l\ - I Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste blad BM OMZE ^SONNE'S. indrukken van den dag Stadsnieuws. DAMIAATJES S PÖNDERDAG 12 JANUARI 1922 44ste JAARGANG No. 14037 FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.571/, NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL. DIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Herhaaldelijk ontvangen wij bericht van onze agenten, dat som- t ïge week- en kwartaal-abonné's de abonnementsgelden niet OP v 1JD voldoen. Ir. het belang eener goede administratie zijn de agenten verplicht, zoowel de abonnementsgelden van hen, die per week betalen, als die van de kwartaal-abonné's op zou kort mogehjken termijn aan ons af te dragen. Wij verzoeken daarom aan allen, de abonnementsgelden steeds op lijd te willen voldoen en niet de agenten twee-, drie-, ja zelts nog meerdere malen om die toch kleme bijdiagen te laten vragen. 1 egt het geld steeds gereed, daardoor helpt de agenten hun r:ei altiid even gemakkelijke en aangename taak goed te volbren- DE ADMINISTRATIE. OORLOGSKINDEREN. AGENDA 13 JANUARI Het tweede lustrum van den R.-K. Kring. De melkoorlog. MUZIEK. Het conflict bij Gebrs. Merens. Van onze Rechtbank. Na 40 jaren. Personalia. >1 !j Menschelijke Gerechtigheid. J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht. DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM ENAGENTSCHAPPEN* PER KWARTAAL 13-25 DPR WFFK U.^3 BUREAUX* 256. Men heeft eenige jaren geleden hier en daar aangedrongen op een medisch onder zoek naar de gevolgen, welke de voedsel- schaarschte van de jaren 1916-1918 op de schoolkinderen der lagere scholen kon heb ben gehad. Wij herinneren ons te dier za ken rapporten in Amsterdam uitgebracht, welke er gelukkig op wezen, dat er van een ondervoeding onzer Nederlandsche /eugd geen sprake was. Tendenzicuse rede neeringen van socialistische zijde, konden daaraan niets veranderen. Nu doet zich echter een ander verschijn sel voor, dat de volle aandacht verdient. Verschillende medcdeclingen over aan vang ski assen van lagere scholen in Amster dam, die in qualiteit minder zouden zijn dan vroegere aanvangsklassen, maakten in formatie wenschelijk, lezen wij in het Hbld. Uit verklaringen van verschillende scholen blijkt dat inderdaad de klassen van in of vlak vóór de oorlogsjaren geboren kinderen in verschillende gevallen achter staan bij die uit vroegere jaren. Zoo geeft een school op, dat niet minder dan 27 leerlingen uit de eerste klasse onvol tloende vorderingen hebben gemaakt in een of meer der vakken lezen, rekenen, schrij ven, verschillende kinderen zelfs in alle vakken. Aan verschillende scholen moesten van 36 of 38 leerlingen er 8 of 10 blij'ven zilten. In een der eerste klassen worden niet minder dan vijf leerlingen door de onder wijzers achterlijk genoemd. Een schoolhoofd deelt mede, dat een uit stekende onderwijzeres, die vroeger nooit meer dan Iwce of drie kinderen liet zilten, ail jaar 8 kinderen niet verhoogen kon, on danks het „bijwerken" van achterblijvers. Aar. ccnige scholen valt het op, dat in de eerste klasse, dus kinderen, geboren in 1914 of 1915 de jongetjes in ernstige mate bij de meisjes achterstaan in verstandelijke ont wikkeling en leeraanleg. Dergelijke klachten komen niet alleen van scholen in volks wijken, maar ook van tenminste één der z.g. „naamscliolen". Het is waarschijnlijk, dat dit verschijn sel zich ook op verschillende andere scho len en niet uiiluitend in Amstrdam voor doet. Als vermoedelijke oorzaak is aan te wij zen de economische ontreddering in de oor logsjaren. Daaruit blijkt, dat het percentage der leer lingen, die in de eerste en in de tweede helft i het eerste leerjaar zitten bleven, bedroeg (de bovenste cijfers le halfjaar, de bene denste 2e halfjaar): '15—'16 '16—'17 '17—'18 '18—19 '19—'20 3.8 3.3 4.