De moord in den sneltrein. nimmmm Uit den Omtrek BALANS-OPRUIMING De verdachte op vrije voeten. - Een officieel verhoor. - S. onschuldig. Commissie van Toezicht op het L. O. Poging tot vergiftiging. Personalia. Burgerlijke Stand. Tramvertraging. IJMUIDEN. BEVERWIJK. LAATSTE NIEUWS. Landbouwarbeidswef. De moord op Mr. Wijsman. De bomaanslag in Den Haag. AfiSSTERDAIffSOHE BEURS. 7'A- DAMES EN MEISJESKLEEDING GROOTE HOUTSTRAAT SPORT EN SPEL. HET BEROEPSVOETBAL. BINNENLANDSCN NIEUWS. Woensdagmiddag half Tier is S. op vrije voelen gesteld, daar zijn alibi vol doende bewezen werd geacht. Het lijkt ons nuttig ter rehabilitatie van S. bier de volgende mediedeelingen weer te geven, die ons van politie en jus- titiezijd-e werden gedaan. Het volgende was aanleiding tot d* ar restatie van S. Verleden week Donderdag kwam op bet parket van den substituut-officier van Justitie te Haarlem een heer, wiens naam onbekend dient te blijven, maar zeer be trouwbaar, krachtens zijn positie, die een mededeeiing kwam doen namens zijn compagnon. De compagnon had van den broeder van den aangehoudene S. gehooid dat ge- ruimen tijd vóór dien moord, de broeder van S. en S. ruzie hadden gehad in zaken S. was in verband met deze kwestie naar het kantoor van den beer mr. Wijsman gegaan en had daar nizie met den heer Wijsman gekregen. De zegsman van den heer, die dat mededeelde aan den officier van justitie, achtte zich bezwaard die me dedeeiing onder zich te houden en ver zocht hem, daar hij zelf ziek was, daar van mededeeiing te doen aan de justitie. Voor den officier van justitie was dit aanleiding om deze zaak verdeT te onder zoeken en hij verzocht den commissaris van politie te Zandvoort te trachten een portret van S. in handen Ie krijgen. Dal gelukte Vrijdag werd, op verzoek van den officier van justitie dat portret getoond aan de verpleegster, die i n den trein is ge weest op den avond van den moord. Toen do ziekenverpleegster dat portret zag, zei- de zij daaruit beslist den persoon te her kennen van den man, die met haar en mr. Wijsman in den coupé zat en de conduc teurs verklaarden dat het veel overeen komst had met dien persoon, maar dat zij nog niet konden zeggen of hij het was. voordat zij den persoon in levenden lijve voor zich zouden zien. Na ai deze verklaringen werd de op sporing van den verdachte verzocht. In- tusschen kreeg de officier van justitie te Haarlem van politiezijde bericht dat er vrees was dat de verdachte zou ontvluch ten Zijn woonplaats was niet bekend, al lee® dat hij verbleef op den Overtoom te Amsterdam. Zondagmiddag vernam de justitie het adres van S. Toen stelde de officier van justitie en de beer TenCkink. commissaris van politie te Haarlem, zich met de Amsterd-amsche politie in verbin ding om den man te arreslceren. Het por tret werd vermenigvuldigd en door beel Nederland verzonden met verzoek daar van geen mededeelingen te doen aan de pers. De officier van justitie deed dat on gaarne omdat zoodoende, naar zijn mee ning, te veel ruchtbaarheid aan de zaak zou worden gegeven. Liever had hij hol heelemaal verzwegen totdat de man in handen zou zijn geweest en de zaak on derzocht. Dit alles om den verdachte niel moreel te benadeelen. Maandagavond werd S. door de Znnd- voortsche politie met behulp der Amsl-er- damsche op zijn kamer gearresteerd. Op het politiebureau te Amsterdam werd S met de verpleegster geconfronteerd en deze herkende hem pertinent als haar medereiziger. Daarop werd S. naar Haarlem overge bracht om een nader onderzoek. Dienzelf den avond werd hem een nauwkeurig verhoor afgenomen door den officier van justitie en den commissaris van politie te Haarlem. Men verzocht S. eenige plaat sen op te geven waar hij op oudejaars avond was geweest en in d'e mededeelin gen die hij deed waren merkwaardige lan- cunes. Zoo herinnerde bij zich niet meer gen die hij deed waren