Het verdwenen meisje BUITENLAND. tinsel iuul's omterl eckeniiig. Een instrument zooals Engeland en Frankrijk tharis trail c- ten Ie maken, zal de zaak van den vrede in dn? wereld bevorderen en inzonderheid de morcele ontwening, zonder welke iedere materieel© ontwapening deniobeol'dig li. Frankrijk heeft grooie he.hoefle aan en groot verlangen naar vrede en rust. Het is misschien meer dan ecnige andere mo gendheid gednteresseerJ bij hot herstel der orde in Europa, moreel zoowel als materieel. Op het gebied van beperking der bewapening is Frankrijk zoa ver ge gaan. als de veiligheid slechts taeslonl. Zijn leger is met een derde verminderd vergeleken hij de sterkte van 1914. Het ka.n in die richting niet verder gaan, tenzij bet zekere waarborgen krijgt san zijn ge allieerden en speciaal van Engeland. DE CONFERENTIE TE WASHINGTON. De toestand in Ierland, GEM. BUITENL. BERICHTEN. EN VER TAS JA GEVANGEN GENOMEN. DONDERDAG 12 JANUARI 1922 INDISCHE KRONIEK. Bezuiniging. Dat is de vlag, waaronder nu het Indische schip van Staat zeilt, dat is het sterrebeeld, waarnaar de koers word: bepaald. Wil men een ander, meer nuch ter beeld; dat is het étiket, dat is geplakt op den blikken trommel, waarin we onze staatspapieren be waren. Het was noodig, zeker. Ik heb in deze Kronieken enkele gevallen aangehaald, waaruit bleek, dat gemcenschaps-economie nog geen gemeen goed is geworden bij de amb tenaren. Dat men,,am allerhöchsten Stelle" bezuiniging als wachtwoord uitgeeft over alle Unies, valt daarom bijzonder toe te juichen. We zijn al dadelijk bereid goed- Keurend te knikken, nu er ook in In- dië eene hooge Bezuinigings-Com- missie is benoemd, die tot taak heeft gekreeen „een stelselmatig onderzoek te houden naar de wijze, waarop eenerzijds in de landshuishou ding en bij de landsbedrijven uit gaven zullen kunnen worden be spaard, en anderzijds de landsin komsten zouden kunnen worden verhoogd, teneinde zoo mogelijk te geraken tot eene, althans wat den gewonen dienst betreft, slui tende begrooting." Voorwaar, het is geen lichte taak, welke aan de Commissie is toege wezen vooral, wanneer deze streven wil naar eene behoorlijke uitvoering van het laatste deel der opdracht. Om maar een enkele moeilijkheid te noemen, wellicht echter een cier groot ste de groote ongelijkheid in ont wikkeling en belangen der onder scheiden bevolkingsgroepen. Eener zijds de groote groep der inboor lingen, die weinig of niets betalen Eau, zoodat de toch zoo noodzakelijke- voiksontwikkeling, onmiddellijk of middelijk door anderen nue wor den bekostigd anderzijds een heel klein groepje uitheeinschen, dat be hoorlijk economische dra£gkracht be zit, doch al heel spoedig ch en wee rrept over den overmatigen belas tingdruk, waardoor „het kapitaal" eveneens voor de ontwikkeling onontbeerlijk wordt afgeschrikt om zich in dc Indische bedrijven te in- terresseoren of nog verder te inter- ressec: Natuurlijk zijn wc zooals het )ns past vol goede verwachtingen. Dc Commissie heeft reeds getoond den ernstigen wil te bezitten tm hare pogingen tot bezuiniging tot tastbare resultaten te leiden. In een rond schrijven aan de hoofden van De partementen van Algemeen Bestuur heeft zij dezen er nog eens aan herin nerd, dat bij Regeeringsbesluit aan alle ambtelijke colleges en landsdie naren wordt opgedragen gevraagd en ongevraagd alle medewerking te ver- eenen, welke de Commissie voor dc vervulling van haar taak mocht be hoeven. Conferenties met deze De partementshoofden zijn reeds veel vuldig gehouden verlenging van den werktijd, in verband met inkrimping van personeel, kan binnen kort wor den verwacht. Bij het Binnenlandsch Bestuur werd het snoeimes er zoo diep ingezet, dat alleen bij dat De partement eene bezuiniging werd ver kregen van circa 8 millioen. Die ernstige wil is reeds oorzaak geweest van een typisch incident in den Volksraad. Daar heeft de Voor zitter, Mr. Dr. Schumann, die tevens lid is van genoemde bezuinigings commissie, in een toespraak bij de opening van de najaars-zitting nog eens uitdrukkelijk gewezen op de .