— 4.4 4.8 3.7 3.5 3.7 4.7 4.1 Het percentage voor 1921 zal vermoede lijk nog lioogcr zijn. Hieruit blijkt, dat de kinderen, die in 1909 en 1910 geboren zijn, en dus de eerste levensjaren in niet ontred derde omstandigheden doorbrachten, er in tellectueel heler aan toe zijn, dan zij, gebo ren in 1912 en 1913 en die dus in 1914 en 1915 hun prille jeugd hadden. Aldus de Amsterdamsohe statistiek. Er rijzen hier verschillende vragen, wel ke de daadwerkelijke belangstelling van al len eischen, die le waken hebben over onze volkskracht en volksontwikkeling. Is het hierboven gesignaleerde van plaatselijken aard; is het aan bijkomstige oorzaken loc te schrijven; kan verslapping in de opvatting van den beroepsplicht bij een deel van het onderwijzend personeel (b.v. door teleur stelling over de nieuwe salariswet) een aan nemelijke verklaring geven voor den aange- ezen achterstand? Of is hel verschijnsel sit-'enieen "alionaai en hebben wij hier met eo>°'sen ie doen, die zich nu eerst en met eerde. - Is de laatste dcU 0l>enbaren? ZOU, bij een i„„J"°n,lerslcllin3 jnist- Jan tijk blijken, dat het 1° CnquêtC' waarscb'jn- de sleden en mi,ldcr *aad. voornamelijk in land huist. °f mel b«' P'altfi- Een algemeen onderzoek van regccnngs- wege le gelasten, lijkt ons m ieder geval -Jor gewenscht. Mocht inderdaad blijken dat tengevolge van de slechte economische om standigheden der oorlogsjaren er een ach terlijk geslacht aan het opgroeien is, dan zouden paedagogen, Regeering, school- en gemeentebesluren de handen ineen moeten slaan, om nog zoo veel mogelijk 1e voor komen en le verhelpen. Maar vóór alles moeten wij zekerheid hebben omtrent oorzaak en omvang van het verschijnsel. Soc. St. Bavo. Jaarfeest R.-K. Volks hond, half 8. Woningbouwver. „St. Jo seph", 8 uur. Bestuur Post en Telegraaf, 8 uur. Propagandaclub, 8 uur. Sme denpatroons, 7 uur. Zuivelbereiders, 8 uur. Stadsschouwburg. Oud Heidelberg, 8 uur. Museum van Kunstnijverheid. Ten loonstelling van werken door Johan Thorn Prikker. Tegler's Museum. Tentoonstelling. R.K. Leeszaal en uitleenbibliotheek. Jansstraat 49. Dagelijks geopend van 10 uur tot half 1, van 25 en van 710 uur, behalve des Maandagochtends en Zon- en feestdagen. R.K Arbeidsbeurs voor mannen. Ged. Oude Gracht 39. Alle werkda gen voorm. van 912 uur, nam. van 2- 5 uur; Zaterdags alleen van 912 uut. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen. K'.eine Houlweg 13. Alle werkdagen voorin, van 1012 uur, nam. van 24 en van 89 uur. Oud-Holland. Verwulft. Strijk orkest. St. Jozefskerk. Jansstraat, kwart over 8, recollectie oud-relraitanlen. Spaarbank St. Roza. Van half 8 tot half 9, Patronaatsgebouw Nassaulaan 50. Bisschoppelijk Museum Dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en feestdagen, toegankelijk. De wensch, geuit aan het einde van het verslag der Schouwburg-uitvoering van Maandag, dat ook de verdere herdenking var. het feest een succesvollen