merkwaardige la ten scheren. Naderhand herinnerde hij zich dat wel. Hij wist ook niet of hij 's middags bij mevrouw L. was geweest. Hij wist Ie vertellen dat hij 'savonds nog op het kantoor was geweest om brieven te halen, maar hij wist niet welke. Hij vertelde des avonds bij de familie L. te zijn geweest, maar wist niet wie hem had opengedaan. Ook wist hij geen adressen van vreemde menschen op te geven die hem op dien avond zouden gezien hebben. Hij gaf op in een restaurant te hebben ge geten maar niet te weten wie hem bediend had. Van half 8 tot ongeveer n uur was hij ten huize van L. geweest.. Vooral in ■de uren dat de moord bedreven is, kwam zijn alibi onder die omstandigheden niet vast te staan. Dinsdagmiddag kon hij nauwkeuriger zijn alibi opgeven en Woensdagmorgen zijn die verklaringen be vestigd. Hij herinnerde zich nj. even te zijn weg geweest om een telegram weg te brengen en toen gewacht te hebben aan de leestafel in het restaurant van Ameri- cain-hotel. Daar heeft hij een heer en dame gezien, hoewel hij <Se niet gegroet heeft. De mogelijkheid dat deze hem ook hadden gezien was er wel. Inderdaad ver klaarde gisteren de dame haar man was niet voor 's avonds te bereiken dat zij hem om 9 uur in hotel Americain heeft gezien, Deze getuigen zijn alleszins geloofwaardig. Op deze mededeeiing, die telefonisch uit Amsterdam kwam, is S. vrij gelaten. Immers is het niet mogelijk dat S. te Amsterdam was en tevens in den trein zat, waarin de moord plaats had. De trein vertrok 7.15 uit Amsterdam en kwam 9.36 te Den Haag aan. Ook ver schillende bijzonderheden, die S. opgaf, klopten met de werkelijkheid. Zoo wat hij in het restaurant had gegeten en alle bij zonderheid van kleeding der aanwezigen bij de familie L. Het dienstmeisje kwam ook nog verklaren dat zij dien avond om half 8 uur S. had binnengelaten en bei den wisten nog jn bijzonderheden een Idein voorval te verteller*, dat in <fe kamer waar H gezelschap bijeen was,was gebeurd Ook kwam vast te staan dat S. om 7'Auur telefonisch een telegram uit Americain bad' verzonden. De heer Von Löbcn Seis, officier van justitie, deelt ons mede, dat S. is vrijgela ten omdat bewezen is dat hij niet schul dig is aandien moord. Voor mij staat dat, in dit stadium van het onderzoek vast, zei- de de officier. Hij verzocht ons dat met nadruk te publiceeren. Voegen wij hieraan toe dat ook Dinsdag middag nog de verpleegster S. herkende toen hij haar in verschillende houdingen werd vertoond. De verpleegster is ook volkomen betrouwbaar, verklaarde ons de officier van justitie. Naar haar betrouw baarheid is een deugdelijk onderzoek inge steld, aoodat wij hier voor een merk waardig geval staan. Is er een dubbelganger van S? Voegen wij hieraan nog toe dat op het kantoor van mr. v. Gigch waar Wijsman werkzaam was niets bekend was van een ruzie tusschen S. en mr. Wijsman en ook de broeder van S. verzekert nooit een dergelijk verhaal te 'hebben gedaan. De „Tel." heeft zich gisteren, toen de heer S. op vrije voeten, werd ge steld, gewend tot zijn familie, ten einde te weten te komen hoe de zaak verder zou loopen. Men verwees het blad echter naar den rechtsgeleerden raadsman der familie, mr. F. Pauwels. Deze zeide, dat hij den verdachte persoonlijk kende en er van den aan vang af van overtuigd was, dat de politie den verkeerde gegrepen had. Het is wel eens goed, zoo zeide de heer Pauwels ons, dat openbaar ge maakt wordt op welke „rücksichts- lóse" wijze de arrestatie heeft plaats gehad. Er kwamen vijf man tegelijk op het kantoor van S. binnen stap pen, met de revolver in de vuist. Zij verzochten hem goedschiks mee te gaan. Toen S. vroeg waarom, werd ge antwoord: dat het om een civiele zaak ging- S. dacht aan een bepaalde zaak en zeide: O, als het daarom gaat, wel. Hij verzocht in elk geval met een auto naar het bureau gebracht te worden. Dit werd