ïoodzakclijkheid van sterke bezui- FEUILLETON „Dat is de brigantijn," zeide Jack, ,\Vij moeten voor haar uitwijken, anders haalt zij ons in." Zoo sprekende veranderde hij van koers en stuurde op het strand aan. 'ooruit, mannen riep hij de roeiers toe, „van uwe kracht en vol harding hangt onze redding af. Nog hebben wij ecnige uren voorsprong. Gij echter, jongeheer," dus wendde hij zich tot Robert, „kunt met den slaaf beiden wel wat helpen." \obert vatte terstond aan en ook cf,ed zijn best- Het betrof toch voor alles Datura's redding. Zelfs deze ging naar een roeier toe om te helpen. Maar Jack riep haar terug en verzocht haar, slechts naar het schip uit tc zien om op te letten, of men hen nog niet ontdekt had. Als op vleugelen gedragen schoten de Yac?rt"igen voort, niettemin kwam selib^'gautijn zichtbaar nader. Plot- onttifktrj,e,f> Datura luide :„Wij zijn een seconcieSteIclcn' Dc rocicrs HlSttcn „Vooruit i" je al aan jc 'cp Jack. „Willen jelui Nog is er hoon "Vo'gers overgeven „Er wordt een h n te ontkomen Datura. „Daar stoot M.'tgezct 1" zeide zes roeiers bemand." Z|J 'smet Tot dusverre had inpk. .''"■"I in l.oi oog, dat hun ,ke! hct iv.t zou. namelijk het niet Ver U*i ««t v er meer niging, en een feitelijk pleidooi ge leverd voor inkrimping der over- heids-bentoeienisSen. Daarvan heeft men hem een „staatsrechterlijk" ver wijt gemaakt, en opgemerkt, dat eene dergelijke methode, waarbij van den Vonrzitterszetel al zoo een besliste poging werd gedaan om de beraad slagingen te beïnvloeden, niet com- me-il-faut is. De Regeering heeft die opmerking niet geheel onbeantwoord gelaten, haar antwoord lijkt me evenzoo ty pisch genoeg om dat h er woordelijk weer te geven. In de Memorie van Antwoord deelt zij dit aldus mede De door den Voorzitter van den Volksraad bij de opening der zitting gehouden rede is even als zulks het geval is met al zijn voorgaande redevoeringen uit gesproken zonder voorkennis van of ruggespraak met de Regeering. Zij beschouwt die rede dan ook als uiting van dc persoonlijke meening van den Voorzitter, waarover de Regeering geen dis cussie kan aanvaarden al heeft zij met instemming van die rede kennis genomen. lk ben zoo vrij die staatsrechterlijke bezwaren niet zoo buitengemeen zwaar te tellen de hoofdzaak is, dat door samenwerking van allen verkregen wo dt, wat we allen wenschen ver standige en effectieve bezuiniging. Intusschen, bezuiniging is wat meer dan schrappen zetten door een aan tal posten. En zuinigheid is niet im mer economisch. Dat overwegend, ben ik met bijs ter gerust, met het oog op de toekomst van Indië. Een scherpzinnig pessimist pes simisten zijn vaak scherpzinnig heeft eens gezegd, dat lndië niet wordt geregeerd, doch slechts gead ministreerd. In deze uitlating zit meer waarheid, dan wc ooit gaarne zullen willen toegeven, en juist in verband met de' zuinigheids-maat regelen, althans met enkele daarvan, bedenk ik, dat hetmoeilijk is om optimi t te zijn. Administreeren kan men gemak kelijker dan regeeren En zuinigheid bij het administree ren is lang zoo moeilijk niet te be trachten als economie hij het regee ren. Nietwaar, wanneer de boekhouding ons toont, dat de tering te hoog en de nering te laag is, welnu, dan kun nen we de uitgaven beperken en de inkomsten vermeerderen, en even wicht brengen in de finantiën. Onze staatsadininistratie is dan volmaakt in orde. Best. En als de Regeering na de verkwistings-periode der vorige jaren, dat cvenwich weet tot stand te brengen, dan verdient zij de hulde van alle weidenkenden in den lande. Evenzoo best. Maar mijn hemel, het gaat toch om vvat meer dan om het evenwicht