loop zou hebben, is tot nog toe best in vervulling ge gaan. Na den tooneelavond hebben een 40-tal leden met den heer en mevrouw Buys, den regisseur, zich vereenigd aan een souper in Hotel de Leeuwerik, waar een uitmuntende feeststemming heerschle. Vele hartelijke woorden werden hier gesproken. De rcunie-avonden waarvan Zondag de eerste had plaats gehad, die schillerend ge slaagd is, werden Dinsdag en Woensdag voorlgezet in de door vaardige handen ver sierde Kringzalen, die als resultaat van een gehouden lampion-wedstrijd thans „a gior- no" verlicht zijn. Woensdagmiddag heeft in de zaal der St. Jczefsgezellenvereeniging een kindervoor stelling plaats gehad voor kinderen van do nateurs, buitengewone leden enz. Ook deze middag is uitstekend geslaagd. De opkomst was zeer groot en de kleinljes vermaakten zich uitstekend met de goochelgrappen en grappige goochelarijen van de amateurs- clowns Buslo en August, in wie we bepaald twee waardige lustrum-leiders van den R.-K. K. ontdekten. Na de pauze vertoonden zij de poppen kast en de oude historie van Jan Klaassen hield de kinderen vermakelijk bezig. Heden is het de eigenlijke verjaardag van den Kring. Daarom is vanavond te groote feestvergadering in de concertzaal de Vereeniging, met pater Borromaeus als spreker, en opgeluisterd door muziek en zang. Voor deze vergadering bestaat enorme be langstelling. Wij vernemen, dat nog slechts weinig plaatsen beschikbaar zijn en waar schijnlijk zullen dan ook hedenavond aan de zaal nog enkele kaarlen verkrijgbaar zijn. Men weet, dat de entree geheel kos teloos is. Met ingang van morgen is de melk oorlog opgeheven, daar de veehouders en do melkhandel tot overeenstemming zijn gekomen. Do melkhandel moet 14 cent per liter melk betalen aan de veehou ders. Deze prijs geldt voor Januari, Fe bruari en Maart. De veehouders verkoo- pen nu niet meer zelf hun molk in do stad. De Haarlemsche Melkhandel doelt ons mede, dat do straatprijs wordt 20 cent. Vervallen. Met ingang van 1 Fe bruari is vervallen verklaard do beurs- kring Hoofddorp. De rijksschipporsbeur- zen Haarlemmermeer, Halfweg cn Hil- legom, worden met ingang van dien- zelfden datum opgeheven. Christelijke Oratoriumvereeniging „Das Lied van der Cloake". De Christelijke Oratoriumvereeniging alhier, wier naam zoo onafscheidelijk aan dien van Schoonderbeek verbonden leek, doch die zich thans genoodzaakt zag 'n gast dirigent te inviteeron, bleek en dit hadden wij ons dan ook duidelijk voorgesteld een zeer gelukkige keuze in den heer Gerharz te hebben gedaan. Dat de eminente orkestleider ook zijn koren, en niet te vergeten de moeilijke soli, recitatieven en ensembles, met vas te hand leidde, hadden wij dan aak zeker verwacht. „Das lied von der Closke, is dan ook een werk voor een dirigent als Gerharz, waarin hij zijn talent als zoo danig van alle zijden kan doen belichten. Den onvergetelijken Schoonderbeek die zeker tot vreugde zijner vele vrien den dit concert voor een gedeelte bjjwoonde, hebben wij steeds met eerbied gadegeslagen in de door hem uitgevoerde arotoria's, speciaal in die, welke gewij de onderwerpen ten grondslag hadden. Zijn fijne smaak-, zijne go listin geerde aristocratische directie, zijn geheel in leven in het door hem vertolkte werk, zijn herinneringen van dan aangonaam- sten aard van ons persoonlijk muziekle- ven. En nu was het Gerharz die dezen