toegestaan, maar in plaats van een taxi te bestel en, lieti men de arrestanten-auto aanrukken, waarmede het transport dan ook is geschied. Men heeft het slachtoffer belet zijn brieven te beantwoorden: de post heeft men hem niet laten lezen. De justitie heeft met vo'le krach! vast gehouden aan de herkenning door de verpleegster. Ondanks het feit, dat een bekend advocaat te Amsterdam naar Haarlem is gereisd en de politie in kennis heeft gesield van het feit, dat S. om half 8 dc vrouw van dien advo caat had bezocht, werd hij toch vast gehouden. Het is te begrijpen; dat de familie S. den grootsten overlast ondervindt. In Zandvoort vraagt men, als de moeder op straat loopt: is dat de moeder van den moordenaar? Mr. Pauwels' oordeel was verder. dat de verklaringen van de pleegzuster in een andere herkeuningskweslie on mogelijk zijn geworden. Men dient met haar gegevens omtrent een signale ment zéér voorzichtig te zijn. Tenslotte deelde de zegsman van de „Tel." mede, dat hij namens S. tegen het Rijk een eiscli tot schade- locsstelling zal indienen. Woensdagavond vergaderde de Plaatselijke Commissie van Toezicht op het L. O. ten stadhuizc. Twee leden waren afwezig. De voorzitter, de heer Vincent Loos- jes, opende de vergadering, uitte een heilwensch met het nieuw begonnen jaar, wenschte allen veel ge'uk in hun familie, maar ook in de commissie zelf, opdat het werk vruchten zou dragen. Spr. hoopte, dat veel advie zen gegeven zouden worden, opdat de chaotische toestand in het onder wijs, door de nieuwe wet gescha pen, opgehelderd zou worden. De secretaresse, mej. M. Berdenis van Berlekom, las hierna de notulen,, welke werden goedgekeurd. De voorzitter heette hierna welkom den heer W. J. Speller, die voor het eer s «ie vergadering li ij woonde. Het prae-advies van B. cn W., om* treilt het inrichten der U.L.O.-school voor 4-jarigen. cursus, werd goedge keurd. Dan werd behandeld het prae- advies van B. en. W. omtrent spli'tsing der scholen. In verband met de nieuwe Lager onderwijswet is splitsing der grootte openbare scholen in 6- of 7-klassige scholen noodig geworden. B. en W. hadden daaromtrent een voorstel ter beoordeeling aan de schoolcommissie overgelegd, die haar inzichten hierom trent i n een uitvoerig rapport neer gelegd had. Bij de uitvoerige discussies becri- tiseerdc dc heer SEGAAR enkele ge dachten van B. en W. en verzotte zich vooral tegen het voorstel toll opheffing der school aan de Prins Hendrikstraat. Spr. meende, dat in de toekomsifc bijzonder onderwijs regel en het open baar aanvulling zou worden. Maar als idit komt, hoopt spr., dat liet niet geschiede langs revolutionnairen weg. Spr. bracht ten slotte hulde aau het moderamen voor zijn voorstellen, hetwelk volgens spr. getuigde van het- der inzicht en groote keunis van za ken. Spr. zou zich dan ook gaarne met dit advies vereenigen. Ook de heer BROEKHUIJZEN meende, dat de voorsteilen van B. en W. ten nadeeie van het openbaar onderwijs zouden komen. Menig onder zal, meende spr., zijn kinderen van de openbare school afnemen, niet uit antipathie tegen het openbaar onder wijs, maar uit antipathie tegen de desorganisatie, rSpr. is tegen opheffing der scholen aan de Prins Hendrikstraat en Bak kerstraat. De heer KLEIN betoogde, dat niet elke bezuiniging, door B. en W. voorgesteld, ten nadeeie van het open baar onderwijs moeten uitgelegd wor den. Spr. kan zich overigens wel met de voorstellen van het moderamen vereenigen. Dan werd het voorstel van het mo deramen in stemming gebracht, met uitzondering van dat der splitsing der vier scholen, waarvoor men uitstel wenschte van aanstelling van een am bulant hoofd. Het voorstel werd aangenomen. Over het voorstel, de school aan het Leidscheolein te splitsen., staak ten de stemmen. Bij staking beslist de voorzitter. Deze was tegen splitsing zoodat de school aan het Leidsche- plein niet