BINNENLAND BINNENLANOSGH NIEUWS. CRUE El ARBEID. HAwnEl EN ÏÜVERHESD. GERIEN6D WEUWS. LANDBOUW EN VISSCHERIJ. UITHOEK EN CENTRUM. BELASTING-ONTDUIKING. THEORIE EN PRACTIJK. De Indische Vlootwet. KUIST EN KENNIS. LAMD10UW m ViSSGHERiJ* Een jonge neger, genaamd Boddy,' «Se de vorige week le New-York twee de tectives zou hebben doodgeschoten, is het voorwerp geweest van een filmachtige achtervolging, waaraan niet minder dan 40.000 personen deelnamen. Boddy zou de detectives hebben doodgeschoten, toen dezen een poging deden om hem te arres- leeren. Boddy, die als vrouw verkleed was. gciasle daarop onder bedreiging met ten revolver een taxi-chauffeur hem in onstuimige vaart door New-Yersey te ver voeren. De chauffeur stopte tenslotte, be werende dat zijn pefroleumvoorraad was uilgeput. Toen een andere auio naderde, maakte de chauffeur van Boddy's onop lettendheid gebruik om er in razende vaart, met achterlating van Boddy, van door te gaan. Boddy maakte zich daarop uil de voeten naar het zuidelijk deel van Philadelphia. Tenslotte gaf Boddy zich zonder verzet over. De Globeschouwburg te New-York heeft het voornemen aangekondigd, een rookzaal open te stellen uitsluitend ten behoeve van de vrouwelijke bezoekers. Dc directeur van den schouwburg ver klaart, dat hij daartoe overgaat op drin gend verzoek van vele vrouwen. De nieuwe rookkamer zal zijn voorzien van gemakkelijke stoeien, een gramofooo, tijd schriften, terwij'i er aFe soorten sigaret ten le krijgen zullen zijn. Zuid-Lünbufg staat op stelten. Dat heeft 'm de spoor gedaan. Dat deed de bekende nieuwjaars-Verras sing, die tot opschrift had: Gij zult mij eiken kilometer ten volle beta len. Zij sneed Zuid-Limburg van het Vaderland af. Wij lezen nu in het „Fiiesch Dagbl.": „Amsterdam ligt onbereikbaar ver. Den Haag in een nevelig verschiet. Het Noorden, dat is de Pool. En dit alles, terwijl een snoepreisje raar Luik en Brussel, naar Aken en Keulen, met de Nederlandsche prij zen van Nederlandsche Spoorwegen vergeleken, haast geen geld kost. We schreven er al eerder over. Hier dreigt een nationaal gevaar, juist waar het streken als Zuid-Limburg en Zeeuwsch-Vlaanderen geldt, waar de vrijer steeds voor de deur loopen •dijft. Maar naast het Zuiden staat ook het Noorden, al wordt de vrijer hier gemist. Het is hier toch immers een na tionaal belang, dat het verkeer der randgewesten met „Holland" niet in de practijk voor velen onmogelijk wordt gemaakt. Ieder voelt dit zelf. In Holland is de zetel der regeering. Voor wetenschap en kunst, voor handel en zeevaart, voor kerk en school, is men telkens weer op Hol land aangewezen. En juist onze verste Noordelijke en Zuidelijke streken, komen door de nieuw-genomen maatregelen deerlijk in •le klem De eerste klachten baatten niet. De Spoor houdt streng vast. De Regeering kijkt zwijgend toe." Welnu, laat dan straks in de Volksvertegenwoordiging een krachtige slem opgaan om dc toch al zoo vaak cn zooveel misdeelde „uithoeken" in gunstiger positie te brengen. Zij bchooren. ook bij het Rijk. Huil gemis is vaak groot, zoodat men hun de weinige „voorrechten", die zij hadden, waarlijk wel laten mag. In „Onze Gids", een vakblad voor be- hingcrij, sloffeerderij, meubelindustrie en interieurkunst, komen artikelen voor over de oorzaken der werkloosheid. Een daar van is het inkrimpen van kleine zaken, o.a. ten gevolge van den ongelijkmatigen belastingdruk. Daarin lezen wij om.: Ook hier worden de kleine zaken in vergelijking met de groole ten zeerste be nadeeld. Het is gewoonweg een publiek geheizn, dat maar heel weinig groole za len eerlijk den stand van bun vermogen en hun winst opgeven aan de belasting, met uitzondering van de Naaml. Vennoot schappen, die hun balans openbaar ma ken. Ook zijn er bedrijven, die eertijds aan een ontduiking van de belasting in bet geheel niet hebben gedacht, maar nu bij de momenleel enorm hooge belasting, a's hel ware er loe worden gedwongen te cijfers van vermogen en winst zoo te groepeeren, dat ze aan de hooge belastin gen voor een deei ontkomen, om althans hel bedrijf staande te bowlen en zijn le vensvatbaarheid le kunnen blijven bezit ten. Hoe grooter een zaak is en hoe uit gebreider haar vertakkingen zijn, des te gemakkelijker en des te zekerder zal het zijn, donr