grooten man verving! en laat ons dit er direct aan toevoegen, op schitterende wijze. Gerharz is één van de weinig dirigenten, die het gegeven is, een zeld zaam muzikaal geheugen te bezitten en daardoor met het grootste gemak, alsof hij die van buiten leerde, zijn partitie uit het hoofd te dirigeeren. Dat de O.O.Y. dan ook tevreden over haar gastdirigent die alles zoo duide lijk aangaf en die ook zijn orkest zoo uitstekend bleek voorbereid te hebben, alleen vonden wij het koper wat on zuiver en te sterk, - bleek bij do hul diging van den gast door do gastvrou- we, op ondubbelzinnige wijze. Door Gerharz' directie was deze 21e uitvoering een hoogst artistieke te noe men! Ja, over de koren zou wel iets to zeggen zijn wat klankgehalte der man- neniftemmen betreft, die der vrouwen klonken beschaafd en zuiver doch laat ons niet fitten en die kleine vlek jes vergeten! Het solisten-kwartet Jo Vincent ,Hermine PoelFenol ten, Jac. van Kempen en Hendrik ICubbinga was er toch immers én heeft heel veel lieer- lij ko muzikale, onuitwischbaro indrukken geschonken, Zij hebben ons het lied van de klok, zooals het genie Bruch dit slehts den muzikalen mensch heeft ge geven, op indrukwekkende wijze voor gezongen. Onvergetelijk was voor ons het zin gen van Jo Vincent bij de woorden „Lieblich in der Brante Hoeken, Spiolt der jungfrauliche Kranz, en Holle Frie- de" etc., en prachtig beheersdht mevr. Poels aria „Ach die Gattin ist's, dié theure ach, es 1st die treue Mutter' uitstekend van voordracht en dictie van Kempe's recitatieven, en manlijk onwaar dig ICubbinga's groote, te vertolken aan deel in Bruch's schitterend werk. Rijk aan melodie, prachtig van klank effecten en aangenaam afwisselend van toonaard, is Bruch's werk een genot om te beluisteren. Dat heeren directeuren dan ook hun keuze op Bruch's werken laten vallen is zeer te begrijpen en blijkt al meer en meer. Prachtig van orkestratie, zonder orkest men denko maar eens aan Bruch's G-mol vioolconcert zouden Bruch's werken verbleken, is het een. genot voor de veroenigingen, 'a meesters werken ia te studeeren en. uit te voeren. De volgende week geeft een onzer plaatselijke voreonigingen dan ook weer een Bruch-concert en wordt o.a. „Das Feuerkreuz" van hem uitgevoerd; een ballade voor soli, koor en orkest, die hier ter stede nog onbekend scbijnti te zijn. Intusschen in de eerste plaats aan onzen heer Gerharz en in do tweede plaats aan de O.O.V. onze hartelijke feli citatie met de schitterende vertolking van „Das lied von der Olocke". Het lied van de Klok verhaalt van 's menschen leed on smarte, van geluk en vreugde, van voorspoed en ellende. Toonkunst. Op Donderdag 2 Februari zal de Haar lemsche Afdeeling van do Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst voor de eerste maal ten gehoore brongen de Missa Solemnis van Beethoven, oen der schoon ste koorwerken die ooit geschreven zijn. Als solisten zullen hieraan medewerken: Mevr. Noordowier, Mej. Raidel, on de Heeren van Tulder en van Oort. Voor de tweede uitvoering op 19 April is een niet minder interessant programma in voorbereiding; dan worden oveneens voor Haarlem drie noviteiten uitgevoerd: „La Damoiselle ólue" van Debussy, voor vrouwenkoor en twee dames-solisten, „Trcis Nocturnes", Féto, Nuagos, cn Si- rénes, eveneens van Deussy, het laatste met vrouwenkoor, en „Te Deum" van Bruckner, voor gemengd koor