MUZIEK. SaSSCNHEIM. er mede, dat de gemeente geen loca- hteiten beschikbaar heeft, om aan dit 4e Kamermuziekavond Toonkunst. Gerard Hekking. Met cellisten moet men Gerard Hek king niet vergelijken. Zijn muzikale fantasie, zijn spel zijn van een universeele grootheid, stralen wijdsch ui boven het be grensde klankentimbre dat ons de meeste cellisten geven, misschien een enkele der grootsten uitgezonderd. Zijn spel was gelukkig nergens op den avond gewild „groszartig" en daarom was alles wat hij speelde, om het spel alleen reeds, hooginteressant. Sammartini en Bach, qua compo sitie wel 't meest belangrijke, had den het dubbel voordeel van als mu ziek en ais spel te boeien en het doet er ten slotte weinig toe af of een finale als Gigua dan ,.ci in modernen vorm geschreven is, wanneer het met een tascineerende voordracht als Sam- martini's muziek wordt geaeven. Maar ook de kleinere stukken, voor 'n deel bewerkingen voor violon cel, en meermalen muzikaal van een twijfelachtig gehalte, werden tot een wonderlijk droombeeld, als Hekking zich zette en het toonstuk zich in zijn fijnen muzikalen geest reflee-, teerde. Dat de jonge talentvolle begeleider van Goudoever zijn klavierpartijen zoo discreet hield, strekt hem tot eer, zijn spel paste zich volmaakt aan bij het klankentimbre van zoo buitenge- meene verscheidenheid De indruk vestigt zich voortdurend sterker dat Gerard Hekking zich een geheel nieuwe speelwijze heeft eigen gemaakt. In waarheid, zijn edele virtuo siteit is onbegrensd. Wel te verstaan allereerst een virtuositeit vanstokvoe- ring, die hem tinten en halftinten doen geven die men slechts van het dolce pedaal van een goed zingend klavier zou verwachten, dan weer aan de scherpe toets van een Rembrandt- prent doen denken. Maar ookhoe dringt zich onder zijn spel niet de herin nering aan Watteau bij ons op. Welk een onzegbare fijnheid, welk een onge kende charme in opvatting en voor dracht. Tot klankexcessen laat hij zich nooit verleiden, hij neemt al thans nimmer de allures aan van geweldig te willen doen, en waar hij een „grooten" toon wil, schijnt ze onder zijn handen, 't mag paradoxaal klinken, buiten zijn eigenlijke bedoe ling om te ontstaan. Zóó heeft de ziel van het wonderlijke instrument zich met zijn eigen rijke kunstenaars gemoed vereenzelvigd, dat hij slechts geheel zich zeiven geeft. Zijn spel boeit onafgebroken, omdat het iszoo waar, zoo heel-en-al-natuur. Dit is eigenlijk de reden dat Gerard Hekking een programma kan spelen zooals hij thans deed, en waarop in mu zikaal opzicht wel 't een en ander viel aan te merken. Maar het werd ge speeld door Hekking hij kwam, zag overwon. Hoeveel liever was mij een Beetho ven-sonate geweest. De prachtige „scheel" vleugel uit Koot's magazijn leende zich er uitnemend voor, noodde er toe uit. En dan was deze Hekking- avond geworden tot iets onvergete lijks, tot een evenement. G. J. K. Aanstaanden Woensdag zal het Doopsgezinde Zangkoor, Directeur de heer K. H. Kerkhoff een Max Bruch concert geven met medewer king van de dames Lucie Vos, sopraan, Overveen, Louise Wijngaarden,violis te van het Concertgebouw orkest te A'dam, Brzm van der Stap, bariton, Delft, en Leo Pielage, bas, terwijl het Haarlemsch orkest onder leiding van den heer N. Gerharz zoowel afzonder lijk als begeleidend zal optreden. Voor het eerst zal hier ter stede Bruch's Cantate „Das Feuerkreuz" uitgevoerd worden waarvan wij den korten inhoud hier laten vólgen Bij het begin der middeleeuwen heerschte er in de Schotsche Hooglan den een vreemd, heidensch gebruik. Wanneer er oorlog ontstond tus- schen de clans (Schotsche volksstam men,) dan werd met plechtige ceremo niën het zoogenaamde „Vuurkruis" gewijd. Een ruw kruis van het hout van een taxis gemaakt, werd op het altaar in brand gestoken, vervolgensnmet het bloed van een offerdier gebluscht en daarna aan een jongeling van voorna me geboorte toevertrouwd, die het met den meesten spoed naar het dichtst bijwonende opperhoofd