verzwijging van een en ander, een gedeelte van de belasting te ontdui ken. De kleine zaken en bedrijven kunnen daarentegen gemakkelijk door de belas tingambtenaren worden overzien. Het re sultaat is een sterke begunstiging van de groole zaken. Daardoor zullen de kleine zaken langzamerhand meer en mee-r ver dwijnen,, omdat ze niet-langer kunnen blij ven bestaan, terwijl de groote zaken zich slceds uitbreiden en de kleine opslokken. De hier blootgelegde grief tegen de be lastingambtenaren in het algemeen lijkt ernstig genoeg, om er de aandacht op te vestigen van de hoogere autoriteiten. Het zou in hooge male onredelijk zijn, als zii kon blijven beslaan. Men schrijft aan het „Huisgezin": Door velen wordt de rubriek Raad van Stale in de couranten aks weinig interes sant over geslagen. Een enkele maal wordï men beloond door hef lezen van 1 deze overigens dorre lectuur. Zoo ging het mij Vrijdagavond. Bij de debatten over de laatste Grondwetsherzie ning heeft onze Tweede Kamer het amen dement -Braat, de vergoeding voor onze Tweede Kamerleden op 2500 vaststel lend, eenstemmig verworpen. De functie van Kamerlid, ihoetle het, vereischte den geheelen man; 5000 was wel het aller minste dat hem toekwam. Het Kamerlid Ossen'Jorp lijdt aan over spanning. Hij kan wel Kamerlid zijn en als zoodanig vergoeding ontvangen. Doeh hij kan de zoo rustige betrekking van onderwijzer aan. een iagere school niet meer waarnemen. Hij moet gepensioneerd worden en pensioen ontvangen. Pensioen dat hij niet zou ontvangen, wanneer hij niet lijdende was aan overspanning. Dit verzoek om pensioen werd onder streept door mr. Mendels, oud-lid der Tweede Kamer, in dc zitting van de Raad van State, voor welk lichaam hij het lid maatschap der Tweede Kamer allerminst een zeer inspannende werkzaamheid noemde. Theorie en practijk staan, zoo zien wij, hier mijlen ver van elkander. DE WET OP DEN TABAKSACCIJNS. De Nederlandsche Vereeniging van Ta bakshandelaren en de Eerste Nederland sche Bond van Kleinfabrikanten in da Sigarenindustrie verzoeken in een adres aan de Eerste Kamer, den minister van financiën te bewegen, fabrieksruimte te verstrekken aan de kleine fabrikanten, die niet aan art. 23 earste lid van de wet op den tabaksaccijns kunnen voldoen. A.s. Maandagmiddag zul'en genoemde vereen igingen in Den Haag een protest vergadering houden. DE HOOGE SPOORWEGTARIEVEN. Nadat te Middelburg een adres ter teekening was gelegd aan dsn minister van Waterstaat, waarin wordt verzocht het daarheen te leiden, dat de kilometer- kaarten weder worden ingevoerd, op welk adres druk wordt geteekend, is thans ook te Vlissingen zulk een adresbewe ging begonnen. Er heeft zich te Maastricht een co mité gevormd in verband met ta voeren actie in zake verlaging der spoorwegta rieven. Binnenkort zal een algemeen© protestvergadering gehouden worden. DE KINDERSTERFTE IN LIMBURG. Het hoofdbestuur van het Limb. Groene Kruis, heeft eeno commissie benoemd ter bestrijding der kindersterfte in Limburg. In deze commissie zijn benoemd; dr. O. Meuleman, Heerlen, voorzitter, J. Vrij hof, secretaris; pastoor W. van Ormelin- gen, St. PietersradeKerkrade, Jhr. G. Michiels van Kessenich, R.ermond, mevr. van Rijckevorsel, Haelen en dr. H. Koe nen, kinderarts, Maastricht, advisosrend lid. LOONRAAD SPOORWEGPERSONEEL De loonraad voor het personeel der Nederlandsche Spoorwegen is samenge steld als volgt: Benoemd door den Minister van Water staat: voorz. mr. dr. D. A. P^N. Kooien, voorzitter van de Tweede Kamer, te Utrecht; plaatsvervanger; mr. dr. S. van Brakel, rechter in de rechtbank te Utrecht- Leden, aangewezen door de directie, le ir. G. H. Brandt, ingenieur-chef der cen trale werkplaats te Utrecht, plaatsver vanger ir. H. F. Ott de Vries, ingenieur lste kl. te Haarlem; 2e ir .E. C. W. van Dijk, secretaris, chef van den al- gemeenen dienst te Utrecht, plaatsver vanger jhr. mr. E. L. Elias, hoofdin specteur, chef van personeelzaken te Utrecht; 3e. J. H. Heijl, afdeelingsehef lste klasse bij den dienst van weg en werken te Utrecht, plaatsvervanger ir. F. A. Brandt, afdeelingchef', lste klasse bij den dienst van weg en werken te Utrecht; 4e. H. L Heijster, afdeeling- chef lste klasse bij den dienst van het vervoer te Utrecht, plaatsvervanger