en vier solisten. Beide conccerten staan onder leiding van den heer Evert Cornelis, en worden uitgevoerd met medewerking van het Re sidentie Orkest. Zooals bekend, zijn de werknemers bij de caoutdhoucfabriek van de firma Me rens eeniigen tijd in stalking. De bwestie is, dat zij niet de door de firma Merens aangekondigde loonsverlaging wiklenaan- vaarden. Onlangs hebben wij de zaak. van werknemerszijde voorgesteld, uitvoe rig uiteengezet. In bet kort samengevat is bun standpunt dit: Eenige maanden geleden zijn de arbei ders voor de 'keus geseld: loonsverlaging of ontslag van een aantal arbeiders. Noodgedwongen werd door de organisa ties het laatste venkozen. Toen de firma na eenigen tijd tocih een loonsverlaging aankondigden, wilden de arbeiders bier niet op ingaan en gingen in staking. De firma wilde wel met baar personeel onderbandelen., doch niet met de organi saties, daar zij deze niet wil erkennen. Toen de staking eenigen tijd geduurd haid, boo de beer A. B. Mich .'.eisen, voor zitter van den Raad van Arbeid, zijn be middeling in dit conflioht aan. Door alle organisaties werd die bemiddeling aan vaard, echter niet door Gebr. Merens. Dit deelden dezen per brief aan den beer Mi- chielsen in antwoord op diens, eveneens schriftelijk, aangeboden bemiddeling, me de. Persoonlijk is de beer Miobielsen daarna naar Gebr. Merens gegaan, om le trachten verandering in hun standpunt te hengen. Hij meende, bij zijn vertrek bier- in geslaagd te zijn, dodh in December ontving bij een brief van de firma, waar in zij hem mededeelde, dait zij de bemid deling niet kon aanvaarden, omdat zij niets met de organisaties uitstaande wil de hebben. Thans vernemen we,, dot <ïe beer Mi- dhielsen een laatste poging zal wagen, de partijen tot elkaar te brengen. Schriftelijk zal hij de firma Merens medadeelen, dat het hem spijt, dat zij een dergelijk stand punt, van niets met de onganisaie uit slaande te willen hebben, inneemt en baar tevens verzonken, hem nogmaals te willen ontvangen, om te trachten, overeenstem ming te bereiken. Nu in dezen tijd van malaise vooral elke uit de weg ruiming van werkeloos- beid met beide handen aangegrepen moet worden, is het le hopen, dat deze laatste bemiddelingspoging moge slagen, opd'at deze gedwongen werkeloosheid spoedig een eindde moge nemen. Zitting van Donderdag. Ontrouwe brievenbestelTcr. Voor de Ifaarlcinschc Rechtbank stond heden terecht de vroegere brievenbesteller J. G. K., beschuldigd van het ontvreemden van een brief met een geldswaarde van 100 gulden. Bek!., die gehuwd is en vader van twee kinderen, is thans gedetineerd Hij verdien de 33 gulden in de week. Het geld uit den brief heeft hij geheel voor zijn gezin besteed. Het O. M. achtte het feit zeer ernstig cn eischte 1 jaar gev. straf. De verdediger, Mr. Huizinga, pleitte clementie. Verduistering. Daarna stond terecht C. S., die voor juffrouw A. V. een fiets zou verkoopen. Bekt. ontving van den kooper 40, doch droeg dit bedrag niet af. Wegens verduiste ring werd tegen hem nu 4 maanden ge- eischf. Vrijspraak werd gevraagd tegen den koopman K. B.