in de financiën. Het gaat om de toekomst van gansch een volk, van 30 millioen mensclien, aan wier ontwikkeling nog bijna alles moet worden gedaan. Waarmede ik slechts zeggen wil, dat het nog blijken moet of lndië inderdaad wordt geregeerd blijken, wanneer we tien, twintig iaar verder ziiu. ln alle bescheidenheid maak ik niet meer dan enkele opmerkingen. Veiligheid van persoon en goederen. Nietwaar, dat is toch wel van de vele zaken een van de voornaamste welke de overheid tot voorwerp heeft te maken van behoorlijke zorg. Zon der die veiligheid zijn alle pogingen tot opheffing van het landsvolk vrij wel tot vruchteloosheid gedoemd. Kan men bitterder klacht bedenken dan opgesloten ligt in de verzuchting, dat het nutteloos is te sparen, wan neer de kans groot is, dat het gespaar de werd weg esto en De laatste Indische bladen brach ten het bericht, dat op de post „Po litie" voor een zes ton is geschrapt. Doch het verwondert me niet, daarbij te lezen, dat de betrokken hoofdamb tenaar, de voormalige chef der al- gemeene politie, verklaard heeft zich niet verantwoordelijk te stellen voor de consequenties van deze bezuinigings-maatregel. Ik weet toevallig wat meer van de strenge plichtsopvatting van dezen hoofd ambtenaar, en ook van zijn vrij moedigheid om uit te spreken, wat hij noodig acht om uitgesproken te worden deze maatregel moet in zijn gevolgen bedenkelijk worden geacht. Nog korten tijd geleden bevatte „de Tijd" een ingezonden stuk, waarin gewezen werd op de onvoldoende bezoldiging der rechterlijke ambte naren en het daardoor ontstane te kort in hun corps. De funeste gevol gen van deze zuinigheid der Regee ring wordt wel in een scherp licht ge steld door het bericht in de „Loco motief," dat „binnenkort een tiental verdachten te Seinarang uit hun pre ventieve hechtenis ontslagen worden." En de reden „Dit ontslag moet verband houden met den langen duur van de voor- loopige hechtenis, terwijl de berech ting van hun zaken nog gerttimen tijd op zich zal laten wachten.' 'Het Midden-Javasche blad voegt er aan toe, „dat het hier vrijwel ge woonte is, dat preventief gestelden welhaast een jaar op de berechting van hun zaak moeten wachten." Inderdaad, het étiket, dat we overal op plakken is bezuiniging. Zullen wij in den grond van de zaak er mee gebaat zijn. En nu een enkel cijfer betreffende de vermeerdering der inkomsten. In de raming "der geldmiddelen in Nederlandsch-lndië voor het dienst jaar 1922 staat een bedrag van 48 millioen aangegeven als de te ver wachten opbrengst van den verkoop van opium, tegen 44 millioen in 1921. Toch is het nog zoo lang niet gele den, dat cr een prijsvraag werd uit geschreven voor een populaire propa ganda-brochure tegen het opium- misbruik. Maarhet evenwicht dei' financiën, niet waar Wel, de volksraadvoorzitter heeft in zijn bezuinigings-speech gezegd dat een matige draf langs den af grond hem heilzamer leek dan het ii ilen er in. Ik vrees, dat er wel bedenkelijk dicht langs wordt gestuurd. DE CONFERENTIE TE CANNES. van volledige vergiffenis voor'in bood hij zich aan als gids te dienen als men de bende zou trachten te overvallen. Voor het oogenblik voelde men zich te zwak om een beslissenden slag tegen de zeeroovers te slaan daarom keerden de schepen naar St. Marks terug, van waar zij uitgeloopen waren. Robert en Datura spoedden zich terug naar Bellecourhouse, om aan den rouw van den beangstigden grootvader een einde te maken. XXI. Toen Robert en Datura ongedeerd in Bellecourhouse verschenen, weende de grootvader tranen van blijdschap herhaalde malen omarmde hij beiden. Daarop vatte hij Roberts hand en zeide :,,Met woorden, mijn zoon, ver mag ik u niet te danken maar het loon zal u niet ongevallig zijn." Zoo sprekende legde hij Datura's hand in die van Robert en ging ontroerd voort „Zijt gelukkig, kinderen De stem begaf