G. Leopold, afdeelingchef lste klasse bij dei.lt ienst van het vervoer te Utrecht; 5e. ir. F. J. Kleijn, chef van den loco- motiefdienst le Utrecht, plaatsvervanger ir. H. F. Thijssen, chef van de tractie te Utrecht. Leden aangewezen door het hoofdbe stuur van de Nederlandsche Vereeniging van spoor- en trampersoneel: P. Moltmaker, plaatsvervanger G. Jouslra; den Nederlandschen R .K. bond van spoor- en tramwegpersoneel St. Raphael; Th. P. van Leur, plaatsvervanger C. P. van Oostveen; den Bond van Ambtenaren in dienst bij de Nederlandsche spoorwegen: C. Wil- lemsen, plaatsvervanger J. H. Lijfering; den Neutralen bond van spoorwegperso neel P. de Haan, plaatsvervanger A. H. van Wel; den Protestaatsch Christelijken bond van spoor- en tramwegpersoneel: W. Bel- ger, plaatsvervanger J. Augusteijn. Als secretaris van den loonraad is be noemd de heer Th. J. Koning, eerste chef de bureau bij de tweede afdeeling van den algemeenen dienst te Utrecht. EEN NIEUWE TOEPASSING DER TECHNIEK. Binnenkort zullen aan de poshvissello- ketten van de voornaamste postkantoren hier te lande apparaten in dienst worden gesteld, waarmee niet alleen een belang rijke besparing van tijd en personeel zal worden verkregen, doch die ook een niet te misleiden controle op de ontvangsten en uitgaven verzekeren. De toestellen, wel ke veel overeenkomst vortoonen met een combinatie van A nverik a a nsdh e kasregis ters en Duit sell e stempdmachines, zijn speciaal in opdracht van het Hoofdbe stuur der P. T. T. vervaardigd en geheel naar de eisohen van den dienst ingericht. Wij hopen spoedig aan deze belang wekkende toepassing der techniek op onze postkantoren een nadere bespreking te bunnen wijden. Msb. EEN LUISTERRIJKE ONTVANGST. Van een der opvarende van de onder zeeboot „K IV", aan boord waarvan in November jJ. de bekende ontploffing plaats vond, verneemt de „N. Crf." uil Sabang d.d. 14 December j.l., dat de reis van Colombo naar Sabang 6Va dag heeft geduurd. Men had op de reis steed's vrij veel zee, slingeren en stampen en de lui ken dicht. Dit was wel het minst aange name traject. Dc boot (hieeft zich best ge houden en de „Bellaffix", van de Gouver- cements-marine, hield de onderzeeboot gezelschap. De „Assaban", met velen uit de burgerij van Sabang aan boord, en de „Nias", een gouvernemenlssohip met den gouverneur van Atjeh aan boord stoomden den on derzeeër tegemoet en ontvingen de op varenden met luide hoera's. Overal waren vlaggen aan den wal en een mannenkoor stond het „Wilhelmus'' te zdsgen toen de onderzeeboot meerde. De opvarenden werden aan den wal door den gouverneur met een toespraak en door het volk mei een krans en ge juich begroet. Daarna trok men door een eerepoort naar de sociëteit, waar oen fees telijke ontvangst plaats vond. De marine- gebouwen waren door de landmacht met vlaggen en guarlandes versierd. Er hebben daarna nog meer feesieijkheden paats ge vonden, zoodat te recht van een luister rijke ontvangst kon worden gesproken. DE DEPARTEMENTSAMBTENAREN Bezuiniging -maatregelen. Minister de Geer heeft thans bepaald, dat aan het Departement van Financiën een Centraal punt wordt ingesteld, waar aan moet worden opgegeven: de ambte naren die in hun tegenwoordige functie kunnen worlen gemist, op wachtgeld ge steld zullen worden. De tijdelijke ambtenaren die in hunne tegenwoordige functie gemist kunnen worden bchooren, met inachtneming van do ten aanzien van den opzeggingster mijn gestelde regeling zoo spoedig moge lijk uit 's Rijks dienst te worden ont slagen. Voorts wordt overgegaan tot de aan stelling van een buiten hot tegenwoor dig ambtenarencorps staand persoon en voor dat een tijdelijke werkkracht in vasten dienst wordt aangesteld, wordt in elk bijzonder geval daar toe do vraag gericht tot het Departement van Finan ciën, afdeeling Gen. Thesauri. Blijkens dezelfde regeling zal bevor dering tot hoogeren rang niet uitgeslo ten zijn, doch beperkt worden tot de gevallen, waarop in de begrooting is ge rekend. Boven de bestaande formatie zal ech ter niet gegaan worden, terwijl nagegaan zal worden, of deze formatie niet ware te herzien en in te krimpen. In een onderhoud met de Centrale van Vereenigingen van Personeel in 's Rijks dienst, verklaarde Minister de Ceer, dat het in geen geval de bedoeling