- foesöhu'Idigd, <!c honden onder zijn kar te hebben geschopt. Bekt zei het gedaan te hebbenonidiat de beesten aan hel vech ten waren. Het O. M. vroeg vrijspraak. Vernieling en mishandeling. De 20-jarige tuinder J. H. D. te Bever wijk wordt ervan bes oh uldSg-d, dat hij co 24 Nov. in een café 'tijdiens een danspartij ruzie heeft gemaakt, bij welke gelegenheid hij zijn vriend M. G. een klap gaf. Toen G. tater kwam vragen, waaraan hij <üt te danken had-, wilde Ivokl. ham met een stuk ijzer slaan 1 0,p 4 December heeft diezelfde bekt. bij dien t minder B. iin Wijkeroog een ruit ingegooid. Daar wisl hij niets meer van, want ihij was dronken geweest.... Wat de mishandeling en be dreiging betreft, betoogde bekl. diat hij uit zelfverdediging gehandeld had,, maar liet O. M. geloofde daar geen cent van. Voor de drie feiten luidde de eisoh 8 maanden gev. straf. Tegen M. G. de geluige uit de vorige zaak, die bij een andere gelegenheid een koopman een slag op het hoofd gegeven had, werd tenslotte 1 maand gev. straf geëischt. Men verzoekt ons opname van het volgende: Op den 26sten Januari a.s. zal het veertig jaar geleden zijn, dat in Ne derland de eerste hand werd geslagen aan het werk der barmhartigheid on der de lijders aan vallende ziekte en de Christelijke Vereeniging "voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte, te Haarlem werd opgericht. Gedurende deze -10 jaren heeft dat werk een zeer betoekenenden omvang verkregen, zoodat nu in de gestichten te Haarlem en le Heemstede (waar de beide mooie stichtingen dezer Ver eeniging staan) ruim 100 toevallijders worden verpleegd. Voor honderden beklagenswaardige epileptici is dit werk in die jaren een zegen geweest. eu tientallen van jonge mannen en vrouwen werden in dien tijd ais Diakonen en Diakonessen opueleid, en brachten ook ver buiten de Stichtingen hulp in velerlei nood.1 Het is dan ook geen wonder, dat men allerwege in ons Vaderland dit werk dermate weet te waardeeren. dat jaarlijks groote sommen worden, bijeengebracht om in de vele en groote behoeften van deze Stichtingen te voorzien. Aan die belangstellende lief de en krachtigen steun van zoovelen. is het dan ook te danken, dat onder Gods zegen dit werk zich zoo kon ontwikkelen en ook door de moeilijke jaren sedert het uitbreken van den wereldoorlog kon heenkomen. Zeer zeker zullen in deze jaren van dankbaar gedenken tal van men schen. van nabij of van verre met den arbeid onder deze zwaarbeproefde lij ders bekend, hulde brengen aan die wakkere mannen en vrouwen, die in 1882 den moed hadden de hand aan dit werk te slaan. En niet gering zal het aantal wezen van hen, in wier harten leven de beste wenschen voor deze tSichtingen en allen, die er wo nen cn arbeiden, bij het a.s. jubileum. Het Bestuur dezer jubileerende Ver eeniging is niet voornemens met uiter lijk feestbetoon den gedenkdag te vieren. Daar zijn de lijden niet naar. Wel heeft het een Feestboek uitge geven, dat schitterend is uitgevoerd eu een bizon der lieflijken indruk van deze Stichtingen geeft. Dit feestboek stelt het Bestuur voor allen verkrijg baar tegen den prijs van f 2.50 bene vens 30 cent portkosten (bij J. A. Hoekendijk te Heemslede). Bovendien heeft het Bestuur aan alle kerkcraden in ons Vaderland ver zocht het feit in de Godsdienstoefe ningen te gedenken, en voor dit doel een collecte le houden. Menschen, die niet naar de kerk gaan en toch de be langen van dit heerlijke werk willen gedenken en bevorderen, willen mis schien hunne gave zenden, aan den Penningmeester (C. Bierens De Haan. Bloemendaal). Wanneer bij gelegen heid van dit jubileum alleen maar het tekort wordt gedekt, dan is het Bestuur gaarne bereid met vernieuw den moed voort le gaan met dit ge zegende werk. De eenige begeert is: Schuldvrij verder le gaan! Dat het dankbare Nederland dit mogelijk makel Faillissementen. In slaat van faillis sement werden verklaard: 1. D. J. P. Bonman, koopman, wonen de te Haarlem, Waldeck Pyrmontstraat 10. R. C. Mr. A. Maclaine Pont. Curalor Mr. P. Tideman. 