gesplitst wordt. Hierna werd het geheeie prae-advies aangenomen. Vervolgens werd het Dagelijksch Bestuur opnieuw samengesteld. Onder applaus werden de heer Looses als voorzitter, me. Berdenis van Berlekom als le secretaresse, de heer Ter Haar als 2e secretaris ai de heer Max hei-kozen. In de vacature van den heer Kaptein werd gekozen de heer W. J. Speller. Na der oodvraag werd de verga dering gesloten. Tc Zaandam had zekere B. ongeoor loofde betrekkingen aangeknoopt met een gehuwde vrouw. Toen de laatste door haar wettigen echtgenoot op grond hier van buiten de deur -wend1 eezet, nam B. haar bij zich in huis, tot groote ergernis natuurlijk van zijn eigen vrouw. Deze zag met leede oogen aan, hoe zij op dien ach tergrond werd geschoven. Gevolg was dat ben vrouw B. het plan rijpte haar man en dfe indringster te vergeven. Voor dit doel kocht zij een hoeveelheid phos phor, dat zij in het eten mengde. Zij deed dit zoo onhandig, dat het opzet terstond bemerkt en bij de politie aange geven werd. en Op vermoeden van vergiftiging is nu vrouw B. door <te politie gearreseerd en ter beschikking van de justitie gesteld. Na door de justitie te Haarlem te zijn verhoord werd zij -woder in vrijheid ge steld. Op hol. Gisteravond ongeveer 8 uur sloeg het paard van den voerman v. d. W. gespannen voor een platten wagen op de Dreef op hol doordat het dier schrok van het getoeter van een auto. Bij de Haze- paterslaan kwam de wagen tegen een boom terecht, waarop het paard tot stil stand -werd gebracht. Besmettelijke ziekten. In de week van 17 Januari zijn in de navolgende ge meenten gevallen van besmettelijke ziek ten voorgekomen: Haarlem 1 van buifcty- phus, 1 van roodvonk en 4 van djphthe- ritis, Haariommermeer 1 van diphthcrilis Schoben, 1 van dipiriherilii'S, Zaandam 1 van roodvonk, Noordwijkerhout 1 van ddphtheritis. V er slag Kiesvereeniging. Abusieve lijk werd onder het Vérslag van te R. K. Kiesvereeniging de mededéelkig „onge corrigeerd" weggelaten. Erna Rubinstein. Op het afscheids concert van die geniale jonge H-ongaaTsche violiste Erna Rubinstein vóór haar ver trek naar Amerika za zij Vrijdagavond in de groote zaal van het Gemeentelijk Conccrlgebouw (voorheen Sociëteit Ver- eendging) werken ten gehaore brengen van: Handel, Bruch, Vieuxtenips, Hubay en anderen. Het paedagogiscli Instituut „Rousseau" te Genève heeft aan de Nederlandsehe Re geering gevraagd om een vertegenwoordi ger te zendien naar het Internationaal Congres, da t in de Paaschvacantie aldaar zal gehoudlen worden ter bespreking van het vraagstuk: „Het Esperanto op de school" ter voorlichting van den Vol kenbond. Z.Exc. de Minister van Onderwijs heeft hiervoor aangezocht den lieer J. W. Sc- venlhuysen, hoofd der Rijks-Leerschool al hier. De werkloosheid. In de Dinsdag avond gehouden ledenvergadering van den Haarl. Bestuurdersbond werd de volgende motie aangenomen: De vergadering van den Haarlemschcn Bestuurderscbond, bijeen op Dinsdag 10 Jan., in 't gebouw „De Centrale" vertegen woordigende 6000 georganiseerde arbeiders; gehoord de inleiding en de verdere be sprekingen over de heerschende werkloos heid; stelt vast: le.; dat de werkloosheid steeds toe neemt, en als gevolg daarvan honderden gezinnen in diepe armoede verkceren; 2.: dat de moderne vakbeweging zoowel landelijk als plaatselijk steeds op de bres staan, de belangen van de arbei dersklasse te behartigen; 3e.: dat de houding van de Nederland sehe Regeering door de modern georgani seerde arbeiders ten sterkste wordt afge keurd en protesteert ten sterkste tegen de verslechteringen in de werkloozenuitkee- rir.gen; 4e.: Roept de arbeidersklasse op, dc ge lederen der moderne arbeidersbeweging te versterken, teneinde met succes te kunnen optreden tegen de steeds feller optredende reactie; 5e.: Draagt het bestuur van den Haar- iemschen Bestuurdersbond op, voort te gaan met