is, dat een chef een hem niet welgevallig amb tenaar ken doen verwijderen zonder ceni- gen vorm van proces of beroep. De Minister verklaarde, dat men bij de gestelde regelen voor benoeming van speciale krachten alleen het oog heeft gehad op die gevallen, waarin speciale vakkennis noodzakelijk is en personen, die deze kennis bezitten, niet beschik baar zijn. HET BOEZEMWATER VAN RIJNLAND. Van bevoegde zijde wordt uit Leiden na der gemeld inzake de kwestie van het zout gehalte in het boezemwater van Rijnland en de Aalsmeersche kweekers: le. dat van in laten van zeewater door de sluizen geen sprake is; 2c. dat de klacht over het zout gehalte of over verzouting van het water en van den grond ook in andere deelen van ons land (Westland en Friesland) voor komt en 3e. dat volgens deskundigen, de zeer waarschijnlijke reden van het euvel de langdurige droogte was. Koninklijke gift. II. M. de Koningin heeft 1000 geschonken aan hel Cen traal Comité lot verleening van steun aan Nederlanders in het buitenland. Bestrijding en verdediging. Het Voorloopig Verslag (Tweede Kamer) op het ontwerp Indische Vlootwet is verschenen. Verscheidene leden achtten de indiening van dit wetsontwerp voorbarig. De regee ring had eerst de resultaten der Confe rentie te Washington willen afwachten. Deze leden zagen in de ingediende voor stellen een hernieuwd bewijs, dat het bou wen en in stand hou'den van een vloot, in staat bij een gewapend internationaal conflict onze sonvereiiniteit le handhaven, ver boven onze krachten gaat. De regeering schijnt te tekenen op hel samengaan met een bondgenoot, doch men wees op dc groote gevaren daarvan. Een klein land wordl dan allicht gedre ven in een richting, die het niet wenscht. De hier aan het woord zijnde le ien kwamen voorts met klem op tegen de hooge uitgaven, die de verwezenlijking van dit, voor onze verdediging geheel on voldoende, viool.plan zal vorderen. Vol gens de berekening der regeering zal het moederland gedurende de eerste 12 jaren jaarlijks 36 millioen gulden en Indië 52 maUioen gulden aan militaire vlootuilgaven moeten betalen. Deze berekening r.oomen deze leden echter misleidend. Na twaalf jaren zal nj. gerekend moeten worden met de kosten van nieuwen aanbouw en met verhoogde exploitatiekosten. Indien 11a zes jaren besloten mocht worden tol uitvoering van het volledig plan der inter departementale cómmisaie, waarvan nog weder 245 mUlioen zulten noodig zijn, zflllen de kosten van den vioolbouw over- wetdigend worden. Het gekozen stelsel noemen deze leden verderfelijk. Zij verkeerden onder den in druk, dat dit stelsel voornamelijk wordt voorgesteld oan aan het personeel, dat sterk verloopt, een nieuw perspectief te openen en jongelieden van goeden huize er toe te brengen, weder de loopbaan van marine-officier te kiezen. Resumeerende verklaarden de bier aan bot woord zijnde leden aan dit wetsont werp in geen geval hun stem te kunnen geven. Zij zouden slechts bereid zijn gel den toe te staan voor een potilievloot. Vele andere leden hadden de indiening van dit wetsontwerp met ingenomenheid gezien en brachten de Regeering daarvoor hulde. Uit deze voorstellen toch blijkt, dat de Regeering tlhans komt met een be paald stelsel van verdediging. Zij bestroden de opvattingen der tegen standers en wezen er op, dat onze vloot verre zal blijven beneden de verhoudings- cijfoTS, voor een Rijk als Iwdië te stellen. Te zeggen, dat wii ons als kleine natie toch niet verdedigen kunnen, is misken ning van onze nationale kracht. Men ver- gete niet, dait het rier gaat om de verde diging van een Rijk van ruim 40 millioen zielen en een oppervlakte van bijna 36000 vlerk, geogr. mijlen. Deze leden wezen ook op de instem ming der deskundigen met dit plan. Zij zonden het een onverantwoordelijke poli- teek achten, op grond van den ongunsti- gen staat van 's Lands financiën de ver dedigingsmiddelen, dse reeds dn een ont redderden toestand verkceren, nog verder aan vcrwaarloozing prijs te geven. Gevaagd werd nog, of snellere afboiaw niet mogelijk was. STAKING TE OSS. Te Oss (N.B.) is een staking van ruim 100 arbeiders uitgebroken in de bouw vakken. Zij omvat timmerlieden, metse laars en opperlieden. De stakers zijn alle aangesloten bij den R. K. Vakbond St. Joseph. Aanleiding is