moest bren gen, welke het weer op zijn beurt een anderen adellijken bode ter hand stel de. Ook deze moest het onverwijld ver der brengen enz. Aldus werd de tijding van het uitbre ken van den oorlog zoo vlug mogelijk door het land verspreid en het kruis riep ieder toe, die in staat was de wa pens te dragen, zich op te maken voor den krijg. Aan dit gebruik, dat ook beschreven is in Walter Scott's Lady of the Lake" heeft de dichter zijn stof ont leend voor de bovenstaande cantate. VAN ONZE RECHTBANK. Uitspraken van 12 Januari 1922. R. K„ varensgezel, te Zandvoort, verstak vonnis bekrachtigdI. J. G. C. S., te Haarlem, 11. W. B. te Haarlem, diefstal door 2 vereenigde personen, zonder toepassing van straf ter beschikking van de Regeering ge steld C. B., fabrieksarbeider, te Haarlem, thans sed. H. v. Bew. te Haarlem, diefstal, 4 maanden ge vangenisstraf met aftrek preventieve hechtenisP. V., kapper, te Sant poort, thans ged. H. v. Bew. Haar- nlsstraf met aftrek preventieve hech-' tenis P. M„ bakkersknecht, te Haar lem, bij verstek, mishandeling, 2maan- den gevangenisstrafJ. C. T„ win keljuffrouw, te Haarlem, diefstal, voorw. gev.straf van 2 maanden met een proeftijd van 2 jaarN. D„ ar beider, te Santpoort, eenvoudige be- leediging, geldboete van f 25 subs. 10 dagen hechtenisM. J. arbeider, te Beverwijk, vernieling, 1 week gev. straf W. S. hvr. L. K., te Velseroord, diefstal, geldboete van f 10.subs. 10 dagen hechtenis; R. v .D„ bouw kundig opzichter te Santpoort; II. L. J. K„ electricien, te Santpoort, vonnis Kantonrechter Haarlem be vestigd H. v. d. S., varensgezel, te Velseroord, gem. Velsen, bij verstek, diefstal, 1 maand gevangenisstraf. Personalia. Garnizoensberichten. Het vereenigitigsgebouw van Haarlem. De Melkprijs. LANGS DEN WEG. De Raad dezer gemeente kwam Don derdag 12 Jan. 1922 des namiddags 2 uur in openbare vergadering bijeen. De heer J. A. A. v. d. Geest is wegens nekte afwezig. Voorzitter de Burgemeester. De Voorzitter wenscht bij zijn opening alien leden een gelukkig Nieuwjaar en hoopt tevens, dat de eenheid en samen werking onderling, de te verrichten werk zaamheden voor de gemeente door Gods zegen mogen bekroond worden. De heer Bader dankt namens den Raad de Voorzitter voor zijne wenschen en biedt B .en W. wederkeerig zijn beste wenschen voor 1922 aan. De notulen der vorige vergadering wor den na een enkele kleine opmerking goedgekeurd. De Voorzitter en de heer Bader bren gen dank aan den secretaris voor deze correcte notulen. Men spreekt vervolgens nog over het Gasbedrijf naar aanleiding der notulen. Welti. Wamaar licht toe, dat het de be doeling is van B. en W. dit bedrijf apart Ie houden zonder kosten voor de gemeen te. Voorts deelt de Vorzitter mede, dat op de begrooting 1922 f 12.000 is bezui nigd en waardoor de Hoofd. Omslag wordt teruggebracht op f 12.000 Voorts worden eenige posten als gezondheidscom missie enz., ongewijzigd op de begrootinig gehouden. Wetih. Warnaar zegt, dat hier door 't bedrijfskapitaal der gemeente met 6000 is teruggebracht. Op de begrooling Grondbedrijf is het tekort aangevuld door Yerhooging huur en verkochte gronden. De buur der gemeente-woningen wordt gebracht op- voor Busbhoftaan f 4; Ame rika 1.50 en Kazerne op 1.80 per week Een schrijven van den Minister van Ar beid begeleidde dit adres. Verschillende stukken van Ged. Staten worden voor kennisgeving aangenomen. Er is ingekomen een schrijven van de 3 verschillende Land-, Tuin- en Zuivelar- beidersorganisaties, om te komen tot op richting van eene commissie van overleg voor het te werk stellen van werkloozen door de arbeidsbemiddeling. Vanwege B. en W. worden daarvoor benoemd de hee- rcn Verhoog, gemeente-architect en het raadslid van der Geest. Voorts zal de commissie uit 3 personen bestaan. Op een adres der gemeente-werklieden om duurtetoeslag en tegemoetkoming in kfeedang wordt op voorstel van B. en W., afwijzend beschikt. Van de Woningbouwvereniging Patri monium is en nieuw verzoek