absolute zekerheid ten hoogsba f (JOO f 300 bevatte. Het was cm deze bijzonderheid, dat bij politie en justitie, ook in verband met andore omstandigheden uit höt leven van het slachtoffer, aanvankelijk de meening postvatte dat hier geen moord om to roo- ven werd gepleegd. Later is men daarop teruggekomen, omdat de pleegzuster uit het Wilhelmina-gasthuis, die hare mede reiziger nauwkeurig observeerde, niet het minste teeken van verstandhouding lus- schen beide mannen heelt ontdekt. Dat de derde reiziger, in den coupé komende, «iet wist da't zij in Haarlem zou uit stappen en hij dit eerst ontdekte toen zij den coupé verliet, want do plaats barer bestemming hoeft do conducteur niet luide genoemd. Do politie geeft toe dat het een zoowel als hot ander slechts is: veronderstelling, en daarom geen en kele aanwijsing, ai lijkt dio nog zoo zonderling, mag worden verwaarloosd. In verband met deze zaak werd bekend dat mr. Wijsman op zijne kamers aan het Rokin nogal vrij drukkon aanloop had van tal van personen. Hij was huur der van de Hollandsche Sociëteit van Levensverzekeringen, waaraan liet perceel behoort, en daar niet in pension. Hij at huiten de deur, ging, toen hij ppas op het kantoor kwam van mr. Van Gigch, d. i. ongeveer 2 Yb jaar goleden, hier en daar eten, wat hom niet scheen te bevallen. Hij plaatste oen advertentie om aan een besloten tafel lie dineeren, een pensionhoudster uit do Grensstraat schreef er op en het gevolg was dat hij daar do beide laatste jaren iederen mid dag van half ze3 tot half zeven of daaromtrent, dineerdo. Zijn kennismaking werd daardoor in Amsterdam vergroot, doch geen enkol gehoorde getuige, ook zij niet dia de begrafenis in den Haag hebben bijgewoond, wist iets bijzonders omtrent de bekenden van mr. W. meo te doelen. In de „Teil." 'kamt oen «ïedadieeliMg voor van een dame, die op Oudejaars avond van Amsterdam mot dien bewusten trein naar Den Haag is vertrokken. Zij verklaarde, dat ze eenigien tijd op het perron hoen en weer had geloopen, daar de treiin nog niet voorgereden was. Bij het buffet op hot tweede perron be merkte zij twee heeren, waarvan een door zijn rijzige figuur haar aandacht trok. In het gepubliceerde portret van mr. Wijs man herkende zij den tweeden man. De lange had een rood geariöht. was glad geschoren en droeg een beige regen jas. De hoed had een artistiek model. Zijn 'pantalon had een grijszwarte kleur en zijn schoenen waren rood-bruin. De dame is op he't bureau Leadischepiein gehoord. I Men bericht uit Middelburg; Bij de politic atllhier, die ook hare volte aandacht wijdt aan de moordzaak, werd dezer dagen aangifte gedaan, dat men kort na den moord ailhier een persoon in oen auto heeft gezien, dae veel overeen komst heeft met het signalement van den vermoede!ijken moordenaar. Daar de auto van een verhuurder van auto's te Goes was, wordt aldaar oen nader onderzoek ingesteld. Te Middelburg hoorden wij ook van personen, die er gaarne iets voor over zouden hebben om de som, gesteld op het vinden van den moordenaar, te ver- hoogen. EEN VERLOREN GEWAANDE TERECHT. In „Daily Mail" slaat te lazen, dat de heer H. W. Venstceven, uit Schoonhoven, technisch adviseur van de Nederlandsche delegatie tor arboidersconferentie van Ge neve, ten opzichte van wien in Volken- bonifekringen ceniige ongeruslickt bestond wegens zijn onverklaarbaar vertrek uit Geneve op 22 November, dn Wecnen ver toeft. Dc heer Versieeven verklaarde dat aan den correspondent van het blad, dat er omtrent zijn vertrek uit Zwitserland niets geheimzinnigs bestond. Hij was oenige dagen de bergen ingegaatï, toen hij erg vermoeid was, en zijn familie, beang stigd, toen de andere