het niet willen toe- kenen van het collectief contract door de patroons. Deze helpen elkander thans voar het afwerken der meest dringende zaken. De bouwvakarbeiders, welke in door hen aangenomen werk arbeiden, zijn meest aan den arbeid gebleven. Sedert 14 Nov. j.l. werd bij dc aan nemersfirma, Wed. F. Broehs en Zonen gestaakt, thans bij alle werkgevers. Uitgebreide maatregelen zijn genomen om wanordelijkheden te voorkomen, zoo wel plaatselijk als op de verschillende in aanbouw zijnde werken. Een dezer da gen werd op het werk bij de in aanbouw zijnde R. K. scholen, in uitvoering bij de firma Wed. Brochs en Zonen, nog bijtijds ontdekt dat aan do achterzijde van e'nige steigers alle steigeriouwen tot op één draad waren doorgesneden. De bedrijvers van dezen mi-drdigen aanslag heeft men nog niet kunnen opsporen. Loonsverlaging glasblazers. Na dat Zondag in de versohi'lende ahdeeün- gen van de verschillende bonden de voor stellen tot loonsverlaging, die door de werkgevers waren gedaan, werden be sproken, heeft op Dinsdag 10 Januari ie 's-Gravenhage e ne ge ombineerde ver gadering plaats gehad met de fabrikan ten. Er werd overeenstemming verkre gen om op de gewijzigde voorstellen een collectief contract vcor den duur van vier maanden aan te gaan. De leden van de Federatie van fa brieksarbeiders hadden besloten hét con tract niet te aanvaarden. Ter conferen tie verklaarde de bestuurder Do Bruin, dat hij naar zijn leden terug zal gaan cn hen zal adviseeren ook het contract, te aanvaarden. TEGEN DE WERKLOOSHEID. Te W'. s'xr'ee (Gron.) zu'I n dc werk- loozen uit Scheemda oen wijk graven, kosten plm. f 30.000. In de gemeente Oude-Pokela (Gron.) is voor 1922 voor werklooshcidbestrij- ding f 150.000 op de begrooting ge bracht. Ten Noord-Westen van Delfzijl zullen vanwege de provincie de dijken worden versterkt, kosten f 250.000, waardoor vele workloozen binnenkort arbeid krijgen. DE LOON-EN IN DE MIJNINDUSTRIE. Men meldt uit Heerlen d.d. 10 Januari: Blijken-s een van de directies der Staals- en particuliere mijnen ontvangen mede. deel Wig, zal, v-oor zoover het de maand Februari a.s. betreft, d-oor de directies geen wijzigingen in de contractueele loo- rben cn toeslagen word-en voorgesteld. STEUN VOOR VEENARBEIDERS. De Minister van Arbeid heeft, nu de werkloozenkas voor de veenarbeiders de zen winter niet wordt aangesproken en voor deze groep van workloozen de steunverleening geldt, aan de landarheids- bonden medegedeeld, dat hel rijkssubsi die voor hun werkloozenkassen geduren de de periode 1 Nov. 1921 tot 1 Mei 1922 r.cct boven de 100 pet. kan worden ge stold, terwijl ook langs anderen weg geen extra steun voor de kassen van rijkswege zal worden verleend. Het voorgaande jaar bedroeg het rijkssubsidie 150 pet. Verder vraagt de minister den landar beider sbonden, in het jaar 1922 lijdug zoo danige maatregelen ie treffen, dat voor den winter 19221923 de werkloozenkas sen aan haar verplichtingen kunnen vol doen. DE STAND DER ARBEIDSMARKT IN NOVEMBER. De dezer dagen verschenen 12e aflevering van het „Maanschrift" van het Centraal Bureau voor de Statistiek bevat o.ra. een voorloopig overzicht van den stand der ar beidsmarkt in sommige bedrijven in Novem ber. In zake bouwvakarbeiders wordt daarin toeneming van de werkloosheid geconsta teerd. Hoewel deze voor het groole deel werd veroorzaakt door de in de laatste week ingetreden vorst, welke het verrich ten van verschillende werkzaamheden tij delijk onmogelijk maakte, valt daarnaast toch ook te wijzen op de berichten uit een aantal plaatsen, volgens welke de bedrij vigheid aan het Juwen was, zoodat daar thans niet alleen ongeschoolde arbeiders, doch ook vaklieden ais timmerlieden, met- setaars en stucadoors bij liet gereedkomen van werken, niet of zoo vlot als voor heen, bij andere plaatsing konden bekomen. Intusschen stonden daartegenover verschil lende- bevredigende of gunstige berichten (voldoende werk of drukte) uit andere plaatsen. Terwijl de berichtgevers omtrent de hee- renkleedingindustrie (maatwerk) en het Naaisters- en Modislcnvak op maar weinig uitzonderingen na spraken van slapte (werk loosheid of althans geen volle arbeidsda gen), luidden o.a. in het bijzonder de be richten uit verschillende der grootere ste den