ingekomen (en het oude ingetrokken) voor den bouw van 6 arbeiderswoningen voor de som van f 21.500. B. en W. adviseeren dit adres te retour neren en Patrimonium te wijzen op pre- znie-bouw. De her Zonneveld wil dit adres aan houden. De Voorz. antwoordt dat het al len maar ce bedoeling is of voor Patri monium premiebouw niet voordeliger is B. en W. stellen voor,, volgens gewensch- te uiting in den raad aan de politie-ver- ordening toe Ie voegen, dat het verboden is in parken en plantsoenen honden te laten losloopen. De her Van Zonneveld wenscht ook particulier eigendom beschermd te zien. De her Spelman juicht het voorstel van B. en W. toe, want als men «overal verordeningen voor wil maken kan men ,wel aan den gang blijven. De Voorzitter is ook van mening dat de particulier zelf maar op moet treden. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen. Eenige reclames H. O. worden in han den gesteld der reclame-commissie, ïi Verzoek der bewoners Oude Havon om betere bestrating aldaar en het plaat sen van een hek aan den vaarkant. B. en W. zeggen het meest noodige te zullen doen wat de bestrating betreft, maar een hek plaatsen vinden zij niet Boodig. De heer Speelman drukt zijn spijt uit dat het hek er niet komt. Nu is het een gevaarlijke toestand. Weth. Roest zegt, dat een hek het nog gevaarlijker maakt voor beknelling. Drie jaar geleden is er reeds een bordje geplaatst voor rijwielen: „afstappen", en een lautaa - ian de overzijde. De voorzitter deelt vervolgens mede, dat de bevolking op 31 Dec. 1921 be droeg 1877 mannen en 1877 vrouwen, Waarvan 1915 R. K. B. en W. zijn geweest op eene confe rentie om te komen tot opheffing der tol aan het Soldaatje naast den Graven- landschen weg. Er waren 33 personen aanwezig. De Burgemeester van Voorhout leidde deze vergadering. Daar Voorhout f 100 voor opheffing uittrok stelden B. W. voor f 50 daarvoor uit te trekken. Eet voorstel wordt aangenomen. Als gemarh'igie naar de vergadering van aandeelhouders N. V. Electrieiteiteb?- drijf Lis seHillegomSassenheim wordt benoemd voor 1921923 de heer War naar, als plaatsvervanger de heer Speel- man. 3. Vaststelling gasprijzen. I B. en W. hebben een voorstel omtrent i verhooging huur gewone meter en ver- hooging huur muntgcs'n tallaties, daar do vhuur niet rendabel genoeg is. Voor de gewone meter was een bedrijfskapitaal van plm. f12779 noodig, t.w. de huur opbrengst f 1010,65 is per jaar .Voor den muntmeter f 49697. Opbrengst 7 drievierde pCt. De heer Boest wenscht, gezien de elec- t trificatie, nog een jaar te wachten. De heer Bader steunt het voorstel Boest. De heer Speelman is tegen reductie voor groot-verbruik. Men besluit, dit voorstel nog een jaar uit te stellen. .j Aan de orde is: Aanvrage Bestuur f.Vereeniging tot stichting van Chr. scho llen, om te mogen verkrijgen een ge- jbouw tot stichting eener Hervormde 0" ooi voor een 100-tal leerlingen. raar aanleiding daarvan deelt de voor- verzoek te voldoen. Weth. Boest wil wel eens weten, waar- die 100 leerlingen vandaan moeten ko men. De heer Lekkerkerker zou de meening wel eens willen hooren der andere raads leden. Weth. Warnaar zou geen andere plaats kunnen aanwijzzen dan in de openbare school, wat nu na den verbouw bijna onmogelijk kan. Het is geen onwillend- heid, de Hervormde geen school te ge ven, maar eene onmogelijkheid. De O. S. zou dan moeten worden opgeheven. De voorzitter heeft het geval behan deld, zooals het is voorgelegd, n.l. als een verzoek om een schoolgebouw, aan ladressante overlatend, welken weg zij verder wenschen te betreden. Een school gebouw is nu eenmaal niet disponibel. De heer Van Zonae old zegt, dat do koeten voor eene nieuwe school zullen bedragen f 80,000 en stelt voor dat het bestuur in overleg moet treden met B. en W. De heer Lekkerkerker zegt, dat de kosten niet den grondslag uitmaken. De voorzitter meent, dat een deel altijd op de school met den Bijbel ging, gaat dat nu niet meer? De heer Lekkerkerker: De kosten