2. K. Breeuwer, 'koopman, wonende te Zaandamfirma Breeuwer en Co. R. C- Mr. A. Madame Pont. Curator Mr. A. Bruoh. 3. J. Jacobs, wonende te Haarlem, Em- miastraait 24. R. C. Mr. A Maclaine Pont. Curator Mr. A. H. J. Merens. Opgeheven werd het faillissement van J. B, A. Rocker, barbier, wonend'de ie Hoofddorp, Marktplein 1, uitgesproken bü vonnis dezer Rechtbank did. 20 Decem ber 1921. Beëedigd. Tot Commissaris van po litie 4c Biocniendaal werd beëedligd de beer A. Hiemslra, en le Wormerveer de iheer A. J. v. d. Hoeven. Iiooger beroep werd aangeleakend door N. D. 4,e Noordwijkcrhoutter zake „mis handeling" veroordeeld lol 20 dagen ge vangenisstraf. Jachtcursus der Haarlemsche J acht- Club. Men schrijft ons: Zaterdag 14 Januari, zal de eerste los gegeven wor den voor de loden der TI. J. O. en be langstellenden in het Gebouw de Nijver heid Jansstraat 35, van 3 tot 5 uur. De Haarlemsche Jacht-Olub heeft we der, evenals vorige jaar een cursus ge opend, die ton doel heeft onderricht be geven in alles, wat een jachteigenaar en jachtzeiler noodig heeft te weten. Aan gevangen wordt met het eenvoudig split sen en knoopen, ook het leggen van steken wordt daaronder begrepen. Waar nu de Haarlemsche Jacht-Olub zich in een langzaam toenemonden bloei mag verheugen, hoopt het bestuur, dat nu Haarlem een overdekte Badinrich ting rijker is geworden, dat de drang naar onze zoo gezonde en opwekkende watersport groot er zal worden, dan deze tot nu toe is geweest on noodigt. onze jeugdige scholieren uit, deze eerste les bij te wonen, opdat zij zich kunnen be kwamen in do eerste beginselen der Zeilsport en zij niet bij de opening van het Zeilseizoen met hun handen verkeerd behoeven te staan. Het gevonden motorrijwiel. Omtrent liet dezer dagen uit hot Noorder Buiten- spaarne opgehaalde motorrijwiel vernemen wij nadei', dat de eigenaar in December 1.1. bij de politie te Santpoort aangifte gedaan had, dat het ontvreemd was. 20 December was hij des avonds half 12 met het motorrijwiel thuis gekomen on den volgenden dag was het verdwenen. Bij het onderzoek door de politie inge steld, bleek haar, dat het motorrijwiel veel te hoog (tegen f 1600) verzekerd was en dat do bewoners den eigenaar op den avond van 20 December niet hadden hooren thuiskomen. De zaak wordt nu verder onderzocht. Wegens vertrok naar Utrecht, bedankte do heer D. Schuitenmaker als eere-voor- zittcr lor Haarl. politic-muziekvereeniging en erd ia ziine plaats benoemd die hoer De aanhouding, het onderzoek en de vrijlating van d'en Amsterdam mor S., die verdacht werd van dien moord in den sneltrein, werpt een tragisch licht op de onvoSmaakfte menscjielijke gcaledhtagheid, Aflen hebben wij in feuilletons en ro mans, die trainen uüt oog en hart persten, verhaten gelezen over slachtoffers van rechterlijke dwalingen, welke dwalingen dan weer gelukkig in orde kwamen. Zoo nu en dan lezen we ook van vergissingen, die na jaren uitkomen, maiar ieder zal wel toegeven dat een geval welk zoo dicht in onze omgeving