ongunstig. Slechts voor een deel schreef men de slapte toe aan seizoensin vloeden. Overigens zag men in haar den te rugslag der algemeene malaise of klaagde men ook wel over den nadceligen invloed van buitenlandsche concurrentie. In een van patrooaszijde ontvangen verslag omtrent de ccnfcctieindustrie in het algemeen meldde men eenige slapte (eindigen der najaarsor ders; veel Duitsche concurrentie). Blijkens een deel der plaatselijke rapporten waren er evenwel ook ondernemingen, welke nog voldoende of ruimschoots werk hadden. De wasch- en strijkinrichtingen, hadden voor den tijd van het jaar over het algemeen gewoon werk. De enkele berichtgevers die eenige slapte meldden, schreven deze me de toe aan bezuiniging van het publiek. De in genoemde aflevering opgenomen cijfers omtrent de personeelsterkte bij dc Limburgsche steenkolenmijnen toonen aan, dat de stijging, welke volgde op de daling in het begin (tot Mei) des jaars, tot staan is gekomen. (1 November 26497 en 1 De cember 26489 arbeiders). Blijkens de cijfers nopens de werkgele genheid in het havenbedrijf te Amsterdam (over Rotterdam werden de opgaven nog niet ontvangen) was het gemiddeld aantal arbeiders per werkdag in November 5193 tegen 5038 in October (hierbij dient in hel oog te worden gehouden dat gedurende een week in deze maand het aantal arbei ders abnormaal laag is geweest door een werkstaking) en 5285 in September. HET JONG-STUDENTENBLAD. Thans is opnieuw een uitgever bereid gevonden ie exploitatie van het Jong-Stu denlenblnd op zich te nemen, en vooraan staande personen hebben hun medewerking verzekerd. Als voorheen blijven drie Jong Studenten met Pater Viclorius Beekman de redactie vormen voor het Jong Studentenwerk. Premies, prijsvragen en verrassingen, il lustraties en anderszins zullen tiet aantrek kelijk maken voor iederen Jong Student. Propagandisten, welke ten minste tien nieuwe abonné's aanwerven, ontvangen van de uitgevers een fraai boekwerk ten ge schenke. Het Administratie-adres is Drukkerij en Uitgeverij W. Bergmans, Langeslraat 35, Tilburg. Postrekening No. 51023. en bel adres der Redactie: Pater Victorius Beek man, Tongersche straat 28, Maastricht. DE HARINGVISSCHERIJ, Uit Katwijk wordt gemeld, dal de haringvisscherij op België sedert geruimen tijd begint te herleven. Er is vooral zeer veel sleurharing naar België verkocht en verscheept. Bijna de geheele voorraad steur!'ia ring te Katwijk aanwezig, werd in België voor een redelijken prijs van de hand gedaan. Dit is temeer opvallend omdat cr den laatsten tijd bijna geen han del met België gedaan werd, althans geen handel van l>etcekends. Wanneer behalve sleur- en ook pekelharing in die mate kan worden verscheept, zal d'it sleliig van in vloed kunnen zijn op de a.s. uit le oefe nen haringvisscherij. GROOTE BRAND TE PE1ZERMADE. Te Peizermade bij Groningen is de groote boerderij van den heer P. Engels lot den grond afgebrand. De boer was met een stallantaarn in de schuur over een klomp hooi gestrompeld, waardoor de lantaarn vie! en het hooi vlam vatte. Hij trapte dit vuur uit, waarna htj naar buis ging. Een kwartier daarna kwam een kind, dat in de schuur geweest was. schreeuwende -in huis: „Vader in de schuur is een groote vlam!" De schuur was één vuurzee, die alles verleerde. Van de 4 paarden en 20 koeien, kwamen 7 runderen om. Een der koeien, wild ge worden, rende de kamer binnen, waar de boerin bezig was de geldswaardige papie ren te verzamelen. Het dier, dat alles kort en klein sloeg, noodzaakte de vrouw met achterlating van het geld, te vluchten Alles is verbrand. De boerderij, die mid den op het land stond was mot motor- spuiten niet te bereiken. Huis en inboe del zijn verzekerd. EEN LIJK GEVONDEN. Zondagmorgen vond een melkrijder on der de gemeente Westwoud (N.-H.) langs den weg, boven op een fiets, liggen het lijtk van E. L., winkelier te Lutjebropk. Men vermoedt, dat L. door dte koude bevangen, van de fiets in 't water is ge vallen, zich loen heeft opgetrokken tot op een weg, doch daar is bezweken. WEDER EEN GEHEIME BRANDERIJ .ONTDEKT. Anisierdamscihe rechercheurs hebben met commiezen en politic te Bergen (N.