zijn zwaar. Spr. is een groote tegenstander van veel geld uitgeven, maar daar er op do O. S. maar een 30-tal kinderen zullen overblijven, komen er lokalen be schikbaar voor een Hervormde school. Er zijn een 80-tal menschen, die staan op bijzonder onderwijs, waarvoor we nu lokalen openkrijgen, als hun kinderen de O. 8. verlaten, daar in deze dan lokalen leeg komen. De kinderen kun nen daar ondergebracht worden. Zulks ge schiedt in andere plaatsen ook wel, zoo als in Boskoop, Den Haag en Schie dam. Nu groeit de openb. school, maar in hoofdzaak door de Hervormde kin deren. Spr. stelt voor, de Hervormde kinderen bijzonder onderwijs te doen genieten. De heer Speelman begrijpt niet, dat, toen de openbare school is verbouwd, de Hervormden er niets voor over had den, wat de financiën betreft. Bij den bouw der Vissehersschool wel; toen ging men samen met de Gereformeerden. Nu is de openb. school goed en wel klaar, nu deugt de Vissehersschool zeker weer niet meer. Is dit nu beginsel? Op de laatste vergadering waren er slechts 17 aanwezigen voor de Hervormde school; tet bemiddelingsvoorstel is heel mooi, maar onpractisch. Het openb. onderwijs kan niet gegeven worden in 2 lokalen, Hij wenscht de zaak uit te stellen. Do heer Van Zonneveld: Wij hebben niet uit te maken of we een openbare school of Hervormde willen, dit ligt bij de .Wet. De ouders zijn de opvoeders, niet wij. Weth. Warnaar: Bij mij is het alleen een kwestie van de kosten. De schoolbe sturen moe tan tot elkaar komen om dit onderling te bespreken. Dit is de beste oplossing. De heer Bader wenscht geen stemming over de kosten, maar gaat met het voor- stel-Warnaar mede. De voorzitter handhaaft zijne meening. Dit adres vraagt een gebouw. Dit kan het gegeven worden. Spr. wil wel in overleg treden met de sclioolbesturen. De heer Speelman hesft eene groote verwachting van den nieuwen hoofdonder wijzer en vermoedt, dat het aantal leer lingen wel zal worden uitgebreid. Spr. wil een jaar wachten. De heer Lekkerkerker betoogt dat vele Hervormden zich genoeg oroffering heb ben getroost voor de Openb. school. Zij willen nu absoluut Bijz. Onderwijs. De heer Speelman zegt, niet dei be doeling te hebben de Openb. School ge heel te bezetten voor Openb. Onderwijs, maar waarom is er nu zoo'n haast. De heer Lekkerkerker meent, dat de heer Speelmain dit wel wenscht, zoo niet dan moet de Openb. School ook de concurrentie aandurven met de Bij zondere, wij zijn bereid te onderhande len met de Schoolbesturen. B. en W. stellen voor in den loop der volgende week eene bespreking daaromtrent te houden. De heer Speelman wil wachten tot Februari als het nieuwe schoolhoofd er is. Weth. Boest: Van houw komt de eer ste jaren niets en of de heer v. Gilst er bij is o£ niet, hijl heeft er toch niets over te zeggen. De heer Lekkerkerker wil een voor- loopig besluit zien, of er lokalen be schikbaar zijn. B. en W. moeten dit verzoek afwij zen, maar willen met de Schoolbestu ren onderhandelen. De heer Speelman wil den Inspecteur ook hooren op de conferentie. De heer Zonneveld vraagt, waarom we het schoolhoofd moeten afwachten. Dat geeft niet veel. De zaak moet practiach opgelost worden en daarvoor zijn toch do besturen der school eigenlijk de men schen. De Voorzitter blijft bij het voorstel van B. en W. De heer Bader: Sinds jaren bezoeken de kinderen de School met den Bijbel en de Openb. School, kunnen zij1 nu geen dag en uur meer wachten. Daarna wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. De heer Speelman wenscht wel met 't voorstel mee te gaan, maar eerst met Februari de bespreking te houden. De Voorzitter deelt vervolgens mede, dat de opbrengst der boomen uit het dorp f 974 bedraagt. De post Buitengewone dienst wordt met f 93.760 aangevuld. Aan de orde is vaststelling veror dening inkomstenbelasting en verm enig - vuldigingscijfer voor het kolder 1922-23. De heer Zonneveld stelt voor do ver gadering te schorsen en des avonds voort te zetten. Men besluit aldus