hem, maar hij zag, dat zijn wensch al dadelijk in vervuiling ging, want het reinste geluk straalde uit de oogen der beide verloofden. Toen de eerste verrassing der vreugde voorbij was, begon Datura „Maar een ding, dat u van zeer nabij betreft, lieve grootvader, heb ik bij de zeeschuimers vernomen. Hun kapitein, thans enkel onder den bij naam van „de Vos" bekend, is een geboren Franschman en heet Pierre Renard." Bellecour ontstelde. Datura, die zulks met smart opmerkte, voegde er nochtans bij :,,Deze verklaarde, dat bij, daartoe door u aamrezet, liet eerste kind mijner lieve ouders in New-IJork geroofd had." „Hij sprak de waarheid zuchtte de grijsaard als vernietigd. ,,0 alles had ik er voor gegeven om die onge lukkige daad ongedaan te maken. Zij laadde een vreeselijken vloek op mijn hoofd zij beroofde mij van mijn eenige dochter en tot straffe daarvoor vond ik mijn eenigen zoon niet terug, lk bood mijn vroegeren vriend Paul Meerveldt, wien ik dit rouwmoedig openbaarde, mijn geheele bezitting aan. lk wilde ze ten minste aan een zijner kinderen vermaken, doch zij namen dit niet aan. ln plaats daarvan stonden zij mij u, hun pleegkind, af, dat zij lief gekregen hadden als hun- eigen." „Gij hebt inderdaad zwaar voor uw overijlde daad geboet, lieve groot vader," sprak Datura deelnemend. „Daarom heeft God ook erbarmen. Verheug u, Gertrudis, de geroofde dochter van Meerveldt is terugge vonden en gij, lieve grootvader, zult haar aan de treurende ouders terug brengen." De grijsaard zonk op de knieën, hief de gevouwen handen ten hemel en riep :,,0 God, oneindig is Uwe goed heid en barmhartigheid, lk dank IJ." Opstaande vatte hij Datura's hand en riep :„Spreek op, waar is het arme meisje, opdat ik terstond met haar naar hare ouders snelle." Datura glimlachte. „Wees bedaard", antwoordde zij, „en wacht nog eenige dagen, dan zal zij aan u voorgesteld worden." Met moeite wilde de grijsaard in dit uitstel toestemmen, doch eindelijk gaf hij toe. „Ook Robert heeft een verrassing voor u," zeide Datura thans. Bellecour keek den jonkman vra gend aan. Deze echter zeide zacht, nauwelijks hoorbaar :,,Ook uw zoon leeft en verlangt reikhalzend tot u terug te keeren." De grijsaard sprong op. „Mijn zoon, mijn Karei leeft schreeuwde hij bijkans daarop stamelde hij diep ont roerd:,, Kinderen, gij doodt mij door dc overmaat van vreugde.... Is het echter geen misleiding O dat ware vreeselijk „Gij zijt dus niet meer vertoornd op hem?...." vroeg Robert. „Vertoornd, vertoornd Toen ik hem van mij stiet, had ik hem nog even lief als voorheen, maar ik wist het niet ik was verblind. Ware hij den vol genden dag teruggekeerd, ik geloof, dat ik aan de aanleiding tot de on- eeniglieid nauwelijks meer gedacht zou hebben. Eerst zijn halsstarrig weg blijven verwekte mijn toorn, daar het mijne liefde voor hem diep krenkte. Ik begon mij dan ook te verbeelden, dat ik "hem zelfs haatte. Doch de dood mijner arme Melanic deed mij van inzicht veranderen, En mijne liefde voor den verloren zoon nam gestadig toe. ware hij toch reeds hier zeg mij, waar ik hem vinden kan. Ik wil zelf naar hem toesnellen, hem oo mijne knieën bezweren tot mij terug te keeren verwijderde strand. Hij keek uit naar een punt, waar hij niet alleen kon landen, maar dat hun ook verder be veiliging aanbieden kon. Nu keek hij ook eens om, ten einde den afstand te berekenen, die hen nog van de ver volgers scheidde. Daar ontwaarde hij een tweede schip het was een stoom boot, die met volle kracht kwam op zetten. Zijn wimpel vertoonde de sterren der groote republiek. Naar het scheen werd de stoomboot door de brigantijn niet opgemerktwant deze bleef rustig in dezelfde richting voortzeilen. Plotseling evenwel ont stond er'n groote beweging aan boord De bemanning liep verward door el kander. Een seinschot riep de ver volgende boot terug. Ralph