de ernstige pogingen, verbetering voor de arbeidersklasse in het algemeen, doch voor de wcrkloozcn in liet bijzonder, te veroveren, en geeft volledige machtiging hiervoor alle gewenschte middelen aan te wenden. Lentefilm. Naar de lieer A. L. Bonefang ons bericht, zal hij 30 Januari a.s. in dc sociëteit „Vereeniging" een voorstelling geven van de bekende film „Neerland's Volksleven in de lente." Tuinbouw en Plantkunde. Dinsdag avond vergaderde in café Brinkmann de afd. Haarlem en Omstreken van de Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. Als waarnemend secretaris fungeerde de heer J. L. Bouwer. Medegedeeld werd, dat van rijkswege voor den tuinbouwwinlercursus een sub sidie van f 458 was toegekend. Tot de Dahlia Vereeniging le Amsterdam was een verzoek gericht, om de dahlia- keuring in het jaar 1922 in Haarlem te mogen houden. De heer H. Carles bracht als afgevaar digde naar de Dahlia-vereen, verslag uit. De vereeniging zal dil voorstel aan haai leden overleggen. Bloemendaal en Velsen zullen eventueel uitgenoodigd worden, aan deze keuring mee te doen. De zaal der soc. „Vereeniging" werd aan gewezen, om expositie te houden. Tijdens de pauze kwam de heer Johs. de Breuk ter vergadering, zoodat nu het voor stel tot uitbreiding van het bestuur en de bestuursverkiezing ter tafel konden komen. Besloten werd, zoolang de wijziging in de statuten nog niet goedgekeurd is, de nieuw te kiezen bestuursleden candidaat- bestuursleden te noemen. In de vacature Van Nederhasselt werd gekozen de heer R. M. vaii der Hart, tot candidaat-bestuursleden de heeren Bekker en Schut. Bij acclamatie werden de heeren Johs. de Breuk en H. Carles, die periodiek af traden, respectievelijk lot voorzitter cn tweeden secretaris herkozen. Na de rondvraag sluiting. Ondertrouwd: 12 Jan. J. C. Hogeboom v. Buggenum en A. M. v. Rijn. W. C. Rooze en J. C. Harlogh. G. Fris cn M. Elberls. A. de Graas en P. v. Egmond. J. M. Besteman en B. Warmer. D. Blank water en M. Dibbcts. Getrouwd: 12 Jan., K. F. Stremming en J. C. Schildmeijer. J. W. Rodenburg en J. M. T. Lasschuit A. M. Hoes en J. van Haren G. Swoanswijk en A. P. Lautenbach A. A. Schipper en M. G. K-ruger E. C. W. K'.ij en J. Karmelk. Geboren: 10 Jan. z. van M. H. J. Kloos-Pompe; 11 Jan. d. van M. R. T. Jongbloed^Verstecgcnd. van J. Piet-Rensirik. Overleden: 11 Jan. S. C. Lambooij-iRe- moifl, 70 j., Janisstraat. De tramdienst Haarlem—Amster dam ondervond gislermorijm een urn- ver tragi 11 g, doordat in de bocht van Raadhuisstraat cn Spuistraat te Am sterdam da dienst die om halftien moet aankomen ontspoorde. De vertraging duurde meer dan een uur. Juhitcum IV. F. II Voet Dc heer W. F. H Voet vierde gisteren zijn 40-jarig brandweerjubileum. Des middags had een druk bezoch te receptie plaats. Velen kwamen den jubilaris gclukwenschen terwijl hij van verschillende zijden fraaie bloemstuk ken ontving. De ramp van de „Pollux". Het kan thans als zeker worden aangeno men dat do stoomdrifter Pollux IJ. M. 339 van de vissoherij Mij. Praxis alhier, op de Noordzee met allo opvarenden ge bleven is. De Pollux is op 17 December j.L van Grimsby in Engeland woder naar de vis- seherij vertrokken, waarna het schip naar hier zou komen en omstreeks Kerstmis 'vh*rd verwacht. Een dér op varendon, die in IJmuidea aan boord van de Pollux is gegaan, is aan den dood ontkomen, omdat hij in Grimsby het schip heeft verlaten, wijl de schipper bij stormweer Grimsby wilde verlaten, waar de man op tegen had. De bemanning van de Pollux bestond uit 5 Egmonders, n.l. do schipper Alb. Blok, gehuwd, de stuurman Leend. #wart, gehuwd, do kok P. Zwart, ongehuwd en de matrozen Pieter Blok ên Jan Blok, beiden ongehuwd. Voorts uit 2 Velser- oorders, n.l. den le machinist R. Koelemey en den 2o machinist W. H. Eikhof, beiden gohuwd, en 2 Sehevcningers, n.l. de ma trozen J. Baak en J. Lagas, beiden