afspeelt, en waarvan wij de ontwikkeling van zoo nabij kunmien volgen (men leze hot verhaal elders in dit blad) oen zeer diepen indruk maakt. Men versta ons goed. We bedoelen geen verwijten le doen, noch aan justitie, noch aan do pcüitie, die moeilijk anders hande len kon dan zij deed. De jhstitie moet aan dacht schenken aan de haar gedane mede- deeling van e enruzie tusschen S.. en ad vocaat wijlen mr. Wijsman; ze kon wei nig minder doen lam een portret opvragen van S. en dat vertoonen aan de zuster, maar ook was zij verplicht S. te arres teeren, toen de dame in het portret dat van den moordenaar meende te herken nen en moest een onderzoek instellen naar het alibi van S. toen de zuster hem meen de le herkennen. De justitie treft geen blaam en S. is al den tijd van zijn v«m hoor met zooveel onderscheiding behan deld èn dor den fficier van justitie èn door de politie, dat- hij daarover niets dam lof heeft. Justitie en politie moesten dat doen omdat het niet vaststond dat S. d« gezochte was. Ook mag men nies verwij ten aan de pleegzuster, die niet alleen te goedentrouw is en overtuigd is in S. den medereiziger te hebben getzien, maar ook een alleszins betrouwbaar geluige is, zoo- dat alleen de mogelijkheid dat er een dub belganger van S. is, overblijft. Noch de verpleegster, noch de justitie en politie treft eenig verwijt, noch ook S., die on schuldig is en niets dan narighedi van het geval ondervonden heeft, hoewel hij nu volkomen gerehabiliteerd is. Maar wiel wondt in schrille kleuren 'be licht de mogelijkheid vain een rechterlijke dwaling. S. is in staat geweest zijn alibi te be wijzen, volkomen, maar gesteld eens dat hem dat niet gelukt was. Gesteld eens dat S. had moeten verklaren den geheelen oudejaarsavond, vanaf 6 uur te hebben doorgebracht in gezelschap van zijn moe der, of, getrouwd zijnde, van zijn vrouw, zonder dat iemand anders hem had kun nen zien, omdat hij zonder bezoek, thuis was geweest; of dat hij b.v. had moeten zeggen: ik ben ziek geweest en ben vanaf 6 uur tot den anderen morgen te bed ge weest. In die gevallen zou het le bezien zijn geweest of daarmede het alibi van S. vol doende zou zijn bewezen tegenover de stellige verklaring van de zuster en of hij niet' slachtoffer van een gerechtelijke ver gissing zou zijn geworden. Het ds niet gebeurd gelukkig. Maar even zulten vele lezers riflen bij de gedachte aan zulk een mogelijkheid. En ook blijkt daaruit hoe onverstandig zij zijn geweest, die redds bij voorbaat de schuld van S. niet alleen aangenomen heb ben, maar die zijn familie en zijne moe- 1 der het leven reeds zuur hebben gemaakt. Maar ook mogen wij wol een ©ogen blik met respect opzien naar het ambt van rechter, om de groote verantwoordelijk heid, die deze functie medebrengt. Barometerstand 763. Achteruit, OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 12 Januari 1922. Hoogste Barometerstand 775,0 m.M. 4e Valenia. Laagste Boromoterstand 752,2 m.M. le Memel. Verwachting van den avond van 12 tot den avond van 13 Januari: Matige wind' uit noordelijke riohtingeu. gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen neer slag, lichte vorst 'snachts, zelfde tempe ratuur. E. H. Tenckinck, commissaris van politic alhier. Met algemeene stemmen werd de heer Schuitenmaker, tot cerelid benoemd wat door hem werd aanvaard.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1