den anderen dag om 9 nur in spoedeischende vergade ring bijeen te komen- ,flas Feuerkreuz". Vrmist. Door den concierge van de Arbeidsbeurs aan de Nieuwe Gracht is aangifte gedaan, sinds Woensdag uit een der lokalen een pendule te vermissen NUuwe zaak. De dameskap perszaak van den heer F. Los, gevestigd in de Warmoesstraat nam dusdanige uit breiding aan, dat de heer Los, naar een nieuwe betere zaak uitkeek. Thans heeft de heer Los zijn tenten opgeslagen in perceel Jansstraat 69. Dit perceel is geheel verbouwd en op fraaie wijze voor het kappersbedrijf inge richt. De winkel is niet erg groot, doch dat heeft ook geen doei. Hei geheel is wit be schilderd, wat een helder en en gezellig aanzien geeft. Achter den winkel is een ruime salon me a 4 appartementen, waarin de nieuw ste apparaten op keurige wijze zijn geïn stalleerd, Ook hier heeft de schilder een witte kleur aan wand en betimmering ge geven, terwijl do afscheidingen van de appartementen licht bruin geverfd zijn. 't Geheel maakt een uitsekenden indruk. Luxor-Theaier. Ook deze week zulten de bezoekers van 't Luxor-thealer hun gang er heen niet behoeven te bekla gen. Het programma is alleszins een druk bezoek waard. Hei begint met Domburg, waarbij fraaie natuuropnamen te zien zijn. Dan volgt 'n luke twee-acter, welke echter 'n beetje onbegrijpelijk afloopt. Het journal geeft heel aardige momenten, waarbij we] het meest interesseeren de kijkjes op de voorbereidende werkzaamheden der droogmaking van de Zuiderzee. Als hoofdnummer gaat „Kazan de Wolfshond", naar de bekende roman van James Oliver Curwood. Dit overbekende werk op de film te zien, zal vooral menig bioscoopüefhebber lokken. Het stuk houdt er tot het laatst toe de spanning in en boeit zoowel door de vele ontroerende momenten welke er in voorkomen als door (te pachtige natuuropnamen, wClke er in te bewonderen vallen. In het variété-nummer treden op twee équilibrilisten, La Amore 'en Karini, wier verbazingwekkende toeren reeds gister avond veel applaus ontlokten. Alg, Vereen, voor Bloembollencultuur. In de door het Hoofdbestuur van boven genoemde vereeniging gehouden vergade ring is de beer E. H. Krelage ais voor zitter geïnstalleerd door den iheer W. Wamaar, die zijn voldoening uitte, dat de heer Krelage thans den voorziltersze- tel weer inneemt, meldt het „W'kbld v. BI. at." De heer Krelage antwoordde hierop, dat hij zich thans meer dan vroeger aan de algemeene vakbelangen zal kunnen wij den. De heer W. v. d. Laan werd als lid van het Hoofdbestuur geïnstalleerd, Machtiging werd verleend tot uitbeta ling van de subsidie ad 1000 voor het jaar 1921, toegezegd aan de Verceniging „Proefstation voor de Bloembollencul tuur" te Lisse, hoewel de gelden niet voor de exploitatie, doch voor de instal latie zijn noodig geweest, daar het ge bouw in 1921 nog niet gereed was. Be noemd werd tot afgevaardigde van het Hoofdbestuur in het Bestuur dezer Ver eeniging de heer R. V. van Zanten. Besloten wend de kosten aan de inning der contributies verbonden, overeenkom stig het voorstel der afdeeling Overveen Bloemendaal ter 143ste Algemeene Ver gadering gedaan, door de leden te doen betalen. Daartoe zullen de bedragen be neden io met f 0.15 en boven de f 10 met f 0.25 inningskosten wonden ver hoogd. Besloten werd lot het houden van een speciale keuring van Spaansahe Irissen ter opnaamstelling in de maand Juni. Tot leden der Commissie uit het Hootdbesiuur voor het nazien der reke ning 1921, werden benoemd de leden H. M. Ruysenaars en W. van der Laan, tot voorzitter van de Sub-Commissie voor Hyacinthen de heer J. W. Lefeber, tot lid en voorzitter van de Sub-Commissie voor Gladiolen, de heer Jb. van der Deu- re; tot onder-voorzatter voor het jaar '1922, tevens lid belast met de imedeon- derteekening der diploma's, de heer W, van der Laan, nadat de heer Warnaar. daartoe aanvankelijk verkozen, verklaard had, om gezondheidsredenen deze benoe ming niet te kunnen aanvaarden; tot lid dei' Commi&sie van