on- gohuwd. J)e Invaliditeitswet. Het Centraal Administratie Bureau voor het Visscherij- bedrijf én aanverwante vakken alhier be sloot om in hoogste te doen uitmaken, of voor arbeiders, die boven f 1290 ver dienen, na 3 December j.l. rentezegels moeten geplakt worden. Inbraak verijdeld. De veiligheidisnacht- wachit ontdekte Zondagnacht in den tuin der villa URwijek een individu, dat blijk baar in een poging tot inbraak gestoord, oogenblikkefijk over een schutting ver dween. Op de villa wend niets vermist. De politie legde de band op een wiel rijder zonder licht, die voor betzelfde feit op 20 Sept. 1921 bekeurd was en toen een straf ontkwam, doordat bij een vaisohen naam opgegeven had. Nu was bij er dub bel, dus gloeiend" bij. Een adres. Naar aanleiding van het krachtdadig optreden onzesr politie tegen een hindert ijk e menigte, die den werkwil ligen sigarenmaker J. G. te Wijk aan Duin naar huis pleegt te begeleiden, als Hij 's avonds van den trein komt, heeft de heer v. Helden, socialistisch raadslid den Raad verzocht den burgemeester eenige vragen te mogen stellen om aan die z.i. onrechtmatige geweld-middelen een einde te maken. Woensdagavond 18 Januari is com missie II van den Hoogen Raad van Arbeid opgeroepen tot behandeling van het onderwerp„Landbouww-arbeidswet." Deze commissie bestaat uit vertegen woordigers van de werkgeversbonden in het Landbouwbedrijf en van de Land arbeidersbonden, terwijl als voorzitter is aangewezen de heer Zaalberg, Inspec teur-Generaal van den Arbeid. AMSTERDAM, 12 Jan. Nu vaststaat dat S. niet do dader van dden moord op mr. Wijsman is, hebben- Jk Haagsche en Am- slerdamsche recherche het gedurende twee dagen onderbroken ondierzock weer vervolgd. Talrijke gegevens zijn der re cherche in de veie brieven, die zij heeft ontvangen ter beschikking en zij gaat dan ook weer voort met het nagaan van al deze opgaven tot in de kleinste bijzondex- lieden. DEN HAAG, 12 Jan. De Haagsohe J Rechtbank hoeft lieden uitspraak gedaan I in de zaak tegen de bedrijvers van den bomaanslag tegen het huis van majoor Verspeyck a-an het Frankenslag te 's-Gra- venhage. Van der Linde en Kooyman werden ieder lot 8 jaar gevangenisstraf en Eekihof en De Haan ieder tot vijf jaar gevange nisstraf veroordeeld. De Beurs opende' heden: vast. Staatsfondsen. 5 pCt. Nederland 87hi fi pGt, Indië 94. Culturen. Koloniale Bank 12414. In dische Bank ioi. Vorstenlanden 146VÓ. H. V. A. 349. Industrieeie waarden. Insu'ünde olie Oliewaarden. Koninklijke 420. Con sols 145%. Orion 37. Tabakken. A'dam Deli Be- soekd 65. R'dam Deli 30. M-edon 272. Rubbers. A'd'am rubber 106. Deli Batavia 77. Ned. Rubber 64. Roti. Ta- panoch 19^2- Scheep vaar twaarden. Holt. Am.-lijn 165. Iloffl. Boot 57. Kon. Hol. Lloyd 24Z. Japanlijn 100. Paketvaar-t 93. Scheepvaart Uinie in. Marine 15%. Amerikaansche waarden. Hide and Leatlier 65 J4. Steel 93. Smelting 49. Ana conda 105. Cigar 74. Atchison Topeka 100. Voting Rails 20. Denver Sout hern Pacific 138. DE CONFERENTIE TE CANNES. Het Franscli-Ent/etscJis vejx'rug. CANNES. 11 Jan. Briand en Lou- cheur hadden een langdurig onder houd met Lioyd George, die Briand den tekst van het voorioop-ig ontwerp van het Fransch-Engelsch verdrag ter hand heeft gesteld. Briand besloot toen om 3 uur naar Parijs te vertrekken om zijn colle ga's liet document voor te leggen. Ds Russischs verteglënwoordigers. BERLIJN, 11 Jan. Zooals in Russi sche Sovjeikringcn te Berlijn verluidt zal de Russische regeering zich op de economische conferentie te Genua niet laten vertegenwoordigen door Le nin, doch door Tsjitsjerin, Litwinof en Krassin. DE ACTIE TEGEN BRIAND. PARIJS, 11 Jan. Het bestuur van dc rcpublikeinsrhe parlementaire groep in de Kamer hoeft Briand uit naam van 210 aanhangers getelegrafeerd, dat Oeen in voltallige vergadering aangeno men resolutie verklaart te willen.dat de invordering