afgevaardigden zonder hem in Holland terugkeerden, liet ijverige nasporingen in Zwitserland doen. Sinds 30 November echter, zoo zeide hij, kende zijn familie zijn verblijfplaats. LASTER MAAR RAAK. In Drieschor (Z.) worden al sedlert en kele jaren, zoo meldt de N. R. Gt, ano nieme brieven verzonden, weike de schandelijkste aantijgingen bevatten. Ze worden ook meestal gezonden aan iemand welke het uitgekozen offer niet is, doch van wien vermoed wordt, dat hij voor de verspreiding van den inhoud zal zorgen. De inhoud wijst er op, dat het gebeurt door ontwikkelde personen, die gped op de hoogte zijn van het wel en wee dier te treffen personen: de waarheid wordt ver mengd met dubbelzinnige onwaarheden. Meestal worden menschen getroffen, die in aanzien en zaken vooruitgaan. Haat tegen verdachten, tegen verspreiders van ile brieven en wantrouwen in velen is uatuurjijk bet gevolg. HET „DRUKFOUTENKRANTJE". De redactie van „School en Huis" deelt mede, dat een der abonné's schreefHier mee Ixu-icht ik u, dat ik mijn abonnement op „School en Huis", of, zooaAs mijn kinderen het noemen, „Het Drukfouten- krantje" wensch te eindigen. Het weekblad wordt in dc vereenvou digde spelling geschreven. DE VROUW IN DIENST VAN TELEGRAAF EN TELEFOON- Ouitrent de geschiktheid der vrouw voor de bediening van Telegraaf en Te lefoon, lezen we in het „Hbid." het oordeel van den Directeur1 wati 't Rijks telegraaf- en telefoonkantoor te Am sterdam. 1 1 Dezo deskundige zegt: Te onderscheiden is de telegraaf- en de telefoondienst. Als axioma geldt, hier te landa zoo goed als overal elders, dat, in verband met den aard van het werk, de tele foondienst zich bij uitstek leent om door vrouwelijk personeel te worden uit geoefend. Ik zou mij de vervanging door man nelijke werkkrachten, tenzij alleen voor het verrichten van nachtdienst, welke, in verhand met het dan zeer geringe verkeer, meer als waakdienst is ta be schouwen, niet kunnen denken. Over het algerneon is onder het vrouwelijk personeel een groot verloop, natuurlijk gevolg van de omstandigheid, dat voor vrouwen het beroep niet is de levensbestemming. Bij den telefoondienst schaadt dit echter niet, wijl da oplei ding van nieuwe leerlingen sleetits wei nig tijd vordert en hot aanhol de vraag thans overtreft. De vele mutaties leve ren feitelijk zelfs een economisch voor- doel voor den workgever op. Bij den telegraafdienst hebben de vrou welijke werkkrachten sedert ruim 25 ja ren het bewijs van hare geschiktheid voor bepaalde werkzaamheden: tosstelbe- dieniug, administraiioven arbeid, afdoen de goleverd. De oorlogsjaren vooral hebben bij de Telegrafie het nut, neen, de noodzake lijkheid van de werkzaamstelling van vrouwen in het licht gesteld. Van een uitsluitend vrouwelijk ambte naren-corps kan hierbij echter gaea spra ke zijn. Overwegingen van algemeen e. onomi- schen aard, de mindere gesohikn'neid voar bepaalde functies, hare geringer ge neigdheid om zich door studie voor vak examens tot hoogeren rang te bekwamen (zij zoekt immers in do ambtelijke func tie niet haar levenstaak), zouden een be letsel vormen. Bij den telegraafdienst most het dus blijven een gemengd corps, waarbij er naar gestreefd dient te worden oen zoodanige verhouding tusschen het aan tal vrouwelijke en mannelijke werk krachten in het leven te roepen en te bewaren, dat de nadeelen, verbonden aan het gemeenschappelijk arbeiden van voor 't meerendeel jonge lieden van beider lei kunne, tot oen minimum worden te ruggebracht. TUSSCHEN DE TANDRADEREN GEDOOD. Maandag geraakte de 62-jarige P. vat A., uit Leiden, werkzaam op de wet „Maasdijk" bij de firma Kuy en vi der Rhee, to Schiedam bij het