Barnfield dien Datura duidelijk herkende, tierde en raasde en wilde volstrekt niet terug- keeren. Maar de overige zeeschuimers waren aan strenge gehoorzaamheid gewoon. Zij luisterden niet naar hem en roeiden ijlings naar hun schip terug. Toen zij dit betraden, vonden zij alles reeds strijdvaardig, want de stoomboot te ontwijken was niet meer mogelijk. Maar ook deze had zich tot den strijd toegerust. Het gevecht nam een aanvang. Het duurde slechts eenige minuten. De roovers zagen, dat zij ondanks hun vertwijfelenden tegenweer, het onder spit moesten delvenzij waren er derhalve slechts op bedacht te ont komen. Met inspanning van al hunne krachten en hulpmiddelen gelukte hun dit ook, maar de brigantijn verkeerde iu een jammerlijken toestand zij was het zinken nabij. Robert en zijn lotgenooten waren uit de verte getuige geweest van den strijd. Hoe blijde waren zij, toen zij de stoomboot zagen zegevieren. Zij bracht redding in het grootste gevaar. Thans werden ook zij van de stoom boot opgemerkt. Er werd een boot uitgezet en naar hen toegezonden. Zij werd door een jongen midshipman gecommandeerd. Dezen herkende Ro bert :„Welk toeval voerde u, zeehelden ter onzer redding hierheen „Geen toeval, maar de wil," ant woordde de jonge officier. „Hoezoo „Dc heer Bellecour drong bij de regeering aan ter redding zijner door de zeeroovers ontvoerde kleindochter de noodige stappen te doen. Het aan zien, waarin de heer Bellecour bij de regeering staat, deed deze besluiten onmiddellijk eenige schepen te harer opsporing uit te zenden. Terwijl een onzer schepen den sluiphoek der vrij buiters opzocht, vernamen wij dat een brigantijn naar deze richting uit geloopen was. Wij zochten haar op en kwamen juist te rechter tijd om u aan hunne klauwen te ontrukken." Op de stoomboot overgestapt zijnde, werden dc geredden aan den bevel voerenden officier voorgesteld. Toen deze hoorde, dat Jack een lid der zee- rooverbende geweest doch er aan ont vlucht was, nam hij hem in 't verhoor. Jack gaf den officier het aantal zee roovers op, zoo '2de over welke ver dedigingsmiddel t zij beschikten en beschreef hem de inwendige inrichting van het voornaamste roovershol op het rotscneiland- Ou de toezegging Het verdrag van Versailles beeft Frank rijk geen volledige veiligheid vezekerd. De samenstellers van hel verdrag, Lloyd George zoowel als Clcmenceau en Wilson, erkenden dit door te onderhandelen over en Ie omdérteekenen het drievoudig waar. borgverdrag, hetwelk Frankrijk den steun van Engeland waarborgde in geval van een ongeprovoceerden aanval van Duitsah- lanid. De weigering van Amerika oen die overeenkomst Us ratificeeren lieefl de quaes*!;© van de veiligheid van Frankrijk gedurenda twee jaar hangende gelaten. De gevolgen van hot uitstel van de rege ling van deze vitale quaestie voor Europa zijn duidelijk geweest. Aan deze zijde van den Rijn is onrust ontslaan, terwijl ia Dui'tsohland allerlei hersenschimmige ver wachtingen zijn gewekt bij de mensclien. Ten tijde van de moeilijkheden in Op- per-Silezië, werd in enkele slagen een Ouitscih leger van 40.000 wel bewapende en uitgeruste mannen, met oen groote ar- tilierkmaoht, in bet veld gebracht, alleen als gevolg van den oproep van particu liere zijde. Ontploffingen als in de Baden, scbe AniMnefabrieken geven grond voor het geloof, dat de DuUsche cheinisten niet stilzitten en arbeiden met liet oog op een eventueelen nieuwen oorlog. Botsingen tussclten Fransche en Eugelsche belangen zijn vergroot en uitgebuit door de Duit- sche nationalistische propagandisten. Het Duitsche volk weel, dat Engeland tot dus verre door geen enkel verdrag verplicht is aan Frankrijk's zijde te staan ingeval een nieuwe Duitsche aanval het lot van Europa weer in gevaar brengt. Dat geeft dien reactiomiairen pange nmani sti selien elementen ©en machtig argument in han