der Fransche sehuld op Duitschland zonder zwakheid zal worden voortgezet. De resolutie gaat voort Briand te verzekeren, dat de Kamer nimmer zal .overgaan tot het bekrachtigen van nieuwe concessies, zelfs in den vorm van een moratorium ten nadeeie van Frankrijk of België, zijn edele bondgenoot, en dat els plan met betrekking tot een Fransch- Britsch bondgenootschap gxai enkel prijsgeven öp hef gebied der schade loosstelling of waarborgen tot voor waarde kan hebben. De Senaatscommissie voor buiten- Iandsche zaken heeft met algemeene stemmen besloten Briand het volgende- telegram te zenden: De commissie, welke is bijeengekomen op verzoek van een groot deel harer leden, stelt u met spoed in kennis van de door liaar aangenomen resolutie. De commissie is van oordeel: lo. dat de economische en finaiic.eele we deropbouw van Frankrijk een ess-en- tieele voorwaarde is voor het herstel van Europa; 2o. dat de schadeloosstel ling. welke aan Frankrijk verschul digd is, dus onaangetast moet blijven, dat er geen vermindering van de op 5 Mei 1921 vastgestelde betalingen móet plaats vinden, en dat het ander zijds onduldbaar zou zijn de minste inbreuk te maken op de Belgische prioriteit; 3o. dat Frankrijk slechts kan aanvaarden zich naar de interna tionale conferenlie te begevon, indien het van te voren duidelijke toezeg gingen ontvangt ten opzichte van de eerbiediging van al zijn rechten: 4o. dat het verdrag, waarover Frankrijk en Engeland beraadslagen, vóór alles dc waarborgen en de middelen ter uit voering, welke Frankrijk kracihens de gesloten verdragen bezit, voor het heden en de toekomst bevestigt. De commissie is dientengevolge van oor deel. dat niets van kracht kan worden zonder medewerking der Kamers. DE GRIEP. LONDEN, 11 Jan. De offietoele cij fers der afgcloopen week tooacn een aanmerkelijke vermeerdering der sterf te te Londen aan, ten gevolge van de heerschende influenza, die thans het stadium ccner epidemie heeft bereikt. Glasgow lijdt ook geducht onder dc ziekte. Men hoopt dat het koude weer haar zal doen afnemen. PEST. WEENEN, 11 Jan. Volgens berich ten uit Boekarest zijn aldaar post- gevallen geconstateerd. Het gemeente bestuur heeft voorzorgsmaatrege'en be volen in de nabijheid der haarden van besmetting. EEN AARDSTORTING. MESSINA. 11 Jan. Een aardstorting heeft het dorp San Fratelio bijkans geheel verwoest. Het zal op 'n andere plaats moeten worden herbouwd. De geheele bevolking heeft liet land moe ten ontruimen. EEN VULKAANUITBARSTING. SAN JUAN DEL SUR, 11 Jau. De vulkaan Onietepe, acht mijl van de westelijke kust van het ineer van Nicaragua, verkeert in hevige uitbar sting. Er is aanzienlijke schade aan den oogst cn het vee aangericht; de bewoners vluchten. KABINETSCRISIS IN SPANJE. MADRID, fl Jan. Het kabinet is afgetreden. HOEK NIEUWSTRAAT. Bedriegen de voortoekenen ons niet, dan aal 1922 hot jaar zijn, waarin het beroepsspel in Nederland zal word n iu- gevoerd. Het lijdt o.i. geen twijfel, dat do door den N. V. B. ingestelde com missie tot do conclusie zal komen, dat het in het algemeen bolang van hot voet balspel nuttig zal zijn het professionalis me te erkennen. Misschien wel niet in dien zin, dat er één of meerdere aparte prof-afdeclingen komen; mogelijkorwijzo is mixture in eigen boezem, met an dere woorden: in één club kunnen zoo wel emateurs als profsspeien, het meaat juiste systeem. Wij spraken dezer dagen een insider, bekend „internationaal", die ons verze kerde, dat er „weer wat broeide!" En dat er thans achter de nieuwe combi natie geld genoeg zit, om stevig aan te pakken. Laat dus do N. V. B. mot zijn oordeel niet te lang wachten, opdat alles keurig en netjes vóór den aanvang van het seizoen 192223 geregeld zij. ALJECHIN TE HAARLEM. Do Russische scchaakmeestor A. AI- jechin heeft Maandagavond een simul- taan-séance gegeven voor leden en in troduces der