amerou van de ponsmachine tusschen de tand raderen bekneld. De man werd geheel in tweeën ge scheurd en was volgens dr. Groenewe- gen, die spoedig ter plaatse verscheen, dadelijk dood. De politie stelde een uitgebreid onder zoek in, waarna het lijk naar het lijken huis aldaar werd overgebracht. EEN ONJUIST BERICHT» Wij namen dezer dagen uit „Het Volk'* een, bericht over, dat er in de kas van den Ailg. Gron. WerkKed/erevereeniiging een tekort wan 1100 is, dat men zou gei poogd hebben iweg ite moffelen ondier on voorziene uitgaven, Het „N. v. h. NoondtenP' noemt dit be richt wan a tot 1 onjuist. De kwestie ia deze: De administrateur had in zijne re kening en verantwoording een post van 1100 aan deverse onkosten. En hoewel deze door kwitanties getdlekt zijn en eene kascommissie, bestaande uit vooraan staande mannen, alles ia orde haid bevon den, 3lélde de oppositie zich daarmede niet tevredlen. In de Hoofdbestuursver- gatdering, waarin die administrateur rap port uitbracht, werden aanmerkingen ge maakt over genoemden post. In eene toen gt volgde huishoudelijke ledenvergadring werd verlangd dat de boeken zouden wor den nagegaan dioor een accountant, tenge volge waarvan het hoofdbestuur den ad ministrateur verzocht aldus te doen.Maaar hij wenschte voorloopig aan dat verzoek geen gevolg te geven, omdat de boeken reeds nagezien en an ordlo bevonden waren. Er Ibaid toen weer oen huishoudelijke ver gadering plaaits, waarin het H. B. rapport deed en waarin nu 'besloten werd dien ad ministrateur te schorsen Deze raad pleegde daarop mr. Schaap, dfie hem ad viseerde de boeken maar over te geven, Hech te verlangen, dat bet schorsingsbe sluit zou wordien ingetrokken, omdat de leden niet bet recht hadden hem te schorsen. Genoemd besluit werd hierop door het H.B. weer ingetrokken Eea accountant onderzoekt thans de boeken Ijjm/abrieJc afgebrand. Zondagmor gen is do lijmfabriok te Wolvega (Fr.) gedeeltelijk afgebrand. Do schade, die zee raanzienlijk is, wordt door verzeke ring gedekt. Het bedrijf zal geruimen tijd stilstaan, waardoor een veertigtal arbeiders workloos zijn geworden. Autobus van den dijk gestort. - Maandagmiddag is een der twee auto bussen, die do verbinding Ootpsloin— Knippen a. d. IJsel bij Rotterdam on derhouden, ter hoogte van het nieuwe sportpark van den dijk gestort. Do au te kwam in do sloot terecht. Gelukkig be kwam do chauffeur, dio alleen in da auto zat geen zwaar letsel on was de auto na oenige tuimelingen zoo komen te liggen., dat hij nog het deurtje kon openen en zjjn benarde .positie verlaten Een hetel gesprongen. In de oLie- rafinaderij van de fabriek „De Toe komst" te Wormerveer, werden door het springen van een ketel een drietal groo te ramen langs den Hoogenweg uit het gebouw geslagen en een vierde vernield. Onhandigheid in de bediening is dedo- zaak van het ongeval, waarbij veel ina- terieele schade werd aangericht. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. Kerkdief op heeterdaad betrapt. Te Herkenbosch (L.) wist Zaterdag een Duitscher de R. K. Kerk binmen te drin gen. Hij werd door den pastoor ontdekt, toen hij bezig was met het openbreken van een der offerblokken. De veldwach ter wist den dief te arresteeren. Op heul werd een boe veelheid klein gejd gevon den. Loondaling. Mon schrijft van do Veluwe aan de „Msb.": De zeer grooto werkloosheid welke ook hier heerscht heeft eene aanmerkelijk» loondaling voor de landarbeiders teweeg gebracht. In verschillende plaatsen wordt reeds weer gewerkt voor 1.25 en f 1.50 per dag, natuurlijk door menschen, die geen ondersteuning uit workloozenkassem hebben-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 6