Toezicht op «den Proef tuin, de heer J. W Lefeber. Besloten werd nog, dal de Vereeniging zal trachten haar invloed te doen gelden bij de verkiezing van de nieuwe Kamers van Koophandel en Fabrieken, welke door de ingeschrevenen bij het Handels register worden gekozen, door zong te dragen dat het Bloembollenvak behoorlijk wordt vertegenwoordigd. Het opgehaalde motorrijwiel. Om trent de te hooge verzekering van het uit het Noordor Buitenepaame opgehaalde motorrijwiel vernemen we, dat het voor do verzekering door den agent der ver zekeringsmaatschappij getaxeerd is ge worden. Volgens deze is de verzekering absoluut niet te hoog. Gemeente-secretarie. De gemeente secretaris, mr. Th. A. Wesstra, is met een twaalftal dagen verlof. Zijn functie wordt gedurende dien tijd waargenomen Be nieuwe „Sociteit f ereeriigtng". - Ten behoeve van den bouw van de „So citeit Vereenigng" s men begonnen met het afbreken van de daarvoor benoodigde peroeelen, staande op den hoek Zijlweg en Kinderhuissingel. Door den directour-generaal van de Post en Telegrafie is benoemd tot de póthouder voor den verkoop van alle soor ten postwaarden en ook postzegels, de heer 0. P. Smit, Wagenweg 29, alhier. Bij Kan. besluit van 12 Januari 1922 is benoemd bij het reserve-personeel der landmacht, bij het wapen der infanterie, met ingang van 8 Februari 1922 tot re- serve-eerste-luitenant bij zijn tegenwoor dig korps, de reserve-tweede-luitenant G. Mathjjzen, van het 10e regiment. De a.s. Meyerink-Uitvoering. Men schrijft ons: De ons allen zoo welbekende jaarlijk- sche openbare oefeningsavond der leerlin gen van den heer Meyerink voor het Haar- Iemsche Lighalfonds, de vijftiende, is weder op handen. Zaterdag 21 en Zaterdag 28 Ja nuari a.s. zal zij plaats hebben, voor het eerst 2 maal. Dit geschiedt omdat het aan tal leerlingen en de belangstelling van het publiek te groot is voor één opvoering. Deze 15de uitvoering, een jubilé, is grootsch opgezet, ook in haar voorbereiding, door den heer en mevrouw Meyerink in het belang der algemeene tuberculose-be- strijding te Haarlem en Omstreken. Eene groote schare jongens en meisjes zijn er met den noodigen ijver op uitgetrokken om extra bijdragen te verzamelen, een bankbil jet wordt niet versmaad, maar ook is het kleinste munststukje welkom. Elk geve nnac zijn vermogen. 5000 circulaires zijn bovendien verzonden aan ingezetenen, waar van veel verwacht kan worden. Komaan nu allen, die zoowel het edele werk van den heer en mevrouw Meyerink waardeeren, als waarde hechten aan eene zeer actieve bestrijding der ziekte, die overal Iedereen bedreigt, tast in uw zak. Bereid den heer en mevrouw Meyerink de gróótste verrassing. Gij plukt er de vrachten van. Zoo als onze lezers weten is het voor malige gebouw van «die Hoofdwacht aan de Groote Mankt, thans verhuurd aan de ver eeniging „Hearlem." Deze veroemging heeft het beneden gedeelte van het gebouw 'thans geheel laten verhouwen. Oorspronkelijk lag het in de bedoeling ook het bovengedeelte ge heel te restaureeren, doch voorloopig ont breekt hiervoor nog '1 noodige geld. De verbouwing, die geschied is onder leiding van den heer Dument, dlireoteur van Openbare Werken, den heer de Rerdes en den heer Seays, aannemer, is thans geheel gereed en Zaterdagmiddag zal de offioieele opening plaats hebben. Hieronder laten wij een stukje ge schiedenis volgen van de vereeniiging. Het was op den 2de 11 November 1901, dal de heeren Dr. M. C. A. Bijleveld, Mr. J. de Vries van Boesibuugih, J. W. 