Haarlemsohe Schaakver- vereeniging. Ongeveer kwart vóór acht uur begon de voorstelling van 27 borden, en binnoi. drie uur had de grootmoester 25 tegan standers, onder wie zich do Bterkste de Haarlemsche spelers bevonden, verslager Door een kleine fout verloor hij ziji partij tegen den heer J. J. Bert, terwij die tegen den heer B. Davidson, (na herhaald aanbod dezerzijds), door den moester remise werd gegeven. Voor den zeer sympathieken 29-jarigen meester was het resultaat dus wederom schitterend. De séance, welke gehouden word h café Brinkman, trok vele belangsteden den. Binnenkort vertrekt Aljechin naar Bel gië en Frankrijk om te Brussel en Pa rijs te spelen. HET WONINGVRAAGSTUK. Op de vragen vatn Ihél T-weede Kamerti. Haazevoet be ire f fend e de tururoptjrèfte' van woningen, gebouwd met steun krat ter.s de Wo-ntapwet, heeft de v Arbeid 0.01. geantwoord, dat het niet jub is ais zo-u door die bepaling van de huur opbrengst op ten minste 70 pet. der ex- ploitaitóekostien een ihuurverhooging vooi 'de 'krachtens de Woningwet gebouwde woningen moeten plaats (hebben. Hoewc ook vaia reeds gebouwde woningen in vee gevallen Jiuurverhooging mogelijk is en word't 'doorgezet, geldt ihet percentage van 70 blijkens de circulaire voor de nog te bouwen woningen. Bij de vaststelling van dit bedrag heeft ■niet de bedoeling voorgezeten de huren te venhoogen. De bouwkosten moeten ■dalen-, de am li-maalsoha,ppelijkc loonen en winsten, die met den woningbouw zijn bereikt, mogen in ieder geval niet langer door bijdragen uit de publieke kassen gevonden worden. Het ligt dan ook in de bedoeling, dit percentage van 70 le be kwamer tijd te verhoogen, opdat zoo spoedig mogelijk de bijdragen geheel komen te vervallen. Kan op de huren, dde noodig zijn om hot gestelde percentage te bereiken, niet worden gerekend m verband mot de nog te hooge bouwkosten, dan zal mot bou wen gewacht moeten worden tot dat wel kan. DE ZAAK Mr. Dr. J. VAN BEST. Naar a aid-aiding van het onlangs ver schenen rapport van den eereraad in de zaaik van mr. dir. J. van Best, zendt deze een uiteenzetting aan de bladen, waarin hij er op wijst, dat de eereraad geen be slissing beeft willen nemen omtrent de vraag, die haar was voorgelegd, omdat hij naar zijn oordeel niet over voldoende ge gevens bcsohii'k'te en zich bepaald heeft tot het uitspreken van zijn oordeel over het contract van het kantoor van mr. van Best inet de «heeren X. en Y. Dat oordeel geeft ruimte tot het trek ken van meer of minder gunstige con clusies ten aanzien vain zijn ihomora-bili- teit en is dan ook m beiderlei zin gecom mentarieerd. Aangezien de politieke organisatie van zijn partij één dezer dagen voor die nood zakelijkheid gesteld zal worden tussohen de gunstige en de ongunstige conclusies Ie kiezen, publiceert de lieer Van Best eeniigc feilen, ttóe tot het dossier in zijn zaak bchooren, doch niet in het rapport zijn opgenomen en indien ze in het rap port varen opgenomen z.i. ex geheel an der licht geworpen zouden hebben op de nesumptae en de conclusion der Commis sie. De lieer Van Best meent, dait de weten schap dezer feilen een veroordeeling sleohls zal toelaten, nadat hij in de gele genheid gesteld zal zijn geworden 0111 op grond van deze feiten zijn zaak voor diic politieke organisatie toe te lichten. De heer Van Best bepaalt zich lot <le volgende feiten, die hij dan uitvoerig be spreekt. le. betreffende het z.g.n. niet voldoende uit clkan-cler houden der functies: 2e. beli effende het aangaan door zijn 'kantoor van een contract na 3 Juni 1915 tot hot voor gemeenschappelijke rekening waarnemen van belangen van derden; 3e. betreffende het voordeel genóten uit speculatieve transacties volgen» het contract va-ti zijn kantoor X. »n Y.; 4e. betreffende liet niet aaugafta van ydat contract mede op ziju. uiaam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2