den. De stemming in Parijs, Bijzonder veelbelooker.cud voor de stemming in Franse')" par'Muentskringen zijn in de eerste plaats de uitslag van de stemming van Dinsdag over de motie- Daudel en verder de beraadslagingen in de senaatscommissie van builenlandsche zaken, Daudet li«d voorgesteld, om giste ren zitting te houden in plaats san beden met liet oog op de ernstige gebeurtenissen te Cannes. Dit was een openlijk votum van wantrouwen in Briand, buiten wien men toch immers over de conferentie te Cannes onmogelijk sproken kan. Welnu, deze motie werd slechts mol een meer- derlieid van 912 tegen 199 stemmen ver worpen. In den senaat werd in een vergadering van de talrijkste groep, die van de gau- che demoeratique, oder veel applaus de opinie uilgesproken, dal <le commissie van buitenlaiKlscibe zaken krachtiger stelling moest nemen in de hangende vraagstuk ken. Na afloop der vergadering begaven verschillende leden der groep zicili naar Poincaré, voorzitter der oommissie van buitenlamlsche zaken om hem daarop te wijzen en ie zeggen, dat men erover daohl een anderen president te kiezen als bij. Poincaré, zioh niet wat meer op den voor grond stelde. Poincaré antwoordde, dat hij zich opzettelijk op den achtergrond gehouden had, opdat men hem met zijn interventies geen politieke doeleinden zou toeschrijven, maar dat hij daaromtrent gisteren in de commissie nadere verkla ringen zou afleggen. Hel is duidelijk, dat de vrienden van den oud-president der republiek hem op deze wijze quasi tegen zijn wil naar voreD willen schuiven om de plaats van Briand, die men weldra verwacht 4e zien openko- men, in te nemen. De vlootbouwvacaniie. Volgens een telegram aan de „Westmin ster Gazette" verneemt men ie Washing ton, dat het vijfmogeiidhedenvendrag, zoo- a's hel geredigeerd is door de deskundi* gen, de mogendheden voor deu duur va» vijftien jaren bindt in plaats van tien als periode voor de vlootbouwvacantie. Het doel van deze wijziging is, voldoende tijd te laten om de vlootbouwvacaniie doeUref fend te doen zijn en in slaat 'e stellen,, na de vlootbouwvacaniie vloten in Ie rich ten in overeenstemming met de overeen komst in zake de vervanging van lonnage. Frankrijk en Italië zullen met de ver vanging beginnen in 1927, Brittanaiië, de Ver. Staten en Japan zuilen geen nieuwe schepen houwen vóór 1931. Het vlooiverdrag. De deskundigen hebben nu den elnd- vorm, waarin het vlooiverdrag aan de> volgende volledige zitting zal worden voorgelegd, vrijwel gereed. Belangstelling aan het publiek. Wanneer men kennis neemt van het feit dat meer dan veertien inilücen per sonen adviezen hebben gezonden aan de conferentie, kan men zich eenig denk beeld vormen van de publieke belangstel ling. die in Amerika voor de werkzaam heden der conferentie beslaat. Volgens een verklaring uitgegeven, door het Ame- rikaansclie „Advisory Committee"' zijn in gekomen: 306.790 adviezen tot afschaffing van bet gebruik van gifgas in den oorlog; 395.000 adviezen, die de algehee'e af schaffing van de duikbooten bepleitten; 10.092.736 adviezen, di evoor algehce- led ontwapening opkwamen; 29.000 die pleitten voor een gemeen schappelijke welwillende en liberale be perking; 221.000, die pleitten voor een behoedza me beperking; 11.000, die een vermeerdering van de bestaande maritieme sterkte aanbevolen? 