'Enschedé, C. J. Connel, Vincent Loosjes, Mr. M. A. C. C. Pijnaoker Hordijk, E. A. von Salver, J. A. G. van der Steur en Joh. de Breuk bijeenkwamen ten huize van den heer Enschedé om te spreken over de op richting van eene vereeniging die zich ten doel stelt de beoefening van de geschiede nis en de bevordering der kennis van het heden en verleden van Haarlem en om streken. De oprichting kwam dien avond tot stand. Uit de opgemaakte statuten, die de Koninklijke goedkeuring verkregen, blijkt, dat de Vereeniiging 'haar doel tracht te bereiken, door het aanleggen en bij houden van leggers of repertoria van het geen voor Haarlem en Omstreken van be lang is, door het publiceeren van geschrif ten, door het doen houden van lezingen (voordrachten), kunstbeschouwingen en, zoo mogelijk, ten toonstellingenen door het helpen behouden van alle zoodanige zaken, die zij meent te kunnen bevorder- lijk zijn voor liet doel der vereenigiing. Vooral werd reeds spoedig door het be stuur de aandacht gewijd aan het uitgeven van geschriften op Haarlem be trekking hebbende en vond het in 1904 den heer Ds. J. Graandijk hemd om een belangrijk werk met afbeeldingen samen te stellen over de Hnarlernsche Hofjes, waarop later van denzeïfden schrijver nog eene aanvul ling is gevolgd. De VeroemigAng had bij hare oprichting als eerste nummer op haar werkprogamma geplaatst de samenstelling van oeue be- schijvende lijst van alle in Haarlem nog aanwezige gevels, die uit bouwkunstig oogpunt belangrijk zijn, en om zoo mo gelijk door duidelijke afbeeldingen zulks toe te lichten. De heer J. A. G. van der Steur werd bereid gevonden dit belangrijk werk dat het standaardwerk der Vereeni ging kan genoemd worden, samen te stel len. Het verscheen, toegelioht door een groot aantal afbeeldingen van oude gevels en gevelsleenen in 1907. Dit werk, voor zien van 80 lichtdrukken zal voor de oude geschiedenis van Haarlem steeds van blij vende waarde zijn. Achtereenvolgens verschenen verder van: Ds. J. Craantddjk, Het Kasteel en heerlijk heid Haarlem; Dr. J. F. M. Sterck, Bit- derdijk na zijne uitwijking in 1796, met 10 afbeeldingen; C. J. Gonatet, De poorten van HaaTÜom, met bijschriften en 20 bout- sneden; Dr. H. Bitter, De Hortus Medicus of Stodiskruddtuin van het Collegium Mediico-Pharmaceutiicum te Haarlem; M. P. J. Overmeer, Haarlemschc straatnamen, met een kaart van Haas-lem; Mr. R. Fruin, De huidige stand van 't Coster-vraagstuk: Dr. A. H. Garrer, Ben Haarlemsch Dichter uit de 18e eeuw; Paul van Alff, Haarlem, 12 steendrukken, afbeeldingen van gebou wen en stadsgezichten; Prof Dr. J. Hud- ringa, De oudste geschiedenis van Haar lem; C. J. Gonmet, De Meester van den scherpen Zwaard© te Haarlem; J. D. Rut gers van der Loeff, Drie Lofdichten op Haarlemmet platen; Dr. M. Wolff, 2 deel tjes, De Geschiedenis der Joden te Haar lem van 1600—1815 en van 18151890, met platen; J. W. Enschedé, Haarlem en de Muziek vam 17001850, met platen; Mr. J. Ph. Visser 't Hooft, Jan van Walre, met platen. Al deze uitgaven zijn tegen een zeer 'lagen prijs voor de leden beschikbaar ge steld en, voor zoover de voorraad strekt, nog vetrkrijgbaarNog weid de Vereeniging ter hand gesteld een aantal exemplaren van A. van Damtne. Hét bestuur werd voorts in de gelegen heid gesteld aan de leden tegen veel ver minderden prijs aan te bieden het pracht. fflf Groote Kerk to Haarlem mot tal van groote platen ea eveneens hol work ran Mr. H. Ph. Visser 'I Hoofd over den stu dent Beets. Hoogst interessant waren de Kunstbe schouwingen, die geregeld des winters werden gegeven. Tal van lezingen en voordrachten over belangrijke Haarlemsdhe aangelegenheden en onderwerpen werd gehouden. Naar aanleiding van hot ..Damiaatjo** in ons nummer van Vrijdag hobbon zich Zaterdagmorgen ton onzen testore tegen woord igers van den Haarlemse'© Melkhandel vervo gd. Deze ver' laard n dat een winstmarge van 6 cent nor li ter housch niet te real is. Ze zijn be reid dat mat bewijzen, aan h in bedrij ven ontleend, te steven. We'lioht is er gelegenheid te zij nor t'jd 0-1 d 3 aan gelegenheid, aan de hand van gare.enft door den Melkhandel v-rdr-':', 'ie r in te gaan. Voorts daslisn zj ons me de dat op dit oogenhlik de overeen o <1 met drie veehouderaborden is aangegaan op den grondslag van 14V» cent per liter inkoop bij aan verkoo j van 20 et. per liter en met één vee ouder o gar>':- sati® een inkoopprijs van 14 oant. Ach teraf blijkt dat er tussehan dsn Melk handel