-H.l een geheime branderij onldekt. Dc heeie inventaris waaronder eenige okshoofden is in beslag genomen en op 5 wagons naar de belastinginspectie le Alkmaar gebracht. Het pand, waarin het bedrijf gevestigd was, was het gebouw van de voormalige brandsloffendislributie, dat in Sept. ver huurd werd aan twee Amsterdammers, die een rio'.ecring hadden laten aanbren gen, om, naar zij voorgaven, de .paarden, die zij zouden stallen, beter van water te kunnen voorzien. (Het gebouw was vroe ger stal van dc voormalige renbaan). Om allen argwaan of te snijden, was een paar weken geledien hel gebouw in tweeën ge splitst en bet achterste deel verhuurd aan een autogarage. Er was nooit iets van het geheime bedrijf onldekt en dc Ara- stcrdamsche recherche had' reeds Vrijdag een onderzoek ingesteld doeh loen zonder succes. De geheime branders moeien in Bergen medeplichtigen hebben. Dal er sinds een tijd heel wat niet bel verboden bedrijf verdiend' kan zijn, blijkt wel, als men weel, dat de in beslag geno men waterriolen een zoo omvangrijken in ventaris vormen, dat daarmee een produc tie mogelijk was, waarvoor wekelijks 3000 aan het rijk had motten worden geofferd aan accijns. OM VAN TE WATERTANDEN! Dank zij het gevoerde beheer, zal in dc gemeente Zwaag (N.-H.) dit jaar de helft van den hoofdelijken omslag van 1921 ge heven worden. Weinige gemeenten zullen een zoo gun- stigen toestand kunnen melden, na de moei lijke crisisjaren. TUINBOUW-, PRODUCTIE- EN ECONO MISCHE BELANGEN. Men schrijft ons: Werpen wij een blik achter ons, dan we len wijallen, dat deze zomer wegens zijn abnormale droogte, voor den tuinbouw een niet te overschatten tegenslag is geweest. Toch zou, buiten de droogte, indien er overvloed van productie ware geweest, even zoo een tegenslag zich hebben geopenbaard Weten wij, dat een tegenslag, ontstaan door de natuur absoluut onvoorkomelijk is, zoo kunnen wij toch met zekerheid aannemen, dat tegenslag ontstaan door te lage prijzen voor onze producten dermate kan worden voorkomen, maar dan ook. moeien wij vooraf maatregelen nemen, zoo, dat wij aan de uilersto grens der verhandeling onzer producten medezeggingschap zullen bon den. Daar de tuinbouw zware zorgen mei zich gaat brengen en dc toekomst zich duister laat aanzien, zal koels veel door ons kunnen worden gedaan, wat dc zorgen voor de toekomst zal verlichten. Denkt niet, dat zulks vanzelf gaal, maar dat wij de macht die wij door samenwer king kunnen presteeren op daadwerkelijke wijze moeten gebruiken. Weliswaar bestaat er een samenwerking, maar die samenwerking moet nog veel ster ker en krachtiger worden; men moet op die kracht kunnen bouwen, want anders zal men niets bereiken. Wij moeten en de aard van ons bedrijf eisolil hei, willen wij een redelijk bestaan genieten, samenwer kend optreden. Ieder van ons als eenling vermag in bel maatschappelijk leven niets, willen w:j onze bezwaren tot uiting bren gen en ons doel bereiken, moeten wij over tuigd zijn. Hebben wij hier op liet oog onze stoffelijke die tevens omsluiten on ze zedelijke belangen zoo hebben wij op de eerste plaats le zorgen, dat hei slofte lijke ons reeds gegeven, niet door omstan digheden, die wij kunnen voorkomen, zal verloren gaan, want liet wordt 011s in gee- nen deele op gemakkelijke wijze toegewor pen. Wij moeien zien. en dat is meer dan noodig, dat wij voor alle voorkomende moeilijkheden, direct met krachl en mid delen kunnen optreden, zoodra zulks noo dig blijkl te zijn. Vele middelen, die de welvaart van den tuinbouw bevorderen, ziin ons reeds jaren voor oogen gehouden, ze zijn gepropageerd in dagbladen en op vergaderingen, maar voor al die propaganda zijn wij doof ge bleven, doof lot op heden ten dage. nu de wereldhuishotuling is ontwricht, en wij één onzer beste afnemers (met name Duitsch- land) tijdelijk hebben verloren; en door ai die omstandigheden, is voor den tuinbouw een tijd aangebroken, zoonis wij nooit te voren hebben gekend. Laten wij nu, nu de tijden zoo sterk zijn veranderd, ons voor- ai niet vasthouden ran het oude. Zoo voortgaande komen wij zeker aan de grens van ondergang. Dan zal alle redding on mogelijk zijn, cn wij zullen hopeloos zijn overgeleverd aan de willekeur der omstan digheden. Al zijn, en worden wij geplaatst voor moeilijk oplosbare vraagstukken, toch zullen deze door een krachtige vereeniging, bestaande uit ons allen door ons kunnen worden opgelost. Maar