7000, die periodieke conferenties voor stonden; 8000. die zich tegen bondgenootschap- |>en verklaarden; 40.000. die verklaarden dat ontwapening het voornaamste punt der conferentie uitmaakte; 6000, die pleitten voor openbare zittin gen en 1,056.000, die zich verklaarde» voor een associatie van volken. Vrijlating van alle ■politieke gevangenen Te Dublin loopt het gerucht; dat als gevolg van cnderhande'ingon tussclien Griffith en vertegenwoordigers der Rri<- sche regeering alle politieke gevangenen met inbegrip van degenen, die t-- dood zijn veroordeeld, op 12 Januari zullen worden vrijgelaten. Hel nie'.nre kabinet. De samenstelling van het nieuwe ka binet luidt volledig als volgt: Michael Collins (oud opperbevelhebber van het Ierscho republikeinsche leger), minister van financiën, Ga van Duffy, (oud-Sinn- Eein-gezant te Rome), minister van bui- tenlandsch© zaken, E. Duggan, binnen- landsehe zaken, Adderman Cosgrove, plaatselijk bestuur, Kavin 0'Higg!n3, eco nomische zaken en Richard Mulcahy, oud-chef van den staf van het republi keinsche leger, minister van verdediging. Bomontploffing ie Belfast. Dinsdagavond ontplfte fa Belfast we derom eeu bom in eon straat, waar oen aantal kinderen aan het spelen waren. Zes ervan werden door splinters gewond. DE HONGERSNOOD IN RUSLAND. Uit Oharkof komen verontrustend; be richten over hongersnoodgebiedeu. De landelijke districten worden door den hongersnood bedreigd en er heerschcn epidimieën. In het district Odessa schijnt een vierde der bevolking gedoemd te zijn dën hongerdood te sterven. De correspondent van de „Matin" te Riga verneemt uit Petersburg, dat Envcr pasja zou zijn gevangen genomen en geïn terneerd in een stad van Zuid-Rusland op bevel van de regeering te Moskou. Ex-koningin Zila is uit Parijs naar Zwitserland vertrokken. Blijkens een be richt uit Bern hebben de autoriteiten te Zurich maatregelen van bewaking geno men ten aanzien der ex-koningin, die in het ziekenhuis, waar haar zoontje wordt behandeld zai verblijf houden. Besluiten omtrent de a.s. we reldconferentie. I)e Opperste Raad heeft besloten voor de economische conferentie te Genua alle Etiropcesch© Stalen, Amerika, Japan en de Britsche Dominions bijoen Ie roepen. Do Opperste Raad heeft do instelling goedgekeurd van een internationaal syn dicaat en van aangesloten nationale syndica ten, teneinde het economisch herstel van Europa ter hand te nemen en de samenwer king te verzekeren wan alle volken voor den terugkeer van de normale welvaart. De Raad hechtte zijn goedkeuring eraan, dat on middellijk een comilé gevormd zal worden, bestaande uit twee Britsche vertegenwoordi gers, twee Fransche, een Italiaan, een Belg, een Japanner; dit comité zal hekleed wor den met de noodige volmacht om zich ver tegenwoordigers toe te voegen uit andere lauden, ter l>estudeering der bijzonderheden van het plan; over te gaan tot de organisatie van liet centrale syndicaat en de nationaic subsyndicaten; de conferentie van Genua verslag uil te brengen van hetgeen reeds be reikt is en verder de noodige voorstellen te doen. De regeeringen in den Oppersten Raad vertegenwoordigd, verbinden zich onmidel- lijk 10.000 pd.st. of het equivalent daarvan te verschaffen voor de functioneering van het organisatiecomité en om allen mogelij ken steun te verleenen aan comité en syn dicaat. Het garantie-verdrag. De bladen publiceerden gisteren tele grammen van hun correspondenten in Can nes, die meer uitvoerige voorspellingen be vatten omtrent het ontvverp-voorstel betref fende eeu Engelsch-Frausche overeenkomst. De „Daily Chronicle" schrijft, dat de peri ode, gedurende welke Brittannië door hel voorgestelde verdrag waarborgen zou ge ven voor de verdediging van Frankrijk te gen lederen rechtstreeks en niet geprovo- ccerden aanvat van Duitschiand, tien jaar zrd zijn. Geen wijziging, zegt de „Daily Chronicle", is voorgesteld in de artikelen 42, 43 en 45 van het verdrag van Versail les, waarbij Duitschiand verboden wordt troepen te hebben of militaire actie Ie voe ren in de Rijnstreek en welke verklaren, dal een poging daartoe beschouwd zou worden als een vijandelijke daad. De bladen melden, dat de onderhandelin gen over de bepalingen van de overeen komst, bevattende de Britsche eischen, wel ke Frankrijk bereid zou zijn te aanvaarden in ruil voor den waarborg van bescherming, nog voortduren. De „Daily Telegraph" meldt, dat Briand l>ereid is in te stemmen met de Britsche voorwaarden betreffende de beperking van tien aanbouw van onderzeeërs en de ge deeltelijke vcrhiindcring van de bewape ning. Maar Lloyd George heeft, naar ge meld wordt, eischen geformuleerd, welke ten doel hebben den Europeeschen vrede te waarborgen en welke eenige verandering 111 de Fransche politiek noodig maken. De „Westminster Gazette" zegt, dat de regeling van de geschillen over hei verdrag van Angora een der onderwerpen is, die in verband hiermede moeien worden bespro ken. De „Times" onderzoekt zorgvuldig en met svmpathie de Fransche aarzeling, in te gaan op dergelijke verbintenissen, maar de cor respondent van liet blad te Cannes merkt op, dat die Fransche kringen, die begeerig zijn een overeenkomst to verhinderen en de conferentie van Cannes willen in de war sturen, een zeer ernstige verantwoordelijk heid op zich laden. De correspondent voegt er aan toe, dat het ©enige waarop hot bij deze conferentie werkelijk aankomt, is het sluiten van een Engelsch-Fransclie over eenkomst op een basis, die aan Frankrijk de waarborgen geeft, die liet noodig heeft er. de kern vormt voor een breeder opge zet Europeesch stelsel voor vreedzame waarborgen. Het is het vraagstuk van liet herstel in Europa, van zulk een vertrouwen en dusdanige toestanden, dat de meest drei- "ende economische crisis onder de oogen kan worden gezien en te boven gekomen. De „Times" is echter beslist van meening, dat hel hij den aanvang uitsluitend een Engelsch-Fransch verdrag moet zijn en, wij zend op den wensch der Italianen om reeds van den aanvang af aan het verdrug deel te nemen, spreekt liet blad de hoop uil, dat op dit verzoek niet zal worden aangedron gen, daar het nut van het verdrag er in zekere male ongedaan door zou worden ge maakt. Voorts zegt de „Times", dat de be palingen van een dergelijke overeenkomst zouden kunnen en moeten slipuleeren, dat later Italië en België zouden toetreden; sommigen ziju zelfs zoo stoutmoedig de Vereenigde Staten te noemen. Curzon heeft gisteren Jaspar gesproken en naar vernomen wordt heeft hij warm «te toetreding van België, reeds door een defensief verdrag met Frankrijk verbon- den, tot de overeenkomsl bepleit. De „Manchester Guardian' meldt, dut de tekst der voorgestelde overeenkomst gisteren door het Britsche kabinet is be sproken en dat er oen antwoord werd ge zonden na a Cannes. Aangenomen mag worden, volgens het blad, dat het ant woord der loden van het kabinet, die zioh thans Ie Londen bevinden, in goed keurenden zin svas. Het Fransche standpunt te Cannes. Reu tor's bijz. correspondent te Cannes heeft een verklaring gevraagd van hot F rans olie standpunt betreffende do thans gevoerd wordende onderhandelingen over het sluiten van een defensieve alliantie fusschen Frankrijk en Engeland. Volgens de Engetlsohe bladen heeft hij de volgen de officieele uiteenzetting gekregen. Het zou belachelijk zijn om aan te nemen, dat vrees in eenig opzicht Frank rijk drijft tot hervatting van de onderhan delingen ov;r een «defensieve alliantie niet Engeland. Frankrijk tool) heeft in 1914 onder buitengewoon ernstige omsta'dighe- den geloond, duit het zichzelf kan bescher men. Het gaat thans om het sluiten van een wederkeerig verzekeringsverdrag. Het is een quaestie van gemeensehapi>elijk be lang. Afgescheiden vaat de handhaving van den status quo, streeft de Fransche regee ring slechts naar een terugkeer van het internationale vertrouwen, hetwelk de her vatting van normale betrekkingen tussohen alle landen mogelijk maakt. Het Fransoh- Engelsehe waarborgverdrag is het eerste fundament voor het Europeesche gebouw, dat te Genua moet worden opgetrokken. Duitschiand heeft ondervonden wat liet beleekeml te twijfelen aan de waarde van (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5