en de veehouders e n misver stand bestond. Aanvankelijk va de Melk handel overtuigd, zoo werd ons mede gedeeld, dat ook de vierde o •gwiratie op het aanbod inging. Nog deelden dia vertegen vo. ligers ons mede dat d9 hoevealheil melk, van elders aangevoerd, hoogst ns 10 proee t van de totale in Haarlem a ingevoer de hoevealhaid is, en dat d e vau vurra aangevoerde melk wei ^-001 on or, do ii door vervoer en andere ko ten naar Haarlem op 131/2 cent per lieer ko nt te staan. Tenslotte nog deze mededeeling: Zoolang het misverstand tu e. hen d n Melkhandel en de Voe'ioucter organisatie niet is opgeheven zal da melkprijs voor het publiek worden g ;ït'li vanaf he den op 19 cent, teneinde niat e n n'e vv conflict uit te lokken. De vereeniging trachtte s eeds z.w- veel mogelijk om alles wat strekken kon om het eigeuaardtg dik wij s sci i - derachlig aanzien van Haarlem te be houden en is er niet minder op uit. om verdwenen merkwaardigheden zoo mogelijk weer in cere te herstellen. We spreken slechts van den wederop bouw van den stadhuis'orcn. Toen de bemoeiingen en besprekin gen betreffende den torenbouw afge- 100pen waren, trad weer r.ieer op den voorgrond een reeds vroeger b sproken denkbeeld om de beschikk te verkrijgen over een eigen Veroe gingsgebouw. Daartoe kon echter n de meening van het Bestuur niet g huurd worden een gewoon huis, ma;r alleen een gebouw dat als het war «enigszins het karakter weergaf v onze Vereeniging en herinnerde s Haarlem in vroeger eeuwen, tiaar werd de Amsterdamsche Poort nezoc. waarin zich een flinke ruime kamer bevindt. De toegang en de trap zijn echter van dien aard, dat het hou den van onze kunstbeschouwingen in dit gebouw uilgesloten zou zijn. Daar na viel ons oog op de kamers boven het Waaggebouw aan het Spaarne.Watt de ruimte betreft zouden deze vol doende zijn geweest, maar de trap leverde ook hier een bezwaar op en bovendien de Haarlemsche Vereeniging jjKimst zij ons Doel" zou dan hare localiteiten. ontnomen worden. Korten tijd daarna werd de aan dacht van het bestuur gevestigd op de Hoofdwacht, waarvan het beneden gedeelte in gebruik was bij de Militaire administratie en het bovengedeelte ir huur was gegeven aan de firma S. de Jager voor bergplaats van wa pens als anderszins. Bij de bezichtiging van het gebouw bleek echter de in richting en indeeling daarvan voor het doel volkomen ongeschikt te zijn, het geheel was totaal uitgewoond en ver waarloosd. De zoldering en het dak waren evenwel in goeden staat en daar de ruimte voldoende zou zijn, kon bij uitbreking van de geheele biimen- betimmering een. indeeling worden ge maakt, die aan de wenschen zou tege moet komen. (Wordt vervolgd.) „De straat op." Wie het best de aandacht van da groot© massa wil trekken, gaat d© straat op. In deze dagen is het de R. K. Kring, die op verschillende wijza de aandacht van de Katholieke wijze massa trekt en deze kloeke vereeniging brengt het op don voor laats ten dag in haar lustrum viering zelfs zoover, dat zo een plaats kan vragen in deze rubriek. Dezen middag heeft men ze immer3 kunnen zien, de honderden kinderen met de geelwitte vlaggetjes, die in blijdschap de Jansstraat uitkwamen! Daar was in 'het gebouw van de St. Jozefsjezellen- vereeniging het tweede kinderfeest van den Kring geweest en ditmaal waren het de weeskinderen en leerlingen van arme scholen, die hadden genoten van het leuke optreden der olowns en van de poppenkast. En z© werden onthaald en kregen ten slotte allemaal een geel-wit vlaggetje moe naar huis. „R. K. Kring' stond er op te lezen. De kleintjes waren er blij moe, want een kinderhand is gauw gevuld. En voor den fermen R. K. Kring was het een origineele reclame, een typisch straatpropaganda, die de weinige Haar lemmers, welke nog nooit van den R. K. Kring hadden gehoord, metoen heeft in gelicht. D© Kring zal nu pas tevreden zijn. daar hij net zooveel leden hoeft als kjj nu vlaggejjea uitdeelde!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2