dan ook, is het weer de vereeniging, die hiertoe de macht bezit, mits onder een daadwerkelijke medewerking van ons alten. Het is ons duidelijk geworden, dal dc bande! onzer producien geheel vrij is, zooals die was voor den oorlog. Alleen heeft er een ver andering plaats gehad. n.l. wij hehlven plaatselijke vei 1 i ng s vereen i g in gengebou wen enz. De verwachtingen die wij aan de hand dezer instellingen koesterden bleken slechts een droom te zijn. Wij dachten zoo danig verbetering van prijzen te behalen. Maar wij zien reeds, deze instellingen ver mogen tegen de prijzen onzer producten niets. Ze zijn daarvan geheel afgescheiden. Wij hebben eenmaal den vrijen handel, onderworpen aan vraag en aanbod, en het kapitaal zal ons hierin, als wij op den ouden voet doorgaan, voldoende trachten te negeeren.-De handelaar of fabrikant stelt den prijs vast, en daarmede ktinne.n wij ons tevreden stellen. Of wij al mopperen, ontevreden zijn, omdat de prijs te laag is, dit alles geeft niels. Wij kunnen nu een maal ons produet niet bewaren en zijn daarom volkomen in de macht van die hecrcn. Daar wij ons moeten voorbereiden op al meer en meer dalende prijzen, daar is wel le begrijpen, dat wij ons ook moeien voorbereiden, om toch den uitersten prijs voor ons product te behalen, want wij zul len genoeg to kampen hebben, om in deze moeilijke tijden te kunnen standhouden. De prijzen dalen en stellen wij hier tegenover eens onze exploitatiekosten (rente voor be- drijfs- en hypothecair kapitaal, hooge land heren, hooge nrhcidslooncn en dure mest stoffen en niet te vergeten de hooge belas ting) en tellen wij deze uitgaven bijeen, dan krijgen wij een getal tc zien, dat ons doet duizelen. Deze hooge uitgayen, waren voor ons niel bezwaarlijk, indien de produc tieprijs, zich geheel naar dc hooge uitgave zou regelen, maar dit is helaas niet lie' geval. Heel langzaam en geleidelijk zullen de hooge exploitatiekosten dalen, en bij bet einde der campagne, zullen wij met leede oogen hei verkregen saldo door de uitgaven van dc ontvangsten af te trekken, aanzien. Zoo slaan nu de zaken ert wij moeten, (laar het ons bedrijf en ons zelve betreft, zorgen, dat wij zelf wegen zoeken, die ons leiden uit de omstandigheden, waarin wij ons bevinden en dat vraagt van ons alleen een klein daadwerkelijk offertje. m<'! een weinig moed en wij zullen ons doel bereiken. In den L. T. II. hebben wij reeds een krachtige en machtige linie, om spoedig een krachtige actie te ontplooien cn wij mogen verwach ten, dat alleen die nog builen deze instelling staan, met een slag zullen toelreden, daar het welslagen geheel afhangt van één geheel onder één leiding. Om nu uit de malaise te geraken, hebben wij tot taak op de eerste plaats te vormen één machtige zake lijke organisatie, n.l. dal op iedere plaats wordt in hel leven geroepen een commissie, bestaande uit tuinders, die zich heeft te belasten met de plaatselijke leiding; dat uil de plaatselijke commission wordt ge vormd één hoofdcommissie, die lot taak heeft, met medewerking der plaatselijke commissiën, de bestaande toestanden te verbeteren cn het daarheen te leiden, dat 7.00 spoedig mogelijk gekomen wordt, tot oprichting van een maatschappij tot doel hebbende export en conserveering van onze producten. Zelf-exporl, met een samenwerkende con trole, zal den prijs en kwaliteit van ons pro duct weten te verhoogen en alzoo dc knoeierij door de exporteurs weten te voor komen. Kwaliteit vraagt bet buitenland, onder bewijzen. Kunnen wij hieraan niet voldoen, dan wordt ons product eenvoudig niet toe gelaten. Zelf-conserveering, is een zeer winst gevend bedrijf; daar in dit bedrijf, nog steeds door anderen onze producten wor den bewerkt, is het meer dan noodig tijd, dat dit door ons zelf wordt gedaan, omdat wij de daarin te maken winst, komende jaren meer als noodig zullen hebben, daar wij niet met een mark-prijsje kunnen vol staan. Volgens bovenstaande kunnen wij vol doende afleiden welke richting het uit moet, en om te weten of er voor het plan vol doende deelnemers zullen zijn, volgen wij in beginsel dezen weg, dat een ieder, be reid tot deelname zijn adres zendt ondei motto „Tuinbouw" aan het bureau van dit GROEP TUINDERS.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 6